Uit onze omgeving. Steun verleening aan den Tuinbouw. De Voorzitter zegt dat St. Pancras dit ongetwijfeld wel gedaan heeft, omdat de weg dan prachtig aan zou sluiten bij den pas voltooiden Bovenweg. Het. voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken wordt aangenomen met 52 stemmen, van de heeren Dijkhuizen en Kramer. De verordening regelende het vergunnings- en ver- lofrecht, werd hierna door den Raacl vastgesteld, als mede de verordening inzake de aanstelling van den gemeenteveldwachter. Van het Burgerlijk Armbestuur was een adres in gekomen met verzoek om een extra subsidie van 1' 1500.over 1932. Aldus wordt besloten. De diverse begrootingen. Ook hier tot salarisverlaging voor het personeel der lichtbedrijven besloten. De beslissing is nu aan Noordscharwoude. De heer Groen, ook sprekende namens zijn mede commissieleden, de heeren Kroon en Muller, zegt tot goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur te adviseeren. Wat de Lichtbedrijven be treft, staat de zaak cenigszins anders. Het is wel een gezond bedrijf, doch om tot tariefverlaging te ko men, wat gezien de moeilijke omstandigheden van vele ingezetenen noodzakelijk is, dient bezuinigd te worden. De commissie is er dan ook in haar geheel voor om de salarissen te verlagen. Dit steekt zoo af bij de andere mensclien, welke toch indirect de winst opbrengen dooi' hun verbruik, dat spr. voorstelt om de begrooting te verwerpen van de Gemeentelicht- bedrijven. De Voorzitter zegt zich in te kunnen denken, dat men de vraag stelt of salarisverlaging noodzakelijk is. Men kan dit beantwoorden met ja of neen. In de eerste plaats moet afgevraagd worden of de ar beid welke gepresteerd wordt, het loon wettigt. De inkomsten van de andere burgers mag niet als maatstaf gelden. Spr. vindt het een gelukkig ver schijnsel dat de ambtenaren nog loonen uitbetaald kunnen worden zonder dat dit bedrijf schade berok kent. De loonen zijn hier niet hoog. In 1321 is een loonregeling opgemaakt en als het nu geen tijd van crisis was had er ongetwijfeld een voorstel tot ver hooging gekomen. Spr. wijst verder op de uitbrei ding in bet bedrijf, de laatste jaren. De arbeid van een stoker kan niet met andere arbeid vergeleken wordel, evenals dat van een fitter. Beiden moeten ieder oogenblik klaar staan. Als de loonen uitblon ken was het zeker gerechtvaardigd. Nu niet. Velen van het personeel tellen dienstjaren van 10 jaar lang, wat wel van betrouwbaarheid getuigt. Het maximum salaris van een klerk is hier f 1750.in andere ge meenten f1900.In de verordening wordt gespro ken van 20 man personeel, doch er zijn er slechts 16 in dienst. .Met een loonsverlaging is geen verlaging van de tarieven te bereiken. Bovendien besloot de commissie met 96 niet tot verlaging over te gaan. De heer Dijkhuizen zegt, het een moeilijk geval te vinden. Men kan liet van harte gunnen, doch nu alle rijks- cn gem.-ambtenaren een loonkorting moeten ondergaan, wil spr. voor het personeel der lichtbe drijven een zelfde korting toepassen Spr. noemt ver lagingen in het particuliere bedrijf van 20 tot 50 De Voorzitter vraagt, of de heer Dijkhuizen dit dan goedkeurt. Deze zegt echter van met De heer Bekker zegt, dat 1921 een tijd van hoog conjunctuur was. Het indexcijfei schat spr. 25 lager. Spr. noemt de korting geen verlaging. Ook hun ouden dag is verzekerd. De heer Groen zegt, dat het onjuist is dat loons verlaging het leven voor de andere burgers duurder maakt. De ambtenaren hebben ai drie jaar van de crisis geprofiteerd. Spr. gelooft niet dat de tijd van hoogconjunctuur spoedig terug komt De schulden