In de Tuinbouwstreken. De Rechtspraak. «END zijn tot 10 uur 's avonds. Verkiezingen in Belgie. St. Nicolaas Winkelsluiting Regelingen voor de Dinsdag 29 November 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9184 Vrijwel algemeen tegen opheffing van de Alkmaarsche Rechtbank. Echtelijk drama. Een kwajongensstreek. Brand in een pension te Haarlem. Zweedsch schepeling verdronken. betreffende de Wet op Aan den dood ontsnapt. Een gestoorde godsdienstoefening. WINST VOOR DE SOCIALISTEN EN KATHOLIEKEN. VERLIEZEN VAN DE LIBERALEN. Zondag hebben in België de verkiezingen voor het parlement plaats gehad. Wat betreft de uitslagen kon heden. Maandagmor gen. het volgende worden gemeld: In de meeste arrondissementen zijn de liberalen ach teruitgegaan, een achteruitgang, die varieert tusschen 2 tot 12 pet. van hun aantal stemmen. De vermindering jn «temmen der liberalen is vooral duidelijk in de groo- tt steden Antwerpen, Luik en Hoei. Tevens valt het op, dat ook de Vlaamsch Nationale Partij sterk is achter uitgegaan. Te Antwerpen gingen de katholieken onge veer 2 pet. in stemmenaantal vooruit; de socialisten behaalden er een winst van 6 pet.: de liberalen verlo ren er 5.5 pet.; de Vlaamsch Nationalen verloren er 3% pet., de communisten 0.38 pet. De Communistische Partij is nu zoo ver geslonken, dat men gevoegelijk zeggen kan, dat in België de com munisten van weinig of geen belang zijn. Het is waarschijnlijk te achten, dat thans het blok der rechterzijde, gevormd uit Katholieken en Liberalen, in de kamer stand zal kunnen houden. De uit het ge- teele land binnenkomende uitslagen geven duidelijK aan. dat de socialisten belangrijke winst boeken, de katholieken licht vooruitgaan; de liberalen daarentegen, evenals de Vlaamsch Nationalen, zijn aan de verliezen de hand. De nieuw opgekomen Nationale Belgische Partij heeft nergens in den lande een zetel veroverd. Wat het verloop der verkiezingen betreft, overal ln het land hebben bloedige incidenten plaats gevonden. Te Antwerpen werden 4 personen gekwetst, waarvan 1 zeer ernstig. Te Namen. Verviers. Eupen, Dendermon- de en verschillende andere gemeenten is het eveneens tot botsing gekomen, waar verscheidene personen wer den gekwetst. In vele plaatsen moesten politie en gen darmerie krachtig ingrijpen. De gewonnen en verloren zetels. Nader wordt omtrent den stand gemeld: De liberale partij zal waarschijnlijk 5 tot 6 zetels ver liezen. Daartegenover wint de katholieke partij mins tens 5 zetels, n.1. 2 in West-Vlaanderen, 2 in de pro vincie Antwerpen en 1 in de provincie Luik. De socia listen winnen 1 zetel in de provincie Henegouwen, 1 in Meehelen en 1 in Luik. Te Namen echter zouden de so cialisten 1 zetel verliezen, welke aan de liberalen ten goede zou komen. De Vlaamsch Nationale Partij verliest 2 zetels in West-Vlaanderen en 2 in Antwerpen, in to taal dus 4 zetels. De liberalen verliezen waarschijnlijk een netel ten voordeele der katholieken ln de provincie Limburg. Hier zullen de katholieken dus 6 zetels heb ben. In deze zelfde provincie behouden de Vlaameche Nationalisten hun zetel. Hier en daar Incidenten. De verkiezingsdag is ditmaal niet zonder incidenten verloopen. Voorzoover tot nu toe is te overzien is 't Zon dagochtend, vooral in het vroegere Duitsche gebied Eupen en Malmedy tot vechtpartijen gekomen. Te Eupen kwamen Duitsche socialisten in conflict met aan hangers der Katholieke Unie. De socialisten waren, naar !het schijnt, uit omliggende gemeenten overgekomen. Het is tusschen beide groepen tot een hevige vechtpartij gekomen, welke meer dan een uur duurde en slechts beëindigd kon worden door tusschen komst van gendar merie uit Verviere. Bij de botsingen zijn zes personen