De sprong in de nattigheid Radioprogramma Brieven over Engeland. - Minister Donner en zijn zeven slachtoffers. Uit onze omgeving. 12 November 1933. HERINNERT U zich nog den llden Augustus van dit jaar? Neen? Nu, ik wel. 't Was een Don derdag en 't was heet. Heet? Och, dat is er eigenlijk het woord niet voor. Mogelijk was het op dien dag in Holland gewoon heet, maar in Engeland was het bradend, kokend, tro pisch, of te wel heet tot de derde macht. Zeer waarschijnlijk zou dat feit zoo sterk tot me doorgedrongen zijn, als ik niet toevallig dien dag had uitgekozen voor een, in deze omstandigheden, eenigs- zins domme krachtproef: een wandeling van vele lange kilometers. Het was niet mijn bepaalde wensch, dat dit een wandeling zou zijn, en evenmin was het den wensch van mijn oudsten zoon, die me vergezelde. Maar, we hadden dit jaar onze fietsen in Holland gelaten, en er waren bepaalde redenen, die het noodzakelijk maakten, dat lk die vele lange kilometers op de een of andere manier aflegde. Per auto, per fiets, of te voet. En aan gezien we noch auto noch fiets bezaten, bleef alleen over het vervoermiddel, dat mij dezer dagen door een conducteur van de tram Amsterdam—Haarlem werd aangeduid met den naam „lijn twee". Uit vrees voor weinig bevattelijkheid van mijn kant, voegde hij ei welwillend aan toe. dat hij daarmee de beenenwagen bedoelde. De noodzakelijkheid van het afleggen van het vele kilometers lange traject werd veroorzaakt door het feit, dat ik verscheidene foto's noodig had die dienen moesten ter illustratie van een boek van Wells, The Wheels of Chance. Wells laat zijn held den tocht per rijwiel maken, maar lk kan uit ondervinding verzeke ren, dat er heel wat meer heldhaftigheid voor noodig is, het te voet te doen. In elk geval op den llden Augustus 1932. Denk nu niet, dat ik een oogenblik van plan was geweest, bij ons vertrek naar Engeland, werkelijk zoo veel kilometers wandelend af te leggen. Verre daarvan. Maar met veel aplomb had ik aan mijn bij deze gele genheid al te lichtgeloovige huisgenooten verzekerd, dat er niet de minste moeite zou zijn, indien we dat wenschten, een onbeperkt aantal fietsen te huren in Engeland, zoodat we onze eigen rijwielen gerust thuis konden laten. Ik had me vergist. En heel stevig ook. Ik herinner me nog als den dag van gister, hoe lk één of twee dagen voor dien llden Augustus met het grootste zelf vertrouwen een flinke fietsenzaak binnen stapte op de drukke Chiswick High Road. Een vertrouwen, dat door mijn vrouw niet gedeeld werd. Want, ziet U, we hadden iets opgemerkt tijdens ons verblijf in Engeland deze maal, dat we bij vorige ge legenheden nooit hadden waargenomen. En dat, wat we hadden opgemerkt, had mijn vrouw tot nadenken gestemd. Mannen denken niet zoo diep, vooral niet in vacanties. We hadden geconstateerd, dat de Engelschman was gaan fietsen. Voor den oorlog, tijdens den oorlog en de eerste dertien jaren na den oorlog, tot verleden jaar toe, was de Engelschman, en de Londenaar in elk ge val, geen fietser. Hij ging per bus, per tram. per trein, en als hij het missen kon per auto naar zijn werk. En als hij op een vacantiereis in Amsterdam kwam, ver baasde hij zich over de geweldige aantallen fietsen, die in onafgebroken rijen 's morgens vóór negen, en 's mid dags na vijf, langs de wegen naar en van het middel punt vand e stad trekken. Hij noemde Amsterdam de stad van de millioen fietsen, kwam terug in het eigen land, en begaf zich als tevoren naar zijn werk per bus, per tram, per trein, of, alshtj het betalen kon, per anto. Wij kwamen in 1932, in Londen, en zagen, dat dit veranderd was. Londen was nog geen stad van de millioen fietsen geworden, maar de tientallen van voorheen waren veranderd In honderdtallen, in duizend en tienduizendtallen. En dit had mijn vrouw tot na denken gestemd. „Ik ga even afspreken, dat ik