Raad Callantsoog. Met een mes gestoken. 4 ZUIDSCHAKWOUDE. A.s. Donderdag komt de gemeenteraad a avonds halt *cht bijeen. O.m. komen aan de ordede verschi begrootingen, de overname van den Twu:ijverweS d°°r het Hoogheemraadschap en een voorstel tot een buiten gewoon subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Door 't Boerencomité zal getracht worden hier een afdeeling te stichten. De heer De Weerd uit Neder- horst den Berg zal met dat doel optreden in een nog nader aan te kondigen vergadering. We vernemen, dat door het plaatselijk Crlsis- romité voor een bedrag van ongeveer f 300 aan ver- orhillende daarvoor in aanmerking komende werklooze Tezinnen is uitgekeerd als bestemming van het bedrag. 5.t door de gemeenten aan dat Comité is gegeven in den vorm van 10 cent per inwoner, aangevuld tot hetzelfde bedrag door de regeering. barsinoerhorn T)ê vereeniging van Vrije Ziekenhuisverpleging al hier heeft den laatsten tijd met groote moeilijkhe den te kampen Het vorige jaar was de omslag ge raamd op f~ per lid per jaar. Het Bestuur smaakte de voldoening, dat dit bedrag voldoende was. zelfs was er een klein voordeelig saldo. Van Mei tot November 1932 zijn er echter reeds zoo veel patiënten in ziekenhuizen opgenomen 'waaron der verscheidene gevallen van 6 weken), zoodat de kas thans reeds uitgeput is en er wederom een om slag van de leden gevraagd moet worden en wel een bedrag van f 0.50 per lid. Het is te hopen, dat de leden, ondanks den meer dan slechten toestand, hun eigen belang zullen be grijpen en den gevraagden omslag zullen voldoen. Vrijdag 2 December a.s .zal alhier het St. Nicolaas- feest worden gehouden. Het belooft een groot feest te worden. Niet alleen, dat de kinderen de bekende St. Nicolaasversjes zullen zingen, maar ook zal op gevoerd worden een kinderzangspel „Droomelaar" genaamd. Hierin worden alle rollen, op één nu, door de kinderen vervuld. Onder leiding van het onder wijzend personeel wordt druk gerepeteerd. Ook de schooljeugd van Haringhuizen zal zeer waarschijnlijk dit feest bijwonen. Teneinde zooveel mogelijk ruimte voor de ouders en ouderen open te houden, zal geen toegang wor den verleend aan jeugdige personen (ongeveer 13— 17 jaar), tenzij blijkt, dat er veel plaats over is. Als dan kunnen deze jongelui hier en daar nog wel een plaatsje vinden. HARENKARSPEL Bij de op 22 November jl. gehouden afslag en com binatie van 6.15.90 H.A. bouwland, eigendom van wijlen den heer J. Strooper. liggende aan den Kal- verdijk, ten overstaan van Notaris Hilbrand te Ob- dam, werd kooper de heer C. Stins c.s. te Span broek. voor de som van f 8092.50. Verder is gepresenteerd een burgerwoonhuis, staande te Kerkbuurt en eigenaren mej. de Wed. W. van Duin, Kooper werd van dit perceel de heer H. Tiebie te Kerkbuurt voor de som van f 400. De perceelen schuur en 2 perceelen bouwterrein, eigendom van den heer G. Sneekes te Tuitjenhorn, werd opgehouden op de som van f 1120. HEERHUGOWAARD Op initiatief van den heer Hartog, sedert vertrek van den heer Molenaar, Hoofd der O L. school, wer den de ouders der kinderen dier school samengeroe pen om de sedert lang latente Oudercommissie weder te doen verrijzen. Voor de ruiin 20 personen, die aan dezen oproep gehoor hadden gegeven, hield meester Hartog een Inleiding over dcrel en workmg- van dergelijke com missies, waarbij op den voorgrond traden afweer van de verslechteringen die de wijzigingen in de Lager Onderwijswet het openbaar volksonderwijs zouden doen ondergaan en kweekon van het saamhorig heidsgevoel tusschen allen, die de openbare school nog altijd de school voor het volksonderwijs achten. Na verschillende besprekingen, waarin ender an deren tot uiting kwam. dat een