PRACTISCHE EN WARME KLEE DING VOOR ONZE KINDEREN. De herfst is reeds voor een gedeelte ver streken en daarmede is de tijd gekomen, dat de warmere kleeren voor de kinderen gemaakt of vermaakt moeten worden. Zoo dikwijls wordt mij de vraag gesteld: Wat is de meest practische en warme klee ding, die toch niet duur is Ik zal deze moeders tegelijk in dit artikel tje beantwoorden, omdat wellicht anderen er ook mede gebaat zijn. Laten wij dus beginnen met de uitrusting voor de allerkleinsten, onze babies. Het meest geschikt voor hen vind ik gebreide kleeding, bestaande uit borstrokje, luier- broekje en truitje, alles van wol natuurlijk, met een vestje voor de koude dagen. Gaan we met baby uit en is hij nog zóó klein, dat hij rustig blijft liggen, dan kan hij inplaats van het luierbroekje een slobbroekje dragen, verder een cape met capuchon of mutsje. Is baby reeds zoo ver gevorderd, dat hij niet rustig meer in zijn wagen blijft liggen, dan wordt over zijn trui een manteltje ge dragen, inplaats van de cape. Gebreide manteltjes zijn allerliefst, vooral in zachte tinten, maar toch geven zij met koud en winderig weer geen afdoende be schutting en maken we een heel eenvoudig flanellen jakje om onder de mantel te dragen; dat houdt de kou zoo heerlijk tegen. De nog grootere kinderen, zij, die reeds flink meeloopen, stellen weer andere eischen wat de kleeding betreft Hoewel warm, moeten zij niet te dik en niet te zwaar ge kleed gaan om. niet in hun bewegingen belemmerd te worden. 1 Wij moeten trachten, hen met zoo weinig mogelijk kleedingstukken genoeg warmte te geven. Wat zij noodig hebben, is zuiver 'wollen ondergoed, bestaande uit wollen 'borstrok en broek voor de jongens of cami- sole en wollen directoir voor de meisjes, eventueel te vervangen door een wollen broekje met een macco directoir erover, waarbij dan geen onderjurkje gedragen be hoeft te worden. Voor de grooteren is een combination ook heerlijk, maar dan moeten zij zóóver zijn, dat er geen ongelukjes meer voorkomen. In dit geval worden de broekjes aan een lijfje geknoopt, om het afzakken bij het spelen te voorkomen. Bovenkleeding. Gebreide kleedingstukken staan kinderen van iederen leeftijd goed, vooral pullovers en vesten. De wol is aanmerkelijk in prijs gedaald, zoodat we onze kinderen voor weinig geld aardig kunnen kleeden. Jongens van drie, vier jaar kunnen ge breide pakjes dragen, b.v. een trui met broek of slobbroekje, maar ook kleine meisjes ziet men er vaak mede. Schoolgaande jongens kunnen behalve een peau de pêche of koordfluweelen broek een trui of een flanellen blouse met slipover dragen, ter wijl voor meisjes allerhande eenvoudige jurkjes met een gebreid vest gemakkelijk thuis gemaakt kunnen worden. Voor mantels en jassen hebben we een ruime keuze van warme stoffen, ratiné, tweed, velours, de laine, homespun, laine angora, enz., waarbij een hoed van dezelfde stof gedragen kan worden (zuidwestermodel) of een aardige muts met wollen das; van de laatste zijn alleraardigste ensembles te mak' in levendige kleuren. Wau de voetbekleeding betreft is het noo dig dat zorg gedragen wordt voor eenvoudig solide schoeisel, terwijl met vochtig weer overschoenen noodig zijn. Niets toch werkt zoo schadelijk op de gezondheid van kin deren, als vochtige koude voeten gedurende de schooltijden. Het meest practisch zijn wollen kousen, liefst lange. Ons ongestadig klimaat is niet geschikt om den geheelen winter door kniekousen te dragen. De gevolgen hiervan blijven dikwijls niet uit, allerlei kwalen en kwaaltjes zijn er aan toe te schrijven. In het begin zal er wellicht wat gemopperd worden, maar als de kinderen begrijpen, dat dit niets geeft, zullen zij er zich wel bij neerleggen. Indien mogelijk zijn overschoenen of gummi kaplaarzen natuurlijk heerlijk, maar in gezinnen met veel kinderen kan men