Plaatselijk Nieuws. Voordracht Bestrijding Iepenziekte. DE VERKIEZINGEN IN B E L GI Steiger te Veghel ingestort. Droevige gebeurtenis in Den Haag. Mislukte roofoverval. Storm op de Kaspische Zee. Storm hoven Engeland. VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. AUTOBUS TEGEN EEN ELECTRICITEITSMAST. Marktberichten. Uit onze omgeving. Zaterdagmiddag werd in het Hotel Igesz in een al daar gehouden bijeenkomst van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen een belangrijke voordracht gehouden over de bestrijding der Iepen ziekte, door den heer Schenkenberg van Mierop, amb tenaar bij het Staatsboschbeheer te Utrecht. Wat daarvan de oorzaak is, is niet bekend, doch tot nu toe kwam deze ziekte in het noorden van Noordholland sporadisch voor, doch meer en meer veelvoudiger en teneinde een grootere schade aan de beplantingen langs wegen en in de dorpen te voor komen, is het nu de tijd, doch dan ook dringend- om krachtig in te grijpen. lepziekte wordt veroorzaakt door een zwam. dat de waterbuisjes verstopt, en afsterving door verdroging veroorzaakt. De oorzaak is niet te bestrijden, ook niet door besproeiing; het middel daarvoor is niet gevonden en vermoedelijk ook niet te vinden. Iepziekte is besmettelijk en de oorzaak daarvan is wel gevonden. De overbrenger is ontdekt in de spint kever. De spintkever boort zich door de schors en legt adaronder onnoemelijk veel eitjes. De larven ont wikkelen zich op dezelfde plaats, en worden besmet door de ziektekiemen van den boom, doch ondervin den daarvan geen nadeel. Als nu het voorjaar komt, wordt het hen te benauwd, krijgen behoefte aan an der voedsel en boren zich naar buiten, om dat uit te vliegen. Sappig jong groen is hun lievelingskost en plaatsen z>ch op het jonge topgroen. De besmetting die zij meedragen, brengen ze over op het jonge groen, dat langzamerhand begint te verdorren en het proces zet zich voort. Het eerste verschijnsel is steeds waar te nemen in de toppen der boomen, die ge woonlijk ten doode zijn opgeschreven, voornamelijk de jongere boomen. Aangetaste en doode boomen moeten zoo spoedig mogelijk verdwijnen, en ontschorst worden en de schors met zijn lading larven worden vernietigd. Groote broeinesten vormen de gevelde boomen en opslagplaatsen van ongeschorste stammen. Ten ein de mede te werken om deze gevreesde vernietigende ziekte te beteugelen, is het noodzakelijk dat de ge meentebesturen zich daarmede bemoeien en op den steun van het Staatsboschbeheer kan worden gere kend. Zieke boomen kunnen alleen des zomers, ontdekt worden; doode ten allen tijde en deze beide moeten er uit. Opslagplaatsen van stammen, die voor een of ander doel blijven liggen, leveren groot gevaar op en dienen te worden opgeruimd of ontschorst en vooral vóór Maart, voordat de jonge airven gaan uitvliegen. Teneinde niet af te hangen van al of niet willen van den eigenaar, is er een Kon. besluit in het leven geroepen, dat het recht en de bevoegdheid mede brengt. gebiedend op te treden, doch zoover behoeft het niet te komen, ieder zal er van doordrongen zijn, dat we ons landschap moeten bewaren en bescher men. Een niet aantastbaar soort is nog niet gevonden, om dat juist de iep zich zoo gemakkelijk aanpast aan ons noordelijk klimaat. Het is vast komen te staan, dat besmetting van den grond uitgesloten is. Aanplant van iepen is te ontraden en hoewel het wel eens wordt geprobeerd, is er toch risico aan verbonden; zoo is o.a. de Ulmus monumentalis zeer vatbaar. Een poging om de aangetaste takken uit te snij den heeft gewoonlijk geen resultaat, doch kan