Plaatselijk Nieuws. IEUWS PARTA Naspel van de Winkelsluitingswet. Openbare Propaganda-bijeenkomst. De Holl. Maatschappij van Landbouw, Afd. Schagen en 0. VOORTZETTING DER ZUIDERZEEWERKEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. VAN CHAGEN. De 57-jarige heer Pieter B., caféhouder en wat dies meer zij te Schagen, had op Zondag 15 Mei omtrent 11.50 des avonds, visch verkocht aan liefhebbers van een hartigheidje, 'n feit, waarin de gemeenteveld wachter Flapper een overtreding zag der winkelslui tingswet, weshalve hij proces-verbaal opmaakte vol gens de regelen der kunst. De kantonrechter, voor wien de caféhouder zich had te verantwoorden, bleek ook dezelfde opinie te hebben als den verbalisant en veroordeelde den verdachte tot f5 boete of 1 dag. Met welk vonnis de veroordeelde, die vermeende niet strafbaar te zijn, omdat zijn inrichting niet viel onder het desbetreffend wetsartikel, kwam in hooger beroep en werd alsnu voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar juridisch ter zijde gestaan door mr. Buis kool, om de puntjes nog eens op de i te zetten. De appellant verdedigde zich met te beweren, dat de door hem verkochte vischwaren ter plaatse wer den genuttigd in de daarvoor bestemde lokaliteit. Doch daartegenover werd aangevoerd, dat de ver balisant Flapper had geconstateerd, dat de vischcon- sumenten zich met het hartige hapje naar het aan grenzend café van verdachte begaven, ten einde het gekochte onder genot van een glaasje bier of iets der gelijks te verwerken. Het gebeurde, dat klanten uit het café met bordjes kwamen om zich in den visch- winkel van het verlangde te voorzien. Mr. Buiskool tartte echter den getuige Flapper om met feiten te kunnen aantoonen, dat zulks n a één Mei was geschied. De heer Flapper kon niet met zekerheid zeggen of dit tusschen 1 en 15 Mei was geschied, wel had hij ge zien menschen van uit het café, die bordjes met afge kloven graten terug brachten, op welke verklaring ■verdediger spottend het hoofd schudde. Verdachte, zei verdediger, brengt natuurlijk bij het opruimen van het café de vuile vischbordjes weer te rug. Getuige Flapper bleef beweren na 1 Mei te heb ben gezien dat na 1 Mei vischwaren over de toon bank werden verkocht en meegenomen. Er ontstond eenig meeningsverschil tusschen getui ge en verdediger over de omstandigheden dat er pro cesverbaal was opgemaakt op last van den burge meester. De heeren hebben zelf de bekeuring uitgelokt, want de burgemeester was er absoluut niet voor, protesteer de de verdediger. De getuige a decharge v. Stralen was van meening, dat in de vischbakkerij van den heer B. óók visch werd afgeleverd. De verdachte merkte nog snedig op: Als wij slui ten moeten, kunnen ze de vischvangst in IJmuiden wel heelemaal stil leggen. Zekere heer Lingeman, ook getuige a decharge, ver klaarde, dat heel zelden een vischje uit den winkel wordt meegenomen. De heer Officier vermeende, dat hier inderdaad sprake was van de uitzondering dat in hoofdzaak het gekochte ter plaatse werd geconsumeerd. De inrich ting van appellant wees daar trouwens op en requi- reerde de officier vernietiging van het gewezen von nis en ontslag van rechtsvervolging. Mr. Buiskool had uitteraard een lichte taak. Hij had een dergelijk requisitoir trouwens verwacht Na nog het vonnis onder de loupe te hebben geno men, sloot verdediger zich in hoofdzaak aan bij het requisitoir. Pleiter noemde de winkelsluitingswet weer een. nieuwe klap op het hoofd van den midden stand en becritiseerde hierbij ook den minister van justitie betreffende diens houding in deze aangelegen heid. Van de moderne vakbeweging. In „Cérès" vond gisteravond een openbare propa- gandabijeenkomst plaats van de afdeeling Schagen der S.D.A.P., den Schager Bestuurdersbond en de Soc.