De nieuwe Duitsche Rijksdag. Dinsdag 8 November 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9172 Uit onze omgeving. Groote verliezen voor Hitier. Soc. Democraten sterk achteruit. De Communisten en Duitsch-Nationalen groote winsten. 7nnda$r heeft de verkiezing voor de Duitsche Rijksdag plaats gehad en met den volgenden uit- uitsl8?- De nieuwe Rijksdag. Uit Berlijn, 7 November (V.D.): Hedennacht te 3 uur werd van officiecle zijde de volgende berekening van het resultaat der verkiezin gen verstrekt: Nationaal socialisten: 11.705.256 stemmen, 195 zetels, in Juli j.1. 230 Coriaal democraten: 7.231.404 stemmen, 121 zetels, in Juli J.1. 133 Commumste^^ stemmerit joO zetels, in Juli J.1. 89 Centrunt stemmen, 69 zetels, in Juli j.1. 75 Duitsch nat ionalen: 3.061.626 stemmen, 51 zetels, in Juli j.1. 37 Beiersche Volkspartij: 1.081.595 stemmen, 18 zetels, in Juli j.1. 22 Duitsche Volkspartij: 659.703 stemmen, 11 zetels, in Juli jJ. 7 Staatspartij: 337.S71 stommen, 2 zetels Christelijke Soc. Volksdienst: 412.523 stemmen, 5 zetels Duitsch Hann.: 63.999 stemmen, 1 zetel Economische Partij: 110.117 stemmen, 2 zetels Duitsche Boerenbond: 148.982 stemmen, 3 zetels Landvolk:^ 46.486 stemmen Volksrechtpartij: 46.068 ste.nmen Socialistische Arbeiderspartij: 45.036 stemmen Wurtembenrsche Boerenpartij 105.188 stemmen, 2 zetels Nationale Boerenpartij: 34.510 stemmen Thuringcr Landbond: 60.064 stemmen, 1 zetel Sociaal repuhlikeinsche partij: 8.498 stemmen In totaal werden 35.379.011 geldige stemmen uitge bracht. De politieke toestand. Zooals algemeen verwacht werd. hebben de na tionaal socialisten hij deze verkiezing belangrijk in macht ingeboet. Niet minder dan 35 zetels zijn ver loren g(£raan,\terwijl het percentage der kiezere, dia atnrttl* swmming hebben deelgenomen en zich voor de partij van Hiüev hebben uitgesproken, is gedaald van 31.3 tot 33.2 Ongeveer 15 van hen. die op 31 Juli hun stem aan Hitier gaven, hebben zich thans van hem afgewend of voor een deel niet aan de verkiezingen deelgenomen. Ongetwijfeld hebben duizenden evenals vroeger hun stem weer op de Duitsch Nationalen uitgebracht. Niet in een bepaalde streek, doch over het gehecle Duitsche Rijk is de invloed van Hitier verminderd. Zonder uitzondering is het aantal op de nationaal- socialisten uitgebrachte stemmen in alle 35 kieskrin gen achteruitgegaan. De verliezen zijn soms zeer groot: in Oost-Pruisen ongeveer 114.000 stemmen, in Potsdam bijna 70.000, in Pommeren 87.000. in Maag denburg 50.000. in Mcrsehurg 70.000, in Thuringen 105.000. fn Slceswijk Holstein 74.000, in Zuid-Han- nover-Brunswijk 87.000. in F ranken 87.000, in Dreslen- Bautzen 78.000, in Wurtemberg 82.000, en in Mecklen- burg 52.000 stommen. De Duitsch Nationale Volkspartij heeft niet minder dan 14 zetels gewonnen en bij bestudeering der cij fers blijkt, dat dc vergrooting an het aantal aanhan gers van deze partij in vergelijking met de vorige ver kiezing van niet minder dan 35.5 eveneens over het gehcclc land verdeeld is. Bijna zonder uitzonde ring zijn in alle kieskringen ©enige tienduizenden stemmen meer verkregen dan op 31 Juli. Al zullen ongetwijfeld stemmen der nationaal ook naar andere partijen, zelfs naar de communisten, zijn gegaan, de Duitsch nationalen hebben veel van hun verlies aan Hitier teruggewonnen. De eenige dagen voor de ver kiezing- in Berlijn uitgebroken verkeersstaking, bij ■welke nationaal socialisten en communisten hand in hand zijn gegaan, zal mede een der oorzaken van dezen trang van zahen zijn geweest. De sociaal-democraten hebben bij een verlies van 12 zetels hun aanhang in vergelijking met de vorige verkiezingen zien verminderen met 8.6 Dit is te belangrijker, omdat de sociaal-democratische partij sinds