[en ondankbaar ambt. liefde de Sterkste. Donderdag 17 November 1932. SCHAGER COURANT. Vergadering van de OnafknlrFft? Socialisten. W. C. VAN GEELEN KROM'S NIEUWE FABRIEKEN TE ALKMAAR GEOPEND. president van de vereenigde staten. wDe vloek die op het Witte Huis rust". (Bijzondere correspondentie) WASHINGTON, November. HET ambt van President der Vereenigde Staten is een ondankbaar ambt Dat verzekerden ten minste zij. die deze hooge functie bekleeden of hebben bekleed. De oude Roosevelt. zooals men weet een verre bloedverwant van den nu gekozen presi- Jnt Roosevelt. die geen blad voor den mond nam. ver- Waarde. dat het presidentschap een „hel" is. En Coo- Udge, die zijn woorden weegt, heeft eens geschreven, dat het ambt „diabolisch" is. Het komt op hetzelfde neer. Alleen Harding hield van zijn werk. En hij is er aan gestorven... Wat is dan de „vloek", die op het Witte Huis schijnt te rusten? De hoofdzaak is wel. dat de bewoners geen enkele minuut voor zichzelf hebben. Hoe vreemd het ook moge klinken: de beheerscher van het Witte Huis is de gevangene van 130 millioen individuen, die met gepaste overdrijving gesproken hem in de vier jaren van zön ambtsduur geen oogenblik de gelegenheid ge ven. de oogen te sluiten. Een nagel aan de doodkist der Amerikaansche presi denten zün de tallooze deputaties, die moeten worden ontvangen. De „vorige" Roosevelt klaagde er over, dat reeds des morgens om zeven uur die delegaties voorbij defileerden. En de Amerikaansche deputaties zijn verschrikkelijk. Meestal wordt er weinig of niet bij de ontvangst gespro ken: de president heeft slechts stilzwijgenden menschen de hand te schudden, waarbij ze hem naar Amerikaan sche forsche methode den. arm haast uit het lid trek ken. Men stelle zich voor, wat het beteekent. als men vierhonderd maal op één morgen met welgemeende loyaliteit een hand moet schudden... Harding heeft er tweemaal een zenuwaandoening door opgeloopen en zijn arm moest hij in een doek dragen. De weinige deputaties, die wèl spreken, zijn niet min der zenuwsloopend dan de zwijgende. Meestal wordt dan het woord gevoerd door een lid van het Congres, dat natuurlijk geen gebrek aan spraakwater heeft. Als leder afgevaardigde, die zichzelf waardeert, heeft hij altijd Iets te verlangen. En men denke eens. hoeveel er te verlangen valt van een man, die tegelijk staatshoofd en eerste minister is! In 1908 kwam eens een deputatie ergens uit Georgia tot Roosevelt. Een ambtenares bij de post In Georgia had haar ontsldg gekregen en de deputatie verzocht nu intrekking van dat ontslag. ..Zij wordt onrechtvaardig behandeld", zeide de woordvoerder. Theodoor Roosevelt kon zich beter dan eenig ander president van dergelijke dingen afmaken. „Onrechtvaardig tegenover een vrouw! Dat is erger lijk", riep hij uit. „Nooit mag men onrechtvaardig zijn, en vooral niet tegenover een vrouw! Maar laat ik eer lijk zijn: ik ken het land. waarvan gij komt, niet eens. Gaat tocsh naar Mr. Meyer. die aan het hoofd .van,„de post staat. HU kent die dame* misschien en in ieder ge val kent hij de stad... Good bye!" Maar Roosevelt was de eenige, die zlcih zoo*n optre den kon permitteeren. De taak van den Amerikaanschen president is boven dien moeilijk, doordat hij op alle zaken het oog moet houden. De ministers zijn in werkelijkheid niet meer dan secretarissen, die slechts den president verant woording schuldig zijn Mondeling of schriftelijk moe ten zij hem van alles in kennis stellen. Wilson gaf de voorkeur aan schriftelijke rapporten. Hij las ze door en maakte zijn aanteekeningen en op merkingen. Hoover daarentegen bedient zich hoofd zakelijk van de telefoon, zonder acht te slaan op den afstand. Zelfs in Londen, Parijs of Genève worden gezanten, ministers of gedelegeerden voortdurend aan het toestel geroepen; ze mogen geen gewichtige be slissing nemen