Sparta I - Beverwijk I. Aan alle Ouders! Uitvoering Crisis-Comité. rem SLSf eercte bracht 883 op' de anda™ ruIm ZONDAG A.S. I g e s z-B i o s c o o p. Lou de Visser uit Antwerpen gezet. Gevaarlijke slaapplaats. REGELING VAN DEN BROOD-INVOER. HET OPTREDEN VAN RICHARD TAUBER. Verstoorde jachtpart ij. Bloedbad in Chineesche dorpen. Bewijs van betaling voor belastingplaatjes? De rijke goudvondsten in Venezuela. Varia uit Amerika. «generen! Het St Nicolaasfeest nadert weer en ge zult uw ■kinderen stellig wel weer willen blijmaken met een aardige verrassing. Ge denkt er reeds weer aan, wat ee hun zult geven. A Natuurlijk moet er voor hen iets moois, nuttigs en veelal ook lekkers bij zijn! Vooral met 't oog op het speelgoed zult ge uw keuzo moeten doen en bij u «ell moeten overleggen welk speelgoed ge voor uw kinderen nuttig en goed acht. Go weet, dat er speel- coed bestaat, dat mooi en aanlokkelijk is, doch dat in zich draagt de idéé van vernietiging en verderf. Wii bedoelen met dit laatste natuurlijk het z.g. Oorlogs-speelgoed", de met geraffineerde getrouw heid nagemaakte pantserSchepcn, kanonnen, tanks, machinegeweren en de bijbehoorende soldaatjes! G« wit misschien het bezwaar van het spelen met dergelijk speelgoed licht ahhten, of de gedachte be lachelijk vinden, als zou het „oorlogje spelen", oor logszuchtige neigingen bij onze opgroeiende kinde ren opwekken. Denkt echter aan de ook in ons land reeds sterker wordende vredesbeweging en helpt mee om het militarisme, al is het in 't spel nog maar: militarisrne-in-den-dop" in den kiem te smoren. Bant uit 't spel uwer kinderen elke gedachte aan moord, vernietiging en verderf; voedt hen ook door 't spel op tot haters van oorlog en strijders tegen alle militaristische ideeën en -propaganda. De tegenwoordige wereld gaat reeds genoeg gebukt onder de las,en d'e militarisme in al z'n vormen haar op de schouders legt en waaraan gij, zeker ongewild, maar onbewust misschien, ook uwe offers brengt! Ouders, koopt voor uw kinderen dus geen oorlogs- speeigoed. tracht hen die er u om vragen, eenigszins een denkbeeld te geven van den vreeselijken achter grond die zich hierachter bevindt. Er is bovendien nuttig en leerzaam speelgoed genoeg, waarmee ge uw kinderen kunt verblijden. Winkeliers onder u, stalt dergelijk speelgoed niet uit, ge helpt ons allen hiermede en bewijst aan de opgroeiende menschheid een goeden dienst. Helpt ook in dezen de oorlogsge dachte uit te bannen en de vredesgedachte te doen De Bond van Nederl. Onderw., afd. Schagen en O. EEN ONGEVAL. Donderdagmiddag had in de garage van den heer N. Kamp alhier een ongeval plaats, dat, gezien de omstandigheden, nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De volontair J. G. Boontjes, was bezig onder een op de crick staanden auto te repareoren. Daartoe had hij een groote z.g. vierkant-sleutel in de palm van zijn hand en draaide met de andere. Plotseling schoot de auto van de crick, waardoor de hand bekneld raakte tusschen grond en sleutel, met 't gewicht van den auto op den sleutel. Een groote wond ontstond, daar letterlijk 't vel werd weggeknepen. Doktershulp werd direct ingeroepen. Dat de ongelukkige veel pijn had, behoeft niet gezegd. MARKTOVERZICHT. Veel vette koeien waren er niet aangevoerd, slechts 41 stuks, maar dat hinderde nu juist niet zoo erg, want de St. Xicolaas staat op komst en dan schijnt er weinig vleesch verkocht te worden, volgens een bekende slager. Het was wel te zien 's morgens vroeg, dat de handel niet druk zou