het gedwongen aftreden van dr. Brüning open lijk in de oppositie kon gaan. Desniettemii. is de ach teruitgang, die voor het eerst bij de rijksdagverkiezin gen van September 1930 tot uiting kwam, voortge gaan, Nog belangrijker van algemeen politiek stand punt wordt deze verzwakking van de Duitsche so ciaal-democratie, wanneer men bedenkt, dat deze par tij, tezamen met het centrum de steunpilaar vormde van de grondwet van Weimar, waarop de jonge Duit sche republiek steunde. Want ook het centrum is ver zwakt uit den strijd gekomen. Vijf zetels gingen voor deze partij verloren. Het verlies aan stemmen, verge len hij de verkiezingen van 31 Juli, bedraagt juist Hetzelfde als bij de sociaal-democraten, n.1. 8.6 De slechte economische toestand, welke op het «ogenblik in Duitschland heerscht, is wel zeer duide- rilrnaan den daf? getreden in de groote winst, die de hiino^^nis^nhebben verkregen. Ondanks het feit, dat ziin ee miHioen kiezers minder naar de stembus aantal op de communisten uitge- epn men met niet minder dan 13.1 geste- ,en ,voor hen een vermeerdering van 11 ze- slechte 9i e* hun 100 mandaten zijn zij nog sociaal-demlS?1?611 jakker in den Rijksdag dan de tmhliolr w d'e sinds de stichting van de re- her rtlt?.1?"? de verkiezingen van 14 Septem- vormri'en c Politieke partij in Duitschland he?eContr!7mh\Vo!!IS-par'''' (iie nauw verwant is aan Haar stemming i -n llon achteruitgang gedeeld, meer on^ J 15 mcl 9 4 ^daald. Dit valt te welke !.not de scherpe tegenstellingen van den Ref d nden ,aa,stlm tUMChen de partij de RHksreeeerln "resident dr. Held en D Jksregeenng aan den dag ziin getreden grootste"winT^v, h^ft vIe Duitsche Volkspartij de deze narïii ni-51-5 Met 11 kccrt waar 4 meer h» ,m- J1 Rijksdag terug. Dit is welis- het eerstp laatsten Rijksdag, doch in op 6 Juni I^O wpth"! I* de,Duitsc- e republiek, dat der dan 65 mnn*Z? Rekozen. had deze partij niet min- jaren steeds minde6"- 6011 aantal> dat in de" loop der jaieu sieeds minder is geworden. De Staatspartij, welker aantal zetels van 4 tot 2 ver minderde, verloor 11.9 van haar aanhang. De Eco nomische Partij, die in September 1930 nog 23 zetels verwierf, verloor 27.2 van haar kiezers en bezit thans nog slechts 1 zetel in den Rijksdag. In goed ingelichte kringen te Berlijn acht men het vrij zeker, dat er een wijziging in de rijksregeering zal komen. De nationaal-socialisten kunnen met het Centrum alleen geen coalitie vormen, zooals dit bij de samenstelling van den vorigen Rijksdag mogelijk was. Rijkspresident von Hindenburg zal thans minder dan ooit geneigd zijn aan Hitier of een van zijn medewer kers de leiding van de rcgccring in handen te geven. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat getracht zal worden de basis van de huidige rijksregeering te ver sterken door vertegenwoordigers van de nationaal- socialisten en het Centrum uit te noodigen in de regeering zifting te nemen. Von Papen zou in dit geval de leiding aan een ander moeten overdragen, vooral ook omdat zijn positie ten gevolge van de con tingent» eringspolïtirk zeer verzwakt is. Wanneer geen samenwerking met cenige partijen mogelijk blijkt, dan zal de rijksregeering, ook na een motie van wantrouwen, waarschijnlijk met den steun van den rijkspresident hlii en regceren. Vast staat echter, dat wanneer de nieuwe Rijksdag zou trachten de noodverordeningen van den rijkspresident op te hef fen, het nieuwe parlement, dat 'isteren gekozen is, even vlug zal worden ontbonden als de Rijksdag van 31 Juli. Het standpunt der Rijksregeering. Berlijn. 