[üefde de Sterkste. Waar blijven de beloften? De wapenstilstand van 11 Nov. 1918. Polsmoffen!!! Donderdag 10 November 1932. Tweede blad. No. 9174 Een pleidooi roor den vrede. STERFT HET WOUD UIT? voor den laatsten keer in den grooten wereldoorlog don- derden de kanonnen. Vriidaz 11 November a.s. zal het veertien )aar gele- rijn dat de wapenstilstand werd gesloten. Voor ,iten keer in den grooten wereldoorlog donder en de kanonnen over de slagvelden. De Duitschers, en totaal op, gedecimeerd en zich niet meer on dersteund wetend door de bondgenooten, trokken te- u!r lieten geleidelijk het terrein, in een strijd van vier S'ên veroverd, aan den vijand. 11 November om 11 uur in den morgen kondigden in alle landen, die in den vreeselijken strijd waren be trokken, de klokken den wapenstilstand aan. Duitscbland had in de eerste jaren van den oorlog elukkig gestreden. Ondanks den mislukten slag aan fe Marne had het zijn vijanden in het Westen voor zich uitgedreven en had het stand weten te houden, terwijl de Duitschers in het Oosten overwinning op overwinning hadden behaald. Maar reeds in 1915 na een jaar van oorlog was het enthousiasme van den Duitschen soldaat, óndanks de overwinningen, gezakt. In 1917 had Duitschland voordeel weten te trekken van de Russische revolutie. De vrede van Brest-Li- towks schoof een machtig vijand ter zijde. En het kreeg daardoor gelegenheid meer troepen naar het Westfront te kunnen zenden. Maar het groote voordeel ging verloren, doordat het den onbeperkten onderzee-oorlog doorvoerde, waardoor het de Vereenlgde Staten dreef naar den kant der Ge allieerden. De deelneming van de Amerikaansche Unie aan den Wereldoorlog gaf den zoo lang gewenschten 6teun aan de vijanden van Duitschland. die evenzeer naar het einde verlangde als Duitschland en Oosten rijk. Frankrijk was uitgeput, bloedde uit vele wonden. De bloem van zijn jongelingschap was op het slagveld gebleven. Het snakte naar rust en vrede, maar het hield vol. moest volhouden terwllle van zijn toekomst, omdat het begreep en wist, dat de vredesvoorwaarden, waarmede Duitschland had gedreigd, vernietigd zouden zijn. Nog in 1918, niettegenstaande het blokkadesysteem zich reeds liet gelden, leek Duitschland sterker en waren de Duitsche bevelhebbers zeker van de over wining. Prins Max van Baden zocht Ludendorff in het hoofdkwartier op, om te waarschuwen tegen de stemming onder de soldaten en voor de gevolgen, als het beraamde offensief mocht mislukken. Toen do Prins Generaal Ludendorff vroeg: „Wat zal geschieden, els het offsenslef mislukt?" antwoordde de aanvoerder: „Dan zal Duitschland te gronde moeten gaan." En het offensief begon. In het leger wilde men vrede, of .minstens onderhandelingen. Doch velen ge loofden ook, dat men door een Duitsche overwinning spoediger tot den vrede zou komen. Op 18 Maart traden de Duitschers met een kracht op, die iedereen verbaas de: tot 27 Maart was hun aanval onweerstaanbaar. Doch het strategische doel, om Amiens te veroveren, werd niet bereikt. Ook het tweede offensief aan het Noordelijk front, dat op 4 April begon, had niet het gewenschte resultaat. De reserves geraakten uitgeput, terwijl de Amerikaansche legioenen geregeld over den Oceaan trokken en telkens voor nieuwe versterkingen zorgden. Het derde groote offensief van het Duitsehe leger begon 27 Mei aan de Aisne. maar mislukte eveneens; dit offensief kostte Duitschland' zijn laatste krachten. Het Fransche leger