Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. eenstemming zou zijn over het practisch regeerings- program en het bestuursbeleid en waarborgen zou den worden gegeven, dat enkele dingen niet zouden gebeuren. Of deze samenwerking ook gold voor de Soc.-De- mocraten? Deze vraag beantwoordde spr. met: Le silence aussi est une opinion. De heer Fleskens hield daarna nog een financieele beschouwing en beval een conversie van staatsschuld aan en de invoering van een omzet- en verterings belasting. Tevens werd bepleit een hoogere uitkecring aan de gemeenten voor werkeloosheidsbestrijding. ANNA PAULOWNA. 10 Nov. 1932. Mijnheer de Redacteur, Toen ik vanmiddag uw blad ontving en het begin las van 't verslag Ouderavond sohool I. dat menig moeder, als zij haar kind naar school zond. nauwelijks een traan kon terughouden, dacht ik: is dat nu niet zeer sterk overdreven of is 't nu in onze maatschappij al zoo erg voorgesteld, dat men overal spoken en nachtmerries meent tegen te komen. Mijnheer de redacteur, wij hebben ook drie kinderen, maar zooiets van tranenstorten als een kind naar school gaat, is bij ons nooit opgekomen en ik geloof, dat de meeste ouders blij zijn als de kinderen naar school gaan, want dan zijn zij goed bewaard, beter als langs de straat, zoo behoort het ten minste te zijn. Ik voor mij uit m'n jeugd, weet nog best, dat moeder blij was als de vacantie om was en die was ruim 40 jaren terug, niet langer dan hoogstens 10 dagen, en als ik daar dan nog aan denk, was het toen niet veel beter. We zaten allen bij elkaar, kinderen van vrijdenkers, hervormden, RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Vrijdag 18 November 1932, des namiddags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den Voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen: Ged. Staten, bericht van ontvangst aanvulling Al- gem. Politieverordening; Idem, wijziging regle ment van orde voor de raadsvergaderingen; Idem, goedkeuring verordening heffing vergunningsrecht; Idem, goedkeuring verordening heffing verlofs- recht; Idem, goedkeuring overname gedempte sloot langs de Loet; Idem, goedkeuring 4e suppletoire begrooting dienst 1931; Verificatiebureau, rapport kasopname Gas- en ElectriciteitsbedrtjfInstruc tie voor den agent der Arbeidsbemiddeling; Ged. Staten, opmerkingen betreffende de gemeentereke ning 1930; Pensioenraad, vaststelling pensioens grondslagen diversen; Verzoek J. bregman om ontslag als Correspondent Arbeidsbemiddeling; Verzoek P. Raat om ontslag als Directeur Eier- veiling; Verzoek I. Roos om ontslag als onderwij zer U.L.O.-schoolGed. Staten, goedkeuring besluit aanvaarding legaat; Verzoek bewoners Thorbecke- straat om huurprijsverlaging; Verzoek Bestuur Afd. Schagen en Omstr. van den Ned. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters inzake Personeele Belasting; Verzoek B. en W. van Laren om ahaesie op verschillende verzoeken. 3. Vaststelling verordening voor het Agentschap der Arbeidsbemidedling. 4. Vaststelling 2e suppletoire begrooting dienst 1932. 5. Benoeming onderwijzers schoolvrije jeugd. 6. Voorstel tot het verleenen van huurtoeslag en brandstoffentoeslag aan werklooze arbeiders. 7. Voorstel tot het maken van een veelaadbrug en bestrating Torenplein. 8. Vaststelling 2e uitbreidingsplan. 9. Aanbieding begrooting dienst 1933. 10. Voorstel tot verlaging van den prijs van industrie- gas. 11. Verzoek Woningbouwvereniging „Goed Wonen" om aankoop van bouwterrein. 12. Voorstel tot heffing van een recognitie op de ra diocentrale. 