Raad Zijpe. j „,«00nta Ziipe kwam in openbare ver- dVoo'StUrUdUer'l>tee" "b. de Moor, burgemeeeter; se- cretaris de heer J. A. oer. NaTpeitofdoofden Voorzitter worden de notulen def laatst glhouden vergadering zonder op. of un- terC- 8e,eekend- Daarna komen ter tafel Mededeellmgen en ingekomen stukken. xfoHprfpeline inzake goedkeuring van Raadsbesluiten JtteaGed staten. Het betreft hier de raadsbesluiten ffSêkking hebbende op de credietverleening aan de ïnodliidende tuinders; de agentschappen der arbeidsbe middeling; de 6e suppl. begrooting der gemeente over het dienstjaar 1930. Voorts wordt mededeeling gedaan inzake den huur- toeslag aan werkloozen. waarop de Minister goedge- u urd heeft dat gegeven zal worden een huurtoeslag van maximum f 1.50, mits de huishuur meer dan f 3. bedraagt per week. Mededeeling inzake vaststelling Rijkssubsidie in de kosten van steunverleening (35 Verschillende jaarverslagen over 1931 zullen circu- Jeeren. Procesverbaal kasverificatle bij den Gem.-ontvanger. In kas moest zijn en was aanwezig f 1527.56. Het saldo op de postrekening bedraagt f 2037.46, terwijl bij de Coop. Zuivelbank is geplaatst f 61.939.17. In behandeling komen daarna adressen houdende verzoek om verlaging Personeele belasting voor kof- fiehuishouders. Voorzitter deelt den raad mede, dat dit verzoek te laat is Ingezonden, zoodat een besluit over 1933 niet is te nemen. B. en W. stellen dan ook voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Doorn merkt op, dat reeds eerder een ge lijkluidend adres is ingekomen. Voorzitter bevestigt dit; ook toen waren adressanten te laat. Het adres wordt alzoo voor kennisgeving aangeno men. Daarnevens kwamen in: le. een circulaire van Ged. Staten betreffende tijde lijke korting op de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers; 2e. Adres van den Zijper Bestuurdersbond inzake het doen uitvoeren van werken ter bestrijding van de werkloosheid. Het adres van den Bond dringt ten zeerste op spoed aan. Als werkobjecten worden in een toelichting o.m. genoemd het slooten en de wegenverbetering. Voorts Wordt gepleit voor aanneming van jonge werkloozen. Voorzitter deelt in aansluiting op bovengenoemd adres mede, dat er door B. en W. is geconfereerd met het Polderbestuur. Dit bestuur zegde direct alle mo gelijke steun toe, wat tot dank mag stemmen. De heer Bruin vraagt of er bereids een regeling is getroffen voor 't verleenen van toeslag op particu liere werken. Het is spreker bekend dat er werkgevers zijn, die werk te over hebben, maar de loonen niet kunnen geven voor uitvoering daarvan. Voorzitter antwoordt, dat zeer veel moeite in dien zin Is gedaan door 't College van B. en W., maar alles zonder resultaat. In Den Haag heeft men alleen oor voor buitengewone werkzaamheden. De heer Dignum merkt op. dat 't vorig jaar door den minister is bepaald, dat diamantbewerkers in par ticulieren dienst zullen worden gesteund. Waarom dat nu niet ten plattelande? Voorzitter zegt dat 't wel verwondering maakt, maar alle vragen en verzoeken blijken tevergeefsch te wezen De heer Dignum wil alsnog weer alles aanwenden. De heer J. v. d. Oord vraagt, wie te beoordeelen heeft of een werk gewoon, dan wel buitengewoon is. Voorzitter deelt mede, dat dit door B. en W. ge schiedt, maar onder controle van de inspectie. De heer Van der Oord wil b.v. noemen den abnor- malen waterstand. Dit zal wel kunnen maken dat er extra gegreppeld moet worden. Wat is dat dan, vraagt spreker, gewoon- of buitengewoon werk? De heer Dignum wil over een en ander liever in comité