was eveneens uitgeput, maar de Krijgsraad der Geallieerden besloot op 2 Juni in het slot Trianon bij Versailles om vol te houden. Men kon rekenen op de Amerikaansche legioenen, waarvan Wilson er 100 beloofd had. In Juni stonden een milli- oen Amerikaansche soldaten op de Westelijke slag velden. Ludendorff bleef aandringen op aanvallen, maar de Duitsche poging op 16 Juli om over de Marne te dringen, werd een fiasco, omdat het voornemen van de poging reeds dagen te voren aan de Geallieerden be- ikend was, zoodat ze op hun hoede waren. De Duit schers waren verplicht terug te trekken met geweldig Zware verliezen. Twee dagen na deze mislukte poging, op 18 Juli. kon digde generaal Foch het tegen-offensief aan. Langza merhand moesten de uiterst vermoeide Duitschers den terugtocht aanvaarden. De poging van Foch om het Duitsche front te doorbreken, mislukte echter. Tot einde September bleef de opmarsch der Gealli eerden aanhouden. Op 29 Sentemebr drong Ludendorff er bij den kroonraad, die te Spa zetelde, op aan. Presi dent Wilson niet alleen om vrede, maar ook om een Spoedigen waoenriilriand te vragen. Hiermede gaf Duitschland zioh over. Den Duitschen feuilleton. Naar het Engelsch van I Mrs. Patrick MacGill. I Hetty drukte het uitgeteerde lichaam krampachtig tegen zloh aan. als wilde zij alle jongen kracht daarin overbrengen. „Lieveling, de dokter zegt. dat ik niet lang meer te leven heb; ik heb deze vreeselijke ziekte nu al jarer. lang en de operatie en de vele pijnen hebben mij som tijds half gek gemaakt," begon mevrouw Loring met «wakke stem. Tranen welden op in Hetty*s donkerblauwe oogen en liefkoosde haar moeder zoo hartstochtelijk, dat zij 5.pi?n de<;d en ten slotte moest los laten. ..Als ik nu maar alleen wist. dat jij en de kinderen verzorgd zijn, vooral mijn jongen. Het arme kereltje zal in staat zijn om ooit de minste ontbering te lijden' ™aar... luister Hetty", en de zieke vrouw trok j, gouabl°nde hoofdje naar zich toe met een plotse- Tfipn kracht: „Wij hebben geen cent meer over! wppct °k lk 8®loof. dat ik erg dom en lichtzinnig ge- cpldrflif60 lk beb °°k heelemaal geen verstand van om Za f6n maar meneer Reiss was vanmorgen hier teld 6 t6 3^>re^en en heeft mij de waarheid ver- hJ^fVr°eiW stem stierf weg in een onverstaan baar gefluister. Iul®terde naar haar als In een droom, het ge- van haar woorden nauwelijks begrijpende. ..^Y33 no& uiet veel meer dan een kind en wist «Jffenhjk nog niets van de wereld. i. opetend ze ook was. toch gaf de ernstige der moeder haar eenig begrip van den ernst zij opgewekt^" e€° pog:in° om haar fce troosten zei .„"rfl f51 5erken' mo€<lertje. dag. en nacht, zoodat jij heel en g6en Eohrek zult hebben. Ik ben sterk. TWn «l t ktul b«na z<*»veel doen als een man." had aan wat z,ch Ju'=t bij madame Estelle 1 afSesPMM en het hart zonk haar in de schoenen soldaat was de eenige hoop op een gunstigen vrede ont nomen. De oude rijkskanselier, graaf Hertling trad af. Prins Max van Baden volgde hem op. doch de nieuwe rijkskanselier, weigerde eerst den wapenstilstand te vra gen; hij wilde echter wel onderhandelen, daarop had hij z.i. recht, omdat hij nog te beschikken had over een ongeslagen leger, dat, weliswaar was teruggetrokken, maar toch in tact was gebleven. Toen kwam de afzonderlijke wapenstilstand van de geallieerden met Oostenrijk-Hongarije en daar de ge allieerden Oostenrijk-Hongarye hadden afgedwongen toe te staan, dat hun legers door Oostenrijk