Het bloedige oproer te Geneve. Plaatselijk Nieuws. LEZING OVER DE ZUIDERZEEWERKEN. Zaterdag 12 November 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9175 Groote opwinding veroorzaakt. W, ORKAAN OF CUBA. oSi ge „deeic"van de stad Y°ri< ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE WASSENAAR. Nieuw record van de „B r e m e n". Rust, kalmte en zelfbeheersching Engelsch missieschip wrak geslagen. Communistenrelletjes IJ s 1 a n d. op De steunverleening aan schipperskinderen. Theater Royal. Overijld gewapend optreden der militairen. Talrijke onschuldige toeschouwers liet slachtoffer. Van een alge meens staking afgezien. I>e bloedige gebeurtenissen, welke zich Woensdag avond te Genève hebben afgespeeld, hebben in geheel Zwitserland groote opwinding teweeg gebracht. De officieel" kringen onthouden zich natuurlijk angst vallig van het uitspreken van een oordeel, doch onder de volkenbondsjournalisten wordt algemeen het schie ten door militaire troepen als overijld beschouwd. Niemand betwijfelt intusschen, dat een optreden van de* militairen tegen de opgehitste volksmenigte onver mijdelijk was- aangezien de Geneefsche politie onvol doende gewapend is om onder dergelijke omstandighe den den toestand meester te blijven. Toen de menigte bovendien de eerste militaire compagnie van jonge re- eruten de helmen van het hoofd en de wapenen uit de handen rukte, werd de toestand kritiek, zoodat strenge maatregelen niet konden uitblijven. D© politie heeft volkomen gefaald. GENEVE. 10 Nov. Men vreest dat het hier tot betoogingen voor de ge vangenis zal komen, waarin de leider der socialisten. Nlcole, wordt gevangen gehouden. Alles hangt evenwel af van de beslissing der socialistisohe leiders met be trekking tot de algemeene staking, welke, Indien zij ge proclameerd wordt, een zeer ernstigen toestand In het leven zal roepen. Donderdag hebben in den loop van den dag geen arrestaties meer plaats gehad. Het is tot nu toe nog niet gelukt de leiders der communisten In han den te krijgen. Het is gebleken dat hier in tegenstelling met an dere landen voor de eerste maal een gemeenschap pelijke actie van communisten en socialisten heeft plaats gehad. De communistische en socialistische groe pen zön door dezelfde leiders aangevoerd. De bevolking bespreekt algemeen de houding der troe pen en het vuren uit machinegeweren op de menigte. Het requireeren van de recrutenschool uit Lausanne, welke uit jonge, ongeoefende soldaten bestaat, wordt gemotiveerd met het feit, dat door het in Zwitserland geldende militaire systeem niet direct volwaardige troe pen ter beschikking staan en dat de mobilisatie der ou dere lichtingen pas na 24 uren mogelijk zou zijn ge weest. Hierdoor wordt ook verklaard dat de manschap pen, die het eerst op het tooneel zijn verschenen onver wacht mei zijn ontwapend. De politie heeft bij deze ongeregeldheden volkomen gefaald- Het optreden der troepen is evenwel door vooraan staande Zwitsersche kringen goedgekeurd, aangezien krachtens de tot nu toe opgedane ondervinding, slechts door energiek ingrijpen een verdere uitbreiding der communistische onlusten kon worden voorkomen. Zooals vaak het geval is. zijn de meeste door de ko gels der soldaten getroffen personen onschuldige voor bijgangers of nieuwsgierigen. Zoo werd een nauwelijks den kinderschoenen ontwassen knaap doodelijk getrof fen. In de armen van zijn moeder zeeg hij ineen. Voorts werd een biljartspeler in een café door een verdwaalden kogel gedood. Onder de slachtoffers bevindt zich ech ter ook een der leiders van de communistische partij. De hartstochten