praten. De heer Doorn wijst erop, dat er wel goed gesitu eerden zijn, die werk kunnen laten uitvoeren, maar angstvallig de knip dicht houden. De heer Nannis brengt woorden van dank aan de heeren, die zich op dit punt zooveel moeite en zorg hebbeh getroost. Het adres wordt dan voor kennisgeving aangeno men, terwijl er nog over dit onderwerp in comité een woordje zal worden gesproken. Ingekomen is een verzoek van M. van der Wal e.a. te Oudesluis, werkzaam in den Wieringermeerpolder, om rijwielvergoeding. Door B. en W. is een onderzoek Ingesteld naar 't loon van de verzoekers. Gebleken is dat 't contract loon f 0.40 per uur bedraagt. B. en W. noemen dat voor dezen tijd lang niet slecht en stellen dan ook voor om afwijzend te beschikken op 't verzoek. De heer Blom zegt dat een loon van f 0.40 per uur zeker niet slecht is te noemen, maar toch dient niet vergeten te worden, dat er weinig uren per week wordt gewerkt, doordat de dagen kort zijn 't weer slecht. Een kleine vergoeding vindt spreker dan ook wel gewenscht. Voorzitter zegt de meening des heeren Blom niet te kunnen deelen. 't Weer is momenteel wel zeer ab normaal maar dat verandert natuurlijk. Het voorstel komt tenslotte in stemming en wordt verworpen met 29 stemmen. Vóór 't geven van vergoeding stemden de heeren Blom en Öens. Do Hondenbelasting. Verzoeken voor ontheffing van hondenbelasting kwa men in van: le. J. Grootes, algeheele ontheffing over 1932. Ontheffing wordt verleend. 2e- C. Strooker, ontheffing voor jaar; waar hier rechtens geen ontheffing mag worden verleend, wordt op 't verzoek afwijzend beschikt. Een onbewoonbare woning. B. en W. doen het voorstel tot onbewoonbaarver- Waring van de woning, plaatselijk gemerkt B 12 en Belegen aan den Rulgeweg. Burgerbrug (bewoner P. Gtten; eigenares wed. D. Wagenaar). Be gezondheidscommissie, gevestigd te Schagen, ad viseerde om de bedoelde woning onbewoonbaar te verklaren, op grond van 't feit, dat de eigenaresse on- Senegen is om de woning in bewoonbaren staat te brengen. Be heer Blom vraagt of er dan wel een andere woning is voor Otten. Voorzitter deelt hierop mee. dat door de onbewoon- "v£rWaring wsderinhuur wordt uitgesloten. "~e r w" ^it pun* bewaren voor de comité- K tting. Er is veel over mede te deelen. Voorzitter zegt de woning gezien te hebben, maar een woning mag 't niet meer worden genoemd. De heer Smit zegt dat hier veel aan vast zit. Er zijn reeds verbeteringen door de eigenaesse in aangebacht, maar t is voor haar niet doenlijk 't huis goed te laten opknappen. Zij ontvangt b.v. van Jan.Mei geheel geen huur van den bewoner en nu de werkloosheid er is zal nog veel bonter worden. Indien een college zich ga rant wil stellen voor de huur, zal 't perceel geheel wor- Q®A opgekna.pt. Wanneer deze woning onbewoonbaar wordt verklaard, zal niemand den bewoner een huis W!|\j verhuren. En een oplossing is dan niet te vinden. Nu de besprekingen zioh zóó ontwikkelen gaan er meerdere stemmen op om de zaak aan te houden, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Benoeming onderwijze ree. Aan de orde is nu de benoeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te St. Maartensbrug, ter vervulling van de vacature P. A. Visser. De voordracht luidt: 1. Mej. A. M. J. A. van Schalk te Alkmaar; 2. Mej. A. M. Jellema te Haarlem; 3. Mej. J. W. Broeder te Schagen. Met algemeene stemmen wordt Mej. A. M. J. A. van Schalk benoemd. De Pettener winkels. Volgt een voorstel tot wijziging en opnieuw vaststel ling van de in de Raadsvergadering van 28 Juni 1932 vastgestelde verordening