zonder telefonisch overleg met Was hington te hebben gepleegd. Gedurende de belangrijk ste besprekingen ter Ontwapeningsconferentie telefo neerde Gibson meermalen per dag met het Witte Huls; niet zelden duurden deze gesprekken twintig minuten tot een half uur. Als Hoover op dezelfde wijze voort durend in verbinding staat met de hoofdsteden van Europa en Zuid-Amerika. dan kan men zich voorstel len, hoe een enormen arbeid hij daarvan alleen reeds heeft. Verder moeten brieven beantwoord worden, auto- grammen, foto's en albums onderteekend worden. Als president van de Vereenigde Staten kan men dat niet altijd weigeren. FEUILLETON. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. I Lord Perivale wendde zich tot het bleeke. angstige, jonge meisje en vroeg plotseling: „Uw naam is Loring? Leven Uw ouders nog?" „Neen, mijn moeder is een maand geleden gestorven ®n mijn vader stierf, toen ik nog een kind was", ant woordde Hetty eenvoudig. .Maar, vader. Ik zie niet in waarom juffrouw Loring een dergelijk kruisverhoor van vragen moet ondergaan," egon Jack en het was hem duidelijk aan te zien, dat oezeer hij zich ook trachtte te beheerschen. zijn woede V°Verban<? begon te krijgen. Dord Perivale's antwoord was ijskoud, cynisch en eed en ieder woord werd bewust berekend gezegd om te kwetsen. „Ik heb juffrouw Loring die vragen gesteld om zeker vin ">i Wat vermoedde, zoodra ik haar zag. Ik ,.a' *7* als je vader het recht heb op eenige con- ■ie 6n 'k denk wel niet, dat je zult vergeten wat j}0() ff °°k jezelf als een Perivale verschuldigd bent or met de dochter van een vervalscher en een dief te trouwen!" - De wereld werd donker rondom Hetty en weer sche- t0t i °Ude familieportretten van Jack's voorvaderen even te komen en met hun beringde vingers toor- def'fc33* haar t€ wÜzen- terwijl hun koude ondoorgron- Pp1^ e.^°®en wreede gedachten uitdrukten evenals Lord rivales mond wreede onwaarheden uitsprak, aar plotseling werd alles weer licht en kristalhelder a Was Jack's stem zacht, rustig en sympathiek v._. aar levens onbeschrijfelijk vertoornd, die haar tot bezinning braoht zou^ik U .iemand anders was geweest dan mijn vader, ve dflfU -n den gTOnd geslagen hebben; maar behal- u mijn vader bent, bent u ook een oude man, En tenslotte moeten de journalisten te woord gestaan worden. Tweemaal per week, Dinsdags en Vrijdags, te vier uur 's middags ontvangt de president in zijn werkkamer de vertegenwoordigers der grroote bladen. Ieder van hen heeft het recht, schriftelijk een vraag te stellen: het staatshoofd ziet de briefjes snel in en be antwoordt de vragen staande of beantwoordt ze niet. Zijn antwoord wordt steriotiep in de bladen aangege ven met de formule: „De woordvoerder van het Witte Huis verklaart, datHet is eerezaak, dat de bladen van dien stelregel niet afwijken. Die gewoonte doet eenigszins naief aan, want ieder weet, dat met dien „woordvoerder" niemand anders dan de president wordt bedoeld. Maar de schijn wordt bewaard. En op den schijn komt het zoo vaak aan Bijna iedere president der Vereenigde Staten is na een jaar van dezen ingespannen, overspannen arbeid aan het eind van zijn krachten en zijn zenuwen. Bijna elk heerscher in het Witte Huis krijgt een afschuw van het ontvangen, het handen schudden, het foto's onderteekenen, het beantwoorden van petities. Maar ofschoon het ambt dus weinig benijdenswaard lijkt, zijn er altijd weer adspiranten voor te vinden. Er zijn menschen, die sterven, doordat zij president zijn geworden, en menschen die sterven, doordat zij het niet zijn geworden OUD KARSPEL. De O.S.P. hield Dinsdagavond een openbare vergade ring ten huize van den heer C. Vis alhier. Een flink aantal personen was aanwezig. De Voorzitter, de heer Dekker, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de heer Veltrop uit de Beemster het woord