Paclitverlaging volgens de Crisispachtwet. Dinsdag 29 November 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9184 Uit onze Omgeving. Ingezonden Stukken. jot eind October 38 requesten voor het Kantongerecht te Schagen behandeld. Na Kerstmis worden echter nog veel meer aanvragen verwacht. REDUCTIE OP DE PACHTPRIJZEN VERLEEND VANAF 60 Naar wij vernemen, zijn tot einde October j.1. 38 re questen bij den Kantonrechter te Schagen om pacht- Tennindering ingevolge de crisis-pachtwet ingediend. >*a Kerstmis worden veel meer aanvragen verwacht, jjsar bij de pachters de opvatting schijnt te bestaan, lxt het verzoek om pachtverlaging pas n a den verval datum der pacht (welke hier vrij algemeen op Kerst mis is gesteld) bij den Kantonrechter moet worden Ingediend. Zijn wij goed ingelicht, dan Is deze opvatting niet geheel juist Verzoeken om pachtverlaging kunnen reeds nu worden ingediend. De uiterste termijn schijnt 14 dagen na den vervaldatum der pacht te zijn (dus 14 dagen na Kerstmis). Van de 38 ingekomen requesten zijn er 37 door den Kantonrechter afgehandeld. Van deze 37 zijn er 5 niet ontvankelijk verklaard; 7 zijn tot een vergelijk gebracht; 1 is na hooger beroep niet ontvankelijk ver klaard. De overige 24 gevallen zy'n voor de pachtcommissie gebracht, welke in 2 gevallen 60 reductie ver leende; in 2 gevallen 50 reductie, in d6 overige gevallen werd van 30 tot 50 reductie verleend; een er.kel bijzonder geval nog beneden de 30 LANGEND1JK De geruchten, die den laatsten tijd de ronde deden, sis xou men nader overwegen den aanleg van den weg door het Geestmer-ambacht, geprojecteerd van het Koordeinde van Koedijk naar Noordscharwoude, in werkverschaffing uit te voeren, blijken wel op waarheid te berusten. Immers ook voor de werkzaamheden, ver bonden aan het graven der Westfriesche kanalen, i.c. het kanaal KolhornStolpen, zouden dezelfde plannen bestaan, die niet meer op geruchten, doch op officieele mededeelingen berusten. De bedoelingen van hen, die deze plannen ontwierpen, zullen wel haar goede zijde hebben, doch voor velen, die bij dezen aanleg zijn be trokken, zouden deze plannen toch wel eenlge tegen kanting kunnen ontmoeten. De opzet bij den aanleg van dezen weg is geen an dere geweest dan te voorzien in een lang geuite en ge voelde behoefte bij het opmaken van de begrooting van kosten Is alleen rekening gehouden met normale loonen en niet met die in werkverschaffing. De gemeente- en polderbesturen moesten als belanghebbenden f 80.000 bijdragen voor aankoop van de benoodigde gronden, berekend naar een prijs, die nog overeenkomt met dien in jaren van normale, dit beteekent aan Langen- dijk, hooge grondprijzen. Zullen nu ook die bijdragen, voor welke gemeente- en polderbesturen zijn aangeslagen, ook verminderd wor den in verband met de verlaagde waarde van den grond. Die vermindering zou dan wel minstens de helft moeten bedragen. Waar de overeenkomst met do landeigenaars reeds voorloopig is aangegaan, zal het wel niet meeval len, daarin nog veel wijziging te brengen en het is twij felachtig, of zij voor een beduidende verlaging zouden te vinden zijn. Wordt echter de weg in werkverschaf fing aangelegd, dan zal, blijft de regeling ten aanzien van loonen en rijks- of provinciale subsidie bestaan, zoo- Bis zij in een dergelijke regeling is neergelegd, dan zul len de arbeiders dus minder verdienen en zullen de gemeenten bovendien in het loon der arbeiders van 25 tot 75 pet. moeten bijdragen, al naar de draagkracht der gemeente. Wij weten niet, hoever de overwegingen reeds gevor derd zijn, doch eer ze definitief zal worden vastgesteld, sullen de „belanghebbenden" daartoe toch nog wel wor den gehoord. - OUD KARSPEL ALGEM. LEDENVERG. V.V. „D.T-S." Jl. Vrijdag, nam 