last van land en tuinbouw zal jaren blijven druk ken. Men kan de prijzen van gas en electriciteit zoo regelen dat dè salarissen er ten volle uitkomen. De prijzen moeten naar beneden, omreden de mensclien niet meer kunnen betalen. Verlaging is in alle op zichten gemotiveerd. De ontevredenheid wordt in de hand gewerkt en zoo er revolutie komt, zal dit niet van de georganiseerde arbeiders uitgaan, maar van de andereu. De Voorzitter zegt er een andere mentaliteit io te zien, nl. men moet het niet misgunnen aan een ander. Dc gemeente Emmen was reeds voor de crisis een noodlijdende gemeente en toch wordt er niet aan de salarissen getornd. De salarissen zijn niet te hoog. De heer Du Burck zegt, dat de drang tot salaris verlaging in de lucht zit. Spr. zou niet tegen verla ging zijn, ais de begrooting niet sloot. Het resultaat van een verlaging zal geen effect zijn. Spr. becij fert. dat een korting op cle salarissen zooals de ge meenten die toepassen een besparing van f 1300 zal geven, wat een verlaging op het tarief van een acht ste cent beteekent. Op de begrooting heeft dit geen invloed van belang. Spr. verklaart zich tegen ver laging. De heer Muller zegt, dat bij hem de tegenwoordige crisis en een verlaging der gasprijzen den doorslag geven om voor verlaging te stemmen. Het bedrijf is in goede handen en zou spr. in gewone tijden niet aan verlaging denken. De loonen geven in vergelij king bij die van de landarbeiders een groot ver schil. Een verlaging zal onder de menschen een be tere harmonie scheppen. De heer Kramer is het met den heer Du Burck eens en ziet geen heil in loonsverlaging. De begrooting is sluitend en bovendien zijn de loonen niet hoog Een- verlaging zal niet ten voordeel van het bedrijf zijn. De heer Dijkhuizen is de meening toegedaan, dat de arbeiders wel iets zullen willen bijdragen in de nlgemeene malaise. Het bedrag van f 1380.is voor hen niet groot. Ook voor de gemeenten is het niet groot, doch alle beetjes helpen. Voorzitter vond het voor de arbeiders toch wel een heet,je ernstiger zaak. Doorslaande bewijzen, dat verlaging wenschelijk is, zijn er niet. Voor het vele gepresteerde werk zijn de salarissen niet te hoog. De heer Groen noemde de door den heer Kramer geuite woorden, zooals „rancune" niet op z'n plaats. De gemeenschap zal moet bestaan uit de baten van liet vrije bedrijf en als het vrije bedrijf geen hooge loonen kan betalen, kan het Overheidspersoneel ook niet. zoo veel verdienen. De arbeiders in Overheids dienst hebben een bevoorrechte positie. Het woord „menschwaardig bestaan" behoeft bij deze salarissen van in de dertig gulden niet te worden gebezigd. f)c Voorzitter merkte op, dat het loon niet wordt gebaseerd op dc levensstandaard, doch op de ge vraagde prestatie. Spr. noemt het meerdere werk, wat dóór de arbeiders wordt gedaan naar verhou ding lot 1931. Wethouder Bekker wees op de noodzakelijkheid van verlaging. Spr. noemde het plicht, dat de men schen hun best doen. De gasprijs is niet verlaagd, in overeenstemming met de kolenprijzen. Voorzitter noemde als de oorzaak, dat het gas niet is verlaagd, dat het gasverbruik zoo is verminderd. Het clectrïsch is toch verminderd van 0.45 op f0.21 per K.W.U. De heer Kramer vond zijn woord „rancune" wel ge motiveerd, omdat, doordat anderen het zoo slecht hebben, het personeel van de gasfabriek ook naar beneden moet. Spr. is tegen loonsverlaging. In stemming gebracht ,werd de begrooting niet goedgekeurd met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Kramer en Du Burck. Dc begrooting van het B. Armbestuur wordt vast gesteld met een totaal