Uit onze Omgeving. Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen WIERINGEN rmewre plaaisgenoote, mej. M. Kuiper, slaag- 7o[erHac voor het diploma Ziekenhuisver. Le-ster afgenomen in het St. Elisabeth-ziekcnhuis te Alkmaar. Sportnieuws voor a.s. Zondag. k„rres II-M.L.D. I. 2 uur. ihacen III—Succes III. Vertrek 11 uur. 0,feces IVH.S.V. II. 12 uur. Succes Adsp.H.R.C. Adsp. C. 11 uur. L Rij vereeniging „Wieringen" Zondag a s. om feaif tien v.m. verzamelen bij Concordia, om af te Jijden richting Van Ewijcksluis. Allen present zijn. Bazaar „Land In Zicht". Wie 's Maandagsavonds eens op de meisjesvereeni- ffine komt, zal alle meisjes druk bezig zien met handwerken. Dit onder de bekwame leiding van mevr De Neeff en mevr. Franck. De bedoeling is om deze handwerkjes tc:i toon te «tellen en zoo mogelijk te verkoopen en te verloten. De bazaar voor dit doel zal op Woensdag 16 Nov. «7 's middags om 3 uur officieel worden geopend. De 'gelegenheid bestaat dan om alles van nabij te be zichtigen tot 5 uur. Verder is de bazar weer geopend van 7 tot 10 uur en verschillende attracties zullen de bezoekers bezig houden, als Amerikaansche ver loting, grabbelzak, erwten raden, touwtje trekken en sjoelen. Verder is er een theeschenkerij, waar van van de vermoeienissen kan uitrusten. Het doel van de bazar zal een ieder begrijpen, het gaat natuurlijk om de kas te spekken. De eventueele winst van deze bazar zal ten goede komen van het iverk in deze richting te Den Oever en voorop voor net sociale werk der Martha-vereeniging e.a. Om het werk te doen slagen, wordt een ieder ver zocht de bazar te bezoeken en dan wat dubbeltjes mee te brengen. Ook kunnen de dames meehelpen aan dit werk, door handwerken te zenden voor de bazar en wel aan het adres van mevr. De Neef te Hippolytushoef. Ook de winkeliers mogen waren ten geschenke ge ven, welke ook goede diensten kunnen bewijzen om een batig saldo te verkrijgen. Vergadering van do Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen, op j.1. Donderdagavond in Hotel „Lont" te Hippolytushoef. Bij de opening zijn 16 leden aanwezig. De secretaris, de heer O. J. Bosker, leest de notu len der vorige vergadering en worden na gelezen te zijn, onveranderd goedgekeurd. Volgt behandeling ingekomen stukken. Van het Land- en Tuinbouwbureau te Amsterdam een schrij ven over proefvelden en kunstmestgebruik, met te vens een aanbeveling om hier ter plaatse een lezing daarover te houden met filmvertooning. Na de behan deling van dit stuk wordt algemeen goedgevonden om den hoer Spaan dan te vragen hierheen te ko men, welke daarover een lezing zal houden, met filmvertooning en wel omstreeks half Januari a.s. Van het hoofdbestuur is een schrijven ingekomen, eveneens betreffende het houden van lezingen. Een lijst met hij name genoemde personen is bijgevoegd, welke zich beschikbaar stellen voor het houden der lezingen. Gevraagd zal worden om hier te komen spreken. Ir. I. de Vries, met het onderwerp: De vee houderij en fokkerij, de voeding enz. en wel op 15 December a.s. De heer Hovenier, veearts alhier, zal begin Febr. een sprtekavond vervullenmet het onderwerp: T.B.C-hefitrijding. Van het gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat voor het houden van den landbouwcursus f 100 sub sidie wordt verleend en dat gratis gebruik gemaakt mag worden van een lokaal in de oude school. Een schrijven is ingekomen van het Centraal Pachtbureau der H. M. v. L. van Noord-Holland. Er moet een voorzitter der Commissie worden benoemd, zijnde een onpartijdig deskundige, en dit in de va cature