worden. Haarlem was t -uwens niet aanwezig; Amsterdamsche kooplieden, dat ging wel en Den Helder was flink vertegenwoor digd, maar de handel was zeer stug; dit komt elk jaar terug om dezen tijd. Hoogste prijs was 32 ct. De handel in gelde- en kalfkoeien was matig; druk is de handel den laatsten tijd al niet. De handel in vaarzen traag, flinken aanvoer. Stieren niet aangevoerd. Het was weer een stillen handel in graskalveren, de aanvoer was beduidend. De handel in nuchtere kalveren stug; De handel in oude slachtschapen was beter bij vo- ri?*-weken, prijzen 13—17 gld.; die prijs van 17 gld. was dan voor dj besten, maar zulke zware als de vorige weken waren niet aangevoerd, dan was be slist de prijs hooger geweest. De beste vette schapen konden niet meer opbrengen dan f 19.—, het waren reuze-schapen, heel zwaar. De handel in overhouders was zeer stug, minder in prijs. Bokken en geiten niet a.ngevoerd. De handel in paarden was goed, er was veel han del. Veulens van f40—f90; goede dieren. Veel vette varkens waren er aangevoerd, de prij zen waren minder, van 12—14 ct.; dat gaat niet goed. De handel in biggen en schrammen zeer kalm, gevolg van de goedkoopere prijzen van de vette varkens. Er waren 2 groote drachtige zeugen aangevoerd, dij werden verkocht voor f50.— per stuk. De handel in kippen, konijnen en eenden was heel gewoon. In het Theater Royal vond gisteravond de uitvoering plaats van verschillende Schager vereenlgingen ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité. Hoewel het theater niet geheel bezet was, wat het OMiité graag gezien had was toch een groote schare bezoekers en medewerkenden aanwezig. Het ryk voorziene programma werd ingezet met een tweetal muzieknummers van Schagen's Harmoniekapel, waarna de heer Ds. J. EJkema de openingsrede uitsprak. Spr. noemde het een groot voorrecht namens het Plaatselijk Crisis-Comité allen een hartelijk welkom te mogen toeroepen op dezen avond van menigerlei kunst en velerlei genieting. Crisis, wel opvallend, hoe spoedig de groote massa een woord dat anders zoo weinig wordt leboord, gebruikt. Dat is ook gebleken tijdens den mas samoord. die. zooals wij vurig hopen en waaraan wij al en krachtig willen medewerken, nimmer meer zal wor den herhaald. Ook toen werden de woorden mobilisatie, flutributie en oorlogswinst vele malen geuit. Na den tijd T"» hoogconjunctuur dien we hebben gehad, is een an- fr woord gekomen, de malaise, en toen daarop de ra- öicale Ineenstorting volgde, toen spraken we van crisis, n wooid dat nog herhaaldelijk opklinkt en dat door oud *5 wordt gesproken. Spr. brengt in herinnering, noe het woord crisis vroeger in een andere beteek enis era geuit, het keerpunt by bepaalde ziekten op be paalde dagen. Of op staatkundig gebied als een minister liilf f66" I>ortefeuille rammelde of een regeering moei- uk te vervangen was, een regeeringscrisis. Nu wij van em'S 8^>re^en' s'aaf dit op een plotselinge stoornis op «»nomlsch gebied. Spr. wijst er op hoe de economen fat dat 1857 het eerste moderne crisisjaar was en v.,. aarna de crisissen met beangstigende regelmatig heid teruggekeerd. Maar die van onzen'tijd ls wel w« fi£IL2waar- Zy woedt over de geheele wereld en a als Nederlanders en als Schagers in het byzonder wan machteloos tegenover dit wereldgebeuren. Maar WU 'ets doen om het leed dat sommige men- 2ap.n dezen tijd heeft getroffen, eenigermate te ver- jcöten. Juist in dezen tijd dient tot uiting te komen e geen individuen zijn, doch dat wij samen uit- öwT maatschap. een samenleving. Wij staan tioBel^c™ elkaa>'- En daarom is dan ook het Na- on^ik. en °°k hat PlMtwHJk Crisiscomité eehoo^ atsle comlté hee" 2 geldinzamelingen derwHzer^ particulieren, vereenlgingen en on- echtmïf S®. 