SPORT. Raad Barsingerhorn. DUBBELGANGERS. ALS IN EEN SPROOKJE. Predikbeurten. vergadering van den Raad op Vrijdag 11 Novem- v de» middags 3 uur. vonrVitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester; „foria de beer G. G. Loggers ^Afwezig is de heer Kistemaker, met kennisgeving V^sJaVoDeSngrivoiff1 vaststelling der notulen, onder dankzegging aan den Secretaris. Ingekomen stukken. meekomen zijn de volgende stukken: a Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het Raadsbesluit van 19 Augustus 1902, tot ruiling van grond; b Als voren, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 7 October 1932, tot het aangaan van een geldleening. Besloten wordt de rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten op te heffen en Sn overeenkomst aan te gaan met de te Schagen gevestigde Middenstandsbank. Op Zondag gesloten. c. Schrijven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, houdende mededeeling, dat tegen de door den Raad in zijne vergadering van 19 Augustus 1932 vastgestelde winkelsluitingsverorde ning, strekkende tot openstelling der winkels op Zondag, bezwaren bestaan, aangezien Z.Exc. van de noodzakelijkheid daarvan niet overtuigd is, Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van de Afd. Schagen en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters dd. 9 Oct. 1932, houdende ver roek verlichting te willen aanbrengen in den naar haar meening zwaren druk, welke de per soneele belasting legt op de zaken van koffiehuis- en restauranthouders. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien bet thans den tijd niet is tot belastingverlaging over te gaan. Aldus wordt besloten. Paohtredactie. B. en W. stellen voor: a. Aan de pachters van gemeentelanderijen over 1932 een reductie te verleenen van 30 der pacht sommen. b. Ten aanzien der pachters, die daartoe vóór 8 November jl. den wensch te kennen gaven en hun pachtsom over het op 24 Dec. 19S2 eindigende pacht- jaar zullen hebben voldaan, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, de loopende pacht gedurende den tijd van 25 December 1932 t.m. 24 December 1933 on derhands te verlengen tegen een pachtsom van f75 per H.A. c. Hen te machtigen de landerijen eveneens behoudens goedkeuring van Ged. Staten ten aan zien waarvan geen pachtverlenging tegen de gestelde voorwaarden wordt gewenscht, onderhands te ver pachten tegen de sub b genoemde pachtsom. Bijna iedere huurder heeft bericht gezonden met deze regeling accoord te kunnen gaan. Op de vraag van den heer Schenk deelt de Voorzit ter mede, dat als enkele huurders het land niet op nieuw mochten willen inhuren, de quaestie nader door den Raad onder de oogen zal worden gezien. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Herziening pensioensgrondslag. Bij Raadsbesluit van 29 April 1932 werd op ver zoek van den pensioenraad den pensioensgrondslag van J. Langedijk als uurwerkopwinder met ingang van 1 October 1913 vastgesteld op f40. Thans deelt de Pensioenraad mede, dat tot het ne men van dit besluit ten onrechte werd geadviseerd, zoodat intrekking ervan dient te geschieden. B. en W. stellen voor, aldus te besluiten. Wordt goedgevonden. Bezoldiging personeel Vleeschkenrings- dienst. Op advies van de Commissie van uitvoering stellen B. en W. voor tot vaststelling van de navolgende salarissen per 1 Jan. 1933: P. de Boer, Directeur f2300, D. Rempt, Adj. Direc teur f690. Joh. de Veer, Administrateur f 1380. De heer Blaauboer vraagt of de verlaging alleen geldt voor de hierboven genoemde personen en of de rest gebleven is zooals het was. De Voorzitter zegt dat verder alles gebleven is, als het was. De heer Blaauboer: Waren daar gezonde redenen voor. De Voorzitter: Zeer gezonde redenen. De heer Blaauboer: Dus er valt weinig over