Uit onze omgeving. Marktberichten. ANNA P AU LO XV NA OUDERAVOND SCHOOL L Met verschillende gevoelens hebben begin. April ver scheidene ouders hun kinderen voor 't eerst naar school gezonden en menig moeder zal zelfs, wanneer 't haar eerste en vooral als 't haar eenigste was, maar nauwelijks een traan hebben kunen terughouden, toen ze haai kleine voor zoo'n langen tijd onder de hoede van een vreemde moest achterlaten. Maar al gauw zullen allen aan de verhalen van de kinderen gemerkt hebben, dat zij zich noodeloos beangstigd hebben dat het niet goed zou gaan en op dezen avond begrepen zij wel, waarom haar kroost het spoedig heelemaal niet naar vond om naar school te moeten. Dat werd wel duidelijk na de aardige inleiding van Mej. Ter Bruggen over het aanvankelijk leesonderwijs, waaruit bleek hoe de kinderen al spelend eigenlijk de moeilijke kunst van het lezen leeren en welke voldoening hun dat schenkt. Er waren veel van de ouders dezer „biggen", zooals de „groote" jongens uit de 6e en 7e klas hun jongste medestudenten noemen, op den ouderavond aanwezig. Hun riep de voorzitter van de oudercommissie, de heer K. Brugman, een extra welkomstwoord toe en hij uitte daarbij den wensch, ze nog vele malen op de bijeen komsten te mogen ontmoeten. De heer 't Hart deelde, nadat de notulen, samenge steld en gelezen door den heer C Liefhebber, onder dank waren goedgekeurd, het verloop van de actie tegen 't wetsontwerp-Terpstra mede. De plaatselijke commissie heeft het verweer beëin digd met een adres aan de Tweede Kamer. Spr. her innerde aan het Welter-spook, dat het onderwijs een stuk achteruit dreigt te dringen en aan de Instelling van een schoolartsendienst voor deze gemeente in sar menwerking met omliggende gemeenten. Achttien leerlingen nemen deel aan het vervolgonderwijs. Meer dere ouders schijnen dus gelukkig in te gaan zien, merkte spr. op, dat het voor hun kinderen toch beter is dit onderwijs te volgen dan maar wat rond te loo- pen. Mej. Ter Bruggen hield hierna dan de hierboven reeds even aangeduide causerie. Met een enkel woord gewaagde ze van de oude methoden, om zich daarna te bepalen tot de bekende van Hoogeveen, met de „be roemde" plank met plaatjes van aap, noot, mies, enz. Elk jaar weer staan zelfs de menschen van het vak verbaasd, hoe na betrekkelijk korten tijd de kleintjes toch al zoo „pittig" kunnen lezen en het was de verdienste van mej. Ter Bruggen, dat zij op een prettige, vlotte manier aan de ouders verduidelijkte, hoe het mogelijk is zoo iets te bereiken. Ook de ouders verwonderen zich altijd over dat zoo vlug kunnen le zen, maar *t zal hun nu wel duidelijk zijn, merkte de heer 't Hart na z'n compliment aan Mej. Ter Bruggen op, dat al gaat het danon gemerkt voor de kinderen heel wat moeilijkheden zijn te overwinnen en welk een toewijding en geduld ook dit aanvankelijk leesonderwijs van de onderwijzeres vergt. In de pauze maakten de ouders van de gelegenheid gebruik om met de onderwijzers (essen) over hun kin deren te praten en een kijkje te nemen bij de tentoon gestelde teekeningen en van klei vervaardigde voorwer pen. De bespreking van het St. Nicolaasfeest eischte niet veel tijd. Sint heeft bericht den derden December In Veerburg te komen! Ter verhooging van de gezelligheid, ter opluisterine ■van den avond, of hoe ge 't anders wilt noemen las de heer 't Hart de bekende schets van Justus van Maurik „Het Diner van Manus" voor. waarvan de aanwenen „smulden". De heer Brugman dankte Mej. Ter Brug gen en den heer 't Hart voor hun lezing. Hij sloot