het proces wel verhaasten, omdat op zoo'n stam tal van De officieels uitslag. Zetelverdeeling in de Belgische Kamer. In vervolg op het bericht, elders in dit nummer 'over de Zondag gehouden verkiezingen in België, volgt hier nog de officieele uitslag. De nieuwe Ka mer zal tellen: Katholieken Socialisten Liberalen Vlaamsch Nationalisten Communisten Partijloos Winsten: Katholieken 3, socialisten 3, communis ten 2. Verliezen: liberalen 4, frontisten 2, partijloozen 2. Acht arbeiders in een silo gevallen. Vier van hen ernstig gewond. Moei lijke redding. Maandagmiddag omstreeks half vijf is bij het bou wen van een nieuwe silo voor den Noord-Brabant- Bchen Chr. Boerenbond te Veghel een steiger, die zich over een lengte van vijftien meter uitstrekte, inge- •tort, met het gevolg, dat vier werklieden naar be neden stortten. Vier andere arbeiders, die het onge luk zagen aankomen en hun kameraden wilden helpen, konden hun evenwicht hierbij niet houden en vielen eveneens in de diepte. Zij kwamen allen op den 16 meter lager gelegen betonnen vloer van het gebouw terecht. De groote moeilijkheid was nu om de slachtoffers uit de silo te bevrijden, daar de vloer van onder geheel is afgesloten. Na verloop van een drie kwar tier slaagde men er echter in na veel inspanning de acht onfortuinlijke arbeiders uit hun netelige po sitie te bevrijden. Hierbij bleek dat het ongeval, ge zien de omstandigheid waaronder het gebeurde, nog tamelijk goed was afgeloopen. Vier der gevallen ar beiders hadden gebroken beenen bekomen en moes ten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De overige vier werklieden waren er gelukkig zonder noemenswaardig letsel afgekomen. Bij nadere informatie werd medegedeeld, dat de toestand van alle gewonde arbeiders zonder gevaar is. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets met zekerheid te zeggen. Een onderzoek hiernaar wordt ingesteld. In den rook omgekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de brandweer aan den Rijswijkscheweg te 's Graven- hage gealarmeerd voor een binnenbrand, welke was uitgebroken in een perceel, gelegen aan een der hof jes van dien weg. Bij aankomst constateerde men, dat in'een kabinet, dat door d^n bewoner aan een 46-jarigen man, zekeren V. was verhuurd, het bed in brand stond. V. lag naast het bed bewusteloos op den grond. Vermoedelijk was de man, die te onge veer halftwee was thuisgekomen, met een branden de sigaar op bed gaan liggen. Onmiddellijk werd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, die kunstma tige ademhaling toepaste, echter zonder resultaat. waterloten uitschieten, die een gewild voedsel voor spintkevers opleveren. Wel heeft de spintkever ook zijn natuurlijke vijanden, doch de vermenigvuldiging gaat zoo snel, dat deze vernietiging niet afdoende is. Het zal evenmin mogelijk zijn a.'e broedplaatsen on schadelijk te maken, doch krachtig daaraan mede te werken, door toepassing der in den aanhef genoem de middelen, stelle elk gemeentebestuur of bestuur van andere instellingen, die beheer hebben over we gen en aanplantingen, en particulieren zich ten doel. HUIS VERKOCHT. Het burgerwoonhuis, staande in de Regentenstraat, eigendom van en bewoond door den heer J. Krans, is door tusschenkomst van den makelaar H. Dekker, verkocht aan den heer M. Visser, caféhouder te Oud- karspel. DOOPSGEZ. GEMEENTE BARSINGELHORN C A. In de plaats van de aftredende diakenen, de hee- ren Jb. Roggeveen te Schagen en C. Rezelman Jzn. te Wieringerwaard, zijn resp. door leden candidaat ge steld de heeren K. Roggeveen Dzn. te Schagen en C. Schenk Azn. te Wieringerwaard; door den Kerkeraad zijn hier resp. aan toegevoegd de heeren K. Roggeveen Jzn. en K. Burgman, beiden te Schagen en K. Kaan Jz. te Anna Paulowna en N. Kaan Kzn. te Wieringer waard. VERBETERIN G. In de advertentie van het 50-jarig bestaan der zaak van de firma J. Slikker, Hoogzijde te Schagen. dient verbeterd te worden, dat de speciale attractie geldig is bij aankoop van minstens f 2.