0 'eeriingen bijdragen hebben ge- Km 'S geïorrad ult vertegenwoorti. der dD. godsdienstige en politieke richtingen, on sen He ïg< leiding van burgemeester Cornelis- geldmidd comité heeft zijn beat gedaan met geringe helpen crislsslachtoffero zoo goed mogelijk te deedr'o™ii5tk0p da m°eüijkheid die zich dikwijls voor- geldmiddef .kg le maken e" °P het feit dat de en ontbraken om wel eens te doen wat men Comp. 4e kl. Kon. Ned. Voetbalbond. AANVANG 2 UUR. zou willen doen. En om die geldmiddelen te verruimen, daarvoor is deze avond georganiseerd. Met vreugde con stateert spr. de groote bereidwilligheid van de Schager vereenlgingen om medewerking te verleenen, een bereid willigheid zoo groot, dat niet alle vreeniglngen op één avond een plaatsje konden krijgen en daarom in Fe bruari nog een dergeiyke avond zal worden gehouden. Spr. dankt by voorbaat reeds alle medewerkende le den van de vereenlgingen die op het programma ver meld staan. Dit is geen avond van liefdadigheid. Lief dadigheid vindt spr. een leelyk woord, brave-Hendrik achtlgs. Iets wee's, iets afdaler.ds. Maar dit is een avond van liefde, van naastenliefde, van draagt elkan ders lasten. Spr. heeft nog één beteekenls van het woord crisis niet genoemd en wel het oorspropkeiyk- ste, n.1. als oordeel. En spr. vraagt zich af of hier sprake Is van het oordeel over de koude kilheid, de zelfzucht, over de jammeriyke wyze waarop het gebod der Liefde in practyk ls gebracht. Laten wy dan thans de handen in elkaar slaan, samenwerken, opdat deze avond er één wordt van trouwe naastenliefde, een avond van zuivere kunst, tot heil van onze ïydende broeders en zusters. Een harteiyk applaus weerklinkt na dit openings woord en dan wordt voortgegaan met de uitvoering van het programma. Het kerkkoor der Ned. Herv. Ge meente zong onder leiding van den heer Jb. I. Hove nier, de tooneelvereenlging V.V.V. voerde het vrooiyke spel in één bedryf „Arme Ryken" op, Schagen's Har moniekapel onder leiding van den heer J. Dol liet zich weer hooren. De gymnastlekvereeniging „Itfcurgus" liet onder leiding van den heer S. Keesman oefeningen aan de brug zien door heerenleden, terwyi daarna volgde de dansen van de Damesleden. De tooneelvereenlging „Constantia" voerde op: „De inlijving van miliciens uit Knuppelland', zang en klucht in één bedryf en daarna was het de Schager Orkestvereniging, directeur de heer Jb. I. Hovenier, die een tweetal muzieknummers gaf. Het was met groote belangstelling dat dit alles werd aangehoord en vooral de twee tooneelstukjes sloegen in. Het was een goedgeslaagde avond en van het bal dat na afloop werd gehouden, werd nog een druk gebruik gemaakt. Tydens het bal werd ook nog getracht de kas van het comité wat meer weerstand te doen krygen, o.a. door verloting, op Amerikaansche wyze, van een taart. Nariste de Rens der Bergen. In de Igesz-Bioscoop draait deze week het bekende filmwerk „Maciste, de Reus der Bergen". Masciste is door zijn ongelooflyke krnchtprestatics en de sensationeele momenten, die daardoor ontstaan, geen onbekende voor de filmhewonderaars. De geschiedenis, waarin hij ditmaal optreedt, speelt zich af tusschen de hooge toppen der dole- mieten, en het schilderachtige plaatsje aan den „Pas der drie Kruisen", de plaats van samenkomst der elegante sportwereld. Hier