daarop met den wensch. dat ieder bevredigd hula- wadttk-mbCht keërênen met'het vaste voornemen den volgden keer weer present te zijn. WIEPINGEN J.1. Woensdagavond had in het café van den heer C. Scheltus een werkloozanvergadering plaats, welke was uitgeschreven door den Wieringer Bestuurdersbond, met als onderwerp: Werkverschaffing in de Wieringermeer. De voorzitter de heer Bons, opent met een hartelijk welkom de vergadering en is dankbaar voor de tame lijk groote opkomst. Hierna verkrijgt de heer Bontkes het woord, die er op wijst, dat ht allenwel bekend za 1 zijn, waarover het hedenavond zal gaan. Het betreft hier de werkver schaffing welke gegeven zal worden voor werkloozen in de Wieringermeer. Echter was hiervoor, een uurloon bepaald van fOiOaf 0.25. Dit is tkort. zegt spreker. De gemeente doet echter alle moeite het uurloon te ver hoogen en heeft dit ook kenbaar gemaakt aan den Mi nister op 29 Oct. j.1. Verleden Vrijdag is er nogmaals een telegram gezonden aan den Minister luidende: groot aantal werkloozen op Wierlngen, f 0.25 per uur te kort. heerscht groote ontevredenheid, verzoeke dringend ver hooging. Hierop is als antwoord ontvangen dat het uurloon thans bepaald zal worden op f 0.28 terwijl als toeslag op huren boven f 3 een toeslag zal komen van f 2.50. Is dit uurloon ad f 0.28 voldoende? zegt spreker, zeer zeker niet. Daarom deze vergadering om eens ie hoo- ren hoe de arbeiders hier tegenover staan. De gevol gen kunnen niet uitblijven, maar dit is dan niet de 6chuld der arbeiders, maar Van Den Haag. Spr. zegt dat morgen de werkverschaffing zal beginnen. Het bestuur van Wieringen kan echter niet adviseeren de Wierin germeer in te gaao nf er in te blijven. Sommige perso nen willen de werkverschaffing onder protest aanvaar den. Hierna leest de secretaris een motie voor, welke luidt als volgt: De vergadering van werkloozen op 9 Novem ber te Wieringen gehouden, onder leiding van den Wie ringer Bestuursbond constateert dat de arbeiders die bij de Zuiderzeewer ken in de Wieringermeer ontslagen zijn en worden, in den komenden winter zijn aangewezen op de werkver schaffing; dat het gemideled uurloon bij contractwerk 28 cent zal bedragen; dat dit bedrag volstrekt onvoldoende is om bij de te Wieringen geldende levensstandaard ook maar in het soberste levensonderhoud te vooralen; dringt er bij de regeering ten sterkste op aan het loon in de werkverschaffing aanmerkelijk te verhoogen opdat de arbeiders niet aan den honger worden prijs gegeven. Besluit deze motie ter kennis van rijks- en gemeen tebestuur te brengen en te publiceeren in de pers. Voorzitter vraagt of er ook personen zijn, die naar aanleiding van deze motie iets willen vragen. Hiervoor geven zich een 4-tal personen op. De heer Luikem zegt dat met den aanvang der werk zaamheden altijd verdiend werd een uurloon van f 0.40 Er is steeds meer betaald en vraagt of het niet mogelijk is ook in de werkverschaffing accoordwerk te verrich ten, zoodat dan ook aan bovenstaand uurloon gekomen kon worden. Verder zegt spr., moeten wij als er voor f 0.25 gewerkt moet worden, Zaterdags bij de gemeente aankloppen voor steun. De heer Beugel zegt dat als er onder protest begonnen moet worden, wij er in blijven. Telegrammen en derge lijke dingen geven niets, maar er moet actie gevoerd worden. Hiermede is de heer Veling het volkomen eens Ook de heer Ophem vindt dat een motie niet de aan gewezen weg is. De heer Bontkes beantwoordt de spekers en betoogt nogmaals zeer zeker de motie wel te moeten indienen. Echter vindt