13. Reclame's belasting op de honden. y. T.TAS WEET HET BETER. In het Theater Royal werd Vrijdagavond door de N.V- Het Schouwtooneel Adr. van der Horst en Jan Musch opgevoerd het blijspel „Elias weet het beter", van Jo Swerling en E. G. Roblnson. De hoofdrol werd gespeeld door Jan Musch als Ellas, de houder van een sigarenwinkel, die van alles uitmun tend op de hoogte was, achteraf precies wist hoe een verkiezing zou afloopen, evenals van bokswedstrijden enz. Om maar niet te spreken van effecten en renpaar den. Volgens zijn aanteekeningen in het effectenboek en in het racerboek zou hij reeds millioenen hebben verdiend, alshij maar geld had gehad om te gokken In werkelijkheid loopen zijn raadgevingen echter steeds op een fiasco uit en om. is de verloofde van zijn doch ter een slachtoffer van een tip die deze van Elias krijgt en zijn geheele spaarduitje dat hij op het zeker winnen de paard volgens Elias dan had gezet, verloor. Da vermeende zoon van den grooten bankier Livings- ton weet Elias' dochter over te halen met hem er van door te zullen gaan, met hem te zullen trouwen en dan later vader Livingston voor het feit te plaatsen. Maar Josie, Elias' dochter, vertelt het aan haar vader en deze weet het natuurlijk beter; een paar woorden heeft hij immers maar met den rijken bankier te spreken en de zaak is voor mekaar, geen vlucht naar en geen huwe lijk in Canada is noodig. En als weldra Elias op het kantooT van Livingston verschijnt, blijkt dat niet de zoon van den bankier, doch de secretaris deze vlucht had voorbereid en zich daarvoor van een bundel effec ten had meester gemaakt. In zijn wanhoop bij de ont dekking pleegt hij een aanslag op het leven van zijn pa troon, maar de papiermand, hem door Elias over het hoofd geworpen, voorkomt een moord. En het is nu. dat tilt dankbaarheid de groote Livingston Elias in de ge legenheid stelt een gokkle eh geen kleintje ook te wagen, waarbij Elias de helft van de winst zal mogen opstrijken. En het is maar door een gelukkig toeval, bui ten den wil van Ellas dat de winst ditmaal werkelijk gemaakt wordt. Ziehier in het kort de inhoud van het blijspel, dat Jan Musch alle gelegenheid geeft om zijn talenten te doen uitkomen en waarvan de» Ellas dan ook een dankbaar gebruik maakt. Met een effen gezicht ver kondigt hij tenslotte tot wanhoop van zijn vrienden, zijn wijsheid. Gesohaterd is er bij zijn onderhoud met Li vingston (Ko van Dijk) en om de uitbundige vreugde die er in huize Elias heersohte, toen de beurs, en met name dan de papieren van Elias en Livingston stegen. En op uitmuntende wijze werd Elias bijgestaan door zijn partners, oa door Mary Smithuijsen als Josie en Jacques Snoek als de verloofde van Josie. Het was een mooie avond en aan het einde werd Jan Musoh een zeer hartelijke ovatie gebracht, die deze emi nente acteur door zijn fijn en zoo scherp typeerend spel volkomen had verdiend. EEN RESTE Vrijdagmorgen ving de heer Holtz alhier een snoek van 96 cM. met een gewicht van 10 pond en 4 ons. Het was een monster. ohrlstelijken en katholieken, allen onder de hoede van meester Melchior. meester Teensmer en juffrouw Bin nendijk, zeven klassen, en was het onderwijs toen slech ter als tegenwoordig, ik denk het niet. Iets verder lees ik in bedoeld verslag, het spook Wei ter; maar is dat niet een gevolg van de veel te veel luxueuze Inrichting der staats- of gemeentelijke bedrij ven? Ais ik eens een enkele maal aan de Oudesluis kom. zie ik daar de voormalige school bij de kluft nog steeds staan naast de kerk en die school is nu gedegra deerd tot koolpakhuis, terwijl in den Ruigeweg een praohtgebouw staat, waar nu de kinderen worden onder wezen. Ik vraag me dan wel eens af: is dat nu noodig en geen geldverspillerij, die ook moet worden opge bracht door menscben. die thans niet weten hoe ze aan hunne verplichtingen moeten voldoen en werkeloozen. Bij ons in Anna Paulowna gaan kinderen uit den Lot- weg naar de school in de Spoorbuurt, de kinderen krij gen subsidie van de ingezetenen om daar per fiets naar toe te rijden, terwijl vlak bij een school is, waar ze met open armen worden ontvangen. Aan de Zand vaart staan maar liefst drie scholen op een kwartier gaans van elkaar, terwijl over de oudst