De hooge waterstand in Noord-Holland. Shh gri»t« Waar zijn de jonge Gothlanders? Herfststorm boven New York. Record tijdvliegen met passagier. WATERSTAND IN HET IJSSELMEER. Kinderen speelden met een revolver. HOOG WATER BIJ WORMERVEER. Russisch kolenschip met passagiers gestrand. Slager viel in zijn eigen mes. Op het kantje af. Steun aan de consumptie-aardappelen? Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Vergadering van het bestuur van den bond van waterschappen. bond van Waterschappen in Het bestuur Maandag in Krasnapolsky te Am- Noordholiand vergadering gehouden, welke sterdam een de bespreking van den onhoud- haren' toestaod! waarin een groot deel van Noordholland baren loesu^, dfin buitengewoon hoogen stand van verkeert. zjjn thans voor het mee- moderne bemalingsinrióhtingen voorzien, renaeei Ue(n werking heeft moeten stellen, hoewel en weilanden blank staan van het water. Dank •1 de goede zorgen, die de polderbesturen in het alge- en in hun waterkeerende werken besteden, hebben diikcn cn kaden tot heden toe het water kunnen kee- ren Was dit niet het geval geweest, de schade aan vee- tuin- en akkerbouw toegebracht, zou nog aan- De meeste van deze dijken en kaden zijn echter niet berekend op een hoogen water stand van langen duur, zjj geraken daardoor geheel doorweekt, waardoor groote kans op doorbraak ontstaat. Een euvel, dat, zoop' men xlcb zal herinneren, ook de oorzaak was, dat ilge jaren geleden, de groote rivierdijken op verse) nde plaatsen bezweken. Het is daarom van het grootste be lang dat wordt zorg gedragen dat een stand vr^ het binnenwater, zooals wij dien thans meemaken, rdt voorkomen, en in ieder geval van zeer korten duur zij. Daarvoor is noodig dat zeer vlug en voldoende afstroo ming van het boezemwater verzekerd wordt. Van deze boezem zijn Schermerboezem en Amstelboezem uitslui tend aangewezen op een natuurlijke loozing van het water. Tot voor kort was dit ook het geval met den Veohtboezem, doch door het stichten van een gemaal te Muiden is men aldaar de natuurlijke loozing te hulp gekomen. De eerste vraag die in voormelde bestuursvergadering werd opgeworpen, was: waaraan is het toe te schrijven, dat de door de ongekend hevige regenperiode veroor zaakte hooge waterstand van zoo langen duur is? Vindt dit zijn oorzaak in verslechting van de water- loozing. b.v. tengevolge van de afsluiting van de Zuider zee? Geconstateerd werd dat de boezems die hun water uitslaan op het IJselmeer of op de tengevolge van de Inpoldering gegraven kanalen, ook bij den tegenwoor- digen stand van het IJselmeer hun water beter kunnen uitmalen dab voorheen. De gemalen zijn over het alge meen berekend om het water op te voeren tot 1 meter plus N.A.P. De stand van het IJselmeer is niet hooger geweest dan 20 c.M. plus N.A.P., zoodat deze gemalen voortdurend op volle capaciteit hebben kunnen werken Voorzoover bekend hebben deze boezems, met uitzon dering van Raaksmaboezem, geen overlast van het wa ter gehad. Groote overlast van het water hebben vooral onder vonden de boezems, die uitsluitend zijn aangewezen op natuurlijke loozing Schermerboezem, dat onder beheer staat van het Hoogheem raad schap van de" Uit waterende Sluizen Ken- nemer land en West Friesland, loost zijn water door de sluit te Nieuwe Diep, te Nauerna en Zaandam, en het Noordzeekanaal en te Monnikendam, Edam en Schar-' dam in het IJselmeer. Uiteraard is de loozing afhanke lijk van den stand van het buitenwater waarop geloosd wordt, waarop wederom de stand van de Noordzee een groote rol speelt, terwijl windrichting en windsterkte ook belangrijke factoren zijn. Zijn de toestanden voor de loozing dit jaar ongunstiger geweest dan vroeger? Ja, en neen. De hooge waterstand viel samen met een noodgedwongen