Ouitsclilantls binnenlandsche toestand. voor 1933 het vervoer van MELK en WEI. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Contributievereeniging Centraal Ziekenhuis. Nagekomen Berichten. De replieken. Marktberichten. FRAUDE B!J DE ROTTERDAMSCHE TRAM. De onderhandelingen met part ij leiders. Advertentiën. in café De Gouden Engel" van den heer J. K. Tinnntifs b'icld deze verecniging gisteravond een al- nfmeene ledenvergadering met als eenigste agenda punt-voorstel tot opheffing der vereeniging Behalve P". waren 2 leden aanwezig, waaronder dan de heer Jm. Biaauboei Kz., opende het bestuur. de verslaggever. Da Voorzitter. vergadering en drukte er zijn spijt over uit dat deze liquidatievergadering zoo weinig leden aan- P7is waren Door het bestuur was besloten aan de ledenvergadering voor te stellen om tot opheffing der vereeniging over te gaan. omdat van het gemeente bestuur" van Alkmaar bericht was ontvangen, dat vnrtaan dezelfde tarieven geld' voor subsidieeren- de en voor niet-subsidieerende gemeenten. Het voort bestaan van onze vereeniging was daarom niet meer nnodig Om tot opheffing te kunnen besluiten, moet van het aantal leden aanwezig zijn en 2/3 der uitgebrachte stemmen zich voor opheffing verklaren. Waar dit reglementair voorgeschreven aantal leden niet aanwezig is. zal over 14 dagen opnieuw een ver gadering gehouden moeten worden, voor welke ver gadering geen bepaald aantal aanwezig zijnde leden is voorgeschreven. De notulen van de vorige vergadering worden door den secretaris, den heer P. Bronder. gelezen, waarna ze worden goedgekeurd. Van het gemeentebestuur van Schagen was be richt ingekomen, dat om de hierboven vermelde re denen de regeling ten aanzien van verpleging van patiënten voor gemeenterekening met ingang van 1 Januari 1933 werd opgezegd. Medegedeeld wer'd dus. dat. zooals reeds door den Voorzitter in zijn openingswoord was medegedeeld, het bestuur voorstelt de vereeniging op te hef fen. Tevens werd voorgesteld om het bestuur te be lasten met de liquidatie en om Let overblijvende be drag te storten in de Diaconiekas der Ned. Herv. Ge- mDoor'den heer J. Schoorl Pz. werd opgemerkt, dat hem gebleken was. dat het overschietende bedrag ge ring was en hij zich daarom bij het voorstel van het bestuur zal neerleggen. Als het resteerende bedrag een behoorlijk bedrag was geweest, zou hij echter hebben voorgesteld om het te schenken aan de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging. de vereeniging wier doel zoo nauw verbonden is met dat van deze vereeniging en omdat in de Vereeniging voor Zieken huisverpleging over deze zaak was gesproken. Door den heer Bronder werd medegedeeld, dat het bedrag, dat voor schenking zal overblijven, zal be dragen 3 k 4 gulden, hoogstens 5 gulden en dat werd voorgesteld het geld in de Diakoniekas te storten, omdat de Diaconie indertijd bij de oplichting der vereeniging nogal steun had veneend. Het is boven dien een inrichting van liefdadigheid. Na deze toelichting werd de vergadering verdaagd tot over 14 dagen. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Maartje Kos, oud 64 jaren, echtgenoote van Casper Bellis. KOEGRAS JLTJANADORP. Jaarvergadering van de afd. Koe gras v. d. Bond v. Arb. in het Landbouw-, TuJnbouw- en Zuivelbedrijf. Bovengenoemde afdeelIng hield Dinsdagavond haar jaarvergadering ln het lokaal van het cafe Prins Hen drik, van den heer A. Kossen. Volgens de presentielijst waren 44 leden aanwezig. De leiding dfezer vergadering berust voor hedenavond bij den penningmeester, den heer K. Wijnsma, die allen welkom heet, tevreden Is over de goede opkomst en de vergadering voor geopend