De aardschokken. I RU\A/E Hu/n HET SCHULDENPROBLEEM. Groote verduistering te Utrecht? Twee inbraken in een villa te Amersfoort. Relletjes te Krommenie. Vergif tigingsge val SliedrechL te Ongeluk met een huisbioscoop. TVIK RINGEN Algemeene ledenvergadering van de afd. Wieringen van de Hollandsche Mij. van Landbouw, op j.1. Zaterdag" avond, in Hotel Lont te Hippolytushoef. Aanwezig 20 leden. Doel dezer bijeenkomst is bespreking inzake de bui tengewone algemeene vergadering op 21 November te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuurslid, de heer H. K. Koster, is aan wezig ter toelichting van een en ander, en deze deelt dan mede, dat het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw gemeend heeft een extra vergadering te moeten houden ter bespreking van verschillende Crisis- wetten. Om er bij de afdeelingen genoegdzaam bekend heid aan te geven, is vroegtijdig over een en ander geschreven. Uit de agenda in de Landbouwcourant ge publiceerd, hebt U kunnen vernemen, wat er alzoo be- 'handeld wordt. De besprekingen welke nr. volgen, dra gen een zeer intiem karakter en we zullen dus de voornaamste punten weergeven. De heer P. Veerdig informeert over de credietver- leening aan Hypotheekboeren. De heer Koster geeft hierover een duidelijke uiteen zetting, welke hier op neerkomt, dat moeite wordt ge daan om verschillende wenschen in een wet vast te leggen. Verschillende aangelegenheden betreffende Hypo theekrente enz. worden besproken. Tevens dringt de heer Veerdig aan op betere orga nisatie. Spr. is ook van meening, dat de Margarine- fabrieken te veel winst maken. De heer Koster is echter van meening, dat de Mar garinefabrikanten het niet zoo erg hebben op het ver plichte. mengen Het gebruik van margarine neemt veel af,omdat het te duur wordt. Spr. zegt hierover nog het een en ander, wat aan duidelijkheid niet ont breekt. De heer M. Bakker vraagt wat de heer Koster denkt over de Crisisvarkenswet. Medegedeeld wordt dat deze wet zeer nauw samenhangt met de Crisiszuivelwet. De onbillijkheden welke hier in schuilen, komen als ge woonlijk het meest naar voren. De heer Engel noemt als het meest billijke het vast stellen van het aantal biggenmerken. In deze zal zoo veel mogelijk samenwerken ook de beste uitkomst ge ven. De heer J. C. Kooij brengt nog ter sprake dat het Deensche varken in Engeland meer gevraagd wordt als het onze. Hierover hebben we reeds geschreven in het verslag van de onlangs gehouden lezing. De heer N. Mulder vraagt over de werking der Crisis zuivelwet als er in 't voorjaar meer melkaanvoer komt. Hierover is vooruit niets te zeggen. Alles hangt Van verschillende omstandigheden af. In groote mate be staat er kans op gevaar. De regeering garandeert niet den kostprijs der melk. Tot nu toe is de uitkomst het slechtst in de kaasrna- kende districten. Deze wet moet zichzelf bedruipen, dus als er veel melk komt, zal de richtprijs niet bereikt kunnen worden, dat is de gedachte. Hoe net zal loopen weten we niet, want de export kan er ook veel aan toe of afdoen, en door doelmatige reclame in plaatsen •waar onze kaas nog niet zoo bekend is, zal ook nofc wel wat zijn te bereiken. Meerdere voor- en nadeelen, welke niet zijn te voor zien, worden dan nog besproken. Ook wordt er op aangedrongen, geen merken meer beschikbaar te stellen voor magere kaas, dus alleen merken 40 -f beschikbaar te stellen voor uitvoer, dit om onzen naam in het buitenland niet in het gedrang te brengen. Verder is veel gesproken over huishoudelijke zaken, buiten de agenda om, welke besprekingen een meer in tiem karakter droegen. De heer Koster spreekt verder den wensch uit, dat een afgevaardigde ter algem. vergadering naar Den Haag wordt gezonden op Maandag 21 November, om reden daar zeer zeker nieuws is te hooren. Verder zegt de heer Koster dat als er soms nog eens iets mocht zijn, om gezamenlijk te bespeken, hij met plezier hierheen wil komen. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van een afgevaardigde ter vergadering naar Den Haag. Bij de eerste stemming wordt de heer O. J. Bosker met bijna algemeene stemmen benoemd. Hierna zijn de besprekingen ten einde. Door het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Autombielclub, is aan S. Halfweeg alhier een. getuig schrift uitgereikt voor zijn tienjarigen trouwen dienst als chauffeur in dienst bij den heer Jb. Bruul. LANGEND IJ Kooplust voor de andijvie, die, zooals we indertijd meldden, in groote hoeveelheden als nateelt is uitge- plant., voor een belangrijk deel ter vervanging van bloemkool, is er nog niet veel. Verschillende verbou wers van dat prociuct sturen ze voor eigen risico naar de markt te Amsterdam, omdat de prijs, die hier wordt besteed, zoo buitengewoon slecht is. Bevredigende uitkomsten geeft ook deze wijze van verkoop niet: men mag zich al gelukkig prijzen, als er 1 cent per struik netto overblijft. Het blijft met dat al een zoeken en tasten naar den verbouw van andere producten, die meer loo- nend zijn dan de tegenwoordige. Met de grootste drukte op de inmaakfabrieken zal het wel spoedis gedaan zijn. Van werkgevers zijde deelde men ons althans mee, dat binnenkort al een deel der arbeiders zal worden ontslagen, wat een paar weken later nog met een ander deel het geval zal zijn. De werkloosheid zal daardoor helaas weer aanzienlijk toenemen, want werkverschaffings objecten zijn hier maar weinig. Zoowel door den R.K. Volksbond als van de zijde der moderne arbeidersbeweging, is besloten aan de betrokken gemeentebesturen te verzoeken, de lbouwvakarbeiders onder de steunregeling te brengen, zooals die is vastgesteld voor de transportarbeiders, welke gunstiger is dan die voor de tuinbouwarbei- ders. ZUIDSCHARWOUDE. Het plaatselijk Crisir-comité zal wekelijks een col lecte langs de huizen houden, ten einde haar inkom sten te vermeerderen. Daar de toestanden op tuin bouwgebied nog altijd slecht zijn. staat het te voor zien, dat de hulp van dat comité nog zeer dikwijls noodig zal zijn. NOORDSCHARWOUDE. De kolf wedstrijden van de Propagan da-com missie der Ned. Kolfbond. In de kolfbaan van „Concordia" te Noordscharwoude werden door de Propaganda-commissie van den Ned. Kolfbond georganiseerde propaganda-kolfwedstrijden ge houden. Was eerst de gedachte dat de wedstrijden twee Zon dagen zouden duren, de deelname was zoo groot, dat er S dagen voor noodig waren. Den eersten Zondag is over het algemeen slecht ge kolfd, de hoogste had in zijn 15 slagen 146 p. De tweede Zondag was de dag waarop de „matadors" in de baan zouden komen, doch dat viel ook al niet mee Van dezen dag was het hoogste aantal punten 150. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen. Dezen laatsten Zondag werd er door een 40-tal kol vers deelgenomen. Over het algemeen muntte het spel niet uit. Een bijzonderheid was dat door den heer T. Pranger van Noordscharwoude van „Vriendenkring" in de le en 2e serie 111 punten werden geslagen. De wed strijden kenmerkten zich verder door een goeden geest Door den voorzitter van de Propagandacommissie, den heer K. J. Ridder van Koog aan de Zaan werd met een geestig speechje tot prijsuitreiking overgegaan. Spreker bracht in de le plaats woorden van dank aan den heer Hop, die zoo bereidwillig was zijn baan be schikbaar te stellen tot heil van de Nederlandsche kolf- sport. Sch ra /e L ipart Gesprongen Handen De uitslagen zijn als volgt: le pr. T. Pranger „Vrien denkring", Noordscharwoude 154 p.; 2e pr. P. Molenaar „Op Maat", Zuldscharwoude 150 p.; 3e pr. P. Kostelijk ..Recht Door", Alkmaar 148 p. Het meeste aantal punten in de le en 2e serie voor Sojet, werd behaald door Cor Langedijk Cz., „Vrienden kring", Noordscharwoude. met 78 p. Het meeste aantal punten in de le serie werd behaald door J. Goet „Recht Door", Alkmaar met 54 p., en in de 2e serie door Sj. Maakal, „Ons Genoegen", Noord scharwoude, 56 p. De meeste twaalven le en 2e serie werden geslagen door Th. Beenken. „Ons Genoegen", Noordscharwoude, met 4 stuks (bij loting). De verrassingsprijzen vielen ten deel aan St. de Rijke, „Volharding", Oudkarspel. J. Deutekom, „Volharding". Oudkarspel; D. Rijper. „Ge zellig