gewond. Ook in het plaatsje Kettenis moest de Rijks wacht ingrijpen bij een vechtpartij tusschen socialisten en katholieken. Te Antwerpen werden bij een kloppartij tusschen ka tholieken en socialisten elf personen gewond, van wie vier ernstig. De vechtenden hebben van vuurwapenen gebruik gemaakt, waarbij ook op de politie werd ge schoten. Te Bergen en in het kolengebied van de Borinage hebben bier en daar kloppartijen plaats gehad tusschen socialisten en aanhangers der liberale vakvereeniglngen Verscheidene personen werden gewond. Ook te Verviers zijn bij ongeregeldheden verscheidene personen gewond Te Moskron (West Vlaanderen) is de gevel van het te- buis der Christelijke vakvereenigingen beschadigd. De politie stond hier machteloos tegenover de belhamels. Hoewel de stembureau al om een uur vanmiddag ge sloten werden, zijn nog geen uitslagen bekend. Moeilijkheden voor den middenstand. De vorderingen ten plattelande min stens twee millioen galden. Deze week heeft er te Hoorn een spoedvergadering plaats gehad van de Commissie uit de West-Friesche gemeenten met vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel te Hoorn en Alkmaar en van den Reorganiseerden middenstand. Behalve afgevaardig den van plaatselijke middenstandorganisaties, waren aanwezig de heer F. L. van der Leeuw, namens den Aoninkl. Nederl. Middenstandsbond en de heer F. Stumpel namens de West-Friesche Federatie van Hanze-vereenigingen. De leiding berustte bij den heer Dekker, burgemeester van Obdam. De moeilijkheden van den middenstand in de tuin bouwstreken werden uitvoerig besproken. Enquetes, Ingesteld, naar den omvang der door den midden stand aan de tuinbouwende bevolking verleende cre- cheten, maken het waarschijnlijk, dat de vorderingen ten Plattelande zeker 2 millioen gulden beloopen; te Andijk becijferde men reeds f 150.000.te Wervers- noof ruim f 135.000, alles over de jaren 1930'32. De ambachtspatroons ontvangen bijna geen opdrachten meer. Nadat was vastgesteld, dat voorziening in deze toe nemende moeilijkheden noodzakelijk is, werd over eengekomen, dat de middenstandsorganisaties haar Rtii'zullen uitbreiden om vervolgens met voor stellen bij de regeering te kunnen komen. fverte8enwoordigers der West-Friesche gemeen- him Uren en ^er Kamers van Koophandel zegden aun moreelen steun bij deze actie toe. Voorstel tot opheffing van rechtbanken en kanton gerechten in de Tweede Kamer zeer slecht ontvangen. Ook bezwaren tegen de opheffing van het Kantongerecht te Schagen. Verschenen is het voorloopig verslag over de wetsont werpen tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied er. de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Zeer vele leden hadden ernstige bezwaren tegen deze wetsontwerpen. Zij verklaarden zich met de voorgestelde opheffing van niet minder dan 7 rechtbanken en 48 kantongerechten niet te kunnen vereenigen. Naar hur. meening wordt op deze wijze ruw ingegrepen in de be staande rechterlijke indeeling. zonder dat voldoende is onderzocht, of een gelijke of zelfs een groolere bezuini ging niet op andere wijze kan worden verkregen. In tegenstelling met den minister waren zij van oordeel dat door deze wetsontwerpen wel degelijk vitale belan gen worden aangetast Algemeen was men van oordeel, dat op de rechterlijke organisatie bezuinigd kan en moet worden: doch zeer vele leden waren niet overtuigd, dat deze voorstellen den besten weg daartoe wezen. Verschillende middelen om tot bezuiniging te geraken zijn in het verslag aan gegeven. Andere leden achtten de aangevoerde bezwaren sterk overdreven. Zij herinneren aan de opheffing van de rechtbank te Heerenveen en Zierikzee, welke als een ramp werd aangekondigd, doch