hij de opmerking van Luikens zeer juist, wat betreft het aankloppen om steun. De vergadering wordt eenigszins opgewonden, wat voorzitter aanleiding geeft te zeggen dat het een klein kunsje is de gemoederen in beweging te brengen. Het gaat niet aan de menschen op te zwiepen. De heer Bontkes nogmaals het woord verkrijgende, zegt dat het gemeentebestuur al het mogelijke doet het uurloon te brengen op f 0.35. Ook is het bestuur bereid alle mogelijke inlichtingen te versohaffen en nogmaals een vergadering te beleggen. De heer Bengel wil er ook de Middenstand in betrek ken, zooals de winkeliers. Wanneer wij geen geld heb ben, zal er geborgd moeten worden. Hij wil een vergade ring mei de Middenstand. Voorzitter zegt dat dit niet gaan en de winkeliers het langer zullen volhouden dan de arbeiders. Is er geen geld, dan geven zij niet. Na nog eenig gedebatteer wordt de motie nogmaals voorgelezen en daarna aangenomen. Hierna spreekt voorzitter woorden van dank aan den secretaris voor zijn betoog en den vergadering voor de kameraadschappelijke besprekingen, hopende dat zij van vruchtdragenden aard moge zijn. Hierna sluiting. WINKEL Dinsdagavond vergaderde de IJsclub Winkel ten huize van den heer R. Laan alhier. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een medcdecling van het bestuur van het Heemraadschap der strijkmolens in de Nie- dorper Kogge, dat bij ijsgang do IJsclub de beschik king heeft over de kaden rond de Groote Kolk, deze mag afzetten en voor de toelating een entrée mag heffen. Medegedeeld wordt, dat in het afgeloopen seizoen de heer W. Keetman Jr., de IJsclub op waardige wijze heeft vertegenwoordigd en o.a. te Alkmaar bij den wedstrijd van IJ. H. Nè. den eersten prijs be haalde van de 56 deelnemers. De rekening over 1913 wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren J. Koorn en R. Laan. He: onderzoek wijst uit dat alles in orde is en de rekening sluit met een batig saldo van f 138.91 terwijl bovendien alle schuld is afgelost. De rekening wordt daarop goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. De commissie wordt bedankt voor haar onderzoek. Verkiezing bestuursleden. De heeren S. van der Wal, P. Brugman Jbz. en P. Smit worden herbenoemd. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer P. Krapman, wordt benoemd de heer Jb. Man tel. Afgevaardigden naar de vergadering IJ. H. N. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer P. Ho- ningh en tot plaatsvervanger de heer W. Keetman Rondvraag. De heer Otsen ziet in den tegenwoor- digen lagen waterstand 'n bezwaar, als gevolg daar van zijn de banen op de Groote Kolk te kort. en we gens de vele modder, die op verschillende plaatsen boven water komt, slechts iei. deele berijdbaar. Daarna is de vergadering gesloten. OUDE N1ED0RP Maandagavond J.1. werd de commissie voor werkver schaffing, welke in een aer^rorige raadsvergaderingen is ingesteld, door den Burgemeester geïnstalleerd, die vcor deze eerste vergadering als voorzitter fungeerde Door de Commissie werd ingevolge de verodening uit haar midden tot voorzitter benoemd de heer J. Wal- 'ooer. Als secretaris is door B. en W. aan de Commis sie toegevoegd de heer J. H. Schiebroek, agent der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering in de ze gemeente. LANGEND IJ K Tuinbouwvereen'oin? „De Eendracht" te Oudkarspel. Woensdagavond hield de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" hare algemeene lenvergadering ten huize van den heer C. Vis, alhier. Een 80-tal leden was aanwezig. De voorzitter de heer