7 November (V.D.) In kringen der Rijks regeering is men zeer tevreden over den uitslag der Rijksdagverkiezing. Wat de verschuiving in de ver houdingen betreft, wordt allereerst vastgesteld dat de nat. soc. beweging niet alleen tot staan is geko men, maar verliezen heeft geleden, die grooter zijn dan door de geringere deelneming aan de verkiezin gen kan worden verklaard. Het belangrijkste ge deelte van de verliezen der Nat. Soc. is volgens de meening van toonaangevende kringen bij de burger lijke partijen opgenomen. Men meent deze stemmen zoowel als die der thuisblijvers op rekening te kun nen zetten van de regeering-Von Papen. Binnen het z.g. marxistische front heeft een ruil van stemmen plaatsgevonden, zoodat van een overgaan van nat. soc. tot dit front niet kan worden gesproken. De winst der communisten is iets grooter dan de ver liezen der soc.-democraten, de verliezen van het Centrum worden geweten aan de onderhandelingen dezer partij met dc nat. socialisten. De uitwerking van dit resultaat op den binnen- landsch-politieken toestand is volgens toonaange vende politieke kringen afhankelijk van de vraag, of in de nieuwen Rijksdag een tot werken in staat zijnde meerderheid tot stand komt en tevens van de kwestie, hoe de nieuwe Rijksdag staat tegenover het probleem der grondwetshervorming. Rnstig verloop. De nacht van Zaterdag op Zondag is deze keer te Berlijn veel rustiger verloopen dan bij welke vorige verkiezing, die dit jaar is gehouden, dan ook. Er werden in het geheel slechts 44 arrestaties verricht. In de meeste gevallen hielden deze arrestaties ver hand met de verkeersstaking. Voor dö rest betreft het personen di» verkiezingshilifttten hebben op geplakt en lieden die 1i»ctrokken zijn geweest .bij vechtpartijen.,. In den afgeloopen nacht hebben slechts twee bot singen tusschen politieke tegenstanders plaats ge had, welke de moeite van het vermelden waard zijn. In de Streit-strasse te Sandau is het tot een vecht partij gekomen tusschen nationaal socialisten en so ciaal democraten, waarbij een lid der S.P.D. door een messteek en vuistslagen ernstig en twee andere sociaal democraten licht worden gewond. Twee na tionaal socialisten en 5 leden der S.P.D. zijn gear resteerd. Ook in het Noorden van Berlijn, in de Oderber- gerstrasse, heeft een kloppartij plaats gehad tus schen nationaal socialisten en leden van de Rijksba nier. Bij deze gelegenheid hebben twee Rijksbanier- menschen lichte hoofdwonden opgeloopen. Ook Zondagochtend is het in de straten van Berlijn buitengewoon rustig geweest. Het slechte weer zal hier waarschijnlijk wel zijn invloed hebben laten gelden. Tot negen uur heeft het vrij hevig geregend. Behalve dan eenige personen die zich bij de ver schillende stcmbureaux hadden verzameld en de partijvlaggen. welke verschillende huizen versierden, was er niets dat op het bizondere van den dag kon wijzen. Er waren zelfs zoo goed als geen politiebe ambten op straat te bespeuren, behalve de dubbel posten welke bij ieder stembureau op wacht ston den. Een politie-auto is 's ochtends vroeg wegens de gladheid van den weg te Spandau verongelukt. Drie politiebeambten werden licht gewond. Incidenten in den nacht op Zondag. In den nacht op Zondag is het in verschillende deelen des Rijks tot politieke botsingen gekomen, waarbij een vrij groot aantal personen werd ge wond. Zaterdagavond is het te Schoenewalde (district Schwcinitz') tot een vechtpartij gekomen tusschen sociaal democraten, die een vergadering hadden be zocht en nationaal socialisten. Een 22 jarige jonge man werd door messteken ernstig gewond. De dader werd als het ware gelyncht. De politie is er evenwel in geslaagd de orde vrij spoedig te herstellen. Te Crefeld is uit oen tapperij geschoten op een troep voorbijtrekkende in uniform gekleede nationaal socialisten. Verscheidene nationaal-socialisten wer den gewond. De Nationaal-socialisten gingen tot den aanval over. waarbij