Aanvaring op de Noordzee. ZWARE SCHEEPSBRAND TE AMSTERDAM. DE CYCLOONRAMP OP CUBA. Dinsdag 15 November 1932. SCHAGER COURANT. Nederlandsch stoomschip geramd. LIEFDESDRAMA TE AMSTERDAM. Het motorschip P. C. Hooft in lichterlaaie. DOOR DE SPÖORWEGBOOMEN GEREDEN. Het doodenaantal tot 2700 gestegen. DE AARDE EISCHT HAAR TOL. PAKHUIS INGESTORT TE WARSCHAU. BOTSING TUSSCHEN TWEE GROOTE OCEAANSCHEPEN. Inbraak in de Bank van Leening te Amsterdam. De brand in het kinder tehuis te Zuerich. Ernstige brand te Vlissingen. De onbewaakte overweg bij Gouda. Het schip midscheeps getroffen en in hache lijke positie. De bemanning gered. Uit VLISSINGEN, 13 November: In den afgeloopen nacht heeft op de Noordzee bij den Noordhinder een zeer ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het uitgaande Nederlandsche stoom schip „Rozenburg" van de Halcyonlijn, dat op weg was van Rotterdam naar Ancona met een lading steenkolen en het Panamecsche stoomschip „Mount Helykon", dat van Rotterdam was vertrokken met bestemming voor Buenos Aires. De „Rozenburg" werd door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in de flank door laatstgenoemd schip aangevaren. Er ontstond een gat onder de waterlijn, waardoor de machineka mer en de stookplaats onmiddellijk vol water liepen. Het ongeval geschiedde te ongeveer half één. De toe stand liet zich aan boord van de „Rozenburg" ernstig aanzien, waarop de bemanning, uitgezonderd de ka pitein en de eerste stuurman, het schip verliet. Elf man werden aan boord genomen van de „Mount Helykon", die slechts geringe schade had opgeloopen en de reis kon voortzetten. Laatstgenoemd schip heeft de elf personen in Duinkerken aan land gezet. De rest van de bemanning is opgenomen aan boord van het passeerende Amerikaansche s-s. „Black Heron". Dit heeft getracht de geredde schepelingen te Dover aan land te zetten, hetgeen echter, door den hevigen Oostenstorm, niet mogelijk bleek. De bemanning van de „Rozenburg" is toen overgegaan aan boord van een ander Amerikaansch s.s., de „City of Alton"., dat op weg was naar Vlissingen, waar het Zondagavond om streeks elf uur werd verwacht. Duitsche en Belgische sleepboot ter as* sistentie. Op de noodseinen zijn onmiddellijk ter assistentie uitgevaren de Duitsche sleepboot ..Heros" en de Bel gische sleepboot „Goliath". Deze hebben, op de plaats van het ongeval aangekomen dadelijk vastgemaakt en zijn met de „Rozenburg" op sleeptouw terugge- stoomd naar Vlissingen, waar de sleep om tien uur wordt verwacht. Tot half zeven in den morgen zijn de kapitein en de eerste stuurman aan boord van da „Rozenburg gebleven. Daar de toestand van het schip hoe langer hoe gevaarlijker werd. hebben zij zich aan boord van een der beide sleepbooten bege ven. Het gevaar voor zinken is zeer groot. Omtrent de aanvaring bij de Noord-Hinder kan nog worden gemeld, dat de geredde bemanning van de „Rozenburg" uit twee-en-twintig koppen bestond. 11 geredden in Vlissingon. VLISSINGEN. li November. In den afgeloopen nacht om 1 uur is het Amerikaansche s.s. „Black Gull" met 11 opvarenden van den „Rozenburg" alhier aangekomen. Na de schipbreukelingen aan land te hebben gebracht, is het schip doorgevaren naar Ant werpen. De opvarenden van den Rozenburg, die dus niet aan borod van de „City of Alton" .varen geno men, zijn voorloopig bij den loodsenwacht onderge bracht. Men verwacht het s.s. Rozenburg zelf niet in Vlis singen voor Maandagmorgen 6 uur. Reuzenvlammen schoten uit het hoogliggende schip. Dra loeide een zware vuurzee door de eerste en tweede klasse hutten. AMSTERDAM, 14 November. Hedennacht om ongeveer half één is brand uitgebroken aan boord van het motorschip P.C. Hooft van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, liggende aan de Suraatra- kade. Het eerst werd het vuur gezien aan het sloe pendek. Aangewakkerd door den feilen wind joegen de vlammen in minder dan geen tijd naar een der dekken. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Bij haar komst werd zij evenwel gewaarschuwd, dat zij voorzichtig moest zijn met aan boord gaan, omdat het schip nog gedeeltelijk onder blauwgas zat. He den was nl. de Geneeskundige Dienst den geheelen dag bezig geweest het schip te ontratten. Het vuur kon zoodoende alleen worden bestreden van buitenaf en van het bovenste dek. Hoog schoten de reuzenvlammen boven het hoogliggende schip uit. Door de eerste en tweede klasse-hutten loeide spoedig een vuurzee. Men deelde ons mede, dat daar het vuur moest zijn ontstaan. Om half twee stond ook het middenschip in lich terlaai. Met brullend geweld sloegen de woeste vlam men dreigend naar de hooge kranen, die langs de ka- Ernstig ongeluk onder Ede. Auto door de gesloten spoorwegboomen gereden; in brand gevlogen en tegelijkertijd door een pussee- renden trein gegrepen. Twee ernstig en vier lichtgewonden. Ede, 13 November. Hedenavond omstreeks zeven uur heeft te Ede een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto. waarin zes jongelui uit Lunteren waren ge zeten, is in volle vaart tegen de gesloten boomen van den spoorwegovergang van den lokaalspoorweg Barne- veldEde opgereden, juist op het oogenbllk, dat uit de richting Barneveld een lokraltrein naderde. Het ongeluk geschiedde, doordat de bestuurder vermoede lijk niet op de neergelaten spoorboomen had gelet. De wagen kwam op de rails tot stilstand en werd een oogenbllk later door den trein gegrepen en oen eind meegesleurd. Door de botsing vloog de auto ln brand, terwijl de verbrijzelde spoorboom een der coupé's van den trein binnendrong. Door de brandende uits*roomende benzine ontstond voorts een begin van brand in een der wagons. Twee der inzittenden van de auto werden ernstig gewond. Het waren de heeren H. van Wiermen. wiens been verbrijzeld werd en die inwendige kneuzingen opliep, en de heer R. van Laar. die een gecompliceerde arm breuk bekwam. Beide personen waren, evenals de an deren. afkomstig uit Lunteren. Zij zijn per ziekenauto naar het Diaconessehuis te Arnhem vervoerd. De be stuurder van de auto. de heer G. C. Leijenhorst bekwam vrij ernstige brand- en schaafwonden, terwijl de drie overigen bekwamen eveneens brand- en schaafwonden, evenwel van minder ernstigen aard. De laatste vier gewonden konden evenwel huiswaarts keeren. Een pas sagier van den trein kreeg lichte verwondingen door den binnendringenden spoorboom. De trein had gerul- men tijd vertraging. Op last van de justitie is het rij tuig. dat door den spoorboom is beschadigd in beslag genomen en van den trein gehaakt. De auto is totaal verbrand. De brandweer van Ede verleende assistentie en heeft het brandende vehikel gebluscht. de staan. Een van de stuurkooien viel brandend neer met een hevigen slag. De brandweer werpt geweldige hoeveelheden water in de ontzaggelijke vuurzee, evenwel, voorloopig zonder eenige uitwerking. Voortdurend neemt het vuur in hevigheid toe. Tegen twee uur schenen de oliehunkers vuur te hebben gevat. Deze bunkers bevatten ongeveer 1000 ton stookolie. Een kwartier later had het vuur het achterdek reeds bereikt. In het binnenste van het schip vreet het vuur nog gestadig voort. Om kwart voor drie stond het middenschip nog steeds in lichterlaaie. Geweldige hoeveelheden