morgen of overmorgen een paar fietsen wil huren," had ik gezegd. „Ik hoop, dat je succes zult hebben," had ze geantwoord, met iets twijfelachtigs in haar stem. De fietsenman was begrijpend, welwillend, voorko- mend, een in alle opzichten humaan mensch. Natuur- lijk, hij zag volkomen in, dat ik twee fietsen noodig had. Maar, hij was er op gesteld, dat ik ook zou inzien, dat hij ze me niet leveren kon, hij niet, en niemand niet „Fietsen huren, meneer? U zegt, dat U hier vroeger gewoond heeft, maar ik kan wel merken, dat U hier op 't oogenblik een vreemdeling bent in Jeruzalem. Ja, ziet U, als U nu hier was binnen gekomen, en U had een paar goede tweedehandsch karretjes voor me te koop gehad, dan hadden we zaken kunnen doen. Als lk kon, kocht ik er honderd, maar ik kan ze niet krijeen. Iedereen komt om tweedehandsch fietsen tegenwoordig. En ze zijn er niet. Nieuwe, ja, die kun je nog wel krijgen, maar die kosten nieuw geld. Ja, het spijt me vnor tj. maar U kriigt nergens een fiets te huur." En met deze boodschap kon ik beschaamd afdruipen. Thuis stonden vier goede fietsen werkeloos, maar thuie was Holland. Het zag er hopeloos uit Ik dacht aan deze teleurstelling, toen ik een paar weken geleden een stuk las in de Observer over de Bi- cycle Boom. de plotselinge vraag, die in Engeland naar fietsen is ontstaan. Wat in dit artikel stond, was ster ker nog. dan wat de fietsenman op de Chiswick High Road me verteld had. Er is op het oogenblik. of in elk geval er was een paar weken geleden een tentoonstelling in Londen, die gewijd was aan de belangen van fietsers, kampeerders en wandelaars. En op deze tentoonstelling kwam wel heel duidelijk aan het licht, welk een recordjaar 1932 voor de fietsenfabrikanten is geworden. ..Nieuwe fietsen kan ik U wel leveren", had de han delaar op de High Road gezegd in Augustus. Ik vraag me af. of hij op dit oogenblik die bewering zou hand haven. Er zijn in den laatsten tijd In Engeland 500 nieuwe fietsclubs opgericht. Geloof maar gerust, dat de leden van die 500 clubs voor de volle honderd procent wer kende. dat wil zeggen, fietsende leden zijn. De fabrieken werken volle kracht, en kunnen aan de aanvragen niet meer voldoen. „Vijftien maanden geleden", vertelde een fabrikant aan een verslaggever van de Observer. „zag ik mijn faillissement voor de deur staan. Ik had al maatregelen genomen, om. de fabriek stop te zetten, toen plotseling deze vlucht begon. Drie maanden later had ik meer werk, dan in de eerste zes maanden na den wapenstil stand. En op het oogenblik heb ik dertig procent meer werklieden aan het werk. dan op eenig tijdstip in de afgeloopen vijf en twintig jaren." ..Het zal lente zijn voor we alle bestellingen van de laatste weken hebben kunnen uitvoeren." verzekerd» een andere fabrikant. Engeland schijnt op dit oogenblik een paradijs voor allen, die bij de fietsenindustrie be trokken zijn. Zooals te begrijpen is, laat de tentoonstelling de al lernieuwste snufjes zien op het gebied van fietsen. De ernstige Engelsohe fietser, en de man, dit moet er bij gezegd worden, die daar het geld voor heeft, laat zich tegenwoordig een fiets aanmeten. „Confectiegoed" laat hij over aan de met minder aardsche goederen gezegen de collega's. Natuurlijk verlangt hij zijn aangemeten fiets met meer dan één versnelling. De tentoonstelling heeft ze met zes. en zelfs met acht. En de allernieuwste model len zyn doodgemakkelijk in het bedienen van die vele versnellingen. Niet langer is het noodig een handeltje te verzetten, dat Is aangebracht op den middenstang. en evenmin is het noodig tijdens dit overhalen te free wheelen. Een kleine beweging aan het handvat, en al doortrappend kom je zonder eenige moeite van versnel ling één op acht Maar ondertusschen heb rk nog niets verteld ov« dien tropischen wandeltocht van ons beiden, mijn zoon en my. op den llden