iVan wien heeft het kind dat? Wanneer wij trachten de eigenschappen van een kind met die van de ouders te ver gelijken, moeten wij niet in hoofdzaak de uiterlijke gelijkenis, maar vooral de geeste lijke aanleg en karakter-eigenschappen trachten te analyseeren, die in den regel van veel grooter belang zijn. Wanneer de ouders de verschillende voor vallen uit het leven van het kind samen be spreken, kunnen zij zijn aanleg, gewoonten, eigenschappen en fouten duidelijk zien en zullen zij moeten trachten door innige sa menwerking het goede te bevorderen en de gebreken op krachtige, doch liefdevolle wijze in goede banen te leiden. Hoe vaak zijn er ouders, wie het een ge woonte is geworden om bij alle mogelijke gebeurtenissen in het leven van het kind tegen elkander, zij het dan half schertsend, te zeggen: „Dat heeft hij van jou!" Is het kind aan het zeuren of wil zijn zin doordrij ven, dan zegt de man vaak tegen de moeder: „Zie je wel, precies als jij Wordt het kind bij zijn spel ongeduldig, dan is de vrouw er soms vlug bij om tegen den vader te zeggen: „Zoo zou jij ook zijn!" Zoo zou men per dag wel minstens een dozijn keeren heen en weer kunnen praten, maar het is immers toch heel natuurlijk, dat wij onze goede of minder goede eigenschap pen in het kind terugzien? Denken wij ouders er wel genoeg over na, dat het kind alles aanhoort en de scherts, die wellicht goed gemeend is, niet begrijpt? Het kind is zeer scherp van gehoor en ge voel, waar het zijn ouders betreft en daar door kan het beeld, dat het van vader en moeder in zich omdraagt, soms zoo gedach teloos getroffen worden. Kan men zich er dan nog over verwonde ren, wanneer het kind op zekeren dag door de moeder wordt terecht gewezen over een of andere karakterfout en voor de vuist weg antwoord: „Dat bent u zelf ook, dat heeft vader al zoo vaak gezegd!" Onze eerste opwelling is dan ons boos te maken, omdat het kind nu al brutaal wordt ook, maar dragen wij er zelf geen schuld aan, door onze achtelooze gezegden? Kinde ren vergeten niet veel van hetgeen zij hoo- ren, 't zij goed of kwaad. Toch willen wij er nog op aandringen het m^ken van vergelijkingen door de ouders in het bijzijn van het kind te vermijden; het kan zoo vaak aanleiding geven tot huiselijke onaangenaamheden en een kleine doorn blijft licht achter en wondt het kind dan wanneer het in moeilijkheden komt. Laten wij dus zooveel mogelijk onze woorden wik ken en wegen in het belang van ons kind. Zwart-Wit. De combinatie van zwart en wit zal ook in 't a.s. seizoen weer veel gedragen worden. Op de mode-shows oogstten de zwarte crépe-marocain, crêpe romain, crêpe tail leur, Hamerslag e.a. japonnen met opvallen de hals- en mouwgarnituren bijzonder veel bewondering. Wij zagen o.a. een hoog aangesloten japon met a jour bewerkt kraagje en kleine vlin derstrikjes, dat een bijzonder jeugdig en aan trekkelijk geheel vormde. Een ander in princessemodel met wijde pofmouwen, rijen witte machinestiksels en om de hals een garneering van kleine witte bloemen trok evenzeer de aandacht. De wintermantels uit diverse zwarte wollen stoffen vervaardigd, hebben meermalen een garneering van wit bont, hierbij behooren zwart-wit fluweelen toques. HUISHOUDSCHORT. Deze schort is bülter.gewoou gemakkelijk ora gedragen te worden over onze huisjapon. Krijgen we 's morgens on verwachts bezoek binnen locpen, dan vlug de scnort uit getrokken cn we zijn netjes gekleed. Ook bij het wasschen en baden der kleintjes bewijst het uitsteken de diensten. Zephir is wel de aangewezen stof om deze schorten van te maken. Ook van wit katoen zijn ze zeer practisch; beide weefsels zijn goed opgestikt en de dub- waschbaar, hetgeen voor een huishoud- schort als dit zeker wel noodig is. Het patroon be staat uit twee voor stukken, rug, shawl kraag, zakken en ceintuur. Het maken is