Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. DE WEG DOOR GEESTMERAMBACHT. GROENTEN NIET NAAR DE MESTVAALT. Predikbeurten. DE OPTOCHT OP 8 NOVEMBER. Kind door stroomend water in het riool gedreven. De toestand van den a f s 1 u i t d ij k. Paul Löbe als gast van de VARA? lingswijze. Het klinkt misschien vreemd, maar is daarom niet minder waar. Een waardevol zeer betrouwbaar advies van een deskundige als Prof. Thierens wordt terzijde gescho ven niet alleen, doch wat betreft haar onpartijdig heid en juistheid op ontoelaatbare wijze gelaakt, ter wijl hiervoor in de plaats allerlei argumenten wer den gebruikt welke weinig steekhoudend bleken te zijn. Hooggeacht College, in verband met bovenstaande doe ik een beleefd doch dringend beroep op U, om in Uw overwegingen gedachtig te willen zijn aan het door mij genoemde en het te willen leiden in de richting van electrische bemaling, temeer omdat ik ervan overtuigd ben, dat het bestuur van den "polder Heerhugowaard U hiervoor in de nsaste toekomst dankbaar zal zijn. De dijkgraaf aan het woord. De dijkgraaf van den polder Heerhugowaard, de heer Wiebe van Slooten, wenscht op enkele pun ten den heer Poland te bestrijden. Spr. heeft steeds het polderbestuur geadviseerd om zoo mogelijk electrische bemaling te nemen, nooit heeft bij hem de bedoeling voorgezeten ruw olie-bemaling te kie zen. De brief van Thomassen is aan den polderbaas ter hand gesteld, deze had hem smorgens op tafel neergelegd, en toen is hij toevallig onder de papie ren van den Secretaris geraakt. Dat is een onplei- zierig accident geweest. Den volgenden dag is de brief gevonden, maar de inhoud was zoowat dezelf de als van een eerder ontvangen brief, het was geen andere exploitatierekening. Door den heer Poland is gezegd, dat ik anti-Thomassen was, pro-Krom hout, maar door spr. is geen enkele ruw olie-mo tor verdedigd, spr. is voor electrische bemaling. Of het nu is een Thomassen-motor, een Kromhout-mo tor of een van Stork. laat spr. koud, als de motor maar goed is. Spr. heeft één keer de fabriek van Kromhout bekeken, nl. toen een commissie van 3 le den was benoemd en wel met Prof. Thiesens. Toen zijn motoren bekeken, na het wettig genomen be sluit van de vergadering, een besluit dat spr. als dijkgraaf had uit te voeren. Dat spr. alle invloed zou hebben uitgeoefend, om de heemraden te ani- meeren voor electrische bemaling, spr. vindt dat de heer Poland een eigenaardig denkbeeld heeft over de heemraden, als deze meent, dat ze vóór electri sche bemaling zullen stemmen, terwijl ze voor ruw olie-bemaling zouden zijn. Spr. merkt voorts op, dat als de heer Poland iets goeds voorstelt, spr. dat evengoed aanneemt, en als de. heer Poland meent, dat dit niet het geval is, dan zou hij mèt Uilenspiegel moeten zeggen: „ik heb het er zeker naar gemaakt". Thomassen deed ook een aanbieding van 200 P.K. motoren, omdat dit door ons was gevraagd, omdat 200 P.K. motoren ruim voldoende geacht werden. Door den heer Poland is in de vergadering steeds gesproken over Thomas sen-motoren van 240 P.K., in het bestek evenwel stond van 200 P.K. Wat nu de Thomassen-motoren betreft, door een vertegenwoordiger dier firma werd medegedeeld, dat er een paar motoren gereed ston den, die bestemd geweest waren voor een ander Aan de Redactie van de Schager Courant, M. de R., Een klein antwoord op het lange antwoord van den heer J. K. te A. hoop ik dat gij mij zult toestaan te schrijven. Wel zeker, geachte heer J. K. te A., dat is de reden waarom de delegatie niet naar Sowjet Rusland ie ge reisd. Zooals U het schrijft is het. Ik had daar nog nooit zoo bij stil gestaan. Men moet naturlijk in een land dat een zesde deel van de geheele aarde groot is, de boel eerst aan kant hebben voor vijf menschen uit Holland. En dat valt in zoo'n groot land natuurlijk niet mee. Neen, maar U heeft gelijk hoor. 