8 uur, hield de voetbalvereeniging DT.S. ten lokale van den heer Jansen haar derde Al- gem. ledenvergadering in dit jaar. Voorzitter, de heer A. Ootjers Jz., heette de aanwe- gen hartelijk welkom en sprak er zijn leedwezen over ilt, dat zoo weinig leden aanwezig waren. Niettemin hoopte spreker, dat de besprekingen een vlot en zake lijk rerloop, maar bovenal in 't belang van de vereeni- gicg, mogen hebben. De notulen worden onder dankzegging goedgekeurd «n vastgesteld. Over het punt Verloting was nog niet veel definitiefs bereikt. Wel deelde de voorzitter mede, dat er alreeds «en commissie was benoemd,welke zoo spoedig mogelijk «en plan zou uitwerken. De heer Schrieken deelde hierna in 't kort mede, dat bij alreeds een schema voor de verloting had opgesteld, *elke de goedkeuring der vergadering kon wegdragen. Hierna verkreeg den heer Mosk het woord en schet- *e in 't kort het finantleele gedeelte. Hoewel een en ander er nu niet bepaald rooskleurig bijstond, was er wch alle hoop, dat hier spoedig verandering in zou ko men. Over het terrein werd nog even gesproken, en werd heer Jansen bereid gevonden om de netten in den vervolge binnen te halen, wat met applaus werd begroet D e rondvraag leverde nog enikele punten op, welke jan meer intiemen aard waren, waarna de voorzitter 1226 vergadering sloot. ZUIDSCHARWOUDE. Zondagavond gaf het fanfarecorps „Kunst na Ar- ®0,a onder leiding van den directeur, den heer ''anger een openbare uitvoering in de tooneelzaal van den heer Kramer. De zaal was maar matig be zet. Het programma werd echter weer afgewerkt op en wijze, die de uitmuntende eigenschappen van et corps naar voren bracht en getuigde van capa- neiten der werkende leden. De instemming der aan- ezigen was ene spontaan bewijs van de buitenge- gaf16 prcs*a^es> waarvan het muziekgezelschap blijk -T Men deelde ons mee, dat door de slapte in het 4.1 r?evolg van het gevorderde seizoen, een aan- gekrege 61S 0I) d° zuurkoolfabriek gedaan hebben NOORDSCHARWOÜDE. Woensdagavond half acht komt de Raad in open bare vergadering bijeen, o.m. ter behandeling van de begrooting. Vanwege de Banne Noordscharwoude zijn opme- t.ingen gedaan bij de Mosselenbrug, welke brug zoo als bekend is al oenige jaren voor algeheele vernieu wing in aanmerking komt. Nu het Geestmeraqibacht hier niet aan mee behoeft te betalen, volgens uit spraak der Kroon, komt de brug voor rekening van de Banne en de gemeente Nonrdsrharwoude, n.1. liet fundament voor eerstgenoemde en het wegdek voor laatstgenoemde corporatie. Baldadige jeugd. Toen een onzer bewoners van de Oosterstraat Zon dag afwezig was, heeft de jeugd van die straat van deze gelegenheid gebruik gemaakt het hekje voor het huis geheel te vernielen. Het is wel eigenaardig dat geen der ouders dit gezien heeft of er ook maar een oogenblik aan gedacht heeft in te grijpen. Op deze manier is het niet verantwoord ook maar één dag van huis te gaan. In de gehouden huishoudelijke vergadering van de V.A.R.A.-afdecling, werd wegens bedanken van den heer H. Slikker, als bestuurslid gekozen de heer C. Bes. Besloten werd in principe een bezoek te bren gen aan de studio te Hilversum, waarvoor men zich nu reeds kan opgeven. BROEK OP LANGENDIJK. Tot Ouderling bij de Gereformeerde kerk alhier zijn gekozen de hoeren C. Koedijk Dz. en A. A. van 't Riet en tot Diaken de heeren H. de Graaf en A. Leegwater. \V A R V E N B V I Z E N De heer A. van Dalen, te Krabbendam, zon het vol gende request aan den Raad der Gemeente Warmen- muizen: Edelachtbare Heeren, Ondergeteekende, Inwoner van Krabbendam, vestigt Uw aandacht op het feit, dat Krabbendam in de Gemeente Warmenhuizen is uitge sloten van electriciteitsvoorziening. Het is niet duide lijk, waarom