welke is ontstaan door het bedanken als zoo danig van de heeren S. Cz. Bakker en Jb. N. Keijzer. Bij gehouden stemming verkrijgt de heer O. J. Bos ker meerderheid van stemmen en neemt zijne be noeming aan. Verder is ingekomen een uitnoodiging van het hoofdbestuur, waarin vermeld, een afgevaardigde de buitengewone algemeene vergadering te laten bezoe ken. Deze vergadering zal worden gehouden te 's-Gra- venhage en wel op 21 November a.s. Toelichting over deze vergadering is te verkrijgen, door een hoofdbestuurslid hierheen te laten komen, om ver schillende daar te behandelen agendapunten nader toe te lichten. Wordt besloten het hoofdbestuurslid de heer Koster te vragen hierheen te komen, om de agendapunten nader uiteen te zetten, en op de dan te houden bij eenkomst een afgevaardigde te benoemen. Wordt nog behandeld een schrijven van het hoofd bestuur, afdeeling Boekhoud-Bureau. Er wordt ge wezen on het nut van een landbouwboekhouding. Bij het oprichten van een plaatselijken cursus zullen 10 deelnemers reeds voldoende zijn. Meer deelnemers is beter. Dit punt werdt breedvoerig besproken, en in beginsel wordt besloten een cursus bijeen te krijgen. Bij genoemd bureau zullen nog nadere inlichtingen worden gevraagd. Aangifte kan geschieden bij den neer O. J. Bosker te Hippolytushoef. bij den heer P. Veerclig te Westerland en bij den heer M. Bakker te Oosterland. De cursus omvat, dat iedere deelnemer afzonderlijk zijn eigen boeken kan bijhouden, onder toezicht van het bureau. De kosten zijn zeer laag. Men leert dus, en neemt tevfens zijn eigen boekhou ding waar. Wordt gevraagd of het niet wenschelijk wordt ge acht een nieuwen voorzitter te benoemen, wegens be danken van den heer L. C. Kolff als zoodanig. Wordt medegedeeld, dat burgemeester Kolff wel als voorzitter heeft bedankt, doch niet als bestuurslid. Er is dus geen open Dlaats in het bestuur. Op de voor jaarsvergadering neeft opnieuw verkiezing plaats, w®Kens Periodieke aftreding van verschillende leden. Volgt bespreking oprichting varkensfokverecniging. De heer P. Veerdig heeft een schrijven ontvangen van den heer Zijp, dat het nie' wenschelijk is en dat net moeilijk zal gaan hier een dergelijke vereeniging oo te richten. Op verschillende mogelijkheden om tot verbete- nv .k°men van het varkensras, wordt gewezen. Wok dit punt wordt over alle kanten besproken, en mi slot wordt een commissie benoemd welke verdere R„n.en zal uitwerken. In deze commissie nemen zit- ffi.de heeren J. C. Kooij, Ant. Keijzer, S. Koorn, N. TrtiJ* Dakker, D. Blaauboer, W. Mostert, Jn. Rii ?Z' *n J- Hovenier. Hot i rondvraag deelde de heer J. Veerdig mede, p' geruchte:- zijn ter oore gekomen, dat de sla- 5p mer ter plaatse pogingen in het werk stellen, ro», uisslachtingen niet meer bij C.e partlculle- aan. huis te laten geschieden, doch bij de slagers gaan verzoekt het bestuur hier tegen in te ^stuur der afdeeling zal een schrijven rich- aan het gemeentebestuur, met het verzoek, dat is ae slagers bij het gemeentebestuur om medewer- v..o? \ra^en v°or dit doel, eerst advies in deze ge- T nnJu Worc,t hij het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen. RrmH er Jr* Veerdig vraagt of er al bericht van den nno YFVan Hoefsmeden is ingekomen, als antwoord op "orzoek om verlaging van den prijs voor hoefbe- ie P* Kreijger, hoefsmid alhier, heeft spr. ♦m fOKft11 sogeven de noodzakelijkheid van verlaging Bftpn jn te zien- Van Bond is echter nog geen antwoord ontvangen. Verder is de heer P. Veerdig van meening, wel wat onredelijk te zijn behandeld, wat betreft de uitlatin