Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 8 November 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9172 5S met VERLENGING TERMIJN VAN TIJDELIJKE OPHEFFING SPERTIJD. STEUN AAN DE ZUIDERZEEVISSCHERS. De opbrengst der V.A.R.A.-actie. De Schermeer. Ernstige gevolgen door onvoorzichtigheid Twee gevallen van straatroof te Haarlem. Vechtpartij te Jubbega. f5000 verdwenen. Politieke samenzwering te Tokio ontdekt. De spinnersstaking in Lancashire bijgelegd. Afscheid Ir. G. Veenstra. bij zijn vertrek als waarnemend Sjkslanpb°üWOOnsülext en .als waarnemend directeur der rijks- landboitwvatnterschool. n«nr ziin benoeming tot rijkslandbouwconsulent te Croningen heeft de heer Ir. G. Veenstra. Zaterdag- een in een der lokalen van de Rijkslandbouwwin- terachool alhier afscheid genomen van leeraren, perso neel en leerlingen. Tegen 11 "ur gerwaard 1 te Alkmaar. des morgens hadden daartoe alle leer- nn^nersónëel en leerlingen der school zich vereenigd ®"j l de commissie van Toezicht op de R.L.W.S. te c!.ha~n eveneens tegenwoordig was in de personen L haar voorzitter, den heer H. K. Koster. Wierin- V haar secretaris, den heer E. Dz. Govers Ook de heer Dr. Lienesch, opvolger van den beer Veenstra. was aanwezig. Doo- den heer Ir J. E. Muntinga waren de heer en vrouw' Veenstra per auto van huis gehaald en toen zij beiden dan voor dit afscheid In de school aanwezig waren, werden dra Mevrouw Veenstra door één der leerlingen. C. Waiboer van de eerste klas, bloemen aangeboden. En toen nam de heer E. van der Laan het woord, die in een hartelijke speech deed uitkomen, dat de directeuren dezer school, die voor den heer Veenstra waren weggegaan, met stille trom waren vertrokken, doch dat zoowel leeraren als leerlingen oordeelden dat dit thans niet mocht gebeuren. Om de promotie, die de heer Veenstra met zijn nieuwe benoeming maakt, waren wij zeer verheugd over het vertrek van den heer Veenstra maar overigens weet spr. absoluut, dat allen hem hier graag hadden willen zien blijven. Spr. persoonlijk had liever gezien, dat de heer Veenstra was gebleven, totdat spr. hier vandaan was gegaan. En spr. haalde hierbij aan uit een oud Ned. Taalboek: Ik zeg maar lieve Keetje, Wat je hebt dat weet je Maar wat je krijgen kunt. Dat weet Je niet. Spr. wees op de moeilijkheden die zich voordoen als men hoofd van een dergelijke inrichting is; op de moeilijkheid, als men de plaats moet Innemen van een persoon als de heer Smeding, die er nogal slag van had om zijn gezag te handhaven. Maar al stond de heer Veenstra voor een zware taak, het is hem goed gelukt, de wagen in het rechte spoor te houden, al heeft de wagen dan wel eens gehobbeld. Zijn wij dus niet blij. omdat U weggaat, aan dit heengaan is toch een zonnigen kant en we wenschen U dan ook van harte geluk met wat wij in deze benoeming zien: de promotie. Wij weten immers, dat U 't liefst wenschte een zelfstandige positie, terwijl toch nog steeds de heer Smeding als directeur dezer school te boek staat. Wij hopen, dat het U en Uw gezin buitengewoon goed moge gaan in Groningen en wat mij zelf betreft, zegt spr.. ik dank U voor het volste vertrouwen dat ik van U heb mogen ondervinden. En spr. deelt dan mede. dat toen de leerlingen der school op 11 October van de benoeming des heeren Veenstra hadden gehoord, zij als één man den wensch te kennen gaven, dat het vertrek niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Aan dat feit dient groote beteeke- ïxis te worden gehecht. Ook de leeraren en