Augustus. Misschien daarover een volgende maal. Er bestaat een spreekwoord, ik weet niet direct of het van Napoleon, Nero, Karei de Groote, Mussolini of een anderen dictator afkomstig is, dat zegt: God beware mij voor mijn vrienden, voor mijn vijanden zal ik zelf wel oppassen! De houding van Minister Donner in zake de ophef fing der 7 rechtbanken is een eclatante bevestiging van dit gevleugelde woord Hij doet mij in dit opzicht denken aan den cen sor Marcus Porcius Cato Senemor, Censor van Rome in 184 j. v. Chr, wiens hartstochtelijke rede voeringen onveranderlijk werden besloten met de vriendelijke woorden: Ceterum senseo, Carthaginem esse delen damEn overigens ben ik van mee ning, dat Corthago noodwendig verwoest moet worden. En deze bewindsman, Mr. Donner, door het sla- velijke kiezervolk van Nederland uitgeroepen als Censor van het departement Justuia, blijft zich ge lijk Cato krampachtig vastklemmen aan het door hem gekoesterde idee fixe dat de 7 rechtbanken noodwendig verwoest moeten worden, als een nood zakelijke maatregel, door de reorganisatie der rech terlijke macht! Het is nu geen noodsprong me^r in 't belang van 's lands ontredderde financiën, maar nu is die op heffing noodig voor de doelmatige reorganisatie! Zie zoo, nu weten we precies wat wij van dezen, ik mag niet zeggen, valschen vriend, dat zou misschien als 'n beleediging kunnen worden aangemerkt, maar dan toch in elk geval stijfhoofdigen Calvinist hebben te wachten. Hij blijft zonder wrikken of buigen hardnekkig staan op zijn eenmaal ingenomen standpunt. Alle, laat ons gerust maar zeggen, smeekachriften( ofschoon het belachtelijk is) waarin werd aangedrongen om niet tot dezen drastischen maatregel over te gaan, requesten van gemeentebesturen, juristen. Burgers en boeren, van handels- en landbouworganisaties, hebben dezen onverstoorbaren hoogen mijnheer niet uit zijn tent kunnen lokken, heeft hij, om 't maar platweg te noemen, aan zijn mmisterieelen laars ge lapt! Van de ingrijpende voorstellen tot blijvende be zuiniging met behoud van het bestaande, verwijde ring van elke onnoodige luxe uit het milieu des Justitie, zonder het huis zelf af te breken, neemt deze minster (een woord: eigenlijk dienaar des volks beteekent) niet de minste notie en legt hij met een hautain gebaar naast zich neder. Tot dusver had ik nog in de meening verkeerd, dat de heer Donner zoon beetje liep aan den lei band van de door den heer Aalberse op zoo raadsel achtige wijze bewierookte Commissie-Weiter, doch nu, na lezing van de memorie van antwoord, kom ik tot de conclusie dat deze minister zelf die commissie heeft geinstalleerd volgens zijn eigen opvattingen. Hij is dus niet de spreekbuis van Weiter, maar Wei ter het oraroepstation van den minister. In ieder geval is het duidelijk, dat Alkmaar met zijn kwart millioen justitiabelen, noch eenig ander ter berooving aangeboden arrondissement ook maar het minste van dezen bewindsman te wachten heeft. Hij schijnt zelfs niet bereid tot eenige concessie en maakt ons blij met de vage toezegging, dat maatre gelen ter verbetering der politierecht3praak bij de regeering in overweging zijn. En als er iets door de regeering wordt overwo gen, dan kan men overtuigd zijn, dat de zaak dik in orde komt. Reken maar! Dat heeft de historie ons geleerd! Onze eenige hoop berust nu nog op het gezonde ooordeel der Tweede Kamer die behalve met partij, toch ook met het volksbelang rekening moest houden. En als de meerderheid dan even welwillend en soepel staat tegenover de belangen van dit arron dissement, dan zal Donner, die al het licht in de groote stad ontsteekt, en daarmede zonder blikken of blozen het geheele platteland in donker wil zet ten, zegepralen in zijn opzet om Barbertje ondanks alles te laten hangen en delenda Corthago, Corthago tot iederen prijs te verwoes ten. Alkmaar, 19-11- 