bestaande school nooit klachten zijn ingekomen. Dat is toch niet economisch om zoo met het geld te smijten en is het daarom te verwonderen, dat er thans geroepen wordt om bezuiniging en er een Welterspook opduikt? Mijnheer de redacteur, ik vraag me wei eens af hoe kan het nu toch bestaan, dat de menschen.'die zoo ont wikkeld worden, gezien de uitvindingen van de laatste jaren, geen raad weten om de tegenwoordige wantoe standen op te heffen; de aarde draait normaal door, evenals vroeger, alles groeit, wat zou het hier een pa radijs kunnen zijn en is er nu met een goeie w!3 geen weg te vinden om tot een betere maatschappij te ko- men? Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname C. SLIKKER Cz. De jongste „Baby". In 't algemeen zullen we over de jongste „bables" geen berichten opnemen, tenzijn het is voor de familie-be richten onder de advertentie-kolommen. In het speci ale geval, dat zich nu heeft voorgedaan, moeten we echter een uitzondering maken. Het betreft hier niet, wat we gemeenlijk onder een baby verstaan, doch meer het verschijnen van een nieuw merk op de auto- mobielmarkt, en wel de F O R D-B A B Y. Gistermiddag zijn we in de garage van de firma Blaauboer en Kossen alhier den nieuwen „wereldbur ger" eens wezen bekijken. Hij lag om zoo te zeggen nog in de luiers, Indien wij deze beeldspraak eens mo gen gebruiken ten aanzien van de verschillende deelen, die nog in doeken en papieren waren gewikkeld. Ontdaan van deze bedekkingen stond hij echter dra In al zijn schitterende nieuwheid voor ons. En 't moet reeds dadelijk gezegd: zijn eerste verschijnen hier op het aardsche tranendal maakte een goeden indruk. Doch nu ter zake. De Baby-ford behoort uit den aard der zaak tot de klein-auto's, maar vormt in zijn soort een klasse apart, wanneer het betreft de kleinst mogelijke ruimte op de meest practische en voordeelige wiize uitgebuit te hebben. Dg baby ziet er sierlijk en snel uit en beeft alle eigen schappen van zijn groot ere broers. Mooi stroomlijn-mo del. met de meest moderne uitvoering van radlateur, fraai verloonende spatborden, breede portieren en alle? even gemakkelijk bereikbaar. Vooral wanneer we den Motorkap oplichten, komt dit laatste goed tot zijn recht. Alles eenvoudig, doch hecht en sterk, en niets maakt den indruk, dat hier een klein model verkregen is ten koste van veiligheid of rij-capaclteiten. En wat niet het minste voordeel van de Baby-ford is, dat is, dat hij geweldig zuinig is in het benzinever bruik. Een verbruik van 5 liter op een afstand van Schagen naar Amsterdam moet den auto-bezitter ge noeg zeggen. Wanneer we dan ook alles tezamen nemen, dan ge- looven we wel, dat met dit laatste product van Ford het IJ-model, zooals het op de markt heet een wa gen verkregen is, die voor den kleln-autobezltter tot de meest ideale wenschen moet behooren. SALARIS-BEPALING. B. en W. onzer gemeente stellen voor om don cor respondent der Arbeidsbemiddeling op verzoek eervol te ontslaan en het salaris voor den nieuw te benoe men functionaris te bepalen op f200.—. Ook wordt voorgesteld om den heer P. Raat Dz. op zijn verzoek eervol te ontslaan als directeur der Eierveiling en het salaris voor zijn opvolger te bepalen op f800. Slechte tijden, hooger salaris! HUURPRIJS-VERLAGING. De bewoners der Thorbeckestraat hadden verzocht om huurprijsverlaging. B. en W. hebben hierover het oordeel gevraagd van de Woningbouwvereeniging Schagen. Zonder steun der gemeente is huurprijsver laging niet mogelijk, was hier het antwoord. Als alle bewoners van met steun der gemeente ge bouwde woningen huurprijsverlaging kregen, wat toch billijk is als een deel het zou krijgen, zou dit met 50 cent per week verlaging een uitgave per jaar vor deren van f2886.