dergelijke commissie eigenlijk niet moet zijn. waar men haar wel eens voor houdt. nl. het klachtenboek voor allen, die eenige grief tegen personeel of school hebben, ging men over tot het kiezen van een bestuur. Tot voorzitter en secretaris werden benoemd de H.H. P. Glas en Jb. Lugtig, terwijl mevr. Kalf-Not- telman als penningmeesteresse werd gekozen. Hierna volgde nog rondleiding door de het vorige jaar geheel gerestaureerde school cn velen die zich van hun jeugd nog dezelfde lokalen herinneren, ston den verbaasd over de moderniseiring die had plaats gevonden. Toen straffe rechte lijnen, weinig kleur, alles een tonige regelmaatNu licht en lucht en kleuren en losheid van lijnMen zou bijna wenschen nog eens opnieuw jong te zijn Z IJ P E SCHAGERBRUG. Dinsdagmorgen had tegenover de brug nabij het perceel van den heer De Moor een botsing plaats tus schen twee luxe auto's. Met eenige lichte materieele schade liep het ongeval af. - BURGERVLOTBRUG. Op Zaterdag en Zondag j.1. hadden de eerste Nuts- avonden in dit seizoen plaats in het lokaal van den neer P. de Nijs. Voor vrij goed gevulde zalen werden diverse stuk ken en stukjes naar voren gebracht, die veel bijval verkregen. V-ij beschikken hier over vrij goede krachten, alle maal vrije beweging, waarvoor wij zeer dankbaar mjn, omdat zij steeds hun beste beentje voorzetten. Gaarne zien wij dan ook weer de tweede uitvoering tegemoet. W I F R I N GE N Vergadering van de commissie tot verbetering van het varkensras, op j.1. Maandag in hotel Lont te Hippo- Iytushoef. Aanwezig alle leden. De heeren welke als afgevaardigden inlichtingen héb ben ingewonnen en verschillende fokkers hebben be kocht, brengen verslag uit. Gebleken is dat de telling van September j.1. wat betreft het aantal fokzeugen on juist is geweest. De varkenshouders weten niet wat er met de varkenscrisiswet wordt gezegd, of wat de ge- o gen zijn bij de uitvoering der wet, en de merker heeft «r «ch te gemakkelijk afgemaakt. Het is n.1. gebleken ms de merker bij een veehouder kwam, welke niet thuis ^3- dat maar wat is gedaan, en meer dergelijke din- S n. Zoowel de één ala de ander was zich niet bewust wat voor ongerief daar achter schuilde. Het is ook gebleken dat in September 1932 verschü- wraVrh0Uders h,er ter Plaatse ook zeugen hadden. d*arvoor niet zijn opgegeven, wat dus betee- ker..diG fokkers In den vervolge geen biggenmer- ers worden toegewezen en dientengevolge geen fokzeu gen meer kunnen houden. De heer Beumer uit Koegras geeft eenige toelichting. J.en zeughouder met 1 zeug krijgt toegewezen 9 biggen- met 2 zeu&en 16 merken, met 3 zeugen 20 mer- V,',®n met 4 zeugen 25 merken. Voor elke zeug meer Dlggenmerk, afgerond naar beneden of naar boven. naar gelang de tiende gedeelten minder woMHiva f een halve bedragen. Vier en drietlende dus 4' en vier en zestiende wordt dus 5. de®.lt sPr- mede dat de merker toen niet goed ge- bii do tïi d£l beslist fouten zijn gemaakt. Er waren niet „lÏÏ Iu Sept' 50 zeugen te Wieringen en dat was Sin STL' J ,een juist0 te,linS bleek dat dit 85 moest centrale f°Ut Zal aan de Gewestelijke varkens- centrale bekend worden gemaakt, en zoo mogelijk wor den herzien. Indien deze fout biet wordt erkend te Alkmaar spreken alle aanwezigen zich uit tegen de on billijkheid. Over deze zaak wordt begrijpelijk zeer veel gesproken. De heer P. Laan wordt bereid gevonden een stam- boekbeer aan te schaffen met subsidie van het Groot Yorkshire varkensstamboek. Verschillende aanwezige zeugenhouders besluiten om over te gaan tot aanschaf fing van stamboekzeugen. In den loop dezer week zal tot aankoop worden over gegaan. Zij, die er voor gevoelen om ook met stamboek varkens verder te fokken, kunnen zich bij de