't Is een origineele vondst van U! Wat betreft die renteniers!! Mijnheer J. K. te A. leest U wel eens statistieken? Ik vermoed van niet. Weet U wel dat er in Nederland van 1914 tot en met 1930 een bedrag van 1484 millioen gulden als hypo theek op landelijke eigendommen werd verstrekt? Deze bedragen worden voor het grootste deel door banken verstrekt (in 1929 81 millioen door banken en 54 mil lioen door particulieren. In 1930 74 millioen door banken en 50 millioen door particulieren). Natuurlijk zijn deze particulieren lang niet allemaal eenvoudige renteniers. Integendeel het grootste deel zijn „Indisch gasten" en andere rijkaards. Nu worden er ook hypotheeken teniet gedaan, na tuurlijk. Daar de regeering slechts eens per tien jaar deze statistiek publiceert kan men alleen controleeren over 1920'30. En dan blijkt dat er in die jaren van alle ingeschreven hypotheken (dus ook niet landelijke meegeteld) voor f 1.454.324.000 meer werd ingeschreven dan doorgehaald. Dus voor bijna 1% milliard gulden. Geachte heer J. K. te A. Het bankkapitaal maakt zich meester van den Nederlandschen landbouw. Dat is de werkelijkheid. En dit kapitaal wil de boer ru ineeren en dan verkoopen. Daar zullen wij een stokie voor stejken. Als U adressen heeft van „welgestelde doch in armoede verkeerende renteniers" geeft U ze dan aan mij op. Zij hooren te strijden in de boeren- comité's. H. DE WEERDT. LANGEND IJ K Velen vragen zich af, hoelang het nu nog wel zal duren, eer een aanvang wordt gemaakt met den weg door het Geestmer Ambacht. En daar is reden voor, omdat over den aanleg van dien weg al sedert lange jaren wordt gesproken en zoover we ons herinneren er nooit krachtige stemmen tegen zijn opgegaan. Eigenlijk was ieder er voor, wat te begrijpen is, als men bedenkt, dat door dezen grooten polder geen enkele weg van West naar Oost gelegenheid biedt voor verkeer. Het is duidelijk, dat per slot van reke ning de centenkwestie oorzaak kan zijn, dat men niet meer zoo enthousiast voor den aanleg voelt Ten tijde, dat niemand ooit met steekhoudende ar gumenten tegen dezen weg heeft geageerd, was er eigenlijk nog niet een bepaalde loop aangewezen. Toen deze echter definitief werd vastgesteld door te bepalen, dat die weg door de Diepsmeer zou loopen, uitkomende te Noordscharwoude, dicht bij de grens van Oudkarspel, en in het Noordeind van Koedijk, toen waren er.Nyier enthousiasme wel wat was bekoeld en kwam de tegenstand los. De slechte tijden spraken ook een woordje mee en zoo behoeft het niet te ver wonderen. dat er nog heel wat tegenstand viel te overwinnen, alvorens het huidige stadium was aan gebroken. De zaak staat thans zoo, dat alle gemeente- en polderbesturen, die uitgenoodigd waren een, door een daartoe aangewezen commissie, bepaald percentage bij te dragen in de f 80.000, welke noodig zijn voor aankoop van land, om het mogelijk te maken den weg te kunnen leggen, op twee na aan het verzoek hebben voldaan. Alleen de banne Oudkarspel en die te Zuidscharwoude hebben zich afzijdig gehouden en hsbben geweigerd het hun toegedachte percentage bij te dragen. De gemeente Oudkarspel, welke t 1000 per doch die door omstandigheden niet in staat was ze te ontvangen. Spr. nu zag daar een beetje tegen op. Spr. is niet deskundig en heeft daarom graag ad vies van een deskundige. Ten aanzien van het oliegebruik door den motor van Waal en Burg, zegt spr., dat hij aan den heer Lap gevraagd had of het olieverbruik 150 gram was, en toen antwoordde de heer Lap van 200 gram. En dat heeft spr. de vergadering