voerde over de arbeiders, boeren en tuinders en de plaats die zij innemen tegenover de politiek. Rede van den heer Veltrop. Spr. wees op den schreeuwenden nood, die er in Westfriesland heerscht. tengevolge van de crisis, welke crisis geen onderscheid des persoons kent. en alles wat haar voor de voeten komt. neerslaat. Spr. noemde het een verheugend verschijnsel, dat door deze crisis de boeren, tuinders en arbeiders tot elkaar worden gebracht. Samen moet worden opgetrokken. De organisatiegeest wordt meer en meer begrepen en onder de boeren is een kentering gekomen, om evenals de ar beiders, zich te organiseeren. Men heeft de organisaties gesticht die veel goed werk verricht hebben, doch spr. onderstreepte, dat d^_ organisaties met vertiendubbelde krachtmoeten wreken, opdat men niet tot het pauperis me wordt gedrongen. Als we niet paraat zijn zullen we ten ondergaan. Niet alleen het geslacht van heden, doch ook het komende geslacht zal in ontbering moeten leven. Al deze organisatie is nog niet voldoende en komt meer op het terrein der politiek, waar velen zich niet mee wilden bemoeien. Doch men moet zich er mee be moeien. anders doet de politiek het met ons. wat zij thans reeds doet en wat de Westfriezen hier wel weten. Spr. wees op de tuinderscredieten. waarbij de arbeiders niet meer Verdienen mogen dar f 12. evenals de tuinders Dit was de politiek van de rechtschen In den lande om "de Jréhdele NedbrlandrfcM^ éfbeidefSklass* tfl verlagen. Tttr' zullen de "Westfriezen het weer beleven met de nieuwe steunmaatregelen, welke evengoed den onder gang van de bouwers beteekent. Spr. wees op het nau we verhand tusschen bouwers en arbeiders. Men zal aan de politiek moeten doen. men dringt het U op. Spr .wees op de S.D.A.P., waarin spr. jarenlang heeft gestreden om de kapitalistische productiewijze om te zetten in een socialistische, waaraan we alle energie hebben gegeven, tot de periode van laag-conjunctuur kwam. Toen zijn wij van denkwijze gaan verschillen met de S.D.A.P. Spr. wees er op. wat Van der Sluis eenige weken ge leden zelde. dat er zeker een periode van opbloei zou komen, doch wij zijn het daar niet mee eens. al zal er wel eenige opleving kunnen komen. Spr. wees op de vermechaniseerlng van het productieproces, waardoor millioenen arbeiders uit het productiesysteem worden uitgesloten. Spr. wees op de Nederl. export, welke totaal wegvalt. De toekomst ziet er wel somber uit. Het kapitalisme loopt op het eind. Er moet een drang uit de boeren en tuinders komen naar een rechtsorde, waar wél brood en arbeid is. Verder noemde 6pr. de handelingen van de socialis ten, welke niet volgens hun woorden zijn. In het Ut- rechtsche congres heeft men de culminatie van inko men niet verworpen, omdat de meerderheid van het Partijbestuur en de Kamerfractie dit niet konden aan vaarden, doch toezegde een dergelijk voorstel aan de Kamer te zullen doen. Een socialist moet willen offe- dus het eenige wat ik doen kan, is u een verklaring te vragen voor Uw ongepaste beleedigingen." „Om te toonen. dat ik niet zonder gegronde redenen zoo spreek, zal ik je enkele bewijzen geven." De oude man, wiens voornemen het was het huwelijk van zijn zoon met Hetty Loring te verijdelen, ging naar een oud bureau, waaruit hij oen aantal vergeelde kran tenuitknipsels nam. „Is dit uw moeder?" vroeg de snijdende stem aan het ongelukkige meisje en zijn vinger wees een reproductie aan van een portret van Hetty's moeder, dat thuis op den schoorsteenmantel stond. „Ja." luidde de erkenning van dit vreeselijke feit in een fluisterenden zucht. Onder het portret stonden de ontzettende woorden, die voor altijd in Hetty's hart zouden blijven branden: „De vrouw van den gevangene legt getuigenis af." In een andere kolom stond het portret van haar va der het was haar vader, want er waren thuis vér- schillende