moohten trek ken. konden de Duitschers ook in den rug worden aan gevallen. Op 29 October begon in Kiel de revolutie, toen bevel werd gegeven om uit te varen om een beslissenden strijd te wagen met de Engelsohe vloot en de matrozen en mariniers weigerden te gehoorzamen. De opstanden door het gcheele land werkten er toe mode. om de Ber- lijnschc regeering te doen besluiten een wapenstilstand te verzoeken. Hindenburg stuurde 9 November een tele gram aan de Rijksregeering, waarin hü verzocht te po gen de zware voorwaarden te verzachten, doch het slot van het telegram luidde: „Gelukt dat niet, dan toch maar den wapenstilstand sluiten." Op den 9en November kwam op het kasteel te Spa. waar de Keizer vertoefde, een telegram van den Rijks kanselier. dat hij onmiddellijk zou aftreden wanneer de Keizer niet dadelijk afstand deed van den troon. Dan bestond de mogelijkheid, dat de revolutie nog zonder bloedvergieten zou verloopen. De Keizer antwoordde, dat hij als Duitsche Keizer afstand wilde doen om bloed vergieten te voorkomen, doch onder alle omstandighe den koning van Pruisen wilde blijven. Dienzelfden dag echter, nog vóór de afstandsverklering van den keizer was gekomen, riepen de sociaal-democratische leiders in Duitschland de republiek uit om een bloedige revolutie te voorkomen. In den ochtend van 10 November kwam de keizer met zijn gevolg te Eysden aan; den volgenden dag ging hij door naar Amerongen. Den llen November begaven de staatssecretaris Eerz- berger. die later vermoord zou worden en generaal von Wintorfeldt zich naar het salonrijtuig van Foch. welk rijtuig bij Compiegne was opgesteld om de voorwaarden van den wapenstilstand te teekenen. Generaal von Winterfeldt kende Foch. Hij had hem eenige jaren voor het uitbreken van den oorlog bij de Fransche manoeuvres ontmoet, toen hij als militair at taché deze manoeuvres had bijgewoond. Toen generaal von Winterfeldt het salonrijtuig betrad, was hij versierd met de onderscheiding van het Legioen van Eer hem verleend, toen hem bij bovengenoemde legeroefening een ongeluk was overkomen. Fooh was beleefd, maar zeer gereserveerd. Toen hij de Fransche onderscheiding op de borst van den Duit schen generaal zag. zeide hij: „Ik geef U het recht, me neer von Winterfeldt. om deze onderscheiding af te doen." De ceremonie van de onderteekening der voorwaarden was kort. Iedere poging om ze verzacht te krijgen, mis lukte. Men teekende. Het was ongeveer elf uur in den morgen en een mooie winterdag. Even na elven donder den de kanonnen van de Champs de Mars te Parijs, het teeken, dat de wapenstilstand was gesloten Sedert de triomf Tan vrede en eensgezind heid te Locarno, waarbij 56 landen plechtig verklaarden, dat er geen oorlog meer zou zijn, heeit men niets anders gedaan dan zich voorbereiden op den volgenden oorlog. Door DAVID LLÓYD GEORGE, Gewezen minister-president van Engeland. De vermaarde Brltsche premier Lloyd George verklaart, dat hij zich geen mis verstanden van het soort, dat oorlogen doet ontstaan, kan herinneren, die ern stiger zijn dan de thans bestaande. „Niemand wil den oorlog, maar dat wil niet zeggen, dat er geen oorlog zal komen. Ik herinner mij dat zeer duidelijk en levendig uit 1914. Toen wenschte geen en kele Europeesche regeering den oorlog. U kunt dat van mijn kant een eigenaardige verklaring vinden, doch ik heb nog kort geleden de telegrammen overgelezen, wel ke er tusschen de hoven, de kanselarijen en de gezant schappen