Jb. de Boer, opende de ver gadering met een woord van welkom, tot de leden, wijzende op den slechten toestand en het feit dat de tuinders worden uitgeknepen, waardoor spr. de leden eigenlijk beter „lotgenooten" kan noemen. Spr. herin nerde aan een vorige vergadering, waarin men hoonte spoedig vastigheid te zullen hebben over de steunregeling, wat we echter nog niet hebben, al is er al een lichtpu je. Spr. hoopte, dat de verkiezin gen in het buitenland een gunstigen i ïvloed zullen hebben op de voorgenomen contingentecring onzer product.n, want als het zoo doorgaat als het plan is, ziet het er donker voor ons uit. Wat de f5.000.000.— betreft, zal door de politieke partiien worden aangedrongen dat deze limiet wordt opgeheven, f 5 mill. is vele te weinig vor den tuin bouw, waar spr. als voorbeeld stelde de uitgekeerde 2 millioen der rentelooze credieten. Spr. wees verder op het minder prettig karakter der vorige vergadering, waar de politiek naar voren kwam, wat volgens spr. niet plaats mocht hebben en waarvoor men de Neutrale Bond heeft. Spr. ver zocht in deze vergadering alleen de veilingsbelangen te bespreken, zooals in de hoofdorganisatie is beslo ten. Spr. hoopte, dat de leden de hc 4den koel en de harten warm zouden houden. De notulen der 2 voorgaande vergaderingen werden door den secretaris, den heer A. Timmerman, voor gelezen en onder dankzegging vastgesteld. De heer A. Jonkers, die er als een „jongleur" te genover staat, vroeg naar aanleidi g der notulen, naar het voordeel van den Neutralen Lond. Spr. zei- de, dat de tuinders eigenlijk ook arbeiders zijn ^er slot van rekening en keurde verder de handelwijze van het gemeentebestuur, om geen steun aan de po terbewaarplaats te geven, sterk af. Spr. betwijfelde de neutraliteit van den Neutralen Bond. De heer C. Borst Pz. antwoordde, dat het nut van den Neutralen Bord is dat de politieke vraagstukken daar kunnen worden besproken. De heer Kostelijk merkte op, dat de heer Jon kers de eene vergadering niet in de andere moet slingeren. In den Raad zit spr. voor het gemeentebe lang. De voorzitte: deelde mede, dat de heer A. Swager wegens ziekte verhinderd was en wenschte hem een spoedig herstel toe. Verder deelde voorzitter mede, dat de opgave d^r voor veevoeder verkochte aardappel.n bij den secre taris kunnen worden op egeven, opdat ze kunnen worden gecontroleerd in verband met den eventueelen toeslag. De poterbewaarplaats. Het Bestuur stelde voor, nu de kosten per bak te stellen op f 0.10 voor leden en voor niet-leden op f 0.15, het tekort om te slaan, deze omslag per snees te heffen en voor de gekochte en gecontracteerde kool een regeling te treffen. Voorzitter lichtte het voorstel toe en wees er op, dat alleen over dit voorstel mag worden gespro ken en niet over het feit, of men voor of tegen de poterbewaarplaats is geweest. De niet aardappelen bouwenden worden omgeslagen naar een minimum van 75 cent. Üe heer N. Kaan zeide, dat het eigenlijk over den omzet zou moeten gaan, zooals bij een tekort bij den Noordermarktbond. Met de toeslemming van den N.M.B. zal dit wel door kunnen gaan, volgens den betaalmeester. De heer L. Kalverdijk vroeg naar de kosten, waarop Voorzitter antwoordde, dat de vergadering dit moest besluiten. De Voorzitter deelde mede, dat het f0.10 per bak voor alle leden geldt, ook voor de reeds ingebrachte aardappelen. De" heer Jb. Strijbis begrijpt het niet. dat deze be waarplaats niet voldoet. Voorzitter: Daar komt het niet door. Het komt door de crisis. Spr. ontneemt den heer Strijbis