het overige personeel deelden die meening en vandaar deze bijeen komst. In een stoffelijk blijk van waardeering komt tot uiting wat wij voor U gevoelen en als dan me vrouw en mijnheer Veenstra een Friesche staartklok 3s aangeboden, dan uit spr. den wensch, dat bij het zien van deze klok. zij 'dikwiils zullen terugdenken aan de 5 jaren, die zij nier in Schagen hebben door gebracht en aan leeraren en leerlingen In* 't bijzonder. Applaus. De heer H. K. Koster, voorzitter van de Commissie Van Toezicht, wiist er ook op dat bekend was. dat de titel den heer Veenstra te lang was en dat deze het woord „waarnemend" er graag af zag. Ook spr. wijst op de moeilijkheid om de plaats in te nemen van den heer Smeding, die de menschen tot zich wist te trek ken. het volle vertrouwen wist te winnen. Doch de gang van zaken, de verhouding tusschen leeraren en commissie van toezicht is van dien aard geworden, dat de heer Veenstra getoond heeft ten volle voor zijn taak berekend te zijn. Spr. dankt namens de commis sie van toezicht den heer Veenstra daar hartelijk voor en hoopt dat het den heer Veenstra gelukken moge In Groningen op te bouwen datgene wat hij hier eveneens deed en dat hij waardeering moge ondervinden voor zijn werk. in de positie, die in overeenstemming is met wat hij wenschte. Applaus. De heer Ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsulent. spreekt als collega-consulent en wijst od de uitstekende verhouding en hoopt dat de heer Veenstra groote voldoening zal hebben van het werk dat hem In Gro ningen wacht. Spr. roemt de groote werkkracht, de nauwgezetheid en de eerlijke, eenvoudige natuur van den heer Veenstra en twijfelt niet of deze eieenschap- t>en zullen evenals in Noordholland, ook in Groningen gewaardeerd word. Applaus. De heer Dr. L. T. C. Scheij, rijkszub'elconsulent. zegt dat hij geen bevredigend gevoel zou hebben, als hij op «en dag als deze geen enkel woordje had gesproken. Sinds 1900 is dit eigenlijk de derde directeur die spr. verslijt en evenals de heer Van der Laan opmerkte, had ook spr. liever gezien datde heer Veenstra hier spr. had versleten. Ontstond er bij het vertrek van den heer Smeding een gevoel van leegte, ook nu ls dit weer het geval. Spr. verheugt zich echter over de be noeming van den heer Veenstra, die voor hem en zijn f?mille van zoo'n groot belang is. Spr. zal zich gewel dig verheugen als spr. en den heer Veenstra elkaar nog eens ontmoeten en hij zal gaarne aan zijn vriend Veenstra denken. Applaus. De heer Ir. Lienesch wijst erop dat in Gronineen het consulentschap niet Is verbonden met het direc- eurschap eener school, doch dat Groningen toch zal unnen profiteeren van de paedagogie des heeren TpwüSiv.a' orada* deze ambtshalve als leeraar aan de spr n are ^^kouwschool verbonden zal ziin. Al kan j. "f. og ge®n "oorden van vriendschap spreken, toch nnfTnof?r' tleer veenstra vroeger In Wagenlngen stnVori 6n kij zijn licht wel bij zijn collega opge- Snr Vnl" ♦üftLiSpr" voor 100 eoed heeft gedaan, dpn w ;en zooveel mogeliik In den geest van thodp irar, een^ w«rkzaam te zijn, omdat diens me- 'emnw! perken en omgang met de menschen zeer SSl WOrdt: de" Heer V«„Stra zal lr, sampnwpviri6611 ,mo°' art>eidsveld worden gevonden, de renstanrt i US9ch«n het consulentschap en de boe- ot nZV* Cr St6edS fro&d' en SP'- twijfelt dan ook niet tep-emopfPr^-en rai|nhefr Veenstra zullen een prettige gen thuic w»n?i ond9rvinden en zich spoedig in Gronin- n« Applaus, de hppr^^rvT^i .van der kaan. deelt vervolgens mede dat kon -7iin 6 mSi <!