—. B. en W. meenen dan ook afwij zend op het verzoek te moeten beschikken, met het oog op de gemeente-finantiën. HUURTOESLAG EN BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR WERKELOOZEN. B. en W. stellen voor aan gehuwde en ongehuwde kostwinners een huurtoeslag te geven overeenkomen de met hetgeen de huur meer bedraagt dan f 2.50 per week, tot een maximum van fl.— per week. Met ingang van 21 November aan steuntrekkende gehuwden en ongehuwde kostwinners een brandstof toeslag te geven van f 1— per gezin per week. VEELAADBRUG EN BESTRATING TORENPLEIN. B. en W. stellen voor op het Slotplein een veelaad brug te laten maken. Verder het Torenplein te be straten. De kosten f545.en f2000.te leenen. VERLAGING PRIJS INDUSTRIEGAS. B. en W. stellen voor den prijs van het industrie- gas terug te brengen op 6 cent per M3. HEFFING RADIO-CENTRALE. B. en W. stellen voor om van de hier bestaande radio-centrale een jaarlijksche recognitie te heffen van f1000.vermeerderd met een bedrag van f2.50 per jaar voor elke aansluiting boven het getal van 400 aansluitingen. "Hiervoor een concessie te verleenen van 10 jaar. BALDADIGHEID OP KEUVELTJES-AVOND. Wij weten reeds bij ondervinding, hoe de zooge naamde opgeschoten jeugd in onze gemeente keu veltjesavond viert en dit zich in den regel uit in schandelijke baldadigheid, waarvoor onze burgerij, en steeds tevergeefsch weer, krachtige hulp der po litie heeft ingeroepen. Wij vonden vanmorgen vroeg op onze schrijftafel een briefje, waarin iemand zich beklaagd van poli- tiewege een pak rammel te hebben gehad. En dat doodonschuldig. Als 't laatste waar is, vinden wij dit jammer voor den persoon in kwestie, maar dat neemt niet weg, dat deze dan beter gedaan had met door te luopen en niet het zoogenaamde aantal kij kers te vergrooten. Dit toch bestaat steeds voor een groot deel uit de baldadigen zelf en daarmee maakt men het werk van de politie maar weer moeilijker. Meermalen hebben wij gemeend dat als de politie op keuveltjesavond gewapend werd met een flink Spaansch riet en gezond ros uitdeelde, dit patent zou helpen om orde te scheppen in de bandelooze troep. En als dat dit jaar in toepassing is gebracht, zooals deze inzender ons meldt, dan juichen wij dit van harte toe. Als deze of gene daarbij onschuldig een tik heeft gehad, is dat, zooais gezegd, zijn eigen schuid, als je bij de kachel blijft, heb je geen last. Bij een meer krachtig regiem bij onze politie, vindt ze het grootste deel der burgerij en ook ons vlak naast zich. NAAR DE EISCHEN DES TLJDS. De heer M. Hoep, die voor kort zijn nieuwe zaak aan de Laagzijde opende, heeft zich wederom eenige voorwerpen aangeschaft, waarmede de cliënt zeer zeker wordt gediend. In de eerste plaats is er in den modeinen winkel geplaatst een speciale vleeschvitrine. Deze is in uit voering geheel in overeenstemming met den winkel opstand en in* zwaar eiken uitgevoerd. Waar de vi trine luchtdicht is en de verlichting aan de buiten zijde is aangebracht, zijn de aanwezige vleeschwa- ren practisch gesproken, van bederfvvekkende in vloeden vrij. Een groot sortiment vleeschwaren is in de vitrine uitgestald. Voorts schafte de heer Hoep zich de allernieuwste van Berkel vleeschsnijmachine aan. 't Mes is geheel door een nikkelen beschermer omsloten. Voor snij den is de persoon, die de machine bedient, dus ge vrijwaard. De vleeschwaren kunnen in 28 dikten wor den gesneden. Ten overvloede is aangebracht een automatische slijpinrichting. 