slechts medegedeeld. De Voorzitter merkt op, dat het gaat om het ont werp en om het leeningsbesluit, niet om wat voor af is gegaan. Op de vraag van den Voorzitter verklaart de heer Prof. Thierens zich nog voor 200 P.K. motoren. Mo toren van meerdere capaciteit beteekent verlies aan olie en stroom. Spr. blijft het niet goedvinden, dat meerder vermogen moet worden verkregen door sneller loopen. Wat de verhouding van de P.K.'s tot de omwentelingen betreft, spr. heeft dit de heeren van den polder Heerhugowaard niet duidelijk kun nen maken. Nog een reclamant. De heer P. Wonder Pz., hoofdingeland, houdt ver volgens een uitvoerige beschouwing over de bespre kingen" die in diverse poldervergaderingen hebben plaats gevonden en heeft naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek naar de kosten van electrische bemaling gesproken over het gescharrel in prijzen door het P.E.N. Wij hoofdingelanden pre- fereeren motoren van 240 P.K. van Thomassen, ook omdat de motoren geheel zijn ingebouwd. De Voorzitter vraagt, of de heer Wonder al die vellen, die hij in zijn hand heeft, nog moet voorle zen. De heer Wonder dient met zijn bezwaren tegen het besluit te komen, het gaat hier over de vraag 200 of 240 P.K. motoren. De heer Wonder zegt dan, dat het in het belang van den polder is om niet anders dan 240 P.K. mo toren te nemen. In 1922 of 1923, dat weet spr. niet, en in 1925 en 1928 hebben we te lang met hoog wa ter getobd en spr. wijst op de meerdere opvoerhoog- te van 1718 duim als we het kanaal krijgen en op Schermerboezem moeten uitmalen. Spr vindt het zeer gewaagd om de capaciteit te verminderen. Om de theorie boven de practijk te stellen, is onverant woordelijk. Spr. is het eens met den heer Poland, dat we met het oog op den kassenbouw en de bloem bollenteelt het water machtig dienen te zijn. Het is noode dat spr. moet zeggen, dat van den kant van het Dag. Bestuur van den polder niet recht door zee is gegaan en spr. gaat niet accoord met het oor deel van den dijkgraaf dat de minderheid zich bij de meerderheid moet neerleggen. De heer Jhr. Reigersman wijst op het afschrift van de goedgekeurde notulen van de vergadering van 7 Juli, waaruit blijkt, dat het vermogen van het gemaal niet is 210 P.K.. maar 135—150 P.K. Spr. blijft motoren van 200 P.K ruim voldoende achten. De Voorzitter vraagt den heer Jhr. Reigersman of deze dus zijn hierboven vermeld advies handhaaft, waarop deze bevestigend antwoord. De Voorzitter verklaart daarna het onderzoek voor geëindigd en wordt de openbare vergadering op geheven. jaar, gedurende 40 jaar was gevraagd, stond f 600 toe. De banne Zuidscharwoude zou jaarlijks f 100 en de Oudkarspelsche f 400 per jaar moeten bijdragen. Intusschen vergete men niet, dat die f 80.000 zfjn geraamd in een tijd, toen het land nog tegen den hoogsten prijs werd getaxeerd, zoodat, mocht het ontbrekende bedrag een beletsel vormen, dit onge twijfeld wel was te vinden door een eenigszlns lagere taxatie, waarin de eigenaars tegenwoordig wel mee zouden instemmen, zoo mogen we aannemen. Op 't oogenblik lijkt ons de wegaanleg in een stadP um gekomen, waarin met eenigen goeden wil wel tot een begin van uitvoering kan worden overgegaan. Het geldt hier nu de kwestie van aanpakken. En hoe gauwer men begint, hoe beter dit zal zijn: In het werk zitten voor honderdduizenden gulden loon. Ge zien de groote werkloosheid onder de tuinbouwarbei- ders in het Geestmerambacht. die snakken naar werk, dat hun weer wat meer verdiensten geeft dan de steun van f 8 4 f 10 perweek is er voor dezen een groot belang in gelegen, voortgang te maken. Als we goed zijn ingelicht, wordt er in die richting gewerkt en we mogen verwachten, dat dit