beeltenissen van hem in de bank der be schuldigden en Hetty huiverde. De koude, meedoogenlooze stem van Lord Perivale sneed nogmaals door de beklemmende stilte van de prachtige studeerkamer. „Toevallig was ik ten nauwste verbonden met het destijds veelbesproken geval, omdat het den geweldda- digen dood van mijn eenigen broer betrof. Met vele an deren geloof ik, dat Robert Loring hem vermoord heeft, maar van deze beschuldiging werd hij vrijgesproken en veroordeeld op een andere, n.1. het zich toeeigenen der gelden van meer dan vijftig zijner cliënten voorna melijk weduwen en weezen ten eigen bate. Hij werd veroordeeld tot achttien jaren dwangarbeid en als ik rechter geweest was, had ik den schurk laten ophan gen, want ik weet zeker, en de schrale stem klonk tot in de uiterste hoeken der groote kamer dat mijn broer op vijf en dertig-jarigen leeftijd, een toonbeeld van levenslust en gezondheid, geen zelfmoord heeft ge pleegd. Hij werd gedood door den vader van dit meisje en jij zou haar willen trouwen de dochter van een misdadiger en al wil dc wereld het niet gelooven een moordenaar!" Lord Perivale's stem, die steeds luider en op het laatst bijna schreeuwend gekonken had, stierf weg; al leen die vreeselijke, beschuldigende oogen bleven naar Hetty staren en trachten haar te doorboren. Jack aarzelde geen oogenblik met zijn antwoord. Hij trad op zijn meisje toe en haar kleine, koude hand in de zijne nemend, zei hij rustig: „Als het waar is, wat u ren. daar het de zedelijke plicht is. De parlementaire middelen hebben afgedaan. Spr. wees op de regeering in het buitenland door noodverordeningen, wat ook in Nederland zal komen. Alleen door de buitenparlemen taire actie kan men tot succes komen en niet 50 jaar terug bethoeven te gaan, in een wereld, waar zoo'n over vloed van alles is. We moeten het zelf in handen nemen Als men de Arbeiderspers moet gelooven zijn de uitge- tredenen de meest slechte menschen die er zijn. Spr. wees op de houding van de S.D.A.P. ten opzichte van executies. De S.D.A.P. doet niets en wij concludeeren, dat wij te doen hebben met een S.D.A.P. die sterk kon zijn. dooh dat deze een revolutionnaire partij is geweest en dat er niets van hen te verwachten zal zijn. Spr. wekte op een afdeeling der O.S.P. op te richten. De heer Stenhuis aan het woord. De heer Stenhuis, hierna het woord verkrijgende, wees op de vele stormen, die Europa heeft gekend, zooals de oorlog enz. Nu zitten we in de crisis. Dit is de walm. die aangeeft, dat de uitbarsting spoedig zal komen Als de arbeiders zoo verdeeld zijn, zullen we een zoo slechte tijd beleven, zooals we de laatste tijden niet hebben gehad. Spr. wees op de groote werkloosheid. Europa te hebben geruïneerd is de schuld van het kapitalisme. Op haar rust dan ook de verantwoordelijk heid hiervoor. Als de groote ontberingen welke worden geleden, betrekkelijk zouden zijn er hpt kapitalisme weer zou opleven, zou het nog t,e dragen zijn, al zou het zwaar zijn. Doch zoo is het met deze crisis niet. De graad der crisis is erger. De reformistische politiek is ten doode opgeschreven. In de tilden van welvaart werden door het kapitalisme concessies gedaan doch de arbeiders werden evengoed nog armer ten opzichte van de productie. De politieke vraag is of in den tijd van laag-conjunctuur het proletariaat het kapitalisme kan deen verdwijnen niet of er in het kapitalistisch stel sel na tijden van laag-conjunctuur een tijd van hoog conjunctuur zal volgen. Het evenwicht in het productie-apparaat, is verbroken. Nu wordt de ruimte om den afzet uit te breiden, niet grooter, doch door het nationalisme in die landen ver kleind, waardoor met nu de „crisis in permanentie" heeft gekregen. De arbeiders zijn aan het terugtrekken en spr. vraagt zich af. of men met terugtrekken kan over winnen. Spr. wees op de wrange