te praten. De Voorzitter: Zeer weinig. Als later blijkt dat wij ziging noodig is, zal het wel gebeuren. Door de ge meenten zal bijgedragen worden. Het vet is verkocht voor f 12, do meelprijs was f 7.50 en we zijn nu geheel door den voorraad. Inmiddels zijn de prijzen geste gen, van vet tot f 15.75, van meel f 9.50. In het laatste kwartjaar zijn de prijzen dus beter geworden dan in de begrooting geraamd. De heer Engel vraagt hoe het gaat als de inrich ting later weer rendeerend is; krijgen de gemeenten dan de bijdragen terug. De Voorzitter: De 9 aangesloten gemeenten wel. De heer Schenk dacht, dat dan de inbrengers weer een vergoeding kregen. De Voorzitter: Ja, dat Is ook zoo. De heer Engel wijst er op, dat het hier een prin- cipieele kwestie is. Men kan het zoo beschouwen dat de zaak voor het vleeschetend publiek is. Toen de kadavers begraven werden, kreeg de veehouder ook geen vergoeding. De keurloonen zouden natuur lijk verhoogd kunnen worden, maar vleeschkeurings- dienst en verwerkingsinrichting wordt als één zaak behandeld. De heer Blaauboer acht een reserve zeer gewenscht. De Voorzitter is het daarmee eens, maar het is te- 8Gnwoordig niet gemakkelijk. Ook aansluiting bij e-Thermo-chemische fabrieken zal genoeg kosten. heer Smit merkt op, dat men ook in aanmer- ^°et nemen den slechten tijd. Vi aorzitter zal de gemaakte opmerkingen in de vleeschkeuringscommissie bespreken. Ondersteuning aan werkloozen. B'1 schrijven van 11 October 1932, deelde de Ml- mster van Binnenlandsche Zaken mede, dat hij in VnffD besloten heeft subsidie te verleenen in de osten van steun aan werklooze bouwvakarbeiders, tbvi **e?*ien z'ch *n deze gemeente reeds gerufmeu ja werklooze bouwvakarbeiders bevinden, stellen rrKen vo°r te besluiten, alsnog ingaande 24 Oc- moer 1932, de voor de landarbeiders geldende steun- t51.1J1S van toepassing te verklaren op de bouwvak- ïivw? /?- en den Minister te verzoeken, deze rege ling geldig te verklaren. «•en W. merken op, dat een minderheid in hun ouege en in de Steuncommissie van oordeel is, dat /.n iü njUlst *s op al,e ff roepen van werkloozen een stlnrf^ steunregeling toe te passen, doch dat de H?en verschillend behooren te zijn, overeen- heidsverz»keriS?hill°n d<* normBn der werkloos' II. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bericht, dat hij zijn goedkeuring kan hechten aan het verleenen van een brandstoffenbljslag van f 1.— per week aan ondersteunde gehuwden en ongehuwde kostwinners, over het tijdvak van 30 October 1932 tol en met 1 April 1933. B. en W. vragen machtiging aan de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden, bedoelden toe slag uit te keeren. De heer Engel zegt. dat bij de steunregelingen steeds gesproken wordt over een bepaald percentage van het loon en waar in de bouwvakken het loon hoger is dan dat der landarbeiders, oordeelt spr., dat hier de steun voor de bouwvakarbeiders hooger dient te zijn dan die voor de landarbeiders. De steun voor deze laatsten is f7, spr veronderstelt dat de mi nister dit zoo laag heeft gesteld, omdat hij van mee ning is, dat de meeste arbeiders zelf hun producten telen. Waar de steun al zoo laag is, moeten we trach ten hem voor enkele menschen verhoogd te krijgen. De heer Smit oordeelt dat de redeneering van den heer Engel opgaat, wat de bouwvakarbeiders in de steden betreft, maar hij ons heb je weinig vakmen- schen. De Voorzitter meent ook dat het platteland niet ver geleken kan worden met de stad. Die zich hier voor metaalbewerkers uitgeven, hebben ook wel een tuintje. De heer Engel wijst er 6p dat door de werken van regeeringswege hier de meeste werkloozen zijn geko men en daarom dient getracht te worden een zoo hoog mogelijke uitkeering voor steunregeling te krij gen. De heer Blaauboer zou