-Democratische Vrouwenclub, alhier. De groote zaal van „Cérès"' was dicht bezet, stoelen moesten worden aangedragen en er heerschte reeds dadelijk een feestelijke stemming. Als pianiste fun geerde Mevr. Heider-Brommer, als violist de heer Kos. Aan de muren waren diverse doeken bevestigd, met de verschillende eischen der S.D.A.P. tot op schrift, terwijl ook het vaandel van de afdeeling en de V.A.R.A.-vlag een plaats in de zaal haddeD ge kregen. De heer Orsel deelde in zijn openingswoord mee, dat waar in de partij en in de moderne vakbewe ging den laatsten tijd de samenwerking zoek was, het plan was gerijpt om eens een openbare vergade ring te beleggen, en zulks in samenwerking met de Soc.-Dem. Vrouwenclub en den Schager Bestuurders- bond, doch ook in samenwerking met andere orga nisaties, aangesloten bij de moderne vakbeweging, wat o.a. blijkt uit het vaandel van de afdeeling Scha gen en omstreken van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel Het spreekt van zelf dat spr. zijn vreugde uitte over de groote opkomst zooals spr. nog nimmer in Schagen had kunnen con- stateeren. Een bijzonder woord van welkom richt spr. tot den spreker van dezen avond, den heer G. J. Zwertbroek, secretaris van de V.A.R.A., en voorts tot de pers. Na dit openingswoord vergasten de pianiste en de violist ons op enkele muzieknummers, waarbij vele aanwezigen het niet kunnen nalaten de bekende nummers mee te zingen. Daarna is het de heer Zwertbroek die de belang stelling vraagt en die begint met te herinneren aan de groote betooging op 8 November, den rooden Dinsdag, waarmee aan de machthebbers in Den Haag de macht van de moderne vakbeweging is getoond. Het feit dat de gemeentebesturen aan de werkloo- zen op dien dag geen ontheffing van stempelplicht verleenden, is voor spr. de inleiding van zijn rede. Hieruit blijkt, dat de arbeider in deze maatschappij niet is de vrije, fiere mensch, doch een lijfeigene van de heershende klasse. De heerschende macht be rust bij de kapitaalbezitters, niet bij de arbeidende klasse en deze kapitaalbezitters beletten den arbei der zich in volle vrijheid uit te leven. Een dergelijke vrijhei'dsberooving achten wij in strijd met de men- schelijke waardigheid. Wij willen een anderen vorm van samenleving, niet alleen omdat de arbeiders te weinig verdienen of te lang werken, neen, maar onze strijd is een strijd voor menschelijke waardigheid, bij onzen strijd overheerscht één kreet, de kreet vrijheid! En daardoor is ontstaan de klassestrijd, een strijd dien wij niet zoo graag willen, maar die nood zakelijk gestreden dient te worden om te verkrijgen een menschelijke waardigheid, de vrijheid over ons lichaam, geest en arbeid. Liever zouden wij zonder strijd, maar in aller samenwerking trachten de maat schappelijke toestanden te verbeteren. Het is de ka pitalistische klasse, die zich tegen onze eischen ver zet, die oorzaak is van dezen klassenstrijd. Zij tracht steeds maar weer de arbeidende klasse in de poel van ellende terug te dringen, en daarom zijn wij wel verplicht den klassestrijd zoo sterk mogelijk te voe ren. Omdat de kapitalistische klasse een crisistoe stand doormaakt, wordt deze klassestrijd scherper dan ooit. Spr. wijst op den drang tot loonsverlaging. Deze crisis is een structuurverschijnsel van het ka pitalistische stelsel. In geen geval is het proletariaat de schuld aan deze crisis, dat wordt trouwens door niemand beweerd. Produceeren ter wille van de winst moet funeste gevolgen hebben, het leidt tot periodiek terugkeeren- de crisissen en tot vernietiging van producten. Dit is te wijten uan het huidige