Samenzijn", Zuidscharwoude; A. Rijper Dz., .Gezel lig Samenzijn" Zuidscharwoude. SINT MAARTEN STROET. Zaterdag j.1. vond in de zoo goed als volle zaal van den heer K. Wit alhier, de eerste avond plaats van de Nutsvereeniging „Vriendenkring". Te ruim half acht werd met het programma, het welk ditmaal ook zeer rijkelijk was voorzien, aange vangen. De tooneelstukjes, voordrachten, lezing, zang, benevens „Vaz Dias", welke ten gehoore werden ge bracht, voldeden aan alle eischen, zoodat deze telkens met een hartelijk applaus werden beantwoord. Het was dan ook reeds 12 uur geweest, alvorens het pro gramma was afgewerkt, waarna men nog een poosje, onder 't genot van een vroolijk stukje muziek en een dansje, gezellig bijeen bleef, om daarna voldaan huis waarts te keeren. Onze Nutsvereeniging kan wederom op een zeer goed geslaagden en prettigen avond terugzien. NIEUWE NI EDO EP Extra Nuts-avond. Op Woensdag 23 November a.s., des avonds half acht, zal onze oud-plaatsgenoot, Professor M. F. Visser, hoogleeraar aan de landbouw hoogeschool te Wageningen, in de Prins Maurits een lezing houden over de afsluiting der Zuiderzee en speciaal over de Wieringermeer. De ongetwijfeld interessante lezing zal nog wor den verduidelijkt door vele lantaarnplaatjes. W1ER1NQERW AARD Door h"t bestuur an de Coop. Zuivelfabriek „De Volharding" G.A., werden sollicitanten opgeroepen voor het melkrijden: Er waren zeven biljetten ingeko men. Het is gegund aan den heer Jan Lak te Eeni- genburg. Zaterdagavond vergaderde de afd. Wieringer- waard van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuin- en Zuivelbedrijf, in het lokaal van den heer Schenk. Voor deze vergadering was uitgenoo- digd de heer H. C. Veltman, secretaris van den Zij per Bestuurdersbond, om een uiteenzetting te geven van het doel en streven der Bestuurdersbonden en zoo mogelijk te gaan tot aansluiting bij den Zijper Bestuurdersbond. In een helder en duidelijk betoog kweet de spreker zich van deze taak, waarvoor hij na afloop een dankbaar applausje ontving en na be vredigende antwoorden op verschillende vragen van aanwezigen werd dan ook besloten zich bij den Z.B.B. aan te sluiten. Z IJ P E PETTEN. Naar wij heden nog vernamen komt de Noordholl. Cinema a.s. Zondag 27 November ook met de spre- kenle anti-oorlogsfilm: Ik heb een mensch gedood, in de tooneelzaal van den heer Vriesman te Petten. Hoover staat op betaling van den Decem- bertermijn. De regeling der oorlogs- schnldenkwestie blijft voor Roosevelt. Uit WASHINGTON, 20 November (V.D.): Nopens het Amerikaansche standpunt inzake de kwestie der oorlogsschulden, verluidt in politieke kringen te Washington het volgende: Hoover verwacht dat de Europeesche debiteursta- ten de per 15 December vervallende termijnen zullen voldoen en met het oog op hun credietwaardigheid niet zullen verklaren niet in staat te zijn te kunnen betalen. De regeling van het schuldenprobleem zal worden overgelaten aan den nieuwen president, cn diens re- ge e ring. Men verwacht te Washington dat de Europeesche debiteurstaten na de te Londen te houden Economi sche Wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt opnieuw zullen voorstellen de schulden te verminderen. Voorts verluidt dat Roosevelt weigert de schulden te verlagen, aangezien hij in samenwerking met zijn vriend Raymon Moley, die professor is aan Columbia University een eigen plan opstelt tot regeling van de kwestie der oorlogsschulden, waarbij rekening wordt gehouden met de buitenlandsche politiek der Ver- éenigde Staten en tegelijkertijd de internationale handel wordt bevorderd. De grootste debiteur van Amerika is Engeland met 95 millioen. Er wordt op gewezen dat Engeland voldoende deviezen bezit om den December-termijn aan Amerika te betalen. Het Witte Huis deelt mede, dat de begrooting 1933- 1934 ten minste 700 millioen zullen worden bezui nigd. Commisslonnair verdacht 13 mille te hebben verduisterd en ln arrest gesteld. Te Utrecht is door de politie aangehouden de direc- deur van een kleine financieele instelling, op vermoe den, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering, t.w. f 8000 aan effecten, an f 4000 aan contanten. De verdachte beweert dat hij tot een trans actie gemachtigd was en hem dus geen verduistering kan worden tenlaste gelegd. De politie houdt hem evenwel in voorloopig arrest en onderzoekt de zaak verder. Nader wordt omtrent deze zaak vernomen, dat de verduistering vermoedelijk reeds in Februari j.1. is gepleegd en een veel hooger bedrag beloopt dan oor spronkelijk is genoemd. In totaal zou de commission- nair rond f 10.000 aan effecten en f 20.000 aan geld hebben verduisterd. De bankierszaak, waarvan de gearresteerde directeur is geweest, is 2% jaar geleden opgericht door de be moeiingen van den commissionair. Deze was voorheen inspecteur van verzekeringsmaatschappijen en hypo theekbanken. Hij wist echter een inwoonster van Baam te overreden een bankierskantoor op te richten, met de bedoeling om later haar zoon in de zaak op te ne men, wanneer deze eenmaal zou blijken te floreeren. Zulks is inderdaad geschied; de zoon, de heer V., die eveneens te Baarn woont, is in de zaak gekomen. Al spoedig kreeg hij echter argwaan, dat zijn mede- directur frauduleuze handelingen pleegde. In Mei van dit jaar heeft de heer V. daarop den thans gearres teerde gedwongen uit de directie te treden en hem ver volgens aangesproken voor de verduisterde bedragen. Toen reeds is het onderzoek van de justle begonnen. Door zijn intrede in de zaak wist de heer V. de firma financieel krachtiger te maken en het is aan het zaak kundig beheer van den directeur te danken, dat de betrokken cliënt te Groningen, ten wiens nadeele de gearresteerde voor f 10.000 aan effecten moet hebben verduisterd, geheel schadeloos is gesteld. Daders met buit van gouden en zilveren voorwerpen aangehouden te Amsterdam. Gestolen geld gewisseld by bank. AMERSFOORT. 20 Nov. In den afgeloopen nacht is in de tijdelijk onbewoonde villa van den heer Jhr. A. W. den Beer Poortugael aan de Koninginnelaan ingebroken. Ook de vorige week was daartoe reeds een poging gewaagd, doch toen zonder succes. Een ruitje was toen stuk gemaakt en thans schijnt deze eerste poging voortgezet te zijn, want het ruitje was intusschen nog niet gemaakt. Zondagmorgen aldus de Crt.. zijn te Amsterdam aangehouden een vier tal jongelui, die in een koffer gouden en zilveren voor werpen bij zich hadden. Een hunner bekende, dat zij de inbraak gepleegd had den. Ze zijn geboeid op transport gesteld naar Amers foort en daar aangehouden. Het bleken te zijn drie broers. H. M.. C. en H. J. v. B. en P. J. Eerstgenoemde bad reeds op Maandag 14 Nov. met P. J. een aktetasch met waardevolle gouden en zilveren voorwerpen uit de villa weggehaald. Deze tasch met inhoud was in de z.g. Bokkeduinen bij Birkhoven in het zand verstopt. Hedenmorgen om 8 uur is voor de tweede maal een bezoek aan de villa gebracht en toen is eveneens een tasch met voorwerpen en waarde volgeladen en meege nomen. Bij het eerste bezoek Is een bedrag aan gang baar vreemd geld meegenomen, dat in den loop der week bij een bank te Amersfoort is ingewisseld voor Nederlandsche pasmunt. Daarvan waren vanmorgen o.m. de vier retours AmersfoortAmsterdam betaald. In verband met moeilijkheden bij de werkverschaffing. Bij de uitbetaling van den wekelijkschen steun aan de werkloozen is het Vrijdag en Zaterdag te Kromme nie nogal rumoerig toegegaan. Het feit, dat de werk loozen, die de vorige week geweigerd hadden te ver trekken naar de werkverschaffing te Castricum, in gevolge aanschrijving van den minister van geldelij- ken steun waren uitgesloten, gaf aanleiding tot be toogingen van groote groepen werkloozen voor het uitbetalingslokaal. Vele werkloozen uit Wormerveer sloten zich bij hen aan. De politie, die met het oog op mogelijke wanordelijkheden met rijksveldwachters en marechaussee was versterkt, moest af en toe charges uitvoeren om de menigte te verspreiden. Ook in de avonduren hadden herhaaldelijk samenscholingen plaats. De groote grief van de werkloozen is, dat, terwijl het uurloon in de werkverschaffing^ te Castricum voor de