VOOR CENT Raad Nieuwe Niedorp. ««"Abdijsiroop 1 benauwd Zij worden gelezen ZÓÓ had ik het dat ik akelig droomde plaatst men een SCHAGER ROOSJE. Vergadering van den Raad op Vrijdag 25 November 1932, des morgens half 10. Voorzitter de heer P. Pluister, Burgemeester, Secretaris de heer P. Haringhuizen. Aanwezig zijn alle leden. De notulen der laatst gehouden vergadering wor den zonder op- of aanmerkingen vastgesteld, na door den Secretaris te zijn gelezen. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge komen stukken: Van Gedeputeerde Staten bericht van ontvangst der verordening tot het tegengaan van radiostoringen door hoogfrekuente uitstralingen, goedgekeurde be sluiten tot wijziging der begrooting 1932 en tot het aangaan van een geldleening groot f3800.van B. en W. procesverbaal van kas verificatie. Dankbetuiging van de ouders van de schoolgaan de kinderen naar het Veld voor de toegekende ver goeding, bedoeld bi1 art. 13 der L. O.-wet. Verslag der vergadering van de Gascommissie op 21 September 1932. Dit wordt, naar gewonote, door den Secretaris gelezen. Verzoek tot het plaatsen van een lantaarn voor den ingang van het notweggetje in het Veld. Voorgesteld wordt de straatverlichting in de tegen woordige tijdsomstandigheden niet uit te breiden en alzoo afwijzend op het verzoekschrift te beschikken. Aldus wordt door den raad besloten. Verzoeken van P. Scholten, H. Poland, IJ. Poland, Br. Goedhart en A. Groot om een vergoeding te mo gen ontvangen voor het vervoer hunner kinderen naar de school in 't Veld in het schooljaar J Mei 1932—1933 resp. ten bedrage van f 150—, f 100—, f90.—, f35.— en f200.—. Voorgesteld wordt deze verzoeken in te willigen be halve wat den laatste betreft, wiens vergoeding naar de meening van B. en W. niet meer dan f 120.be hoeft te bedragen. Het voorstel van B. en W. wordt onveranderd aangenomen. Subsidies voor 1933. Voorgesteld wordt de volgende subsidies over het jaar 1933 te verleenen: a. aan het Fanfarecorps „Excelsior" f50. b. aan de Vereenigingen „Volksonderwijs" alhier en „Volksmin" te Hoogwoud een bijdrage in de kosten van schoolfeesten, nader door B. en W. vast te stellen binnen het daarvoor op de begrooting ge raamde bedrag. c. aan de Witte Kruis-afdeeling f600.voor de Wijkverpleging, f50.voor schoolverpleging en zoo- noodig f500.voor uitzending van tb.c.-patiënten, benevens een subsidie ten bedrage van het eventueel tekort op de exploitatie der badinrichting. d. aan de N.-H. Vereneiging „Het Witte Kruis" f25.ten behoeve der ontsmettingsinrichtingen; e. aan de Commissie voor de Malariabestrijding in Noordholland 1 ct. per inwoner. f. aan de Schager Handeldrijvende- en Industri- eele Middenstandsvereeniging f 10.voor eiken leer ling uit deze gemeente, die den door haar te geven cursus volgt, tot een maximum van f30. g. aan de Commissie voor den Legwedstrijd, in gesteld door de Waterlandsche Pluimveevereeniging, den Bond van Pluimveevereenigingen in Noordhol land, de Centrale Pluiraveecommissie uit de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en door den R.-K. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haar lem, een som van f 10. h. aan het Historisch Genootschap „Oud-West friesland" f5. i. aan de N.H. propaganda-commissie van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond f 10. en over'het jaar 1932 f125.aan de Voetbalver- eeniging (zoo noodig). De voorgestelde subsidies worden allen verleend Behandeling begrootingen. Vervolgens komen in behandeling de gemeentebe- grooting, die van de gasfabriek en idem Algemeene Armenadministratie, dienstjaar 1933. De begrootingen 1933 geven de volgende cijfers weer: Gemeente: Ontvangsten en uitgaven gewonen dienst f91500.S8, ontvangsten en uitgaven kapitaal- dienst f98150. Gasfabriek: Ontvangsten en uitgaven gewonen dienst f48348.36; ontvangsten en uitgaven kapitaal- dienst f22697. Administratie: Ontvangsten en uitgaven f20090. De heer Olie zegt wel