van f3664.80. Hierna ging men over tot do behandeling, van de Gemeentebegrooting. I)e heer Groen rapporteerde, dat er verschillende aanmerkingen waren, doch dat deze hij de posten zouden worden gemaakt. Spr. merkte op, dat de commissie hacl opgemerkt/dat een voordeelig saldo van het vorig jaar is verwerkt in deze begrooting van f15.843 en dat f5433 voor onvoorzien is ver meld, zoodat ongeveer f 10.000 van de reserve wordt ingeteerd. Alvorens tot de behandeling over te gaan, werden eenige adressen om subsidie behandeld. Toegestaan werden subsidie aan de Commissie voor de Malariabestrijding in Noordholland, aan het Witte Kruis ten behoeve der ontsmettingsinrichtingen, de R.K. Militaire vereeniging, de RK. Leesbibliotheek en aan dc R.K. Par. Kerkbestuur f100 voor een te houden cursus voor schoolvrije jeugd. Aan de vereen. R.K. Kinderuitzending werd een zelfde subsidie toegestaan, als aan het Centraal Ge nootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacantie- kolonies, nl. f60 voor 2 kinderen en boven dc twee kinderen de helft der verpleegkostcn. Het Wit Gele Kruis. Van het- Wit Gele Kruis was een verzoek ingekomen een subsidie te mogen ontvangen van f 0.15 per R.K. inwoner. In B. en W. waren 3 voorstellen. Weth. Du Burck stelde voor 15 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor Wijkverpleging en dit bedrag onder de beide ver- eenigingen te verdeelen in een verhouding van 4 tot 3, Weth. Bekker wilde 15 cent per R.K. inwoner geven, terwjil Voorzitter voorstelde, een subsidie te geven van f 0.10 per inwoner. Voorzitter herinnerde er aan. dat aan het Witte Kruis f 0.15 per inwoner wordt gegeven. Nu komt het Wit Gele Kruis, welke vereen, ook recht op subsidie heeft ook om subsidie. Deze afscheiding, zooals het met iede re afscheiding gaat. brengt de gemeente weer op hooge re kosten. Spr. wijst op de splitsing in de scholen. Spr. staat op het standpunt, dat aan het Witte Kruis een toezegging van f 0.15 per inwoner is gedaan, welke moet worden gehandhaafd. De subsidie van een zekere ver eeniging kan niet worden gesplitst. Spr. stelde voor, f 0.10 te geven, doch niet per R.K. inwoner. Spr. wilde geen verschil maken in religie. De heer Du Burck merkte op, dat men op deze ma nier f 0.15 per inwoner aan wijkverpleging gaf en noem de het voorstel van den Voorzitter wel wat vrijgevig. Spr. had wel eens andere geluiden van den Vodrzitter gehoord. Spr. wilde ook niet volgens de R.K. inwoners, omdat spr. niet aan het schiften wilde. Spr. wilde het beschik bare bedrag verdeelen in verhouding van 4 tot 3. Sor. is van meening, dat nog vele katholieken met het Witte Kruis svmpathiseeren. Ook in andere vereen i Tin gen kan men dit waarnemen, zooals in de „Toekomst" zijn ook R.K. leden evenals in de moderne vakbeweging. Spr. meent, dat geen oude wonden moeten worden openge reten. De Voorzitter merkte op, dat men hierdoor onrecht aan het Witte Kruis zou doen. Practisch is er ook alles tegen. De werkzaamheden ziin zeer toegenernen, b.v. het consultatiebureau en de T.B.C.-bestrijding. Snr.'s hoofd bezwaar was echter dat een aanslag op het Witte Kruis wordt gedaan, wat op moreele gronden niet toelaatbaar is. De heer Du Burck was het niet met Voorzitter eens. De vergelijking gaat niet op. De exploitatiekosten van het Witte Kruis zullen minder worden, dus is er van onrechtvaardigheid geen sprake. Het Witte Kruis „boft" nog in Oudkarspel, waar de geheele subsidie wordt be houden en minder personen moeten worden geholpen. De heer Kramer is het met Voorzitter eens. Spr. heeft geen onaangename gedachten meer tegenover het Witte