Het Sodom. geheim van Door den trein gegrepen. „De Vrijheidsbond." OPCENTEN GEMEENTEFONDSBELASTING. De ontdekking van het verwoeste Wabar. Aanrijding met doodelijken afloop. EEN GENERAAL SPREEKT. De 16 vermiste Gothlanders. Storm op Curacao. Nieuwe aardbeving in Griekenland. De waterstand in Noord-Beland. Voorzitter merkt op, dat, zoodra 't aanbrengen van een verandering in dit hoofdstuk mogelijk is, de Ver. van Ned. Gemeenten zich er wel voor zal spannen. Zóó is er niets aan te veranderen. Bij het hoofdstuk Lager Onderwijs merkt de heer Doorn, waar 't betreft tegemoetkoming in- of vergoe ding van de kosten van Onderwijs, bedoeld in art. 13 L.O.-wet op, dat in de vorige raadsvergadering bij meerderheid van stemmen is beloten, om geen subsi die te geven voor het Chr. Nat. Onderwijs. Daarom bevreemdt het spreker, nu een bedrag van f 2200 te zien uitgetrokken, waarin vervat is f 1200 voor bedoeld Christelijk Onderwijs. Spreker wil dezen post geheel schrappen. Bij dezen voortgang is 't in de toekomst niet te hou den. Dit geld moet maar voor steun worden gebezigd Voorzitter merkt op, dat ddt toch nooit onder 't hoofd ..steun" kan worden gebracht Ook den heer Smit bevreemdt een en ander ten zeer ste. Voorzitter zegt, dat er toch niet aan te tornen valt De gemeente is wettelijk verplicht te steunen. De raad zal zich er bij neer moeten leggen. Voor kosten van het vlaggen staal f 60 uitgetrokken. Hier is 't de heer Rens die opmerkt dat deze post gevoegelijk kan worden geschrapt. Vlaggen is niet noo- dig. De heer Doorn zegt juist te vinden dat in dezen tijd van narigheid een vlag vroolijk stemt Voor steunverleening aan werkloozen is op de begroo ting een som van f 2000 geplaatst. De heer Doorn noemt dit een belachelijk bedrag, waar niets mee is te doen. Wethouder vsn der Sluis merkt aan, dat de post werkverschaffing met f 7000 is verhoogd en op f 10.000 is gebracht. Beide posten moeten samen worden be schouwd en B. en W. vinden werkverschaffing te pre- fereeren boven steun. Zooveel mogelijk zal men moeten trachten de menschen te laten werken. De raad is 't hier mee eens en kan dan genoegen nemen met den post f 2000 voor de steunverleening uit getrokken. De subsidie van f 15 voor de Ver. voor Pluimvee teelt wordt met algemeene stemmen toegestaan. Bij den post uitkeering aan het Rijk voor het aan deel in de kwade posten, informeert de heer Doorn waarom of die op f1500 is geraamd, gezien het feit dat vorig jaar f6000 is betaald Secretaris verwijst naar de memorie van toelich ting. waar staat vermeld dat deze nadeelpost gehand haafd blijft zoolang nog het Rijk zoodanige kwade posten in rekening brengt. Dit houdt verband met het nieuwe uitkeeringsstelsel, volgens hetwelk de zuivere opbrengst van de door de Rijksadministratie geïnde belastingen aan de gemeenten wordt uitge keerd. M.a.w. aanstonds rijn er geen kwade posten meer en dit bedrag van f 1500 is meer dan voldoende om wat nog niet is verrekend, aan te zuiveren. De heer Doorn verklaart niet goed gelezen te heb ben. Dit spreekt in het voordeel der begrooting. De uitgaven zijn behandeld en volgen de ontvang sten. Het voorstel om van het batig slot van den ge wonen dienst van de rekening over 1031, groot f33009.37. een bedrag van f12000 over te schrijven op den dienst 1932, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Doorn acht een heffing van 50 opcenten op de vermogensbelasting te laag. Spr. zegt dat de belas ting gehaald moet wordt waar geld is. Daar "evenwel de wetgeving niet toestaat