het niet goed vinden als de eene arbeider meer vergoeding kreeg dan de an der. Als het loOn der bouwvakarbeiders hooger is zou men kunnen concludeeren dat zij dan in dezen tijd ook minder behoefte aan steun hebben. De heer Burger merkt op dat de bouwvakarbeiders ook voor een hoogere klasse contributie betalen. De Voorzitter: Ja, om een hoogere uitkeering te krij gen, daarom zijn ze er bij aangesloten, want ze zijn feitelijk landarbeiders. De heer Burger acht het gewepscht te trachten meer vergoeding te krijgen, want er mag noodig wal bij den steun aan de landbouwers, dat schamele zoodje. De heer Blaauboer zou dan liever geprobeerd wil len zien de vergoeding voor allen verhoogd te krijgen. Het voorstel-Engel, om aair de hand van een hoo- geren loonstandaard do ondersteuning aan de werk looze bouwvakarbeiders grooter te doen zijn dan aan de landarbeiders, wordt verworpen met 4 tegen 2 stommen. Vóór stemden de heeren Burger en Engel. De heer Blaauboer vraagt hoe de gulden voor brandstoffen wordt toegekend. De Voorzitter deelt mede, dat deze vergoeding aan geld wordt uitbetaald. De heer Blaauboer zou het beter vinden dat de waarde aan brandstoffen werd toegekend. De heer Engel oordeelt, dat dit uit den tijd is. La ten de arbeiders zelf de vrije beschikking over het geld hebben. Alleen in speciale gevallen is het goed bonnen of dergelijke te geven. Spr. denkt dat de heer Blaauboer het ook krenkend zou vinden als de steun ingevolge de tar/vewet werd uitgekeerd in den vorm van artikelen, benoodigd voor het bedrijf. De heer Blaauboer zou dit geen bezwaar achten. Conform het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt vervolgens besloten. Vastgesteld wordt het kohier hondenbelasting voor 1932. Het kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f263.50. Gemeentebegroottng. Eelastingverhooging. Aan de orde komt de vaststelling van de gemeente en bedrijfsbegrooting 1933. B. en W. merken hierbij het volgende op: Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de ge- meentebegrooting voor 1933. Bij de samenstelling ervan moesten wij belangrijke financieele moeilijkheden overwinnen. Aan den oenen kant verhooging van uitgaven, o.a. subsidie aan werkloozenkassen, steun aan werkloozen, bijdrage aan den Vleeschkeuringsdienst, gedeeltelijke dekking van het tekort 1931 enz. Aan den anderen kant be langrijke vermindering van ontvangsten, o.a. land pacht, opcenten gemeentefondsbelasting enz. Wij hebben de oplossing moeten zoeken in twee- erlei richting; eenerzijds verlaging van uitgaven, an derzijds verhooging van inkomsten, bij een en ander geleid door de gedachte, dat belastingverhooging tot een minimum moet worden beperkt. Op welke wijze wij déze gedachte hebben uitgewerkt, moge U uit de begrooting zelve blijken. Aan belastingverhooging, in den vorm van 65 opcenten op de personeele belasting bleek niet te ontkomen. Ten opzichte van verlaging van uitgaafposten was er, wat schrapping van den uitgaafpost 173 (school reisjes) betreft, in ons College geen eonstemmigheid. Een der leden wenschte dezen post voor 1933 te hand haven, desnoods door invoering van een tweede be lastingverhooging, in den vorm van heffing van extra opcenten op de gemeentefondsbelasting. Ten slotte mecnen wij goed te doen Uwen Raad er op te moeten wijzen, dat ons streven naar een zoo ge ring mogelijke belastingverhooging ten gevolge heeft, dat in de U aangeboden begrooting de z.g. stille re serve (bestaande uit ruime uitgaaf ramingen en lage inkomstenramingen) nagenoeg ontbreekt. Tegenover eiken uitgaafpost, welken Uw College mocht willen verhoogen of weer instellen, moeten der halve nieuwe ontvangsten worden aangewezen. De heer Smit deelt mede, dat voor schoolreisjes der kinderen een uitgaaf van 8 a f900 is