gen tegen hem op de laatste vergadering. De secretaris deelt mee dat als door hem te veel is gezegd, hij die woorden gaarne terug neemt, doch als de heer Veerdig zelf aan het hoofdbestuur schrijft, en van meening is dat door het afdeelings- bestuur niet aan zijn verzoek is voldaan, kan hij do gevoerde correspondentie alsnog op het kantoor ter inzage ontvangen. Het hoofdbestuur heeft echter niet geantwoord, omdat de zaak waar het om ging en wel het varkensmerken, daar niet thuis behoort. Verder is niets meer aan de orde en de wensch uit sprekende dat de commissie welke is benoemd, goed werk zal verrichten, om te komen tot verbetering van het varkensras, wordt de vergadering gesloten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIK KELING. JJ. Donderdagavond had vanwege het Instituut van Arbeldsontwikkeling afd. Wieringen In het café van S. Veerdig. een cursusavond plaats, waarbij als spreker op trad de heer C. v. d. Lende. N.V.V.-beetuurder met als onderwerp: ..De taktiek van de Moderne vakbeweging In het verleden en haar taak in de toekomst." De heer v. d. SI Ikke opent inplaata van den heer J. de Wit, voorzitter, welke niet aanwezig kon zijn, de vergadering met een welkom. Aanwezig waren pijn. 60 personen. Hierbij verkrijgt de heer v. d. Lende het woord. Hij meent goed te doen de opmerking te maken dat de vak- vereenigingen tot het kapitalisme In feiten staan zooals tot vader en moeder. Er aouden geen arbeiders zijn ge boren, wanneer er geen kapitalisme was geweest. Vroe ger werden de arbeiders door werkgevers uitgebuit Er was geen verzachting mogelijk. Later kwam er echter verzet, maar dit was spontaan verzet Er ontstond een oproerbeweging, dat niets anders tot uitslag had, dat de arbeiders door soldaten werden neergeslagen. Zoo zijn ook de wevers- en boerenopstanden spot aangedaan. Later werd dit anders. In ons land begon men te orga- niseeren. De typografen, sigarenmakers en timmerlie den organiseerden zich, maar deze vakvereeniging werd eohter niet opgericht voor het opgestelde doel, n.1. el kander in die dagen te steunen bij tegenslag enz. De contributies waren 5 cent en soms iets hooger. Dit be drag werd dan besteed plaatselijk als er een kameraad steun noodlg had. Want de werkgever trok in die da gen niets van zfjn knechts aan. Vaak gebeurde het dan dat op het eind van het jaar potverteren werd gehou den, waarbij dan ook de patroons werden uitgenoodigd, die op hun beurt ook een rede hielden tot de knechts. Echter werden de arbeiders door lezen enz. veel ver standiger en begonnen te trachten verbetering in hunne positie te brengen, door aan te dringen op loonsverhoo- ging en werkverruiming. Zij kwamen tot de conclusie zioh landelijk te organiseeren, hetgeen gebeurde met de staking 1880—1890, maar om de contributie in 1 pot ts storten waren zfj niet voor. De landelijke vakvereeni ging was dus opgericht, maar de oontributles bleven In de plaatsen zelf, zoodoende had het Hoofdbestuur wei nig geld, waarvan dan uitgegeven werd een vakblad. Dit had dus tengevolge dat er geen stakingsfonds was. Maar ook hierin kwam verandering. Men begon In te zien, dat er meer gecentraliseerd moest worden. Dan kreeg men meer macht men heeft deze strijd gekend en uitgestre den. De syndallsten waren er tegen. Wij waren van standpunt dat door centralisatie veel gedaan kon wor den, zij niet Vele stakingen zijn verloren gegaan dooT deze taktiek. Dit allee heeft er echter toe medegewerkt dat er overleg gepleegd moest worden met het Hoofd bestuur. Door de heeren Polak. Bnina en Verdorst werd in 1905 een maanwoord gericht tot de arbeiders om zich allen landelijk te organiseeren. Het verschijnsel was dat aan den oproep een aantal organisaties gehoor ga ven. zoodat in 1906 het Nederlandsch Vakverbond werd opgericht. 