zeer eenvoudig, zij- en schoudernaden wor den met Engelsche naden gestikt, de zij kanten van de voor stukken gezoomd, daarna de zakken bele kraag opgezet Eerst wordt de buitenomtreki gestikt, waarvoor de beide kraagdeelen recht op: recht gelegd worden: daarna wordt de kraag op den rechten kant gekeerd, de naad goed uitge krast of gestreken en de bovenkant van den kraag' tegen den binnenkant der halsuitsnijding gestikt: daarna wordt de onderkant langs de stiksteken opgezoomd; voor de ceintuur wordt een rechte reep gemaakt, die achter gestrikt wordt, terwijl als sluiting een paar knoopen worden aange bracht ^Patronen in alle gangbare maten. MIDDAGJAPON VOOR A.S. MOEDERS. Om te voldoen aan vele verzoeken plaatsen wij deze middagjapon voor aanstaande moe ders. Het model is eenvoudig en toch gekleed en kan het beste gemaakt wor den van een niet te zware, doch zuiver wollen stof. De japon bestaat uit een bovenstuk (voor- en achter- deelcn) met ruime volant, dus geen apart aangezet lijf je, hetgeen voor deze gelegenheid een betere lijn geeft. Het bovendeel heeft een shawl kraag, die tot even onder de taille doorloopt en waar aan een volant wordt gezet, waar van het gladde bo- venacel eindigt in vier kleine klokken, hetgeen een zeer gekleed geheel geeft. Om het mld- idel wordt een ceintuur gedragen, die smal ls en gestikt wordt Het linker voorpand heeft een grooten onder slag, terwijl het rechtervoorpand tot ongeveer 12 c.M. Win de zijnaad komt en daar met een drukknoop sluit. Ook op de volant kan een druk knoop gezet worden, omdat de rok, die open is, anders licht opwaait De patronen kunnen worden aangevraagd op jde maten, die men gewoonlijk draagt Ons bad. HET ONDERHOUD. Emaille baden vertoonen spoedig ieelijke plekken, indien zij niet geregeld onderhou den worden. Met een zacht schuurmiddel op een vochtig doekje en wat zeeppoeder kun nen we echter veel bereiken, evenals met een doekje met zout en citroensap. Een van de beste middelen om het bad geregeld schoon te houden is het gebruik van parafine cn zout. We doopen een zacht flanellen lapje in de vloeistof en daarna in 't zout en wrijven over de vlekken en water strepen, die na het baden ontstaan zijn. Zijn de vlekken moeilijk te verwijderen dan worden ze flink met parafine en zout ingewreven; we laten dit mengsel een half uurtje op de plekken en maken ze daarna met warm zeepsop schoon, daarna afspoelen met koud water en de bodem en wanden met een schoone doek droog wrijven. Het meest practische is, dat de huisgenoo- ten na het nemen van een bad zelf voor het schoonmaken zorgen, daar dit, als het bad nog warm, is veel vlugger gaat. Men houde dus op de badkamer parafine, zout, een flanellen lapje en een doek om na te drogen gereed. Het spaart de huisvrouw veel arbeid! Men voorkomt het verstoppen van de afvoerleiding van het bad door minstens twee maal per maand 1 pond soda, opgelost m 2 L. kokend water, door het afvoergat te gieten. Uit de geschiedenis van de parapluie. Bij het invoeren van nieuwtjes lachen de meesten, daarmede het bewijs leverende, dat zij niet veel verder zien, dan hun neus lang is, aan niet veel gewend zijn en dom zijn in hooge mate, daar vele nieuwigheden later als iets gewoons worden beschouwd. De pa rapluie is daarvan een goed voorbeeld. Van Chineeschen oorsprong, Kwam het ding over Perzië naar Europa. Het eerst werd het in Engeland gezien, toen in 1780 zich de Em gelsche schrijver Hanway, gewapend met zoo'n parapluie in de Londensche straten vertoonde. Van alle kanten stroomden de menschen bijeen om het wonder te aan schouwen, doch al spoedig veranderde de stemming onder het publiek. In plaats van den drager van het nieuwe voorwerp vrij te laten in zijn bewegingen en hem ongestoord zijn gang te laten gaan, begon men hem te beschimpen en uit te lachen, terwijl de lieve