gemoeid en ook nu weer dit bedrag is uitgetrokken, hoewel niet be kend was, waar het geld vandaan moest komen. In de vergadering van B. en W heeft de heer Engel toen voorgesteld om bij de 80 opcenten op de ge meentefondsbelasting er nog 10 te doen Aanvanke lijk gevoelde spr. veel voor dit idée. De begrotings commissie wilde het bedrag nog meer dan halveeren en dan de twee hoogste klassen ook naar Schoorl of Bergen laten gaan, dus geen reisje naar Amster dam, Den Haag of iets dergelijks. Als alle kinderen naar Bergen gaan, zouden de kosten f 300 bedragen. Spr. gevoelt niet veel voor dat reisje naar Bergen en zou het beter vinden om voor dit jaar het school reisje maar achterwege te laten. Spr denkt dat dit meer in den geest van de burgerij zal zijn dan de op centen te verhoogen en waardoor de gemeente mis schien ook nog in een andere klasse zou komen en daardoor menschen belasting moeten betalen, die thans geen belasting betalen. De heer Engel zegt, dat in hoofdzaak op onderwijs is bezuinigd, b.v. het schilderen van een der school lokalen, dat ieder jaar gebeurt, is uitgesteld en spr. zou het beroerd vinden als de kinderen hun school reisje moesten missen. Als er 10 opcenten meer wor den geheven, is dat niet zoo erg. als men nagaat wat voorheen aan hoofdclijken omslag betaald werd. Er zijn nog menschen, die inkomen hebben. Wel kwam men bij een meerdere heffing van 10 opcenten niet geheel tot het benoodigde bedrag, maar spr. heeft toen voorgesteld te schrappen de f35 contribu tie voor de Vereen, v. Ned. Gemeenten. Voor de ge meenten is er oen Bank, maar de toestand ie er zoo, dat men blij is als men van die bank af is. De kosten van f90 voor kiesverrichtingen zijn z.i. niet zoo noo dig, f30 voor elk stembureau dat kan wel minder, de leden van het stembureau kunnen wel naar huis toe om te eten en het is spr. bekend, dat er ook wel leden zijn, die dat liever doen. Verder noemt spr. de contributie voor het comité van Burgemeesters en Secretarissen en de contribu tie voor de Vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen, wat een besparing geeft van tweemaal f 22 is f 44. Het is een vereeniging van ambtenaren en spr. heeft het aHdij zonderling gevonden, dat de gemeente de contributie betaalt. Wij zijn ook lid van organisaties, maar het komt niet bij ons op, om de contributie door de gemeente te laten betalen. Met elkaar komt spr. dan tot het bedrag voor de school reisjes benoodigd. Spr. merkt verder op, dat hij de begrooting vandaag liever nog niet behandelde. Het schijnt dat als meer dan 80 opcenten op de gemeen tefondsbelasting worden geheven, er andere bepalin gen gelden, wat aftrek en indeeling van klasse be treft. Spr. heeft de overtuiging dat ie begrooting toch te krap is opgemaakt en we weten nog niet welke rijkssubsidie de gemeente zal krijgen voor de steunregeling. De Voorzitter zegt. dat die bijdrage is getaxeerd op 50. Spr. zou willen dat de begrooting werd vastge steld, maar nog niet aan Ged. Staten werd gezonden, doch daarmee te wachten tot het rijk mededeelt hoe veel de subsidie voor de steunregeling zal bedragen. Stel dat het 25 wordt, dan zitten we met deze be grooting. Spr. is er niet voor om meer dan 80 op centen te heffen, want dan is de begrooting niet meer 'onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten, doch aan die van den Minister en zullen we ver plicht worden in de tweede of derde klasse te gaan. En dan zullen menschen die een sober steuntje krij gen, nog belasting moeten betalen. De heer Smit wijst er op, dat het voorstel-Engel van dienst standpunt uit, een zeer royaal voorstel is. Im mers spr. heeft geen inkomen en spr. zou dus gevoe gelijk voor dat voorstel kunnen stemmen, maar de 'heer Engel heeft wel inkomen. Spr. is tegen de ver hooging