dat wij het hier vcrhoo- gen, zal spr. er zich hij moeten neerleggen. De begrooting wordt alsnu vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f208.715.18. Verder worden goedgekeurd: verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting: verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der Ge meentefondsbelasting. Eveneens wordt goedgevonden een suppletoire be grooting, dienst 1932. tot een bedrag van f32133.84. Bij de rondvraag vroeg de heer Rens naar de werk- loozenzorg, nl. of de menschen al aan het werk kon den. Voorzitter zegt dat er over de duinen nog geen be richt is. De polder heeft wel werk, maar zooals de toestand nu is, kan er niet veel geschieden. Meegedeeld wordt dat er 71 werkeloozen zijn in geschreven. Hierna sluiting. Oude man gedood. Dinsdagmiddag is te Booholtz door den trein,, die om 4.25 naar Aken was vertrokken een oude man gegrepen, die op de rails liep. De ongelukkige werd ernstig ge wond naast de rails neergesmakt. Het bleek te zijn ze kere W. B., afkomstig uit Heerlen, verpleegde van het gesticht voor ouden van dagen te Bocholtz. In bewuste- loozen toestand is de man per brancard van het Groene Kruis naar het klooster der zusters overgebracht, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen een uur later den geest gaf. Jongen door stoomtram gegrepen. Goed afgeloopen. Gisterochtend omstreeks tien uur is op den rijks straatweg te Rijsoord een ongeluk gebeurd, dat betrek kelijk nog goed is afgeloopen. De 16-jarige tuinders knecht van Garneren reed op zijn fiets langs den straat weg. De stoomtram reed hem achterop. Vermoedelijk door den neerslaanden rook van de machine raakte hij zijn stuur kwijt, wend door een der rijtuigen gegrepen en over een lengte van 70 a 80 meter meegesleurd. Toen werd de tram tot stilstand gebracht. De jongen werd een woning binnengedragen, waar een geneesheer ver scheidene schaafwonden constateerde. Hij ia naar de ouderlijke woning vervoerd. CAXDroAATSTELLING VOOR DE AS. TWEEDE KAMERVERKIEZING. Naar wij in „De Vrijheid" van 1 November lezen, zal in den kieskring Den Helder de volgende candida- tenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing worden In gediend: 1. H. D. Louwers; 2. mr. W. C. Wendelaar; 3. Dr. I. H. J. Vos en voorts de volgde alphabetische candi- daten: mevr. C. C. Bakkervan Bosse, dr. S. E. B. Bierema, Ir. M. Dijt, mr. A. N. Molenaar, en P. Stapel. De Vrijheidsbond stelt in den kieskring Haarlem de volgende candidaten: 1. mr. W. C. Wendelaar; 2. dr. S. E. B. Bierema, mevr. mr. C. Bakkerv. Bosse, mr. M. H. de Boer, mej. mr. E. C. v. Dorp, prof. dr. B. D Eerdmans, mr. C. H. Guépin, D. Hans, dr. F. Hollan der, C. J. v. Kempen, H. D. Louwes, mr. A. N. Mole naar, C. G. Roos, mevr. H. A. v. RielSmeenge, S. Rijkes, ir. K. H Tusenius, prof. mr. C. W. de Vries, dr. I. H. J. Vos. mr. dr. W. H. Westerman. UIT DE AUTO GEVALLEN. Jongeman gedood. Op den Frieschestraatweg te Kostverloren (Gr.) trachtte gistermiddag de achttienjarige J. H. Roels- sema uit de Tweede Spoorstraat te Groningen in het voorbijgaan een suikerbiet te grijpen van een passee- rende auto. De greep mislukte, de jongen kwam te vallen en werd overreden door een eveneens met bieten geladen aanhangwagen. De jongeman was onmiddellijk dood. v Bezwaren van Tweede Kamerleden tegen de heffing op de Vermogensbelasting. Gevaren voor gedwongen verkoop? In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de Gemeente fondsbelasting en de Vermogensbelasting over het be lastingjaar 19331934 