straatjeugd, evenals bij ons zoo vaak voor komt, hem met handen vol modder begon te gooien. Het scheen wel, alsof Hanway een daad had gepleegd tegen de goede zede.i, zoo werd hij aangevallen en geplaagd. Meerma len heeft hij zijn parapluie moeten laten overtrekken van nieuwe zijde, wanneer deze gescheurd was door de vele steenworpen. Hij gaf 't echter niet op en smaakte tenslotte nog het genoegen, bij zijn leven nog te mo gen ondervinden, dat de Londenaars ten slotte er toe overgingen zich van een para pluie te bedienen, om zich tegen den regen te beschermen. Oogen dicht en vlug slikken. Hoe goed herinner ik mij nog dien ouden schaapherder uit mijn kinderjaren, die zieke menschen en dieren altijd zoo goed wist te behandelen en dan allerlei pillen en drank jes klaarmaakte en wiens stereotiepe ge zegde dan altijd was: „Oogen toe en vlug slikken!" Wij kinderen moesten altijd om dat gezegde lachen. Later heb ik er nog vaak aan gedacht en zag dan nog duidelijk den ouden man met den markanten grijzen kop voor mij in zijn verweerden groenen jagersjas en heb ik be grepen, hoe er eigenlijk in die woorden meer opgesloten lag en hoe wij allen moeten trachten de raad van den ouden herder op te volgen. De bittere pillen, die het leven ons soms voor weet te zetten, moeten wij trachten vlug te slikken, tegenstribbelen helpt dan niet, geslikt moeten ze worden! Naarmate men er langer op kauwt, zal de nasmaak nog bitterder worden, ja vaak gebeurt het. dat deze pillen en drankjes ons zwaar op de maag liggen, maar tenslotte komt alles met een gezond organisme en een opgewekt hu meur weer in orde! Wij vrouwen moeten deze kunst van slik ken zonder den bitteren nasmaak trachten te leeren, eerst dan beoefenen wij de ware „Levenskunst". Ons voorbeeld werkt opbou wend op onze omgeving en zal er toe bij dragen onze huiselijke sfeer zonniger te maken. Het Leven geeft ons die bittere pillen vaak op allerlei wijze te slikken; soms zijn zij fijngesuikerd en bemerkt men niet, hoe on aangenaam ze eigenlijk zijn; een andere maal zijn ze bitter als gal, bevatten levens waarheden die pijn doen en ons tot tranen toe bewogen doen zijn en die tenslotte toch zoo heilzaam en opbouwend werken! Mocht het lot ook U, lezeres, weer eens een bitter drankje brouwen, (en wie onzer ontkomt daaraan?) laat het dan zijn alsof ook bij U de oude herder staat, die U toeroept: „Oogen dicht en vlug slikken!", dan zal dat U ster ken en kracht geven bij komende stormen en de overwinning zal aan U zijn! Heilzame kruiden. DIE NERGENS MOGEN ONTBREKEN. Sedert eeuwen spelen de verschillende kruiden een voorname rol in de geneeskunde en wij mogen gerust aannemer., dat de eer ste geneeskundigen buitengewoon goede kruidenkenners waren. In dezen tijd heeft de chemie echter zoo vele geneesmiddelen weten samen te stellen dat de geneeskrachtige kruiden op den ach tergrond zijn gekomen. Toch zijn er vele krulden, die men veel grooter plaats in zijn huisapotheek moest inruimen, dan thans het geval is. In het voorjaar moest men een hoeveel heid kleine hoefbladbloempjes plukken, die vermengd worden met vlierbloesem en zoet houtworteltjes; deze kruiden tezamen ge trokken, geven een uitstekende thee tegen hoesten. Bij lichte darmstoornissen is pepermunt thee een aan te bevelen drank, terwijl bij verkoudheid het drinken van vlierthee en het nemen van warme baden buitengewoon goed samenwerken om tot transpireeren te komen. Bij buik- en maagkrampen zijn valeriaan en alsem uitstekende huismiddelen; tegen opgezetheid ten gevolge van gassen, helpt kummel, tegen diarrhee boschbessen, enz. Deze kruiden moesten in elke hulshouding aanwezig zijn; men neemt een blikken trom mel en bewaart de zakjes gedroogde krui den hierin met vermelding van naam en doel, waarvoor het noodig is en trekt bij voorkomende gelegenheden op de