water werden aan de landzijde door het waterkanon en aan de waterzijde door het waterkanon van de J. v. d. Heyden en de Jason in het vuur geslingerd., met het gevolg, dat de vlammen mindei fel uitsloegen over de bovendekken. Inwendig woedde het vuur echter met onverminderde kracht voort en vrat zich lang zaam maar gestadig voort naar het achterschip Van tijd tot tijd weerklonk een dof.'e knal, waarschijn lijk door het springen van koolzuurflesschen of flesschen samengeperste lucht. Een enkel oogenblik heeft men nog, in overleg met den op het terrein verschenen directeur van de Maatschappij Nederland, den heer Delprat, overwo gen hot schip van den wal te verhalen, doch, aange zien dit ongeveer een half uur in beslag zou nemen en men gedurende dien tijd geen water in de vlam men kon werpen, zoodat het vuur in dien tijd onge stoord verder kon ontwikkelen, heeft men dit voor nemen weer laten varen. Met inspanning van alle krachten bestrijdt de brandweer het vuur Het aantal slangen, dat uitge legd is, is niet te tellen. De P. C. Hooft. De P. C. Hooft is iri 1926 gebc uwd te St. Nazaire en met ongeveer 15000 ton. Het schip is twee jaar geleden te Rotterdam van een anderen voorsteven voorzien, teneinde het sneller te doen varen. De vo rige week was de P. C. Hooft uit Batavia binnen ge komen. Het zou den 23sten November weer naar Ba tavia vertrekken. In Santa Cruz meer dan de helft van de be volking gedood. De stad biedt een ontzettenden aanblik. Uit HAVANNA, 12 November (V.D.): Het aantal dooden dat de stormvloed heeft ge- eischt, wordt thans geschat op 2700. In Santa Cruz is meer dan de helft van de bevolking gedood. De materieele schade beloopt volgons voorloopige schat ting 12 rmllioen gulden. Veertig procent van den sui- keroogst en geoogste suiker tot een waarde van ruim 1 millioen zijn vernield. De stad Santa Cruz biedt een ontzettenden aanblik. Te midden van de puinhoopen staan soldaten, die on middellijk op iederen plunderaar schieten. De lijken liggen hoog opgestapeld en worden begraven in massagraven, teneinde besmettelijke ziekten te voor komen. Van alle zijden worden medicijnen, voedsel en kleeding te Santa Cruz aangebracht. De militaire bevelhebber van Santa Cruz maai melding van een sensationecle voorspelling van de catastrophe, waardoor het l.em mogelijk werd hon derden menschen te redden. Een visscher was midden in den nacht zijn woning binnengestormd met de woorden: „Kijk naar de zee en den hemel en u zult zien dat geheel Santa Cruz zal worden overstroomd." De bevelhebber deed daarop alles wat in zijn macht was om de bewoners tot hun plicht te brengen, waar bij hij meermalen zelfs met wapenen moest dreigen. De wervelstorm heeft op het eilandje Cayman Brac bij Cuba 67 personen gedood en 100 zwaar gewond. Alle gebouwen zijn vernield of zwaar beschadigd. Ernstige mijnontploffing in Enge land. Verscheidene slachtofiers Bij een ontploffing in de mijn van Ashton in Ma- kerfield (gemeente Wigan) in Engeland, zijn drie mijnwerkers gedood. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. Een nader V.D.