in deó regel niet tot de aanschaffing hiervan overgaan. Uit het bovenstaande hebben we dus gezien, dat wollen kleeding noodig is, doch dat een groot aantal lagen kleeren verkeerd is. Juist kinderen, die op de laatstgenoemde wijze gekleed zijn. zijn het meest vatbaar, daar zij bij hardloopen overwarm worden. Wij moeten verder rekening houden met het weer, dat we hebben; in ons klimaat kunnen we 's zomers zeer koude en omgekeerd 's winters weer milde dagen hebben. Wol. Wollen onderkleeding blijft slechts soepel en zacht bij een zorgvuldige behandeling. Men zet het goed eerst even in water, waar de koude van af is, knijpt het uit en brengt het onmiddellijk over in lauwwarm sop, dus zonder het eerst nat te laten liggen. Een vereischte is, dat een goede kwaliteit zeep gebruikt wordt, terwijl te vet sop het ineen schrompelen (vervilten) en krimpen van het weefsel veroorzaakt, evenals het niet geheel en al uitspoelen van de zeep na het wasschen Ruim spoelen en goed uitschudden vóór het ophangen is noodig; drogen zoo mogelijk in de buitenlucht. Vooral voor gebreide kindertruitjes enz. die goed ln den vorm moeten blijven, is dit laatste zeer aan te bevelen; bij het was schen van groote stukken zou het op den duur wat te kostbaar zijn. EENVOUDIGE JURK voor meisjes van 58 jaar. (7698) Dit eenvoudige jurkje met rechte pas vóór en achter, waaraan een in» gerimpeld ruim onderge deelte is gezet, is bijzon der gemakkelijk te maken en kunnen zelfs de niet zeer handige moeders ge rust eens probeeren. Het lange mouwtje, dat in raglan model is, heeft een smalle manchet, waartus- schen de ruimte verdeeld wordt Gewerkt flanel of flu weel, maar eveneens ge ribd fluweel is uitstekend geschikt voor dit mode) en daarbij zijn beide weef sels bijzonder billijk te krijgen. Het pasje kan het best tegengevoerd worden mei dunne stof. b.v. satinet ingeval de jurk van flu weel gemaakt wordt Een effen kraagje kan als gar neering op de jurk gezet worden, doch ook een van hetzelfde materiaal misstaat niet. Mid den vóór is in de bovenpas een klein splitje aangebracht Patronen ver krijgbaar voor den leeftijd van 58 jaar. Prijs 0.58. Fluweelen japon. De fluweelen japon bestaat uit blouse en rok, die op taillehoogte aan elkander gszet worden en afgewerkt met een smalle cein tuur, die de gesp midden achter heeft. Het lijfje geeft aan de voorzijde een rechte hals lijn te zien, terwijl deze aan de achterzijde hoog opgeknipt is. Een zeer kleine bolero zonder mouwen wordt er op gedragen, die met 'n heel dunne zijde gevoerd kan worden. De rok bestaat uit vóór- en achterbaan, waarvan de eerste een ingezet voorstuk heeft dat evenwijdig loopt met de zijnaad, maar aan den linkerkant eenigszins rond is uit geknipt. Ongelijk aangebrachte garneeringen zijn zeer modern. De aansluitende mouw heeft een kleine knoopgarneering, die in een grooter formaat ook op den rok kan worden aangebracht. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 48. Prijs f0.58. Parijsche modestoffen. Van jaar tot jaar beijveren de stoffen- fabrikanten in Frankrijk zich, in samenwer king met de vooraanstaande Parijsche mode huizen om de stoffen op een nog hooger plan te brengen. Het materiaal neemt een voor name plaats in, hiermede worden de ont werpen in overeenstemming gebracht wat lijn en details betreft. De prachtige stoffen inspireeren de mode kunstenaars tot het ontwerpen van de mooi ste toiletten. De weefsels van den winter 1932—1933 zijn, we zouden bijna geneigd zijn te zeggen: vol maakter dan ooit, vooral waar het de wollen weefsels betreft. Hiervan toch worden thans ln soepele, dunne stoffen de meest gekleede avondtoi letten gemaakt, die met zéér kort lijfje aan sluitend om taille en heupen, zich voortzet ten in elegante zeer ruime klokken. Pasteltinten, wit, maar eveneens bruin, bloedrood, wijnrood, allerlei