Zaandammers is bepaald op 45 cent, de Krom- menieër en Wormerveersche werkloozen genoegen moeten nemen met een uurloon van slechts 38 cent. Verwacht wordt, dat, zoolang hierin geen veran dering is gebracht, de onrust in deze gemeente zal blijven voortduren. Een oude man overleden; vrouw bewusteloos. Zondagochtend werd de ruim 70-jarige heer J- Mosterd te Sliedrecht dood in zijn bed gevonden. Zijn echtgenoote verkeerde in bewusteloozen toestand. Bo vendien deden zich bij een 35-jarige dochter en een kleinzoon, die beiden bij de oude menschen in huis woonden, vergiftigingsverschijnselen voor. De arts G. B. van Leeuwen heeft tot dusver nog niet met zekerheid de oorzaak van de vergiftigings verschijnselen kunnen vaststellen. Ook de politie, die, hoewel niets er op wijst, dat hier misdaad in het spel is, de Justitie heeft gewaarschuwd, kon tot Maandagmorgen omtrent de oorzaak van de vergifti ging geen opheldering geven. De mogelijkheid bestaat dat de vergiftiging het gevolg is van het eten van vergiftige spijzen, doch het is niet uitgesloten, dat kolendampvergiftiging de schuld is. De toestand van de vrouw, die Zondagmiddag weer tot bewustzijn is gekomen, is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer hersteld. Zondagavond was een familie in de Schoolstraat te Bussum bezig met het vertoonen van films door middel van een huisbioscoop. Plotseling vloog een filmpje in brand; een van de toeschouwers geraakte hierdoor zoo ontdaan, dat hij door het dichte venster op straat sprong. Buren dachten, dat er een vecht partij gaande was en belden de politie op. De man die op straat gesprongen was, had ernstige wonden in het gelaat gekregen, en is onder dokters behan deling gesteld. De vrouw en de man des huizes hadden brandwon den gekregen en een kind van U/i jaar, dat de voor stelling moch bijwonen, was zoodanig door een bran dend stukje film gewond, dat het naar de Majella- stichting moest worden gebracht. VRACHTAUTO DOOR DEN "HEIN GEGREPEN. Elf fascisten gedood, vele gewond. Uit Rome wordt gemeld: Een vrachtauto, waarop zich 52 jeugdige fascisten bevonden, die van de ten toonstelling i.z. de fascistische revolutie naar Tar- cruinia terugkeerde, is gisteravond nabij Furbara op een spcorwegovergang door een trein gegrepen. Elf personen kwamen bij het ongeluk om het leven. Alle overigen werden gewond, van wie sommigen ernstig. WAPENSMOKKELHANDEL OP DUITSCHLAND. Weer een wapensmokkelaar gearresteerd. Zondagavond hebben douane-beamten uit het grens district Dusseldorf een inwonei van Sittard aange houden, toen hij in een auto 88 revolvers en 500 pa tronen vervoerde. De wapens bleken uit Limburg Duitschland binnen gekomen te zijn. De smokkelaar is gearresteerd, de auto en smokkelwaar zijn in be slag genomen. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 761 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: 0 gr. C. is 32 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen, Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. i' Nadere berichten uit verschillende plaatsen. Behalve de plaatsen, genoemd elders in dit nummer, waar de aardschokken in den nacht van Zondag op Maandag werden gevoeld, komen nu uit verschillende plaatsen berichten, dat men ook daar de beving heeft waargenomen. Zoo bijv. te Wageningen en in de omgeving van Doe- tinchem. Vooral te Uden zijn heftige aardschokken waargenomen, waarvan de langste 7 seconden aanhield Het was vier minuten voor 12 uur dien nacht, toen d» bewoners van verschillende huizen werden opgeschrikt door het kraken van houtwerk en door een panische schrik bevangen de straten opstormden. De hevighel der schokken blijkt wel hieruit, dat niet alleen ln ver schillende woningen, schilderijen en spiegels van den wand vielen, zelfs plafons naar beneden stortten, maar de sterke beving der aarde heeft verschillende gebou wen doen scheuren en schoorsteenen naar beneden ge worpen. Te Tilburg werd omstreeks half negen in vele huizen een eigenaardig gerinkel gehoord. Eerst tegen midder nacht werden de trillingen het sterkst gevoeld. Te Venlo