tot aanvulling van de verorde ning tot afwijking van bepalingen der winkelsluitings wet 1930 (Stbl. no. 460). Deze wijziging heeft betrekking op de winkels te Petten, waar de neringdoenden van JuniSeptember met 't oog op 't vreemdelingenverkeer hunne zaken gaarne des Zondags open houden. De minister kon geen algeheele goedkeuring hechten aan de verordening, maar waar 't feitelijk niets om 't lijf heeft en de Pettener zakeninenschen hun zin toch krijgen, wordt 't voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De brandweer. Aan de orde komte een voorstel van B. en W. om de belooning van het personeel der motorbrandspuit als volgt te bepalen: voor de eerste 5 uren f 1 per uur en voor de daarop volgende uren f 0.70 per uur. In dezen is overleg gepleegd met den brandmeester v. d. Oord, die hier nu mededeelt, dat deze regeling door het personeel billijk en goed wordt geaoht. t Voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen. Als de winter komt Ter tafel komt een voorstel van B. en W. om het ..Orgaan voor steunverleening aan werkloozen" te mach tigen een brandstoffenbijslag van ten hoogste f 1 per gezin per week te verstrekken aan ondersteunde werk loozen. Hiertoe diene eerstens de volgende toelichting- Blijkens circulaire van 13 October 1932. no. 17757, afd. W. en S-, heeft de Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken besloten goed te keuren, dat voor het tijdvak van 30 October 1932 tot en met 1 April 1933 aan ondersteunde werkloozen (gehuwden en ongehuwde kostwinners) een brandstoffenbijslag van ten hoogste f 1 per gezin per week wordt verstrekt. De minister is bereid in de brandstoffenbijslagen toe te kennen aan werkloozen, die ingevolge de gesubsidieerde Rijkssteun regeling worden gesteund, een zelfde Rijksbijdrage te verleenen. als in de overige kosten van steunverleening. Voor de gemeente Zijpe was deze toeslag tot 31 Dec. ge steld op 35 cents. B. en W. vragen nu machtiging om de noodige stappen te doen. Deze machtiging kan de raad in zyn geheel verleenen. Werkloozen en de steun. In behandeling komt vervolgens voorstel van B. en W. om de werkloozen, die nog geen jaar in de gemeente wonen, niet onder de steunregeling te doen vallen. Voorzitter zegt, dat over dit punt veel en lang is ge sproken. Het voorstel van B. en W. wil voorkomen, dat werkloozen uit andere gemeente naar hier komen en dan zullen moeten worden gesteund. De heer Blom zegt, dat 't geen verandering teweeg brengen zal. Zoo ze geen steun krijgen gaan ze naar 't Armbestuur. Daar zijn ze nog beter af, want dat geeft de volle 100 pet De heer Nannis zegt aan de zijde van den heer Blom te staan. Er kunnen zioh wel bijzondere gevallen voor doen en daarom vindt spr., dat 't Orgaan elk geval op zichzelve moet gaan beoordeelen. De heer Doorn kan zich daarentegen heel best met 't voorstel van B. en W. vereenigen. Zoo'n regeling voor komt, dat de Zijpe een nog grooter en gewilder toe vluchtsoord wordt dan 't al is. Voorkomen is beter dan genezen, 'f. Orgaan heeft al zeer veel werk en door dezen maatregel zal men erger voorkomen. Er moet paal en perk worden gesteld, want anders raakt men er mee verlegen. Wethouder van der Sluis zegt hierna, dat de heer Nannis wel alle gevallen op zichzelf beoordeeld wil zien. maar spr. is daar absoluut niet voor. De heer Nannis wil in dit verband een voorbeeld noe men. Wanneer een werkgever arbeiders van buiten te werk stelt, in dienst neemt dus. en eerstgenoemde ont slaat tusschentijds, dan zullen die mensohen broodelooa en steunloos staan. Daarom is spr. voor behandeling van elk geval apart. 't Voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 92 stemmen. Tegen stemden de hee ren Blom en Rens. Buitengewone werkzaamheden. Dan doen B. en W. het voorstel om, behoudens goed keuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Polderbestuur. Molenmeesters en aan particulieren, voor het doen uitvoeren van buitengewone werkzaam heden (baggerwerk enz.) een vergoeding van ten hoog ste 60 pet. te geven in de loonen. uitbetaald aan bij deze werkzaamheden geplaatste werklooze arbeiders. De raad gaat met dit voorstel accoord. Autokosten. Ingekomen is een verzoek van H. Kistemaker en 5 anderen om een tegemoetkoming in de kosten van ver voer per auto naar en van hun werk in den Wieringer meerpolder. De kosten van vervoer bedragen per week pl.m. f 2324. (autohuur f 15. kosten benzine f 89). B. en W. stellen voor. behoudens goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, adressanten tot wederopzeggens toe een tegemoetkoming in de kosten van vervoer te verleenen van f 3 per persoon per week. Voorzitter licht' toe, dat naar mededeeling van den werkgever door deze menschen ten hoogste f 17 per week kan worden verdiend. De heer Doorn vindt een tegemoetkoming van f 3 niet in den haak. Hij is niet tegen 't steunen in deze, maar vindt 50 pet. of wel f 1.50 genoeg. De menschen rijden maar in hun auto'tje, die een waarde zal hebben van hoogstens f 100. Om daaraan nu f 15 huur te ge ven, vindt spr. abnormaal. Spr. zegt niet tegen die men schen te willen zijn, maar in deze opgave zit iets, waar spr. zich niet mee kan vereenigen. De heer Nannis vindt f 15 niet te hoog. Er komen naturlijk reparatiekosten, vooral op zoo'n oud wagentje. De heer Smit is 't met den heer Doorn eens. terwijl de heer Blom zioh aan de zijde van den heer Nannis schaart. De heer Doorn vindt, dat de personen in quaestie ook een veer kunnen laten. De heer Bruin zegt 't loon van f 17 per week in dat werk abnormaal laag te vinden. De heer Nannis merkt op dat indien geen toeslag ge geven wordt de menschen zullen moeten ophouden met naar 't werk te gaan. Hierna komt 't voorstel van B. en W. In stemming en wordt verworpen met 56 stemmen. Tegen stemden de heeren Wit, Dignum, v. d. Oord, Smit, de Boer en Doorn. Aangenomen werd om inplaats van f 3, f 1.50 tege moetkoming te verstrekken. Voorstel om Ged. Staten te verzoeken, vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening voor de o. 1. scho len te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. Allen voor. Voorstel inzake het sluiten met. de gemeente Den Helder van een overeenkomst betreffende toelating van leerlingen uit Zijpe tot den cursus in oude talen te Den Helder. Waar het B. en W. is gebleken, dat te Alkmaar een dergelijk onderwijs kosteloos als zoogenaamde toehoorder kan worden gevolgd, eh dat Den Helder vorig jaar f274 heeft gekost, adviseeren B. en W. geen overeenkomst met Den Helder aan te gaan Al len voor. Voorstel tot wijziging en opnieuw vaststelling van de Verordening regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de veldwachters de zer gemeente. Hierop zijn van den Commissaris der Koningin enkele aanmerkingen ingekomen, waarmee de raad zich kan vereenigen, behalve met de wenschelijk- heid om voor het diploma politieambtenaar een toe lage te geven. Dit stemt de raad op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen af. Er is voldoende keus wat veldwachters betreft en bovendien hebben beide veldwachters het diploma. Begrootingen. Begrooting Weeshuis wordt goedgekeurd in ont