°°r onSesteldheid hier niet aanwezig wenschte dee! te nemen Z'e' bet°°slns Het antwoord van den heer Ir. Ve-ensfra. ^eenstra neemt nu het woord en zegt v. d. Kolf.'1' een 2eer ongewone positie te bevinden. D.H.C.: Boot, Meerdere malen heeft spr. een afscheid of huldiging bijgewoond, maar hy heeft nooit geweten dat het zóó aangrijpt. In je ambtelijk leven komen je geest en je ideeën in aanraking met die van andex-sdenkende en -voelende individuen en ongemerkt vereenigen die van je eigen persoon zich met die van andere personen. In den laatsten tijd. toen hot vertrek naar Groningen na derde heeft spr. gemerkt hoe zijn persoon inniger was samengevlochten met de omgeving, dan hij vermoedde en is hij tot de stellige overtuiging gekomen, dat de 5 jaren die hij in de school te Schagen en in Noordhol land heeft doorgebracht, steeds in prettige herinnering zullen blijven. Vooral op 't oogenblik. nu het tijdstip van afscheid een kwestie van enkele oogenblikken ls. nu voelt spr. wat hij achterlaat, dat het meer is geweest, dan hij gewoon dagelijks denkend kon vermoeden. Dat men over spr.'s werk hier tevreden is. heeft spr. buiten gewoon goed gedaan, al heeft spr. ook bij de oplossing van een bepaalde zaak dikwijls gevoeld, dat het vaak heel veel beter had gekund. Wat het blijvend aandenken betreft, voor een herin nering aan de school te Schagen en aan deze provincie was het niet noodig geweest, want deze dag heeft zoo'n diepen indruk op spr. gemaakt, dat hij nimmer zal wor den vergeten. Toch stelt spr. dit stoffelijk blijk op hoo- gen prijs, niet om de bepaalde geldelijke waarde, maar omdat er voor spr. zoo'n specifieke waarde aan zit; deze klok beschouwt spr. als blijk van genegenheid en waar deering en telkens als het slagwerk zijn geluid zal laten hooren, dan zal spr. steeds terugdenken aan de aange name verhouding hier en aan het prettige verblijf in Noordholland. Spr. dankt dan ook mede namens zijn vrouw voor de mooie klok en voor de bloemen, die zijn vrouw zijn aangeboden. Spr. dankt ook alle sprekers, voor de prettige woorden, die tot hem zijn gericht en zegt tegen velen van de aanwezigen nog een persoon lijk woord te willen richten. En spr. richt dan zeer hartelijke en waardeerende woorden tot den heer Van der Laan, zijn vaderlijke vriend, met zijn eerlijk karakter, dat hem siert, maar hem ook vele moeilijkheden heeft bezorgd; tot den heer Ir. J. E. Muntinga. die spr. hier heeft gehaald en waar mee spr. zich gelukkig prijst, met zijn natuurlijken aan leg om voor de klas te staan; tot Dr. Scheij voor wiens wijze van werken spr. groote waardeering heeft; tot den heer P. de Boer. wiens opgewektheid bij het bin nenkomen in de school een eventueel sombere stemming dadelijk deed verdwijnen; tot den heer Ir. L. de Vries, wiens tempei-ament direct tot oplettendheid noopte en aan wlen spr. een prettige herinnering zal behouden; tot den heer Eriks. die zooveel liefde voor zijn werk heeft, en die, voortgebracht door deze school, tot eer van die school strekt; tot den heer D. Waiboer. den amanuensis, die steeds zorgde dat alles in orde was en die door het groot aantal regelingen een zeer groote rol speelde, en tot wien spr. dan ook een bijzonder woord van dank richtte; tot den assistent Muntjewerf. die de aan spr. opgedragen taak zeer vergemakkelijkte en wiens naam. als lauweren werden verkregen, nooit wordt genoemd, maar die toch een belangrijk aandeel in de verkregen resultaten had, spr. hoopt