dit zoo is. Immers, zelfs de kleinste ge huchten in ons land, zelfs in de meest afgelegen deelen als bijv. kleine eilandjes, zijn voorzien van clectriciteit, waar de mogelijkheid van aansluiting eenigszins moge lijk bleek. Omdat Krabbendam omgeven is door het electrisch net, trekt het temeer de aandacht, dat juist deze plaats van electrlcltelt verstoken is. Ondergeteekende acht het derhalve de taak der ge meentelijke overheid om stappen te doen, dat in deze leemte worde voorzien. We begeeren als gelijkgerech tigde burgers van Warmenhuizen mede opname in het electrische net, voor verlichting en radio, en achten ons in dezen stiefmoederlijk bedeeld. We verzoeken U wes halve ons te verlossen van het primitieve gloeikousje en ons gelegenheid te bieden mede te profiteeren van een algemeen©, moderne verlichting. P.S. Reeds eerder werd een request ingediend, voor zien van handteekeningen der inwoners. SCHOORLDAM. Zondagavond gaf de dilettantenclub „Ons Genoegen" haar eerste uitvoering in dit seizoen, in het lokaal van den heer J. H. ter Burg alhier. Ten tooneele werd ge bracht: „Nanda", dramatisch spel in 4 bedrijven, door Otto Zeegers. De belangstelling van de zijde van het publiek was vrij goed te noemen, alhoewel de opkomst wel eens groo- ter is geweest. De uitvoering viel alleszins te roemen. Ieder was voor zijn taak berekend en als geheel was het weder een uitvoering, zooals we die van Ons Ge noegen gewend zijn, tot in de puntjes verzorgd. Vooral het spel van Nanda, de titelrol dus, werd door Mej. de Leeuw zeer mooi vertolkt. Een geze lllg bal besloot den avond. Vergadering Roerencomité. Zaterdagavond vergaderde in café Spaans de af- deeling Schoorldam van het Ned. Boerencomité. De voorzitter, de heer KI. Mink. opende en bracht naar voren dat in de allernaaste toekomst een ernstige actie onder de werkende boeren en tuinders moet worden ontplooit. Verzonden brieven aan Ned. Herv. Kerkbestuur en aan den Neutralen Bond werden voorgelezen. Vervolgens is besproken de werkverschaffing en in verband hiermede het modderen. Alle zelfstandig werkende tuinders moeten weigeren om deze ma nier van werkverschaffing te aanvaarden. Steun aan de gezinnen moeten we hebben, zoodat we op ons eigen bedrijf kunnen werken. Zijn we eenmaal afgezakt naar het peil van werkverschaffing, dan komen wij daar nooit weer uit. De z.g.n. Stcunwet werd daarna besproken. Uit de bespreking bleek wel. dat de groote en kapitaal krachtige bedrijven van dezen steun zouden profi teeren, maar de kleJVie en zelfwerkende tuinders zul len hierbij geen baat vinden. Geachte Redactie. Het bestuur van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. afdeeling Langedijk. verzoekt U beleefd opname van het onderstaande. OPEN BRIEF AAN HET GEMEENTEBESTUUR VAN NOORDSCHARWOUDE. In Uwe vergadering van Donderdag 17 November jl., had Uw College te behandelen een verzoek schrift van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, waarin werd gevraagd om gedurende een jaar de beschikking te mogen hebben over twee school lokalen voor het houden van een Arbeidersavond school. De animo voor deze avondschool was name lijk zóó groot, dat met één lokaal niet kon worden volstaan. Er zal onderwijs worden gegeven in Ned. Taal, Administratieve- en Sociale kennis. Uw College heeft echter op dit verzoek afwijzend beschikt. Het bestuur kan Uw College mededeelcn, dat het zeer pijnlijk was getroffen door dit besluit en kan er tenslotte maar één verklaring voor vin den, nl. alles te willen doen wat minder aangenaam Is voor de moderne arbeidersbeweging. Althans de redenen, die B. en W. bij monde van Uwen Voorzitter opgaven, waren, om het fatsoenlijk te zeggen, wel eenigszins eigenaardig. Uwe Voorzitter