zijn gewisseld voor den oorlog. Bij het zorg vuldig lezen daarvan ben ik tot de besliste conclusie ge komen, dat geen enkele regeering toen den oorlog wenschte. Er was geen regeeringspersoon. die niet sid derde bil de gedachte aan de dreigende ellende. Er wa ren er misschien enkelen, die een klein oorlogje ver langden, een goedkoop oorlogje, iets dat glorie aan brengt zonder te veel offers te eischen. Nu hebben wij den oorlog onwettig verklaard; hebben wij niet het Kellogg-pact Wij herinneren ons nog de triomf van vrede en eensgezindheid te Locarno. Zes en vijftig landen hebben daar een document geteekend, waarin plechtig werd verklaard, dat eT geen oorlog meeT aou zijn. Sindsdien zijn hun uitgaven om zich op den oorlog voor te bereiden geregeld van jaar tot jaar toe genomen. Een ontstellende verwarring. De Fransche premier is onlangs hier gekomen (het bezoek van Herriot aan MacDonald Red, S. C.) om van angst. Hoe kon zij een andere betrekking vinden zonder getuigschrift, beschuldigd van diefstal? Er volgde een lange, pijnlijke stilte. Hetty zag, dat haar moeder nog iets op haar hart had dat zij haar nog iets wilde zeggen en zij was nieuwsgierig wat dit zijn kon. Toen het hooge woord eruit was, joeg het al het bloed uit haar frissche wangen en haar heele natuur kwam In een wilden hartstoohtelyken opstand tegen zulk een monsterlijk voorstel. „Meneer Reiss is zoo buitengewoon vriendelijk ge weest hij houdt van Chick en zou alles voor hem willen doen en het schijnt... en het schijnt, dat hij jou heeft liefgehad vanaf het eerste oogenblik. dat hij je gezien heeft, toen je juist van school kwam. weet je nog wel?" klonken de zwakke, vleiende woorden der zieke vrouw, die in haar angstig verlangen om haar jongen te beschermen scheen te vergeten wat voor vree- selijks zij van haar dochter vroeg. „Maar... maar... moedertje. Meneer Reiss is een oude man. hij moet wel bijna vijftig zijn! En hij kan mij toch niet anders dan als een kind beschouwen", protesteerde Hetty zwakjes. „Weineen kindje, zoo oud is hij niet en het !s toch een bekend feit. dat mannen van rijpere jaren jonge meisjes verkiezen boven vrouwen van hun eigen leef tijd. En gewoonlijk zijn het buitengewoon goede eoht- genooten". antwoordde mevrouw Loring met haar lieve, zwakke stem. die zoo oneindig aandoenlijk en smee- kend klonk. Hetty was van nature volgzaam en lief en een trou wer en oprechter karakter dan het hare bestond er niet; maar zij was jong en de jeugd is hardvochtig als zij haar idealen bedreigd ziet. „O. moeder, je weet niet wat je van mij vraagt: Neen neen duizendmaal neen!" riep zij en vloog snikkend de kamer uit Liefde is slechts een morgengloren. De witte vleugelen van den dageraad waren reeds aan den hemel zichtbaar voordat Hetty in een korten, onrustlgen slaap haar blauwe oogen sloot. Die slaap zou eenige uren geduurd kunnen hebben indien zii niet gewekt was geworden door het hevig verschrikte dienstmeisje, die haar smeekte onmiddellijk bij haar moeder te komen. „Zij doet zoo vreemd, juffrouw; ik weet niet wat ik er van denken moet. Kleine Dumpeling kwam huilende bij mij in de kamer en zei, dat haar mammie's mond bloedde." Maar eer het meisje haar zin voleindigd had, was LLOYD GEORGE: met onze ministers te onderhandelen. Ik kan er maar één ding van zeggen: het is een verschrikkelijke ver warde kwestie. Voor zoover ik zien kan, stelt de Fran sche premier voor om het surplus van de wereldbewa pening