verklaart. Daarna leest de secretaris de heer J. van der Haag de notulen, welke met een enkele opmerking worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een uit gebreid schrijven over de betooging op 8 Nov. j.1. Een tweetal afgevaardigden van deze afd. zijn er heen ge weest en kunnen niet anders verklaren, dan dat alles tot in de puntjes geregeld was en uitnemend geslaagd is. Het Hoofdbestuur deelde mede, dat er dezen winter wel geen gelegenheid meer zou zijn om alhier een film voorstelling te geven. Het college van B. en W. van Den Helder berichtte dat met het plaatsen van arbeiders in de werkverschaf fing rekening zal worden gehouden met de werkloozen alhier. Over het te laat komen enz. op de werkverschaf fing wordt medegedeeld dat elk voorkomend geval op zichzelf zal worden behandeld. Verder wordt mededeeling gedaan van de cokesver- •ft-ekking gedurende het a.s. winterseizoen. Verder wordt mededeeling gedaan, dat een candidaat kan worden opgegeven voor het medemaken van een Btudieweek op het Troclstraoord te Beekbergen. Bij lo ting zal het hoofdbestuur het aantal deelnemers aan wijzen. H. Kool Wz. stelt zloh hiervoor beschikbaar. De "Wipterpropaganda waarover een uitgebreide cir culaire werd voorgelezen, zal door het bestuur nader geregeld worden. Het H.B. zette breedvoerig de contri butieafdracht uiteen er met klem op wijzende dat per 1 Dec. a.s. geen enkel lid contributieschuld mag hebben, zullende anders niet voor werkloosheidsuitkeerlng ln aanmerking kunnen komen. Omtrent de data openbare vergadering van den Zij- ?er pestuurdersbond was een misverstand de oorzaak daar thans niemand naar toe was gegaan. Volgt het verslag van de kascommissie bij monde van den heer K. van Buuren, als volgt: le kwartaal: ontvangsten f 787.57, uitgaven f 618.89, saldo f 168.52. voor de afd. f 11.92. 2e kwartaal: ontvangsten f 552.72, uitgaven f 541.06, saldo f 11.63, In de kas bevond zich toen f 2099.50, Waarvan voor de afd. f 29.75. ^Len_*e kwartaal: ontvangsten f 1374.75, uitgaven f 1 ssldo f 81.30. In de kas bevond zich toen «>2.45. Op 4 Jan.. 4 April en 4 Oct. j.1. was door de commissie alles nagezien en in orde bevonden. erdfr volgt een overzicht van de Werkloozen-adml- iHratie van den penningmeester. De oeriode liep van 1931 tot en met 30 April 1932. Er waren 314 0/dagen, 818 uitkeeringsdagen. Bedrag aan uit- Van f 1344.30. Er werden in deze periode 149 In se? en 31 Uitkeeringsdagen meer gemaakt dan et vorige jaar en f 58.80 meer uitgekeerd, onder op- 0f aanmerkingen werden deze verslagen veranderd en met dank voor gehouden beheer en controle goedgekeurd. de nu volgende rondvraag kwamen een groot 'eden aan het woord. Het gesprokene behelsde eenter geen nieuwe gezichtpunten, zoodat zulks wel an achterwege blijven. In een volgende vergadering °mt echter wel aan de orde de uitbreiding van het estuur met 2 leden, zoodat er dan 7 komen. Dit vooral °m °oIt de vergaderingen van Federatie en Bestuur errb^--v te kunnen bezoeken. Tot voorzitter is geko zen de heer G. Hollander Gz. Verder niets meer aan e orde zijnde, wordt de vergadering met dank aan de aanwezigen gesloten. 