verwees Uw College naar het be sluit van verleden jaar, waarin een door hetzelfde Instituut gevraagde jaarlijksche subsidie werd ge weigerd, op grond van een uitspraak van den betrcf- fenden Minister, die het Instituut een politieke rich ting noemde en derhalve niet kon goedvinden, dat deze instelling werd gesubsidieerd. Wij kunnen ons heel goed in de gedachtegang van den Minister ver plaatsen, al deelen wij zijn meening in geen geval. De mogelijkheid zou immers kunnen bestaan, dat de subsidie werd gebruikt om er politieke propa ganda mee te voeren, inplaats van het aan te wen den voor ontwikkelingswerk voor de arbeiders. Verleden jaar heeft Uw College van deze uitspraak een dankbaar gebruik gemaakt. Opgemerkt zij ech ter dat tal van gemeenten in Noord-Holland het In- situut wel subsidieeren, wat dus zeker wel geoor loofd is. Het hangt er maar van af, of men mede of tegen wil werken hij de ontwikkeling van de arbei ders. Opgemerkt zij, dat alles voortgaat, ondanks te- ge nwerk in g. Uwe Voorzitter deelde mede. dat er nu pogingen zouden worden aangewend, om met behulp van de Voormannen als Valstar en c.s. zullen niet mee werken om de kleinen te verschermen In de tuin bouwvergaderingen zullen deze dingen fel belicht moeten worden. Alle tuinders zullen daardoor ge waar worden, dat onze voormannen ons in dezen critieken tijd in den steek laten. Samenwerking zal worden gezocht met andere vereenigingen, ook met den Neutralen Bond te Warmenhuizen. Verhinde ring van executie,, het punt dat de N. Bond van plan is. om in de tuinbouwvergadering naar voren te brengen, zal daadwerkelijk worden gesteund. Inzake polderlasten zal een actie op touw wor den gezet, door die menschen die absoluut niets meer kunnen betalen. Deze menschen zullen de aan slagen collectief terugzenden. Overigens is nog besproken de boycotkwestie met de fa. Haytema. De lijsten hiervoor worden in den omtrek druk geteekend en zaïllcn spoedig door den secretaris van het Ned. Boerencomité worden opge zonden. Bij de rondvraag zijn verschillende huis houdelijke kwesties besproken. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP Zondagavond gaf de gymnastiekvereenining „Hercu- les-Hebe" een openbare uitvoering in de Prins Maurits onder leiding van den heer B. Loos en Mej. M. Sepers. De zaal was flink bezet. Aanrumoer ontbrak het niet, maar dat is op een gymn-ultvoering niet zoo hinderlijk en de groote medewerkende kinderafdeeiing was begrij pelijkerwijze hiervan mede de oorzaak. Een uitgebreid programma met niet minder dan een 18-tal nummers, was voor dezen avond af te werken. In prettige afwisseling gaf iedere afdeeling van de meisjes en van de jongens iets ten beste. Alles ging zeer vlot en correct, in bonte afwisseling volgden vrije oefeningen, paard-, brug- en rekoefenin- gen elkaar op, afgewisseld door een Fantasie door en kele dames, een aardig nummertje door een aantal meis jes, rythmisohe oefeningen en een matrozendans, voor al dit laatste nummer viel zeer in den smaak van het publiek, de dames deden ons in deze dans denken aan revue-girls. Zooals reeds gezegd, alles ging volt en correct. Door de kleinste kleuters werd pittig en vlug. door meisjes en dames, gracieus en bevallig gewerkt, en door de jon gens en heeren werd geen kunstemakerij of waaghal zerij uitgevoerd. Alles ging naar kracht en vermogen. Bij de heerenafdeel ing vooral konden wij bij vorig jaar vergeleken vooruitgang bemerken, er komt meer kracht In. Aan hoogrek werden de heeren bijgestaan door me dewerking van een tiental dames, iets nieuws voor ons. Maar ook dit nummer is goed geslaagd. We hebben voor de oefeningen der dames aan dit werktuig alle respect Tot slot kregen wij nog een groep, voorstellende een