het in het lokaal tot een bloe dige vechtpartij kwam. In totaal werden zes natio naal socialisten vrij ernstig gewond, Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Toen 'e politie ingreep, kwam het opnieuw tot een botsing, waarbij drie politiebeambten werden gewond. Te Fraustein bij Wiesbadcn werd volgens dc politie uit een nationaal socialistische auto geschoten. Een communist werd door een schot in het heen gewond. Ook te Burgstadt (Saksen) is het in den nacht op Zondag tot een schietpartij gekomen tusschen na tionaal-socialisten en communisten. Vijf nationaal so cialisten werden gewond. Te Breslau hebben ongeveer 150 kinderen getracht een optocht te formeeren ten gunste van de K.P.D. De politie arresteerde de leidster. De kinderen jouw den hierop do beambten uit en riepen: Weg mot de politie. Te Wuppertal is het eveneens tot enkele inciden ten ekomen. Twee personen, van wie een vrouw, werden door schoten, welke uit een auto werden ge lost, gewond. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat aldaar van een bedrijvigheid dei partijen op straat niet veel meer te bemerken was. De opkomst der kiezers was d s morgens matig. Te Stnssfurt is het Zondagochtend tot een klop partij gekomen tusschen ongeveer 50 nationaal-soci alisten en een even groot aantal communisten. Daar bij werd een nationaal-soeialist ernstig en vele com munisten en nationaal-socialisten licht gewond. Uit Hannover wordt gemeld: In den afgeloopen nacht zijn acht personen gearresteerd. Bij een botsing tusschen nationaal-socialisten en Rijkshanierleden werd te Misburg een nationaal-soeialist gewond. In de gehcele provincie Hannover is de verkiezingsdag tot nu toe, naar bekend is, zonder ernstige inciden ten verloopen. WINKEL Afd. 30-Jarig bestaan Winkel Staatspensionneering. Zaterdagavond herdacht de afdeeling Winkel van den bond voor Staatspensionneering haar 30-jarig be staan De tooneelzaal van den heer R. Laan, voor deze ge legenheid feestelijk versierd, was vol belangstellenden, ruim 400 personen waren daar aanwezig. Groot was ook de belangstelling van de zijde der af- deelingen uit de omgeving en de federatie Schagen. Mede zien we aanwezig het college van Burgemeester en Wethouders en eenige raadsleden, en voorts tal van leden van de vereeniging zelf en van medewerkende vereenigingen. Ongeveer half negen opent de voorzitter met een woord van welkom de bijeenkomst en na in korte trek ken fce hebben uiteengezet het doel van dezen avond, komt de heer A. de Ridder aan het woord voor het uit spreken van den feestrede. Spr. verheugt zich over de groote opkomst en heet allen welkom. Spr. memoreert daarna dat op 20 Augustus 1902 in dit zelfde lokaal een bijeenkomst plaats had. uitgeschreven door de heeren K. Vries. P. Schaap. R. Rezelman, L. Koelman en A. Sloos, waar ruim honderd personen aanwezig waren, en de toenmalige predikant van Kolhorn, de heer Briedé zette toen de bedoeling van den bond voor Staatspen sioen uiteen. De verslaggever van toen sprak van een helder pleidooi en een schitterend verweer, dat ons doet vermoeden dat er ook tegenstand was, Het resultaat was dat 37 personen direct toetraden als lid en een af deeling werd gesticht. Van de oprichters is nog in leven de heer A. Sloos, die thans in Amsterdam woont. De anderen zijn niet meer. Na de oprichting begon de arbeid, het ledental klom en reeds 4 weken later was dit 57. Aan 't eerste bestuur neemt de heer K. Vries, die een belangrijk aandeel in de stichting heeft geheid, geen deel. De eerste voorzitter is thans de heer J. Porte; secretaris de heer E. Kluij- ver; penningmeester de heer L. Beijneveld, en voorts de heeren W. Keetman, R. Rezelman, G. Leijen en P. Smit. En hierna gaat spr. uitvoerig het