18000 Arbeiders sloten zich aan. Later wer den er R.K., Christelijke en andere organisaties opge richt.- 5 De patroons zagen in dat dit zoo niet ging en begon nen zich ook te organiseeren. zoodat ze geen vrees voor de georganiseerde arbeiders hadden. Wanneer de arbei ders verbetering in hun lot wilden door loonsverhooging of Iets anders en den patroon hierover aanschreven om te komen vergaderen, dan was het resultaat nihil. Zij kwamen niet. Dit had tot gevolg dat de arbeiders actie en agitatie begonnen te voeren. Er kwam een spreker, de pers schreef er over en de zaak werd warm gehouden totdat de patroons niet anders konden dan toegeven en zoodoende vaak verbetering voor de arbei ders te constateeren viel. Met dit alles werd bereikt dat bij staking in verschillende bedrijven steun uit de bonds- kassen kon worden verleend. Ook werd er met steun- lijsten geloopen. Zoo werd een staking in 1910 van de sigarenmakers gewonnen, nadat m maand lang steun was uitbetaald. Zoo werd dan oo>k bereikt dat door een drachtig samenwerken dat de Christelijke feestdagen werden doorbetaald, dat men bij ziek zijn uitbetaald kreeg, dat men. door de maohines, welke In de fabrie ken waren, niet aan gevaar ontbloot was. uit de Onge vallenwet vergoeding. Zoo hebben de steenhouwers be vochten dat de wet op de steenhouwers er door kwam. daar het toch maar al te vaak voorkwam ^ïat deze door het stofij, dat ze inademden, niet ouder werden dan 35 38 jaar en overleden aan tuberculose. Daarna is het algemeen kiesrecht tot stand gekomen, zoodat de arbeiders hun eigen candidaten konden af vaardigen ln het Parlement. Tpt 1914 had de regeering geen oog voor de sociaal-democratie. Toen kwam echter de oorlog. Vele menschen kwamen zonder werk eh de Moderne vakbeweging werd bil elkaar geroepen om te trachten de arbeiders te steunen. Men ging in die dagen naar minister Treub. Dit was een doortastend man en weldra was het Nationaal Steun-eomité opgericht, waar in ook de sociaal-democraten zitting kregen. Wij waren dus erkend. 4 Jaar lang konden de menschen bij onzen penningmeester wekelijks hun steungeld halen en had den niet zooals de andere ongeorganiseerden in de rij te staan, om geduldig te wachten. Thans zitten wij in alle offlcleele Instellingen en kunnen wij voor de arbei ders onze wenschen kenbaar maken. Ook zijn de S.D.A.P. en N.V.V. thans tezamen om ge meenschappelijk te beraden. Spreker bespreekt hierna den oorlog, crisis enz. Ons parool zal steeds luiden: geen oorlog meer! maar dit moet dan ook als het ware zelf aangekweekt worden. Wij kunnen wanneer er oorlog mocht komen, dit parool wel geven, maar wat zullen de arbeiders doen? Ik her haal: dit moet als het ware aangekweekt worden. Men moet eerst bestek en teekoning maken, zegt spreker, Wanneer wij b.v. naar de macht zouden grijpen, moet er eerst over gedacht worden, hoe de puinhoopen moet worden opgebouwd. Doet men dit niet. dan is het een warboel. Van Rusland wil lk niets zeggen, maar ook daar Is zonder eerst overleg te plegen op de puinhoo pen opgebouwd met als het gevolg, in de eerste jaren hongersnood enz. Ook wij hebben daar levensmiddelen naar toegezonden om den nood te lenigen. Wat de crisistijd betreft, zegt spr.. Ise en terugkomend verschijnsel. Het kan echter anders. Ieder jaar en om de tien jaar worden er ln verschillende landen volkstel lingen