(en niet van f 1. vanaf 29 November tot en met 5 December. EEN LANGVTNGERIGE GEDIENSTIGE. M. R., dienstbode bij den heer K. alhier, die geduren de een half jaar in deze betrekking was, heeft zioh In dat korte tijdsbestek verschillende malen schuldig ge maakt aan diefstal van geld. Bij de meest nauwkeurige boekhouding wees de kas herhaalde malen een tekort aan en hoewel aanvankelijk niet aan diefstal werd ge dacht, viel dra de verdenking op de dientsbode, mede in verband met de abnormale aankoopen, die zij deed En toen dezer dagen, daags na het opmaken van de kas opnieuw een kastekort geconstateerd moest worden, en na informaties bij een neringdoende bleek, hoe de gedienstige het gekochte in contanten betaalde, toen volgde spoedig bij een onderhoud dat de patroon met haar had. de bekentenis. Door de politie is daarop een onderzoek ingesteld en kwamen allerhande nieuwe arti kelen, die zij voor het gestolen geld had gekocht, te voorschijn. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. AFSCHEID I. ROOS. Gisteren nam de heer I. Roos, leeraar aan de U.L.O. school alhier wegens zijn vertrek naar Borkulo, waar hij in gelijke betrekking is benoemd, afscheid van col lega's en leerlingen. Allen tezamen gekomen in een der leslokalen, werd de heer Roos namens het onderwij zend personeel hartelijk toegesproken door het hoofd den heer J. Visser, die den scheidenden collega alle goeds toewenschte in zijn nieuwe standplaats. Vervol gens hield een der leerlingen uit naam van alle scho lieren veneens een kleine toespraak ten dank voor het genoten onderwijs en ten afscheid. Als aandenken schonken de collega's een boekwerk, de leerlingen een gekleurde ets. Getroffen door het hartelijk afscheld- nemen, dankte de heer Roos allen daarvoor. Het was een eenvoudig, maar welgemeend, afscheid van een goed collega en consciëntieus onder wijzer, die verscheidene jaren (eerst aan de openbare school en daarna aan de U.L.O.school) het onderwijs in Schagen naar zijn beste krachten heeft gediend. POLITIE. Verloren: een kettinkje; een paar handschoentjes een vulpotlood. Vermist: een hondje Het brandje werd met een straal op de waterleiding gebluscht. Uit het politie-onderzoek bleek, dat van misdrijf geen sprake was en dat V. in den rook is gestikt. De Geneeskundige Dienst vervoerde het lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Bejaard man aangevallen. Slachtoffer in een sloot geworpen. Dader na een worsteling gevlucht. Zaterdagavond is de 65-jarige koopman Levi S., wonende in de gemeente Den Ham bij Almelo, het slachtoffer geworden van een mislukten roofover val. Hij kreeg bezoek van een woonwagenbewoner uit de buurt, een zekeren van E., die hem een glas water vroeg. Plotseling viel de man op S. aan, wierp hem op den grond en sloeg hem met zijn vuist en een knuppel verscheidene malen op het hoofd. Hoe wei eenigszins verdoofd, wist de oude man bij de worsteling, die ontstond, te vluchten, doch buiten werd hij wederom door van E., die hem achtervolg de, gegrepen en in een sloot geworpen met de ken nelijke bedoeling hem te verdrinken S. wist echter uit de sloot te kruipen en voordat E. hem weer kon bereiken, verder te vluchten. Hij schreeuwde luid keels om hulp, waarop de aanrander vluchtte. Hij had geen gelegenheid iets te rooven. De politie van Den Ham en het parket van Almelo zijn Zondag morgen met het onderzoek begonnen. De dader is voortvluchtig. Verschillende trawlers vermist. Vliegtui gen zoeken naar de schipbreukelingen. MOSKOU. 