Kruis, omdat er nu niet. zooals verleden jaar. een zus ter overcompleet was. De inkomsten der vereeniging zijn minder geworden en de uitgaven gelijk. Spr. zou het onbillijk vinden als de subsidie werd verdeeld. De heer Kroon is het met Voorzitter eens. De heer Groen was van oordeel, dat men niet kon zeggen, dat het Witte Kruis niet mag worden benadeeld Ook de burgerij zal zich meer aan moeten sluiten, daar er wel veel voor het materiaal bij het Witte Kruis zijn aangesloten, doch niet voor de wijkverpleging. Spr. stel de voor om de subsidie van het Witte Kruis als volg! te verdeelen. Het Witte Kruis f 240, en het Wit Gele' Kruis f 115. De heer Dijkhuizen is er voor, dat het Witte Kruis onaangetast blijft en wil het Witte Kruis f 250 en het Wit Gele Kruis f 150 geven, wat aan den heer Groen de opmerking ontlokte, dat als de vereen. Het Witte Kruis voor de bediening van 55 pet. der ingezetenen f 250 krijgt, het niet aangaat om een andere vereeniging die 45 pet. verzorgt f 150 te geven, als het om de recht vaardigheid gaat. De heer Muller was van meerling dat een ruim stand punt moest worden ingenomen. Het voorstel van den Voorzitter werd in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Bekker. Du Burck en Groen. Hierna werd de begrooting postgewijze behandeld. Salarisverlaging veldwachter. De Commissie adviseerde, het salaris van den veld wachter met 5 pet. te verlagen, wat ten sterkste door den Voorzitter werd ontraden, daar het salaris niet te hoog is en er veel werk voor moet worden verricht. De Commissie maakte nog de opmerking, dat het de plicht van B. en W. en den Raad is om de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, waarom men tot dit voorstel was besloten. De Voorzitter zegde zuinigheid toe. Spr. merkte ech ter op, dat te eeniger tijd tot belastingverhooging zal moeten worden overgegaan, de gemeente reist nog altijd eerste klas. De heer Dijkhuizen stelde voor, de verlaging tijdelijk toe te passen voor drie jaren, evenals de andere sala rissen. Na nog eenige besprekingen besloot men tot verla ging van het salaris over te gaan. met dien verstande, dat 6 pet. zal worden afgetrokken, behalve van de eerste 25 pet. Tegen stemden de heeren Du Burck en Kramer. Op voorstel van de Commissie besloot men de straat bij /gladheid aan twee kanten met zand te bestrooien. Bij den post voor de Burgerwacht merkte de heer Muller op, dat de belangstelling van de leden van dit instituut aan het tanen is. De oefeningen worden niet zoo veel meer bezocht Spr had, als tegenstander, liever een geoefende, dan een ongeoefende burgerwacht. Voorzitter is het hiermee eens. Spr. wilde wel, dat het ledental verdubbelde, waardoor' het vereenigings- leven weer zou toenemen. De heer Kramer merkte op, dat het slechte bezoek was te wijten aan den slechten tijd, omdat er toch altijd nog eenige kosten aan zijn verbonden, doordat in een openbare gelegenheid wordt geoefend. De heer Du Burck verheugde zich er echter over, dat de Burgerwacht zoo slap was. Het was eigenlijk beter, dat deze heelemaal dood was. Het begint nu een beetje op sport te lijken, net als kolfwedstrijden. De rechterzijde, die zoo op de Burgerwacht gesteld is, moest eigenlijk zelf het subsidie maar betalen. Dan vallen ze hun tegenstanders ook niet meer lastig. Bij den post voor den schouw der gemeentelanderijen zeide de voorzitter het beter te achten, dat de schouw werd gehouden door de bouwers, waarover de heer Du Burck heelemaal niet te spreken was. Spr. was van meening, dat de voorz. op het verkeerde pad was. Spr. was wel deskundig, stammende uit een landbouwers