tinten grijs, groen, violet, paars en vooral zwart zijn de gangbare kleuren. Zwart wordt veel voor middagjaponnen verwerkt. Een ruime sorteering in alle mo gelijke zijden en wol met zijden crêpe stoffen maakt het de meest veeleischende dames mogelijk hare keus te maken. Hammerschlag, craquelé. marocain behoo- ren wel tot de meest op den voorgrond gebrachte soorten, en zijn dit ook ten volle waard. Deze crêpe stoffen geven een mooie lijn, doordat zij soepel vallen; alle mogelijke modekleuren treffen wij ook hierbij aan. Fluweel tracht alle wollen en zijden weef sels voorbij te streven, om zich een eere plaats te veroveren Te verwonderen is het niet, dat dit materiaal buitengewoon veel verwerkt wordt, want het kleedt bijzonder goed en vraagt slechts zeer weinig of geen garneering. Een robe princesse van fluweel, met kleine puntige halsuitsnijding van zwart of warm gekleurde velourspanne vraagt geen garneering, hoogstens een mooie speld, of gesp en bij bijzondere gelegenheden 'n bloem. Voor avondjaponnen zien wij Iersche wol len kant en geappliqueerde tulle met groote bloemenmotievep, dat in wit of ivoire zeer modern is voor bruidsjaponnen, evenals satin broché. Gehaakt kapje. Maat omtrek ongeveer 50 c.M. Dikke wol, 6 dubbele stokjes in de breedte of 4 rijen in de lengte is 2y; cM. Afkortingen dubbele stokjes is d. st. Ie rondte 6 d. st. breien in een ring van 3 kettingsteken. 2e, 3e en 4e rondte: 2 d. st. in elke d. st. van de vorige toer haken, zoodat we na de 2e toer 12 d. st. in het rond hebben, na de 3e toer 24 en na de 4e toer 48 d. st. 5e rondte: 3 x 1 d. st. op de eerste drie d. st. der voorgaande toer, daarna op het vol gende 2 d. st. haken en dit de geheele rondte herhalen. 6e rondte: 4 d. st. haken, daarna op het 5e 2 d. st. 7e rondte: 5 d. st. op de voorgaande toer, daarna op het 6e twee d. st. Op deze wijze gaan we verder, door steeds tusschen elke meerdering 1 d. st. meer te haken, totdat we 22 toeren vanaf het begin hebben, daarna wordt het werk binnenste buiten gekeerd en gaan we verder op den verkeerden kant met de 23e toer :2 d. st. komen boven die van d^ vorige toer; daarna in de volgende steek 3 d st en een enkelvoudig stokje. Deze twee d. st. gevolgd door 3 d. st. en 1 stokje in 1 steek, herhalen we over de geheele toer. 24e toer: 1 stokje in de eerste steek en dan de vorige toer herhalen, dus 2 d. st. in de eerste twee st., daarna 3 d. st. in 1 st. enz. totdat we 13 toeren in totaal gewerkt hebben. De aldus ontstane boord wordt omgekeerd en met enkele steekjes vastgehecht. JURK VOOR MEISJES VAN 3—7 JAAR. 736 Van effen of ge- werkt geribd flu weel Is dit jurkje heel eenvoudig te maken en zal het zeker heel aardig kleeden. Ook ge bloemd of effen flanel i warm en praktisch. Het voorstukje loopt in het mid den vrij diep over de voorbaan, die ter weerszijden hiervan eenige ma len wordt Inge haald: de achterpas is recht en bestaat uit twee gedeelten, omdat de jurk aan de rugzijde sluit, L mgs pas kin een smal biesje worden aange bracht: noodig is dit evenwel niet, daar men kan volstaan met tweemaal langs den omtrek te stikken. De lange blousemouw heeft een smal man chetje, terwijl het kraagje van lichte zijde ge maakt kan worden. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 37 jaar. VeM 47 WARME HANSOP. 