keurden verscheiden leden het goed, dat de regeering de noodzakelijk geachte verster king der middelen mede zoekt in verhooging van directe belastingen. Zij achtten voor het volgen van deze ge dragslijn alle reden aanwezig, wijl in de laatste jaren vooral de indirecte belastingen zijn verhoogd en belas tingverlaging in hoofdzaak op de directe is toegepast Sommige leden zouden de voorkeur gegeven hebben aan een heffing van opcenten op de rijksinkomstenbelasting, niet alleen omdat zij meenden dat het aanbeveling ver dient de gemeentefondsbelasting gedurende de eerste jaren met rust te laten, doch ook wijl op die wijze een betere progessieregeling zou worden verkregen. Aange drongen werd voorts dat de regeling zal worden gewij zigd in dien zin, dat de progressie bij een veel lager in komen aanvangt. Eenige leden vroegen of het niet mo gelijk zou zijn op de laagste inkomens minder dan der tig opcenten te heffen, bijv. tien of hoogstens twintig, zoodat eerst bij een inkomen van f 3000 a f 4000 dertig opcenten worden geheven. Verscheiden leden verklaar den de hierbedoelde heffing alleen dan te kunnen aan vaarden, indien zij inderdaad van tijdelijken aard is. Wat de voorgestelde heffing van opcenten op de ver mogensbelasting betreft, stelden versoheiden leden op den voorgrond, dat de vermogensbelasting bedoeld is als aanvulling op de inkomstenbelasting, opdat de in komsten uit vermogen nog eens afzonderlijk worden ge troffen. Gezien dezen opzet achtten zij in dezen crisistijd, nu de normale band tusschen vermogen en inkomen is verbroken, doordat een groot deel van het in onder nemingen belegde vermogen gten rente opbrengt, een verzwaring van den druk op vermogens In beginsel onjuist. Daarbij komt nog, dat, Indien zoodanige ver- Een Reisbericht van Prof. HENRY STYLER. ADEN, October 1932. De verwoesting van Sodom en Gomorrha is een van de meest bekende onderwerpen uit de Bijbelsche ge schiedenis. De herinnering aan deze vreeselijke ge beurtenis is echter ook langs anderen weg nog in de menschheid bewaard gebleven. Eeuw in, eeuw uit hebben de sprookjesvertellers van Hadramaut de ge schiedenis verteld. Uit oeroude tijden is ook onder hen dit drama door overlevering aan de vergetelheid ontrukt. Gehurkt voor een der onbeschrijflijk vuile ..restaurant" in Sjiban of Jerim of Behan el Dola, vertellen ze op eentonigen, zangerigen toon hun sprookjes. En daartoe behoort ook dit. Arabisch sprookje. „Er was eens een machtig land, waar een koning regeerde, die Ad Ibn Kinad heette. Hij had echter de erfenis van ziin vader aanvaard, zonder de groote, noch de kleine reiniging te hebben ondergaan. Hij trok in de stad, in het paleis te Wabar, ten Westen van de woestijn El Ahkaf en ten Zuiden van de woestijn Roba el Kali. Hij sloeg geen acht op den raad der wijzen, noch op den raad der priesters. Hij lachte om hun handelingen, hij bclcedigde de heilige mannen en maakte hun huis tot een huis van ple zier. „De Goden toornden over Ad Ibn Kinad. Zij lieten hem waarschuwen door de priesters en de wijzen. Doch Ad Ibn Kinad lachte om hun raad. Hij liet hen geeselen en verwoestte hun tempels. En op de puin- hoopen van hun tempels liet hij de tenten van zijn bijwijven plaatsen, negentig tenten voor negentig bij wijven, die niet in zijn harem leefden. En de feesten, die Ad Ibn Kinad vierde, waren als een stinkend moe ras, zooals geen menschenoog ooit heeft gezien. „Toen werd de ondergang van Ad Ibn Kinad door den hemel besloten. Het regende pek, zwavel en vuur. drie dagen