dat de tijdelijke functie nog eens in een vaste zal veranderen: tot de leerlingen, voor wie spr. niet alleen onderwijzer is geweest, maar ook opvoeder en vriend, en wanneer hij eens hard of bemoeiziek was. steeds als ondergrond het belang dier leerlingen gold; tot de Commissie van Toezicht, met wie de samenwerking steeds goed was en wie spr. toe- wenscht, dat het haar moge gelukken de school gedu rende dezen slechten tijd voor inzinking te behoeden. En tenslotte spreekt de heer Veenstra woorden van dank tot zijn voorganger, den heer Smeding, van wien spr. in een 1^-jarig tijdvak veel heeft geleerd en op wiens voorstel spr. hier zijn taak kreeg opgelegd. Spr. hoopt dat de heer Smeding spoedig hersteld moge zijn. Tot slot wendt spr. zich dan tot den heer Ir. Lie nesch. hem wijzende op de groote taak. een taak waar aan spr. 5 beste levensjaren heeft gesohonken, zijn be6te krachten. In 't algemeen een woord van dank tot allen, die de zen dag tot een onvergetelijken dag hebben gemaakt, waarna spr. en ook namens zijn vrouw afscheid zou ne men, ware het niet dat zij den aanwezigen nog iets hadden aan te bieden. De welgemeende hartelijke woorden van den heer Veenstra ontlokten een luid applaus. Weldra werden sigaren, sigaretten, een heerlijk kopje koffie en een gebakje aangeboden en nog eenigen tijd bleef men gezellig babbelend bij elkaar. En toen was het oogenblik aangebroken, waarop een ieder met een stevigen handdruk afscheid nam van den heer Veen stra en diens echtgenoote. Het was een treffend oogenblik, een paar uurtjes, waarin wederzijdsche vriendschap en waardeering volop tot uiting kwamen. THE ATERNIEUW S. Alhoewel wij in den regel van de diverse theaters ter plaatse alleen een filmbeschrijving plegen te geven, wil len we nu op deze regel een uitzondering maken en met een enkel woord memoreeren, wat deze dagen in de bi oscopen is te genieten geweest. Theater Royal. In Theater Royal draaide in de eerste plaats dan de mooie film: „Een moderne bruidschat". Deze film. waar van we in ons nummer van Zaterdag een beschrijving gaven en waarin niemand minder dan de bekoorlijke filmdiva Martha Eggerth de hoofdrol vervult, heeft al len van het begin tot het einde geboeid en behoeft het niet gezegd dat er ten volle van is genoten. Het tweede hoofdnummer: „Bet. de Koningin van de Jordaan", kwam ten volle tot zijn reoht. doordat Adri- enne Solser in persoon aanwezig was om met haar zang kleur en leven aan het geheel te geven, waardoor de film is geworden een der weinige goede producten in dit aparte genre. Adrienne Solser heeft getoond inder daad te wezen de groote genre-zangeres, waarvoor ze algemeen wordt gehouden. Voor de vele aanwezigen, een vrijwel uitverkocht huis. zoowel Zaterdag als Zondag, werd dit alles dan ook op hoogen prijs gesteld en een dankbaar applaus beloonde telkenmale weer Adrienne Solser. Theater Igesz. Ook hier waren deze avonden vol van genieten. De Nederlandsohe film „Artisten Revue" braoht ons vele be kende gezichten en de inhoud van deze film gaf zeker alle reden om de aanwezigen te laten gieren, ja brullen van het lachen. De hoofdschotel echter vormde de over bekende rolprent: „Oranje Hein". Dit werk, opgenomen in den meest kar&kteiistieken hoek van Amsterdam, in de Jordaan heeft de aanwezigen geboeid van het begin tot het einde. Voor zang en explicatie droeg de Holl. Operette zanger Maurit Vigeveno zorg, die met de be kende Jordaanliedjes aller harten veroverde. Hem werd dan ook diverse malen een open