25 jaar. (7271) Van heerlijk warm effen of gebloemd flanel wordt deze hansop met aangeknipte voeten ge maakt rlij is voor de kleintjes veel prac- tischer dan nachtjapon of pyama, omdat hij geheel gesloten Is, waardoor de kinderen, indien zij zich bloot woelen, toch niet zoo spoedig afkoelen. Meisjes, zoowel als jongens, kunnen deze hansopjes dragen, al leen komt bij de eer ste de sluiting van rechts naar links, zoo dat bij de bestelling opgegeven dient te worden of de hansop voor een jongen of meisje gewenscht wordt. Patronen verkrijgbaar voor kinderen van 2S jaar. Prijs 0.40. Pullover met muts voor meisjes. DE RUG. Met fijnere naalden zetten we 96 st. op en breien een smalle boord van 2 recht 2 ave recht van 5 cM., daarna vervolgen we met grovere naalden en breien recht totdat de rug een lengte heeft vanaf de opzetsteken van 32 c.M. De laatste naald moet averecht gebreid zijn, waarna we met het armsgat beginnen en 4 st. aan het begin van de twee volgende toeren afkanten en daarna wordt 3 x op het eind van elke naald geminderd, zoodat in het geheel aan beide zijden 7 st. zijn af geminderd. Nu wordt vaftaf de minderingen 6 cM. door gebreid; daarna verandert het breipatroon in een bovenstuk van 1 recht 1 averecht, dat 14 cM. lang moet zijn, waarna wij overgaan tto het breien van den schouder. Naald uitbreien (verder gaande met 1 r. 1 a.) tot op 5 st. na en werk omkeeren, vol gende toer herhalen; naald uitbreien op 10 st. na, omkeeren en volgende toer herhalen; zoo gaan wij door, totdat wij 25 st. overge houden hebben; deze worden overgebreid en het werk afgekant. VOORZIJDE. We zetten hetzelfde aantal steken op en breien op dezelfde wijze als voor den rug, totdat wij 26 cM. vanaf het begin hebben; de laatste naald is averecht gebreid. Nu be ginnen we ineo urn V-vormigen hals. Ie toer 46 st. breien, 47e en 48e samen breien, de overige 48 st. op een reservenaald nemen of op een draad rijgen, op de eers:e naald verder breien, in heen en weer gaande toeren recht en averecht, daarbij 3 x min deren aan het begin van iedere vierde toer en zóó eindigen, dat de laatste naald averecht gebreid wordt en bij het armsgat eindigt. Het armsgat wordt nu op dezelfde hoogte begonnen als aan den rug, dus indien noodig worden nog een paar toeren na de mindering aan den hals opgebreid (nog 44 st. over). Voor het vormen van het armsgat kanten wij 5 st. af en minderen daarna aan het begin van iedere toer 1 steak, totdat wij 36 st. overhouden: verder doorbreien tot op 6 cM. van de mindering en het patroon ver anderen in 1 r, 1 averecht, totdat wij 15 cM. gebreid hebben vanaf het rechte deel; daar na de schouders vormen. Wij beginnen aan de halszijde en werken de naald tot op 6 st. na uit, keeren -het werk om en breien terug. De volgende naald wordt tot op 12 st. na uitgebreid, werk omkeeren en terugbreien. De volgende naald op 18 st. na uitbreien, werk omkeeren en terug breien. Op deze wijze gaan we verder totdat er nog 6 st. op de naald staan, overbreien en afkanten. De andere helft van de voorzijde wordt op dezelfde manier gebreid; we beginnen bij den hals met minderen en gaan verder als aangegeven. HET AFWERKEN. De schouder- en zijnaden worden met el kander verbonden, daarna wordt het arms gat omgehaakt met 2 toeren vasten en de hals met drie of vier toeren, waarbij wij in elke toer een weinig afminderen, omdat de omtrek aan den hals naar binnen toe kleiner wordt. Naden uitpersen. DE MAAT. Lengte vanaf den schouder 45 cM. Wijdte onder de armen ongeveer 67 cM. DIKKE WOL. 13 steken in de breedte en 16 toeren in de lengte zijn 5 cM. DE MUTS. 5 st. opzetten. Ie toer: recht. In iedere steek meerderen, zoodat wij 10 st. hebben. 2e toer averecht. 3e toer: recht; in iedere steek meerderen (20 st.) 4g toer en verder alle even toeren, 6e, 8e enz. averecht overbreien. 5e toer: recht breien, in elke 2e steek een meerdering maken, dus 1 st. br. 1 st. br. en meerdering maken, zoodat 30 st. op de naal den staan. 7e toer: recht breien en in elke derde steek meerderen (40 st.) Verder gaan we door, in elke rondte 10 st. te meerderen, zóó dat er tusschen de meer- deringen bij elke toer 1 st. meer komt, bijv. 9e toer in elke 4e steek, 11e toer in elke 5e st. enz., totdat er 110 st. in het rond zijn, Jaarna om de andere rechte toer meerderen, totdat er 140 st. zijn. Op dit aantal steken worden 15 toeren recht gebreid, zonder averechte ertusschen, daarna 4 toeren recht in afstekende L vervolgens 6 toeren in de hoofdtint. We beginnen nu het laatste gedet-. breien bij de zevende toer na het ge£ randje elke 9e en 10e st. tezamen. 