familie en een 2-jarigen landbouwcursus gevolgd heb bende. Toen de Voorzitter daarna voorstelde om maar aan de smeekbeden van den heer Du Burck toe te geven, vro»g deze het woord voor een persoonlijk feit, zeggen de, dat het geen smeekbeden waren, doch dat het ging om de waardigheid. Het zal zoo gerust in goede handen zijn. De heer Groen sprak er zijn leedwezen over uit, dat de kosten voor Hooger onderwijs niet op de ouders konden worden verhaald. De heer Du Burck wenschte aanteekening van' zijn stem tegen den post voor de Vrijw. Landstorm. Bij den post voor deKanalisatie merkte de heer Groen op, dat verschillende gemeentebesturen hunne bijdragen intrekken. Spr. vroeg of het wel gerechtvaar digd was dat kanalen werden gegraven, welke niet noodig zullen zijn. Voorzitter antwoordde, dat er op moet worden gere kend, dat voor 1933 de bijdrage voor de Kanalen zal moeten worden betaald. Bij het hoofdstuk belastingen merkte de Voorzitter op, dat de gemeente nog steeds in de eerste klasse was en wees op de wenschelijkheid dat men terug ging tot de derde klase. In B. en W. waren hieromtrent drie meeningen. De heer Du Burck was tegen verhuizing naar de derde klasse. Spr. wilde, liever opcenten op de fondsbe lasting heffen. De Voorzitter wees op de onverantwoordelijkheid, dat men nog langer in de eerste klasse bleef. De heer Dijkhuizen wilde 50 opcénten op de fonds belasting heffen, opdat men een günstiger financieel beheer zal krijgen. Voorzitter vond dit niet noodzakelijk, daar de begroo- ting sluitend is. Nadat nog eenige heeren hierover hadden gesproken, maakte de heer Groen de opmerking, dat hij, als de heer Dijkhuizen er een voorstel van maakte, liever de vergadering wilde verdagen, omdat men zoo onvoorbe reid was. Spr. wilde nu wel eens naar bed. In een volgende vergadering zal de belastingkwestie nog nader worden besproken. De gemeentebegrooting werd vastgesteld op een totaal bedrag van f 67.126.27 voor inkomsten en uitgaven. Hierna volgde sluiting te pl.m. half één. LANGEND IJ K het „maar raak telen" in 1933 tegen te gaan enl wordt do voorbereiding van tecltbeperking steeds aangeraden. Voor de tuinders is het evenwel te wenschen, dat een redelijke richtprijs wordt vastgesteld. Dit zal echter wel meer vorderen dan f5 millioen cn zal dc Kamer nog eens een steunontwerp ter behandeling krijgen. Want zonder een redelijken richtprijs, ook voor doorgedraaide producten, zal liet voor dc tuin ders geen waarde hebben. Aller l.i op is thans gevestigd op den aangestelden regeeringscommissaris voor de uitvoering dei Steun, wet, de lieer F. V. Valstar, de voorzitter van het Cen- j traal Bureau voor de Veilingen in Nederland, die I zeer wel met den nood onder de tuinders op de hoogte is en van wien verwacht wordt dut hij 2ijn uiterste best zal doen om zooveel mogelijk voor dea noodlijdenden tuinbouw te bereiken. ZUID SCHAR WOU DE. Volgens de in dit nummer voorkomende adVcr- tentie komt de heer H. de Weerdt Dinsdag a.s. apr®. ken over: „De steun aan den tuinbouwer". De spreker zal in zijn rede behandelen: Dc Credie. ten; Het In- en Verkoopbureau; De Steunwet, tic I De heer De Weerdt staat bekend, als cen symp j|- thieke spreker en zal ongetwijfeld ook nier veel 1>, f langstelling trekken. HOOG W O Ubl. Door Burgemeester en Wethouders dezer gomeent» t is aan den heer P. Schutte vergunning verleend to; I net bouwen van een schuur op het perceel Wcere K no. 54. Aan den Katholieken Radio Omroep is. vergunning verleend tot liet houden van een filmavond in h« i. lokaal van den heer W. de Lange in de VVeere al- - hier. Door Burgemeester