werken weldra met succes zal worden bekroond. Moge het niet te lang meer duren, eer kan gezegd worden: De weg door het Geestmer Ambacht komt er; spoedig zullen de eerste werkzaamheden aanvangen." NOORD SCHA TCWOTJ DE. Uitslag van den 1 November gespeelden wedstrijd Voorwaarts IA.R.C. I, 32. GEMEENTE OUDKARSPEL. Loop der bevolking over de maand Öctober: Ingekomen: Helena Adriana Rijper van Zuidschar woude; Grietje Posker van Schagen; Vrouwtje de Pee van Sint Maarten; Maartje Swager van Bergen; Grietje Wijte van Zuidscharwoude; Jan Blokker van Alkmaar; Tjipkje Geertsma van Harenkarspel. Vertrokken: Klaas Borst naar Hensbroek; Jan Com- pas en gezin naar Alkmaar; Trijntje Wit naar Zijpe; Johannes Hendrikus Stet n. Avenhorn; Jantje Zwaan naar Hoorn: Hendrikus Arnoldus Johannes Schnel- ders naar Tilburg; Johannes Bruin naar Beverwijk; Anna Schaffer naar Duitschland; Dingeman Hendrik Proogendijk naar Haarlem. Burgerlijke Stand over October: Geboren: Dieuwertje, dochter van Klaas Hooge- boom en Aagje Stoop; Greta, dochter van Jacob Greeuw en Trijntje Weg; Anna Ida, dochter van Adrianus Cornelis Bruin en Anna Stoop. Ondertrouwd: Nicolaas van Hout en Jantje Zwaan; Wilem Luijting en Nellie Hendrika Vos van Zon; Ma- chlel Ooijevaar en Petronella Quax. Getrouwd: Teunis Jongebloed en Trijntje Wit; Nico laas van Hout en Jantje Zwaan. Overleden: Cornelis Langedijk, 86 jaar. wedn. van Sijtje .Nieuwboer; Pieter Mosk, 56 jaar, slager, echtg. van Jannetje van Exter. Politie. Gevonden: 2 broekspijpen voor motor rijwiel. Inlichtingen bij de politie. BARSINGERHORN Dinsdagavond werd op initiatief van de afdeeling Barsingerhorn van „Het Witte Kruis" de Tuberculose- fiim „Waar een wil is, is een weg" in de zaal van den beer de Graaf vertoond. Te ruim 7 uur heet de voorzitter van de afdeeling, de heer Van der Kuijl, de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den heer Geesink uit Zwolle. Het doet spreker genoegen, dat zoovelen aan den op roep van het Bestuur gevolg hebben gegeven en hoopt dat den aanwezigen een genotvollen en bovenal leer- zamen avond te wachten staat. Het woord wordt hierop verleend aan den heer Geesink, die in een korte inleiding de tuberculose, de gevolgen van de zoozeer gevreesde ziekte en tenslotte de bestrijding daarvan, bespreekt. Met de vertooning van de film wordt hierna een aanvang gemaakt. De inhoud werd reeds eerder in dit blad weergegeven, zoodat wij kun nen volstaan met te vermelden, dat het gegevene van het begin tot het einde boeide. De toelichting van den heer Geesink werd daarbij ten zeerste gewaardeerd. De heer Van der Kuijl dankte tenslotte den ge- achten spreker voor wat hij ten aanzien van de T.B. C.-bestrijding had gezegd en voor het vertoonen van de aantrekkelijke film. Spreker hoopte, dat de aan wezigen er van doordrongen zouden zijn, dat steun r.an vereenigingen, die zich mede met de bestrijding van de ziekte bezig houden, althans hunne medewer king verleenen bij uitzendingen naar sanatoria e.d.. een dringende behoefte Is. Spreker sprak dan ook den Het Prov, In. en Verkoopbureau in Noord-Holland in werking getreden. Het In- en Verkoopbureau van de provincie Noord-Holland voor het in- en verkoopen van tuin bouwproducten, die den minimumprijs niet opbren gen, is gisteren in werk getreden. Aan iedere vei ling is een handelaar aangesteld die voor aankoop en verzending zorg draagt. Alle producten moeten zijn van behoorlijk leverbare kwaliteit. Voorloopig zijn de aardappelen nog niet onder de regeling be trokken. De minimum-prijzen zijn voor sluitkool f 0.60, spruitkool f 1.50, boonen f 2.