sluiting van de marinesluis te Nieuwediep, staande onder beheer van het rijk. Als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee en een in verband daarmee te verwaohten hoogeren waterstand moest deze sluis hooger-waterkeerend worden ge maakt en o.m. aan den buitenkant van nieuwe sluis deuren worden voorzien. Dit werk had 1 October klaar moeten zijn, doch door onvoorziene omstandig heden zooals werd medegedeeld, zou de oplevering aanvankelijk niet eerder dan half November kunnen plaats hebben. Mede op aandrang van de Uitwaterende Sluizen is de sluis echter in de week van 23 op 29 Oc tober opengesteld. Het water kon daarvoor aanvanke lijk slechts uitsluitend worden geloosd in de nieuwe werken en in de koopvaarderssluis te Nieuwediep, welke van veel minder capaciteit zijn dan de marine- sluis. Bovendien was de zeestand voor de loozing van het water in het algemeen niet gunstig. Wanneer men nu bedenkt dat Nieuwediep verreweg de beste spuige- legenheid is van Schermerboezem, dan ligt het voor de hand dat de sluiting van de marinesluis op het peil van Schermerboezem zeer ongunstig heeft gewerkt. D© afstrooming op het IJselmeer was voorts van zeer weinig beteeken Is. Het zoo even genoemde bemalingspeil van Scher merboezem, dit is het peil, waarop de op dien boezem uitslaande polders de bemaling moeten stopzetten, is gelijk aan N.A.P. Indien het water in het IJselmeer dus het N.A.P. nadert, of hooger is, kan daarop niet worden gespuid. Ook voorheen kwam het meermalen voor, dat door een te hoogen zeestand niet gespuid kon worden. Wat dat betreft, verschilt de tegenwoor dige toestand weinig bij vroeger. Velen koesterden echter de verwachting, dat de waterafvoer tengevolge van de afsluiting der Zuiderzee, belangrijk zou verbe teren. Hiervoor was reden, omdat volgens het plan- Lely des winters het normale peil van het IJselmeer *0 c.M. min N.A.P. zou zijn. Tengevolge van de be swaren van defensie moet voorloopig een peil van 13 C-M. min N.A.P. worden aangehouden. Bij dit peil zal het water evenwel bij een abnormalen aanvoer of hij een minder goede spulgelegenheid der sluizen in den afsluitdijk, b.v. door een te hoogen zeestand, zeer spoe dig een hoogte bereiken waarop Schermerboezem zijn water niet meer kan afstroomen. Zulks is thans wel *elr duidelijk gebleken, al werd dit bovendien nog ge ïnfluenceerd doordat de spuisluizen in den afsluitdijk et op volle kracht konden werken. Dat de door den a normalen regenval veroorzaakte groote toevoer van a er, het waterpeil door Schermerboezem niet vol- oende kon worden beheerscht, moet derhalve naar e oordeel van het bestuur worden toegeschreven: niet OP volle kracht werken van de spuisluizen IJ* i euw&3iep; 2e- aaa een te hoogen stand van het en het Noordzeekanaal, waardoor de na- uur yke afstrooming niet kan plaats vinden. - e Positie van den Amstelboezem staande onder het e eer van het Hoogheemraadschap Amstelland, komt in ve4e opzichten overeen met die van Schermerboezem. De loozing van den Amstelboezem ■Nr3e jd°°,r ®iuis i" het Merwedekanaal naar het ordzee^anaal; 2e. door vier sluizen in de stad Am- eraam naar het Noordzeekanaal; Se door de Epen TT°c°ier 6n ^temerdammersluls, rechtstreeks op het wnVLm£tï\ tegenwoordige stand van het buiten et dus ook daar de loozing van het water in voldoende mate. Naar den indruk, dien het bestuur van den toestand heeft gekregen, zijn bij een normaal peil van het IJsel meer op 13 cM. min N.A.P., de boezems, die hierop het water uitslaan, in een betere conditie gekomen dan voorheen, doch zijn de boezems, met een natuurlijk loo zing vrijwel in gelijke omstandigheden gebleven. Even eens is het bestuur van meening, dat een normaal func- tionneeren van de sluizen in den afsluitdijk, het