en Wethouuers dezer gemeenie is besloten net maken van dc centrale verwarming in de schooi te Aartswoud op te dragen aan de Firma Bruat te Delft. Biijkens de gegevens van het Centraal Bureau van de Statistiek, is in de maand October uitgevoerd 38.385 ton pootaardappclen met een totale waarde van f 1 483.000. Het vorig jaar was de uitvoer in de zelfde maand 38385 ton met een totale waarde van f2.483.000. Het quantum is dus hetzelfde gebleven, doch de waarde is met ruim f! millioen teruggeloo- pen, wat dus een achteruitgang van den pootaard- appelpnjs met 2/5 beteekent Eigenlijk bedraagt de vermindering nog meer, daar de in deze bedragen opgenomen onkosten, zooals vracht, halen enz.: on geveer gelijk zijn gebleven. De uitvoer van klei-aardappelcn heeft in October 1932 26.078 ton bedragen met een waarde van f453.000.— tegen dezelfde maand in 1931 een uitvoer van 33027 ton tor waarde van f 1.510.000. De export is dus met pl m. 7C00 ton toruggeloopen en de waarde niet ruim f 1.050.000. Per 100 Kg. uit voerwaarde bedraagt de vermindering'f2 CO. De uit voerwaarde in October 1932 was dus gemiddeld f 1.70 per 100 Kg., waar alle onkosten, vrachten enz., van af moeten. Van de pootaardappclen is Frankrijk de grootste afnemer geweest met 21.586 ton, daarna volgde Bel gië en Luxemburg met 11551 ton en Duitschland met een afname van 3741 ton Dc consumptie-aardappelen zijn hoofdzakelijk naar België en Luxemburg, gegaan, nl. 14045 ton, Groot- Brittannië heeft 2876 ton cn Duitschland 1193 Ion af genomen. De uitvoer van veenaardappclen heeft nnet meer dan 5 van het verleden jaar geëxporteerde be dragen. nl. 640 ton ter waarde van f8000. Verleden jaar was het 13.338 ton, met een waarde van f 437000. Hiervan is de uitvoerwaarde per 100 Kg. dus ook ge daald van f3.30 pp f 1.25. Oók''tic export, van zandaardappelen is enorm.ach teruitgegaan, nl. «van 17.756 ton ter waarde van f 506.000, op 3282 ton ter waarde van f47000. wat ook cen waardevermindering van dc helft beteekent. Het door den Minister ingediende wetsontwerp tut steunverleening aan den Tuinbouw, is dus in de Tweede Kamer aangenomen met alleen den heer Wijnkoop tegen. Alleen de clausule, dat het door een tuinder te ont vangen steunbedrag niet meer mag zijn dan 20 van de gemiddelde ontvangst over dc jaren 1928, 1929 en 1930, is ingetrokken. Nu, met een totaal-be drag van f5 millioen was die beperking ook heele maal niet noodig, want aan dat bedrag zal geen tuinder toekomen. Als men eens nagaat hoeveel de menschen hebben ontvangen bij de uitkeering van de f2 millioen der tuinbouwcredieten over 50 gemeenten, kan men wel begrijpen, dat, nu er volgens schatting voor geheel Noordholland twee millioen beschikbaar zal zijn, het bedrag per tuinder aanmerkelijk minder zal be dragen, waar nu allen voor deze steunregeling in aanmerking komen door de vaststelling van de richtprijzen. Wat deze richtprijzen aanbelangt, de minister heeft er niet. hoog van opgegeven. Er zal schraal moeten worden te werk gegaan en dat komt wel uit ook als de minister zegt, dat het bedrag van f5 millioen op berekeningen berust, welke echter niet onfeilbaar worden geacht, daar de minister als de berekening mocht falen, den weg naar de Kamer wel wist te vinden. Het was toch veel gemakkelijker geweest om de motie-Duijs, waarin werd aangedrongen op de opheffing van de gestelde lemiet, aan te nemen, dan werd tenminste voorkomen, dat, mocht het bedrag te klein zijn, men zonder meer dien langen weg te moe ten volgen, wat voor de tuinders alleen nog langer wachten beteekent, door te gaan met. de uitkeering. De