—, boerenkool fl.50, bieten f0.60, alles per 100 K.G.; andijvie 40 cent per 100 struiken en bloemkool f0.75 per 100 stuks. Het lag in het voornemen, deze prijzen hoo- ger te stellen, doch het bestuur heeft daarvan in verband met de voorgestelde steunwet door de re geering moeten afzien. wensch uit, dat velen, die zich tot op heden niet als lid van de afd. van „Het Witte Kruis" opgaven, dit alsnog zouden doen. Door het Hoofd van het 6de district der Arbeids inspectie te Haarlem, is aan de Coöperatieve Malerij „De Ster" alhier vergunning verleend, dat gedurende het tijdvak van 1 November 1932 tot en met 30 Janu ari 1933 door een maalknecht boven 18 jaar, werk zaamheden worden verricht in de Malerij, gedurende 9 uren per dag en 50 uren per week. Op 18 November a.s. zal voor de damesleden der ver- eeniging „D.O.G. In de zaal van den heer A. de Graaf optreden Mej. J. Wynia van Schagen, met het onder werp: Woninginrichting, beschouwd uit aesthetisoh en hygiënisch oogpunt" GEMEENTE BARSINGERHORN. Burgerlijke stand over demaand October 1932. Geboren: Aagtje, dochter van Louris de Graaf en van Maria Blaauboer; Marie, dochter van Willem Jan Blaauboer en van Klasina Braai. Ondertrouwd: Simon Kuiper, oud 21 Jaren, monteur en Dirkje Maria Klare, oud 21 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Barsingerhorn; Berend Barendkamp. oud 23 jaren, grondwerker en Anna Aleida Weikamp oud 24 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Barsin gerhorn; Arie Dirk Stins. oud 28 jaren, veehouder en Pietertje Mostert, oud 22 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Barsingerhorn; Dirk van Twuyver, oud 29 jaren, arbeider en Anna Dekker, oud 26 jaren, zonder beroep, belden wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Simon Kuiper en Dirkje Maria Klare. Overleden: Dirk Vries, oud 76 jaren, weduwnaar van Everdina Jorksveld; Cornelis Vries, oud 74 jaren, echt genoot van Aagje van Buren. Loop der bevolking over de maand October 1932. Ingekomen: Mej. E. Geertzema van Utrecht naar Waardpolder G 8; Mej. E. Heinis (echtg. C. Marees) van Oude Niedorp naar Kreil C 63a; B. Halsemt en gezin van Texel naar Kolhorn F 75; E. Woud en echtg. van Wormer naar Hemme B 33; Mej. J. de Swart (echtg. A. Jenema), van Barradeel naar Kolhorn F 26; Mej. H. Boswijk (echtg. K. Lunenborg) van Emmen naar Kolhorn F 57; Jb. de Boer en Y. de Boer van Medem- blik naar Kolhorn, aan boord; P. Kramer van N. Nie dorp naar Kreil C 66; W. Wessels van Haarlem naar A 58; D. Stroo van Wlerlngen naar Kolhorn F 50b; Mej. A. A. Weikamp van Wieringerwaard naar Kol horn, keet; E. Edens van Bellingwolde naar Kolhorn, keet; F. Veersma van Twisk naar Kolhorn F 31; H. Ruiter van Texel naar Kolhorn E 16; Wed. P. Kort van Almelo naar Kolhorn F 59. Vertrokken: Th. Balder naa.r Antwerpen. Esschen- str. 26; E. Brinkman en echtg. naar Medemblik, de Terp; J. A. van den Berghe en echtg. naar Schagen, Loet 179; C. Horst naar Zoetermeer A 9; Ph. Sneep n. Winkel. Strook; J. H. Jansen en echtg. naar Anna Pau- lowna, van Ewijcksluis; A. Haanschoten naar Haarlem; Parklaan 79; P. Werkman naar Kantens; echtg. Jh. Bruin naar Wieringen, Den Oever; J. Groenbroek naar Winschoten; echtg. Ch. W. Slijboom naar Hoorn. Koe- po ortsweg 90; K. D. Meindersma en gezin naar Medem blik, Middenmeer 21; wed. J. van der Ham naar Zaan dam. Ie Klim perslop 9; Mej. T. Schoon naar Zaandam. Lijnbaanstr. 54; J. Noorman en echtg. naar Winkel, D 37a; P. Vette en gezin naar Medemblik. Middenmeer; L. Rengers naar Emmen. RoswinkelerveenE. van den Berghe naar Maastricht, Smedenstr. 