lang. De aarde beefde, en Wabar, de stad ten Zuiden der woestijn Roba el Chali, verbrandde. Alle huizen, tempels, kameelen en menschen ver brandde. En Ad Ibn Kinad, de koning, verbrandde ook." Tot zoover het sprookje. Is Wabar Gomorrha? De blanken, voor zoover ze al doordrongen tot El Engris, de hoogvlakten van Handramaut, of Yemen, hoorden dikwijls dit sprookje, doch dachten er verder niet over na. Misschien lachten ze er wel om. Slechts één vatte het ernstig op, de Oxfordsche professor John Philbert, een vurig bewonderaar van de Oriënt, die reeds jaren lang wetenschappelijke ontdekkings reizen had gedaan, iangs de kusten van de Roode Zee en de Golf van Arabië. Hij sprak alle talen en dialec ten van deze streek, teekende de merkwaardige sprookjes betreffende de verdwenen stad nauwkeurig op en verzamelde materiaal onder de Arabieren in het woestijngebied van de Roba el Chali. Een tenslot te ging hij op zoek naar het geheimzinnige Wabar, dat naar zijn vaste overtuiging Sodom of Gomorrha moest zijn. zwaring tot stand komt, vele in de vermogensbelasting aangeslagenen niet over de noodige middelen zullen beschikken om de door hen verschuldigde belasting- penningen te voldoen en dien ten gevolge gedwongen worden een gedeelte van hun vermogen, voor zoover het althans mogelijk is, tegen de huidige zeer lage prijzen van de hand te doen. De leden hier aan het woord achtten een heffing, welke daartoe leidt, eco nomisch verkeerd en tegenover de contribuabelen on redelijk. In het bijzonder werd in dit verband nog de aandacht gevestigd op den land- en tuinbouw, welke geen baten opleveren. Andere leden konden de ziens wijze, dat de vermogens reeds te zwaar zouden belast zijn, allerminst onderschrijven. Zij wezen er op dat het vermogen, belegd in verhuurde huizen en in obli- gatiën. ruime inkomsten opbrengt, welke door de ge noemde belastingen slechts matig worden getroffen. Naar de meening dezer leden kunnen de tegen de voor gestelde heffing ontwikkelde bezwaren dan ook niet als juist worden erkend. Noodlottig ongeluk te Haarlem. Gistermiddag omstreeks 3 uur stak het 5-jarig jon getje P. J. C. Lookerse de Wilhelminastraat bij het Wilsonplein te Haarlem over, zonder op het verkeer te letten. Achter een stilstaande tram naderde een auto, die den jongen aanreed. In zeer ernstigen toe stand is de jongen per ziekenauto naar het Sint Elisa bethsgasthuis overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. Den bestuurder van den auto. die naar is komen vast te staan, met matigen gang reed, treft geen schuld. JUBILEUM TE BOVENKARSPEL. Ten huize van Dr. Van Balen Blanken. Gisteren herdacht mej. Antje Clay den dag. waar op zij voor vijftig jaar in dienst trad bij dr. Van Ba len Blanken, geneesheer te Spanbroek, thans rustend geneesheer te Bovenkaispel. De ruïnes in de woestijn. Professor Philbert, een geleerde van naam, heeft nog geen bewijs, dat de door hem gevonden ruïnes in derdaad die van een der vervloekte steden uit den Bijbel zijn. Dat ze echter identiek zijn met die van het in de sprookjes genoemde Wabar, de stad van den zondigen koning Ad Ibn Kinad, staat boven al len twijfel vast. En de geheele omgeving der ruines bevestigt de juistheid van de oeroude Zuid-Arabische sagen en, wanneer de identiteit met Sodom of Go morrha bewezen kan worden, ook die van de Bijbel sche geschiedenis. Het heeft op deze plaats inderdaad pek. vuur en zwavel geregend, want dicht bij de in een dal gelegen ruïne heeft Professor Philbert twee reusachtige uitgebluschte