productiestelsel De groote verliezen van het kapitaal, die genoemd worden, het is een phase, het is alleen maar een ver lies in waardeschatting. Waar in het raport-Welter het verwijt tot de gemeentebesturen wordt gericht, dat ze in den goeden tijd geen reserves gekweekt hebben, vraagt spr. wat de kapitalisten in hun geheel in den tijd van hoogconjunctuur gereserveerd heb ben voor dezen slechten tijd. De groote winsten in dien tijd gemaakt, zijn nog aanwezig. Bij de Neder- landsche Bank liggen 200 millioen guldens rente loos. Door de Ned. Munt is voor f 100 millioen aan goudgeld aan den omloop onttrokken. De bankbiljet ten van f 1000 zijn eveneens tot een bedrag van f240 millioen uit den omloop verdwenen. De opgepotte waarde in den tijd van hoogconjunctuur is er nog en al die waarde willen wij, de arbeidersKlasse. Niet om er goeden zier van te maken, maar omdat er de maatschappelijke vrijheid aan verbonden is, wij wil len haar brengen in het bezit van de gemeenschap. Niet een gemeenschap in den vorm van de tegen woordige regeering, die een klasseregeering is, en in vele gevallen haar klasse-karakter toont. En het groote bezwaar van ons is, dat deze regeering, die een dergelijk klassekarakter toont, een katholieke regee ring is. Spr. wijst hier op de katholieke leer die deze regeerders als leidraad hebben, citeert uit een twee tal encyclieken, o.a. dat in het bijzonder rekening gehouden moet worden met zwakken en behoeftigen en dat een ieder een deel van de aardsche goederen toekomt. De katholieke politici doen niet anders dan de lasten op de schouders der arbeiders te leggen. Spr. had nog het een en ander willen zeggen over facisme, doch zal dit thans nalaten, maar spr. wijst er op, dat wat op 8 November is gebeurd, de beletse len tot uitzending van de betooging op dien dag, vol slagen dictatuur is te noemen het voeren van ge weld. Dat op dien 8 November 2 batterijen artillerie in de duinen te Waalwijk waren opgesteld was opgenomen in het praatje bij de barbier (Vara), doch deze mededeeling werd door de Radiocommissie ge schrapt. Uit dit alles blijkt echter dat de huidige re geering niet opziet tegen een burgeroorlog. Aan het einde van zijn rede wekt spr. de aanwezigen op. zich zoo sterk mogelijk te organiseeren opdat de regee- ring voor een onverzettelijke macht komt te staan. Spr. roept de aanwezigen op voor den strijd voor het socialisme. Heil onze S.D.A P. Daverend applaus Waar de heer Zwertbroek onmiddellijk de bijeen komst moet verlaten, brengt de Voorzitter hem harte lijk dank voor zijn rede en spreekt den wensch uit dat wij den heer Zwertbroek meerdere malen in Schagen aanwezig zullen zien. Na de pauze is het de S.D. Vrouwenclub die voor het voetlicht treedt met de éénacter „Even een bood schap". dat van propagandist'schen aard zijnde de verschillende maatschappelijke wantoestanden dui delijk in het licht stelt. Met groote aandacht wordt het tooneelstukje, dat door de dames zeer goed wordt vertolkt, aangehoord. Muziek, zang, een verloting en een Amerikaan- sche verkooping, wisselden elkaar nog af, en daarna sprak de Voorziter het sluitingswoord, waarbij ge wezen kan worden op het welslagen van dpzen avond en aan allen die daartoe hadden medegewerkt, dank werd gebracht. Tot slot dansen BILJARTEN. Maandag j.1. bad weer een van de eerste handicap- matchen van het seizoen plaats en wel in „de Post hoorn" van den heer J. Peetoom, alhier. Gespeeld werd van groep b, 1 tegen 2, n.1. de heeren W. van Erp, Jb. Stammes Pz., H. S. Eriks en A. Eriks, tegen H. F. Fellinga, W. F. Gorter, G. Kouseband en D. Klos. Van de 16 partijen werden door de eerste groep gewonnen 7 en door de tweede 9 partijen. Onder vrij