7 IJ P E SCHAGERBRUG. beirf' Zangvere^rving „Kunst na Ar- a'nier zal op Zondag 11 Decpmber a.s. een uit- *lbio£g seven in de zaal van mevr. Wed. J. Broer, De Kamer is nog steeds aan de Algemeene Beschou wingen, maar nu zijn het de replieken op het ant woord der regeering. De heer Marchant (v.d.), was niet over alles wat de regeering had gezegd, content. Diens bezwaren te gen het tariefontwerp b.v. zijn door do aangebrachte wijziging niet weggenomen. De heert Marchant blijft deze verhooging, ook als noodmaatregel voor één jaar ongeschikt achten. Ook over de relletjes op 20 September te 's-Graven- hage bleef hij zijn afkeuring handhaven. Ook het ver schuilen der regeering achter haar ambtenaren als 't het geven van rijks voorschotten aan gemeenten be treft, werd nog eens als verkeerd aangedikt. Dat er nog met de organisaties zal worden gespro ken over de salariskorting, werd toegejuicht. In 't algemeen wees spr. er op, dat het beter is de revolutionnaire stroomingen te voorkomen en dit gaf hij de regeering in overweging. Dat is beter dan te luisteren naar de voorgestelde methoden der libera len en enkele rechtsche fracties. Spr. veroordeelde het dat in deze Kamer tegen de cumulatie was opgekomen. Als de kiezers de dub bele functies goed vinden, waarom het dan te ver bieden. Spr. gaf er zijn afkeuring over te kennen, dat er „politieke lastgevers" optreden en zoodoende de gang der zaken te sterk beïnvloeden, dit is in strijd mot een gezonde democratie. Tot slot bestreed de spr. Mr. Aalberse, en zeide dat de moeilijkheden die deze nu vreesde voor een kabi net op breederen grondslag in Juli volgend jaar, nog grooter zouden zijn. De heer Albarda (s.d.a.p.) toonde zich eveneens verre van tevreden met het regeerings-antwoord. Dat de Zuiderzee-inpoldering werd voortgezet, juichte spr. toe. De verzekering, dat de regeering niet voornemens is den werkloozensteun te verminderen, is hem nog niet duidelijk genoeg, daar het woord „nooit" er in ontbreekt. Bepaald onbevredigend noemde hij echter de uiteenzetting van de regeering over de Nijverdal- kwestie, do fascistische propaganda, de gebeurtenis sen op 20 September. Scherp critiseerde hij nog eens de houding van de rcgcering tegenover de demonstra tie op 8 November, waaraan allerlei moeilijkheden in den weg zijn gelegd. Volgens den heer Albarda is het 6. erootspraak, óf gemis aan staatsbeleid, óf minach ting voor de volksmacht, als de regeering verzekert, dat demonstraties op haar beleid geen invloed hebben. Spr. beh ndelde uit oerig de uitdrukking van mi nister De Geer, dat het een waanvoorstelling zou zijn te meenen, dat de regeering er op uit was met de burgerlijke partijen de arbeidersklasse er onder te duwen. Spr. zeide dat dit niet anders zijn dan feiten. Spr. is niet optimistisch gestemd, maar houdt reke ning met groote moeilijkheden. Maar toch moet alles worden gedaan om de arbeidersklasse zooveel moge lijk te bescherm n. De arbeidersklasse is de draagster van de toekomst en die mag niet tot verarming of verwildering worden gebracht. Spr. verdedigde daarna zijn finantieele voorstellen tegen de daarop gedane aanvallen. De politieke toekomst werd eveneens door hem be sproken en zeide dat in een nationaal kabinet do s.d.a.p. "een zitting wilde hebben. Daarvoor zijn op vattingen te verschillend en uiteenloopcnd. Als het een parlementair kabinet is, staat de s.d.a.p. daar tegenover niet steeds afwijzend. Dat de heer Aalberse zoo weinig ruimte tot samen- werkin laat is voor deze niet teleurstellend wellicht, maar zeer zeker voor de roomsche arbeiders en hunne belangen, omdat de r.k. staatspartij steeds in conser vatiever koers wordt gedreven. De defensieplannen werden aan critiek onderwor pen en kwam spr. tenslotte met een motie, waarin wettelijke maatregelen werden gevraagd tegen cumu latie. De heer Knottenbelt (lib.) bracht opnieuw zijn be denkingen in het geding en handhaafde zijn oordeel dat de regeering te kort schoot in het handhaven van haar prestige. De heer Snoeck Hcnkemans (c.h.), was zeer tevre den met het regeeringsantwoord. Dc heer Golijn (a.r.) besprak nogmaals zijn finan tieele uiteenzetting, om daarna