doekje gebracht, iets wai hij ook alleszins verdiende. Ook in theater Igesz wai^en de beide dagen zeer velen aanwezig, die zich hun gang naar daar zeker niet zullen betreuren. DAT WAS EEN KNAAP. De heer A. de Jong Sr., inwoner onzer gemeente, ving Zaterdagmiddag in een der wielen een snoek van 80 cM. lengte. Het lieve beest heeft een gewicht van bijna 10 pond. Een zeldzame vangst is dit in Schagens wa teren. MAZELEN. In Schagen heerscht de kinderziekte mazelen in hevige mate. Hierdoor is de Fröbelschool wel zeer dun bevolkt, momenteel. VANDALISME. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men in onze gemeente weer mooi bezig gehouden en met name dan in de Landbouwstraat. Daar zagen we Maandagmorgen afgetrokken bloemen en bloemstruiken op den weg liggen, het hek. dienende tot scheiding van de tuinen van den heer Kistemaker en de dames Boks had het moeten ontgelden, terwijl het ijzeren hek van den tuin van Dr. Nanninga over bijna de ge heels lengte, in- de Landbouwstraat zoo goed als aan den grond ligt. Het wordt tijd dat de politie deze vernielzuchtige jongelui eens te pakken krijgt. KEGELWEDSTRIJDEN ALKMAAR. Hoewel we momenteel nog geen gedetailleerd verslag kunnen geven van de wedstrijden, zij nu reeds vermeld, dat de Sohager Kegelclub „Gooi geen poedels" met 287 punten in de eerewedstrijden beslag wist te leggen op den 2en eereprijs. De eerste prijs werd gewonnen door „De Club". Alkmaar, met 294 hout. „Hout of Fout" uit Sohagen, die mede deelnam aan de eerewedstrijden wierp 248 en 210 hout( rep. Ie en 2e vijftal). Hierdoor kwamen ze niet in aanmerking voor een eereprijs. Niettemin is er door de jonge Schager vereenigingen zéér veel gepresteerd. Nadere uiteenzetting van minister Reymer De minister van Waterstaat heeft geantwoord op de vragen van ir. C. H. van Dis. lid van de Tweede Kamer, over de toekenning der uitkeeringen ingevolge de Zui derzeesteunwet. De maatregelen, aldus minister Reymer. ter tege moetkoming aan de Zuiderzeevisschersbevolking en an dere personen, wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen, zijn vastgesteld bij de Zuiderzeesteunwet 1925. De tegemoetkomingen ingevolge deze wet beoogen ln de eerste plaats belanghebbenden of hun kinderen een werkkring te verschaffen, niet meer gegrond op de Zui- derzeevisscherij. Hulp daartoe kan in verschillende vor men worden verleend. In het algemeen houden deze tegemoetkomingen geen verband met de schade, welke den belanghebben den door de afsluiting wordt berokkend, noch die voor opleiding, noch die voor hulp ter verkrijging van werk, noch die van crediet. Ten slotte kent de Zuiderzeesteunwet, om te voorko men, dat ten gevolge van de afsluiting van de Zuider zee voldoende middelen tot levensonderhoud gaan ont breken, een recht op een geldelijke tegemoetkoming, zoodra deze laatste omstandigheid aanwezig is en de belanghebbende niet door aanwending van eigen ar beidskracht daarin kan voorzien. Ook deze tegemoetkoming houdt geen verband met de schade, behoudens de bepaling, dat geen hooger be drag kan worden verleend dan door de afsluiting wordt onttrokken. De strekking van deze tegemoetkoming tooh is be langhebbenden, zoolang zij er niet in zijn geslaagd al of niet met hulp in den vorm van een tegemoetkoming ingevolge de Zuiderzeesteunwet een anderen werkkring te verkrijgen, door de moeilijkheid heen te helpen, doch niet om hun een uitkeering te geven in overeenstem ming met de door hen geleden schade. De meening, dat het onrechtvaardig