het een en ander naar voren te willen brengen, wat rechtstreeks of zijdelings met de begrootingen verband houdt. Het is, aldus spreker, nu ongeveer een jaar geleden, dat ik lid werd van den Raad. De meening van den vorigen burgemeester was, dat het beter is, wanneer een burgemeester niet tevens lid is van den Raad. Dit is nu in de gemeente Nieuwe Niedorp wèl het geval. Ook de meening van den heer Olie, is, dat het beter zou wezen in dien Voorzitter als lid van den Raad zou bedanken. De verhoudingen tusschen raad- en college van B. en W. zou anders zijn, al wil spreker daarmee niet zeggen, dat eenig verwijt gemaakt mag worden aan het adres van den Voorzitter. Voortgaande, merkt de heer Olie op, dat van bezui nigingen in de begrooting der gemeente al bitter wei nig te bespeuren valt. Spreker wil daar echter straks nader op terug komen. Voorzitter, den heer Olie antwoordend, zegt dan over 't laatst aangehaalde door den heer Olie, te weten de bezuinigingen, ook nu niets te willen ant woorden. Wat betreft het wezen van spreker, van Voorzitter van den Raad, tevens lid van dien raad, merkt spreker op, dat het een zeer toevallige samen loop van omstandigheden is geweest, waarvan de re denen wel bekend zijn. De heer Borst zegt het met den heer Olie eens te zijn wat t' wezen van lid van den Raad betreft van den burgemeester. Spreker wil er echter een en an der aan toevoegen.. Het geheele jaar is er een aan gename toon gevoerd, de samenwerking was voor treffelijk en minder prettige woorden werden niet gehoord. Ook in deze, zoo moeilijke tijden wordt goed samengewerkt, en vaak werd water bij den wijn gedaan. Een andere kwestie noemt spreker de benoe ming van den heer De Jong, tot waarnemend lid van de gascommissie. Al wil spreker niets afdingen op de capaciteiten van den heer De Jong en diens geschikt heid om als lid of waarnemend lid van die commissie te fungeeren, hij had verwacht en gehoopt, dat de heer Keesom, zijnde het oudste lid van 'den Raad, zou zijn benoemd. Dat dit niet is geschied, spijt spre ker en gaarne zou hij de redenen weten waarom de heer Keesom werd gepasseerd. Voorzitter zegt, dat er een stemming is gehouden, welke de uitslag bepaalde, en waardoor de heer De Jong werd gekozen. Waar het over personen ging, werd schriftelijk gestemd. Spreker kan dus ook on mogelijk zeggen wie den heer De Jong stemde en waarom. Voorzitter is er echter wel van overtuigd, dat de heer De Jong werd gJcozen omdat hij daarvoor ge schikt werd geacht, zonder in te houden, dat de heer Keesom niet geschikt zou wezen. Zonder aan zien des persoons alzoo. Daarna verkrijgt wederom de heer Olie het woord. Zooals door spreker reeds was opgemerkt, is in de begrooting van ernstige bezuiniging bitter weinig te bespeuren. Om de inkomsten en uitgaven zooveel mo gelijk met elkaar in overeenstemming te brengen, werden minder subsidies gegeven. Vroegere jaren zijn diverse dingen te grootsch opgezet, maar daaraan is nu niets meer te veranderen. Dat spreker geen posten aan kan wijzen, die bezuiniging op grootere schaal mogelijk zouden maken, is dan ook te begrij pen. Maar niettemin wil spreker eenige posten noe men die althans eenige bezuiniging gedoogen. Zoo meent de heer Olie, dat de presentiegelden van de le den van den Raad, die nu f4.per vergadering be dragen, wel met f 1.50 kunnen worden verminderd en alzoo worden gebracht op f2.50. Nieuwe Niedorp is een kleine gemeente, de vergaderingen zijn in den regel kort 2y2 3 uur. Dan, vindt spreker, ver- keéren alle raadsleden in de gelukkige omstandig heid, dat ze, thuis komend van de vergadering,, ar beid vinden. Spreker doet dus het voorstel om de pre sentiegelden met f 1.50 te verlagen. Dan is de heer Olie er voor om de salarissen der wethouders terug te brengen van f 150.op f 100.—. Dit zal per jaar een bezuiniging zijn van f 100.