er op te wijzen, dat hij wel ietwat onzeker vond den vorm, waarin de toezegging van de voortzetting der Zuiderzeewerken is gegeven. Hij meent deze wel zoo te mogen inter preteeren, dat als in 1933 een eerste post is uitge trokken en door de Kamers goedgekeurd, daarmede de beslissing is gevallen, dat met de inpoldering zal worden voortgegaan. De reserve van de regeering vat hij zoo op, dat zij nog niet geheel gereed is mot den vorm van uitvoering. De heer Colijn wilde nog eens inscherpen, wat hij in eersten termijn over den steun van den akker bouw heeft opgemerkt. De opbrengst van de tarwe is lager dan in den oorlog, het arbeidsloon nog altijd 70 hooger. Hij vreest dat men zal komen te staan voor de onverkwikkefljke keuzo óf het loon omlaag tot beneden het hongerpeil, óf een loslaten van som mige verzekeringslasten, die op het bedrijf rusten. Dat laatste zou hij zeer betreuren. De heer Colijn herhaalde nog eens, dat hij in de toekomst een parlementair kabinet zou wenschen, en dan zou men weer een noodhulp moeten aanvaarden, deze op breedere basis moet staan. Spr. releveerde vervolgens de demonstratie der S.D.A.P. op 8 November, liet meest had hem daarin getroffen, dat het zoo nat was en dat het voor de be- toogers toch wel heel erg was daarin te moeten loo- pen. Invloed kan en mag zulk een demonstratie niet hebben op de regeering. Zou dat wel het geval zijn, dan werd het tijd demonstraties te verbieden. Do heer Flëskens (r.k.) sprak nog over de gemccnte- finantiën en daarmee was het voor Woensdag af- geloopen. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. IJsclub „Volharding.* Woensdagavond vergaderde de ijsclub „Volharding" ten huize van den heer Corn. Vis, alhier. Een 20-tal leden was aanwezig, alsmede vier verte genwoordigers van de ver. Noordscharwoude. De voorzitter, de heer Mr. C. P. Eecen, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwe zigen. Spr. wees er op dat men niet veel ervaringen rijker is geworden op het gebied der ijssport en dat men 't 35-jarlg bestaan tengevolge van de slechte tijds omstandigheden niet heeft kunnen vieren. Spr. hoopte dat men het 40-jarig bestaan daarentegen op waardige wijze zal kunnen vieren. Spr. herinnerde aan het ver trek van den heer Jb. Gelder naar N, NIedorp, waaraan de vereen, een gevoelig verlies lijdt Verder deelde spr. mede, dat de „tent" eindelijk op pooten staat. Voorzitter wees op het feit dat een der leden, de heer J. Langendijk, door den Bond ls uitgezonden naar En gelberg, waar deze, ondanks het slechte weer, een goed figuur heeft geslagen. Door een conflict met Zuldscharwoude, ls het con tract met die vereeniging afgeloopen. De secretaris, de heer I. M. K. van Loo, las hierna de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd Vervolgens braoht de secretaris het verslag over het afgeloopen jaar uit, waarin er op werd gewezen dat er van een ijsfeest niets gekomen is, daar „koning onder wil" niet wenschte te komen. Het ledenaantal ls met 72 verminderd en bedraagt nu 342. De kans is weer groot, dat de heer J. Langendijk en wellicht ook de heer J. van Zijl zullen worden uitgezonden. De voorzitter dankte den secretaris voor het uitge breid verslag. Flnantieel verslag. De heer C. Vis rapporteerde dat de boeken en be scheiden van den penningmeester ln de beste orde zijn bevonden. De ontvangsten hebben bedraden f 1922.26% de uitgaven f 723.28. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren Mr. C. P. Eecen, P. Wijn en O. Bakker, welke allen herkiesbaar zijn. Alle drie heeren werden met bijna algemeene stem men herkozen en namen hunne benoeming aan. Verkiezing Conunisariseen. De aftredende commissarissen, de heeren G. Langedijk, M. Bommer en P. Kuiper werden bij acclamatie her benoemd. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. Tuinman, werd de heer P. Kostelijk gekozen met 14 stemmen. In de vacature Jb. Gelder de heer S. Vis met 11 stemmen en in de vacature L. Kalverdljk de heer Jb. Kroon Cz. met 15 stemmen. Tot hoofdcommissaris werd herbenoemd de heer C. Vis, terwijl als reserve hoofdcommissaris de heer J. Kos Wz. werd aangewezen. De Voorzitter deelde mede, dat een correspondentie ia gevoerd met den Ijsbond Holl. Noorderkwartier over epn kwestie betreffende de kosten van de verlenging der Kon. bewilliging onzer vereeniging, doch men heeft er later niets meer van gehoord. Voorzitter zeide, dat het bestuur van meening was, dat de bijdrage aan het tralningsfonds eigenlijk wel eenigszins mag worden verlaagd met het oog op het verminderde ledental, doch de vergadering was nu van meening, dat de bijdrage van f 100 moest worden ge handhaafd Voorzitter sprak den wensch uit, de de vertegenwoordigers van Oudkarspel de eer weer hoog zullen houden Tot afgevaardigden naar de algemeene vergaderingen werden de heeren A. Timmerman en I. M. K. van Loo evenals vorige jaren aangewezen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging, den wensch uitsprekende dat men dit jaar op de schaats zal komen. AMSTERDAM, 16 November 1932. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 298 vette kalveren, le kw. 6066 ct., 2e kw. 5458 ct., 3e kw. 4052 ct., per Kg. levend gewicht; 34 nuchtere kalve ren f 59; 665 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 3335 ct., zware varkens 3234 ct, vette varkens 31 32 ct. per Kg. slachtgewicht. Aan het abattoir werden aangevoerd 3 wag. geslachte runderen uit Denemarken. DEN OEVER. 15 Nov. 100 manden sardien 95 cent tot f 1.35, 8 tal haring f 6.35, 12 kisten tooters (kl. haring) f 3.65 per kist, 3 zalmen 18 pond 68 cent per pond, 200 Kg. spiering 22—24 cent per Kg. SCHAGEN, 17 Nov. 1 124 gelde koeien (mag.) f 110—160, 62 idem (vette) f 140—225, 14 kalfkoeien f 170—230, 106 vaarzen f 40— 110, 86 graskalveren f 17—45, 30 nuchtere kalveren f 6— 14, 160 vette schapen f 1520.50, 196 overhouders f 8 1250, 21 magere varkens f 811. 42 vette varkens per Kg. 27—30 cent, 141 biggen f 4—6, 17 konijnen f 0.75— 1.50, 15 kippen f 0.5O—1.50. haantjes f 0.60. EIERVEILING SCHAGEN. 17 Nov. Aangevoerd zijn 84 partijen 31500 stuks kipeieren, 18 partijen 1400 stuks eendeieren. De prijs liep van kip eleren f 6.307.10, kleine f 4.605, eendeleren f 3. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht 't nummer van a.s. Zaterdag. NOORDSCHARWOUDE. 16 Nov. Aangevoerd: 12300 Kg. aardappelen: ronde duken f 0.70 0.80, bl. eigenheimers f 1.30-1.70, 5000 Kg. uien: drie lingen f 4.20, uien f 3.804.70, grove uien f 44.60, 6200 Kg. peen f 1.10—1.90, 9100 Kg. kroten f 0.60—1.80, 30200 Kg. roode kool f 23.30, 10800 Kg. gew. witte kool f 0.80 —0.90, 16600 Kg. D. witte kool f 0.60—1.20. 6100 Kg. gele kool f 1.302.20,, 370 stuks bloemkool f 7.90. WARMENHUIZEN, 16 Nov. Aanvoer: 3550 Kg. roode kool f 22.30, kale f 1.50 1.70, 4600 Kg. gele kool f 1.20—1.80, 18500 Kg. witte kool f 0.60—0.80, 1850 Kg. D. witte f 1.10—1.40, kale f 0.6Ó—0.70, 250 Kg. uien f 4.80. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Nov. Aanvoer: 5700 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 0.70—0.90, Duc f 0.50—0.70, 19000 Kg. roode kool f 2 —3.70, n f 1.60—3, 27000 Kg. gele kool f 1.50—2.10, 12000 Kg. D. witte kool f 1—1.30, 12300 Kg. vr. witte f 0.70— 1.10, 2500 stuks bloemkool: Lecerf f 3.304.60, Reus f 6.80—10.60, H f 1.30—3.10. 