vruchten, die de reformis tische Duitsche arbeiders hebben geplukt nadat ze In 192S de macht in handen hadden. Spr. tfees op de 8-November-demonstratie, welke een blijk gaf van de goede organisatie van de Haag- sche politie en niets anders, doch niet van een revo lutionnaire demonstratie. (Hierop volgden eenige in terrupties^ Spr. wees er op, dat de loon sverla gin een niet kun nen worden tegengegaan zonder een socialistische om wenteling. F.uropa kan alleen worden gered door de Vereenigde Staten van Europa, en de kwijtschelding van Staats- en bedrijfsschulden. Zonder deze onteigening zal het er toe komen, dat dc kleinen worden onteigend en dat moet worden voorkomen. De tuinbouwsteun heeft als resultaat, dat de land- pachters hun pachten ontvangen, doch de tuinders hebhen er niets geen voordeel bij. Wij eischen de volksbeweging en hebben dit voor gesteld in de S.D.A.P. waar het zot en fantlsttach werd genoemd, doch het reformistische der S.D.A.P. Is het zotte. Troelstra zag het in dat de macht der S.D.A.P. zou ophouden, als ze het revolutionnaire karakter zou op geven. De fractie heeft de regeering meegedeeld, dat ze bereid is mee te regeeren en de maatschappij niet te willen aantasten. Spr. teekende het verval der S.D. A.p. door het feit, dat de leider vroeger" zeide, bij een revolutie aan het hoofd *e willen staar., terwijl de leider van nu thuis blijft. Democratisch kan de nuzzle niet worden opgelost. Er is één weg tot het socialisme en wel langs de socialistische revolutie. Hierna werd door een aantal aanwezigen van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt en verschillende andere zienswijzen en op fouten gewezen. Deze debat ten namen af en toe een heftig karakter aan. De verschillende debaters werden door de sprekers beantwoord en het was reeds over half 12, toen de vergadering door den voorzitter werd gesloten, onder opwekking om op 24 November allen aanwezig te zijn bij een te houden executorialen verkoop te Nieuwe Nledorp. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILHOMTUREH EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B 40 TEL. 26. SCHAGEN oogonderzoek' geheel* gratis zegt. vader en als Hetty's ongelukkige vader lederen misdaad van het zondenregister zou hebben begaan, zou ik haar nog trouw blijven, omdat ik haar liefheb!" Trouwe liefde Is sterker dan iedere muur, steviger dan iedere rots. Hetty voelde haar geheele wezen uit gaan in een overvloed van liefde en dankbaarheid voor haar edelen jongen vriend, voor den man, die haar trouw ter zijde wilde blijven, zelfs in de schande, die zoo plotseling en zoo overweldigend over haar onschuldig hoofd was gekomen. Door de woede, die zich van hem meester had ge maakt, heen voelde Jack zich als het ware aan zijn hart spieren getrokken: het was alsof Hetty haar kleine handen naar hem uitstrekte en hem smeekte in haar te gelooven en haar te beschermen. Al zijn ridderlijkheid kwam naar boven, toen hij snij dend sprak: „Zelfs indien mijnheer Loring mijn oom heeft vermoord zie ik nog niet in, waarom men zijn dochter voor die misdaad aansprakelijk zou moeten stel len en daarom is het niet alleen onbillijk, maar intens gemeen en ploertig haar daarvoor te doen lijden." De oude edelman werd vuurrood van woede en Hetty dacht, dat hij minstens een beroerte zou krijgen. Lord Perivale's stem klonk dik en stamelend, toen hij met dreigend opgeheven hand op zijn zoon toetrad, wiens bleek gelaat toonde hoezeer hij zich innerlijk ge griefd voelde. „W...w...wou jij rnjj voor ploert uitschelden?" stotter de zijn vader nog steeds met opgeheven vuist en eigen lijk zag hij er een beetje belachelijk uit. want hij was verplicht op te zien tot zijn veel grooteren zoon! „Ik heb gezegd dat uw gedrag ploertig was en dat is ook zoo. Ik heb maar weinig geld meer, maar met wat ik heb zal ik een speciale