leven der afdeeling na en zien wij hoe het ledental steeds vooruit gaat. Of schoon door 't lange wachten op het einddoel er zullen bedanken. De belangstelling gaat op en neer; propagan da is voortdurend noodig, maar de elkaar afwisselende bestuurderen zetten onvermoeid hun werk voort Het 10-jarig bestaan werd feestelijk herdacht. De pro paganda werd niet tot Winkel beperkt, deze werd ook uitgedragen naar buiten. Spr. herinnert aan de groote meeting in 1911, aan de ringla.ndda.gen bij de verkiezin gen van 1925. waarvan ook één in Winkel belegd. Den rentetrekkers werd later in 1928 een zonnigen dag be zorgd en dit werd in 1929, 1930 en 1931 voortgezet. De Bond voor Staatspensionneering bestaat reeds 32 jaar, de afdeeling Winkel 30 jaar, en dit wordt nu feestelijk herdacht. Is daar eigenlijk wel reden voor, vraagt spr. 30 jaar gestreden, gewerkt, geredevoerd, voorbeelden getrok ken, middelen aan de hand gedaan om de geldmidde len te verkrijgen en 't is niet gekomen. Moeten we dan die groote teleurstelling feestelijk herdenken? Maar zoo is het niet. Is er dan niets bereikt, en dan zeggen we ja. Er is zeker wat bereikt en al moge ons werk misschien niets daartoe hebben bijgedragen, al meenen anderen daarop aanspraak te moeten maken, als zijnde hun werk, het doet er niet toe. Hoe ook, we zijn dankbaar dat er iets gedaan is, door wie ook. Eerst de tijd dat aan 70-jarigen f 2, later op 65-jarlgen leeftijd f 3 werd uitgekeerd; dat beteekende iets en ze ker het is niet volmaakt en zal niet volmaakt zijn zoolang dit verband houdt met loondienst voor ande ren. Allen hebben een plaats vervuld in het groote raderwerk van 't maatschappelijk leven, de man op zijn werk, de moeder in haar zorgen voor het gezin. Allen die als de avond komt, niet weten van waar de hand zal komen die steunt en voedt. Om wat bereikt is. geven we uiting van deze plaats, feestelijk, maar ook is onze stemming feestelijk, om dat na 30 jaar arbeid, er geen sprake is van moede loosheid, omdat er nog velen gevonden worden, bereid den strijd voort te zetten tot de overwinning; feestelijk zijn we gestemd omdat de loop der jaren, die krachten niet heeft verminderd en we van deze plaats uiting willen geven van onzen goeden wil; feestelijk zetten we dan een nieuw tijdperk in, dichter naderende de overwinning, de tijd dat er niet meer gesproken zal kunnen worden van oud en arm. Nadat Winkel's Harmonie heeft geklonken is het de heer Brugman, wethouder, loco-burgemeester der gemeente de Burgemeester heeft zijn belangstelling schriftelijk betuigd en kon wegens uitstedigheid niet aanwezig zijn die zijn waardeering uitspreekt voor het werk der afdeeling. Na het zingen van enkele liederen door de arbeiders- zangvereeniging „Pieter Jelles" is het de afgevaardigde van Heerhugowaard, die onder het aanbieden van bloemen, de afdeeling haar gelukwenschen aanbiedt. De afgevaardigde van St. Maarten biedt eveneens de gelukwensch zijner afdeeling aan en ook daar bloemen. De afdeelingen Schagen en Oudesluis bieden hun gelukwenschen aan. In de pauze heeft de verloting plaats onder groote belangstelling van de aanwezigen. De hoofdprijzen zijn gevallen in de gemeente en wel de 1ste prijs een vet schaap, viel ten deel aan den heer P. Mienis te Winkel. De heer Limpers uit Wleringerwaard biedt de geluk wenschen aan van de afdeelingen Wieringerwaard en Kolhorn en ook daardoor worden bloemen aangeboden Spreker richt ook nog een persoonlijk woord tot den voorziter, die binnenkort 25 jaren lid van het bestuur zal zijn. De heer de Vries, voorzitter van de federatie Scha gen, biedt namens de afdeeling Harenkarspel onder aanbieding van bloemen, zijn gelukwenschen over. Dan doet de Gem. Zangvereeniging West Frisia zich hooren en