28 Nov. Tengevolge van een zwaren storm op de Kaspische zee worden verschillende trawlers met in totaal 44 mam. aan boord vermist. Verscheidene vliegtuigen zoeken naar de' schipbreukelingen. Een militaire vlieger deel de Maandag mede. dat het Russische s.s. „Bednota" ge zonken is. De bemanning kon worden gered. ONGELUKKEN OP ZEE EN OVERSTROO MINGEN OP HET LAND. Een hevige storm heeft aan het einde van de vorige v/eek Schotland geteisterd, wat aanleiding heeft gege ven tot verscheidene schipbreuken en kleinere onge lukken op zee, terwijl op het land wegen versperd raakten, het verkeer ontrededrd werd en schapen in sneeuwstormen omkwamen. Het dorp Kingston ln Morayshire is totaal geisoleerd tengevolge van over strooming. Ook Ulster heeft van hevige stormen te lijden gehad. Tengevolge van de stormen op de Noordzee was het water van de Theems voor Londen zoo hoog gestegen, dat gevaar voor overstrooming bestond. VIER DOODEN BIJ DEN STORMRAMP. Nader uit Londen: De hevige storm, welke Zondag en Maandag boven Engeland heeft gewoed, heeft vier dooden geëischt. In de haven van Gorleston bij Yarmouth aan de En- gelsche Oostkust is een auto te water geraakt. De beide inzittenden verdronken. Bij het eiland Wight zijn twee zeilbooten omgeslagen. Twee personen kwamen om het leven. Te Margate aan de monding van de Theems en op andere plaatsen werden deelen van de boulevards door de golven vernield. De huizen wer den ernstig beschadigd. De kelders liepen vol. Keurige Rolhammetjes in alle prijzen. Gebr. Kweldam, Schagen Bij een boerderijbrand te Vierlingbeek. 25 Varkens, 16 koeien en 5 paarden ver brand. Uit VENRAIJ. Per telefoon. Bij een vannacht te Vierlingbeek plaats gehad heb bende brand, zijn 25 vette varkens, 16 koeien en 5 paarden verbrand. Een kleine jongen die alleen thuis was, kon door de buren worden gered. Tengevolge van een defect stuur. Pa niek onder do passagiers. Een van hen vrij ernstig gewond. De bus zwaar beschadigd. Uit LEIDEN per telefoon: Gisteravond ongeveer half twaalf heeft er een ernstig ongeluk plaats gehad met de laatste bus van den dienst LeidenHaarlóm. Te Oegstgeest, ter hoogte van de Deutsstraat raak te 't stuur van de autobus defect en botste deze te gen een mast van de electrische bovenleiding van de tram en daarna tegen een boom. De bus reed on geveer 40 K.M. en de schok veroorzaakte een ver warring onder de 18 passagiers van de bus en aan vankelijk leek het een zeer ernstig ongeluk. Gelukkig viel dit nogal mee en werd alleen 'n J. G. te Sassenheim vrij ernstig verwond en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. 7 andere personen bekwamen lichte wonden. De bus werd zwaar beschadigd. ALKMAAR, 20 Nov. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor fabrieksboter le soort 7078 cent, 2e soort 6570 cent per pond. Eieren (groothandel) f 67, eendeieren f 3.25. WARMENHUIZEN, 28 Nov. Aangevoerd: 1900 Kg. witte kool f 0.60. 150 Kg. nep f 6.60, 150 Kg. uien f 4.40, drielingen f 4.10, grove uien f 4.30. NOORDSCHARWOUDE. 28 Nov. Aangevoerd: 3200 Kg. aardappelen: r. duken f 0.60, schotsche muizen f 0.70. 3500 Kg. uien: driel. f 4.20, uien f 4.504.70, grove uien f 4.204.30, 3900 Kg. roode kool f 1.50—1.70. 3800 Kg. D. witte kool f 0.60. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Nov. Aangevoerd: 3200 Kg. aardappelen: eigenheimers f 0.90^ 1.30. duc f 0.60. 9500 Kg. roode kool f 1.202.70, n' f 0.60—0.80, 7000 Kg. gele kool f 0.60—1.40. 3000 Kg. D. witte kool f .60—1, 28000 Kg. vr. witte kool f 0.60, 2100 stuks bloemkool: Reus f 10.1013.30, n f 3.104.40, 14000 Kg. uien: gele f 4.204.90, drielingen f 4.404.60, 2600 Kg. peen f 1.20—1.70, 600 Kg. bieten f 0.70—1.40. AMSTERDAM, 28 November 1932. Binnenl. Granen. Rogge f 3.754, wintergerst f 4.25 4.75, Chevaliergerst f 55.25, haver f 4.755.25, dul- veboonen f 7.508, paardeboonen f 66.50. groene erwten f 1113, vale erwten f 70, alles per 100 Kg.; karwijzaad f 9.7510 en blauw maanzaad f 1921 per 50 K.G. AMSTERDAM, 28 November 1932. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 482 vette koelen, waarvan de prijzen waren: le kw. 62—64 ct., 2e kw. 54—60 ct., 3e kw. 4250 ct., mindere soorten 30 ct. per Kg. elachtgewicht; 67 melk- en kalfkoeien f 180 220; 83 vette kalveren, le kw. 6065 ct., 2e kw. 5358 ct., 3e kw. 4050 ct. per Kg. levend gewicht; 19 nuch tere kalveren f 48; 123 schapen f 1016; 780 varkens vleeschvarkens 90110 Kg. 34—36 ct., zware varkens 3335 ct., vette varkens 3233 ct., per Kg. slachtgew., 3 paarden. Aan het abattoir werden aangevoerd 4 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. AMSTERDAM, 28 November 1932. Aardapuelen: Zeeuwsche bonten f 1.601.90, id. blau wen f 1.601.90, id. bravo's f 1.601.70, idem blauwe eigenheimers f 11-20, idem juin per 50 Kg. f 2.10 2.50, id. eigenheimers f 11.10, id. blauwe poters f 0.90 1. id. bonte poters f 0.901. id. Bevelanders f 1.10 1.20; IJpolder eigenheimers f 11.10, id. blauwe eigen heimers f 11.10, id. eigenheimer poters f 0.700.75, id. Bevelanders f 1.151.25, Noordholl. eigenheimers f 11.20, id. blauwe eigenh. f 11.20, Anna Paulowna zandaardappelen f 1.752.10, Hillegommer zandaardap- pelen f 1.752.10, Drentsche eigenheimers f 1.752.10, Flakkeesch eigenheimers f 1.201.40, id. eigenh. poters f 11.10, Spuische eigenheimrs f 1.201.40, id. eigenh. poters f 1.10 per 70 Kg. ALKMAAR, 28 November 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en pi ijzen als volgt: 54 vette koeien f 95230, handel re delijk; 15 graskalveren f 20—32, 4 vette kalveren f 55— 85, vette kalveren per Kg. f 0.901.10, 18 nuchtere kal veren (slacht) f 6—18, 409 vette varkens (zware) per Kg. 25-30 cent. WINKEL, 28 November 1932. Appelen f 415, peren f 39, kool f 0.500.70. aard appelen f 0.801.10, koolrapen f 0.500.70, spruitkool f 45, uien f 11.70, alles per 100 pond. ANNA PAULOWNA Winkelsluiting en St. Nioolaas. Velen zijn wellicht van mcening, dat de verplich ting tot winkelsluiting op den Zondag vóór St. Ni co laas wel opgeheven zal zijn en zij op dien dag hun inlcoopen kunnen doen. Dat is echter niet het geval. Wel mogen de winkels deze week (eigenlijk al van 25 November af) en ook op 5 December tot des avonds 10 uur in plaats van tot 8 uur open zijn. Levering schoolbehoeften. Na gehouden aanbesteding is de levering van schoolbehoeften voor de openbare scholen gegund aan de N.V. Grafische Kunstinrichting, S. Bakker Jz. te Koog-Zaandijk. R.K. voetbal. Z.A.P. I speelde een uitwedstrijd tegen Conselo (Waarland) en verloor met 13. Z.A.P. II bracht het er beter af, door op eigen veld met 21 van Voorwaarts II te winnen. Politie. Gevonden: een paar dameshandschoenen en een rij wielplaatje. BREEZAND. „Vriendenkring". De Nutsvereeniging „Vriendenkring" gaf Zondag avond een uitvoering in do zaal van den heer Jb. Borst. Daar de voorzitter der