32. L. H. O. Na de Amerikaansche presidentsverkiezing. Wat wordt er van het alcoholverbod? MET de onverwacht groote overwinning van Roosevelt over Hoover hebben niet slechts de Democraten over de Republikeinen geze gevierd. maar ook de tegenstanders der Pro- hibitio over de aanhangers van het alcoholverbod. De kleine, snaaksche geschiedenis, die men elkaar eenige dagen voor de verkiezingen in New York als waar gebeurd vertelde, nl. dat een man, Roosevelt genaamd, wegens dronkenschap door een agent van politie, Hoover geheeten, was gearresteerd, heeft al dus een concretcn achtergrond gekregen. En zoo heeft zich met vernieuwde kracht de vraag opgeworpen: „Wat wordt er van de Prohibitie'? Zal het thans mo gelijk zijn, deze aangelegenheid uit de Amerikaan sche grondwet geschrapt te krijgen? Is met de ge weldige democratische verschuiving de noodzakelij ke meerderheid aanwezig van 3/4 deel der staten en 2/3* van Senaat en Congres om deze wet. voor altijd te begraven.0 Het is, niettegenstaanav <ie overwinningsroes der Democraten buitengewoon moeJJijk om op dit oogen blik op deze vraag een bevredigend antwoord te ge ven. Het is juist, dat voor den ee~.ceer na twaalf jaren een officieele gebeurtenis ook; door vooraan staande, aan critiek blootstaande pei-sonen. openlijk en ongegeneerd met alcohol is geviercL Even waar is het, dat op de onwettige alcohol!eurs der gangsters een geweldige paniek is ujtgehrok-.-r.. meermalen tot verkoop van alcohol tegen spotprijzen leidde. Maar de grondwet van een reusachtig rijk als de Vereenigde Staten is nü eenmaal maar niet zonder meer door een verkiezingsstrijd op zij te>. schuiven. Want het zijn geen persoonlijke kwesties geweest, die de Prohibitie tot wet en grondwetsartikel ge maakt hebben, maar een langdurige ontwikkeling van meer dan honderd jaar, een ontwik kei ;ng door zekere factoren teweeg gebracht en gestadig gevoed en aan welker macht de Amerikanen en in het bij zonder de Democraten heden ten dage even weinig kunnen verwrikken als tientallen jaren geleden. Het ontstaan der Prohibitie, Wanneer men de geschiedenis van het ontstaan der Prohibitie nauwkeurig nagaat, komt men tot de slotsom, dat drie factoren een beslissenden invloed op haar wettelijke invoering hebben gehad. De eer ste factor is wel de Kerk, speciaal de gemeenschap der Methodisten. Toen deze Kerk voor meer dan hon derd jaar zich den beslissenden invloed veroverde, dien zij sindsdien in de Vereenigde Staten bezit, was het reeds voor hare priesters een ongeschreven wet geen alcohol te gebruiken. In de gemeenschap der Methodisten kon eveneens slechts diegene opgeno men worden, die niet uit hoofde van zijn beroep geestrijke dranken tapte. Deze voorschriften der Methodisten baarde bij de andere godsdienstige sec ten zooveel opzien, dat zij de een voor, de ander na, deze .clausule opnamen. Zoo ontstond in de Kerk reeds in de eerste helft van de 19e eeuw die vijande lijke stemming tegen de alcohol, zonder welke men nooit tot Prohibitie zou zijn gekomen. fn de Kerk ontstond tevens een strooming, die langzamerhand een cultureele factor in de Ver eenigde Staten zou worden: de vrouwenbeweging Een van haar hoofdargumenten was van meet af haar verklaarde tegenstand tegen bedwelmende dranken, die voor alles uit de stichting der beroem de „Anti-Saloon-Liga" bleek Hoe machtig ook tegen woordig nog de vrouwenverenigingen in Amerika zijn, blijkt niet slechts uit de Prohibitie, maar ook uit tal van schandaal-affaires van beroemde lieden; men denke slechts aan de echtscheidingszaak van Charlie Chaplin. Maar niet alleen door de Kerk, en de vrouwen: de strijd tegen de alcohol werd ook gevoerd van de zij de der grootkapitalisten In de negentiger jaren maakte vooral het woord Edison opgeld: „Ik weet wat beters met mijn hersenen aan te vangen, dan ze te vergiftigen". Het is