hier over het woord. De heer Jb. Strijbis vroeg, of hij, nu hij zelf een bewaarplaats heeft, ook aan deze moet betalen. Voorzitter antwoordde van natuurlijk. U is een concurrent van de onze. De heer P. Kostelijk merkte op. dat men de po terbewaarplaats eigenlijk niet noodig heeft, omdat de meeste bouwers zelf wel ruimte genoeg hebben. Daar gaat het echter niet om. Da poterbewaarplaats is er nu. De heer C. Vlug merkte op, dat de voorstanders er hun aardappelen!moeten inbrengen. Men zal zeer lang aan het tekort vast zitten. De heer C. Kroon vroeg, hoe het bedrag per snees zou worden, waarop Voorzitter meedeelde, dat het te kort f600 blijft en het niet precies is te zeggen, hoe veel het per snees zal worden. De heer Jb. Kroon is voor een regeling naar den omzet. Voorzitter wees op de moeilijkheid hiervan. Het is echter wel mogelijk. De Voorzitter deelde mede, dat de omslag pl m. 3 cent per snees zou zijn, met een tekort van f 600. Spr. merkte op, dat de Langendijk in de toekomst misschien tot den lanbouw zal overgaan, zoodat het op den duur voor de tuinbouwers zwaar zal worden. De Voorzitter antwoordde op een vraag van den heer A. Bakker, dat ook de koolspeculanten moeten worden getroffen. De heer J. van Hout wilde liever de contributie verhoogen. Voorzitter deelde mede. dat op het oogenblik 3500 bakken in de bewaarplaats zijn en dat er 5920 in kunnen. Het bestuur wil de voorstemmers, die uit moreele overwegingen de poters ingebracht hebben, met f 0.05 per bak tegemoet komen, door de kosten op f0.10 per bak te brengen. De heer A. Bakker wilde ook de niet-leden voor 10 cent laten inbrengen. Voorzitter vond dit een beetje gevaarlijk, omdat de poterbe./aarplaats dan door niet-leden zou kunnen worden voleezet, waardoor de leden geen gelegen heid zouden hebben. De vergadering f' ig er tenslotte mee accoord dat de omslag per snees wordt omgeslagen. Het bestuur heeft als norm der contractkool ge steld 42 cent per wagon, berekend naar 3 wagons per bunder a 3 cent per snees, dorii na eenige opmerkin gen uit de vergadering, werd dit ook bepaald per snees, net als in het Ambacht. Bestuursverkiezing De heeren P. Wijn en C. Borst Pz. treden periodiek af en zijn herkiesbaar. De heer H. de Geus is wegens bedanken niet herkiesbaar. De heer P. Kostelijk heeft als bestuurslid bedankt. Het stembureau bestond uit de heeren K. Manneveld, W. Bakker en L. de Wit. De heeren Borst en Wijn werden resp. met 80 en 79 stemmen herkozen. De heer Borst nam zijn benoeming aan. De heer P. Wijn merkte op, dat de vorige vergadering eigenlijk tegen het bestur was. Thans heerscht er echter weer een goede geest onder de leden en spr. neemt de benoeming gaarne aan, onder dankzegging voor het In hem gestelde vertrouwen. In de vacatures Kostelijk en H. de Geus werden na 2 vrije stemmingen de heeren D. Wonder en G. Langen dijk gekozen, welke hunne benoeming aannamen. Voorzitter dankte namens de vereeniging de aftreden den voor de werkzaamheden voor de vereeniging ver richt. Openhouden Burggracht Men besloot om het op de oude manier te doen en zoo lang mogelijk te roeien en bij dooiweer te hakken. Verloting manden. Hierna werden een achttal manden verloot, welke werden gewonnen door de heeren J. Put Sr., G. Ame- ling, H Kalf, H. de Geus, J. Kalverdijk, A. Bakker en de achtste door „Jasper van Suntebankeris." Verslag Wortel zaad commissie. Door den heer J. van Wielen werd rapport uitgebracht namens de wortelzaad commissie. Het resultaat is beter dan verleden jaar, de opbrengst voor deze vereeniging zal