gehouden, men weet dus hoeveel menschen er zijn en hoeveel er geproduceerd moet worden. Een een voudig deelsommetje. De particuliere bedrijven moeten gemeenschappelijk worden en ons parool Is dan ook een 40-urlge arbeidsweek. Dan kan de staathuishouding goed zijn. Dit geldt ook voor Indië. Er zijn menschen die smalend zeggen dat de bestuurders van S.D.A.P. en N.V.V. snoepreisjes naar Indië enz. maken, maar ze ver geten dat dit gaat voor de goede zaken. Om te voor komen dat de Inlander zijn waren voor een appel en een ei verkoopt, om daarvoor wat rust enz. terug te krijgen. De bestuurders probeeren daar de menschen de oogen te openen en het socialisme uit te breiden tot dat eindelijk de macht veroverd kan worden. Dit ia echter de taak voor de jongere arbeiders. Wij worden te oud. Het is goed, zegt spr., dat de jongere krachten vergaderingen bijwonen en niet op straat loopen te slen teren. en allerlei wartaal uitkramen. Hiervoor Is het In stituut zoo'n waardevolle Instelling. Van de jongere krachten zal geëisoht kunnen worden het socialisme ten top te voeren. Laat socialisme de toekomst zijn, zegt spr. en beëindigt onder applaus zijn rede. Tot het stellen van vragen geven ziöh een 4-tal men schen op. De heer Tillema zegt hoewel niet van de zelfde partij te zijn, het voor het grootste deel met spr. eens te zijn. De heer v. d. Lende zegt dat wanneer er oorlog mooht komen het sein gegeven zal worden, zich hier tegen te verzetten. Tillema vindt dit beangstigend. Hfj zou willen zien dat dit thans reeds gebeurt. Ook vraagt Tillema hoe v. d. Lende staat tegenover dienst- weigeren. De heer v. d. Lende zegt dat voor bovenstaande vraag nog niet veel kans bestaat. Neemt thans de werkloos heid. De metaalbewerkers werken nog in de munitiefa brieken. Leggen zy het werk neer dan staan er anderen klaar om in te vallen. Dan kunnen wij dezen toch niet als onderkruipers behandelen? Zoo ook met dienstwei- geren. Ook hierin ziet spr. nog niet veel heil. De tijd is hiervoor nog niet ryp. De heer Lukin vraagt v. d. Lende zijn meening over de crisis en de gevolgen daarvan. V. d. Lende zegt dat er op aangedrongen zal worden op een 40-urige arbeids week- De' heer J. de Wit uit zfjn misnoegen over het Nat Steuncomité. Indertijd is er geld Ingestort en thans wordt het er met honderden uitgehaald; zie maar naar de prijzen op vetten, varkens enz. De heer v. d. Lende zegt dat het Nat Steuncomité al lang is opgeheven, doch dat de Wit wa&rschynlyk be doelt het Nat Crisiscomité. Nu ja, zegt spr., deze din gen zijn wij van de kapitalisten gewoon. De heer Visser vraagt of de Arbeidscentrale een kapi talistische instelling is. De heer v. d. Lende zegt van niet. Het is een volks verzekering, die haar winst verdeelt onder de organi saties der arbeiders. Ook verleent zij le hypotheek op gebouwen enz., die wij van de Kap. Mij. niet los kunnen krijgen. Dat alles natuurlijk tegen een matige rente, want de noodige reserves moeten gehouden worden te gen eventueele verliezen. Na nog de jongere arbeiders nogmaals te hebben aangespoord, tot het verkrijgen van verbetering in hun lot sluit v. d. Sllkke onder dankzegging aan den heer v. d. Lende voor zijn rede de vergadering. KOE G R AS JULIANADORP. JAARVERGADERING VAN DE HARMO NIE .KUNSTZIN". Donderdagavond hield bovengenoemde vereenlging hare jaarvergadering ln het lokaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Aanwezig waren 25 leden. Bij ontstentenis van den voorzitter, werd de vergadering met een woord van welkom geopend en verder geleid door den Directeur, den heer J. van