van de opcenten, omdat dan menschen be lasting moeten betalen, die het thans niet doen. De Voorzitter zou het niet goed vinden als de ge meente bedankte voor het lidmaatschap van de Ver eeniging voor Ned. Gemeenten. Do heer Engel ziet geen revenuën van dat lidmaat schap, als spr. de verslagen der vergaderingen zoo leest. De vereeniging bestaat nu al zoo lang en toch zitten de gemeenten in de pinarie en kunnen ze niet doen wat ze willen. Spr. vindt die 10 opcenten meer niet zoo'n zware belasting. De heer Kater vraagt of het schoolreisje niet op een andere manier geregeld kan worden. De eene klasse heeft al van dat verdere reisje geprofiteerd. Is die f325.— nu niet te vinden? De heer Smit herhaalt dat hij een reisje naar Ber gen onbelangrijk vindt. De heer Blaauboer gaat accoord met enkele dingen door den heer Engel aangevoerd, van de Vereeniging van Ned. Gemeenten ziet men zoo weinig; maar de besparing zet zoo weinig zoden aan den dijk. De heer Engel heeft de overtuiging dat als de ge meente geen subsidie verleent voor de schoolreisjes, de gelden op een andere wijze bijeengebracht zul len worden. En dan vindt spr. de extra heffing van 10 opcenten de billijkste manier. De heer Blaauboer beaamt dit, maar die stok die er achter zit, de andere klasse. Het voorstel-Engel om in plaats van 80 opcenten 90 opcenten te heffen, wordt verworpen; vóór stemde alleen de heer Engel. De heer Engel komt nu terug op de bezuinigingen die door hem zijn genoemd. Over de Vereeniging van Ned. Gemeenten heeft de gemeente niets te vertellen, de salarissen van burgemeesters en secretarissen ziin goed gebleven, zoodat dit zelf de contributie wel kun nen betalen. De Secretaris licht toe, dat de burgemeester en de secretaris persoonlijk lid zijn van de afd. Noordhol land van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen, doch van het comité kunnen zij niet indi vidueel lid worden. De gemeenten zijn daar lid van en als de gemeente geen contributie betaalt, is ver tegenwoordiging van de gemeente niet meer mogelijk. Het doel van het comité is om door samensprekingen van burgemeesters en secretarissen (ook wethouders kunnen bij verhindering van de burgemeesters de vergaderingen bijwonen), de belangen der gemeenten te behartigen. De Voorzitter noemt bijv. als één van de vele be handelde zaken, de opheffing van het kantongerecht te Schagen, en waarbij enkele jaren geleden, de be moeiingen van het comité succes hebben gehad. Wat de bezuiniging op de kosten der stembureaus betreft, meerdere leden verklaren zich daar voor en B. en W. zullen met dien wensch rekening houden. Besloten wordt or de schoolreisjes een subsidie, berekend tegen f 1.per schoolgaand kind, beschik baar te stellen; tegen stemde de heer Smit. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld, doch zal niet aan Ged. Staten toegezonden worden voor en aleer het Rijk heeft medegedeeld welke rijkssub sidie voor de steunregeling beschikbaar wordt ge steld. Personeele belasting. B. en W. stellen dus voor tot heffing van 65 op centen op de hoofdsom der personeele belasting, be lastingjaar 1933. Wordt goedgevonden. De rondvraag. De heer Burger vraagt of B. en W. van het Hoog heemraadschap al antwoord hebben ontvangen op het maken van een draaige'egenheid op den dijk bij Kolhorn. En spr. vraagt of een auto op elke wille keurige plaats van den weg maar mag keeren. Spr. deelt mede, hoe een auto op den dijk keerde, en bijna in de ruiten van een aan den dijk staand perceel terecht kwam. De heer Schenk oordeelt, dat zooiets op eigen risi co geschiedt en de Voorzitter zegt, dat het verkeer niet in gevaar gebracht mag worden. Het hoogheem raadschap heeft nog niet op de vraag van B. en W. geantwoord. De heer Blaauboer zou het wel op prijs stellen, als