water- bezwaar van thans niet zou hebben voorkomen. Mag deze toestand zoo blijven? Het antwoord daarop luidt: neen. Er zijn te groote belangen mee gemoeid om in dezen toestand te kunnen berusten; belangen, die door de steeds intensievere cultuur van den bodem nog voortdurend grooter worden. Een derde vraag was: Welke middelen kunnen tot verbetering leiden? Wat betreft den tegenwoordigen toestand, zal men voor zoover Schermer- en Amstelboe zem aangaat, afhankelijk zijn van de natuur. Noch de betrokken hoogheemraadschappen, noch de waterstaat zijn op dit moment in staat in den toestand van thans verbetering te brengen. Het stichten van een of meer nood gemalen komt het bestuur niet wenschelijk voor. De kans op een spoedige verbetering in den waterstand is te groot, om de hooge kosten, die daarmede zijn ge moeid, te wettigen. Het oog moet daarom uitsluitend op de toekomst worden gerloht. Een belangrijke verbetering verwacht het bestuur van een verlaging van het peil van het LJselmeer op 40 cJH. min NAP. Afstrooming op het IJselmeer zou dan in heel veel gevallen mogelijk blijken, omdat dan een belangrij ke reserve aan waterberging aanwezig is, alvorens het water tot N.A.P. is gestegen. Toch is het bestuur niet gerust, dat in abnormale omstandigheden als wij thans beleven, men de al'strooming van het water van Schermer- en Amstelboezem alsdan volkomen zou beheerschen. Rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat bijna alle belangrijke polders die hun water op dezen boezem uitslaan, hun wind- bomaling hebben vervangen door stoom-, motor- of electrische bemalingsinrichtingen, waardoor deze pol ders in veel korter tijd dan vroeger een groote hoe veelheid water op den boezem uitslaan. De grootte van den boezem is dezelfde gebleven, zoodat de loozing ook veel krachtiger moet zijn dan voorheen, wil voorkomen worden, dat het bemalingö- peil wordt bereikt. De vraag reikt of het, niettegenstaande de belang rijke verbetering, die in de loozing tot stand komt bij een IJselmeerpeil van 40 c.M. m.n N.A.P., toch niet noodig zal blijken een gemaal te stichten om in der gelijke gevallen de natuurlijke loozing te hulp te komen. Het is toch een altijd weer opnieuw waar te nemen feit, dat bij een natuurlijke loozing juist dan, wanneer daaraan buitengewone eischen worden ge steld, verschillende omstandigheden deze ongunstig beinvloedeu. Daarom zal naar de meening van hen bestuur met bekwamen spoed een grondig onderzoek dienen te worden ingesteld of in de toekomst voor het afstroomen van het water van Schermer- en Amstel boezem met een natuurlijke loozing kan worden vol staan. Waar eerlang Raaksmaatsboezem en Schermerboe zem gemeen worden gemaakt, ligt het voor de hand, dat Raaksmaatsboezem in het onderzoek zal moeten worden betrokken. Op de betrokken Hoogheemraad schappen rust de taak dit onderzoek in te stellen. Het bestuur van den Bond van Waterschappen van Noordholland komt derhalve tot de volgende slotsom: le. dat bij een normaal peil van het IJselmeer van 13 c.M. min N.A.P. de tegenwoordige natuurlijke loozing van Schermerboezem en Amstelboezem geen voldoende waarborg geeft, dat onder alle omstandig heden een voldoende afstrooming verzekerd is; 2e. dat met kracht moet worden aangedrongen op een spoedige verlaging van het normale peil van het IJselipeer tot 30 c.M. min N.A.P., overeenkomstig het plan van wijlen oud-minister Leiy, waardoor deze wa terafvoer zeer belangrijk zal worden verbeterd; 3e. dat het Hoogheemraadschap van de Uitwate rende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland en het Hoogheemraadschap van Amstelland met bekwa men spoed een grondig onderzoek dienen in te stel len omtrent den gewijzigden waterstaatkundigen toe stand. opdat