— rond op de begrooting dienst 1933. Spreker wil voorts een korting zien op de sa larissen van burgemeester, secretaris en gemeente veldwachter van 10 Het is spreker wel bekend dat B. en S. een verlaging van 6V2 zullen zien toege past op hun salarissen, maar de heer Olie pleit voor 10 De een wordt tot in 't diepst uitgemergeld, terwijl een ander kan leven in „crisisweelde". Spreker noemt dit scheef. Dan geniet de veldwachter een jaarlijk- sche vergoeding voor kleeding en f iets-onderhoud van f 150.Ook dit noemt spr. te hoog. Er kan hierop f 50— worden bezuinigd. Zestig gulden voor een pak en f 40.— voor fietsenreparatie is voldoende. Tenslotte wijst de heer Olie er op dat de gemeente lid is van den Bond „Heemschut". Hiervoor staat f25.op de begrooting. Dit nu lijkt spreker geheel overbodig. Voordeel kan hij er niet in zien en van het werk van dezen bond merkt hij weinig pf niets. Als de leidende personen in de gemeente geen offer willen brengen voor verfraaiing van de plaats, gaat het toch niet aan om het op deze manier van de anderen op te eischen. Bij het hoofdstuk ontvangsten kan spreker al heel kort zijn. Hij kan zich met de belastingheffingen ab soluut niet vereenigen en protesteert daar heftig te gen. Alles bijeen genomen, zal spreker tegen de begroo ting, zooals deze is ingediend, stemmen. De Voorzitter antwoordt daarop den heer Olie en begint met er op te wijzen, dat hij wil bezuinigen. In zooverre zijn allen 't eens. De heer Olie wil dan de presentiegelden der raadsleden verlagen met f 1.50. Dit zal per jaar een bedrag worden van ongeveer f72.Erg ingrijpend is dat dus niet. Spreker wijst er op, dat 't toch een sobere betaling is, dat veel ge vraagd wordt van de leden, vooral in deze tijden. Voorzitter kan een verlaging, waardoor een zeer mi nieme bezuiniging wordt verkregen, niet toejuichen. Hetzelfde geldt voor de korting op de salarissen der beide wethouders. Veel tijd en zorg wordt er van de beide wethouders gevraagd. Ze moeten veel vergade ren, ook 's avonds en hun tegenwoordigheid wordt op vele plaatsen gevraagd. Een verlaging vindt spre ker geen pas vinden. Waar de voorstellen van den heer Olie verlaging der presentiegelden en verlaging salarissen van de wethouders niet worden gesteund, kunnen ze niet in stemming worden gebracht en sneuvelen ze in alle stilte. Voorzitter voortgaande, wijst den heer Olie er dan op, dat over de salarisregeling van B. en W. de Raad geen beslissing heeft te nemen. Wat betreft de salaris verlaging van den veldwachter, alsook de bezuiniging op de vergoeding van den ambtenaar op kleeding en fiets, gaan deze voorstellen evenzoo zonder steun aan kant. Wat aangaat het lidmaatschap van Heemschut, waarvoor per jaar f25.moet worden beföald, is Voorzitter het ook niet met den Olie eens. De bond „Heemschut" heeft zeer veel en goed werk gedaan en de ambachtslieden hebben er nog steeds voordeel van. Toch zegt de heer Olie, er een voorstel van te willen maken, welk voorstel door den heer De Jong wordt gesteund Wel ziet do heer De Jong de goede zijde van „Heemschut", maar uit een oogpunt van be zuiniging wil spreker met het voorstel van don heer Olie meegaan. Het voorstel-Olie in stemming komend, wordt ver worpen met 25 stemmen. Vóór stemden de heeren Olie en De Jong. Belastingverordeningen. Voorgesteld wordt om met intrekking van de in de vorige vergadering ter zake van de personeele be lasting vastgestelde verordeningen te besluiten de op centen op de hoofdsom der personeele belasting te bepalen op honderd vijftig. Voorzitter merkt op, dat noodgedwongen tot dit voorstel werd besloten. Andere middelen zijn echter niet aan te wijzen, om de inkomsten te verhoogen. De heer Borst zag liever een progressieve heffing, dan wordt er tenminste betaald door hen, die kun nen betalen. Voorzitter wijst er op, dat een progressieve heffing niet is geoorloofd, als de opcenten op de hoofdsom geen 150 bedragen. Waar dit punt in de begrooting is vervat, wordt besloten, het daaronder te rang schikken. De heer Olie herhaalt dan, zijn stem