Het zelf maken van kleeren. 5 NIEUWE UITGEBREIDE HANDLEIDING Kosteloos voor onze Lezeressen. Toen wij in het begin van dit jaar zooveel vragen te beantwoorden kregen van lezeres sen, die gaarne zelf haar kleeren wilden maken, hebben wij een zéér beknopte hand leiding samengesteld, waarin de antwoorden op deze vragen zooveel mogelijk verwerkt werden. De praktijk heeft ons echter geleerd, dat dit niet voldoende was. Wel bleven nu de meest voorkomende vragen uit, doch tal van andere problemen deden zich geregeld voor, die toch ook beantwoord moesten worden. Daar dezelfde vragen ons steeds weer be reiken. hebben wij de meest voorkomende in een aantal duidelijke artikeltjes verwerkt en in een meer uitgebreide van vele illustraties voorziene handleiding opgenomen. Hierin worden o.m. besproken: het maken en af werken van de rok, het knippen en rijgen, 't vergrooten van patronen, hoe de gezette vrouw zich moet kleeden, het keeren van de stof enz., terwijl wij bovendien nog een vijf tigtal afbeeldingen geven van nieuwe mo dellen (wintermode). Deze uitvoerige handleiding is voor onze lezeressen tegen inzending van porto op aanvraag geheel kosteloos verkrijgbaar bij de moderedactrice van dit blad en wordt van af heden ook met onze patronen medege- zonden. DE MODE-REDACTRICE. Uitgaansiapon voor jonge meisjes. (226). Dit lieve japonnetje kleedt, indien het van een mooie tint zijde gemaakt is, zeer apart en kan met of zonder pelerine gedragen worden. De blouse heeft een gedrapeerd voorstuk, en de rok een heupstuk, dat vóór twee pun ten en achter één punt heeft, verder een niet te wijde klokrok en een smal ceintuurtje met fantasiegesp. Indien men er de voorkeur aan geeft de japon niet mouwloos te dragen, dan staat een glad aansluitend model hier bij het meest gekleed. De kleine pelerine kan naar verkiezing al dan niet gedragen worden, daar zij niet op de japon bevestigd wordt, doch de einden midden-vóór in een losse knoop gelegd wor den. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 tot en met 44. Prijs f 0.58. Huis- of kantoorjapon. (227). Dit jeugdig kleedende model is geschikt om als huis-, zoowel als kantoorjapon ge dragen te worden. Voor het laatste doel zijn met het oog op de kouder wordende dagen lange aansluiténde mouwen te verkiezen, terwijl bij de huisjapon de korte of lange blousemouw beter past. Deze laatste geeft bij het in beweging zijn meer mee, doordat hij wijder is. De japon bestaat uit het lijfje, dat tot het middel reikt, voor- en achterbaan, die een aangeknipt heupstuk hebben en zijbanen, terwijl de sluiting op zijde met knoop en knoopsgaten of met drukknoopen en dan apart opgezette fantasieknoopen wordt ge maakt en tot het middel reikt; op de voor baan van den rok wordt eveneens een knoop- garneering aangebracht. We maken twee losse shawlkragen, waardoor het heel gemakkelijk is om even een frisschen kraag op de japon te rijgen, desnoods één witte en één van zacht gekleurde zijde, waardoor we dan variatie kunnen aanbrengen. Op de elleboognaad naaien we een rijtje kleine knoopjes en werken de mouw desge- wenscht met een smalle zijden manchet af. De stof, die wij voor de huisjapon gedacht hebben, is wollen mousseline, terwijl voor kantoor tweed een ideale stof is, warm en toch niet zwaar. Patronen verkrijgbaar van maat 42 tot en met 50. HET VLOERZEIL EISCHT EEN GOEDE BEHANDELING. De behanger heeft zoo juist nieuw zeil of linoleum in de voorkamer gelegd. En on middellijk pleegt de huisvrouw een moord- dadigen aanslag op de levensduur ervan, want in plaats van eenige dagen behoorlijk te wachten totdat het zeil plat ligt, worden de meubelen er al in gesleept en neergezet. Als er misschien nog vouwtjes in het zeil waren, zullen deze, nadat de meubelen - er over gesleept werden, barstjes worden, die er natuurlijk nooit meer uitgaan. En boven dien hebben verschillende meubelstukken scherpe pooten, die leelijke krassen kunnen maken. Het barsten van het zeil kan men