in veiligheid te brengen in een aantal depots in verschillende streken van Europa. God besoherme de plaatsen, waar deze voorraden in veiligheid worden ge bracht! Ik zou meenen, dat liever dan zulke opslagplaatsen te bouwen men de overtollige wapens moest vernietigen. Men wil geen Kellogg-pact, geen overeenkomst van Lo carno meer? Doch wij hebben In het geheel geen be hoefte aan nieuwe verdragen; het is voldoende, als de oude in acht genomen worden. Ik heb het verdrag van Versailles mede-onderteekendik ben een van de vier opstellers ervan en ik ben bereid om het te verdedigen als de gelegenheid zich daartoe voordoet. Het verdrag van Versailles moet in zijn geheel in acht worden geno men. Wij hebben Duitschland de verzekering gegeven, dat, als het zich ontwapende voor zoover de bepalingen van het verdrag het vereischten, wij zijn voorbeeld zou den volgen. Wy hebben dat echter niet gedaan. Dat is een schande! En toen het stuk geteekend werd, had de meerderheid der onderteekenaars niet de bedoeling, de daarin neergelegde beloften te houden. Voordat de inkt nog was opgedroogd, maakten zy reeds plannen om nieuwe legercorpsen in te stellen en hebben hun plan nen ook uitgevoerd; daarna hebben zy geld geleend om die manschappen te bewapenen. Ik herinner aan het woord van Carlyle: „Alle leugens loopen uit op gebro ken schedels." „Dat is het gevaar, dat op het oogenblik Europa be driegt. De Duitschers zyn terecht van meening, dat zij bedrogen zijn, verraden. Er is geen grooter ge* Hetty al uit bed gesprongen. Zooals ze was. in haar nachtpon en op bloote voeten vloog zy over de gang en de trappen op, die naar haar moeders slaapkamer leid den. Het licht was op en Dumpeling, haar kleine zusje zat gehurkt op het bed naast haar moeder, die ze bijna ver stikte onder haar kinderlyke liefkoozingen, terwijl zy ieder oogenblik met een tipje van het laken een dun rood straaltje van haar moeders lippen veegde. Hetty, die een cursus van Eerste Hulp had meege maakt, zag onmiddeliyk wat er aan de hand was en deed wat zij kon, totdat de dokter, dien het meisje ge telefoneerd had, kwam. „Er is een bloedvat gebroken en ik ben verplicht u te zeggen, dat er niet meer de minste kans bestaat haar te redden. Maar zij zou toch niet lang meer te leven hebben, lieve kind en wanneer zij nu heengaat, blijft haar veel pijn bespaard", verklaarde de dokter zijn han den op de schouders van het jonge meisje leggend en haar met vriendelijke oogen meewarig aankykend. „Is er niets... niets meer wat u doen kunt. dokter? Niets, dat met geld te bereiken is?" vroeg Hetty wan hopig. Zij dadht aan het huwelijksaanzoek van Max Reiss. Al het vuur harer jeugd uitte zich in een roes van tee- derheid voor de moeder, die zij zoo innig liefhad en zy was bereid alles op te offeren om haar te redden. Maar de dokter schudde het hoofd met een beslistheid, die zelfs Hetty overtuigde. „Alle schatten der wereld zouden uw moeder niet kun nen redden, juffrouw Loring en als u zoudt weten wel ke pynen haar te wachten stonden met ten slotte het zelfde einde, zoudt U niet eens willen, dat ik haar te rughield van de rust, welke zij nu ingaat", antwoordde hij vriendelijk. Hetty's goudblond hoofdje glansde in het witte licht der electrische lamp, toen zij het neerboog in het ver pletterend bewustzijn van de toekomstige leegte in haar leven en van de vreeselijke onvermijdelijkheid van het Noodlot. De witte, onbeweeglyke figuur op het bed bewoog