vereeniging een der leden van het Polder Trio was, dat den avond zou vullen, werden de weinige aanwezigen welkom ge- heeten door den secretaris. Het Trio voerde eenige kamerstukjes op, twee der heeren deden een paar voordrachten en een van hen zong liedjes. Vóór de pauze wekte de voorzitter op zich voor 10 ct. per jaar op te geven als lid en daardoor te toonen, dat Vriendenkring gezien is en aan het slot van den avond dankte de secretaris het Trio voor het gebodene, het publiek voor zijn aandacht en de pianiste en violist, die zich tusschen het optreden van het Trio door, duchtig hadden geweerd voor hun muziek. R.K. voetbaL R.C.B. I won thuis met 2—1 van Geel Zwart ('tZand). R.C.B. II werd door Berdos II van Bergen met eer 16 nederlaag naar huis gezonden. DONDERDAG 1 DECEMBER. V.CJ3. Anna Paulowna, nam. half acht, Bijeenkomst. HEERH U GO WAARD Gevonden voorwerpen: heeren-horloge (remontoir) en scheidsrechtersfluitje. Bovendien zijn aangebracht 2 borden van richtingwijzers van den A.N.W.B., die ver moedelijk door baldadige handen zijn afgerukt. De daling der koolprijzen maakt zich direct merk baar in de stijging van het werkloozencijfer. Was dl! in de eerste weken van November zeer gering, ook a j omdat nog veel z.g. Octoberwerk in die maand gedaai moest worden, thans is ln te zien, dat begin December het werkloozencijfer dat in October ruim 60 was, zeker overschreden zal worden. De Zondag alhier gehouden biljart-séance tusschen prof. J. v. d. Laan en den heer J. C. Moijes, gehouden in café Rus, waarbij door den heer Moijes 250 punten gemaakt moesten worden, eindigde in het voordeel van Moejes (480—1000). Den llen December zal een revanchematch worden gehouden, waar de heer Moijes opnieuw 750 punten voor zal krijgen. Vergadering Huisvlytvereenlgfng, Bovengenoemde vereen, hield op Maandagavond een vergadering in café Rus. Om half acht opent de heer Hartog onder mededee- ling, dat gelukkig de benauwde tijd waarin we leven, nog geen terugslag heeft gevonden, in de kas der vereen. Daarom kon het bestuuT het ook bestaan om voor de tentoonstellingen vaste tafels aan te schaffen, het geen wel is waar een uitgave van f 150 met zich had gebracht, doch op den duur tooh goedkooper zou zijn, Spr. wijst er nogmaals op dat er met kracht tegen gewaakt zal worden, dat voorwerpen welke op scholen ontworpen of gemaakt zijn, ter mededinging op de ten toonstellingen worden ingeleverd. Uit het verslag van de penningmeesteresse. Mevr. van Sohaick—Kathman blijkt, dat over 1931 werd ontvan- f 626.83, uitgegeven f 560.10, aldus een batig slot van t 66.73. Bij verkiezing bestuursleden werden herkozen Mevr, van SlootenJonker en Mevr. v. SchaickKathman, terwijl gekozen werden Mevr. ZwarteveenHoutjesdijk en MeJ. T. Reijne. Eenige discussie ontstond over de vraag of het be stuur bij deze verkiezingen bevoegd was een bepaalde lijn aa.n te geven, dan wel of geen personen genoemd moesten worden. Besloten werd. dat een volgend jaar bij de stemmin gen vooruit geen namen genoemd zullen worden. Bij de besprekingen cursussen bracht Mej. Zomer naar voren of bij een cursus leerbewerking de materi alen niet te duur waren. De heer Hartog deelde mede, dat het bestuur de les sen wel betaalde, doch de cursisten zelf het materiaal moesten bekostigen. Na verdere discussie werd besloten ook een cursus in kantklossen te geven bij genoegzame deelname, terwijl tot inschrijving voor andere cursussen nog een week de mogelijkheid open bleef. Bij de bespreking attracties op de tentoonstelling werd besloten het rad van avontuur ai te schaffen, doch met