pl.m. 35 pond zijn. De prijs is met f 1 per Kg. ver laagd. Over de kwaliteit is men tevreden. DeVooraitter bracht de heeren dank voor hunne be moeiingen. Verslag kunstmestcommissle. De heer J. van Hout bracht rapport uit namens de kunstmestcommissie, waaruit we aanstippen dat het aantal leden is toegenomen en 7.5 spoorwagen aange kocht is. De gehalten waren alle voldoende. Voorzitter juichte het toe, dat het gehalte steeds zoo goed is geweest, hoopte, dat velen er gebruik van zul len kunnen maken en dankte de commissie voor het accurate beheer. Rondvraag. De heer A. Jonkers vroeg naar aanleiding van het openhouden van het ijs, waarom het ijs bij hem niet werd opengemaakt. Spr. heeft het niet tegen betaling ook kunnen gedaan krijgen. De Voorzitter antwoordde, dat de Spoorstraatbewo ners niet meehelpen aan het openroeien, doch de roeier is ook disponibel voor hem, zoodat ze het zelf open kunnen roeien. De heer H. de Geus gaf in overweging om lid te wor den van de Noordsoharwouder IJsclub. De heer A. Appelman merkt op, dat de steunaanvrage der bouwers bij het Burg. armbestuur is geweigerd, met bericht, dat de tuinders hier niet op z'n plaats waren, en leest voor een schrijven van Ged. Staten, dat zij geen tusschenkomst in deze konden verleenen. De heer Strijbis maakte opmerkingen omtrent de steunregeling voor de tuinders, waarin spr. wenschte veranderd te zien dat het jaar 1930 werd veranderd in 1927, omdat 1930 een slecht jaar was. De voorzitter deelde mede, dat de politieke partijen hun best zullen doen om dit veranderd te krijgen. De fcoofdorganisaties werken hierin reeds. De heer K Kaan deed eenige mededeelingen over het bezoek der organisaties aan de politieke partijen. De Chr. Bond was tegen het door den heer Strijbis voorgestelde. Op de RH. fractie kan men in dit op zicht geheel rekenen. De heer G. Langedijk maakt aanmerking op de tij delijke minimumprijzen voor aardappelen, welke rege ling volgens spr. niet in orde was. Spr. wilde publi catie in de krant als zoo'n regeling werd opgeheven. De voorzitter zegde toe het aan den N.M.B. over te brengen. De heer A. Bakker gaf in overweging om de poterbewaarplaats meer rendabel te maken door het verwarmen van bollen Voor het pootgoed is het van het grootse belang, da ze worden gestookt. De Voorzitter stelde voor een commissie te benoe men, die dit in de bollenbouwersorganisatie ter sprake kan brengen, De heer Strijbis deelde mede, dat de bollen niet kunnen worden verwarmd, waarop de heer Bakker antwoordde, dat men met de temperatuur rekening moet houden. Er zal een commissie worden samengesteld. De heer C. Borst Pz. had iets over boycotactie hij executie, doch zal hier in een volgende vergadering op worden teruggekomen. Spr. bracht de vergadering dank voor bet in hem gestelde vertrouwen bij de ver kiezing. De heer J. van Hout vroeg of er nog bestellingen waren voor kunstmest. De heer L. Kalverdijk vroeg naar de verpachting van het vischwater, wat nu moest worden behandeld, waarop voorz. antwoordde, dat het bestuur van mee ning was, dat <fe agenda voor vanavond al genoeg belast was, zoodat het is uitgesteld tot de volgende vergadering. Op voorstel van den heer J. Kalverdijk zal de via. sc.hersvereeniging worden aangeschreven dat de bepa lingen van de overeenkomst streng moeten worden i toegepast, daar anders niet opnieuw vergunning zaj worden verleend. De heer Maars vroeg aar het in stellen van een actie opdat men het volgend jaar een behoorlijke prijs voor de aardapelen zal krijgen, waar het bestuur zeer veel