wat belangstelling en aangenomen toon verliep deze match en werd met de meeste animo gespeeld en veel spanende partijen te zien gegeven, zoodat het weder een uitstekend geslaagde avond mag heeten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johannes Jacobus, zoon van Jacob Heddes en Catharina Molenaar. POLITIE. Verloren: een portemonnaie met eenig geld. PROGRAMMA VOOR A£. ZONDAG. K.N.V.B. Schagen I—Texel I, Joh. Kok, 2 uur. Grensrechter K. S. Leguit. NH.VR. J.V.C. ISchagen n, C. Metselaar, 2 uur. Callantsoog ISchagen IV, C. Ansum, 2 uur. Vertrek per bus gezamenlijk om 12.30 uur. Schagen IIID.E.S. I, 12 uur, Schrasser. D.E.S. kleedkamer terrein. Schagen m wordt beleefd verzocht zich zoo mogelijk thuis te verkleeden. Schagen BD.E.S. A, 10.30 uur, Schrasser. Beiden kleedkamer A. H.R.C. ASchagen A, 11 uur, C. J. Mol Jr. Vertrek per bus 10 uur precies. DECLARATIES SCHEIDSRECHTERS. Schagen II—H.R.C. V, f 1.78, L. Tichelaar. Schagen TVJ.V.C. n L. Tichelaar. HOOGERE ELFTALLEN VOOR AS. ZONDAG. Afbericht uiterlijk Vrijdagavond 8 uur bij J. Lingeman. Schagen I: doel: C. Prins; achter: V. Vlottes en P. Boon: midden: A. Plakman, R. Rus, J. Watertor; voor: W. Rus, B. Buiskool, J. Kakebeeke, G. J. Boon tjes en J. Lutieharms. Reserve: J. C. Rus. Schagen II: doel: D Arnoldus; achter: S. Bree- baart en K. Rempt; midden: P. Blaauboer, P. Mole naar, J. Koomen; voor: S. Paulusma, C. de Moor, E. Rus, J. Molenaar, G. Paulusma. Reserve: W. v, Geelen. Schagen III: doel: D. Wit; achter: C. Beers en M. Slikker: midden: C. Tjalkens, J. Weeland en J. Wit; voor: H. Uitterdijk, P. Lem, A. Keet, J. Kossen, P. Ruig. Reserve: D. Leeuwenkamp. Schagen IV: doel: J. ?l"en: achter: G. Lem en T. Brantenaar; midden: J. Blok, A. Slikker en J. Broer; voor: C. Kossen, A. Oosterbaan, S. v. d. Wal, J. E. L. van Ketel en H. Middelbeek. Reserves: C Tump en F. Koomen. ADSPIRANTEN-ELFTALLEN VOOR A.S. ZONDAG. Schagen A: Doel: T. Bijpost. Achter: J. Peetoom en W. Moransart. Midden: P. Boontjes. P. Bruin en A. Uitterdijk. Voor: S. Grootes C. v. Haren, A. Schoorl, D. Ruig, L. Strijder. Reserves: J. Klant en C. Neefkes. CORRESPONDENTIE. „Een Grachtbewoner" zendt ons een schrijven over het optreden der politie op Keuveltjesavond en uit daarin nogal krasse beschuldigingen. Waar hij ech ter dit stukje niet met zijn naam heeft onderteekend, hebben wij het naar da papiermard laten verhuizen. DE RED. VOOR HET CRISIS-COMITé. De uitvoering te geven door de verschillende Scha ger vereenigingen en waarvan de baten ten goe 3 komen aan het Plaatselijk Crisiscomité, zal worden gehouden op Vrijdag 25 November a.s. Voor nadere bijzonderheden venvijzen we naar de advertentie. EEN AUTOBOTSING. Dinsdagmorgen om ongeveer 9 uur heeft op het Noord alhier, juist in de bocht bij het huis van den heer Portegies, een autobotsing plaats gehad, die won der boven wonder met alleen materieele schade is afgeloopen. Het was erg mistig en goed zicht was er dientengevolge niet. De heer J. L. toog me een 2-tal passagiers in een gesloten 4-persoons Ford naar Alk maar. Juist in de bocht ontmoette deze Ford een zwaren 6-persoons Plymouth-wa^en, waarin gezeten was de vertegenwoordiger der fa. Utermöhlen uit Amsterdam. Mede door he' slechte weer was in deze bovht een botsing niet te verm-jden. Gelukkig reden beide wagens met matigen gang. De Ford was er wel 't ergst aan toe. Met een kapotte treeplank en dito spartbord, een ontzet wiel en verbogen as, moest de wagen door de fa. Blaauboer en Kossen worden weggesleept. De Plymouth liep een defecte stuurinrichting en een beschadigd spatbord op Ook hierover ontfermde zich de fa. Blaauboer en Kosten. Naar we vernemen is de wagen van den heer J. L. kort geleden uit de verzekering genomen. De Plymouth-eigenaar daarentegen is all-risk ver zekerd. Wie hier wel schuld heeft is moeilijk uit te ma ken. De regels van het verkeer werden door beide chauffeurs in acht genomen. De grootste schuld is wel te wijten aan de voor veilig verkeer ongeschikte en ongewenschte bocht. En zooals gezegd, n.en kon door dikke mist geen hand voor oogen zien. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. De afdeeling Schagen der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw kwam in ledenvergadering bijeen op Dinsdag 15 dezer, om 7.30 uur, in het Noordhol landsch Koffiehuis. Aanwezig waren 9 leden. De voorzitter, de heer D. P. Timmerman, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder roept spreker het welkom toe aan den heer Jm. Blaauboer, hoofdbestuurslid der Maatschap pij, die bij punt 4 der agenda, luidende: Crisisverga dering van de Maatschappij te Den Haag, zoo noodig inlichtingen zal verstrekken. Spreker betreurt het dat zoo weinig leden aanwezig zijn. Juist, waar de tijden zoo slecht zijn, is samenwerking onontbeerlijk. Met den wensch, dat de besprekingen in het belang der Mij. zullen wezen, verklaart voorzitter de vergadering voor geopend. De notulen der vergadering van 12 Mei 1932 worden door den secretaris, den heer Joh. de Veer. gelezen en zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Den secreta ris wordt dank gebracht voor de juiste weorgave. Ingekomen zijn eenige stukken van het Hoofdbe stuur, w.o. een verslag van de Crediet-Commissie; Rapport der Zuivelcommissie. De secretaris kan mededeelen, dat de afdeeling 9 nieuwe leden kon boeken in dit Jaar, iets wat voor de afdeeling goed te noemen is. Ingekomen is een circulaire over de crisis-varkens- wet; 'een verslag van de commissie over het Hoog heemraadschap; en een circulaire der afd. Texel Eierland, met het verzoek daaraan adhaesie te be tuigen. Het betreft hier een door Ir. Dijt uitgewerkt idee over goederenschatting. Besloten wordt hieraan adhaesie te betuigen. Ingezonden zijn circulaires benoodigd voor recla meeren in pachtzaken. Deze circulaires zijn verkrijg baar bij den afd. secretaris, voor hen die zich ge drongen gevoelen te reclameeren. Het Jaarverslag der Maatschappij kwam eveneens in het bezit der afdeeling. Daarna kwam aan de orde het verkiezen van een bestuurslid, wegens vertrek van den heer Ir. G. Veen- stra. Voorzitter wil, albcvorens tot stemming over te gaan, woorden van dank doen hooren aan Ir. Veen- stra voor alles wat deze voor de afd. heeft gedaan. Schagen B: Doel: R, Prins. Achter: W. Quax en A. Wit Midden: S. Visser. T. Moransart en A. Molenaar. Voor: J. Bijj>ost P. Schoorl, J. Gelder, G. Rempt N. Blaauboer: Reserve's: J. Starreveld, Jb. Schram en J. Dooves. De elftal- en adspiranten-commissie zou gaarne willen dat ieder Zondag a.s. meedeed. Dit vergemakkelijkt hun taak en U helpt daardoor de vereeniging. De adspiran- ten willen bij verhindering ook wel zorgen dat ze dit uiterlijk Vrijdagavond 8 uur bij den heer J. E. 1* v. Ketel, Landbouwstraat, berichten! KIJKT UW SCHOEISEL NA. Zondag a.s. zullen door het bestuur of leden van de E.C. de schoenen der spelers van fcbuisspelende elftal len worden nagezien. Dus kijkt even uw sohoenen na, en sla er Indien noodig, nieuwe dopjes onder. Een en ander geit natuurlijk ook voor de uitspelende elftallen die t.z.t. ook een beurt zullen krijgen. S.O.S. OF ATTENTIESEIN? Blijf daar nu eens optimist bij. Schagen I speelt 3 thuiswedstrijden en... drie nederlagen. Schagen speelt 3 uitwedstrijden en dat levert 5 punten op! Ik begrijp er niets meer van... Ik was getuige van den wedstrijd SchagenD.T.S. en 't begint er veel