waarvan deze leden in de praktijk nimmer nadeelige gevolgen hadden bemerkt of vernomen. Het verkeer, zoo betoogden zij, is zoodanig verbeterd, dat ook bij de voorgestelde concentratie de toestand voor de meeste streken nog aanmerkelijk gunstiger moet worden geacht dan enkele tientallen jaren geleden. Vrij algemeen stond men zeer sceptisch tegenover de vraag of op de door den minister voorgestelde wijze inderdaad een reëele bezuiniging te verkrijgen is. Gezien de zeer groote bezwaren welke tegen de wetsontwerpen bestaan en gezien de vele mogelijkhe den om op andere en h.i. betere wijze tot bezuiniging te geraken, spraken zeer vele leden als hun meening uit. dat insteling van een kleine commissie van des kundigen noodzakelijk is teneinde een goed voorbereid bezuinigingsplan te ontwerpen, waaraan niet de groote nadeelen voor de justiabelen kleven, die aan de thans irgediende voorstellen eigen zijn. Z\j waren van oor deel. dat onderzocht moet worden of de technische or ganisatie de geheele werkwijze der rechterlijke macht niet aan een ingrijpende herziening zou kunnen worden onderworpen, een herziening welke ook op zichzelf ge- wenscht zou zijn. Naast bezuiniging zouden daardoor ook andere voordeelen kunnen worden verkregen, ver snelling van den rechtsgang, vermindert der kosten voor de partijen. Zij drongen er op aan, dat de regee ring haar plannen zou terugnemen. ALKMAAR. Met het voorstel tot opheffing van de rechtbank te Alkmaar verklaarde men vrijwel algemeen zich niet te kunnen vereenigen. Men w-as van oordeel, dat zon der behoud van dit college geen doelmatige indeeling van Noord-Holland benoorden het IJ te verkrijgen is, terwijl ook hier de kans op bezuiniging van eenigen omvang gering werd geacht. Verscheidene leden meenden dan ook, dat indien één rechtbank in Noord-Holland zou moeten worden opgeof ferd, eerder Haarlem daarvoor in aanmerking zou die nen te komen dan Alkmaar. Zij zouden in dat geval het Amsterdamsche Gerechtshof willen overbrengen naar Haarlem. Andere leden verklaarden met een dergelijken maat regel niet te kunnen instemmen, SCHAGEN. Tegen opheffing van het Kantongerecht te Schagen bestond bij een aantal leden bezwaar. Zeer vreemd achtte men de indeeling van Wieringen bij het kanton Hoorn. '•LEEUWARDEN- Zijn vrouw met een revolverschot levens gevaarlijk gewond. De voortvluchtige dader gearresteerd. Het slachtoffer la ter overleden. Zaterdagmorgen 9 uur heeft de 42-jarige J v. G. uit de Veemarktstraat te Tilburg op zijn echtgenooie, de 38-jarige W. R., met wie hi» sedert eenigen tijd in onmin leefde, een moordaanslag gepleegd. De vrouw vertoefde des morgens in de ouderlijke wo ning aan den Bosschen weg De man kwam daarheen, blijkbaar om met haar te spreken. Daar hem niet werd opengedaan, drong hij met geweld do woning binnen. Achter de deur van de huiskamer hadden zich zijn echtgenoote en haar zuster verschanst en deden pogingen om den man uit de kamer te houden. Van G. zag echter kans om binnen te dringen, waar op hij een revolver trok en een schot loste op zijn vrouw, die in den buik werd getroffen, doch nog naar buiten kon vluchten. Van G. snelde haar na en loste op straat nog enkele schoten, waardoor de vrouw aan den pols werd gewond. Direct is de man toen per fiets in de richting Hilvarenbeek gevlucht. Hot slachtoffer werd binnengedragen en door den spoedig ontboden dr. Postma onderzocht, die directe overbrenging per G. G. D. naar het ziekenhuis ge lastte. De toestand van het slachtoffer is levensge vaarlijk. De politie achtervolgde terstond den vluchteling. Nader meldt men, dat de dader Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur op verzoek van den commissaris van politie te Tilburg