voor voelde. Er zal aan alle be kende onderafdeelingen worden geschreven met aan- drang om de hoofdorganisaties te bewerken in deze richting. Nadat de heer K. Kaan had medegedeeld, dat de contingenteering volgens het plan niet door zal gaan in Duitschland, doch dat een tarief zal worden geheven, dat hooger zal zij voor een artikel waar geen behoefte aan is en lager voor wel benoodigde artike len en propaganda maakte voor den Neutralen Bond, sloot de vooraiter de vergadering te kwart voor elf onder dankzegging. NOORDSOHABWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer R. Kootf Nz., slaagde te Amsterdam voor het artsexamen. I C A LL A NT ZOOC, Ouderavond O.L.S. Dinsdagavond had in een der lokalen der lagere school alhier een oudervergadering plaats. Te ruira acht uur opent het Hoofd der school, de heer A. v. Meerten, als voorzitter deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de ouders. Spr. vindt het zeer verheugend dat de Burgemeester, de heer Mr. D. Breebarat, ook ditmaal weder van zijn belangstel- ling voor de lagere school laat blijken door op deze vergadering het gemeentebestuur te vertegenwoor- digen. Ook dankt spr. mevr. J. H. C. Bnuwer-Meijer, oud-onderwijzeres aan deze school, voor haar aan wezigheid. Vervolgens worden eenige huishoudelijke zaken behandeld, waarvan het resultaat is, dit mogen wij al reeds meedeelen, dat ook dezen keer de goede Sint j weer uitgenoodigd zal worden om het kinderfeest te Callantsoog met zijn doorluchie tegenwoordigheid te vereeren. Ook de datum van dat bezoek wordt na eenige bespreking vastgesteld. Hierna volgt een kleine pauze, waarin de ouders gelegenheid hadden over de vorderingen hunner kinderen met het onderwijzend personeel te conver- j seeren. Na de pauze hield het Hoofd der school een cau serie, getiteld: „Kinderboeken". In dezen tijd van ge schenken kiezen, zullen vele ouder* vooral aan ou dere kinderen een boek willen geven. Deze keuze van een boek moet na rijp beraad gesch'eden. Spr. gaat vervolgens pa wat de historie ons biedt over kinderboeken en komt tenslotte to* het formuleeren van eenige eischen, waaraan een kinderboek moet s voldoen. Deze zijn; lo. Een boek voor een kind moet J kinderlijk zijn. 2o. liet moet opvoedend zijn in den ruimsten zin. 3o. Het moet uiteindelijk leiden tot l het genieten van literaire kunyt in hec algemeen. Spr. waarschuwt tenslotte tegen de opmerking van sommige ouders: „Mijn kind zal zooveel slechts niet uit een minder geschikt boek overnemen". Aange- l nomen dat dit waar is, is dat nog reden om slechte kinderboeken te mijden. We moeten aan het boek positieve oischen stellen, anders kunnen onze kin- deren er geestelijk niet door groeien Spr. illustreert zijn causerie met fragmenten uit verschillende werken voor kinderen Ten slotte waarschuwt hij nog tegen het lezen van hoeken dit voor ouderen zijn besterad en dringt er bij de ouder» op aan hierop nauwlettend toe te zien. Hiertne» eindigt spr. zijn door de aanwezigen mot groote aan dacht gevolgde, bespreking Daar de rondvraag niets oplevert, wordt hierna deze uitstekend ge slaagde bijeenkomst gesloten. 5i Gcldekocien. mag f30—140. SQ ïaem. vette f 14b -260, 10 kalfkopien f 175-225. 60 vaarzen f 35—100, 57 graskalveren f20—10, 27 nucht. kalveren f5—12, 148 schapen, vette f 1423. 442 overhouders f 812, 2 bokken en geiten f35; 13 varkens, mag. f7—14. 46 idem, vette per Kg. f 0.27—0 29, 67 biggen f 4—-6. 10 kippen f 0.50—1.50, haantjes f 0.50—0.80. EIERVEILING SCHAGEN. 10 Nov. Aangevoerd zijn 80 partijen 29400 stuks kipeieren. 