vangst en uitgaaf op f9184.25M met een post van on voorzien van f 3699.25/4. Hei batig saldo waarmee de begrooting begon, was f 4905.3014. Begrooting Armbestuur wordt goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f39440.78. Post onvoorzien f934.83, voordeelig saldo was f2540.39. De gemeente subsidie is verlaagd van f29000 op f28500. De gelde lijke bedeeling is begroot op f 19850. Gemeentebegrooting. Alg.emeene be schouwingen. De gemeentebegrooting is aan de orde en de heer Doorn zegt voor deze begrooting zijn schouders te hebben opgehaald en zegt, zich met de wijze waar op de begrooting is samengesteld zich niet te kun nen vereenigen. Spr. releveert hoe de heer Nannis, de Soc.-Dem. wethouder, met 6 van de 11 stemmen is benoemd en daaruit bleek wel. dat de raad geen vertrouwen in hem had, wat zijn politiek betrof. Spr. was onder de 5 leden van den raad die hem niet vertrouwden. Spr. noemde de begrooting maar klakkeloos in elkaar gezet, men is op den ouden voet voortgegaan en de uitgaven zijn niet. besnoeid, nergens is versoberd. Terwijl de belangen der arbei ders over het hoofd zijn gezien en dat had spr. in de laatste plaats van den soc. wethouder Nannis ver wacht. Spr. herinnert er aan hoe de S.D.A.P. spr. door het slijk heeft gesleurd, maar al wat daarover spr. is ge zegd, lapt spr. aan zijn laars. De belastingen zegt spr., zijn verhoogd en noemt de opcenten op de Gemeentefondsbelasting van 30 op 80; ook nog andere belastingen ondergingen hetzelfde. En ondanks dat maar f2000,— voor steun aan de werkloozen op de begrooting. Wat de kwade posten der belasting betreft, wijst spr. op het feit, dat de in specteur deze vorig jaar schatte op f 6000.en nu ondanks de nog slechtere omstandigheden ramen B. en W. daarvoor f 1500.Dat spreekt boekdeelen. Spr. waarschuwt den Raad voor dergelijke voorstellen. De heer Nannis zal op dezen aanval niet veel zeg gen. Spr. herinnert aan de verkiezing en wijst er op hoe eerst tusschen spr.'s fractie en die van den heer Doorn geen overeenstemming kon worden bereikt. In laatste instantie werd men het over de verkiezing van de wethouders eens en werd afgesproken tusschen deze 8 menschen wie er zouden worden gestemd als zoodanig. Ook de heer Doorn legde zich daarbij neer en ondanks dat kreeg spr. maar 6 stemmen. De heer Doorn pleegde woordbreuk en sleepte nog een ander met zich mee. Spr. heeft daar indertijd maar niets van gezegd, spr. weet wel dat hij den heer Doorn als wethouder in den weg zit. Spr. noemt dat kleinzie lig en of spr. zijn werk als zoodanig goed doet of niet, dat zal spr.'s fractie uitmaken en niet de heer Doorn en wat deze dan ook zegt, lapt spr. op zijn beurt aan zijn laars. En dat er voor arbeiders niets op de be grooting staat, ontkent spr. en noemt f 10.000 steun arbeiders uitvoering werken, f2000 steunregeling, f 3000 werkloozenkassen, f 30.000 ongeveer Armbestuur. Spr. kan wel zeggen, dat hij voor den heer Doorn als wethouder niet tippelt. Of hij blijft als zoodanig of niet, maakt zijn fractie uit De heer Doorn komt op tegen het meegedeelde om trent de wethouderskeuze. Niets minder is waar, er was geen schriftelijke overeenkomst van ons te krij gen en dat was toch de eisch der S.D.A.P.. En on danks dat dat niet opging, hield de heer Nannis zich krampachtig aan zijn wethouderszetel vast. De hoer Nannis herinnert er aan, hoe een kwartier voor de raadsvergadering, waarin de wethouders zijn gekozen, werd afgesproken wie de wethouders zouden zijn en ondanks dat hield de heer Doorn zijn woord niet. De heer Van der Sluijs