ontketend. Volgens een ooggetuige hbbben sommige communis tische betoogers met groote wreedheid op de ontboden recruten ingehakt. Zij ranselden met hun ploertendoo- ders en gummistokken om zich heen. Verschillende re cruten en zelfs eenigen officieren werden de wapenen Uit de handen gerukt, hetgeen den toestand al dadelijk bijzonder ernstig deed aanzien. Bovendien is uit een woonhuis op den president der kantonnale regeering, Martin Schard, en op den hoofdcommissaris van politie, Zoller, geschoten, echter zonder deze te raken. Geen algemeen8 staking? In de zitting der leiders van de Zwitsersche socialis ten is Donderdag na urenlange besprekingen besloten, heden, Zaterdag, den dag waarop de slachtoffers te Genève zullen worden ter aardt besteld, als een treur dag to beschouwen. De arbeidersklasse moet er van worden vrijgesteld arbeid te verrichten tijdens de plechtigheid, of verder te werken. Nopens de kwestie van algemeene staking hebben de socialistische léiders geen directe beslissing geno- Een stad verwoest? HAVANNA. 10 Nov. De* wervelstorm, die in het bizonder de Cubaansche provincie Camajuani heeft geteisterd, heeft, naar men thans vreest de stad Santa Cruz del Sur volkomen ver woest. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, aangezien "He verbindingen zijn verbroken. Een kanoneerboot ^rdt met de geheele bemanning vermist. Men spreekt van 825 dooden. Uit NEW YORK wordt gemeld: U den hevlgen orkaan, welke op Cuba heeft gewoed, zouden 325 personen om het leven zijn gekomen, van wde 300 in de stad Camaguey. Ernstige stormschade langs de kust b\J New York en New Yersey. NEW YORK. 10 Nov. - De ltust bö New York en New Yersey werd Donder- wan« r een hevi&en storm geteisterd, ten gevolge nia ,groote schade is aangericht. Een groot aantal vino^Sen langs Atlantisohe kust zijn door den storm- lniCt*J?VerStr00md' Er zijn veel huizen verwoest. De dat J~^Va^rt is gestagneerd. Tot nu toe is gemeld eewonH6 £ooden zyn te betreuren. Eenige personen zijn De telpfonr!' Zoodft het verkeer vertraging ondervindt, di- en telegraaflijnen zijn gestoord. men. Evenwel blijkt uit de tot nu toe genomen besluiten dat voorlooptg nog geen voornemen bestaat de alge meene staking te proclameeren. De Geneefsche staatsraad maant tot kalmte. De Geneefsche staatsraad heeft met het oog op de bloedige gebeurtenissen in den nacht op Donderdag een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt: De staatsraad heeft de zeer dringende verplich ting de openbare orde met alle wettige middelen te handhaven Troepen en politie zijn aangevallen, doch de orde is hersteld. De staatsraad is vastbesloten de openbare orde met de grootste energie tegen alle on lusten en verstoringen te handhaven. De bevolking wordt tot kalmte gesommeerd. Samenscholingen of optochten zijn verboden. DE BONDSRAAD OVER DE GEBEUR TENISSEN TE GENèVE. De Zwitsersche Bondsraad heeft Donderdagmiddag uitvoerig de gebeurtenissen te Genève en Lausanne be sproken. In verband hiermede wordt het volgend com muniqué uitgegeven: „De bondsraad heeft in zijn buitengewone zitting van heden de smartelijke gebeurtenissen te Genève bespro ken. Hij heeft kennis genomen van de mededeeling der Geneefsche regeering. dat zij voor Vrijdagochtend het regiment infanterie van Genève en een Geneefsch land weerbataljon zal requlreeren. De troepen, welke belast zijn met de handhaving van de orde. worden beschouwd als te zijn in actieven dienst (d.1. ongeveer uitzonde ringstoestand). De Bondsraad heeft er kennis van genomen dat het bondsdepartement voor militaire aangelegenheden een onderzoek vanwege de