tegenstemmers hebben den tuinbouw dan ook geen dienst bewezen. Men moet zich ook over de houding der tegenstemmers verwonderen, daar zij toch bijna allen hebben betoogd bij de behandeling van het ontwerp, dat liuns inziens het bedrag van f 5 millioen te weinig was De „doorgedraaide" producten komen niet voor den richtprijs in aanmerking. De motie van Duijs om deze producten wèl in de steunregeling op te ne men, werd met 44 tegen 43 stemmen verworpen, wat zeer te betreuren valt. Aan de Langendijker veilin gen toch zijn zéér groote partijen onverkocht geble ven en naar de mestvaalt gebracht. Echter is er nog eenige hoop, dat de tuinders welke over dc Langen dijker veilingen hebben verkocht, althans geveild, onder dc steunregeling zullen vallen, daar de minis ter de toezegging deed, dat wanneer op een veiling ten opzichte van een bepaald artikel, het „door draaien" op abnormaal groote schaal was geschied, 1 rij zou onderzoeken of daar een mouw aan te passen was. Aan onze veilingen was het toch wel een abnor maal verschijnsel, dat. duizenden en duizenden kilo grammen eerste kwaliteit kool zijn „doorgeloopen". Aan het bezwaar van den minister dat deze „door gedraaide" producten zoo moeilijk te controleeren zullen zijn, kan gelukkig worden tegemoetgekomen, daar deze partijen steeds door de beide veilingleiders zijn genoteerd. Het is te hopen, dat deze aanteeke- ningen moeten worden gebruikt, want anders zal men voor het feit komen te staan, dat men voor pro ducten welke wel zijn verkocht en waar dus iets voor is ontvangen, wel toeslag zal krijgen, terwijl men voor producten, waarvoor men niets heeft ont vangen, en waarvoor dus wel dubbel steun mocht worden ontvangen, buiten de regeling valt en niets ontvangt. Deze regeling wordt door de regeering wel hard ge vonden, doch met het oog op 1933, is het noodig dat deze onverkochte producten worden uitgesloten, om Voor den Cursus voor Volwassenen te Aartswoud hebben zien thans 24 leerlingen aangemeld. Aansluiting Armenraad, Door den Armenraad te AlKinaar is aan alle in- stellingen van weitiuuigneid verzocht zich aan u siuiten Dij uien ru.au, onüer medeüeeling dat de af sluiting geen kosten voor die instelling zou niafc. mengen, ourgcmeesicr en VVotbuuders ais Bui^r- ïijk Armbestuur heuoeii medegedeeld, dal zij i;-\ voornemens zijn bij den Kauu uun te stuiten en ooi als liet Coiioge van Burgemeester en Welnu uiten niet aan uen gemeenteraad zuilen voorstellen om aan ue Kroon te verzoeken onuer liet ammsgeniÉd van uen Armenraad te komen, omdat dt noodzakelijkheid niet wordt ingezien, dat voor liet platteland in net aigc-meen en voor ue gemeente Hoogwoud in het liij- zonder een Armenraad wordt ingesteld. De voor- dceien die een Armenraad zou bieuen staan niet lot verhouding der kosten die de gemeente heelt. Do be hoefte aan een Armenraad is nog nimmer gevoeld en elke instelling die voorkomt op de lijst uedoeld in art. 3 der Armenwet, heelt dezeiiue bevoegdheid als een Armenraad, üe procedure, die gevolgd moet worden bij eventueel vernaai is eenvoudig. Dubbele of niet noodzakelijke bedeeliug zal op hei platteland niet voorkomen, daar de leden eter instellingen ter I piaatse Ue personen, die geholpen moeten worden, persoonlijk goed kennen. De bevoegdheid om een vertegenwoordiger in den Armenraad aan te wijzen is van geen oi weinig practisch belang. In de op 24 Februari ji. gehouden vergadering uitgeschreven door den Armenraad, werd berekenu dat wanneer al de opgeroepen gemeenten zouden aansluiten de kos ten uer gemeenten 5 cent per inwoner zouden nadra gen, ene bedrag dat vooral in den