begrijpelijk, dat de groote ondernemers, die zich tegelijkertijd als hervormers van de arbeidersklasse opwierpen, zooals b.v. Henry Ford, met beide handen naar dit argument grepen. Langzamerhand werd de Prohibitie voor de overwe gende meerderheid der Amerikaansche werknemers tot een moreele plicht wien kan het verwonderen dat deze moreele plicht later ook wettelijk bevestigd werd? Op het uit religieuse motieven voortspruiten de tapverbod van brandewijn op Zon- en feestdagen, volgde de wet. die soldaten en negers heelemaal ver bood geconcentreerde alcohol te gebruiken. De sport- ücharaen der Vereenigde Staten deden voorts het hunne om het alcoholverbod tot wet te maken. Na dat in 1851 de staat Maine een mislukte poging had gedaan, om gedeeltelijke Prohibitie in te voeren, vaardigden omstreeks de eeuwwisseling verschillen de staten een gezamenlijk drankverbod uit. Bij het uitbreken van den oorlog was in meer dan tien sta ten van Noord-Amerika, buiten talrijke koloniën, officieel geen alcohol meer te krijgen. Toen in de eerste twee jaren na den oorlog sta tistisch kon worden vastgesteld, dat het alcoholge bruik talrijke slachtoffers kostte, besloot de Ameri kaansche Senaat in vereeniging met het Congres aan de Brondwet art. 18 toe te voegen, waarin het tappen van alle alcoholhoudende dranken met meer dan een half procent alcohol verboden werd. Twaalf jaren is dus de Prohibitie oud; in Januari 1920 werd zij tot wet. De schaduwzijden van haar re geling toeneming van het aantal misdadieers. duurder worden (maar geen afschaffing) van de al cohol, zware economische schade zonder zichtbare sociologische voordeelcn springen ook den naïef- sten beschouwer in het oog. Het is waar, dat een gansche generatie n.1. het kleinburgerdom in het ge heel geen alcohol meer heeft lecren kennen en daar door er ook weinig meer naar verlangt. Buitendien is ongetwijfeld juist het argument, van de vrienden der Prohibitie, dat in 12 jaren een maatregel van zoo ver strekkende beteekenis. nog niet voor de helft zijn uit werking kan hebben gehad. Maar het parool der De mocraten tegen de Prohibitie is niet slechts een ver kiezingsmanoeuvre ook door ernstige kenners van het alcoholprobleem is meer dan eens betoogd, dat met zulke methoden slechts het tegendeel, n.1. een ziekelijke stijging van de behoefte naar alcohol te bereiken valt. Het moet zich dus uitwijzen, of dit inpopulaire pa rool: „Tegen den alcohol!", dat reeds lang van zijn kracht heeft ingeboet, in de toekomst door de nieuwe bestuursleden van Amerika kan worden ingetrokken, of dat het zoo vast in de Grondwet is geworteld, dat zelfs het nieuwe Amerika daartegen niets vermag. DONDERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM (296 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Kook- en bakpraatje; 11.30 Voorzetting Concert; 12.00 Tijdsein en Concert door het Kamerorkest o.l.v. Louis Schmïdt; 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Naaicursus; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Ziekenuur door Mevr. Ant, v. Dijk; 5.00 Radio-kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel; 5.30 Klein-orkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Klein orkest o.l.v. Nico Treep; 7.25 Overschakeling van den zender; 7.30 Engelsche les voor gevorderden; 8.00 Persberichten van Vaz Dias; 8.15 Aansluiting met het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Rotterdam* Uitvoering va „Die Jahres- zelten", oratorium van Joseph Haydn; 9.30 Concert gebouw-orkest; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Kovace Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.05 Gramofoon muziek; 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmu ziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdien stig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Het Trio