met kennis van zaken kan worden ge oordeeld, of zelfs bij een peil van het IJselmeer van 40 c.M. min N.A.P; de waterafvoer voldoende wordt beheerscht. Op grond van het vooraanstaande zal het bestuur zich in verbinding stellen met den minister van wa terstaat en met de besturen van voormelde hoog heemraadschappen om in de toekomst te komen tot een volkomen beheerschen van den wate. d Noordholland. N.R.Ct 16 jongelui weg. Stockholm, 1 November (V.D.): De 16 jonge Gothlanders, die Zondag per motorboot naar zee zijn gegaan, zijn nog niet opgespoord. De avondbladen achten het mogelijk dat de boot des nachts door een groot schip is overvaren. Volgens een andere lezing zouden de jongelui foto's hebben gemaakt van de Russische oorlogsschepen en derhalve aan boord van een der oorlogsschepen zijn gebracht. De Russische gezante te Stockholm, mevrouw Kol- lontal, acht zulks evenwel uitgesloten. 80 week-end-huisjee verwoest. N e w-T o r k, 1 November (VJ5.) New-York en omgeving zijn door een buitengewoon noodweer geteisterd. Storm en regen hebben overal groote verwoestingen aangericht. In het bizonder wer den de week-end-huisjes op Long Island getroffen. Tachtig dezer huisjes zijn door het water verwoest. Twintig dezer huisjes werden weggespoeld. Gelukkig waren zij onbewoond. De toestand werd te hachelijker daar brand uitbrak in verschillende huisjes. Een groot aantal brandwachts, politiebeambten en beambten van den geneeskundigen dienst zijn ter assistentie uitge zonden. Naar tot nu toe is gemeld, zijn 15 personen gewond. Ook te New-York zelf is aanzienlijke schade aange richt. Van Woolworth-buildlng is een groote venster ruit op straat terecht gekomen. Een jong meisje en een politie-agent werden door de scherven ernstig gewond. Het verkeer in de haven ondervindt groote vertraging. Oceaanstoomers komen vèr over tijd bin nen. Bijna 11 uur in de lucht. MOSKOU. 1 Nov. De vlieger Golovine is er in geslaagd om met een pas sagier een ononderbroken vlucht van 10 uur 56 minuten te volbrengen. Hiermede is het wereldrecord van den Duitscher Schultz van 1926 geslagen. HET PEIL DAALT. In verband met de opdracht van den ingenieur-ge neraal der Zuiderzeewerken, ir. De Blocq van Kuffe- ler, om met de grootst mogelijke capaciteit te spuien om den stand van het IJselmeer te doen zakken, kan gemeld worden, dat het peil eenige centimeters is ge zakt, Het ligt in de bedoeling te spuien tot minus 13 c.M. Volgens het Hdbld. werken op dit oogenblik weer 20 van de 25 sluisschuiven, terwijl alle 25 vermoede lijk binnen enkele weken zullen functionneeren. Door dat men een tijd lang niet, althans slechts ten deele spuide, bereikte het IJsselmeer een hoogeren water stand dan beoogd wordt Doch als momenteel het peil misschien gemiddeld ongeveer plus 10 cm. in plaats van minus 13 cm. bedraagt, is dit voor een niet on belangrijk deel mede een gevolg van de abnormaal groote hoeveelheid regen waarmede wij nu al gedu rende eenige weken .gezegend" zijn. Ditzelfde geldt, naar ons nog van deskundige zijde verzekerd werd, voor den hoogen waterstand in Noordholland, terwijl men te dien opzichte bovendien'in aanmerking moet nemen dat gedurende vrij geruimen tijd de marine sluis te Den Helder buiten werking was en voorts, dat door den westenwind het spuien in de Noordzee ook zeer bemoeilijkt werd. Zusje doodgeschoten. Te Doesburg heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Het 13-jarig zoontje van den accountant M., schoot bij het spelen met een revolver zijn vijfjarig zusje Theresia in de borst. Het arme kind overleed kort daarop. De Tel. vertelt het volgende: Eenige maanden geleden zijn de ouders van de op zoo droevige wijze gestorven Theresia M. van elkan der gescheiden gaan leven. Drie kinderen gingen