kraters gevonden, die tege lijkertijd uitbarstten, waarbij ook een aardbeving plaats vond. Zoo werd Wabar verwoest, in vlammen gezet. Bovendien vond hij in de boven de ruïnes ge legen rotsen diepe kloven, die niet van vulkanischen oorsprong zijn, doch het gevolg zijn van een groote natuurramp van geheel anderen aard, n.1. het neer vallen van reusachtige meteoorsteenen. Niet alleen wat de sage vertelt van den ondergang van Wabar, ook wat zij ons mededeelt omtrent het ka rakter van Ad Ibn Kinad. bleek geheel en al waar 1o zijn. Bij de ontgravingen werden wel bijzonder groot- sche paleizen, tuinen, fonteinen en hallen gevonden, doch merkwaardig genoeg geen enkele tempel. De ieis naar de „ongenaakbare" stad. Hoe merkwaardig het ook is, dat zoo de stille ge tuigen zijn gevonden van een ramp, waarvan de her innering over de geheele wereld levendig is gebleven, de voorgeschiedenis van Philbert's expeditie naar het uitgestrekte woestijngebied van de Roba al Chali is niet minder merkwaardi Toen hij n.l. aan Koning Feisal te El Arf aan den Zuidelijken rand van de „steenwoestijn" Rko:beh vergunning vroeg om naar Wabar te mogen zoeken, verwees deze hem op zeer misnoegden toon naar een oud, geheel vergrijsd ho veling, die bij Feisal zeer in de gunst stond. Deze zag den Èngelschen geleerde lang en nadenkend aan en zei toen: „Het is voor de levenden niet goed om de plaatsen des doods op te zoeken". De oude man wei gerde dan ook hardnekkig, om Philbert behulpzaam te zijn bij het samenstellen van zijn karavaan. Het gelnkte Philbert ook niet, hoewel hij toch een gerou tineerd kenner van Arabische toestanden is, in het woestijngebied in het binnenland van Arabië men schen voor zijn karavaan te vinden. Elke Arabier trok zich met 'duidelijk zichtbaren schrik terug, zoodra het doel der reis hem bekend werd gemaakt en zon der het zeer energieke optreden van een hoogge plaatst Engelsch officier had te reis vermoedelijk nooit nlaats kunneri hebben. In het begin ging alles echter goed. Eerst na een marsch vin 2900 K.M. stierven kort na elkaar ver scheidene kameelen, terwiil 11 van de 20 inboorlingen ziek werden en men bijna geen water meer had. En dicht bij Wabar, dat de ontdekkingsreiziger slechts door een toeval in het oog kreeg aangezi n hij aan vankelijk niet de beteekenis begreep van de in het zand versnreid liggende, bewerkte blokken graniet, verbrandden er twee tenten. De Arabieren werden be- bevrecsd en wilden terugkeeren, doch Philbert kreeg vat op hen door te zeggen, dat het vuur der vertoorn de Goden hen evengoed op den terugweg kon berei ken, als hier en dat ze dus evengoed temidden van de ruïnes der „ongenae .bare" stad konden blijven. Inderdaad gelukte het hem, met groote energie, zijn menschen aan het werk te houden, tot zij de ruïnes vonden van de stad, die in elk geval Wabar en mi.- schien ook wel Sodom of Gomorrha heeft geheeten. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 767 m.M Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 13 gr. C. is 56 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. HooqzlldB C 103. Schagen Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Opzienbarende redevoering. Scherpe critiek op de Fransche politiek van na den oorlog. Bij een rouwplechtigheid op het soldatenkerkhof te Rouaan, heeft, zoo meldt Reuter uit Parijs, gene raal Trousson uiting gegeven aan zijn ontevreden heid over de Fransche politiek na den oorlog. De voordeelen en rechten, die Frankrijk door de over winning in handen heeft gehad, zijn