zachtjes. Mevrouw Loring opende haar groote, blauwe oogen, die reeds overschaduwd waren door het waas des doods. Hetty boog zich over haar en hield met bovenmen- soheiyke Inspanning de snikken in, die haar keel haast verstikten. Het zou misplaatst geweest zyn in deze ma jestueuze stilte op luidruchtige wijze haar verdriet te toonen. Zy volgde haar moeders blik naar het kleine bedje, waarin Chick rustig lag te slapen, onbewust van het drama, dat zich om hem heen afspeelde. Eén oogenblik vaar voor den wereldvrede dan het feit, dat een volk, dat terecht vertoornd is over de behandeling, die het heeft onden ^nden. Ik ben de laatste om voor Duitsch land te pleiten, want dit land heeft zichzelf in een ont- zaglyke ramp begeven en dat is het zeer duur te staan gekomen. Doch waar wü eenmaal ons woord gegeven hebben, toen Duitschland overwonnen en vernederd was, eisoht elk eergevoel .van ons. dat wij trouw onze belof ten houden op een edelmoedige en ridderlyke wijze. De wereld bevindt zich in een vreemden toestand en ik weet niet, wat er zal gebeuren. Het is zooiets als een slechte gezondheidstoestand. Iemand, die ziek is geweest verliest zyn vertrouwen, wordt vreesachtig, zet zyn kraag op tegen den wind en zegt: „Sluit dit raam, sluit die deur". Hy neemt alle mogelijke voorzorgen om zijn gezondheid te verbeteren, doch hij bederft met dat alles zijn bloedsomloop, vermoeit zich en doet zijn hart verzwakken. Zoo gaat het op het oogenblik met de we reld. De volkeren zyn bezig, zich te vergiftigen met spe ciale medicijnen en worden met den dag zwakker. Zij sluiten deuren en ramen om alle microben buiten te houden en ze worden geheel en al prikkelbaar en onre delijk. Dat Is de toestand, zooals hij zich thans aan ons voordoet. Laten wij de slagboomen neerwerpen, die zich tusschen de volkeren verheffen. Verruimt Uw denkbeel den, beschouwt de wereld op een minder bekrompen manier en gy zult vrede op aarde vinden en goeden wil onder de mensohen. (Nadruk verboden). Gevaarlijke roofbouw. Zullen de geweldige bosscben in Noord-Amerika over 30 a 40 jaar gedecimeerd zijn? Vóór de mensch de beschikking had over kolen, erts en petroleum, was hout do eenige energiebron en ook tegenwoordig is het houtverbruik economisch van het grootste belang. En dan moeten we consta- tecren, dat de bevolking zich schuldig maakt aan roofbouw in een dergelijke sterke mate, als zij dat bij geen ander volksvermogen doet, Bosschen wor den omgehakt, het land kaal gemaakt; het woud sterft uit Ofschoon het hout in sommige landen zeer zorg vuldig wordt beschermd, overtreft het houtverbruik toch den aanwas. Millioenen spoorwegdwarsliggers en telegraafpalen worden gemaakt; heele bosschen door den scheepsbouw verslonden; het bouwbedrijf is zonder hout niet denkbaar; voor films wordt cel lulose. dus hout gebruikt, spiritus wordt uit hout gemaakt, kunstzijde heeft cellulose noodig, hout wordt gebruikt voor moderne explosie-middelen, kunstleder en lak, bosschen veranderen in potloo- den en kraten en dan nog de ontzaglijke hoeveelheid hout, die in de kachel wordt verbrand! Als de econoom onder deze omstandigheden van overvloed aan hout spreekt, als van een dreigend gebrek niets te bemerken is. als de waarschuwing van den theoreticus in den wind wordt geslagen, dan is dat eenvoudig, doordat de practicus roekeloo- zen roofbouw pleegt. Boschrijke landen, die bedekt zijn met eerste klas hout, produceeren schijnbaar een onuitputtelijken