strandgezicht, een heel aardig idee. Oudercommissie, zelf het onderwijs aan volwassenen ter hand te nemen. Dit bewijst in ieder geval, dat het nut van dusdanig onderwijs wordt ingezien. Dus «daarom Is het niet, dat de lokalen zijn gewei- gerdl De aard van het onderwijs, was door ons me degedeeld, is neutraal en voor een ieder toeganke lijk. tegen 15 cent per week en werkloozen vrij. Het leerprogramma is echter niet opgevraagd, dus kan ook dit geen reden zijn! Zouden B. en W. een oogen blik aan een gunstig advies hebben gedacht, dan was toch zeker een nader onderzoek ingesteld naar het soort onderwijs. Zouden de kosten aan het af staan van twee lokalen verbonden, een reden kun nen geweest zijn. dan zou er de voorwaarde aan ver bonden kunnen worden, tegen vergoeding van vuur en licht. Dus ook de kosten zijn geen bezwaar, al noemde Uwe Voorzitter dit een soort subsidie gevenè Uw College heeft het dus blijkbaar alleen van de hand gewezen, omdat het uitgaat van het Instituut hetwelk bij Uw College, krachtens de uitspraak van den Minister, in dat bekende boekje staat. Maar B. en W., althans Uwe Voorzitter, zal dan toch wel kennis 'hebben genomen van het dringend beroep op de gemeentebesturen, door dienzelfden Minister, waarin met kracht wordt aangedrongen op het ont wikkelingswerk onder de werklooze arbeiders, door de gemeentebesturen te steunen. En in gemeenten waar nog niets van dien aard geschiedt, wordt het gemeentebestuur verzocht, overleg te plegen met or ganisaties van werkgevers en werknemers en met corporaties, die cnltnreele doeleinden voorstaan. Dit zou hier dus o.a. het Instituut zijn En verder lezen wij: „Voortaan kan dan ook subsidie worden gege ven voor ontwikkelingscursussen, ongeacht den leef tijd." De St. Jozefsgezellen vraagt een sublsldie voor haar werkloozen leden, welk adres B. en W. gaarne steunen. Wij zij blij voor onze katholieke vrienden, dat zij de subsidie in beginsel zullen ontvangen, maar Uw College zij even opgemerkt, dat dit ook voor een bepaalde richting geldt en wel uitsluitend voor die richting, terwijl de Avondschool algemeen toegankelijk is, en de gemeente geen cent behoeft te kosten. Het zal wel aan de kortzichtigheid van het be stuur liggen, dat het de houding van Uw College niet op de juiste waarde weet te schatten. Het zal dan ook voorwaar niet gemakkelijk zijn, om de belan gen der gemeente te dienen, zonder aanzien des parsoons. U, geachte Redactie beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Het Bestuur v. h. Inst v. Arbeiders ontwikkeling. Deze uitvoering ia uitstekend geslaagd, waaj-uit we kunnen constateeren, dat de leiding bij Mej. Sepers ea den heer Loos in uitstekende handen is, Ook de ouders zullen een gunstigen indruk hebben medegekregen vaa het gymnastiekonderwijs, dat door leider(6ter) aan do kinderen wordt gegeven. Ten goedé komende aan het finantieele gedeelte wer den een drietal taarten verloot, welke werden gewon nen door H. Boer, N. Stammes en J. Silver. Met een geanimeerd bal werd deze geslaagde avond besloten. C ALL ANT S00Q Feestavond Voetbalvereen. „Callantsoog". Zondagavond had in hotel Duinzicht een feestver- gadering plaats voor leden en donateurs der voet-» balvoreeniging „Callantsoog". De voorzitter, de heer H. J. Schut, opent te ruim acht uur de avond en zet uiteen, dat deze avond be doeld is als middel om de band tusschen donateurs en de vereeniging nog wat strakker aan te halen. Hierna verschijnt het „tableau de la troupe", ver schillend belicht ten tooneele. Het elftal maakt even als het dat „in het veld van eer" steeds doet, een kranig figuur. Hierna volgde de opvoering van „De Voetbalko ning", een blijspel in 3 bedrijven, door Reimann en Schwartz. Dit blijspel had een