is, wanneer bij de uitkeeringen rekening wordt gehouden met de inkom sten. die genoten worden van inwonende kinderen of krachtens de ouderdomswet, wordt in haar algemeen heid niet gedeeld, evenmin als de meening, dat de Zuiderzeesteunwet daardoor het karakter zou krijgen van armverzorging. Uit den aard der zaak bestaat ongelijkheid in de bedragen der uitkeeringen. Dit is een gevolg van de voorschriften. De tijd. gedurende welken een „belang hebbende" eigenaar van een visschersschuit is ge weest, heeft geen invloed op de bepaling van het bedrag der geldelijke tegemoetkoming, Aanleiding om aan de bedoelde ongelijkheid een einde te maken, is er niet. In Februari is een aantal aanvragen om tegemoet koming wegens waardevermindering bij den Rijks dienst ingekomen. Aan de belanghebbenden is mede gedeeld, dat deze aanvragen in behandeling zijn geno men. Een bericht, dat „de steunregeling in bewerking was", is niet gegeven. Voor zoover aan belanghebbenden voldoende middelen tot levensonderhoud als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee gaan ontbreken, wordt daarin door een te gemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet voorzien, zoodat het voor de belanghebbenden niet noodig is zich tot de armenzorg te wenden. Bespoediging van de afdoening der aanvragen wordt zooveel mogelijk bevorderd. Het hoogste tot dusver. Bijna een ton. De actie voor het V.A.R.A.-fi-ont heeft tot dusverre een bedrag opgebracht van f90.S41.77. Er ontbreken het hoofdbestuur nog opgaven van een tiental kleine afdeelingen, zoodat het eindbedrag nog wel iets hoo ger zal worden. Dit bedrag is het hoogste, dat bij een inzameling in éénmaal ooit werd bijeengebracht. Tegen de West-Friesche kanalenplannen. In de te Alkmaar gehouden vergadering van den polder De Schermeer kwam als de algemeene mee ning naar voren, dat de kanalenplannen in het licht van dezen tijd als het weggooien van millioenen be schouwd moeten worden, die beter voor wegenver betering konden worden uitgegeven. Op voorstel van den heer Govers werd met slechts 4 stemmen tegen besloten het besluit, om geduren de 40 jaar voor de kanalenplannen f200 per jaar bij te dragen, in te trekken, aangezien de provincie de voorwaarde om de brug bij den Omval te hand haven, niet nakomt. Het nieuwe project geeft thans een toegangsweg ten noorden en ten zuiden van den Omval naar Alkmaar, zoodat de dijkgraaf oor deelde, dat de positie van de Schermeer hierdoor niet slechter wordt, desondanks werd het voorstel van den heer Govers aangenomen. Liet zich door een vrachtauto voorttrekken. Uit Roosendaal, 5 Nov.: Hedenmiddag te half één is de slagerszoon C. Knap pers te Roosendaal op de Bredasche Baan met zijn rijwiel komen te vallen. De jongen liet zich door een vrachtauto voorttrekken, hetgeen hem op een gege ven oogenblik noodlottig is geworden. Hij schijnt namelijk de macht over zijn stuur te hebben verloren en kwam daardoor hals over kop op den betonnen weg terecht. Met een zware hersenschudding en in bewusteloo- zen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Het is ons gebleken, dat in verschillende polders nog geen, althans nog geen genoegzaam groote, ver betering is ingetreden met betrekking tot het water- bezwaar. In verband daarmede zal de opheffing van den spertijd, als bedoeld in ons schrijven dd. 28 Oc tober jl. B/Ci. 14765, nog blijven gelden tot en met Zondag 13 November c.k., behoudens onvoorziene omstandigheden, die ons tot onverwijlde intrekking van dezen maatregel