werden de bewoners in den voornacht op geschrikt door eenige hevige schokbewegingen verge zeld van een rommelend dof geluid. Honderden men schen, die zich al ter ruste hadden begeven, hadden snel eenige kleedingstukken aangetrokken en stormden de straat op, om te vernemen, wat er eigenlijk aan de hand was. De beving heeft zich voornamelijk voortgeplant in Zuid-Oostelijke richting, doch is eveneens waargenomen te Utrecht en te Enschede. De aard van de aardbeving. Het Persbureau Vaz Dias verneemt van bevoegde zij de. dat men de beving, die in den nacht van Zondag op Maandag zoovelen in ons land deed opschrikken, voor al niet moet verwarren met verschijnselen van vulkan! schen aard. Het betreft hier een z.g. tectonische aardbe ving. ontstaan door spanningen in de aardkorst, die ge woonlijk gepaard gaan met verschuivingen van groote aardschollen. Het vorige jaar, in den nacht van 6 op 7 Juni, is een dergelijke beving in Nederland waargeno men. De haard lag toen in de Noordzee. Thans schijnt deze in het Zuid-Oosten des lands gezocht te moeten worden. De Bilt over de aardbeving. De hevigste schok, die ooit in Nederland is geregistreerd Dr. Van Dijk van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Bilt, had op het bekende tijdstip een lichte dreuning gevoeld, maar had uit den aard der zaak geen gedachte op een aardbeving. Later in den nacht evenwel werd hij door een politie-agent gewekt, op verzoek van de politie te Utrecht, die van verschil lende kanten door verontruste burgers was opgebeld. Dr v. Dijk heeft zich toen naar het instituut gespoed, waar zich zijn instrumenten bevonden en daar inder daad een aardbeving geconstateerd. Uit de afwijkingen, die de seismograaf aangaf, vielen na een korte bestudeering reeds dadelijk enkele dingen af te leiden. De beving heeft circa 10 minuten geduurd begon met een paar hevige bevingen en liep toen lang zaam uit. De richting was Z.O. en de schok moet plaats gehad hebben op circa 50 K.M. van het insti tuut. Wat precies de oorzaak is valt moeilijk te zggen, De algemeene oorzaak is zeker een spanning in de aardkorst geweest, die zich op een zwakke plek demon streert door het breken van de aarde. Vulcanische be vingen komen hieruit niet voort. De uitwijking bedroeg aan het Meteor. Instituut 1/10 m.M. Dit lijkt wel zeer weinig, maar het is toch de hevigste schok, die ooit in Nederland geregistreerd is geweest. In Zuid-Limburg komen dergelijke schokken betrekkelijk veelvuldig voor, terwijl ook eenmaal in Gel derland een aardbeving is geconstateerd. Doch tot n# toe was er nooit eens bij als van de hevigheid van Zondag. Alhoewel het niet geheel en al uitgesloten dat men in de buurt van de plaats waar de beving plaats vond nog enkele kleinere schokken zou kunnen waarnemen, achtte Dr. van Dijk het toch niet waar schijnlijk, dat dit geval zich spoedig zal herhalen. EEN HOL GEVONDEN. Voor smokkelaars of Inbrekets? Zondagmiddag is de politie te Nijmegen gewaar schuwd, dat aan de Torenlaan aan een otibebouw- den zijweg, ongeveer 10 M. van den weg verwijdppi( een hol was gevonden. Het hol was deskundig s"3' graven en ruim twee m. diep en ongeveer twee m. breed. De ingang was ongeveer 1 rn2. gr>-»ot Het n»l' werd gestut door halken. was bekleed ;tib\ p!<uik°n en bedekt met takken, waarop een laas-; v?.n 30 c.M. grond was gebracht, waardoor het aan het gezicht was onttrokken. In het hol werd gevonden een groote zak met «rij kers en gereedschappen. Ir: de nabijheid lag een sta len lepel. De politie vermoedt, dat het hol beaie^d was voor smokeklaars of inbrekers, die er hun buit wilden verstoppen. BOGOTA ONDER WATER. Columbia zwaar door noodweer geteisterd. Uit Bogota. Boven een groot gedeelte van den Zv.;d- Amerikaanschen staat, Columbia, heeft Zondag een vreeselijk noodweer, gepaard gaande m. wolkbreuken gewoed, zooals sedert honderd jaren nlel mw voortgekomen. De stad Bogota staat geheel onder water en houder den huizen werden door den storm vernield. Tien personen werden gedood en ongevee! vijftig gewond. U

Schager Courant | 1932 | | pagina 8