het Hoogheemraadschap de draai bij L. Bruin ver beterde en daar gelegenheid tot keeren kwam. De Voorzitter belooft, dat er over geschreven zal worden. De heer Kater bepleit verbetering van de ver lichting bij de tramhalte aan den Heerenweg. B. en W. zullen er over praten. De heer Kater zegt, dat door Hartman een slootje langs den Meeldijk uitgegooid is en Hartman vraagt nu eenige vergoeding. Voorheen werd die van de Banne ontvangen. Voorzitter zegt, dat men zich in zoo'n geval tot B. en W. dient te wenden. De heer Schenk vraagt, of de verbetering is ge beurd met het oog op de ijsvoorziening. De heer Kater zegt, dat de sloot ook stopvol was. De heer Blaauboer wijst op den slechten toestand waarin het kerkhof zich bij den ingang bevindt, mede door het leggen van den kabel. Spr. bepleit opbren gen van grint. De Voorzitter deelt mede, dat de aannemer dat had beloofd, maar het leggen van den kabel en ook het slechte weer heeft den toestand er niet beter op ge maakt. Spr. zal er met den aannemer over spreken. Hierna volgt sluiting. SPARTA I—D.TA L Morgen ral de wedstrijd SpartaD.TB. plaats vinden. Als van ouds Is dit de „blg-match", de wedstrijd waar het meest de belangstelling naar uitgaat. Aan de noodige spanning zal het dan ook zeker niet ontbreken. We twijfelen niet, of van D.T.S.-zijde zullen zeer veel sup porters de reis naar Schagen meemaken. Het sport terrein aan de Loet zal dan ook wel vele honderden kljklustigen tegemoet kunnen zien. We rekenen op een fraalen, fairen strijd! PROGRAMMA K.N.VB. Eerste klasse Afd. I: Z.F.C.; 't Gooi—R.C.H.; HennesFeijenoord; Blauw—Wit—VB.V.; AJD.O.D. H.a Afd. TL: Stomvogels—Ajax; West Frlsla—V.U.C.; HaarlemHilversum; K.F.C.Xences. Afd. I 2 A: AlcmarlaKinheim; D.E.C.E.D.O.; Zee- burgia—H.R.C.; Z.V.V.—V.VA. 3 A: Purmerstejjn—Zaandijk; K.V.V.—D.W.V.; Helder Hollandia; VolewijckersAssendelft; Mecrvogele— OB.V. 4 A: Schagen—D.T.S.; Vron©Beverwijk; Texel Alkmaar. Res. 2 A: V.S.V. 2—V.V.A. 2; H.R.C. 2—TOG. 2; R.C.H. 2West Frisia 2; Ajax S—Alcmarla 2. Res. 3 A: O.S.V. 2-Z.V.V. 2; Hollandia Z-Helder 2; ZF.C. 3Alcmarla 3. (Sportkroniek). NED. ELFTAL. Het voorlooplge Ned. Elftal dat 20 November tegen Rotterdam speelt voor den Gouden Onafhankelijkheids beker ls: Van der Meulen; Weber en Van Run; Pelll- kaan, Pauwe, Van Heel; Nagels, Vente (Neptunus), v. d. Broek, Bonsema en Van Nellen. Parijsch journalist spoort hen op. MANNEN, DIE SPREKEND OP DEN PRESIDENT, MUSSOLINI, MATJRICE CHEVALEER, ENZ. LIJKEN. Een medewerker aan een der groote Fransche kran ten heeft op zich genomen, eenige dubbelgangers van beroemde mannen te vinden binnen de kom der ge meente Parijs. Van de zeven, die hij beloofd heeft op te sporen, zijn er reeds vijf ontdekt Daar is allereerst de natuurgetrouwe copie van Pre sident Lebrun. Deze man heet Valjean, en als hij geen barbier was, zou men hem zonder aarzelen de teugels van het bewind in handen geven. Nu doet m«n dit niet omdat men bang is, dat hij de menschen te veel snijdt Met recht kan men van hem zeggen: „Jij hebt een gezicht om president te worden." Maar tot nu toe ver koos hij de fooien boven het Elysée. Een treinmaatschappij bleek iemand in dienst te hebben, als controleur der slaapwagens, die een opval lende gelijkenis vertoonde met Mussolinl. Daar de man geen aanhanger ls van diens principe, maakt hij zich dagelijks nijdig, wanneer men hem aanspreekt met: „Hé, Mussolini!" Hij denkt erover zijn baard te laten staan, of zich te laten millimeteren om van de vernedering af te zijn. De naam van den patiënt is Fourier. De bekende Fransche schrijver en politicus Paul Bon cour, gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, heeft ook een dubbelganger. Wanneer men de heeren naast elkaar ziet, zijn wel verschillen op te merken, maar