niet te zul len geven voor goedkeuring van de begrooting. De menschen met geld verlaten al meer en meer de gemeente, de zaken gaan achteruit en de inkomsten verminderen. Spr. vraagt zich af, waar het eind 13. Men denkt daar in Den Haag en in Haarlem zoo langzamerhand; „O, die slikken alles wel, wat we ze voorzetten". Maar daar is spr nog niet aan toe. De verhouding tusschen het rijk en de gemeenten moet veranderen. De heer Borst verklaart zich dan ook tegen de be grooting, omdat hij zich met verhoogde belastingen niet kan vereenigen. Wethouder Gaijaard het woord verkrijgende, be gint dan met te zeggen, dat het niet de raad van Nieuwe Niedorp is, die uit te maken heeft of de toe standen van hoogerhand niet goed worden onder het oog gezien. Het is niet in de raadszaal de plaats om te zorgen voor b.v. een betere werkloozen- steunregeling. Als men wil strijden tegen de regee ring, dan moet men dat anders doen. De begrooting staat geheel buiten een eventueel protesteeren te gen regeeringsbeleid. Buiten de gemeentezaken om moet men protesteeren tegen dwingelandij en tegen het binden aan handen en voeten. Nieuwe Niedorp is de laatste 10 a 12 jaren zeker wel democratiscn geregeerd. Twintig opcenten op de grondbelasting is voor Nieuwe Niedorp iets nieuws, terwijl vele ge meenten in den omtrek deze al lang heffen. De re geering dwingt tot het nemen van maatregelen. Nu kan men wel tegen de begrooting gaan stemmen, maar daar schiet de gemeente niets mee op en het is geen protestccren tegen de regeering. We zitten hier, aldus de heer Gaijaard, om de gemeentebelan gen voor te staan en niet om tegen de regeering te protesteeren. De heer Olie, kan het er niet mee eens wezen. Het is al vaak gebleken dat men om demonstraties lacht in Den Haag, dat lappen ze allemaal aan hun laars! Den Haag en Haarlem laten ons maar voort sukkelen! Spr. vindt juist, dat protesteeren in den raad moet geschieden. Dat moesten alle gemeente raden doen. Allemaal moesten ze uit protest de be grootingen met die hooge belastingen verwerpen. De heer Gaijaard: En wat dan? De heer Olie: O, dan zien we wel weer als het zoover is. De heer Borst zegt na de uiteenzetting van den heer Gaijaard te zullen stemmen vóór de begrooting, "Alles heb ik geprobeerd omdat ik zoo benauwd werd, dat ik zelfs mijn bezig heden met meer kon verrichten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijslro.p te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de adem haling gemakkelijker werd. Ik heb de be handeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden." (Origineel ter Inzage) J. v. K» te M. BijHoest - Griep - Bronchitis Asthmn „Voor de Borst" Alom verkr.jgbaar. Thans Fl. 1.-. Fl. 1.50. Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbcns per doos 35 cL, per dubbele doos 60 ct ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop^ maar met een ernstig protest tegen de regeering. Voorzitter zegt. dat het hem genoegen doet ,dat nu zes leden van den raad de begrooting goed keuren. Dat de heer Olie tegenstemt, heeft geen invloed. Daarop wordt de gemeentebegrooting goedgekeurd met 6—1 sternen. Tegen de heer Olie Voorts met aan- teekening dat de heer Borst protesteert tegen den post belastingheffing. De begrootingen van het Gasbedrijf en van de Ar menadministratie worden zonder op- of aanmerkin gen onveranderd goedgekeurd. Tijdelijke salariskorting. B .en W. stellen voor om behoudens fusschentijd- sche wijzigingen voor den tijd van drie jaren, met ingang van 1 Januari aanstaande, een tijdelijke kor ting op de door den gemeenteraad vastgestelde amb tenarensalarissen toe te passen van 6 van het be drag van den pensioensgrondslag of het totaal der pensioengrondslagen in gemeentelijke betrekkingen van eenzelfden functionaris, met dien verstande, dat buiten de korting vallen: a. de bezoldiging of de som der bezoldigingen van de functionarissen, die een pensioensgrondslag of 'n totaal aan pensioensgrond