-telegram spreekt reeds van elf dooden. Tot nu toe 25 lijken uit de Ashton*mijn geborgen. Naar nader wordt gemeld, vond de ontploffing in de mijn van Ashton in Makerfield in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om drie uur plaats. De nacht ploeg van honderdvier man was in haar geheel bene den in de mijn aan het werk. Zaterdagmorgen om half acht waren nog minstens vijf en-twintig man beneden in de mijn. Vier man zijn naar het hospitaal te Wigan over gebracht, lijdende aan de gevolgen van gasvergifti ging en min of meer ernstig kwetsuren. Terstond zijn een aantal reddingsbrigades, voor zien van zuurstofapparaten in de mijn afgedaald. In den loop van den nacht zijn vier-en-twintig lij ken teruggevonden. Sommige ervan waren onher kenbaar verbrand. De reddingsmanschappen zijn erin geslaagd,, eeni ge gewonden uit de mijn te redden. Een groote menigte bloedverwanten, van de man nen, die zich bij de ontploffing in de mijn bevonden, verzamelde zich rond de hoofdschacht. De politie heeft hierop het terrein rond de schacht afgezet. Een aantal mijnautoriteiten en drie vertegenwoor digers van het mijnbureau zijn in de mijn afgedaald, om een onderzoek naar de mogelijke oorzaak der ramp in te stellen. De reddingspogingen opgegeven. Men heeft koortsachtige pogingen gedaan, om de vier mijnwerkers, die nog vermist werden na het ongeluk in de mijn, te redden. Do reddingspogingen leverden echter geen resul taat op, zoodat de hoop vrijwel is opgegeven. Het aantal dooden is hiermede waarschijnlijk ge stegen tot acht-en-twintig. Een muur onder den druk van eenige dui zenden centenaars gerst bezweken. Aan grenzende woonkeet onder puinhoopen be dolven. Vergeefsche reddingspogingen. 19 Dooden; vier ernstig gewonden. WARSCHAU, 13 Nov. Zondagochtend heeft te Warschau een buitengewoon ernstig instortingsongeluk plaats gehad, waarbij 18 per sonen om het leven zijn gekomen. Vier personen wer den voorts in ernstig gewonden toestand naar het zie kenhuis overgebracht. Voor hun leven wordt gevreesd. De ramp heeft plaats gehad, doordat een muur van een twee verdiepingen hoog graanpakhuis. dat toebe hoort aan de brouwersfirma Haberbusch en Schiele, onder den druk van eenige duizenden centenaren gerst bezweek en met zijn geheele gewicht, mitsgaders dat van het graan een geheel uit hout opgetrokken belen dend huurhuisje verpletterde. Aangezien dit hui9je, dat door arme straatventers en arbeidersfamilies werd be woond en evenals het gaanpakhuis bouwvallig was, geen weerstand bood, was. toen de stofwolk was was opgetrokken, niet veel meer was te zien dan 'n schoor steen. Zeven bewoners van het huis kwamen er met lichte verwondingen en den schrik af. Hoewel de bergings werkzaamheden direct met groote energie werden aangevangen, werden, bij het verzenden van dit be richt, nog steeds twee kinderen, een jongen van 14 en een meisje van 8 jaar, vermist. Tot de dooden behooren vier vrouwen en drie kinderen. De lijken zijn allen deerlijk verminkt. Nalatigheid van de brouwersfirma is de oorzaak van de catastrofe. 19 dooden. Nader wordt uit Warschau gemeld, dat bij het in stortingsongeluk te Warschau 19 personen om het, leven zijn gekomen. Zeven personen zijn min of meer ernstig gewond. In den mist plaats gevonden. Groote op winding onder de passagiers. Beide sche pen hun reis onderbroken. Het stoomschip „Alaunia" van de Cunard-Line (14000 ton), met 250 passagers aan boord is even na het ver trek van Quebec op de St. Laurens van de Ca.nadian- Pacific Line. groot 20.000 ton. De botsing, die in den mist nlaats vond, was vrij hevig en veroorzaakte groote opwinding onder de passagiers. Beide schepen werden aanzienlijk beschadigd en moesten hun reis onderbre ken. De „Alaunia" is naar het droogdok te Quebec ge bracht. Duitsch schip op een rif geloopen. Uit N e w-Y o r k. Naar uit Mexico-City wordt ge meld. is het Duitsche stoomschip ..Vistula" met 60.000 vaten petroleum aan boord ten Zuiden van Vera Cruz op een rif geloopen. Het schip was op weg van Tam- pico naar Hamburg. Het stoomschip Rio Bravo" heeft de S.O.S.