'Met deze aanschaffin gen heeft de heer Hoep zeker gehandeld in het be lang zijner cliënten, die het ook wel zullen weten te waardeeren. N.O.G. De Noveinber-vergadering der afdeeling „Schagen" van het N.O.G. was druk bezocht. Nadat de voorzit ter, de heer v. d. Laan, de vergadering geopend had, las de secretaris, de heer K. Schoorl, de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een dankbetui ging van het oud-hoofdbestuurslid G. Holle, wien als een aandenken voor het vele, dat hij voor het Ge nootschap gedaan had, een album was overhandigd. Ook de afdeeling „Schagen" had hierin een bijdrage geleverd. Vervolgens deed de voorzitter verslag van de pro- paganda-vergadering in Alkmaar. Deze was uitste kend geslaagd, hoewel de gewestelijke commissie meer menschen had verwacht. Onder de aanwezigen was liet hoofdbestuurslid De Vries, die mededeelde, dat het comité tegen het Wetsontw:erp-Tcrpstra, niet van plan was een protestvergadering to houden te gen het noodwetje-Terpstra, waarin toch samenge vat waren de meest bestreden punten uit het Wets ontwerp-Terpstra. Daarom had het hoofdbestuur van het N.O.G. besloten zelf een dergelijke vergadering te beleggen. Deze vergadering, waar als sprekers optraden de hoofdbestuursleden 0verduin en Zevenbergen, werd gehouden in Den Haag en bezocht door ongeveer 600 N.O.G.-leden. Van de afdeeling „Schagen" waren een 13-tal aanwezig. Deze vergadering was schitterend ge slaagd. Een schrijven was ingekomen van den heer Zuid hof, hoofd der school te Heemskerk, waarin hij aan bood om zijn nieuwe methode voor aardrijkskunde: „De wereld in rechte lijnen" te komen verklaren. Het aanbod werd aangenomen en genoemden heer zal ver zocht worden in de December-vergadering zijn metho de toe te lichten. Daarna kwam een gerucht ter sprake, dat er van het Departement van Onderwijs of van andere auto riteiten een circulaire gericht was aan de gemeen ten. waarin verzocht werd te willen mededeelen, of in hun gemeenten ook scholen waren, die voor op heffing of combineeren in aanmerking kwamen. Na tuurlijk had dit slechts betrekking op openbare scholen. Niemand der aanwezigen had iets definitiefs gehoord, wat niet te verwonderen was. daar dit schrijven vertrouwelijk of geheim was. Opnieuw zou dus van regeeringswege een aanslag worden gedaan op het openbare onderwijs en speciaal zouden, indien de geruchten juist zijn, de kleine scholen weer ge vaar loopen. Daarom: men zij op zijn hoede op het platteland. Deze scholen zullen en moeten ten koste van alles weg, ten koste van het kind, ten koste van het openbaar onderwijs. De secretaris vestigde daarna de aandacht op de lezing, die jl. Zaterdag voor de radio gehouden was door den heer L. Fles, die gesproken had over Openbaar onderwijs en Godsdienst, waarin precies dezelfde denkbeelden verkondigd waren, als de af deeling in meerderhed is toegedaan, denkbeelden, die verwerkt zijn in een brochure „Water en Vuur". De heer Reuvers kwam terug op zijn idéé, dat een der leden eens een uitvoerige studie zou maken van de wording en de werking der pacificatie en op een ledenvergadering de uitkomsten zijner studie zou me dedeelen. Hierop volgde sluiting. WIIJ>SCHAD K-COMMISSIE. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft aan Ir. G Veenstra eervol ontslag verleend als lid en voorzitter der Wildschade-commissie voor Noordholland. Ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar is als zoodanig be noemd (thans plaatsverv. voorzitter). Ir. G. J. Lienesch, alhier (Adj.-Rijkslandbouwconsu- lent) is benoemd als lid en plaatsverv. voorzitter der genoemde Wildschade-commissie. den h e r n e n Tentoonstelling „Zuiderzeewerken". De heer K. F. Oortgijsep te Den Helder maakt rich al eenige jaren verdienstelijk met het verzamelen van historische gegevens, kaarten en voorwerpen. Z'n operatiebasis strekt zich daarbij uit tot den ouden Westfrieschen Zeedijk en omvat dus de polders ten Noorden daarvan, alsmede de Wieringermeer en de eilanden Wieringen, Texel, V'ieland en Terschei ling. In die paar jaar heeft hij al aardig wat bijeen weten te brengen. Een klein beeld hiervan werd ons Vrijdagmiddag gegeven. Onder auspiciën van de Afd. Den Helder van de Maatschappij van Nijverheid en Handel or ganiseerde het Historische Genootschap „De Kop van Noord-Holland, met de eilanden Wieringen. Texel, Vlieland en Terschelling" zooals de heer Ooi-trijsen zijn liefhebberij noemt