24; J. B. Lie vens naar St. Jansteen C 73. CALIANTSOOG Plantsoen aangelegd. Woensdagmiddag is de laatste hand gelegd aan het plantsoentje op het Dorpsplein, dat door het Gemeen tebestuur in overleg met den heer P. Vos Jbz. is uit gevoerd. De beplanting geschiedde door de kinderen der openbare lagere school, die op die manier hun Woensdagmiddag nuttig besteedden, onder leiding van het personeel. We hopen, dat boomen en planten het zullen „doen" op den schralen bodem en dat ze bestand zullen zijn tegen den zllten zeewind, want dergelijke beplantingen zullen ons dorp zeker aan trekkelijker maken. SINT MAARTEN GEMEENTE ST. MAARTEN. Burgerlijke stand over de maand October 1932: Geboren: Grietje, dochter van Jannis de Kraker en Cornelis Rus. Gehuwd: Geene. Overleden: Pieter Biesboer, oud 60 jaren, echtgenoot van Trijntje Brommer. WIERINGERWAARD Naar we vernemen zal de le Nutsavond vanwege 't Departement alhier gehouden worden op 18 Nov. aa. bij den heer H. v. d. Woude. Zooala op de laatst gehouden vergadering werd be sloten, zou dit een filmavond worden. Hierin is 't be stuur geslaagd. Voorgesteld zal worden Charley Chaplin met als voorprogramma Nogent sur Marne. Meerdere bijzonderheden per advertentie. De langdurige regen, welke ook. evenals in andere gemeenten, d enlandbouwers veel schade en moeilijkhe den bezorgt, omdat er nog veel aardappelen, bleten en kool in den grond zitten, heeft ook nog een verzakking veroorzaakt bij de brug aan de Buurt. Een groot ge deelte van den berm gaat verzakken, waardoor de schoeiing reeds gestut moest worden. Wat den waterstand in onzen polder betreft, verkee- ren wij in een zeer gunstige positie, omdat het elec- trisch gemaal steeds heeft kunnen doorgaan en niet be hoeft te stoppen voor peil. HE ERH"GO WAARD VEENHUIZEN. Reeds langen tijd geleden hebben wij in dit blad de wenschelijkheid bepleit, van het plaatsen van een rich tingwijzer voor het doorgaand verkeer, bij de Veenhui- zer brug, daar men aldaar 5 richtingen uit kan gaan en er bijna geen dag omkwam, of door automobilisten enz. werd bij de omwonenden naar den te volgen weg geinformeerd. Thans heeft de A.N.W.B. aldaar een zeer practlsohe wegwijzer geplaatst, waardoor zeker in een zeer groote behoefte voor talloozen is voorzien. VRIJDAG 4 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7% uur, Evangel. Maatschappij, Da Enklaar, van Den Helder. ZONDAG 6 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE t©: Schagen, nam. 7 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Sint Maarten, voorm. 914 ur, Ds. Tinholt. Julianadorp, voorm. 10 uur Ds. Eikema. Hulsduinen, nam. 7 uur, Ds. Borgers, v. Den Helder, Dirkshorn, voorm. 10 uur. Ds. de Leeuw. Onderwerp» Stephanus. Noordscharwoude, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Hoogwoud, geen dienst. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Scbagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Petten, geen dienst. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Warmenhulzen. nam. 7 uur, Ds. Seulijn. Winkel, geen dienst. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Bloemhoff. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Bloemhoff. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. nam. 7 uur, Ds. Haaxs. EVANGELISATIE t©: Schagen. voorm. 1014 uur, Ds. Klap, van Haarlem. Maandcollecte. 's Avonds geen dienst, Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 314 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langereis (Gebouw „De Vrede"), nam. 2 uur, Ds. J« H. Donner van Broek op Langendijk. THE STAR OF HOPE M3SSION. Julianadorp. nam. 7 uur. dehr. Kuiper, v. Bilthoven, VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Winkel (tegenover Raadhuis) nam. 7 uur, Ds. Ruijs. Vergunning door den burgemeester van Den Haag verleend. De burgemeester van Den Haag heeft aan de Sociaal- Democratische Arbeiders Partij in Nederland en aan het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen ver gunning verleend tot het houden, op 8 November, van een optocht, aldaar. De uitzendingen door de radio. Dezer dagen hebben wij een bericht aan Het Volk ontleend, volgens hetwelk de V.A.R.A. van de ©oc.