de zaalhouders onderhandelingen aan te knoopen omtrent een z.g. theetuin. Een voorloopige commissie zal dit nader uitwerken. De opmerking: Zeg lef, als jij nu eens een „band" bij mekaar snorde." werd aanleiding, dat men besloot het bestaande strijkje onder leiding van den heer P. de Geus, voor medewerking aan te klampen, terwijl mede de heer Hoogland toezegde met een uit 8 personen be staand mannenkoor zoo mogelijk op een bepaald uur eenige nummers ten gehoore te brengen. Deze laatste mededeeling ontlokte aan de vergadering een levendig applaus. Bij de rondvraag gaven zich nog een viertal personen op voor een cursus houtsnijden-figuurzagen, terwijl op een vraag werd meegedeeld, dat het jaar der vereen, op 1 October begon. W 1 F, R 1 N n E N Het Kiescollege der Hervormde Gemeente te Hip pol ytushoef heeft den heer J. Bosker herbenoemd tot ouderling en den heer D. Blaatiboer tot diaken. In de bestaande vacature voor ouderling werd de heer M. Minnes gekozen. Te Oosterland zijn de heeren Sj. Gorter en Jb. Kool herkozen als ouderling en diaken. Verdedigingswerken. Maandag 12 December zal worden aanbesteed be stek No. 12 door het Geniebureel te Den Haag. Het betreft hier het 16e gedeelte als gevolg van de afslui ting der Zuiderzee, t.w. het maken van paal fundee ringen en granaatvrije werken te Den Oever. De ra ming bedraagt f354.975. Jl. Maandag is door de architecten Peters en Baan- ders te Hippolytushoef aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor den heer C. Duijnker alhier. De uitslag is als volgt: P. Doves, Westerland f5199; Gebr. Boersen, Stroe f5249; M. Mulder en J. D. Kooij. Westerland f6187; J. C. de Vri.s Hippolytushoef f 6190; D. Bakker, den Oever f5400; S. Blaauboer, Westerland f6197; P- Bakker Ez., den Oever f5375; Gebr. Hegeman, den Oever f6275; P. Tuin, 't Zand f5594; P. Portegija, Westerland f5760; A. Bolt, Hippoltushoef f5618; N. T. Poel, Hippolytushoef f5690. Gunning aangehou den. Nieuw Leven. Zondag 27 November gaf de anti-militairistische Tooneelclub „Nieuw Leven" een uitvoering in de concertzaal „Concordia" van den heer L. Halfweeg, De voorzitter opende de matig bezette zaal. Spreker hoopte, dat deze avond weer een succes mocht wor den, evenals de vorige avonden en mocht bijdragen dat de leus van nooit meer oorlog verwezenlijkt worden zou. No. 1 was „Arbeidersplicht" drama in één bedrijft een mooi stukje arbeidersellende, welke verschil* lende toestanden te zien gaf, als gevolgen van sta kingen en daarmede gepaard gaande ellende. No. 2 was „De Leugen". gnti-mill. tooneelspel in één bedrijf. Aangrijpende tooneeltjes werden hierin vertolkt, allen tengevolge van den oorlog. No. 3 was „De dag zal komen", ant'-mill. drama in één bedrijf. Dit drama stond niet op het program ma, evenwel werd dit vrij goed vertolkt Vooral juffr. Kroon heeft tot het welslagen van beide anti-mill- stukjes bijgedragen. No. 4 was „Jan Griener", kluchtspel in één bedrijf in Groninger dialect, waar onbedaarlijk om gela chen werd. De boer werd heel goed vertolkt en wist door zijn gierige streken en koddige gezegden me nige lachsalvo's op te wekken. De voorzitter sloot met een toepasselijk woord de ze uitvoering, memoreerde nog even de anti-oorlogs stukjes, als voorbeelden van den verschrikkelijken geesel der menschheid en wekte de aanwezigen op, om, mocht er soms weer oorlog komen, hetgeen vol gens geleerden niet, zoo lang meer zou uitblijven, dat dan de leus geen oorlog meer, omgezet wordt in daden. Een zee- gezellig bal besloot de uitvoering. 79 zetels 73

Schager Courant | 1932 | | pagina 2