9500 Kg. uien f 4.30—4.70, drielingen f 4.30—4.40, 4500 Kg. peen f 1.60—2, 8000 Kg. bleten f 0.60-2.40. AMSTERDAM, 16 November 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 1.501.90, ld. bl. f 1.601.90. ld. bl. eigenheimers f 11.30, id. eigenhei- mersmers f 1.101.30, idem blauwe poters f Ó.901, ld. bonte poters f 0.901, id. Bevelanders f 1.15—1.25; IJpolder eigenheimers f 1.101.20; id. bl. eigenheimers f 1.101.20. id. Eigenheimer poters f 0.751, id. Beve landers f 1.151.25, Noordholl. eigenheimers f 1.10 1.20, Anna Paulowna zand f 1.752.10, Hillegommer zand f 1.70—2.10, Drentsche eigenheimers f 1.752.10, Flakkeesche eigenheimers f 1.201.40, id. Elgenh. po ters f 11.10, Spuische eigenheimers fl.201.40, ld. elgenh. poters f 1.10 per 70 Kg. BETREKKINGEN TEGEN STEEKPENNINGEN VERGEVEN. Betrokken inspecteur onmiddellijk ontslagen. Naar de ,,Msb." verneemt, is bij de Rotterdamsche Electrische Tram een zeer ernstig geval van fraude aan het licht gekomen. Het betreft hier de inspecteur van het Vervoer, de heer S., die evenals onder de R. E. T. M. zoo ook bij de R. E. T. een groote vertrou wenspositie bekleedde en feitelijk de schakel vormde tusschen de directie en het personel. Naar thans is gebleken, heeft deze functionaris ja renlang betrekkingen bij de R. E. T. tegen steekpen ningen vergeven. Wanneer sollicitanten hem een be paald bedrag beloofden zou hij zoogenaamd een goed woordje voor hen doen, In feit had hij echter over de al of niet aanneming te beslissen, zoodat. hij gemak kelijk spel had om de baantjes bij de R. E. T. een voudig tegen geldsommen te verkoopen. Deze bedragen waren soms vrij aanzienlijk, Het was regel geworden, dat werklozen bij derden geld gingen leenen om hiermede ene betrekking bij de R. E. T. te verkrijgen, hetgeen als er voldoende geld op tafel kwam, immer tot het gewenschte gevolg leidde. In hoeverre dit systeem ook bij de verdeeling der functies en bij bevorderingen werd toegepast, konden wij niet achterhalen, doch ook hieromtrent wordt momenteel een nauwgezet onderzoek ingestled. Het laat zich begrijpen, dat betrokkenen die op deze wijze een baantje bij de RJ5.T. hadden gekregen, het stilzwijgen over deze obscure affaire bewaarden. Het vermoeden, dat men op deze wijze bij de R.E.T. te recht kon, is echter al lang uitgesproken. Nu deze fraude toch openbaar geworden is, d« wijze waarop is ons onbekend, komen natuurlijk als een lawine van alle zijden de inlichtingen los. Het gemeentebestuur heeft de zaak ter verder onder zoek in handen gegeven van den Justitioneel en Politie dienst, die nu al reeds eenige dagen bezig is met een uitgebreid verhoor van het personeel. De betrokken inspecteur S. is natuurlijk op staanden voet ontslagen in afwrachting van de rechtsvervolging, welke tegen hem is ingediend. Uit BERLIJN, 16 November (V.D.): Officieel wordt medegedeeld: „De Rijkskanselier heeft zich genoopt gezien de door hem voorgenomen bezoeken aan Stuttgart, Karls- ruhe en Darmstadt af te zeggen, aangezien hij het na het resultaat der heden met de partijleiders gevoerde besprekingen beter acht oen opklaring in den politie- ken toestand af te wachten." Het afzeggen van het kanscliersbezoek aan Zuid- West-Duitschland heeft in politieke kringen natuur lijk groote verrassing gewekt. De reden van dit be sluit van v. Papen ligt in het resultaat der gister middag gevoerde besprekingen met de partijleiders. Over de bijzonderheden dezer besprekingen wordt intusschen het stilzwijgen bewaard. Dingeldey heeft den kanselier zijn instemming be tuigd met het streven naar een nationale concen tratie. Dit deed ook de centrumsvertegenwoordiger, pre laat Kaas, met dit