leeft een eenvoudige berggids, Maciste ge naamd, die om zijn geweldige lichaamskracht in de geheele streek bekend en wegens zijn edel en hulp vaardig karakter algemeen geacht en bemind is. Hij heeft slechts één vijand en benijder, de gids en smok kelaar Schutz, een gluiperig en laaghartig mensch. Maciste had een zuster, welke haar hart aan een on waardige geschonken had en door dezen verleid en verlaten werd. Zij stierf, zonder den naam van haar verleider te noemen, een aanvallig knaapje aan de zorgen van Maciste toevertrouwend, die het met liefde groot brengt. Bovendien rust hij niet, alvorens hij den dood van zijn ruster gewroken heeft, doch wanneer later dat oogenblik is aangebroken, nadat verscheidene ge beurtenissen temidden van gletscherijs en verschrik kelijke sneeuwstormen plaats grijpen, wordt hem door een zijner vrienden bezworen, zelf niet de moor denaar te worden van den vader van zijn overleden zusterskind. Niettemin wordt voldaan aan de ge rechtigheid, want de beide misdadigers worden op hun vlucht door een lawine bedolven en vinden een ellendigen dood. Zijn aanwezigheid aldaar gevaarlijk geacht. Het Tweede Kamerlid, de heer L. de Visser, ver toefde deze week in verband met de verkiezingen al daar in België, waar hij eenige politieke redevoerin gen zou houden, te Antwerpen, Mechelen en Gent. Woensdagavond werd hij, zoo lezen we in het „Hdbld.", op een communistische verkiezinesverga- dering te Antwerpen gearresteerd en ingevolge een koninklijke beslissing, die reeds 1 Februari van dit jaar ten aanzien van hem was genomen (waarbij is bepaald, dat hij moest worden uitgewezen cn niet meer in België mag vertoeven, omdat zijn aanwezig heid aldaar gevaarlijk werd geacht voor de openbare orde en veiligheid) onder politiegeleide via Essen over de grens naar Nederland gebracht. Twee mannen bewusteloos ln een bana- n en wagen gevonden. Gistermorgen ontdekte een expeditieknecht in een bananenwagen, die aan den Parallelweg te Rotterdam stond, twee mannen, die bewusteloos bleken te zijn. Het waren een zekere J. S. uit Barendrocht en een vreemdeling, waarschijnlijk een Rus of een Pool. Met een auto van den G.G.D. zijn zij naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar zij na eenige uren zijn bijgekomen. Hun toestand was evenwel van dien aard, dat zij nog niet konden worden ver hoord. De wagon, waarin een Natronkachel brandde, was Donderdagavond gesloten. Een langdurig verblijf in deze wagons is, zooals al meer is gebleken, zeer ge vaarlijk. De twee mannen moeten bedwelmd zijn ge raakt bij gebrek aan zuurstof. Een spoorwegbeambte ontdekte gistermorgen in een andere bananenwagen ook een zwerver, die er den nacht had doorgebracht: dezen man mankeerde echter niets en hij nam, toen de wagon werd geopend, de vlucht. ZUID-AFRIKAANSCH DRAMA. Mis. Demelker ter dood veroordeeld. Schuldig bevonden aan vergiftiging van haar zoon. Uit Johannesburg. Na een dramatisch proces, dat weken lang heeft geduurd, is mrs. Demelker, de weduwe van een vrocgeren rugbyspeler te Spring- bok, heden schuldig bevonden aan vergiftiging van haar zoon en ter dood veroordeeld. Mrs. Demelker werd op de twee andere beschul digingen, nl. van vergiftiging van de twee echtge- nooten, met wie zij getrouwd was, vrijgesproken. Invoer bijna 30 maal zoo groot ge worden. Tarwewet niet de eeni ge schuldige. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van tarwebrood en deeg van tarwebloem of tar- By Koninklijk Besluit van 27 October 1932 is de in voer van tarwebrood en van deeg van tarwebloem of tarwemeel verboden, voorzoover deze te boven gaat 100 pet van den gemiddelden invoer dier artikelen per 12 maanden gedurende het tydvak van 1 November 1930 tot 1 November 1932. Ingevolge het voorschrift vervat ln artikel 3 van de Crislsinvoerwet 1931 is de indiening van een wetsontwerp tot voorziening In het in boven vermeld besluit geregeld verbod van invoer noodzake lijk. In de Memorie van Toelichting deelt de Minister me de, dat het hem gebleken is, dat de sterk toegenomen invoer van brood in het NederlandschBelgisch grens gebied toestanden In het leven heeft geroepen, op grond waarvan thans toepassing van de Crislsinvoerwet wen- scheiyk is. Tegenover een maandelijkschen invoer van pl.m. 5000 Kg. gedurende de laatste maanden van 1930, en de eer ste 8 maanden van 1931 is de invoer sedertdien raaan- delyks in zeer belangrijke mate toegenomen, zoodat deze gemiddeld gedurende de laatste maanden bedroeg on geveer 145.470 Kg. per maand. Het komt den Minister voor, dat dit verschil in invoercUfers aanleiding geeft te concludeeren tot overmatigen invoer. Lagere broodprijzen ln België. Deze vermeerdering van den Invoer van brood ls toe te schrijven aan het verschil ln broodprijzen in België en hier te lande, van welk verschil men zich in de be trokken grensgebieden meer en meer bewust is gewor den. De by vele belanghebbenden heerschende meening. dat als oorzaak van dit prijsverschil dient te worden aangemerkt de werking van de Tarwewet 1931, kan de Minister niet geheel deelen. Tengevolge van minder drukkende sociale lasten en verplichtingen en lageren levensstandaard waren de broodpryzen ln België reeds lager. Wel werd door de werking van de Tarwewet dit verschil nader geaccentueerd. Was de Minister reeds langen tyd overtuigd van de wenschelykheid aan den groeienden invoer van brood ln het Zuldeiyk grensgebied paal en perk te stellen, waardoor voor de Nederlandsche bakkers aan een door hen onbiliyk gevoelden toestand een einde zou worden gemaakt en bovendien een meer nauwkeurige uitvoe ring van de Tarwewet zou kunnen worden bevorderd,'t speciale karakter van deze te regelen materie eischte het zoeken naar een van de gebruikeiyke contingen- teerlngsmethoden afwykende regeling. Teneinde een overbodige administratie te vermyden en deze contingenteerlng zoo soepel en practisch mo gelijk te doen plaats hebben, ls deze thans opgedragen aan het Regeerlngsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet, terwyl bovendien by deze contingenteerlng de gebruikeiyke formaliteiten eeningszins zyn vereen voudigd: Het heffen van bedragen ter bestrydlng der aan deze contingenteerlng verbonden onkosten is fa cultatief gesteld. Het ligt in de bedoeling voorshands van deze bevoegdheid geen gebruik te maken om deze contingenteering op de voor belanghebbende importeurs minst bezwaarlijke wyze uit te voeren, gezien de om standigheid, dat het meerendeel der importeurs tot de minder financieel-draagkrachtigen behoort. De recette van hedenavond ln beslag genomen. AMSTERDAM, 25 November: Naar wij vernemen heeft Mr. Dr. Benno J. Stokvis, advocaat en procu reur te Amsterdam, hedenavond ten verzoeke van de N.V. „Hollandsche Schouwburg" in den Stads schouwburg beslag doen leggen ten laste van den huurder Dr. V. Eckhardt op de recette van de voor stelling van hedenavond, waarin, naar bekend, de zanger Richard Tauber opgetreden is. De N.V. „Hollandsche Schouwburg" is tot dezen stap overgegaan, omdat zij zich benadeeld acht door