voor komen door het eerst een paar dagen te laten liggen, voordat de meubelen in de kamer gezet worden. Als het pas gelegd is. vertoont het hier en daar wat bobbels, maar na enkele dagen ligt het mooi plat en gelijk op de oppervlakte van den vloer. De krassen die veroorzaakt worden door de pooten van de meubelen, kunnen voorkomen worden door er wieltjes onder te zetten, geen me talen. maar gummiwieltjes, die in eiken winkel voor behangersfournituren te koop zijri. Nieuw zeil heeft een eigenaardigen geur, die spoedig verdwijnt, maar de huisvrouw is dikwijls wat haastig gebakerd en bederft het door er met een of andere ruikende vloeistof op te sprenkelen. Natuurlijk bevat deze bestanddeelen, die vet oplossen en daar mee het zeil aantasten. Daarom mag men ook nimmer spiritus, benzine, geest van sal miak of dergelijke vloeistoffen gebruiken bij zeilbewerking. Als men den geur spoedig wil laten ver dwijnen dan kan men het beste zuiver water gebruiken, maar oppassen-natuurlijk, dat het aan de kanten niet onder het zeil loopt, waardoor het zou gaan rotten. Gebruik koud of lauw water, waarin een stukje zeep is geklopt. Het zeepwater mag echter niet op het zeil achterblijven en moet met schoon water nagespoeld en tenslotte goed afgedroogd worden. Groote oppervlakten kan men het beste schoonmaken met zaag sel, waarin kleurlooze olie vermengd is. Men moet den vloer niet al te veel met was doen, want dan zou men een kleverige massa ver krijgen. Om die reden is het ook goed den vloer elke maand met water en zeep te doen. Zeil kan onherstelbaar vernield worden, doordat de vloer waar het op ligt ongelijk is. Om een hobbeligen vloer gelijk te krijgen is geen gemakkelijk werk, maar een laag viltpapier of zelfs courantenpapier zal het zeil tegen de bulten van een ongelijken vloer beschermen. Bij het uithalen van vlekken uit het zeil wordt ook herhaaldelijk gezondigd. Het is gemakkelijker vlekken te voorkomen, dan ze er uit te krijgen, dus moet men er voor zor gen, dat het zeil nooit gelegd wordt voor het geheele huis geverfd en behangen is Vooral kalk is zeer schadelijk. Als het te veel moei te kost om het zeil uit de kamer te halen als er geschilderd of gewit wordt, dan moet men den vloer tenminste met zakken of courantenpapier bedekken. Inkt- en roestvlekken kunnen verwijderd worden met zuringzout, maar niet te lang op het zeil laten liggen, daar anders de kleuren aangetast worden. Teervlekken kun nen met boter behandeld worden en de laat ste wordt er met vloeipapier afgehaald. Vet vlekken verdwijnen met terpentijn. Een practisch overtrek voor een stoel In gezinnen met kleine kinderen hebben de velours of gobelin overtrekken van fau teuils veel te lijden. We kunnen dit euvel voorkomen door een cretonnen overtrek te maken, precies volgens de vormen van de Aparte garnituren. Zelfs het meest eenvoudige, donkere toilet krijgt een egheel ander aanzien, indien wij ons de moeite getroosten een bij de halsuit snijding passend garnituur uit te kiezen. Een jong meisje met een mooie slanke hals ziet er bijzonder aardig uit met een bonte gedrapeerde shawl, die men door schuin aangebrachte knoopsgaten haalt en aan de tegenovergestelde zijde in een losse knoop legt. Een niet symetrische halsgarneering staat oo kde meest gezette vrouwen vaak heel goed, alleen zal men dan meer met de kleur en het motief der gameering rekening moe ten houden. De gesteven kanten kraag en manchetten zullen niet iedereen staan, evenmin als de gedrapeerde door twee gespen bijeengehou den zijden halsgarneering. Een punthals met kanten strik, die op zijde vastgehecht wordt en manchetten die vrij hoog zijn van dezelfde kant, doet ook heel aardig aan. Tenslotte noemen wij nog even het nieuw ste garnituur, dat met een smal boordje om van een kleine pelerine, vaak van soepel de hals sluit, waaraan een kraag in den vorm zijden geplet pluche, maar ook meermalen uit kleine volants van verschillende grootten bestaande. (Nadenk