nu een tentoon stelling op de bovenzaal van het Alg. Militair Tehuis in de Spoorstraat. Vrijdagmiddag om twee uur vond de opening plaats. De heer Schreuder, als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van de Mij. voor Handel en Nijverheid, bracht dank aan de heeren Oortgijsen en Hubrechtsen, waarvan vooral de laatste zich verdien stelijk had gemaakt daarbij steunend op zijn 10- jarige ervaring aan het Scheepvaartmuseum met het arrangeeren van de tentoonstelling. Aan het slot van zijn rede verzoekt hij den bur gemeester, den Edelachtbaren Heer Drieseen, tot de officieele opening over te gaan. De burgemeester legde er in zijn woorden den na druk op. dat de kennis en di- he-angsteliing voor het verleden zeer nuttig Kunnen zijn Hoe vaak heeft men uit de geschiedenis niet ge gevens kunnen putten, die een richtsnoer vormden voor het heden! En uit nog een oogpunt achtte hij het werk wat door het. Historisch Genootschap wordt verricht, van zoo groot belang. En dat was de grondslag, welke reeds gelegd is voor een eventueel stedelijk museum, als dat er nog eens mocht komen. Daarna hebben de genoodigden op hun gemak een uurtje rond kunnen wandelen. Er is aardig wat historisch materiaal hoofdza kelijk kaarten bijeen. In het midden van de zaal staan de maquettes van de Wieringermeerdorpen, den afsluitdijk, stroomin gen en landbouwschuren uitgestald. Het aanvullend kaarten- en tcekeningenmateriaal is inderdaad een bezienswaardige collectie, voor het welwillend afstaan waarvan men den. minister van Waterstaat dan ook veel dank verschuldigd is. De tentoonstelling blijft een week geopend. De toegangsprijs is slechts 15 cents. 4 .VAT 4 PAULOWNA Ook hier actie om verlaging van prijs voor de Radio-distributie. Te Kleine Sluis wordt met een lijst geloopen om handteckeningen te verzamelen met de bedoeling de radio-distributie van 50 cent per week verlaagd te krijgen. Het is een vreemde wereld tegenwoordig. Vandaag schreeuwt men: we moeten de loonen op peil houden, van verslechtering willen we niet weten en morgen loopt men met oen lijst om verlaging van een an dermans loon te bewerkstelligen. FILMVERTOONING LA ND ARBEIDERSBOND. Het Hoofdbestuur van den Modernen Land- en Tuln- bouwarbeidersbond, hetwelk het plan heeft opgevat, gedurende dezen winter een stevige propaganda campagne te ontwikkelen en daarvoor een reeks ver gaderingen met fllmvertooning door h9e! het land te houden, gaf hieraan, voor wat deze gemeente betreft. Donderdagavond gevolg, door in „Veerburg" een open bare vergadering te houden, waarbij de heer H. van der Wielen, Hoofdbestuurder van dien Bond, als spreker optrad. Nadat de heer J. Dekker, als voorzitter der afdeeling Anna Paulowna, de vergadering had geopend en den spreker welkom had gefceeten, werd als eerste nummer een Charlie Chaplla-film, als tweede een film van een „Reis door Engelsch-Indië" gegeven, wilke beide num mers zich wel in den smaak van de talrijke opgekome nen bleken te mogen verheugen. De heer Van der Wielen, die daarna het woord verkreeg, begon met er op te wijzen, dat het Hoofd bestuur van den Bond had gemeend Juist dezen winter te moeten benutten voor hare propaganda, omdat naar hare meening den tijd daarvoor thans rijp is. De slech te toestand, waarin de arbeidersklasse thans verkeert, waarbii de landarbeider tot de meest ged rukten behoort, heeft er toe geleld, dat de wassende stroom van ver zet tot een golf is aangegroeid. Zag men in vorige crisisperioden meestal het aantal georganiseerde arbei ders wesr en soms vnj aanzienlijk terugloopcn, thans doet zich het verblijdende feit voor, dat er niet alleen geen achteruitgang, integendeel een aanzienlijke versterking der vakbeweging over de geheele linie mag worden geconstateerd. Dat de Moderne Landarbeiders- bond daarbij een eereplaats inneemt, is verheugend en blijkt voldoende uit den aanwas van baar