met de moeder mede, terwijl de andere drie kinderen bij den vader bleven. Meermalen gebeurde het dat de vader, in verband met zijn werkzaamheden, buitens huis was en de kinderen alleen thuis waren. Zoo ook nu. De heer M. was naar Lobith vertrokken voor za ken en de drie kinderen waren aan hun lot overgela ten. De 13-jarige Je' an M. vond omstreeks half vier een oude dienstrevolver van zijn vader, die reserve officier is. Het vuurwapen was ongeladen, doch toen de jongen kort daarop ook patronen vond, heeft hij de revolver daarmede geladen. Toen hij daarmede in den tuin wilde spelen, trof hij reeds bij het eerste schot zijn zusje Theresia in de borst. Het arme kind was nog in staat zelf naar binnen te loopen, waar de hevig geschrokken jongen haar in allerijl op een bed legde. Hij rende daarop naar dr. Brand, die onmid dellijk met hem meeging, doch geneeskundige hulp kon niet meer baten; na enkele oogenblikken waren de levensgeesten reeds geweken. Ook een ijlings ont boden R.K. geestelijk kwam toen het kind reeds was overleden. Het lijkje is naar het St. Elisabethgesticht alhier overgebracht. De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft onder leiding van een inspecteur van po litie de revolver, die Johan verstopt had, in beslag genomen. De smart der ouders is niet te beschrijven. Zooals begrijpelijk bracht het droevige gebeuren groote op schudding in het overigens zoo rustige Doesburg te weeg. Al» er een storm opsteekt Is het schip red deloos verloren. OSLO. 1 Nov. De Russische kolenvrachtstoomer „Stalin", metende 2000 ton en In 1917 gebouwd, is Maandagmiddag ge strand onderweg van Arohangel naar Spitsbergen, nabij den Eisfjord. Aan boord van het sohip, dat zeer zwaar geladen is, bevinden zich 126 Russische mijnwerkers met hun vrouwen. Het stoomschip was onderweg naar de Russische nederzetting Coalbay in Eisfjord. Tijdens de stranding brak de roerstok. Door een groot lek in het voorste gedeelte van het sdhip stroomde het water naar binnen. Eerst in den naoht echter besloot de kapi tein tot het uitzenden van S.O.S.-seinen. Deze werden in Tromsoe opgevangen. Het bergingsschip „Jason" stak Dinsdagmorgen vroeg in zee, doch het zal de plaats van de stranding eerst in twee dagen kunnen bereiken. Op het oogenblik schijnt het weer goed en windstil te zijn, zoodat groot gevaar niet aanwezig is. Mocht echter een storm opsteken, dan zou het schip reddeloos verloren worden geacht. De lading bestaat voor een deel uit ma chines en rails. In Goalbay en de overige nederzettingen beschikt men slechts over enkele kleine motorschepen, die voor dit werk niet voldoende zijn. Alles blank, ook in andere polders. Ook al mede door den hoogen waterstand in den Schermerboezem, staan vele weilanden in de omge ving van Wormervecr, zoo goed als blank. De polder Krommenie is er wel het ergst aan toe; uitgestrekte Derceelen weiland staan onder water, slechts hier en daar afgebroken door 'n damhek of een groepje hoo rnen. De bewoners van den Heiligeweg en den Mili- tairenweg hebben het water tot aan hun deur toe staan. Ook de polder het Woud is er slec"..t aan toe, evenals de noordelijker gelegen polder dc Wouden, waar men vorige week nog een angstigen nacht heeft doorgemaakt. Niet alleen de abnormale regenval was hier de oor zaak, maar ook een tijdens het stormweer in den Kromme Stierop van een sleep losgeslagen houtvlot, dat den dijk zooveel schade toebracht, dat men den ganschen nacht - -et alle krachten bezig was het door breken van den diik te voorkomen. Ook ia de i pol der Wormer en Jicn staan heelc weilanden onder wa ter. Niet veel beter zijn de Enge en Wijde Wormer er aan toe, die gedeeltelijk blank staan. Slechts de polder Westzaan maakt hierop een gunstige uitzonde ring, daar men direct op het Noordzeekanaal heef kunnen loozen, wat ook het geval was voor den As sendel ver polder. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is te Zutphen op den Deventerweg de 21-jarigen slagerknecht Van Osch in aanrijding geko men met een onbekenden anderen wielrijder, waardoor hij kwam te vallen. Daar hij op weg was naar het slacht huis om te slachten, had hij in een zijner zakken de benoodigde slagersmessen geborgen. Bij zijn val over dé straat is een dier messen hem ln de rechterlies gedron gen, wat zeer veel bloedverlies ten gevolge had. Drie doktoren verleenden de eerste hulp, waarna hij per zie kenauto naar het Algemeen Ziekenhuis werd vervoerd Nog geen uur later was hij reeds overleden. In de Dijkschestraat te Helmond is een ongeval ge beurd, dat bijna het leven van een dreijarig kind heeft gevergd. Het mei9je geraakte namelijk bij het beginpunt der rioleerlng in den door den hoogen water stand volstaanden loop, welke achter het nieuwe ge deelte der stad uit de velden komt. Vóór hulp kwam toegeschoten was het kind met het water in de groote rioolbuizen gedreven. Een der buurtbewoners had de tegenwoordigheid van geest naar de eersten rooster te loopen, doch daar was het kind reeds gepasseerd. Ook bij den tweeden rooster kon het kind niet meer gegrepen worden,. Een klompje werd hier opgevlscht. De vader van het kind was naar den derden rooster gesneld en mocht het genoegen smaken hier zijn doch tertje te grijpen. Het kind was bewusteloos, doch kunstmatige ademhaling had succes. Commissle-Lovink bereidt een advies aan de regeering voor. Naar het Hdbld. verneemt, bereidt de destiids door de regeering ingestelde Landbouw-crisiscomissie, de commissie-Lovink, een advies voor aan de regeering, om steun te verleenen r.an de verbouwers van con sumptieaardappelen. Of geadvieseerd zal worden, om op eetaardappels een accijns te heffen, zooals in landbouwkringen veelal verlangd wordt, is het blad niet bekend. EEN TRAGISCH STERFGEVAL. Toon de 77-jarige mej. H. K. vanmorgen niet als naar gewoonte, haar assistentie kwam verleenen bij mevr. de Wed. Joh. G. op het Noord, toog men op onderzoek uit, omdat men het ergste vreesde. Op herhaald kloppen en bellen werd geen antwoord ontvangen en men was daarom genoodzaakt zichzelf toegang tot het woonhuis te verschaffen. En nauwe lijks binnen of daar ontwaarde men de bewoonster, in de gang liggende. Blijkens onderzoek is de onge lukkige door een beroerte getroffen en is blijkbaar in haar val met het hoofd op den parapluiebak te recht gekomen, tenminste de wonden aan het aan gezicht en de bloedsporen aan den parapluiebak wijzen daar op. EEN JUBILEUM. Zondag a.s. 6 November zullen de huismeester en huismeesteres van ons Tehuis voor Ouden van Da gen jubileeren. Dan toch is het 12H jaar geleden dat de heer en mevr. Bos-Dubbelman hun werk in Huize „Avondrust" hebben aanvaard. Degenen die dit echtpaar in hun werk wel eens hebben gadegeslagen, zullen het met ons eens zijn dat hier reden is tot feestvieren, omdat maar zelden een zoo zware taak met zooveel toewijding en liefde wordt vervuld als hier het geval is. Wij twijfelen er dan ook niet aan of int zal Zon dag voor hen een dag vol vreugde worden. WOENSDAG 2 NOVEMBER. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam. 7% uur, de heer Kuiper, v. Bilthoven, DONDERDAG 3 NOVEMBER. THE STAR OF HOPE MISSION. Jullanadorp, nam. 7% uur, de hr. Kuiper, v. Bilthoveiu Of 461. Na een worsteling met de baren Van de kokend woeste zee. Bibberend van het koude water Dreef Wim met de golven mee; Maar gelukkig in de verte Ziet hij het wrak va"n het circusschip Dat door storm en woeste winden Stukgebeukt was op een klip.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7