verboden.) Met en zonder omhulsel. Bijzonder elegant bij 't middag- en avond toilet zijn de zeer aparte lichte ..omhulsels" die men thans draagt en waardoor ook de laag uitgesneden japonnen „gekleed" staan. SCHOOLJURK VOOR MEISJES VAN 10—14 JAAR. 695 Dit eenvoudige, doch aparte jurkje is van effen stof met bijpassende garneering bijzonder aardig. De jurk bestaat uit een rok. die aan een voering- lijfje is gezet, waarvan het onderste gedeelte met een andere kleur stof bekleed wordt tot even onder het armsgat Het korte lijfje, dat midden achter sluit met een rij kleine knoopjes, wordt los over het voeringlijfje gedragen. De mouw is aangesloten en heeft geen garncering. terwijl het rokje midden vóór en achter een diepe stolpplooi heeft Dit model jurk leent zich bijzonder goed om van een oude damesjapon ge maakt te worden. Indien men nieuwe fa 75 aanschaft, is bruin met een terra cotta tusschengedeel- te heel mooi. ook blauw en rood doen 't heel goed samen, terwijl het model ook zeer geschikt is voor een geruite jurk met effen tusschenstuk. Patronen verkrijq- baar voor meisjes van 10—14 jaar. Ons practisch hoekje. *N PADDESTOEL VOOR DE KINDER Voor hen, die goed de handen kio bruiken. is het maken van de hit*- beelde schemerlamp 'n aardig werfc\' van zij voldoening beleven. Heti*. van ijzerdraad voor den steel IC* van den paddestoel is zoo eet^ men het zelf kan maken. Het aan op nauwkeurig werk. Vervolgens wordt er een vierkai-- gezaagd voor de electrische aanshjj plankje wordt groen geverfd. Nu nog geel perkamentpapier noodig.tC! te vervangen door zeer stevige jït stoel, terwijl wij opzij een lange reep cre tonne aanzetten, die niet alleen aan de onder- en zijkanten, maar ook in het mid den gestikt wordt, zoodat de heer des huizes dankbaar gebruik kan maken van twee berg plaatsen, waarvan de eene helft voor de reeds gelezen couranten of tijdschriften kan dienst doen en de andere voor de nog te lezen bladen. De overtrek wordt los over de stoel gemaakt, zoodat deze bij eventueel bezoek verwijderd kan worden. BANG VOOR HET BAD Het komt heel veel voor, dat kinderen bang zijn om in het groote bad te baden Dit is in den regel niet, omdat zij er tegenop zien om in het water te plassen, integendeel, zij vinden dat heerlijk. Hun angst is een gevolg van het feit, dat het bad glad is en zij meermalen op het punt stonden uit te glijden en te vallen. Wij komen hieraan tegemoet op den bodem een doek te leggen, waardoor uitglijden voorkomen wordt. Men ziet deze kleine jakjes zeer aange sloten dragen, terwijl ze niet lager dan de taillelijn mogen komen, waar zij eindigen in een origineele strik of met een mooie gesp worden saamgehouden. De mouwen zijn zeer wijd en meestal half lang, vaak met bont omzoomd. Heeft men een japon met pofmouwen, dan worden de mouwen van het jakje zóó gemaakt, dat zij er als wijde volants overheen vallen en zijn zij aan de onderzijde open. Met of zonder omhulsel? luidt de vraag. Het een is al mooier dan het andere de keus is moeilijk (Nadruk verboden.) Voor de practische huisvrouw. HET SCHOONHOUDEN VAN KACHELS. Kachels en haarden zien er, nu ze bran den, vaak onooglijk uit: een haard kan eerst met den binnenkant van een gebruikte citroen afgewreven en daarna op de gewone wijze gepotlood worden. Om een kachel werkelijk mooi glanzend te krijgen, is het n- «-dig. dat o-le vc-toon cn verwijderd worden, die geldt in hoofdzaak voor fornuizen. Na het koken moet dagelijks de bovenplaat hiervan worden afgewreven met eeu fiink stuk courantenpapier, zoo noo dig zoif? met sterk sodawater. Een djek met terpentijn lever teveneens goede resul taten op en kan, na het afwrijven met cou rantenpapier) over de kachelplaat gewreven worden: daarna met potlood behandelen. Tenslotte wordt het fornuis nog eens met een oude fluweelen doek nagewreven Het lijkt heel wat. als wij het bovenstaan de nalezen en toch is het geregeld onderhoud zooveel waard, want een goed uitziend for nuis is niet alleen