gewone wijze thee van deze kruiden, zonder ze ech ter te laten koken. Wintermantel. AFKLEEDEND MODEL VOOR SLANKE EN GEZETTE FIGUREN. Deze bijzonder goed kleedende winterman tel is zeer mooi, indien hij van zwart of een mooie tint groen, blauw, of bruin fluweel gemaakt wordt met een bonten kraag, die men het gemakkelijkst klaar kan koopen. Aangezien fluweel niet zoo bijzonder warm is ln het dragen, zouden wij willen aanraden het bovendeel en de mouwen eerst met flanel te voeren en daarna met damast of zijden voering. Men kan ook gewatteerde zijden voering koopen, maar deze is vrij duur tenminste ln de goede kwaliteiten. Een andere mogelijkheid is, de mantel van een of ander warm, dik weefsel te maken, bijv. van doublé face. een prachtige wollen stof, waarvan de binnenkant geruit is en die heerlijk warm is in het dragen en lang mee kan. Niet iedereen houdt er van om bont te dragen, zoodat ook een kraag van dezelfde stof gedragen kan worden. Wil men echter bepaald een afstekende kraag hebben, dan zou bijv. imitatie-astrakan voor de kraag gebruikt kunnen worden. Het model is recht en sluit eenigszins aan, terwijl de mouw is aangesloten en als gar neering eenige knoopen heeft. De mantelmodellen zijn dit Jaar niet zoo ruim. alleen ls een flinke overslag noodig, ten eerste is dit veel warmer, maar niets staat ook minder mooi. dan wanneer wij bij het loopen telkens de japon te voorschijn zien komen. Aangezien dit model recht en eenigszins aangesloten is, zal het slanke dames e<m mooie lijn geven, maar ook de meer gezette figuren komt dit model zeer EEN JURKJE VOOR DE BA^Y-POP. Iedere kleine poppenmoeder wil toch met haar kind pronken! En wat is dan beter dan een nieuw jurkje? De snit van ons jurkje is zóó ge weldig eenvoudig, dat ieder van ons het zelf kan ma ken. De verschil lende deelen wor den inééns ge knipt, alleen moet je oppassen, dat je werkelijk recht knipt, anders gaat het jurkje 9 9 straks ergens 9 trekken en rim- 9 9 ^elen. 9 Op het leuke, 9 9 ronde kraagje 9 kunnen we a puntjes bordu ren bijv. met kruissteekjes, of anders gewone moesjes. Kijk maar eens naar de teekening: moeder zal hier of daar nog wel wat gekleurde restjes zijde of garen hebben liggen. Hoe meer kleuren erin, hoe aardiger. ten goede. Schoenpoetsbankje. Tn gezinnen met kinderen komt het^ malen voor, dat er met schoenenpoet^ wacht wordt tot op het nippertje, kleinen naar school gaan. Gauw de op de stoel, die er niet mooier van even de borstel over de schoen en vn* Vader of een van de groote Jongen zeker wel helpen zorgen, dat de stoefe de keuken hier niet meer voor gebruikt den en op eenvoudige wijze een klein bi in elkander timmeren, dat slechts even onder de keukentafel te voorschijn bei gehaald te worden bij het poetsen schoenen. Mantel, Muts en Slobbroekje. VOOR MEISJES VAN 2—6 JAAR. Dit snoezige ensemble zal ongetwijfeld wel in den smaak van vele moeders vallen en geen wonder, stelt u zich uw kleine meisje eens voor met dit zeer aparte manteltje en aardige mutsje, terwijl de slobbroek ervoor zorgt, dat zij geen koude behoeft te lijden. Het manteltje is aangesloten en klokt naar onderen toe; een recht kraagje met een reepje bont, dat eveneens om de mouwtjes gezet wordt en knoopen van bont dienen als garneering. Het meest practische is om aan de slob broek onderaan de pijpen een rits-sluiting aan te brengen, men heeft dan geen last van het telkens los gaan van de knoopen. Maakt men het geheel, d.w.z. muts en mantel, van zwart fluweel met"wit bont, dan zouden wij het broekje liefst van zwarte tricotstof willen zien. Wordt echter laken of een soortgelijke stof in een of andere tint verwerkt, dan kan ook het broekje van dezelfde stof gemaakt worden. Patronen van 26 jaar. Bloemengarneering. Langen tijd zijn kunstbloemen niet zoo in de gunst van Mevrouw Mode gevallen