commis sie aansluiten. Een begin is er, wat voor belanghebben den zeer zeker navolging verdient. NIEUWE N1EDORP Politie: Aan komen loopen een schaap (overhou- der), rood merk. Terug te verkrijgen bij den heer D. Wit Cz. ANNA P AULOW N A Dinsdagmiddag werd ten overstaan van Notaris Koomen van Wieringerwaard publiek gepresenteerd de boerderij „Flevo", aan den Boermansweg alhier. Het geheel, w.o. drie arbeiderswoningen en teza men groot 39 H.A., 6S A., 90 c.A., heeft bij inzet in 16 perceelen kunnen gelden f 41691.14. Volgende week afslag in hotel „Veerburg." DEN HELPER Eovacs Lajos komt! Het mocht het afdeelingsbestuur der A.V.R.O. al hier gelukken één avond beslag te leggen op Kovacs Lajos en zijn hand. Dit concert nu zal plaats vinden Woensdag 30 November in Casino. Een aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding is aan de firma Lastdrager, alhier, opgedragen het bouwen van een landhuis te Huisduinen, voor rekening van Dr. ir. Loen, voor de som van f 10.719. De raad der gemeente Callantsoog kwam in open bare vergadering bijeen op Dinsdag 22 dezer, des voormiddags half tien. Voorzitter de Edelachtb. Heer D. Breebaart, tevens secretaris. Aanwezig zijn alle leden. Na opening worden de notulen der laatstgehou den vergadering zonder op- of aanmerkingen vast gesteld. Ingekomen stukken en verslagen. Ingekomen is een schrijven van den Bond voor Staatspcnsionneering, die er bij het gemeentebestuur •;p aandringt, blijk te willen geven van zijn instem ming voor algemeen premievrij Staatspensioen. B. en W. stellen voor. aan dit verzoek gevolg te geven, met welk voorstel de raad zich volkomen vereenigen kan. Goedgekeurd is terugontvangen het raadsbesluit van 18 üctober jl., inhoudende de wijzigingen der gemeentebegrooting. Eveneens werd goedgekeurd terugontvangen van Ged. Staten het raadsbesluit betrekking hebbende op het opnieuw beleggen van vrijgekomen gelden. Het Prov. Bestuur van Noord-Holland drong aan op een nadere omschrijving van den datum van in diensttreding van den gemeenteveldwachter. Gele zen diene nu te worden, dat de indiensttreding ge schiedt op den datum waarop de Kon. goedkeuring is verleend. Overigens een stuk van zeer ondergeschikt belang. Allen gaan or mede acoord, dat in dien zin wijzi ging wordt aangegeven. Diverse brochures en verslagen gewerden het ge meentebestuur, o.a. een brochure der Alg. Ver. Sol. Geneeskunde; een overzicht van het stroomverbruik in de laagspanningsgebieden van het P.E.B. van Noord-Holland; brochure over de zorg voor de werk looze jeugd; de notulen van de commissarisvergade ring der vereoniging Zeebadplaatsen, welke vereeni- ging door Callantsoog gesubsidieerd wordt; het jaar verslag 1931 van het Helden der zeefonds „Dorus Rijkers van den Schoolartsendiensi; van den dienst der Arbeidsbemiddeling Helder en der werkloos heidsverzekering. De verslagen en brochures zullen bij de raadsleden circuleeren. Opmerkingen op de begrooting 1933. Aan de orde komt dan de behandeling van de Nota van opmerkingen van Ged. Staten van Noordhol land ten aanzien van de Gemeentebegrooting, dienst 1933 en voorstel tot het aanbrengen van enkele wij zigingen in die begrooting. Voorzitter deelt mede, dat dit punt, alhoewel van niet veel gewicht, een raadsbijeenkomst noodig maakt. Ged. Staten zonden de begrooting der ge meente dienstjaar 1933 terug met eenige bemerkin gen. Zoo werden nadere inlichtingen gewenscht over den post „aflossing op geldleeningover het be drag „aflossing op de electriciteitsleening", welk be drag inmiddels van den gewonen dienst naar den kapitaalsdienst zal worden overgebracht, over' de aubsidie aan het Alg. Armbestuur, dat een verschil in cijfers geeft met het voorgaande jaar, en