het feit, dat gedurende vier avonden, waarop deze schouwburg aan Dr. Eckhardt was verhuurd voor de opvoering van „Das Dreimadlernhaus", in welke operette Richard Tauber een hoofdrol vervult, deze voorstellingen niet zijn doorgegaan, terwijl ook de huur niet werd betaald. Een deelnemer gedood. Uit Tiel: Onder de gemeente Varik had gistermid dag een doodelijk ongeluk plaats. Een gezelschap ja gers bevond zich in het veld. Een hunner, Ir. G. A. de Vries, directeur der Heesselsche Steenfabriek v.h. W. P. de Vries te Rossum, sprong met een polsstok over een sloot. Het geweer, dat niet op rust stond, werd hem hierna aangereikt door een stokkendra- ger. Vermoedelijk doordat hierdoor de stokkendrager tegen den trekker heeft gestooten, is het geweer, dat met den loop naar voren gericht was, plotseling af gegaan. De volle lading trof den heer De Vries in de borst. De dood trad onmiddellijk in. 2700 Chineesche, vele vrouwen en kinderen met machinegeweren door Japanners neer geschoten. Drie dorpen met den grond gelyk gemaakt. V.D. verneemt uit Londen: Do Chineesche legatie te Londen heeft gisteravond een bericht gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat volgens en telegram uit Nanking Japansche troepen ten Oosten van Moekden, in de dorpen Ping- Tingsjan, Litsokon en Sjien Sjin-pao, 2700 Chinee sche boeren, vele vrouwen en kinderen, met machine geweren hebben neergeschoten en de drie dorpen heb ben in brand gestoken en met den grond gelijk ge maakt, omdat de bevolking de Chineesche vrijwilli gers zou hebben gesteund. Slechts 130 personen zou den in leven zijn gebleven.«Volgens het verhaal van een vluchteling hadden de Japanners den boeren be volen, zich in het openveld te verzamelen, opdat een onderzoek naar hun schuld kon worden ingesteld. In plaats van zich aan een onderzoek te onderwerpen, moesten zij echter neerknielen, waarna de Japanners het vuur uit de machinegeweren openden. De lijken en huizen zouden zijn verbrand, terwijl dc oogst ter beschikking zou zijn gesteld van Koreaansche kolo nisten. 'dl M3 0Q sj '3 \i8 01 :Jnmaj9dui8X 'UdSdJ do sucjj 9pu9oi9u9ox :a9jqoiziiiuooA 09£ 'Jnn 8 uaSJomSepjajez do patriSJ9}9uio.njg INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refractionlst. Het oogonderzoek doen wij gratis. In de Tweede Kamer er op aangedrongen. In het Voorloopig Verslag aan de Tweede Kamer over de begrooting van Financiën gaven verschei dene leden als hun meening te kennen, dat de rij wielbelasting uitermate hoog is, vooral voor gezin nen met een gering inkomen. Te minder is er aan leiding voor zoo'n hooge belasting, omdat het rijwiel aan de wegen geen schade toebrengt. Men drong vrij algemeen aan op een ruimere opvatting van de vrij stellingen van het betalen van rijwielbelasting. In verband met de vele diefstallen van belasting plaatjes, zou men in overweging willen geven het verstrekekn van een bewijs van betaalde rijwielbe lasting, terwijl werd aangedrongen op een meer wel willend optreden der belastingadministratie, vooral waar het loonbeslag betreft. ARRESTATIE VAN DEN HUISKNECHT. Ten huize van diens moeder. Omtrent de arrestatie van den gewezen huis knecht van dr. ir. G. L. P. Philips, zie ook elders in dit nummer, meldt de correspondent van het „Hsbl." te Weenen: Omstreeks twee uur gisternamiddag verrichtte de politie te Weenen de arrestatie ten huize van de moeder van den man. Hij was eerst twee dagen ge leden naar Weenen teruggekeerd en heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Hij