aldus generaal Trousson, achtereenvolgens verloren gegaan en de edelmoedigheid van Frankrijk is slecht beloond. Sprekende over Duitschland, zeide de generaal, dat de Duitsche politici streven naar hcrwapening. Hij laakte de gedisciplineerde opvoeding van de jeugd door officieren en voegde er aan toe, dat Frankrijk nimmer met zulke geringschatting behandeld is, als tegenwoordig. Deze redevoering van generaal Trous son heeft groot opzien verwekt en de socialistische „Populaire" eischt, dat tegen den generaal een actie wordt ingesteld. De kwestie Weygand, aldus het blad. is niet uit den weg geruimd. Generaal Weygand zal zich wel moeten onderwerpen, doch zijn ondergeschikten houden nog ongeoorloofde redevoeringen. De „Echo de Paris" daarentegen is zepr goed over Trousson's rede te spreken en geeft zijn militairen medewerker, Pironneau, die als de spreekbuis geldt van den Franschen generalen staf. gelegenheid een heftigen aanval te doen. op het constructieve ont wapeningsplan van Herriot. Generaal ter verantwoording geroepen. Nader wordt uit Parijs gemeld: De Fransche minister van o«»riog heeft genc"-«al Trousson, die in een rede critiek had ?poefend op de Fransche politiek, na den oorlog, om inlichtingen gevraagd. Door een Russisch schip opgepikt. De motorboot onklaar geraakt. Het Russisohe stoomschip Botilla Russ heeft gister nacht de 16 vermiste Zweden gered, die met eenmotor boot een tocht deden tn de Oostzee en vermist werden, zooals reeds gemeld, zijn eenige dagen geleden de jonge lui van het eiland Gothland vertrokken om in de Oost zee de oefeningen van de Russische vloot gade te slaan. De motor van de boot was bij het vertrek al niet in orde geweest. Toen de jonge mannen gisteren nog niet waren teruggekeerd, hebben de Zweedsche radiostati ons alle stoomschepen op de vermiste boot opmerkzaam gemaakt. Het Russische schip veranderde onmiddellijk van koers en slaagde er in de opvarenden van de motorboot te redden. De Brug te Willemstad in tweeën gebroken. Aneta seint uit Willemstad. 2 Nov.: Als gevolg van het passeeren van een matigen or kaan ten Noorden van Curacao, stond vannacht een sterke Zuidenwind op de havenmonding, hetgeen ge paard ging met hevige regens. Alhoewel de brug was opengedraaid, is deze toch in twee stukken gebroken, waardoor het brugverkeer waarschijnlijk voor veertien dagen zal zijn gestremd. Verder is weinig schade aangericht De pier van Bonaire is beschadigd. Op Aruba werd geen schade aangericht. Panische schrik onder de bevolking. Reuter meldt uit Athene: Op het schiereiland Chalcidice heeft Dinsdagavond om 10 u. 5 een buitengewoon heftige aardbeving plaats gehad, die bijzonder hevig was te Poligyros, Arcra, Stageira, Stratoniki en Hierissos, waar talrijke huizen zijn ingestort. De bevolking werd door een panischen schrik be vangen en verkeert in angst en vreezen. Om 18 u. 15 Dinsdagavond werden opnieuw heiige aardschokken gevoeld, welke ook te Seres, Drama. Cavalla en Kezani werden waargenomen. De autoriteiten doen al het mogelijke, om de bevol king gerust te stellen en reeds is voorloopige hulp voor de dakloozen georganiseerd. Schade aan tuinders in den Beemster. De Coöp. Tuinbouwvereeniging „Beemster en Om streken" heeft den minister van Waterstaat verzocht het peil van het IJsselmeer te brengen op pl.m. 40 c.M. onder A.P. Bij het adres is een lijst gevoegd van 51 personen, die tezamen ten gevolge van den hoogen waterstand een schade van i 16.000 hebben.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8