ten slotte een opmerking op het overzicht der belastingen. Het zijn opmerkingen, die niet van vèrstrekkenden aard kunnen zijn. Besloten wordt, waar gewenscht een uitvoerige toe lichting te verstrekken en overeenkomstig de wensch van Ged. Staten te wijzigen waar noodig. Verweer in rechten: Ter tafel komt een voorstel tot het verweer in rechten voor zoover noodig ten aanzien van door de pachters van stort- en weidegronden langs het Noordhollandsch Kanaal in te stellen vordering bij den Kantonrechter tot reductie van huur over het jaar 1932 ingevolge de Crisis-pachtwet tot het instel len van een dergelijke vordering tegen het Rijk ten aanzien van de door de gemeente aan het Rijk te be talen pachtsom voor deze gronden. Voorzitter zegt, dat dit punt wel de hoofdschotel is van 't menu dat de heeren op dezen morgen wordt geserveerd. Door het college van B. en W. is gecon fereerd met drie afgevaardigden der pachters van stort- en weidegronden. Deze conferentie werd belegd naar aanleiding van het bericht, dat de pachters zich zouden wenden tot den kantonrechter, om te trachten langs dezen weg te bereiken, dat wederom een reductie op de pachtprijzen zou worden verleend Het college van B. en W. komt nu met het voorstel tot den raad, om een verweer in rechten voor zoo ver noodig te stellen bij den kantonrechter. Do ge meente immers verpacht niet als eigenaresse, maar is zelf huurster van het rijk, dus feitelijk tusschcn- persoon. Zoolang het rijk nu geen reductie wenscht te verleenen op de pachtsommen, kan de gemeente dat evenmin verleenen aan de pachters van bedoelde gronden. In 1932 werd wel 10 reductie gegeven, zijnde feitelijk de winstmarge. B. en W. willen zich nu met een verzoekschrift tot den Kantonrechter wenden om reductie te doen geven aan de gemeen te, zoodat deze weer op haar beurt in staat is/een evengroote reductie op de pachtsommen te ver strekken aan de pachters Het verzoekschrift aan den kantonrechter zal vergezeld gaan van diverse afschriften, en uiteenzettingen Na deze uiteenzittingen worden de discusies ge opend. De heer Vries zegt, zich voor dit onderwerp zeer te interesseeren en vond 'f al direct onbillijk, dat de prijzen bleven gehandhaafd zonder reductie. Na de gegeven reductie hadden de pachters hoop dat we derom deze reductie zou worden verleend voor 't nieuwe jaar. Spr. had bovendien verwacht dat de conferentie resultaten zou hebben opgeleverd. In- plaats daarvan zal nu de Kantonrechter er aan te pas komen. Spr. vindt dit jammer en verkeerd. Wanneer tot overeenstemming ware gekomen zou dat beter zijn geweest Een reductie, meent spr., komt de menschen toe. Andere lichamen geven ook steeds reductie. Voorzitter wil dan opmerken, dat het niet aan het college van B. cn W. ligt om reductie te geven, dat zal dan de raad moeten doen. De raad verleende de vorige vergadering geen re ductie. Spr. zegt dus het verwijt te moeten terugwij zen op den heer Vries zelve. En zich tot den heer Vries wendend; „U zegt, dat andere corporaties wel reductie verleenen, zeker, dat is inderdaad waar, maar daarbij verliest u uit het oog, dat die dan ook eigenaar of eigenaresse zijn, die het vrij staat zoo te handelen. Dat is hier anders. De gronden zijn eigen dom van het rijk, De gemeente is slechts tusschen- persoon Wanneer 't rijk geen reductie wil verleenen, kan de gemeente het ook niet. Hoogstens zou de winstmarge kunnen worden afgetrokken." Bij deze betaling is insolventie te verwachten. Het zou dan wezen een financieel nadeel voer de gemeente. Men vergete niet, dat als dan maar één pachter in ge breke blijft, de geheele winstmarge al verloren is. .Maar hier diene men de pachters er buiten te hou den. De zaak waarover het in dit agendapunt gaat is de verhouding gemeente-rijk. 