als thans het geval is. Kleine witte viooltjes, die uit fluweel geknipt worden; rozen uit allerlei fijne weefsels en andere bloemen van leer en lak zoowel als diverse vruchten ziet men op de hoeden dragen. Maar hiermede zijn wij nog niet aan het eind gekomen. Kunstig vervaardigde bloemen, die de artistieke werk sters naar eigen smaak en ontwerp klaar tooveren, hebben eveneens weer hare oude plaats heroverd en zullen meer nog dan voorheen de avondjaponnen versieren. Men ziet deze kunstbloemen zelfs als heele guir landes om de halsuitsnijding dragen. Ook bij de dagelijksche japonnen worden bloemen op mantel of bolero in het revers- knoopsgat gedragen en daar men ze in allerlei ook niet natuurgetrouwe kleuren maakt, kan men ze toch kiezen in harmonie met het toilet. V/at we noodig hebben is wat gewoon b wellicht staat er ln het hok of op zolder wel een kist. Anders vragen we den kr. nier een kistje, dat ongeveer 30 bij 45 meet en plaatsen dit zóó, dat de t? boven komt. Voor de schuine kant wordt een pj genomen, dat ongeveer 50 cM. lang 1. voor de zijkanten nemen we een via plankje, dat zooals de teekening aa^ diagonaalsgewijze wordt doorgezaagd, i kanten en schuine voorzijde worder.3 kleine spijkertjes op het kistje beves* waarna het geheel met wasbeits afge»ï wordt. Indien we een lapje vilt of linoleum te ben, bedekken we de bovenkant van bankje hiermede en maken het met b spijkertjes vast. Niet alleen om de voe; op te zetten, maar ook om deze te lat rusten wanneer men aardappelen of groe ten zit te schillen of schoon te maken ls t bankje zeer practisch. ONZE KEUKEN. KEUKEN-ONDERHOUT* Om de gootsteen steeds frisch en zindeÜ te houden, is het aan te bevelen er 's avos: na het vaten wasschen wat grof zout in strooien; door het druppelen van de kra; smelt dit langzaam aan weg, hetgeen tevc desinfecteerend werkt. Wit geëmailleerde gootsteenen vertoont zeer spoedig Ieelijke plekken, hoe voorziet tig men er ook mede omgaat. Nadat de gooi steen 's avonds niet meer gebruikt worö en met wat zeeppoeder of een zacht schuif middel is gereinigd, wordt het gat met e oude lap afgesloten en in de bak chloor g strooid; hierop wordt warm water geschi ken. Nadat dit chloorwater er een uurtje in heeft gestaan, wordt de prop j de afvoer verwijderd en de gootsteen koud stroomend water nagespoeld. Eenige druppels azijn, gevoegd bij poetsgoed, zullen uw fornuis na het poetd prachtig doen glimmen, vooral als het 1 eens nagewreven wordt met een prop 1 rantenpapier. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde model len stellen wij ten behoeve van onze leze ressen tegen kostprijs knippatrone beschikbaar Bestellingen worden binne 36 dagen uitgevoerd na overschrijving vs een bedrag van 0.58 op postrekening 82tó t.n.v, den Patronendienst te den Haag co der vermelding van gewenscht nummer i iulste maat Aanvragen kunnen eveneens geschlete' Hoor tnzending van 0.58 per postwissel per brief ln postzegels aan de modereto trice van dit blad. Joan Maetsuyckerstr. 1 den Haag Men verzuime vooral niet juiste maat/ gewenscht nummer op het postwfr; strookje of ln de brief te vermeiden. De juiste ta» Dikwijls komt het voor, dat men niet p» cles de maat weet van het te bestelis model Ten gerieve van lezeressen, die bie- mede niet op de hoogte zijn, geven wij on derstaand een lijstje met de Juiste maten de hiermede overeenkomende buste- heupwijdten V001 men tot bestelling over gaat. diene men zich er eerst van te verge wissen of de opgegeven maat klopt. W voorkomt teleurstelling. Maat 4U 42 44 46 48 50 Bustewijdte 82 100 108 112 120 126 HeupwlJdK 100 CÜ 104 CÜ 110 C.U 116 cÜ 124 CÜl 130 C.M! Het verdient wel aanbeveling om dit HjstJ' 4oed te bewaren, opdat men het kan raad-j olegen bij eventueel nabestellen van patro nen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10