beschuldigt den gearresteerden medeplichtigen schoenmakersknecht er van hem tot den misdaad te hebben aangezet. De mijn ontdekt door een eenvoudig werkman. In verband met het bericht, dat bij Chicanan in Venezuela een rijke goudmijn is ontdekt, verneemt het Persbureau Var Dias uit Caracas de volgende bijzonderheden: Een eenvoudig werkman, Fuenmayor genaamd, heeft deze mijn ontdekt. Fuenmayor begon dadelijk te graven en wist binnen 10 dagen een hoeveelheid van 2000 onzen goud te verzamelen. Vervolgens kwamen er nog 12 andere werkzoeken den ter plaatse aan, die binnen korten tijd elk 500 onzen verzamelden. Een groot aantal andere man nen die van de ontdekking gehoord hadden, meld den zich aan. Ook zij werden tewerkgesteld en heb ben in totaal 25000 onzen bijeengebracht. Ondertusschen stroomden van alle kanten de men- schen naar deze nieuwe mijn. Meer dan 1000 perso nen zijn thans reeds gearriveerd, die wachten tot dat met de eigenlijke exploitatie wordt begonnen. Volgens de Venezulaansche wetten behoort een goudmijn aan den ontdekker. Deze nl. heeft het recht om de wettelijke verklaring af te leggen, waar door het eigendomsrecht op de mijn werdt gevestigd. Amerikaan speelt met het heelal. Te Berlijn wordt in het slotmuseum een schaak spel tentoongesteld, dat voor een rijk inwoner der nieuwe wereld werd vervaardigd en dat over eenigen tijd door den eigenaar zal worden meegenomen naar Yankeeland, alwaar het bij een schaakspelenverza meling zal worden gevoegd. Dc Amerikaan in kwestie bezit er negen-en-negentig, het zooeven genoemde niet meegerekend. Het bord met bijbehoorende stukken, dat in het slotmuseum wordt geëxposeerd, trekt ieders aan dacht en niet zonder reden: het is een kleine repro ductie van een zonnestelsel, een universum in ka merformaat. De koning is in de gedaante van de zon vertegen woordigd. De aarde is de koningin (daar in het ge wone leven de heeren om de dames heendraaien en niet omgekeerd, moeten we derhalve aannemen, dat de Amerikaan in de meening leeft, dat de zon om de aarde draait). De loopers worden door kometen ge symboliseerd. Wanneer we den ouden naam voor loo- per n.1. raadsheer willen gebruiken en bedenken, dat deze met kometen worden vergeleken, dan zouden we moeten zeggen, dat de staart aanwezig is en alleen de oorden ontbreken. De paarden zijn aangebracht in den vorm van Uranus, Saturnus, Mars en Neptunus. De torens hee- ten Jupiter, Venus, Mercurius en Pluto. Randpionnen zijn de vier maankwartieren, de an dere pionnen worden voorgesteld door teekens van den dierenriem. Er zijn natuurlijk twee soorten stukken: witte en zwarte. Beide groepen zijn van zilver, maar de witte zijn verguld en rusten op ivoren voetstukken, terwijl do zwarte geoxydeerd zijn en op ebbenhouten piëde stals staan. Het onderste gedeelte van elk stuk heeft de vorm van een wolk. Het bord zelf is een nabootsing van den Noordelij ken sterrenhemel en is van emaille vervaardigd. De witte velden zijn stukjes wolkelooze blauwe hemel, terwijl de zwarte de gedaante hebben van brokken donker zwerk. In het midden bevindt zich de pool ster. Het geheel is omgeven door wolken, waarin een spreuk van Klopstock is vervat, benevens de horos coop van den Amerikaan. De collectie van dezen uitzonderlij'ken mensch, het honderdtal, is dus nu compleet. Maar men is geneigd medelijdend met het hoofd te schudden en men zou tot de paradoxale uitspraak kunnen komen, dat, hoe wel hij er honderd bezit, één van de vijf op de loop

Schager Courant | 1932 | | pagina 11