't Gaat er van ge meentewege oin, reductie te verkrijgen van het rijk. Confereeren met pachters kan dat niet geven. Indien het rijk reductie geeft, zal de gemeente gaarne de zelfde reductie verleenen aan de pachters. De heer Kooger merkt op, dat inderdaad het vorige jaar 10 reductie is verleend, maar dat geschiedde niet rechtstreeks door den raad. Het bleek aan het einde van het jaar, dat het mogelijk was een reduc tie te geven. Wanneer blijkt, dai dit ook nu weer het geval zou zijn, zal het zeker weer gebeuren. Maar als er niet is, kan er niet worden gegeven. Per slot van zake zal er toch een bron moeten zijn, waaruit men het putten kan. De heer Vries zegt, dat hij het niet moeilijk kan noemen, zoo'n bron te vinden. Spr. wil wijzen op de winstmarge. Voorzitter merkt op, dat deze eenmaal in de be grooting is opgenomen, dus dat hier niet meer ge wijzigd kan worden. De heer Vries vindt het niet goed, een kleine ca tegorie van menschen te laten opdraaien voor een winstje van de gemeente. Voorzitter wijst er den vorigen spreker nogmaals op, dat het hier zuiver en alleen gaat om de vraag: moet er actie worden gevoerd, ja of neen. Verdere besprekingen treden wel naar voren bij het volgen de agendapunt. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met alge- meene stemmen aangenomen. De stort- en weide&ronden. Voorstel tot het niet weder inhuren van het rijk van de stort- en weidegronden langs het Noordhol landsch Kanaal met ingang van 1 Januari 1933. Burgemeester Breebaart geeft, alvorens de discus sies worden geopend, ook hier een korte inleiding. Over het bovenstaande dan wendde het college van B. en W. zich tot het gemeentebestuur van Zijpe, om besprekingen te voeren over het punt, welke houding in dezen moest worden ingenomen. De con ferentie heeft plaats gehad. De resultaten van het confereeren zijn vele. Beide dagelijksche besturen waren het eens. Echter is sindsdien wel iets veran dert. De pachters der gronden, welke ressorteeren onder de gemeente Callantsoog, hebben medegedeeld zich tot den kantonrechter te zullen wenden, om dat ze vermeenen reductie te mogen genieten. Dit ge schiedde in de Zijpe niet, tenminste nog niet. Het contact tusschen beide gemeentebesturen blijft ech ter behouden. Door dat de pachters dezen weg zijn ingeslagen, bestaat, de mogelijkheid, dat er voor de gemeente nadeel uit voort zal vloeien. Als reductie zal moeten worden betaald, zou dat alleen kunnen op grond van eerder gemaakte winsten. Deze gelden zijn echter niet gereserveerd; er bestaat dus kans op een financieel nadeel, bij het voortgaan met hu ren van die rijksgronden. Het College van B. en W. is de meening toegedaan, dat het geen verdere risi co op zich mag nemen. Het rijk meent, dat de ge meente geen winst mag maken, ja zelfs geen risico mag dekken. Alleen zouden er wat administratie kosten mogen overschieten. De houding van het rijk werkt er dan ook toe mee. dat het gemeentebestuur zich tegenover de burgerij niet zou kunnen verant woorden, wanneer de gronden weder zouden worden ingehuurd door de gemeente. Om nu maar niet te spreken van het bod van de pachters, dat zóó is, dat het geen zin heeft er verder hier op in te gaan. Voorzitter zegt, voortgaande, dat de animo er al lang af is. De bedoeling van de Crisispachtwet is niet, om bij aanvrage .van reductie daar maar zonder meer aan toe te geven. De pachters kunnen immers straks nu rechtstreeks van het rijk huren! Daardoor zal de pachter met dit bovenstaande, mocht er toe worden besloten, zeker niet worden benadeeld. Het is ook voor het gemeentebestuur moreel een recht, om niet langer tusschenpersoon te wezen. Van financieel voordeel kan