komt er tegen op als zouden B. en W. de begrooting maar klakkeloos hebben op gemaakt, Dat is niet het geval, de begrooting is serieus behandeld en dat er belastingverhooging moet komen, is het gevolg van het feit, dat verschillende uitgaven zijn gestegen. Door den heer Nannis zijn al verschillende bedragen genoemd en dat is het gevolg van den benarden tijd. Er staan ontvangsten tegen over die gedaald zijn en zoo kan het niet anders of belastingverhooging moest volgen. De heer Blom zegt dat als de heer Doorn iets wil doen voor de arbeiders, spr.'s fractie naast hem zal staan. Maar de praktijk bewijst wel dat dit met den heer Doorn niet het geval is en spr. wijst op de voor stellen die heden zijn behandeld en waar de heer Doorn tegen was. De heer Doorn wijst op de samenstelling van het orgaan tot steun der werkloozen, en hoe daar de S.D.A.P.sche vertegenwoordiger maar 2 inplaats van 3 stemmen kreeg. Och, interrumpeert de heer Blom, dat was een abuis van den heer Nannis. Jawel, een mooi abuis, zegt de heer Doorn. Salarisverlaging. B. en W. stellen voor op de jaarwedden van de ge meente-ambtenaren, voor zoover deze door den Ge meenteraad worden vastgesteld, een tijdelijke korting toe te passen (omtrent do hoegrootheid dezer korting bestaat in B. en W. geen overeenstemming). Dit laatste is niet meer juist, zegt Voorzitter, omdat de heer Nannis het met spr. eens is geworden en er dus een meerderheid is in B. en W. Deze stelt voor om vanaf 1 Januari 1933 een korting toe te passen van Wz wat overeenkomt met de korting die Ged. Sta ten willen voor Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers. Buiten beschouwing te 1 ten jaarwedden die niet hooger zijn dan f600. Spr. becijfert een besparing van f 632—, totaal. Spr. wil niet hooger, omdat het anders onbillijk zou wor den tegenover de korting die Ged. Staten voorstellen voor B., S. en O. en dus de lagere ambtenaren te veel zouden worden gekort. Spr. zou dit stuitend vinden. Spr. zegt dat de werkzaamheden voor de ambte naren ter secretarie zich steeds uitbreiden, vooral door de steunregeling voor de werkloozen, het stempelen enz., dus is het niet gemotiveerd nog meer af te trekken. De salarissen der veldwachters zijn in vergelijking met andere gemeenten laag en waar voor 6 dorpen maar 2 veldwachters zijn, wijst er wel op, dat de men schen veel werk hebben. De wijkverpleegsters doen veel en goed werk en ook deze mogen niet te sterk gekort. De gemeentefinantiën zijn beter in Zijpe dan in gemeenten die zelfs heelemaal geen salariskor ting willen, dus meent spr. dat er alleszins redenen zijn om niet verder dan 4Yi te gaan. Voorgelezen worden nu de rapporten van de amb- tenarenorganisaties over de salariskorting. De heer Nannis zegt eerst 3 te hebben gewild, eigenlijk liever in het geheel geen salariskorting. Maar gezien den toestand der gemeentefinantiën is spr. na overleg met zijn fractie er toe gekomen met Voorzitter mee te gaan. De heer Dignum wijst er op, hoe de raad over de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger niets heeft te zeggen. Spr.'s fractie is in principe tegen elke salarisvermindering, maar de slechte tij den dwingen tot een andere opinie. Als wij, zegt spr., iets hadden te zeggen over de salarissen Van Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger, wij zouden ze met 25 korten. En als er nu ge zegd wordt dat de lagere ambtenaren meer worden gekort dan deze hoogere, is dat niet onze schuld. Over de eene hebben wij geen zeggenschap, maar waar wij wat over hebben te zeggen, stellen wij 10 