zouden nopen. Vertrouwd wordt, dat de polder- en waterschaps besturen alleen dan van deze faciliteit gebruik zul len maken, wanneer de nood zulks ge biedt. Gaarne zullen wij terstond na 13 November van U vernemen, of van den maatregel door U in de week van 7 t.m. 13 November gebruik gemaakt is. De Directie van het Provinciaal Elcctriciteitsbedrijf van Noordholland, VAN OLDENBORGH. V Hoe langer hoe brutaler. Gisteravond ongeveer halfacht liep een juffrouw op den Wagenweg te Haarlem op den kant van het trottoir. Zij droeg een taschje aan haar hand, inhou dende o.a. een bedrag van vijf gulden. Plotseling reed haar een man op een fiets achterop, gaf haar een duw met den arm. ontrukte haar terzelfderetijd het taschje en reed daarna hard weg. Nauwelijks was de politie met dit geval in ken nis gesteld, toen het bericht binnenkwam, dat ook op den Kleverweg op dezelfde wijze een dame van haar taschje was beroofd, inhoudende een bedrag van f15. Men veronderstelt, dat beide diefstallen door den- zelfden man zijn gepleegd, waarvan men slechts een vaag signalement heeft Toestand slachtoffer levensgevaarlijk. Uit Heerenveen, 6 November: Zaterdagavond heeft te Jubbega een zeer ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere H., den heer Klijnsma, aldaar, een diepe messteek in den rug toebracht. De onmiddellijk tc hulp geroepen genees heer constateerde een zeer L.rnstige verwonding, waarbij een der longen is geraakt De toestand van het slachtoffer, dat niet vervoerd mag worden, is le vensgevaarlijk. De dader, de 28-jarige H., is door de politie aange houden en naar Heerenveen overgebracht. De aanleiding tot dit drama moet gezocht worden in een verschil van meening omt.cnt het recht van toeeang tot een weg, welke langs de woning van H. loopt. Gestolen of verloren. Een kantoorlooper van een groothandel in papier aan de Keizersgracht te Amsterdam, moest gister ochtend. op het Geldkantoor, aan de N Z. Voorburg wal f6000 innen. Dit bedrug is hem uitbetaald in vijf biljetten van f 1000 en het resteerende in kleiner papier. Daarna is hij nog aan een ander loket geweest. Toen hij op het kantoor aan de Keizersgracht was gekomen, bleken de vijf bankbiljetten van f 1000 zich niet meer in zijn geldtasch te bevinden. Hij zegt, niet te weten waar de f 5C00 gebleven zijn. De zaak is in onderzoek bij het politiebureau aan den Singel. Moordaanslagen voorbereid. Uit Tokio, 5 November (V.D.): De politie te Tokio heeft een nieuwe samenzwering tegen het leven van hooge Japansche ambtenaren ont dekt. Tot nu toe zijn twintig personen, onder wie da zoon van den vroegeren reactionnairen leider Toyama, gearresteerd. De gearresteerden zijn alle lid van ge heime organisaties. Naar de politic mededoelt, be stond het plan, door vernielingen in dc electrische centrale de geheele stad in het donker tc hullen. Ge durende de paniek, die dan moest ontstaan, zouden de moordaanslagen worden uitgevoerd. Het loouaccoord aanvaard. Uit Londen, 5 Nov. (V.D.): De spinnersstaking in Lancashire, waarbij meer dan 200.000 textielarbeiders betrokken waren, is thans bijgelegd, na precies een week tc hebben geduurd. Maandag zal het werk worden hervat tegen dc nieu we loontarieven. De stemming door de spinners heeft niet de nood zakelijke meerderheid van 80 voor voortzetting van de staking gebracht. De spinners hebben zich bereid vei-klaard, het voorloopige loonaccoord, dat een ver laging van 14 inhoudt, aan te nemen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9