geen sprake wezen en het zal dan ook niet verantwoord zijn tegenover de ingezete nen om op dezen weg voort te gaan. De heer Kooger, wethouder, wil er nogmaals den nadruk op leggen, dat het niet gaat tegen de pach ters, maar tegen het rijk. Wellicht kan het gevolg van een en ander zijn, dat openbare verhuur plaats zal vinden en bij onderling overleg van de pachters kan dit de meest voordeelige weg wezen. Voorzitter vindt ook, dat het rijk het maar eens moet probeeren. Nu moet de gemeente ook maar eens gaan eischen stellen. De heer Vries zegt, er zich in hoofdzaak mee te kunnen vereenigen, maar in 't openbaar verhuren ziet spr. een schaduwzijde. Dan bestaat de mogelijk heid, dat buiten de gemeente woonachtige personen huurder worden en staan de gemeente-ingezetenen broodeloos. Het is spr. bekend, dat het gebruik van deze huurgronden aan menigeen een boterham op levert, iets wat dan niet meer kan. Dit zou spr. on gaarne zien gebeuren. Daarom alleen is spr. voor opnieuw inhuren. Die menschen moeten geholpen worden. Dat beetje werk, dat de gemeente er door krijgt, beteekent toch niet veel en zal dat geen be zwaar wezen. Voorzitter merkt op, dat het niet om die werk zaamheden gaat, die van administratieven aard zijn, maar alleen en uitsluitend om de financieele ge volgen. Wethouder Kooger wijst er op, dat, indien de kan tonrechter er niet in betrokken wordt, alles zoo kan blijven. Maar nu wordt het riskant. De gemeente zal kunnen moeten betalen. Dit nu zou niet verantwoord zijn tegenover de burgerij. Ook de heer Jimmink is deze meening toegedaan. Van winst is geen sprake, maar wel van risico. De heer Vries zegt. dat de burgerij er al jaren van heeft geprofiteerd, dus dat het nu niet zoo erg is. Voorzitter legt uit, dat de gemaakte winsten zijn verwerkt geworden in dc nadeelige saldi der ge meente. De heer Vries: Maar de nood dringt die menschen. Voorzitter: Ja, maar de gemeente ook. De heer Vries vindt, dat de gemeente zich over die menschen moet ontfermen. De heer Kooger zegt vervolgens, dat indertijd is be sloten geworden, dat de overtollige gelden, welke als tusschenpersoon werden gemaal' t, zouden worden gereserveerd voor gevallen van wanbetaling. Maar, zegt spr., de heer Vries keert de zaak om. Er zijn Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 751 m.M- Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 8 gr. C. is 46 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refraetionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. momenteel nog haast geen pachtgelden ingekomen en waar is dan de winst? Wanneer de kantonrech ter straks zegt, dat de gemeente moet betalen, kan men gerust zeggen, de burgerij moet betalen. Daarna komt het voorstel van B. cn W. in stem ming en word.t aangenomen met 6—1 stem. Tegen stemde de heer Vries. Benoemingen. Hierna volgt de benoeming van twee leden van het Algemeen Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren A. Toes en M. Vries. De beide heeren worden herkozen. De heer A. Toes met algemeene stemmen, de heer M. Vries met 5 stemmen. Twee stemmen verkreeg de heer G. W. Jimmink. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens perio dieke aftreding van den heer P. Vos. De heer Vos werd herbenoemd met algemeene stemmen. Benoeming van een lid en van een plaatsvervan gend lid van Stembureau III, wegens vertrek uit de gemeente van den heer F. Veul en dc periodieke af treding van den heer J. Commandeur. Tot lid werd gekozen de heer J. Commandeur, tot plaatsvervangend lid de heer W. P. van Diepen. De gekozenen nemen, voorzoover aanwezig, hunne benoemingen aan en de andere heeren zal bericht van hunne benoeming worden toegezonden. Vervolgens komt aan de orde de Rondvraag. De heer Weij wijst op de onregelmatige en vaak onvoldoende verlichting bij de Groote Keeten en zou hierin gaarne verandering zien. Voorzitter zegt, zich hierover met het P.E.N. te zullen verstaan. Het moet hier een fout wezen in het mechaniek. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Vermoedelijk jaloerschheid de drijfveer. Op den Monsterseheweg tusschen Monster en 'a Gravenzande stonden Maandagavond twee inwo ners van Naaldwijk in gesprek met een meisje uit Monster. Op een zeker oogenblik kwam uit de richting Monster een auto in volle vaart aangereden en stopte juist op de plaats, waar de Naaldwijkers stonden. Ze kere L. en M. de J.. beiden woonachtig te Monster, stap ten ultd e auto en noodzaakten de wandelaars on der het uitspreken van allerlei bedreigingen hun ge sprek te staken. Een van de automobilisten ging daar na I uit Naaldwijk te lijf, slingerde hem over den weg en gaf hem een naar het scheen, flinken duw in den rug. Direct daarop vertrokken de J. en L. met hun auto. Toen de beide Naaldwijkers van den eersten schrik bekomen waren, bemerkte L. dat er bloed langs zijn lijf liep en dat er op zijn rug een diepe wond aanwezig was. Hoe dit geschied is, kon hij later niet verklaren, doch vermoedelijk heeft een van de jaloersche minnaars hem met een scherp voorwerp verwond. De verwonding, die later door dr. v. d. Bijllaardt te Naaldwijk verbonden is, bleek niet van ernstigen aard. Het scherpe voorwerp moet op een rib afgestoten zijn. De politie heeft onmiddellijk een nauwkeurig onder zoek ingesteld, doch heeft nog geen volkomen zeker heid omtrent de beweegredenen van den dader. Zeer vermoedelijk is echter jaloerschheid in het spel. ZES DOODVONNISSEN IN RUSLAND. Communistische beambten ter dood ver oordeeld wegens het saboteeren der graanplannen. Reuter seint uit Moskou; Zes communistische beambten, werkzaam op de collectieve boerderijen zijn door de speciale recht bank te Otradnaya Stanitsa (Noord-Kaukasus) ter dood veroordeeld wegens het saboteeren van de graanplannen der Sovjet-regeering. De rechtbank heeft hierdoor een bijzonder vonnis gewezen, daar tot dusver leden der communistische partij er met lichtere straffen afkwamen. OPROER TEGEN DEN GEESTELIJKE. Kerk door de boeren afgesloten. In het dorp Boruchow in Wolhynië bestond tus schen de Grieksch-orthodoxe bevolking en den gees telijke reeds geruimen tijd een conflict, dat dezer dagen den vorm aannam van een formeel oproer tegen de pastorie. De boeren sloten de kerk af, om singelden de pastorie en begonnen deze met steenan te bombardeeren. Uit noodweer greep de priester een revolver en schoot een der boeren neer. Het huis werd toen bestormd en de priestef vreeselijk mishan deld. De komst der politie redde hem van een zeke ren dood. EEN BEDENKELIJKE METHODE. Mevrouw Garnett te Bournemouth in Engeland, had erg veel last van een hond uit de buurt, die haar tuin vernielde. I-Iaar zoon wist raad daarop. Hij is clectricien bij de spoorwegen en spande een draad rond den tuin, die hij laadde met clectriciteit. Een afdoend middel, want de honden en katten die tegen den draad aanliepen, werden door den stroom ge dood. Dit overkwam ook den hond van den heer Gi- Ics, een stamboekterrier en de heer Giles diende een klacht in bij den rechter, waarbij hij vijftig pond schadeloosstelling eischte. De rechter heeft dien eisch echter van de hand gewezen. Hij meende, dat het spannen van den draad geoorloofd was, doch voegde cr aan toe, dat hij dit een onmenschelijk gebruik achtte en er van overtuigd was te spreken namens alle dierenvrienden, wanneer hij hoopte, dat dit ge val op zichzelf stond en niet zou worden nagevolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7