een sieraad in de keuken maar het sraart op den duur cok veel arbeid (Nadruk verboden.) Wasch-wenken. BLEEKPOEDER. Vele huisvrouwen zijn min of meer angst vallig om bleekpoeder te gebruiken, indien het linnengoed na het wasschen nog niet zóó helder is. a'.s zij dit gaarne zouden wen- schen. Wij zouden niet willen adviseeren, om er een gewoonte van te maken, want indien hei niet oordeelkundig wordt gebruikt, dan Kunnen de draden eerder dan noodig is, ver teren. maar af en toe ae wasch in bleekboe- der zetten, haalt de helderheid van het goed een flink stuk op. Regel moet zijn, indien men over een grasveldje beschikt, zon en licht op het goed te laten inwerken; dit is de beste manier van bleeken en indien maar eenigszins mogelijk moet de wasch buiten drogen. Wil men zoo nu en dan blèekpoeder ge bruiken. dan wordt deze in een oud lapje gebonden, (dat echter niet stuk mag zijn) en in een teiltje met een weinig warm water opgelost, dat daarna bij het water gevoegd wordt, waarin men wil bleeken. Goed, ruim naspoelen is noodig, daar het goed anders na het drogen, stroef aanvoelt. WASSCHEN VAN KUNSTZIJDE Kunstzijde kan uitstekend gewasschen wor den indien men de volgende wenken in acht neemt. 1. Gebruik warm, doch geen heet water, en druk het goed zachtjes met de handen in het sop, doch wrijf het in geen geval. 2. Spoel de kleedingstukken in water, dat dezelfde temperatuur heeft als het zeepsop. 3. Na het spoelen wordt het goed onge veer een uur in een handdoek opgerold en verder buiten gedroogd, zoodat het geheel en al droog gestreken kan worden met een warm, doch niet heet ijzer. 310 J zijde. Er worden nu naar eiges 5 fantasie roode bolletjes op geschilder als wij zijde gebruiken van uitgeknipt en geappliqueerd. Nu wordt met eenvoudige steken va: koord men kan bijv. twee korte lange steek elkaar laten afwisselen- materiaal bevestigd op het geraanö ijzerdraad. Daarmee is de aardige lac de kinderkamer weinig moeite nogmaals op, afhangt van werk. Van het begin af zal men een du decimeter bij de hand moeten houde telkens even na te meten en te contro'.: (Nadruk verbode MEISTESMANTEL. 814 jaar. (3IC) Vele c!arrcs zien er tegenop cn durven het niet aan om elf de mantels voor hun dochters te maken. Toch is het heusch geen heksentoer als men een goed patroon heeft Deze mantel h. ft een nieuw model, eenigszins aangesloten met groote revers, naor onde ren toe iets k'oi-kend. Home spun en laine Angora, beide wollen, pluizige stoffen, zijn heerlijk warm in het dragen, evenals doublé face en vele an dere weefsels. Bij de dikke weefsels ver dient het aanbeveling, slechts het bovendeel te voeren, ter wijl stoffen als velours de lai ne, laken e.a. geheel gevoerd worden. Wij stellen patronen ver krijgbaar voor meisjes van S 14 jaar. GOEDKOOPE KNIPPATRÖffl VOOR ONZE LEZERES» Van de op deze pagina afgebeefc^ ien stellen wij ten behoeve van ressen tegen kostprijs knflW oeschikbaar Bestellingen wordefl ö- 6 dagen uitgevoerd na oversein!^ een bedrag van 0.58 op postrefeento! i.n.v den Patronendienst te den Hün der vermelding van 'gewenscht nuts luiste maat Aanvragen kunnen eveneens door inzending van 0.58 per per brie! In postzegels aan de mod trice van dit blad. Joan MaetsuyckeiJj.j den Haag 'a Men verzulme vooral niet juiste gewenscht nummer op het pöSWj strookje of in de brief te vermelden Dc joiste i Dikwijls komt het voor. dat men oW 3ies de maat weet van het te be» model Ten gerieve van lezeressen, die5 mede niet op de hoogte zijn, geven w derstaand een lijstje met de juiste mw de hiermede overeenkomende buste- heupwijdten Voor men tot bestelling^ gaat. diene men zich er eerst van te wissen ot de opgegeven maat klopt voorkomt teleurstelling Maat 40 42 44 46 48 50 Bustewijdte 92 100 108 112 120 126 Heup^ 100 101 110 118 121 138 Het verdient wel aanbeveling om dit 4oed te bewaren opdat men het kan olegen bij eventueel nabestellen van P nen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10