huwelijksvergunning koopen en juffrouw Loring zal morgen mijn vrouw worden. Ik vermoed wel, dat u mij zult onterven, maar daar kan ik niets aan doen. Betere mannen dan ik hebben zich zonder een cent van het begin af aan moeten opwer ken en u behoeft niet bang te zijn dat Ik uw trots zal kwetsen, want wij verdwijnen meteen naar een van de koloniën om daar ons geluk te beproeven, nietwaar lieveling?" en met zijn jongensachtigen, zonnigen glim lach keek hij naar het charmante kleine figuurtje naast hem; in zijn blik het jeugdig optimisme, dat drijvende gehouden wordt door een hoop, die meestal nog bedrie- gelijker is dan droomen. Hetty's blik werd plotseling gevangen door het por tret van een van Jack's voorouders een vrouw in zijde en kant gekleed, die op haar neerzag met een Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is en kele maanden geleden het fabriekencomplex der fir ma S. Krom te Alkmaar verbrand en is nu daar voor in de plaats een nieuwe fabriek verrezen. Of liever een gebouwencomplex waarin de verschillende afdeelingen van Krom s Wasscherij en Ververij zijn ondergebracht. Het is een groote verandering die daar heeft plaats gehad en alles ziet er soliede en duurzaam uit en te vens modern en toch smaakvol. Alles is uit steen en beton opgetrokken, een ontdekking die men reeds direct doet als men het ontvanglokaal der Chemi sche wasscherij en ververij, waar de goederen aan komen, binnentreedt. Verder kwamen wij in de chemische wasscherij, met recht het hart van het heele bedrijf genoemd. Twee fraaie machines zijn hier opgesteld van de allernieuwste constructie, 't Is het z.g. YVaeker- systeem, dat reeds zeer bekend is in het buiten land, doch dat in Nederland nog nergens wordt toe gepast. De heer Krom kan dan ook met trots zeg gen, dat hij de eerste is, die een dergelijk apparaat in Nederland bezit! Benzine voor de reiniging? Nee. benzine heeft af gedaan, en daarvoor is in de plaats gekomen het z.g. Tri of Per, een vluchtige scheikundige stof, die alle goederen buitengewoon intensief reinigt en bo vendien nog een zeer groot voordoe; heeft: het wil niet branden! Integendeel, het wordt zelfs wel als brandbluscbmiddel gebruikt. De machines te beschrijven zou te ver voe ren. Het zij voldoende, dat ze perfect werken en dat de stoffen minder dan ooit te lijden hebben van het reinigingsproces, terwijl de coupe, het model, geheel bewaard blijft! Opmerkelijk is nog. dat de goederen in dezelfde machine automatisch gedroogd worden. De ververij is een zeer groote ruimte, vol licht en lucht. Hier slaan de diverse verfpotten en koperen ketels. Nieuw is hier de spoelmachine, waarin het water steeds circuleert. Naast deze ververij ligt de droogkamer, die ge heel brandvrij is van onder tot boven, dank zij de muren en do zoldering van asbest. Direct hieraan verbonden is de tapijtinrichting, die geheel herme tisch kan worden afgesloten. Eindelijk komt men in de grootste afdeeling en hier valt allereerst op de gordijnenspaninrichting, waar honderd gordijnen per dag kunnen worden ge spannen. Verder staan hier de strijkplanken, de per sen voor broeken, vesten en jassen; in een hoek is de plisseerinrichting en de afdeeling voor ajouren en stoppage en verder ziet men hier allemaal appa raten, die gebruikt worden, om elk stukje goed, on verschillig van wolken vorm en welke hoedanigheid, serieus te behandelen. Verder vinden wij frissche schaftlokalen, lokalen voor expeditie, kantoren, enz., alles practisch en doelmatig ingedeeld. Wij schrijven hier niet te veel neer. als wij bewe ren dat de fabrieken der firma Krom een sieraad zijn geworden van Alkmaar en dat de firma door in richting en outtilage daarvan getoond heeft het nieuwste te willen, opdat haar clientèle op de meest soliede en meest economische wijze kan worden be diend. Kleine vergissingen. Het