ontmoet men ze belden afzonderlijk, dan verwisselt men ze als waren het twee presidenten van Mexico. Daar komt nog bij, dat de dubbelganger eveneens eenige vermaardheid bezit; het is de hoogleeraar Granger, professor in de Geschiedenis. Zelfs Maurice Chevaller, die toch een zeer karakte ristiek gezicht heeft, bezit een dubbelganger in den kellner Robillard, denzelfden, wien men aanbood ais doublé voor Maurlee naar Hollywood ts komen en dis op dit voorstel niet Inging. Tenslotte slaagde de journalist erin Meneer Dalmon aan te treffen en wel op den hoek van een straat, waar deze heer kranten verkoopt. Hij gelijkt zoo spre kend op den staatsman Polncaré, dat sommige men schen geloofden aan een excentrieke grap van den polltlous en meenden een krant te koopen bij Polncaré zelf. Sedert echter eens de dubbelganger een geheelen na middag op zijn post stond, terwijl vlak naast hem uit een loud-speaker de stem van den echten Polncaré weerklonk (wiens kamerrede werd uitgezonden) erken de men het bestaan van twee afzonderlijke individuën. Kamerleden zijn wel virtuoos ln het aanwezig-zijn en tegelijkertijd niet-aanwezig-zljn (zoek in de foyer!), maar een rede houden en tezelfdertijd op een straat hoek dagbladen van de hand doen, d&t kan zelfs geen minister. Als de twee andere dubbelgangers gevonden zijn. zul len wij dit raeedeelen. Een geschiedenis, die een weinig te mooi en te overdreven lijkt, doch die zich voor eenigen tijd terug werkelijk te Boe karest heeft afgespeeld. De beroemde Operette was reeds vele keeren on der daverend applaus van het publiek opgevoerd; zij was een waar succes geworden en daar werd nu plotseling de beroemde diva, die de titelrol vervulde, ernstig ziek. De voorstelling zou niet kunnen doorgaan. De di rectie trok zich de haren uit het hoofd. De dag, waar op de voorstelling werd afgelast, was een Zaterdag avond. Het was de drukste dag van de week. Wat moest men doen om het dreigende verlies te ont gaan? Terwijl de directie voltallig bijeen was en niet wist, wat te doen, werd er buiten aan de deur ge klopt. En binnen trad een meisje in armoedige klëe- ding. Bij Zeus! De directie had nooit een mooier meisje gezien. Zij trad een paar schreden nader en sprak: „Ik ben miss Sylvia. tJ moet weten, ik ben een Engelsche, maar ik ben een arm meisje. Ik sleep mijn kommer vol leven voort door het geven van privaatlessen en het eten van met haring belegd brood. Maar ik heb goud in mijn keel. In 't kort: ik weet van de ziekte van een uwer actrices. Vindt u niet, dat ik op haar lijk? Mijneheeren, doet u mij een genoegen en laat u mij voor één enkelen keer in de rol van uw ster op treden. „Wel verbaasd!" zei een der directeuren. In zijn opgewondenheid kon hij verder geen woord uitbren gen. Van verbazing bleef hij staan met zijn bril in zijn hand. Eindelijk, tot zich zelve gekomen, zeide hij: „Wel verbaasd! Beste juffrouw, u wordt door den he mel gezonden. U heeft in dit stuk de rol van een Engelsche te spelen. U bent een Engelsche. Het kon niet beter treffen! Mooi bent u ook. Ik engageer ui" Dezen avond oogstte Miss Sylvia op het tooneel haar eerste lauweren. Verwacht mag worden, dat zij spoedig in de eerste theaters van Parijs, Berlijn, Lon den en New York zal optreden Daarmee is deze schoone geschiedenis eigenlijk ten einde. U vindt wellicht, dat zij een weinig te mooi, te overdreven is? Maar het is naar het leven, inderdaad is het het authentieke leven, want het heeft zich precies zoo als hier is verteld, eenige weken geleden te Boekarest afgespeeld. ZONDAG 13 NOVEMBER. NED. HBRV. GEMEENTE te; Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkor Oudesluls, nam. 7 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluia.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15