Glabbeek. De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris, den heer P. Rienstra gelezen en ver volgens vastgesteld. Aan de orde was verder de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer C. Pur- mer. Deze rekening was door de commissie, bestaande uit de heeren H. Ernst en W. van der Vlies in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 943.42, uitga ven f 890.15, overlatende een voordeellg saldo van f53.27. Penningmeester en commissie werd dank gezegd voor aceuYaat beheer. Volgde bestuursverkiezing. Bij de eerste vrye stem ming werden de aftredende leden, de heeren C. W. de Graaf, voorzitter, P. Rienstra, secretaris, C. Purmer, penningmeester en C. Bregman Pz.. bestuurslid, herko zen en namen hunne herbenoeming aan; bij herstem ming gekozen de heer W. van Ettekoven, die deze benoeming aannam. Thans wordt in bespreking gebracht of men ook nog een uitvoering op een andere plaats gaat geven. Hier yordt echter niet veel voor gevoeld, en blijft dus achterwege. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd wanneer dé eerstvolgende uitvoering zal pls^ts hebben. Dat zal ln 't laatst van Januari of begin Februari worden. Er Is thans een tooneelstuk van 4 acten ln studie en het is gewenscht dit toch In samenwerking met de muziek op te voeren. Hier wordt veel voor gevoeld, het zal in het belang van de donateurs en van de vereenlging rijn. Er zal dan een anarte avond voor donateurs er «ehuwden komen, terwijl de tweede avond bestemd zal zijn voor de jongelui en anderen. Dit voorstel wordt aangenomen. Het maken van een muzikale rondgang en dan met een donateurs te werven, zal ln overweging genomen worden. Medegedeeld wordt dat de Donateurskaarten oersoonliik zijn en niet anders geldig dan voor de con- -"-ten die !n den winter gegeven worden. Thans komt de aftreding van het geheele Bestuur aan de orde. Dat is geen goede maatregel, het zou ''unnen gebeuren dat niemand door welke oorzaak dan ook, herkozen werd. en dat zou voor de vereenlging 'unest kunnen ziin. Dit wordt algemeen onderschreven •n besloten dat elk jaar twee bestuursleden zullen af treden. Verder wordt er op gewezen, dat als er weer een ultvoerlne Is, dat dan alles ln orde zal moeten zyn, evenals voor de repetities, daar het onze bedoeling ls om het volgend jaar aan een concours deel te nemen, en er dan rustig gerepeteerd moet kunnen worden. H*«rover zal nader worden gesproken. Verschillende huishoudelijk zaken worden besproken en daarna volgt sluiting. L A N G E N D IJ K Aan de Propagandawedstrijden van den Nederland- schen Kolfbond ln de baan van Concordia hebben op den eersten dag 40 kolvers deelgenomen. Tegen Zon dag a.s. zyn weer ruim 40 deelnemers opgeroepen. Zon dag 20 November eindigen de wedstrijden. De leden van de Commissie, welke uit polder- en gemeentebesturen zyn aangewezen, om met Ged. Sta ten van gedachten te wisselen over de middelen, die ten spoedigste den aanleg van den weg door het Geest- mer-Ambacht kunnen bevorderen, zyn weer byeen- geroepen tot een vergadering, dezer dagen te houden. Men verwacht, dat nu definitieve besluiten zullen kun nen worden genomen, als gevolg waarvan de plannen spoedig zullen worden uitgevoerd. Volgens een aanvullend voorstel wil het Hoogheem raadschap den Twuyverweg zoodanig in orde maken, dat aan weerszijden ook een rijwielpad wordt aange bracht. In aansluiting met den nieuwen Bovenweg ln St.