16 partijen 1500 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eleren f 6.506.70, eendeleren t 3.30—3.60. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nummer van a.s. Zaterdag. WARMENHUIZEN. 9 Nov. Aangevoerd: 3600 Kg. roode kool kale f 1.301.60, 2500 Kg. gele kool f 2, 16200 Kg. witte kool f 0.7Q— l.lft 2000 Kg. D. witte kool f 1—1.50, 2775 Kg. uien: drielin gen f 3.30, uien f 4.204.30, grove f 4.10, 4800 Kg. aard appelen: schotsche muizen f 0.600.80. NOORDSCHARVVOUDE. 9 Nov. 1932. Schotsche muizen f 0.700.80; drielingen f0.70; duken f0.50, bl. aardappelen f 1.20, gele nep f7.30— 7.50, drielingen f3.80-4 10. uien f 4.70—4.80. grove uien f4.304.50, peen f2; kroten fl.90. roode kool f2—4, gew. witte kool f070—1.20 D witte kool fO.GO —1.10. gele kool f 1.102. bloemkool (390-7.60. Aanvoer; S800 Kg. aardappelen. 3200 Kg. uien, 900 Kg. peen, 200 Kg. kroten, 10000 Kg roode kool 21200 Kg. gew. witte kool, 4100 Kg D. witte kool, 186Ö0 Kg. gele kool. 1000 st bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK. 9 Nov. Aangevoerd: 2700 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 0.801.20, Duc f 0.70, 42000 Kg. roode kool f 1.80—3.60 H f 1.40—2.70, 26000 Kg. gele kool f 1—2. 3800 Kg. vr. witte f 1.10—1.30, 35000 Kg. D. witte f 0.8O—1.40. 2000 stuks bloemkool: Lecerf f 6.607.50, Reus f 9.1010.70, 11 f 1.101.70, 5000 Kg. uien: gele f 4.304.70. drielingen f 4.20, 800 Kg. peen f 1.70, 3500 Kg. bieten f 0.60—2.30. ALKMAAR. 9 Nov. AndUvie f 0.40—2.70. bloemkool I f 6.50—9.50. H f 1.50 —4.50. boerenkool f 2—4.20, gele kool f 1.20—3.20, groene kool f 1.60—5.20. kropsla f 0.80—5.90, knolselderie f 1.10 3.10. roode kool f 0.805.20 per 100 stuks, druiven f 12—15, peren f 38, spruiten f 3.508.50.'snijboonen f 21—22, tomaten f 1—5.50, witlof I f 5.50- 7.50, II f 3.50 per 100 pond, prei f 1.806.30, selderie f 0.80—4, worte len f 1.508 per 100 bos, spinazie f 0.531.19, postelein f 0.74 per bak. AMSTERDAM, 9 November 1932.. Op de heden gehouden veimarkt waren aanvoer en prijzen als voM: 26: vette kalveren: lo kw. 68—4 cent, 2e kw. 60—66 cent, 3e kw. 46—58 cent, pe. K.G. levend gewicht; 26 nuchtere kalveren f 5f 10: 65 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G., 3335 cent, zware varkens 31—32 cent, vette vark is 29—30 cent per ILG. slachtgewicht. Drie wagens runderen uit Denemarken aangevoerd. MSTERDAM, 9 November. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 1.601.90; id. Blauwen f 1.60— 1.90; id. bl. Eigenheimers f 1—1.20. id. Eigenheimers f 1.151.25; id. blauwe poters fO.90—1: id. bonte po ters fO.CO—1, id. Bevelanders f 1.15—1.25; IJpoldcr Ei genheimers f 1.101.20, id. blauwe Eigenheimeis f 1.20—1.30. id. Eigenheimer poLrs f 0.901, id. Bove- landei. f 1.15—1.25; Noordholl. Eigenhei. .ers fl..0— 1.20, id. blauwe Eigenheimers f 1.201.30, Anna Pau- lowna Zand f 1.75—2.10. Hillegommer Zandaa ue e- len f 1.752.10, Drentsche Eigeni 4..iers f 1.75Z.V, Flakkeesche Eigenheimers f 1.211.30, id. Eigenh. ters f 11.10, Souische Ei'renheimers f 1.201.40, id. Eigenh. poters f 1.10, alles per 70 K.G. DEN OEVER, 8 November 1932. Aanvoer aan den Vlschafslag: 27 balen wulken f 8— 11 per baal; 7 balen kruikels f 2.303.30 per baal; 280 manden sardien f 0.851 per mand; 4 tal haring 7.30 per tal; 150 K.G. spiering 19 cent per K.G. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis Petrus, zoen van Cornelis de Moei en Margaretha Maria Schouten. POLITIE. Verloren: een mantelceintuur.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2