militaire justitie heeft bevolen, ten einde nauwkeurig vast te stellen onder welke om standigheden de troepen gisteren bij de gebeurtenissen te Genève hebben ingegrepen." Luxe auto tegen een woonwagen opgebotst. De auto geheel In elkaar gedrukt. Acht perso nen gewond. Donderdagmiddag te kwart voor vier heeft op den Rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van het gemeentehuis de Paauw, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto waarin drie heeren en een dame gezeten waren, en die uit de riohtipg Den Haag kwam aanrijden, botste, doordat de bestuurder die een voor hem rijdende auto wilde passeeren, een verkeerde berekening had gemaakt, tegen een uit de tegenover gestelde richting komende woonwagen, waarvoor een paard was gespannen. De auto werd geheel ln elkaar gedrukt. De inzittendo dame werd zwaar gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het gemeentezieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Een der drie heeren liep een dubbele beenbreuk op. terwijl de andere twee inzittenden slechts licht gewond werden. Ook de drie laatst genoemden werden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Van de personen, die zich in den woonwagen bevonden, liep een man inwendige kneu zingen op, terwijl een kind vrij ernstig werd gewond aan een der handen en aan het been. De woonwagen is aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. Het interieur kwam op de straat terecht. Het paard werd licht ge wond- Het ongeval veroorzaakte een groote stagnatie, in het ter plaatse zeer drukke verkeer. Door 4" politie is pro ces verbaal opgemaakt, terwijl de auto in beslag is ge nomen. De botsing had met een snelheid van 100 KAL plaats. Omtrent de toedraoht van de ernstige autobotsing op den Rijksweg te Wassenaar, vernemen wij nader, dat de aanrijdende auto, waarvan de bestuurder op 't laatste oogenblik remde, een snelheid had van 100 K.M. Wat de slaohtoffers betreft, kan worden gemeld, dat het aan tal zwaar gewonden niet één, doch twee bedraagt. Van een der inde auto zittende heeren, F. genaamd, werd de borstkas ingedrukt. Ook zijn toestand, is evenals die der dame. waarvan de naam nog niet bekend is. zorg wekkend. De heer, die slechts licht gewond werd, was de heer H., uit Den Haag, uit welke stad het geheele gezelschap afkomstig is. De bestuurder, de heer S.. kreeg een linkerdijbeenbreuk en linker beenbreuk. Voorts bleek later, dat het aantal slachtoffers onder de woonwagenbewoners drie bedroeg. Behalve de man. die op den bok zat. die inwendige kneuzingen bekwam en enkele ribben brak. en het kind. dat eenige vrU ern stige snüwor.den kreeg, werd nog een derde kind ge wond, dat, tengevolge van het omvallen van het for nuis, kokend eten over het lichaam had gekregen. Ook het andere kind liep heirdoor brandwonden op. De doktoren Baart de la Faillo. Jansse en Paanak ker, verleenden assistentie. Roode Kruls-auto's waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. In minder dan vijf dagen over den Atlan- tischen Oceaan. N e w-Y o r k, 10 November (V.D.) De Lloyd-stoomer „Breipen" heeft een nieuw reeord gevestigd voor het traject Cherbourg—Ambrose-llcht- schlp bij New York. Deze afstand is afgelegd In vier dagen, 16 uur en 43 minuten. DE KOFFIEKAN. Drie kinderen kragen brandwonden. In Dongjum bij Franeker heeft in de woning van den arbeider M. B. een ernstig ongeluk plaats gehad. Diens drie kinderen, van resp. 6, 3 en 1% jaar, zaten naast elkaar op een bank achter de tafel, toen de jongste aan het tafelkleed trok, waarop een groote kan met kokend-heete koffie stond. De kan viel daardoor om en de kinderen kregen de koffie over zich heen. Twee hunner liepen ernstige brandwonden op, de kleinste zelfs zoo, dat men voor zijn leven vreest. Het derde kind kwam er vrij goed af. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten. In een hevlgen storm geraakt. pitein en drie oflicieren vermist. De ka- Uit Londen, 10 November (V.D.): Het Engelsche missieschip „Southern Cross",*dat 220 ton meet is in de omgeving van het eiland Anei- tyum (Nieuw Hebriden) in een hevigen storm geraakt en wrak geslagen. De kapitein en drie officieren worden vermist. De overige opvarenden, o.w. twee geestelijken, schijnen in veiligheid te zijn. Do bisschop van Melanesië, voor wiens missiewerk op de Zuidzee-eilanden het schip bestemd was, bevindt zich thans op weg van Lon den naar de Zuidzee. De „Southern Cross" is pas in den zomer van dit jaar van stapel geloopen en was ingewijd door den aartsbisschop van Canterbury. ERNSTIGE ONLUSTEN TE REYKJA VIK, VEEL GEWONDEN. Kopenhagen, 16 November (V.D.) Te Reykjavik (IJsland) hebben Woensdagochtend ernstige onlusten plaats gehad voor en in het raadhuis. De gemeenteraad behandelde voorstellen inzake loons vermindering. Hiertegen protesteerden sociaal democra ten en communisten, die de vergaderzaal waren bin nengedrongen en zich met al wat zij konden vinden hadden bewapend. Er ontstond een geregeld gevecht waarbij aan belde zijden gewonden vielen. Op straat werd de strijd voortgezet. De gemeenteraad weigerde evenwel de loonsverlagingsvoorstellen in te trekken. Men verwacht, dat de algemeene staking zal worden geproclameerd. De helft van de agenten te Reykjavik is bij de kloppartij gewond. Het betreft 23 beambten. Een gift van HM. do Koningin. Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin een be langrijk bedrag doen toekomen aan den heer G. de Jong. directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, om aan te wenden voor de steunverlee ning aan schippers en schipperskinderen, waarvoor door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, zooals bekend, een landelijk comité in het leven is geroepen. 20 JAAR LANG RHEUMATISCHE PIJNEN. Sinds 1930 verdwenen. Deze arme man moet wel een record hebben be haald in het lijden. Hij zegt o.a.: „Van 1910 tot 1930 dat is dus twintig jaar -— heb ik ontzettend geleden door rheumatiek. Ik ben blij dat ik nu kan beweren, van 1930 tot nu toe geheel van die afschuwelijke pijnen bevrijd te zijn gebleven, enkel en alleen door het gebruik van Kruschen Salts en niets anders. Ik moet zeggen, dat twintig jaar een lange tijd is voor iemand om met die vree- selijke pijnen rond te loopen." W. P. Uw rheumatiek is juist als de zijne en die van ieder ander. Zij wordt veroorzaakt doordat scherp- kantige urinezuur-kristallen zich tusschen de ge wrichten nestelen en Kruschen Salts zal deze kris tallen geheel oplossen. Vervolgens zal indien ge U naderhand steeds aan „de kleine dagelijksche do sis" houdt het nóóit meer mogelijk zijn dat deze scherppuntige kristallen zich opnieuw vormen. Dg rheumatiek zal voorgoed verdwenen zijn. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kru schen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze Droef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten fla con terugbrengen bij den winkelier, waar U hem kocht en hij zal U uw f 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) Donderdag 17 November zal in Cérès de heer W. Verkerk, die verscheidene jaren midden in de Zui derzeewerken was, een lezing over dit groote en grootsche werk houden. Op welke wijze hij dat doet vertellen ons ver schillende beoordeelingen die wij op onze schrijf tafel voor ons hebben. Een paar tot voorbeeld. Eerst het Eindhovensch Dagblad van Dinsdag 17 October. dat o.a. schrijft: De heer Verkerk gaf een uitgebreid en belang wekkend overzicht van het construeeren van den bij elkaar 30 K.M. langen dijk tusschen Noord-Holland en Friesland en liet aan de hand van duidelijke lichtbeelden zien welke geweldige moeilijkheden overwonnen moesten worden bij de voltooiende slui tingswerkzaamheden van den dijk om den Wierin- germeerpolder. moeilijkheden, die zich nu weer voor doen, doch grootendeels preventief ondervangen zijn, bij het afsluitingswerk aan den grooten verbindings- dijk, die men het volgend jaar hoopt te voltooien. In het tweede gedeelte gaf de heer Verkerk een overzicht van de enorme sluisbouwwerken die in de z.g. bouwputten plaats hebben gevonden. Nu zijn de schutsluizen en spuisluizen voltooid, doch al de werkzaamheden, fundeering, betonstorting en wape ning, die den totalen bouw uitmaken, waren op de gevoelige plaat vastgelegd, en ons, met tekst en uit leg. vertoond. Tot slot liet de heer Verkerk nog eenige merk waardige bijzonderheden zien van het leven op het kunstmatige eiland „Oude Zeug" gedurende" den strengen winter 1923—1929. waarbij zich voorvallen voordeden die een pooltocht waardig zouden zijn. Wat er daar in het water van de Zuiderzee ge werkt wordt om ons land te beveiligen en om het volk voedsel en land te verschaffen, is enorm; wat een geweldige spanning er zit in dat dag en nacht in tempo doorzwoegen om een sluitgat te dichten of een bekisting vol te storten kan men zich dan eerst goed voorstellen wanneer men een dag en een nacht heeft doorgebracht temidden van het lawaai, het ge schreeuw en heen-en-weer gedraaf, het voortdurend ratelen en knarsen der machines, kranen en stort- torens, baggermolens en sleepbooten. Het is een van de grootste waterbouwkundige wer ken die er ooit ondernomen geworden zijn. De Steenwijker Courant schrijft: Op uitnoodiging van de afd. Steenwijk en Omstr. van den NederL Aannemersbond hield jl. Maandag in de zaal Van Herpc de heer W. Verkerk uit Den Oever, een lezing over bovengenoemde werkzaamhe den, aangevuld met een vertooning van lichtbeelden, waaraan een woord van welkom door den voorzit ter. den heer G. J Aberson, voorafging. „Zij, die, iets willen zien en hooren van deze wer ken, zijn hiertoe de volgende week in de gelegen heid", zoo meldden wij in ons vorig nummer. De op komst bepaalde zich echter in hoofdzaak tot een aantal leden van genoemden bond. En dat was jammer, omdat zoowel het gesprokene als het ver toonde een geheel bezette zaal ten volle waard was geweest. Na een korte inleiding worden de lichten gedoofd en werpt de stralenbundel het IJselmeer op het witte doek. We zien de indeeling van de drie polders (de Wieringermeerpoldor is intusschen gereed gekomen) het ontstaan van den afsluitdijk, het opbrengen van de keileem, het maken van de zinkers, het vervaardi gen der geraamtes voor de kolossale betonwerken: kortom, alles wat annex is aan dit millioenenvverk passeert de revue en aan de hand van de schitte rende opnamen weet de heer Verkerk de aandachtige kijkers ook tot stille luisteraars te maken. Op zeer onderhoudende wijze vertelt hij hoe dit alles tot stand is gekomen, hoe door routine verschillende werkzaamheden thans veel vlugger geschieden dan in den beginne. Spr. noemt cijfers van de kosten der diverse onderdeelen, en er tusschen door beantwoordt hij ook nog de gestelde vragen. Om van half negen tot bij elf uur rustig hiernaar te zitten luisteren (een kleine