-Pancras zou een en ander een mooi geheel vormen. Of de Langendijker gemeenten de daardoor ontstane hoogere kosten ook voor haar rekening willen nemen, wat verzocht wordt i* vel twyfelachtig ZUIDSCTHARWOUDE. Den 24 November houdt de afd. Zuldscharwoude Broek op Langendyk van den Bond voor Staatspensl- onneeering een propaganda-avond, waarop o.m. de zoo gunstig beoordeelde film Oud en Arm zal worden ver toond. We vernemen, dat het bestuur de entrée laag heeft gesteld, zoodat verwacht mag worden, dat velen zullen meewerken dezen avond te doen slagen. Mej. M. Schendelaar, alhier, telefoniste te Broek op Langendijlc zal wegens a.s. huwelyk eerlang den dienst der Rykstelefoon verlaten. De afdeeling Langendiik van de A.N.G.O.B. kwam dezer dagen in huishoudelijke vergadering büeen, waar in de secretaris een uitvoerig verslag uitbracht van de vergadering der N.H.P.C. Men besloot te trachten een paar filmavonden te houden met de film ..Het dubbele leven van Dr. Morat" en wel te St. Pancras en Langen- dijk. Verder zal getracht worden een afd. op te rlohten in St. Pancras. Voor do Nieuwjaarspropaganda zullen 200 Maandkalenders en 500 bladen extra worden besteld van het Jubileumnummer. Ter gelegenheid van het huwelijk van de oud onderwijzeres aan de o.l. school, mej. N. H. Vos van Zon alhier, werden de schoolkinderen onthaald en ontvingen ze een yoyo ten geschenke. BARSINGERHORN B. en W. stellen den Raad voor een steunregeling voor werklooze bouwvakarbeiders in 't leven te roepen, alsnog ingaande 24 October 1932. Voorts wordt voorge steld aan ondersteunde gehuwden en ongehuwde kost winners over het tydvak 30 October 1932 t.m. 1 April 1933 een brandstoffentoeslag te verleenen van f 1.— per week. Door B. en W. werd aan T. J. Schenk vergunning verleend tot het bouwen van een boerderij voor de wed. S. Spaans alhier. Aan de N.V. Bataafsohe Import My. is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van een benzine installatie met ondergrondsch reservoir en bovengrond- sohe aftapinrichting by bet perceel van A. van der Welle te Kolhorn, kadastraal bekend gemeente Barsingerhorn sectie B. No. 1086. Aan de L. R. „Bucephalus" en aan de commissie tot het organiseeren van het Sint Nicolaasfeest voor de leerlingen der O. L. sohool werd door B. en W. vergun ning verleend tot het houden van een verloting. OUDE NlE DORP De schooltyden voor de OJL. sohool zyn nader als volgt vastgesteld: Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 8.30— 11.30 uur voorm. en van 13 uur nam. en op Woens dag en Zaterdag van 8.3011.30 uur voorm. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Bevolking over October: Ingekomen: Wtlhelmina Maria Bakker van Bergen (N.-H.); Simon Petrus van der Stoop van Nieuwe Nie- dorp; Cornelia Kamper van Harenkarspel; Jacob Prins en echtgenoote van Opmeer. Vertrokken: Bernardus Alexander Maria van Rooyen naar Wieringen. Hofstraat 64; Niesje de Wever naar Alkmaar, Plusstichting, Nassauplein; Petrus Johannes van de Velde, naar Nieuwe Nledorp, p.a. B. Persyn, Terdiek. Burgeriyke Stand over de maand October: Geboren: Dirk Nlcolaas, zoon van Johannis de Groot en Cornelia Petronella Grootjes; Frederik, zoon van Jan Liefhebber en Atje Strijbis; Simon Petrus, zoon van Gerardus Bruin en Dirkje Jansen; Helena Marga- retha, dochter van Ludevicus Johannes Valk en Trijn tje Stam; Marinus, zoon van Marinus Poen en Cornelia van Leijen. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Frans Anthonie Kooy, oud 44 jaren te Alkmaar. HARENKARSPEL De raad dezer gemeente zal Woensdag 16 Novem ber des middags 2 uur, vergaderen O.m. zal aan de orde worden gesteld de behande ling der begrootingen, dienst 1933 en de voorstellen van B. en W. tot heffing van 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting en van 150 opcenten op de personeele belasting. ZIJ RE B. en W. dezer gemeente hebben vergunning ver leend aan Jb. Dekker te Oudesluis, tot het bouwen van een woonhuis met garage op een perceel te 't Zand (Keinsmerweg). ST. MAARTENSBRUG. Donderdagavond ongeveer 11 uur zijn een tweetal zaadschelven van den heer E. de Boer tot den grond toe afgebrand. De brandspuit, die gelukkig spoedig ter plaatse was, wist het belendende perceel, waarin vee gestald was, te behouden. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. OUDESLUIS. Naar we vernemen, wordt door de zangvereeni- ging „Nieuw leven", dir. de heer A. J. Hoogvorst, on der leiding van den heer F. v. d Meij, een open bare uitvoering gegeven in de zaal van den heer Buisman, 't Is de vereeniging gelukt zich de mede werking te verzekeren van de zoo gunstig bekende Jazzband; „The Mixed Follies" van Den Helder. Deze uit 10 man bestaande „band" zorgt voor afwisseling tusschen de zangnummers. Door de zangvereeniging ral o.a. ook worden uit gevoerd het door de Radio bekende „Rozen uit 't Zui den" van Joh. Strauss. Het belooft dus een mooie avond te worden. Gaarne verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. 'T ZAND. Voetbal voor a.s. Zondag 13 Nov 1932. Geel Zwart I speelt thuis tegen Rood Wit I van 't Veld. Geel Zwart II gaat naar Vios II te Warmenhui- zen. Beide wedstrijden worden voor de competitie gespeeld. ST. MAARTENSVLOTBRUG. J.1. Dinsdagavond hield Nut en Genoegen hare le denvergadering in het lokaal van den heer A. Ho- man. Na opening door den voorzitter en lezing der no tulen, bracht de penningmeester verslag uit omtrent den financieelen toestand der vereeniging. Hieruit bleek, dat nog een klein batig saldo aanwezig was. De bibliothecaris, de heer W. Jongsma, gaf een overzicht omtrent het aantal lezers en gelezen boe ken. Besloten werd weder een bedrag beschikbaar te stel len voor aankoop van nieuwe boeken. Na eenige bespreking werden de a.s. feestelijke ver gaderingen vastgesteld op Zaterdag 10 December voor leden en Zondag 11 December tegen entrée. Op voorstel van den voorzitter werd besloten ook een derde kaartje te verstrekken. De rondvraag leverde geen nieuws, en met dank voor de aangename bespreking en hopende op een ieders medewerking voor de a.s. nutsavonden, sloot voorzitter de vergadering. HOOGWOUD AARTSWOUD. Deze week werd in het lokaal van den heer yis- ser door de muziekvereeniging hare jaarvergadering gehouden. Voorzitter de heer Van Scheijen, opent met een hartelijk welkom, waarna door den secretaris, den neer Bakker, de notulen worden gelezen, welke on gewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter stelt voor, om ter gelegenheid van de gewone jaarlijksche uitvoering in Februari, hier aan een bonten avond te verbinden. Dit vindt nlge- meenen bijval. Voor medewerking zullen worden uit genoodigd de voetbalvereeniging, de tooneelvereeeni- sing en het kerkelijk zangkoor. J Aan het bestuur wordt de verdere regeling opge dragen. De rekening van den penningmeester gaf een batig saldo aan van ongeveer f 40 De boeken en beschei den zullen door twee leden worden nagezien. Als bestuursleden worden herkozen de heeren S. Bakker Wz., secretaris, en W. Renooij. Van het gemeentebestuur afwijzende beschikking op de subsidie-aanvraag. Ten slotte sprak de directeur de wenschelijkheid uit, dat zich eenige adspiranten bij de vereeniging aansluiten. Het bestuur zal trachten er eenige te vin den. Hierna sluiting met dank.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11