Metzelaar; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Rustpoos zender; 4.00 Bij bellezing; 5.00 Concert; 5.45 Causerie; 6.15 Lezing: „Het Standbeeld van Piet Hein" 6.45 Knipcursus en stofver- sleren; 7.00 „Wat er op de wereld gebeurt"; 7.30 Politie berichten: 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau: 8.00 Dubbelmannenkwartet; 9.00 Lezing; 9.30 Vaz Dias; daarna gramofoonmuziek; 9.45 Lezing; 10.15 Utrechtsch Strijkorkest; 11.15 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek: 5.20 Concert; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.20 Idem. KAI.UNnBORG (115.1 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.20 Harmonie-orkest; 7.30 Sympho- nie-orkest; 9.50 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Populair concert; 5.25 Liederen; 6.35 Concert. HAMBURG (372 M.l 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 5.45 Gramofoonmuziek; tTo0 Concert. KONTGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 11.20 Gramofoonmuziek; 1.20 Idem; 5.20 Moderne mu ziek; 9.50 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.l 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 8.40 Luisterspel; 9.45 Populaire en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M 12.20 Pianorecital; 12.50 Orgelcon'cert; 1.35 Lunchcon cert; 4.25 Concert; 10.00 Solistenconcert. PARIJS EIFFEL (1446 M.i 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1725 M.t 12.50 Concert; 1.55 Vervolg concert; 6.50 Concert; 9.50 Concert. MTLAAN (331 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 7.50 Radiotooneel. ROME (441 M.) 8.05 Opera-uitzending. WEENEN (517 M.» 6.40 Lezing; 7.15 „De Rosenkavalier". WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populair concert; 7.20 Idem; 10.25 Dansmuziek. BEK OM UNSTER (460 M.) 7.35 Concert; 9.05 Populair concert. De slang met het glazen oog. In de Londensche Zoo houdt een Boa Constrictor verblijf, afkomstig van Madagascar Dit dier had, zooals een ander een „auto-ongeluk" heeft, eenigen tijd geleden: een voerbak-ongeluk, hetwelk bijzonder tragisch was, omdat het niet eens haar eigen voer bak was, die zij op den kop kreeg, want slangen eten niet van schoteltjes. Zwaar beschadigd werd de onfortuinlijke Boa on der den geramponeerden bak vandaan gedolven en in bedenkelijken toestand naar den dierenarts ver voerd. Deze zag, dat operalief ingrijpen noodzake lijk was en de slang onderging een behandeling, die haar een oog kostte: om haar leven te redden moest dit worden verwijderd. Daar nu het publiek niet graag tegen een één- oogige slang opkeek, bsloot men het dier een kunst oog aan te meten. Dit geschiedde en geen enkele buitenstaander zou thans kunnen zeggen welke van de twee oogen echt is en welke nagebootst. Slechts bij de jaarlijksche verwisseling van huid moei het kunstoog er een poosje uit, daar het nieuwe vel aan vankelijk te week is om het te kunnen omsluiten. Deze methode opent wijde mogelijkheden. Reeds zien wij den kippig geworden leeuw met een goud- gemonteerden bril op, zijn rauwe rib verslinden. De orang-oetan met valsch ondergebit kijkt ons aan en gooit ons zijn tanden naar het hoofd wanneer we hem hinderen. Een Amerikaansche brulaap, wiens staart bij ongeluk werd afgekneld, heeft daarvoor in de plaats een gramophoonslinger gekregen. De oli fant met het houten achterbeen zou ons welgemoed toe-trompetten, terwijl de chimpansee met een pruik van echt apenhaar zich de pindas wel zou laten sma ken. Wij willen niet eindigen zonder melding te maken van den directeur-in-dwangbuis, die de leiding van den aangeduiden dierentuin in handen zou hebben en die zeker niet het minst zonderlinge exemplaar in de collectie zou zijn. WINKEL Zondagavond trad voor het eerst voor het publiek op. de arbeiderszangvereeniging „Picter Je)les", in de tooneelzaal van den heer D. A. Bruijn. Voor het eerst kwam deze vereeniging voor