-dem. protest-betooging op 8 November een zgn. ooggetuigen verslag op gramofoonplaten zal laten opnemen, waarop ook de redevoeringen zullen worden vastgelegd. Deze gramofoonplaten zouden den volgenden avond, dus Woensdag 9 November, in den zendtijd van de V.A.R.A. worden gedraaid en uitgezonden. De uitzending zou worden opgenomen op een installatie van de Ned. Sein- toestellenfabriek (N.S.F.) Naar de N.R.Ct. thans verneem,t zal deze opneming in Hilversum geschieden en in dit geval zal de N.S.F. een rijkstelefoonlijn moeten huren, benevens nog een gemeentetelefoon van de gemeente Den Haag, die °ok nog een speciale lijn naar de tribune der sprek*'8 101 moeten aanleggen. Men is voor deze uitzending dus weer afhankelijk van het rijk. Voor het geval het rijk de telefoonlijn niet be schikbaar zou willen stellen voor deze tegen de regee ring gerichte betooging, blijft er nog een andere moge lijkheid, namelijk het opnemen ter plaatse, hetgeen al licht kostbaarder Is. Verder zal natuurlijk de Radio om roep controlecom missie de teksten van de te houden redevoeringen (op de wasplaten!) moeten goedkeuren, vóór de uitzending van die platen mogelijk Is. Voor het geval de controle-commissie haar goedkeu ring niet zal verleenen, kan de VA.R.A. nog een achter deurtje vinden door de platen naar Leuven (België) t« sturen en ze daar door de Soc. Arb. Radio-omroepver- eeniging te laten afdraaien. Van een vreeselUken dood gered. In de Dijksóhestraat te Helmond is, naar het ..Hdbl." meldt, een ongeval gebeurd, dat bijna het leven van een driejarig kind heeft gevergd. Het meisje geraakte na melijk bij het beginpunt der rioleering in den door den hoogen waterstand volstaanden loop, welke achter het nieuwe gedeelte der stad uit de velden komt. Vóór hulp kwam toegeschoten was het kind met het water in de groote rioolbuizen gedreven. Een der buurtbewoners had de tegenwoordigheid van geest naar den eersten rooster te loopen. doch daar was het kind reeds gepasseerd. Ook bij den tweeden rooster kon het kind niet meer gegrepen worden. Een klompje werd hier opgevischt. De vader van het kind was naar den derden rooster gesneld en mocht het genoegen smaken hier zijn dochtertje te grijpen. Het kind was bewusteloos, doch kunstmatige adem haling had succes. Ook de berichtgever uit Leeuwarden heelt zich overtuigd. Ook de berichtgever van het Leeuwarder Nieuws blad, die het. verontrustende verslag van zijn waar nemingen aan de sluizen van den Afsluitdijk van het IJsselmeer had geschreven, heeft zich thans, bij een tweede bezoek, door ir. Baars laten overtuigen, dat wat hij voor doorgaande scheuren had aangezien, slechts oppervlakte-verschijnselen zijn van geen be- teckenis.„Hetgeen wij hebben gezien en gehoord", al dus besluit hij zijn tweede verslag, „stemt in hoofd trekken geheel overeen met hetgeen de Hollandsche bladen op gezag van de directie der Zuiderzeewerken in tegenspraak met ons eerste artikel reeds vermeld den." Rede ln Duitschland geweigerd. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de vroegere Rijksdagpresident, Paul Löbe tevergeefs gepoogd heeft van den Duitschcn omtroep toostemming te ver krijgen tot het uitspreken van een radiorede. Als gevolg van die weigering zou de heer Löbe thans van de V.A.R.A. gelegenheid hebben ontvan gen om op 9 November a.s., des avonds om 9 uur zijn rede te Hilversum voor de microfoon te houden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6