slagen hebben van f 1000of minder; b. 25 van het bedrag van den pensioensgrondslag of het totaal der pensioensgrondslagen van elk der overige func tionarissen, en dat het 'bedrag dezer korting naar beneden tot op geheele guldens wordt afgerond. Toelichting: De thans geldende pensioensgrondsla gen der betrokken ambtenaren blijven met deze rege ling op dezelfde bedragen gehandhaafd. Deze kor ting is op ongeveer gelijken leest geschoeid als die vermoedelijk ten aanzien van den burgemeester, se cretaris en ontvanger zal worden toegepast. Voor zooveel noodig is het oordcel gevraagd van de 1: et rokken a mbtenarenorganisatte. Opgemerkt wordt voorts, daf de regeling ten aan- izen van den gemeenteveldw,.clitcr aan de Konink lijke goedkeuring is onderworpen. Allen gaan met het voorstel van B. en W. ac- coord. Ook voor het personeel der gasfabriek? De meerderheid van B. en W. stelt voor om in be ginsel te besluiten tot een gelijke korting op de sa larissen van den Directeur en het verder personeel der gemeenschappelijke Gasfabriek en het Gemeente bestuur van Winkel uit te noodigen een zelfde be sluit te nemen. Blijkens de memorie van toelichting tot de begroo ting van de Gasfabriek is in de Gascommissie een soortgelijk voorstel gedaan, waarover de stemmen staakten. De Commissie meende toen de beslissing aan de Gemeenteraden te moeten overlaten. De heer Gaijaard, zijnde de minderheid, wil van dit agendapunt wel een en ander zeggen. In principe is spr. dan tegen elke loonsverlaging. Volgens spr.'i meening is de economische toestand uitsluitend een gevolg van het. kapitalistische stelsel. De arbeidende klasse treft hierin niet de minste schuld. Naast een sterke overproductie is er te weinig koopkracht. Fa brieken worden stopgezet. Al jaren wilde men de loonen drukken, maar dank zij de organisaties der arbeidende klassen, kwam het er niet van. Tenslotte is het toch eindelijk zoover gekomen. Dertig millioen werkloozen loopen rond in de „zoogenaamde" be schaafde wereld. Nu zouden weer menschen uit de arbeidende klasse worden gedupeerd en als so ciaal-democraat moot spr. wezen tegen elke loons verlaging. De heer Olie zegt vóór het voorstel van B. en W. te wezen. De menschen hebben een goed loon en een verlaging zal hen niet tot armoede brengen. De heer Kooij merkt op, dat de levensstandaard ook veel lager is geworden. En bij de Arbeiderspers is ook een loonsverlaging ingevoerd! Voorzitter wijst er op, dat de crisis niet op te lossen is met het al of niet verlagen van loonen aan de gasfabriek. Men moet gelijkheid betrachten. Van hooger hand worden kortingen opgelegd, die men dient te aanvaarden. De heer Borst wil korting zien op salarissen boven f1500. De heer Gaijaard: Dus dan wel korten op de loonen van de machinisten? De heer Borst: Neen, dan maar ongewijzigd laten! Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met 52 stemmen. Tegen stemden de heeren Borst en Gaijaard. Aan de gemeente Winkel zal dit be sluit worden bericht. Ingekomen is een aanvraag van het bestuur der R.K. Jongensschool te 'tVeld om de benoodigde gel den te mogen ontvangen voor den verbouw van ge melde school, welke zijn geraamd op f 4000. Voorgesteld wordt dit verzoek in te willigen en de betaling te doen geschieden, zoodra een geldlee ning voor het doel kan worden aangegaan. Aldus besluit de raad. B. en W. stellen voor tot het aangaan van de bo venbedoelde geldleening tegen een rente van ten hoogste 5 af te lossen in uiterlijk 20 jaren, en tot wijziging van het besluit tot het aangaan van een geldleening voor den schoolbouw, zoodanig, dat het te ieenen bedrag wordt gesteld op f 57800.en het rentepercentage wordt verhoogd tot 5^ maximum. Wordt door den raad goedgevonden. Voorstel om tot de Regeering het verzoek te rich ten de kasgeldieening van het Rijk on dezelfde voorwaarden met f 15000.te verhoogen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Door B. en W wordt verder voorgesteld