het voetlicht, en ge zien haar kortstondig bestaan, heeft deze vereeniging gegeven wat zij kon en zong zij vol goeden moed haar liederen en ze deed dit onder ongunstige omstan digheden, ten eerste was de belangstelling gering en ons inziens had ze grootere belangstelling verdient, waar zij blijk gaven van goed willen en ten tweede werd de rust ernstig verstoord door eenige jongelui, die door hun hinderlijk optreden ernstige aanstoot veroorzaakten voor de goedwilligen en tan slotte handtastelijkheden niet uitbleven. Een aardige afwisseling was de opvoering van „Een intermezzo", waarin de blinde moeder, die laat schrij ven aan haar zoon, die in de mobilisatie is opgeroe pen, een sympathieke rol vervulde. Het is te betreuren, dat deze vereeniging bij haar eerste optreden, een zoo ongunstig verloop te beurt viel. De stemming was broeiend en na de uitvoering op het bal *.wam het ook tot een uitbarsting, waardoor het genoegen verloren ging. „Picter Jelles" had heter verdiend en we zouden niet gaarne zien, dat deze uitvoering haar nadeel zou berokkenen, dat neemt niet weg, dat we een ernstig woord van protest moeten doen l.ooren aan hen, die ten deele in een andere plaats lid zijn eener dergelijke vereeniging, en zoo weinig besef hebben van orde en regel, en een houding meenen te moeten aanne men, een ander tot last en ergernis. OUDE NIEDORP Gedurende de maanden September en Octoher 1.1. waren bij het Onderling Veefontls te Zijdewind respectievelijk verzekerd 346 en 352 runderen voor f37580 en f38295. De omslag werd voor die maanden bepaald op f 0.20 en f 0.30 per verzekerd bedrag van honderd gulden. Tot Directeur der Zuivelfabriek „Niet Gedacht" te 't Veld is in de vergadering van aandeelhouders her benoemd' de heer J. Wit Jr. en tot lid van den Raad van Toezicht de heer P. Dekker. In plaats van den heer J. G. Impink. die ontslag heeft aangevraagd, is tot penningmeester van de afd. 't Veld van den R.K. landarb^idersbond St. Deus Dedit benoemd de heer E. C. van Oorschot alhier. Wegens niet-aanneming der benoeming door J. Rootjes (vacature D. Kriller) is door den Voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van den ge meenteraad benoemd verklaard de heer G. de Heer. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken i« machtiging verleend tot het in werkverschaffing doer uitvoeren van „slooten" en baggeren Deze regeling kan ook gelden voor tuinbouwers. De Centraal Bioscoop, welke hier voor de eerste maal een uitvoering gaf, heeft met „Het lied van de Zuidzee" een goeden indruk achtergelaten, zoodat den ondernemers gaarne een „tot weerziens' wordt toege roepen. De opkomst was bij de namiddag- en avond voorstelling, rekening houdende met de ongunstige tijdsomstandigheden, bevredigend. NIEUWE NIEDORP Het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling geeft Zondag a.s. een bonten avond in de zaal van den heer Kossen. Aan dezen avond werken mee de Arbeidc s Too- neelvereeniging „Kunst na Arbeid", de Art 'Iers Zangvereeniging „Pieter Jelles" en de Jeugd Mond harmonicaclub en dansmuziek van Kos. Afgaande op het programma kan het een mooien en genotvollen avond worden. Zie adv. in ons blad van Donderdag en Zaterdag. W A R M E N H V I Z E N Bij de Zondag jl. gehouden verkiezing tot leden van het Kiescollege, wegens periodiek aftreden van de heeren Jb. de Groot, W. Gutker. Jn. Gutker en Jn. Vergaij. zijn voornoemden wederom allen her koren. Tot Notabel is de heer C Gutker wederom herkozen. Z IJ P E De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan den graanmolenaar N. J. Zeeman te 't Zand een over- werkvergunning ingevolge de Arbeidswet verleend voor het tijdvak 14 November 1932 tot 1 Februari 1933. langend ijk NOORDSCHARWOUDE. De gemeenteraad is bijeen geroepen op Donder dagavond om 8 uur.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6