voor. De heer Bruin sluit zich hierbij aan, er op wijzen de dat het nu tijd is om de salarissen te verlagen. In den goeden tijd was spr. voor verhooging, nu moet ook daarvan de consequentie worden aan vaard. De heer v. d. Sluijs zet zeer uitvoerig uiteen dat toen nog niet bekend was hoe Ged. Staten dachten over de salariskorting. B. en W. hebben besloten een pensioensverhaal van 8Y van den pensioensgrond slag. Daarover was het college het eens. Toen de brief van Ged. Staten kwam, bleek dat zij 6 sa lariskorting wilden voor Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. Daardoor werd den post van onvoor ziene uitgaven sterk beinvloed en spr. meende, wilde men nog niet wederom tot belastingverhooging zijn toevlucht te moeten nemen, te moeten zorgen dat deze post zooveel mogelijk hetzelfde bleef. Spr. wijst er op, hoe de belastingverhooging de menschen reeds drukt, personeele belasting, grondbelasting en dat ondanks het feit, dat vele menschen geen inko men hebben zelfs, moeten zij toch deze belasting be talen. Spr. heeft daarom gemeend het bedrag dat werd verkregen door de 8H korting van den pensioens grondslag, te moeten vasthouden en heeft dit in een salariskorting herleid. Spr. komt tot het voorstel eene korting van 12 der salarissen na aftrek van f500 op alle salarissen. Spr. is er een voorstander van dat de hoogere salarissen meer moeten opbrengen aan korting dan de lagere en zegt dat zijn gemid delde korting dan bedraagt 86/10 Op deze wijze is de post onvoorziene uitgaven op zijn oorspronkelijk bedrag te handhaven. Waar spr. indertijd steeds geweest is voor goede salarissen en aan de verhooging daarvan steeds heeft meegewerkt, en daarom duur werd genoemd, wil spr. den moed hebben in een tijd als deze zijn principes los te laten en een voorstel doen als hierboven is aangegeven. De heer Blom verklaart zich in principe tegen salarisverlaging, maar met het oog op de finantiën der gemeente zal zijn fractie met Voorzitter mee gaan. De heer Doorn sluit zich bij den heer v. d. Sluijs aan. In deze moeilijke tijden moeten wij offers bren gen en spr. zal een der eersten zijn, als het beter wordt, verhooging te bevorderen. De heer Dignum verklaart, dat zijn fractie het voorstel-v. d. Sluijs steunt. Na nog eenige deliberatie wordt het «oorstel van B. en W„ 4>S korting, verworpen met 8 tegen en 3 stemmen voor, nl. de heeren Blom, Rens en Nannis. Het voorstel-v. d. Sluijs wordt daarna aangenomen met de 3 bovengenoemde heeren tegen. Hierna wordt gepauzeerd. Weer aan den slag. Nadat is gepauzeerd wordt om ruim half twee voortgang gemaakt. Voorzitter heropende de vergadering. Bij het hoofdstuk Algemeen Beheer en wel. waar 't betreft reis- en verblijfkosten, waarvoor f 450 op de begTOotiqg is geplaatst, merkt de heer de Boer op, dat hem dit bedrag wel wat hoog voorkomt. Spr. zou een verlaging van dit bedrag gewenscht vinden. De Secretaris licht toe. dat het een raming is naar voorgaande jaren. Op deze begrooting is de post f 100 hooger gesteld dan 't vorig jaar. De heer Doorn verwacht, dat het Dag. Bestuur reke ning zal houden met den wensch van den raad. Alle zuinigheid moet worden betracht. Op reis gaan is heel aardig, maar 't kost handen vol geld. Spr. dringt aan op groote soberheid. Bij punt 34 van 't zelfde hoofdstuk, t.w. bezoldiging van ambtenaren van den burgerlijken stand, teekent de heer Smit appèl aan. Spr. wil den geheelen post zien afgevoerd. De werkzaamheden van deze ambtenaren zijn immers, naar spr.'s meening, heel gewone secreta riewerkzaamheden. Maar er is een apart