verschil nochtans, dat laatstge noemde den kanselier duidelijk te verstaan gaf. dat onder het huidige staatsbestuur dit streven tot mis lukking zou rijn gedoemd. Vermoedelijk zullen de mededeeling3-n welke dr. Schaeffer, namens de Beiersche volkspartij, den rijkslcanselierl heeft gedaan, in wezen wel gelijklui dend zijn met de verklaring van prelaat Kaas. Van grooter belang zijn intusschen de verklarin gen, welke de kanselier voor de partijleiders aflegde. Hij wees er mot nadruk op, dat de redding van Duitschland uit de tegenwoordige moeilijkheden in geen geval mag afstuiten op de personenkwestie. Donderdag zal het kabinet bijeenkomen, om over den toestand te beraadslagen. Ook wordt morgen het antwoord der nationaal-socialisten verwacht. Misschien zal de rijkskanselier zich onmiddellijk daarnaar naar den rükspresident. begeven, om dezen verslag uit te brengen; mogelijk echter zal dit bezoek eerst Vrijdag plaats hebben. Waarschijnlijk zal Hindenburg dan nogmaals zelf de partijleiders consulteeren en hen vragen, welk pro gram zij, ter vervanging van het „huidige politieke staatsbestuur" hebben voor te stellen. Deze consulten zullen nog in den loop dezer week, anders begin der volgende week plaats vinden. Von Papen's onderhandelingen op den boetedag hebben dus wel eenige beweging in den politieken toestand, echter nog geenszins een beslissing ge bracht. Zooals gezegd is deze ook niet voor de volgen de week te verwachten. In welke richting die beslissing vallen zal, valt na tuurlijk thans nog niet met absolute zekerheid te zeg gen. In politieke kringen echter acht men de kansen, dat de partijen een uitweg uit de tegenwoordige moei lijkheden zullen weten aan te wijzen, uiterst gering. Hedenmorgen kabinetszitting. Over den blnnenlandschen toestand. BERLIJN, 16 Nov. (V.D.). De Rijkskanselier heeft de leden van het Rijkskabinet bijeengeroepen voor een Donderdagochtend te houden ritting, waar in de na de besprekingen met de partijleiders ont staand toestand zal worden behandeld. Aangenomen wordt, dat in deze bijeenkomst beslissingen zullen worden genomen, welke voor de verdere ontwikke ling van den binnenlandschen toestand van betee- kenis zijn. Of de Rijkskanselier reeds Donderdagmiddag den Rijkspresident rapport zal uitbrengen over zijn be sprekingen, was Woensdagavond nog niet bekend. De Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" te Wieringerwaard wenscht aan te besteden: Voorwaarden en inlichtingen ver krijgbaar bij den Secretaris. Biljetten in te leveren vóór 18 No vember a.s. bij den Voorzitter. H. K. KOSTER, Voorzitter. DAAN KAAN, Secretaris. Voor uw ontbijt: H.O. snelkokend per pak 34 cent Gestampte Muisjes per bus 25 cent Prima lam per pot 28 cent ADR. PRINS - Nieuwe Niedorp. L| A I T f Hier zijn ze weer, de prachtige nHLa I „Romans voor Al len", Jeugdboeken enz. enz. Verkrijgbaar bij C. MOLENAAR, Sigarenmagazijn, Molenstraat C54, Schagen. Schager Roosjes. Biedt zich terstond aan; een nette Huishoudster, tusschen 20 en 30 jaar, P.G. Brieven franco letter P B, Hulppostkantoor Burgerbrug. Droog Tarwe-, Gerste- en Haverstroo te koop. Wed. VADER, Lotweg 7, Anna Pau lowna. REPAREEREN GAATJESMAT- STOELEN. Soliede afwerking. Billijke prijs. N. QUAX, Hoep, Schagen. Aardappelen (Kriel) te koop gevraagd. P. LIEFTING, Stoomweg, Breezand. Gevraagd: 10 jonge witte Leghorn Kippen, door A. KAP1TEIJN, Meerweg, Breezand. PUIKE EIGENHEIMERS, 90 cents per zak. Franco thuis. Bij 5 zak goedkooper. R. R. WAIBOER, Kneesweg 5, Anna Paulowna. TE KOOP: 50.000 K.G. VOEDERBIETEN (Eureka), bij jb. GEERLIGS Jz., Zwinweg 2, Anna Paulowna. Tel.70

Schager Courant | 1932 | | pagina 3