dan het slotnummer van Sparta, met als einde een tableau, voorstellende de zwoegende ouden van voorheen en de rustende ouden, zooals het dan zal zijn, terwijl een meisjeskoor achter de schermen het Bondslied zingt. Dat was een pakkend slot, dat sloeg in en een daverend aplaus ging door de zaal. Het was inmiddels laat geworden en restten nog en kele oogenblikken, om namens de afdeeling Winkel dank te brengen voor deze groote belangstelling. DE RADIOSTRIJD Vrijdag j.1. vergaderde ten Raadhuize een commissie uit de aangeslotenen aan het radiodistributiebedrijf en een commissie uit de niet-aangeslotenen, onder Voor zitterschap van den Burgemeester van Winkel. In deze vergadering waren aanwezig de centralehouder en twee leden van het Bondsbestuur. Het doel dezer ver gadering was om tot een oplossing te komen inzake den radiostrijd. De Bond van Centralehouders verklaarde niet te NZRGMSLUSrtN/ Wilt 'gl) U weer frtsch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dan Foster's Maagpilllen. 0.65 pa flacon. kunnen afstappen van het bedrag van f 2 per maand, maar meende door het instellen van een commissie, welke de draagkracht van de abonné's beoordeelde, in zooverre aan de eischen tegemoet te komen, dat daar door het bedrijf weer zou kunnen distribueeren. De boekhouder die de boeken van den centralehou der had nagezien, verklaarde, dat het z.i. niet mogelijk is voor f 1.25 te draaien, maar hij geloofde ook niet, dat het noodig was dat de oentralehouder f 2 per maand nam en meende dat het voor f 1.60 zeer wel mogelijk was. De centralehouder verklaarde zich solidair met het Bondsbestuur, zoodat hij zich vasthield aan het bedrag van f 2 contributie per maand, waarnaast hij dan een commissie wilde zien gevormd voor steun aan werk- loozen, om aan de centrale aangesloten te blijven. De commissie uit de abonné's kon zich hiermede niet vereenigen, zoodat niet tot een oplossing werd ge komen. Hierna sloot de Voorzitter deze vergadering. Spre ker vond het jammer, dat niet tot een oplossing kon worden gekomen en zegt dank voor de aangename wijze waarop deze bespreking is verloopen. Voor de door de afd. Winkel der N.H. Ver. „Het Witte Kruis" georganiseerde cursus voor eerste hulp bij ongelukken onder auspiciën van het Oranje Kruis, was een zoo groote belangstelling, dat niet allen bij éen cursus geplaatst konden worden en er nog een. voldoende getal is overgebleven voor een tweeden cur sus, zoodat nu op Dinsdagavond de eerste cursus wordt gehouden van 78.30 uur en de tweede van 8.3010 uur, alles onder leiding van Dr. Broekens alhier. GEMEENTE WINKEL. Ingekomen personen: Neeltje Ar is van Wieringerwaard; Johannes Bakker en gezin van Mijdrecht; Pieter Jacob Korver van SchoorlPhilippus Sneep en echtgen. van Barsingerhorn; Jacoba Krab van Amsterdam; Pieter Boddingius en echtg. van Haarlem; Arientje Geel van Bloemendaal; Grietje Otzen van Bergen; Jan de Boer en gezin van N. Niedorp. Vertrokken personen: Jansje Nebbeling naar Bussum Simon Jan Leijen naar Apeldoorn; Antje Zelle naar Wassenaar; Hendrika Elzelina Klop naar Amstelveen; Jan Luik naar Callantsoog; Simon Jan Schrooder naar Enschede; Willem Adrianus Blijdorp en gezin naar Me- demibllk; Dirk Poot naar Medemtolik; Joohem Bijlstra naar FranekeradeelThomas van der Leij naar Norg. NIEUWE NIEDORP LANGEREIS. Vergadering van Nut „Vriendenkring" op Zaterdag avond ten lokale van den heer G. Modder alhier. De opkomst is niet groot. Niettemin heet de voorzitter de heer B. Verhoeve den aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder de pers. De secretaris, de heer Jb. Stapel. leest na opehirfg de notulen der vorige vergadering, welke onder dank voor de juiste samenstelling worden goedgekeurd en getee- kend. Nadat