ambt van ge maakt. Beter ware het dit te brengen onder 't hoofd werkloozen. waarmee spr. wil te kennen geven, dat de uitgetrokken gelden daaraan beter kunnen worden be steed. Voorzitter merkt op dat uit 't gezegde van den heer Smit wel blijkt, dat deze niet voldoende op de hoogte is. Ged. Staten hebben alles vastgesteld, ook de sala- rleering en o-m nu dit onderwerp zonder meer van 't tooneel te laten verdwijnen, is nooit mogelijk. De heer Doorn: Maar de raad kan er bij Ged. Staten toch zeker wel op aandringen, om de salarissen te ver lagen, b.v. met 10 pet. Voorzitter: Zeker, dat kan, maar ik wil toch opmer ken dat 't ambt heusch niet te hoog is gesalarieerd. De heer Smit zegt, dat op deze manier elk onderdeel van de secretariewerkzaamheden wel apart kan worden gesteld en gesalarieerd. Den heer Dignum's meening is, dat de heer Smit in drukke tijden hulp toegevoegd zou willen zien. De amb tenaren ter seecretarie zouden dus dan geen extra werk krijgen. De heer Smit dacht, dat deze post was ontstaan, door dat de ambtenaarssalarissen voor jaren niet hoog wa ren. Men zou dan op deze wijze daar wat aan toe heb ben gevoegd. Spr. zegt, dat de salarissen nu juist zeer goed zijn te noemen en blijft bij dus bij zijn meening. De heer Doorn merkt op dat de heer Smit de zaak niet goed uiteen houdt, 't Is een op zich zelf staand ambt. Eenige verlaging kan echter zi. wel worden gevraagd. De heer Rens zegt uit ondervinding te weten, dat 't salaris niet hoog is, zeker niet tè hoog. Secretaris A. de Boer merkt op, dat 't een wettelijk ambt is. de salarissen zijn door Ged. Staten vastgesteld 't Zielental der gemeente is in de laatste jaren sterk vermeerderd. Petten is bij Zijpe ingedeeld geworden en 't een met 't ander maakt, dat er nog veel werk is weg gelegd voor de ambtenaren van den burgerlijken stand. Zeer tereoht heeft, aldus spr. de heer Doorn opge merkt. dat bij Ged. Staten om verlaging kan worden verzocht, maar spr.'s meening is ook, dat f 350 niet over dreven is. De heer Doorn is er sterk voor om een verlaging van 10 pet. te betrachten. 't Voorstel-Doorn wordt aangenomen met 65 stem men. Tegen stemden de heeren Blom, Rens, Smit, v. d. Sluis en Nannis. Bij punt 61, betrekking hebbende op kosten van ver gaderingen, merkt de heer Bruin op, dat hem de som van f 550, die daarvoor op de begrooting staat, te hoog voorkomt. De Secretaris toont aan. dat dit niet 't geval is, waarna de heer Bruin is tevreden gesteld. Bij 't punt, handelende over te verleenen subsidie aan de afd. ZijpeCallantsoog van het Witte Kruis, deelen B. en W. mede, dat het in de bedoeling ligt, om det subsidie van f 50 per jaar met ingang van het jaar 1933 met f 25 te verlagen en dus te brengen op f 25. De heer Blom meent, waar 't hier de volksgezond heid betreft er aan de subsidie niet moet worden ge tornd. Voorzitter deelt dan mede, dat B. en W. tot dit voorstel kwamen op grond van 't feit, dat de finan- cieele positie van de vereeniging zeer gunstig is te noemen. Met deze mededeeling nemen de heeren genoegen. Bij punt 218, Hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, staande in de paragraaf van 't Bijzonder Gewoon Lager Onderwijs, merkt de heer Blom op, dat voor de vergoeding voor terreinen en gebouwen van bijz. scholen aan besturen dier scholen f 4474.08 staat genoteerd. Dit bedrag noemt spreker bijzonder hoog en adviseert het College van B. en W. om dit punt nogmaals goed onder de loupe te nemen. Ver mindering van deTïn post zou spreker aangenaam we zen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7