op te lijken, dat we binnenkort inplaats van 't attentiesein het S.O.S. moe ten seinen. Wat we van Schagen I Zondag j.1. zagen was om er kippenvel van te krijgen. Zal voor Klaas Leguit 'n hard gelag geweest zijn, toen hij het eerste elftal daar zoo zag verliezen. Kansen te over, maar er kwam geen schot noch een goal. En toen aanvoerder Rus een toegewezen penalty miste, deed dat de deur dicht. Dat gebeurt hem nu nooit, maar juist in dezen wedstrijd wel! Het liep D.T.S. in alles mee en Schagen in alles tegen. En wat nu Spartanen? Ik geef het nog niet op. Jullie komen terug, en wij komen weer terug, maar vooral koppen op! Immers moed verloren alles verloren. Na regen komt zonneschijn! Het woord is nu aan jullie Spartanen. Laat Zondag zien wat je kunt! Tot Zondag en laat ons weer eens genieten. D. W. S. Voorts hoopt spreker, dat de opvolger van Ir. Veen- stra zich eveneens voor de afdeeling zal gaan inte resseeren. De daarna volgende stemming heeft tot resultaat, dat de heer A. Brak 6 stemmen op zich vereenigt, de' heer Lakeman verkrijgt 3 stemmen. De heer Brak neemt zijne benoeming aan. Vervolgens komt tor sprake het punt Crisisverga, dering van de Maatschappij, te houden op 21 Novem- ber te Den Haag. Deze vergadering heeft ondermeer ten doel het contact tusschen het Hoofdbestuur en de afdeelingen te versterken, terwijl door diverse spre- kers urgente onderwerpen zullen worden behandeld, zooals: De tarwewet, de Crisis-zuivehvet, de Schapen houderij, de Varkens wet enz. Door het hoofdbestuur is in een schrijven van de diverse onderworpen 'n kort resumé ingezonden, die den vergadering worden bekenu gemaakt. Waar noo dig licht de heer Jm. Blaauboer, hoofdbestuurslid, een en ander nader toe of maakt het door het geven van meerdere gegevens bevattelijker. Tenslotte wordt besloten, dat de voorzitter, de heer D. P. Timmerman, als afgevaardigde der afd. Scha gen en omstreken deze vergadering zal bezoeken. Voorzitter dankt den heer Blaauboer voor zijn ge- geven steun bij de bespreking der diverse punten en spreekt den wensch uit, dat de groote vergadering zal wezen in het belang der Ned. Landbouwers. Mededeeling wordt gedaan, dat te Schagen een agentschap is gesticht van de brandverzekering der Maatschappij. Dit wel in 't bijzonder, omdat van ver schillende zijden daarop werd aangedrongen. Als agent zal optreden de secretaris der afdeeling, de heer Joh. de Veer, die gaarne alle inlichtingen zal ver strekken aan belanghebbenden. Daarna volgt de rondvraag. De heer Eenhoorn is van meening dat bij propa ganda in den naasten omtrek nieuwe leden zullen kunnen gewonnen worden en raad dan ook aan hier mee aan te vangen. De heer De Veer zegt, dat de afdeeling 66 leden telt g en spreker kan niet veel succes venvachten van pro- paganda, daar de daarvoor in aanmerking komende E personen meerendecls reeds lid zijn. Mocht het ech ter blijken, dat het gewenscht is in deze richting iets te doen, dan zal dat ook geschieden. Tuinders hebben zich voor een groot deel bij een tuindersorganisatie aangesloten, dus daarvan is wei nig steun te venvachten. De heer Eenhoorn noemt het zeer terecht een plicht der landbouwers, om zich aan te sluiten. De Maatschappij is steeds werkzaam in het belang der landbouwers en veel is reeds bereikt. Het gaat niet aan om de revenuen te hebben, zonder te steu nen. De heer Joh. de Veer stelt de vergadering voor de nieuwe, pas toegetreden leden niet wederom f5 te laten betalen. Deze zouden dan voor den korten tfjd van het jaar. welke ze lid zijn aer afdeeling, 2 maal f5 contributie moeten betalen. De vergadering gaat er mee accoord hier dan «a ontheffing te verleenen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter met een woord van dank voor de aangenamen bespre kingen deze geanimeerde vergadering. Mededeeling in de Tweede Kamer over de voorstellen der verelschte gelden. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft in de Twwi* Kamer medegedeeld, dat minister Reymer bij nota vaa wijziging de verelschte gelden zal voorstellen, opdat voortzetting van de Zuiderzeewerken, lU- drooglegpfng- van den N.O.-polder zal kunnen geschieden. In af wachting van de goedkeuring van dien begrootingspoat wordt opdracht gegeven om onmiddellijk de noodlge voorbereidende maatregelen te treffen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 15 Nov. Uitspraken van 8 November. Pieter B., landbouwer, Venhuizen, verduistering ten nadeele van „Cérès", 6 mnd. gev. onvoorwaardelijk. George St„ caféhouder, Helder, mishandeling, f 40 boete of 40 dagen, civiele vordering ontzegd. Bernard K., stoker, zonder vaste woonpl., ged., ver duistering of diefstal, 2 maanden gev. met 2 maanden aftrek voorarrest- Willem de J., scheepmaker, Helder, openb. schennis der eerbaarheid, vrljgespr. opzet niet bewezen. Theodorus Joh. E., varensgezel, Rotterdam, thans in voorarrest, voortgezet misdrijf van diefstal, gepleegd te Helder, nadere instructie gelast. DE NEUS VAN JAN PUBLIEK MOCHT NIET TE GAST GAAN. MISDR. ART. 239 STRAFRF-CHT. De laatste zaak voor de pauze betrof den 50-jarigen koopman Franciscus Anth. de M., wonende te Helder, aan wlen was ten laste gelegd openbare schennis et- cetera. De heer M. had ook een troefkaart medege bracht in de persoon van een vrouwelijke getuige a decharge. In verband met het zedekwetsende had de behande ling plaats met gesloten deuren. Gevorderd werd f 40 boete of 20 dagen. EEN ZAAK MET HINDERNISSEN. Vanaf 14 Maart j.1. is de rechtbank al in 't getouw met betrekking tot een strafvervolging tegen den 60 ja- rigen heer Wijert D., makelaar te Alkmaar, bij welken termijn natuurlijk nog niet eens gerekend wordt het vooronderzoek, dat ai veel vroeger een aanvang nam. Op 14 Maart werd de zaak voor het eerst in 't openbaar door den politierechter Mr. Krabbe behandeld en als- toen verdaagd tot 21 Maart, daarna tot 30 Mei. Alstoen gaf Mr. Krabbe een beslissing, verklaarde de zaak te in gewikkeld voor den alleenrechtsprekenden politierechte? en verwees derhalve naar de Meervoudige strafkamer, die heden in de middagzitting het ingewikkelde vraag stuk -in studie nam. Als getuigen waren thans gedagvaard de benadeelde Joh. Werkhoven uit Zaandam, J. v. d. Heuvel, de cu rator Mr. v. Loockeren Campagne, de heer Wiggers, ambtenaar van het genootschap en Dr. Barnhorn, ze nuwspecialist te Heiloo. Mr. v. Leeuwen opponeerde als verdediger. Wat de zaak zelf betreft, we hebben al zoo dikwerf op dit aanbeeld zitten kloppen, dat we onzen haimer nn wel rust kunnen geven. Dr. Barnhorn had omtrent verdachte een psychiatisch rapport uitgebracht. Evenzoo de heer Wiggers, deze ver meende dat de heer D. niet voor reclasseering in aan merking kwam. Mr. v.. Loockeren Campagne bracht ver slag uit, waaruit bleek dat de financien van verdachte en niet gunstig voorstonden. Verdachte beschikte over te weinig bedrijfskapitaal. De heer D. verklaarde voorts niet de bedoeling te héb ben gehad, verduistering te plegen. De officier achtte echter toerekeningsvatbaarheid aan wezig en vorderde thans 3 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. van Leeuwen pleitte in welgekozen woorden even tueel een voorwaardelijke ter beschikbaarstelling van zijn cliënt. Achtte het oogmerk niet bewezen en conclu deerde ten slotte vrijspraak. Re en dupliek bleven niet uit. Uitspraak a.s. week- OPGER. 7 MEI 1911. s

Schager Courant | 1932 | | pagina 2