-aelnen opgevangen en is de ..Vistula" te hulp gesneld. Er staat een zware zee. terwijl de bemanning zeer van de koude heeft te lijden. Een rijke buit gemaakt, doch geen kans gezien, het gebouw weer fce verlaten. Den volgenden morgen door den portier gegre pen. De bank van leening te Amsterdam op den hoek van den Oude Zijds-Voorburgwal en dc Lombardsteeg heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bezoek gehad van een inbreker, die een goeden bult heeft gemaakt, doch geen kans gezien heeft daarmee te ontkomen. Toen Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur de Inwonende portier van het. verkooplokaal Frascati. in de Nes te Amsterdam, welk gebouw naast dat van de bank van leening is gelegen, de voordeur van het gebouw wilde openen, vond hij in een van de vertrekken bij het por taal een man, die op een bank zat en een gonjezak naast zich had liggen. De portier kon er bij den man niets anders uitkrijgen, dan dat hij gisteravond bij on geluk in het gebouw was ingesloten, en nu maar het tijdstip had afgewacht, waarop het gebouw weer ge opend was. Met deze verklaring nam de portier geen genoegen en met eenige andere leden van het personeel heeft hij den man aan de politie overgeleverd, die hem naar het. bureau Singel heeft overgebracht. Het was intussöhen gebleken, dat de gonjezak. die 's mans bagage uitmaakte, volgestopt zat met gouden en zilveren voorwerpen en bijouteriën. Bij nader onderzoek is waarschijnlijk geworden, dat de man zich Vrijdagavond opzettelijk heeft laten in sluiten in het gebouw Fracati en in den nacht over een binnenplaats en door het indrukken van een venster ruit zich toegang heeft verschaft tot het hoofdgebouw* van de stadsbank van leening aan dc O.Z. Voorburg wal. Hier is hij doorgedrongen tot het magazijn, waarin de z.g. winkelgoederen geborgen worden dat zijn de niet ingeloste panden, die bestemd zijn voor de open bare veilingen. Den rijken buit. dien hij hier vond. heeft hij in de zak gepakt en daarmede heeft hij zich uit d'e voeten willen maken, vermoedelijk over het dak, om zich vandaar langs de goot op den beganen grond te laten zakken. Zeer waarschijnlijk heeft men in dezen man ook den dader te pakken van de insluiping, die in April van dit jaar in de. stadsbank van leening gepleegd is. waarbij voor een vrij aanzienlijke waarde gestolen is. Na deze inbraak zijn afdoende maatregelen genomen, om den weg, waarlangs de dader het gebouw toen heeft kunnen verlaten, te versperren. Hierop had de dader natuurlijk niet gerekend, met het gevolg, dat hij in de val is geloopen en niet anders heeft kunnen doen dan gelaten zijn lot, d.i. ziin aanhoudig, afwachten. Zoomin als aan den portier heeft hij bij zijn verhoor op het politiebureau zijn naam willen opgeven; d.w.z. hij heeft een klaarblijkelijk valsche naam genoemd, waarmede hij ook het proces-verbaal van zijn fouillee ring heeft onderteekend. Van een eigenlijk verhoor heeft geen sprake kunnen zijn. omdat hij weigerde op eenige vraag te antwoorden; hij zeide alleen maar, dat hij van Puffelen heette. De politie is er nog niet in geslaagd zijn identiteit vast te stellen. Zijn waren naam opgegeven. Later heeft de man zich echter blijkbaar bedacht en 2ijn waren naam opgegeven. Het is een 19-jarig zee man. die werkloos is geworden. Hij kent de Bank van Leening en speciaal den winkel, waar hij dikwijls goe deren had gekocht. Hij ontkent zijn heenweg door het veilinggebouw Frascati te hebben genomen, doch geeft voor over de daken te zijn geklommen. Daar dit een moeilijk karwei Is, hecht de politie er voorloopig geen geloof aan. Jongeman steekt meisje neer. Nadat zij eerst samen op bezoek waren geweest. AMSTERDAM. 