eenigszins propagan distische geest, het propageerde n.1. het voetbalspel als middel om erte komen zooals mass. Knorlce zei, tot spieren „van staal en ijzer". Een fabrikant van knoedels, (wie weet wat dit zijn!) heeft allerlei ziek ten bij zichzelf ontdekt. Een „malade imaginaire" dus. Geen middel baat, niets helpt den armen stak ker totdat een veronderstelde poging tot ontrouw zijner vrouw hem al zijn kwalen doet vergeten en hij weer een echte man wordt. Het slot brengt drie gelukkige paren. Een geestig blijspel, dat uitstekend, werd opgevoord! Vooral de heer De Wit wist uit den rol van Tiedeman te halen wat erin zat. Telkens als hii verscheen, daverde het van de lach. Het zou ons te ver voeren alle medespelenden afzonderlijk de pluim te geven, die ze verdienen. Maar een collec tieve pluim voor de dertien spelers, die op zoo uit. stekende wijze dit spel hebben opgevoerd, is hier ze ker op zijn plaats. In de pauzen werd een tweetal taarten verloot, ter wijl een gezellig bal deze leuke avond besloot. Trekking Loterij Crisis-Comité. Zaterdagavond had in het Dorpskoffiehuis de trek king plaats van de verloting, gehouden door het Plaatselijk Crisis-Comité. De heer P. Vos opende als lid van de Verlotingscommissie de bijeenkomst. Hij wees op het succes van de verloting, een succes dat zoo overweldigend was, dat na enkele dagen bleek dat aan de vele aanvragen om loten niet kon wor den voldaan. Hierdoor was het aanmaken van een 2e serie noodzakelijk. In het geheel zijn 1600 loten uitgezet. Spr. brengt allen dank, die aan deze ver loting hebben medegewerkt. Hierna verkrijgt de heer Van Meerten het woord. De heer Van Meerten zegt namens het Bestuur van het P. C. alle leden van de Vorlotingscommissie hartelijk dank voor de moeite, welke zij zich hebben getroost. In het bijzonder wijst spr. op de verdiensten van Mevr. Baken—Doeven- dans, de eerste die het plan om een verloting te hou den, opperde, en die bewezen heeft dat dit plan le vensvatbaarheid had. Steeds was mevr. Baken het centrale punt, waar alles wat de verloting betrof, sa menkwam. Hierna wordt overgegaan tot de trekking van 2 X 80 prijzen. De le prijs, der le serie viel op een lot van den heer Jn. Vos Sr., terwijl de heer P. Mooij Tz. de le prijs der 2e serie won. In de pauze werd een tulband Amerikaansch verkocht, welke het respectabele bedrag van pl.m. f21.— opbracht. SINT MAARTEN Door de tooneelvereeniging D.O.L. werd Zondag in lokaal „Rust en Lust'' een openbare uitvoering gegeven en werd opgevoerd „Mislukte levens", een dramatisch tooneelstuk in 3 bedrijven. Was de ge dachte dat dit stuk voor deze jonge vereeniging een fiasco zou worden, daar het ver boven haar krach ten zou gaan, de vereeniging heeft dit gelogenstraft en dit moeilijke stuk op meesterlijke wijze vertolkt. De aanwezigen, en de zaal was knap bezet, hebben dan ook tot het einde hun volle aandacht er aan ge schonken en velen waren diep onder den indruk.- Als nastukje werd vertolkt „De verliefde Schoor steenveger", een éénactertje, welke om haar koddige samenloop de gezichten weer in een andere plooi bracht en hen die eerst huilden, weer hartelijk heeft doen lachen. Ook dit stukje heeft haar goede ver tolkers bij D.O.L. gevonden en aan de aanwezigen een aangename verpoozing bezorgd. De grimage, door mej. Loevens uit Alkmaar uit gevoerd, was, zoo wij van haar gewoon zijn, prompt in orde, en heeft veel tot het welslagen bijgedragen. Politie. Gevonden: twee autosleuteltjes. Inlichtingen ter secretarie. B O'O 0 W 0 U D AARTSWOUD. Uitslag van de gehouden herstemming in de va cature P. Vos als notabel, tusschen de heeren Joh. Veerman en J. Zweet Ez., was, dat laatstgenoemde is gekozen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5