tegenwooriiigen ujd niet gering genoemd kan w-n-difn. bit hel oog muet niet verloren worden, tl at wunhèei nieiiiw gemeenten aansluiten,'die bedrag aanzienlijk h00'è:f kan worden. Burgemeester cn NV etnouders geven ion dut het werk van een Armenraad in een groote ge meente, waar niet persoonlijk contact bestaat, zeer nuttig is en groote voordeeien biedt. Ze durven dan ook gerust aan te nemen, dat 90 van het door den Armenraad te Alkmaar te verrichten werk ten behoeve van die gemeenten zal zijn en 10 voor de aangesloten gemeenten van het platteland, terwijl de kosten per inwoner verdeeld zullen worden. Een ge volg daarvan is een zeer groote daiing der kosten per inwoner der gemeente Alkmaar, die de aller grootste voordeeien heeft en eene verzwaring der begrooting van de andere gemeenten die er practisch geen voordeel van zullen hebben, wat niet billijk ge acht wordt. Voetbrug Langereis. Maandagavond jl. is door een melkschuit van de Coöperatieve Zuivelfabriek Aurora te Opmeer do voetbrug over de Langereis aangevaren en bescha digd. De beschadiging is niet van dien aard dat er gevaar bestaat voor het verkeer. De bouw van de openbare lagere school te Aarts- woud is reeds zoover gevorderd dat men reeds mei het plaatsen van de kap bezig is. Bij cle arbeidsbemiddeling alhier zijn thans werkloozen ingeschreven, waarvan er ongeveer een dertigtal in de werkverschaffing zijn aangesteld. Een droeve vergissing. Van zes nulk Jacques Chevrier was 'soldaat in een klein ga:- nizoen in de Pyreneeën. Op zekeren dag werd hij uil het gelid geroepen door den sergeant, die hem os brief overreikte. Chevrier kreeg alleen brieven val zijn vrouw, kleine briefjes op blauw papier geschre ven, met onhandige, onbeholpen letters. Maar dit was een groot epistel, getypt en voorzien van lakken en stempels. Die 'brief kwam uit Amerika, zei zijn neven man, Chevrier snelde naar een hoek van de exerceer- plaats, om den brief te lezen. Hij was begrijpelijkerwijs erg opgewonden. Een brief uit Amerika! Wie in Amerika zou hèm schrij ven? Wel wist hij, dat. uit Amerika altijd groote erfe nissen kwamen, de monster-erfenissen, die eenvou dige menschen in Europa tot miUionairs maakten..» Stel je voor, dat hem dat eens overkwam! Hij begon te lezen cn werd afgewisseld rood en bleek. Daar stond immers zwart op wit: en deèleu U mede, dat Uw overleden oom u 15..." Verder kwam hij niett. Hij beefde en riep er een kameraad bij. .,lk heb een erfenis gekregen, vijftien vijftien mil lioen dollar natuurlijk." De kameraad schreeuwde met een stentorstem over de plaats: „Chevrier heeft vijftien millioen dollar geërfd!" Nog nooit had in de kazerne zoo'n opwinding geheerscht. Een gewoon soldaat, die vijftien millioen dollar waard was! Zij omringden den gelukkige, en li ij noodigcle ze uit tot een groot feest, dat hij nog dienzelfden avond zou geven. En daarna schreef hij aan zijn vrouw en maak te toekomstplannen. De kapitein hoorde van het geluk van zijn onderge schikte; hij liet hem roepen en feliciteerde hem. „Laat mij den brief eens zien", zeide hij. Hij las hem en herlas hem en sprak toen tot. den van geluk stralen- den soldaat: „Maar ik lees hier alleen iets van vijf tien dollar. Zie zelf maar." En nu las ook dc solda"!; het stond er zonder ecnigen twijfel: vijftien dol lar nagelaten." „Je hebt je vergist", sprak de kapitein. „Ja, ik heb me vergist", stamelde de soldaat en ging waggelend heen. Hij kon ook niet weten, dat uit Amerika wel eens iets anders dan millioenen komt. Achter het cijfer had hij onmiddellijk de millioenen gelezen

Schager Courant | 1932 | | pagina 26