voorraad. De wouden van Ca nada, van' de Vereenigde Staten, van Zuid-Amerika worden dagelijks vermoord. Geweldige massa's 'hout worden hier gekapt, in de rivier geworpen, beneden opgevangen en verwerkt. Onderweg blijven talrijke boomstammen hangen, die heele eilanden en vcr- kcershindernissen vormen het doet er niet toe. Wordt het obstakel te lastig, dan brengen een paar dynamietpatronen ruimte. Berekeningen over den houtrijkdom van Noord- Amerika hebben aangetoond, dat de bosschen over 30 of 40 jaar zoo zeer gedecimeerd zullen zijn, dat een ernstige houtnood kan worden verwacht. Men be denke daarbij, dat door Noord-Amerika alleen 40 procent van de behoefte aan naaldboomenhout wordt bevredigd. De oerwouden van Afrika en Zuid-Ame rika zijn eenigszins beschermd door het klimaat en de woestheid van het land. Maar daar vergrijpt men zich weer aan kostbare houtsoorten zooals ma honiehout, ijzerhout, braziliehout en sandelhout. dubbel gebreide Wanten (ook voor kinderen) KLOMPSOKKEN (van 6 draads) bij JAAP SNOR. (Hi| breit alles best). Ie klas reparatie-inrichting. Depot voor SCHAGEN: C. DE MOEL, Noord. werden de doffe oogen verhelderd door een blik van verlangende, hartstochteiyke moederliefde en dadelijk begreep Hetty wat er in haar moeder omging. Op dat oogenblik nam Hetty het besluit, dat haar evenveel bittere zielesmart zou kosten, als haar moeder nu leed in het geval, dat zy haar kinderen onverzorgd en afhankelijk van de weldadigheid van vreemden ach terliet Hetty greep haar moeders hand vaster; haar blonde krullen vielen als een gouden regen op de koude wan gen, toen zij zich over haar moeder heenboog en zei: „Wees maar gerust, moedertje... Ik zal met hem trou wen hoor je me? Voor Ohick zal gezorgd worden." Mevrouw Loring moest het wel gehoord en begrepen hebben, want haar gezicht werd door een zóó stralenden glimlach verhelderd, dat Hetty de snikken, die zij zoo moedig onderdrukt had, niet langer kom inhouden. Waarin Hetty haar belofte moet nakomen. „Het zou niet verstandig zijn om te wachten; we kun nen dat zaakje net zoo goed meteen opknappen en we kunnen het in alle stilte doen, omdat je arme moeder om zoo te zeggen nog niet koud is. Maar wat jy en de kleintjes noodig hebben, is 'n man om voor jullie tezor gen en al zeg ik het zelf, je zoudt nog heel wat erger af kunnen zyn. Eigenlijk ben ik een verdraaid goed» partij voor een meisje zonder een cent, zooals jy, Het. Maar dat komt er allemaal niet op aan wanneer een man van een meisje houdt en hy genoeg duiten heeft voor allebei." Zoo sprak Max Reiss. groot en dik, met donkere oogen en glanzende haren. Hetty rilde en toen haar bejaarde aanbidder haar na derde en haar met zijn zachte, dikke lippen kuste voel de zy zicih onpasselyk worden en hief onwillekeurig haar hand op om hem van zich af te stooten. Het was de linkerhand, aan welker ringvinger een prachtige diamant en smaragd ring schitterde. Zij haatte dezen man die oud genoeg was om haar vader te zijn maar wat kon zy doen? Behalve, dat zy gebonden was door de plechtige belofte, die zy had afgelegd een belofte, die haar moeder met een glim lach op de lippen had doen sterven, was het absurd te denken, dat zy alleen genoeg zou kunnen verdienen om voor zichzelf en de twee kleintjes te zorgen, waar van buitendien de eene nog zooveel kleine extra'tjes noodig had, die een levensbehoefte zyn voor bedlege rige zieken. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5