Spaansche volkslied. Iedereen weet, dat van de tien buitenlanders, die mee- nen op de hoogte te zijn, negen stuks het „Wien Neêr- lands bloed" voor ons volkslied houden. Bij de opening van internationale voetbalwedstrijden. Hollandsche ten toonstellingen in den vreemde e.d. weerklinkt bijna al tijd het lied van Tollens-Willems en niet het Wilhelmus. Het Spaansche volkslied is echter nog veel minder be kend dan het onze. Buiten den componist schijnen er n.1. slechts' luttelen te zijn. die zich die hymne kunnen herinneren zoodat het volgende voorval tijdens een in ternationaal banket kon plaats hebben. Het orkest zette een lied in en een der aanwezige Spanjaarden, verhief zioh van zijn stoel en ging in de houding staan. De andere aanzittenden volgden zijn voorbeeld. Zwijgend en devoot luisterde men staande toe en nam. toen de laatste noot was verstorven, met plech tig gezicht opnieuw plaats. De orkestmeester was bijzonder ontroerd door deze (naar het hem voorkwam) tactvolle en voorname ovatie Hij gevoelde zich geroepen den luisterenden eenige woorden van dank toe te voegen. „Mijne Heeren", sprak hij, „ik ben bijzonder vereerd door de wijze, waarop gij bewijst, dat gij de dinermu- ziek op prijs stelt. Ik dank U allen hartelijk. Maar de componist der zoo juist gespeelde hymne, wil ik in de eer laten deelen. Hier zit hij. Het lied heet: „Twee zwarte oogen", en is de nieuwste dans-schlager. die in Spanje groote opgang maakt." Waarna eenige gasten zich in den wijn verslikten. glimlach, die iets warmer en menschelijker was dan die der anderen, en die haar in haar wanhoop scheen te bemoedigen. „Wil je met me trouwen, ook wanneer ik zonder een cent cvp straat wordt gezet en niets anders bezit,, dan wat ik met mijn eigen handen verdienen kan?" Jack's stem klonk vol vertrouwen, toen hij zijn meisje die vraag deed in de spannende stilte van zijn vaders studeerkamer. Hij wist wat het antwoord zou zijn. maar hij wilde 'zijn vader toonen, dat Hetty niet het soort meisje was om. een man te trouwen, terwille van zijn positie alleen. „Natuurlijk wil ik met je trouwen, Jack", was haar bedeesd, half gefluisterd antwoord. Maar haar geheele wezen werd dooi'tinteld van trots de trots van het bezit, die zijns gelijke niet heeft in het hart van een meisje, dat voor het eerst liefheeft. Lord Perivale vergat zichzelf zóó, dat hij probeerde Hetty's stem na te bootsen. „Natuurlijk zult U den toekomstigen Lord Perivale trouwen maar al te graag; maar laat mij u zeggen, dat die titel zoo leeg zal zijn als een gebarsten ballon! Jullie zult armlastig zijn", barstte hij uit. „Kom mee, kindlief; ik geloof, dat het beter is als wij weggaan," zei Jack Perivale. heesch van woede. Met moeite bedwong Hetty haar tranen, toen zij het prachtige huis verlieten, waarin zij een uur geleden zoo gelukkig binnengekomen was. „Jack, ik heb gezegd, dat ik met je zou trouwen, wat er ook mocht gebeuren, omdat je vader anders zou kun nen denken, dat het mij om je geld te doen is het geld, dat je later geërfd zou hebben, maar o, Jack", en haar bleek kinderlijk gezichtje had een verwrongen en verwilderde uitdrukking, toen zij het ophief naar den stoeren jongen officier naast haar: „Ik kan niet met je trouwen nu ik weet, dat vader... is... is..." Hetty's stem stokte, toen zij aan haar vader dacht, achter grendels in de gevangenis en aan haar moeder, die in de lange eenzame jaren voor haar dood zoo on noemlijk geleden moest hebben. „Wees niet ontmoedigd kindje. Wij zullen niet hard zijn tegen je armen vader, wanneer hij voor zijn mis daad heeft geboet. Wij zullen hem hartelijk ontvangen en weer een kans geven; wij zullen trachten werk voor hem te vinden, zoodat hij weer opnieuw beginnen kan. Laat dat geen beletsel voor je zijn, Hetty!" Word*, vervlogd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5