14 Nov. In den afgeloopen nacht omstreeks half een is op den hoek van de Ben Viljoenstraat en het Afrikanerplein een moordaanslag, gepleegd. Op dat tijdstip bracht een 20-jarige jongeman zijn even oude verloofde, Dinsdag geheeten. naar huis. Zij "aren dien avond op bezoek geweest bij bekenden, waar zij van 7 tot 12 uur waren geweest. Oogenschijnlijk goedsmoeds waren beiden huiswaarts getogen. Voor de woning van het meisje haalde echter jongeman plotseling een groot mes te voorschijn, waarmede hij het meisje in den rug stak. Door den G.G. en G.D. is de gewonde naar het Israëlitische Ziekenhuis vervoerd. de motieven' die den jongeman tot zijn daad nebben gebracht is nog niets bekend. Zich zelf bij de politie aangegeven. De jongeman, die den moordaanslag op de 20-jarige ,..V' Dinsdag gepleegd heeft, en die zich zelf bij de po litie heeft- - - - aangegeven, deelde mede, dat hij tot zijn daad gekomen, omdat het meisje de verloving had af gemaakt. Hij was daardoor zoo opgewonden geraakt, dat hij zijn mes gegrepen had en haar in den rug had ge- Vier winkelhuizen totaal uitgebrand. VLISSINGEN. 13 Nov. In den laten Zondagavond heeft alhier in de Kerk straat een smalle winkelstraat, een geweldige brand gewoed. Omstreeks twaalf uur ontstond brand in den sigarenwinkel van den heer Kruisse. Het vuur sloeg spoedig over naar de aangrenzende confectiezaak van den heer Pluimers en naar den overzijde gelegen come- stibleszaak van den heer Meulmeester en den naaima chinehandel van den heer Steketee. De Vrijwillige Brandweer van Vlissingen was spoedig ter plaatse met 1 autospuit en twee kleine motorspuiten en bestreed met ongeveer 10 stralen het vuur. Zij ver mocht. echter niets uit te richten en moest zich ln hoofd zaak bepalen erger te voorkomen. De hulp van de ma rine-brandweer werd niet aanvaard. Omstreeks half twee kon gezegd worden dat men den brand meester was. De vier genoemde winkelhui zen zijn totaal uitgebrand. De aangrenzende perceelen liepen zeer groote waterschade op. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Voor zoover bekend is zijn alle winkeliers tegen brand ver zekerd. De schade wordt gesohat op ongeveer honderd duizend gulden. Wraak van een psychopaath? Bazel, 12 Nov. (V.D.): het \{l!,rd!nking bestaat, dat de ontzettende brand in aan trol* u 8 Buehl aan het meer vaa Zurlch is in het 42-jarig psychopaath. die verblijf hield ceinnr^ gebouw en die reeds meermalen was weg- verftt^en' 1S s?.dert den nacht van den brand spoorloos uren enen- Hij was dikwijls zeer opgewonden. Weinige e -°r den brand hadden de bestuurders nog een brarhtL m.fhe™' waarin ZU bem onder het oog naar V I 21311 gedrag zou leiden tot overplaatsing met ^o°KnitgS n Daar°P dreigde de man, dat hij Hii w bestuurders nog „een appeltje te schillen" had. heeft JLt; Zlcj)..naar bed, waarna men hem niet meer gezien. Zijn aanhouding is bevolen. Barbertjes eigen schuld. Naar aanleiding van twee ongevallen, die met een tusschenpoos van tien dagen in de vorige maand ge beurden op den onbewaakten overweg aan den Zwar- teweg bij Gouda, richtte het gemeentebestuur van Gouda aan de Jirecti: van de Nederlandsche Spoor wegen het verzoek dezen overweg wederom te doen bewaken. De directie heeft geantwoord, dat zij geen aanleiding kan vinden, aan het verzoek te voldoen, aangezien alle ongevallen op bedoelden overweg ter plaatse waarvan het uitzicht op naderende trei nen alleszins voldoende is moeten worden toege schreven aan onoplettendheid van de slachtoffers.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9