8e toer. averecht. 9e toer: 8e en 9e st. tezamen breien, na met fijne naalden 8 toeren twee twee averecht breien. Oppersen met warm ijzer. Wat men draagt. AVONDJAPONNEN heeft men ln jaren niet in zulke lichte tinten gezien als thans het zelfs witte en ivoire japonnen ziet men zeer veel, met alleen van zijde of i maar tevens van zeer zachte soepele Waar de lijn voor de middag japonnen onder de normale taille valt, is dit i avondjaponnen geenszins het geval, toch is naar onze meening deze zelfs geworden; de mooie princesse japon,dj en vogue ls, heeft slechts een buitengi kort lijfje. Wij zien deze japonnen» mouwen, met een kleine volant of bb mouwen afgewerkt, terwijl ook zee: elegante kragen en coquette pelerine» gedeelte der bovenarmen bedekken. Zilveren loovertjes worden weer aj neering aangebracht op de lichte aisooJt de zwarte avondjaponnen, hetgeen een zonder aardige lichtschittering Ook zagen wij geheele japonnen en licht blauwe kant, waarvan het buitengewoon eenvoudig, doch de cc^i berispelijk was. Bij de mouwlooze japon worden handschoenen gedragen in de tint1 japon; ook de avondschoenen moeten bij passen. Handschoenen en schoentjes men, indien de kleur niet precies te b ls. in alle gewenschte tinten laten vi MANTELS. De mantels hebben niet meer zulke 1* gewoon hooge kragen als voorheen veelal een kraag, waarvan óf de uts op den mantel vastgeknoopt worden, K eene einde door een opening in het ai gehaald wordt. Bont, vooral astraka: persianer, wordt niet alleen voor de b verwerkt, maar tevens om de mouwe breede rechte reepen boven den elk aangebracht. Wij zagen zelfs een geheel: ten bovenstuk op een laken ondergedi De schouderlijn wordt evenals bij Japa kunstmatig verbreed door bijv. kleine ta epauletten aan te brengen, terwtildemi Ien min of meer aansluitend zijn, toe' klokkend. Bij verschillende mantels ziet men mofjes, die gemaakt zijn van hetzelfdi teriaal als de mantel en gegarneerd! reepjes bont; ook ziet men van dit mate kleine coquette hoedjes dragen, waard» zeer harmonieus geheel wordt verkrege Schoonmaken van bad en vast waschtafels. Indien men na het nemen van eer. ii het gebruiken der vaste waschtafel, j heeft schoongemaakt, verdient het veling ze na te wrijven met een doel! parafine. Indien men hieraan de handhj zal men geen aanslag van bad of i meer hebben; het water en het l worden dan gelijktijdig verwijderd. GOEDKOOPE KNIPPATR0NB VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde 3 ien stellen wij ten behoeve van w\ ressen tegen kostprijs knippe^ oeschikbaar Bestellingen worden 36 dagen uitgevoerd na overschrijd een bedrag van 0.58 op postrekening" t.n.v den Patronendienst te den Haag der vermelding van gewenscht nund'! tuiste maat Aanvragen kunnen eveneens door Inzending van 0.58 per postwtsej per brlel ln postzegels aan de modi trice van dit blad. Joan Maetsuyckerstt1 ien Haag Men verzulme vooral niet Juiste jewenscht nummer op het strookje of ln de brief te vermelden. De juiste t Dikwijls komt het voor. dat men niet hes de maat weet van het te bes!* model Ten gerieve van lezeressen, die t mede niet op de hoogte zijn, geven wij derstaand een lijstje met de juiste mat« de hiermede overeenkomende buste- heupwtjdten Voor men tot bestelling ff gaat. diene men zich er eerst van te wissen of de opgegeven maat klopt voorkomt teleurstelling Henpwl1 104 110 116 124 130 Het verdient wel aanbeveling om dit11 $oed te bewaren, opdat men het kan f> olegen bij eventueel nabestellen van P* nen. Maat Buste wijdte 41) 92 42 100 44 108 46 112 48 120 50 126

Schager Courant | 1932 | | pagina 16