tot den openbaren verhuur, bij inschrijving voor den tijd van l jaren, van het thans bij de Armenadministratie 111 gebruik zijnde gemeenteland met woning. Voorzitter deelt mede, dat Nieuwe Niedorp een der weinige gemeenten is, die een boerderij exploiteert De tijden hebben B. en W. genoopt om met het voor stel te komen van verhuur. Over een te bouwen wo ning of verandering van woongelegenheid kan later worden gesproken. Het gaat er nu alleen maar om of 't land zal worden verhuurd of niet. Allen zijn vóór 't voorstel van B. en W. Ingekomen is oen verzoek van J. Zwagerman te Langereis. om voor rekening der gemeente zijn dochtertje een school voor buitengewoon lager onder- wijs te laten bezoeken. Voorgesteld wordt hieromtrênt een nader onder- J zoek in te stellen. Aldus zal geschieden. Volgt de- benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim wegens ontslagneming als zoodanig door den heer G. Gaijaard. Aanbevolen worden de heeren T. van F.ssen en C. Wiggers. Benoemd wordt de heer T. van Essen met 5 stem men. Eén stem verkreeg de heer C. Wiggers. terwijl 1 stem werd uitgebracht op den lieer H. Rezclman. Voorzitter brengt den heer Gaijaard dank voor al wat hij als voorzitter en als lid in de commissie heeft gedaan. Steunregeling voor werklooze bouwvak arbeiders. Tenslotte komt aan de orde een voorstel tot vast- stelling van een steunregeling voor werklooze fci bouwvakarbeiders met als normen de volgende uit- 1 keeringsbedragen Voor uitgetrokkenen: kostwinners f 12kostgan- L gecs f8.50: voor de anderen: kostwinners f9.50. kost gangers f6.50, kindertoeslag 50 ct., huurtocslag tot een maximum van fl.voor zoover de huishuur meer bedraagt dan f2.50 Het is niet de bedoeling hierbij een toeslag voor brandstof uit te keeren. Het voorstel wordt aangenomen. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede, dat van een huurder van gemeenteland een adres is ingekomen, maar waar dit nog niet in B. en W. is besproken, zal nadere be handeling volgen. Van den Modernen Landarbeidersbond en den R.K. Landarbeidersbond. kwamen eveneens adressen in. Ook deze waren te laat om nog op de agenda* worden geplaatst en blijven liggen tot de volgento vergadering. Dan volgt de Rondvraag. De heer Olie betwijfelt of de lantaarn in Terdiek veel nut heeft en stelt voor om deze daar weg te nemen. Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Borst zegt dat een zekere B. in do Moer beek een partij doppen in brand heeft gestoken, die tot laat brandde. De omwonenden gingen uit angst voor gevolgen niet naar bed. De Voorzitter zegt dat een onderzoek direct zal won den ingesteld. Deze brand „woedde" gister (Donder dag) avond. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter de vergadering. Concurrentiestrijd. De Engelsche Nobelprijswinnaar John Galsworthy vertelt, waarom hij zoolang op zijn smoking moest wachten. De man, wien dit jaar de Nobelprijs werd toegewe zen, den Engelschcn schrijver John Galsworthy, wist het volgende verhaal te vertellen: „Op mijn nieuwe smoking heb ik lang moeten wachten. De kleermaker, die al jaren m'n costumes vervaardigt, kon het niet nalaten een beetje reclame •.oor' zichzelf te maken, toen de tijding van mijn be kroning hem bereikte. Een week lang hing mijn jas in onafgemaakten toe stand bij hem voor de ruiten met een groot affiche er naast: „In deze smoking zal de Nobelprijswinnaar te Stock holm worden gehuldigd. Ik werk voor John Gals worthy". Aan den overkant nu was ook een kleermaker ge vestigd, wien het minder voor den wind ging en die eenige reclame wel gebruiken kon. Hij zette daarom tot groote pret der voorbijgan gers een volledige uitgave van mijn romans bene vens een reusachtig aanplakbord in zijn étalage; op het bord stond het volgende te lezen: „Mijn concurrent aan de overzijde deelt moe, dat hij voor John Galsworthy werkt. Dat is niets bijzon: ders: John Galsworthy werkt voor mij."

Schager Courant | 1932 | | pagina 14