ledental. Be droeg nJ. voor ongeveer twee jaren terug het aanul modern georganiseerde Landarbeiders nog slechts on- gevee 15.000, thans is dat reeds tot 32.000 aangegroeid, hetgeen toch wel als bewijs mag gelden, dat de geest van verzet bij de Landarbeider» vaardig is geworden. Spr. houdt daarna een algemeen opwekkende rede voor aansluiting bij de organisatie, voor zoover dat nog noodig mocht zijn, voor versterking van het organisa tiebesef en het organisatieleven voor hen, die reeds lid zijn, waarbij vooral den vrouwen wordt aange maand hunne mannen hierin niet te belemmeren, neen, zoo mogelijk, deze hierin te steunen en te schragen. Na deze rede, die met luiden bijval werd bekroond, werd gepauzeerd. Na de pauze werd de N.V.V.-fllm ..Triomf!" vertoond. Het was de tweede maal, dat wij deze film zagen af draaien, daar zij begin 1931 reeds in de zaal van den heer Borst te Breezand ls vertoond geworden. Toen was echter bij alle lof over de mooie beelden het al- gemeene oordeel, dat de film veel te vlug werd afge draaid, om alles goed in zich op te nemen. Thans was hiervan geen sprake. Het tempo der beeldverwisseling was nu van zoodanigen aard, dat alle beelden volko men tot hun recht kwamen, waardoor de propagandis tische waarde zeker aanzienlijk is gestegen. Toen de heer Dekker dan ook aan het einde der vergadering het woord nam, om tot sluiting over te gaan, kon hij dit doen met groote voldoening over het op dezen avond geleverde. Daarvoor bracht hij den heer Van der Wielen dan ook zijn bijzonderen dank. Dat de toestand onder de landarbeiders beklemmend ls, werd door deze zeker voldoende aangetoond. Bij diens betoog waren bij voorzitter de woorden van Westerhof in diens inleiding tot bet jongste jaar verslag van de Gewestelijke Federatie Noordholland- Noord der S.D.A.P. in gedachten gekomen. Deze woor den: „De landarbeiders, zwoegers van den zwarten grond en van de groene velden, hebben den beklem- menden adem van een meedoogenloos kapitalisme ge voeld in buitensporig lage loonen of vertwijfelende, schijnbaar uitzichtlooze werkloosheid" geven den toe stand van de landarbeiders bijzonder waar weer. Voor zoover er dus nog ongeorganiseerden onder de aanwe zigen mochten zijn, dringt spr. aan op aansluiting bq de orgalsatle, om krachtig mede te strijden, thans nog tegen verslechtering, later, hopelijk spoedig, voor ver betering der arbeidersklasse. Duld applaus. VOETBAL. Officieele mededeelingen voetbalvereeniging „B.K C.". Zondag a.s. 13 November speelt alleen het eerste thuis om ,2 uur tegen Helder 3. Het derde elftal caat thans ook in de competitie en speelt Zondag 20 November om 12 uur zijn eerste wedstrijd tegen Succes 4. De samenstelling is als volgt: R. v. d. Burg. W. Post, H. B1 naubroek C. v. Dijk. L. van Dijk Jn Post. M. Bakker, N. Keijzer. Jb. Post. A. Kaan H. Blaauboer Reserves: N. Rezel, J Kommer, J. Kapitein. 20 Nov. zijn dus alle drie elftallen in het touw; hel eerste speelt thuis tegen Succes II om 2 uur. het derde eveneens om 12 uur tegen Succes 4 en het tweed speelt 's morgens 10 uur uit tegen H.R.C. 6. WAR VENHUIZEN SCHOORLDAM. Naar wij vernemen heeft de dilettantenclub „Ons Ge noegen". In studie ,Na.nda", een dramatisch spel in 4 bedrijven, geschreven door Otto Zeegers. De uitvoering is vastgesteld op Zondag 20 Nov. a.a. in de tooneelzaal van den heer J. H. ter Burg. Wij wen schen „Ons Genoegen" veel succes toe. en twijfelen er niet aan, of den bezoekers wacht weer een aangenamen avond. HEERHUGOW AAR D_ VEENHUIZEN. Doordat de bewoner, de heer C. Bart, Schapeweg, terwijl hij 's avonds den zolder aanveegde, hierbij als verlichting een petroleumlamp gebruikte, met deze lichtbron een ongeluk kreeg ontstond er brand in zijn woning. Niet lang daarna stond alles in lichte laaie en brandde geheel af. Verzekering dekt d schade.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6