pauze om een trekje aan zijn sigaar te doen, want de rook doet de mooie beelden iets wazig worden en dat zou jammer zijn)... het is een genoegen. En zij die dezen avond hebben bijgewoond zullen ongetwijfeld kennissen en vrienden opwekken om. wanneer de heei V. hier in Januari een meer openbare lezing over dit onderwerp houdt, daar vooral heen te gaan. Moest eigenlijk niet ieder Nederlander wat meer weten van deze groote werken, waardoor zijn land straks met pl.m. 10 grond zal worden verrijkt!? Wij lezen hieruit dat wat de heer Verkerk vertelt, in alle opzichten interessant en leerrijk is. Wij die zoo dicht bij dit grootsche werk wonen en er toch nog zoo weinig van weten, zullen dunkt ons de Cérös vol doen loopen, om onze belangstelling en meeleven te toonen. In het met zorg gekozen programma staat deze week voor Theater Roval als hoofdnummer gemeld het schitterend product „Op dwaalwegen". In dit stuk, dat met alle recht genoemd mag worden een brok leven, worden de hoofdrollen vervuld door ster ren van het witte doek. We noemen U zoo Joan Crawford, Lester Vail, Clark Gable. Een korte film- beschrijving meenen we den lezer niet te mogen ont houden van dit hoogstande filmspel. Bonnie Jordan, een dwaas meisje uit de gegoede leringen, heeft veel geld, moderne levensopvattingen en een luien broer, verslaafd aan uitgaan en drank. Een beurskrach is de ooi-zaak, dat haar vader aan een hartaandoening sterft en Bonnie en haar broer Rod totaal geruïneerd worden achtergelaten. Bonnie krijgt een betrekking bij een groot dagblad en haar broer wordt, zonder dat zij het weet, lid van een dranksmokkelaarsbende onder leiding van Luvas, eigenaar van een beruchte nachtgelegenheid. Zeven leden van een concurreerendc bende worden vermoord en Screnton, een van Bonnie's collega's, die een onderzoek is gaan instellen naar den bedrij ver van dezen moord, wordt eveneens neergescho ten. De directie van het dagblad looft een hooge beloo ning uit voor de aanhouding van den moordenaar. De verslaggevers van het blad, overtuigd dat zij te goed bij de bendeleden bekend zijn, om met succes een onderzoek te kunnen beginnen, raden de directie aan Bonnie hiermede te belasten. Zij weet een betrek king als danseres in Luva's nachtgclegenheid te krij gen en zijn vertrouwen te winnen. Op zijn kantoor luistert zij een telefoongesprek tusschen Luva en haar broeder af en ontdekt, dat Rod de moordenaar can Scranton is. Zij vlucht, doch Luva's bende weet haar te vinden op de kamers van haar broer. Rod verdedigt zijn zuster, doodt Luva en wordt zelf ook doodelijk gewond. Bonnie geeft telefonisch het resultaat van haar on derzoek aan het dagblad op, doch probeert daarbij zooveel mogelijk haar broer te sparen. Zij kan na het voorgevallene niet langer in de stad blijven en neemt haar ontslag. Bij het verlaten van het kantoor ontmoet zij Bob, een vroegere kennis uit haar goeden tijd, die haar nog steeds oprecht bemint en haar ten huwelijk vraagt. FRYSKE KRITE. Zaterdag 19 November geeft het Selskip Waling-om een uitvoering in café „de Toekomst" van den heer K. Zeeman te Lutjewinkel. Opgevoerd wordt: „Sake, de Waldboer", toanielstik yn fjouwer bedruwen. Dit stuk geeft, in zijn geheel een heel mooie uiteen zetting van het landelijke leven op de Friesche Zand grond. Wij denken, dat het stuk bij het publiek wel in goede aarde zal vallen. Gaven vele Friesche tooneel- stukken het leven op de „klei" als voorbeeld, dit jaar verplaatsen wij ons eens in het gebied van de bewoners van onzen Frieschen Zandgrond, Veler opkomst is gewenscht

Schager Courant | 1932 | | pagina 13