deze eerst door de heeren Modder en Wit is nagezien, wordt bij monde van den heer Wit verslag uitgebracht over de rekening van 't vorig jaar. De ont vangsten hebben bedragen f 32.84, en de uitg. f 28.28%, zoodat het voordeelig saldo van de vorige rekening, groot f 4.69% met f 4.56% is verhoogd en thans derhalve bedraagt f 9.26. Namens genoemde commissie, belast met het nazien der rekening, wordt geadviseerd, de rekening goed te keuren en den penningmeester te deohargeeren. Hier aan wordt door de vergadering met dank voor het rioh- tig beheer, voldaan. Medegedeeld wordt dat de vereeniging thans nog 25 betalende leden telt. De heeren P, Keijzer en A. Zwaag hebben bedankt. Hierna is aan de orde de verkiezing van 5 bestuurs leden, zijnde Mevr. HooglandKorver en de heeren B. Verhoeve, Jb. Stapel, H. Lak en K. Silver. allen her kiesbaar. Op voorstel worden allen bij acclamatie her kozen. Hierna volgt een bespreking inzake contributieverla ging, zulks in verband met den benarden toestand. Hoe wel wat de uitgaven betreft de contributie noodig op peil moest blijven, wordt ten slotte toch besloten voor dit jaar inplaats van f 1, f 0.50 per lid te heffen. Men is anders bevreesd leden te verliezen en gezien het kleine aantal is dit niet gewenscht. Door deze maatregel hoopt men alle leden te behouden. Om echter de avonden op denzelfden voet te hou den als voorheen, besluit men inplaats van 4, in het komende seizoen 2 of 3 avonden te geven. Op voorstel van Voorzitter, wordt besloten jongelui boven 16 jaar vrijen toegang te geven. Men hoopt hier door de jongelui op te wekken, ter gelegenheid der Nutsavonden, tot opvoering van een tooneelstukje. De eerste Nutsavond wordt bepaald op Donderdag 15 December. Voor de te houden lezing geeft de heer Verhoeven zich op. Terwijl voor vaste bijdragen worden genoteerd de dames StapelZwaan en Hoogland Korver en de heeren Lak, Stapel en Hoogland. Niets meer aan de orde zijnde, rest voorzitter nog de vergadering te sluiten, wat door hem met genoegen met toepasselijke woorden wordt gedaan, met de hoop, dat de tijden spoedig eens rooskleuriger mogen worden als deze momenteel zijn. Met een partijtje op het groene laken wordt deze avond besloten. LANGEND IJ K Het Eestuur van de afd. Langendijk van de Ver eeniging Volksonderwijs heeft de besturen van alle daartoe in aanmerking komende vereenigingen tot een gecombineerde vergadering opgeroepen, ten einde de actie te bespreken, welke kan worden gevormd tegen de tot-standkoming van het ontwerp-Terpstra. DE LOONEN VOOR HET BAGGEREN. Van arbeiderszijde deelde men ons mee, dat in hun kringen ernstige ontstemming heerscht over de loonen, welke worden uitbetaald bij het z.g.n. baggeren. Men kan het daarbij tot een weekloon brengen van f 12.50, met een toeslag van f 1.50 voor het onderhoud van ma teriaal. als per dag 4 schuiten modder worden gehaald Voor dezen zwaren arbeid is dit loon veel te laag. Slechts de sterksten kunnen tot een aantal van 4 ko men. De minder sterken halen er maar 3. Door weers omstandigheden zal niet lederen dag gewerkt kunnen worden, zoodat ongetwijfeld niet meer dan f 10 zal wor den gebeurd. Zeer noodzakelijk wordt het geacht, dat het getal van 4 schuiten tot 3 wordt teruggebracht, en dat het minimum loon niet minder dan f 14 bedraagt. Deze eischen lijken ons geenszins overdreven, integen deel, zo mogen zeer billijk worden geacht, NOORDSCHARWOUDE. Door de Langendijker Winkeliersvereeniging is be sloten dit jaar weer een St Nicolaasattractie te houden in den vorm van gratis bonnen, waarop fraaie en nuttige cadeaux kunnen worden toegewezen. De winkels zullen van 25 November tot en met 5 December tot 10 uur des avonds geopend blijven,

Schager Courant | 1932 | | pagina 5