door de marechaussee te Hilva renbeek is gearresteerd. Bij Lijn aanhouding richtte hij het wapen op zichzelf, doch werd hem uit de hand geslagen, waarbij het schot afging en v. G. niet ernstig aan den arm verwondde. Om 12 uur werd dc dader gevankelijk naar Tilburg overge bracht. Inmiddels was het slachtoffer te ruim elf uur des morgens in het ziekenhuis aan de verwondingen overleden. Die noodlottige gevolgen had. V.D. verneemt uit NEUSTETT: In den nacht op Zondag werden de bewoners der stad uit hun slaap gewekt door een hevigen knal. Op 4en hoek van de Augusta- en oMlkestrasse hadden verschei den9 leerlingen van het „Fuerstin Hedwig"-gymnasium die van een clubavond huiswaarts keerden, voor de wo ning van „Studienrat" Thiede een helsche machine tot ontploffing willen brengen. De bom is waarschijnlijk te vroeg geexploideerd. Een 18-jarige gymnasiast Meinhart Mix, werd de linkerhand afgerukt. De jonge man werd ook aan het gelaat gewond. Eenige kameraden kwamen met de schrik vrij. De gewonde werd naar het zieken huis overgebracht, waar hij nog in den loop van den nacht moest worden geopereerd. De toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Het schijnt slechts een kwa jongensstreek te zijn en niet een aanslag met politieken achtergrond. Hoe de jongens in het bezit van de helsche machine zijn gekomen, zal uit het ingestelde politieon derzoek moeten blijken. Geen der gasten was thuis. Zondagavond heeft een felle brand gewoed in perceel Wilhelminapark 19 te Haarlem, waar een pension ge vestigd is. Geen der gasten was thuis en de pension houdster. mevr. Thijssen vertoefde in haar woning in perceel 22. waar eveneens een pension gevestigd is. Buren ontdekten omstreeks half negen den brand en waarschuwden de brandweer. De brand is ontstaan in de achterkamer van de eerste verdieping en breidde zich eerst uit naar de kamer aan de voorzijde. Vandaar 's het vuur overgeslagen naar de bovenverdieping, wel ke in korten tijd in lichterlaaie stond. Het vuur ver plaatste zich vervolgens naar de zolderkamers van perceelen 18 en 20. Door krachtig optreden van de brandweer bleef de brand hoofdzakelijk beperkt tot perceel 19. De andere perceelen werden licht beschadigd en liepen veel wa terschade op. Het verbrande perceel en de inboedel waren verzekerd. De belende perceelen waren niet te gen waterschade verzekerd. De oorzaak van den brand is ogbekend. Onder den invloed van sterken drank by het van boord gaan te water geraakt. Uit Amsterdam: Zondagavond omstreeks elf uur is in de Minervahaven een opvarende van de aldaar liggen de Zweedsche houtboot „Capella", de 34-jarige tweede machinist K. V. Hansson uit Malmö, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. De man is na drie kwartier dreggen door hellebaardiers van de hout" haven opgehaald. De Geneeskundige Dienst heeft on der leiding van Dr. Schuitema nog gepoogd met behulp van een zurstofapparaat de levensgeesten van den drenkeling op te wekken, hetgeen echter niet mocht geluken. Het ongeval geschiedde toen de man, die in gezel schap verkeerde van den tweeden stuurmane die ook te diep in het glaasje had gekeken, langs een ladder, welke op een dekschuit naast het schip stond, aan boord wilde klauteren. Hij is daarbij misgestapt en viel in het water. Zijn kameraad is hem onmiddellijk achterna gesprongen, maar heeft den drenkeling niet kunnen grijpen. Later heeft eerstgenoemde zichzelf weer op het droge gebracht. Het lijk van den verdron ken zeeman is naar een der ziekenhuizen vervoerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ NEUMUENSTER DUITSCHE ARTS GEARRESTEERD ONDER OPZIENBARENDE OMSTANDIGHEDEN. Het ..Hamburger Tageblatt" deelt mede, dat Dr. Enoch is gearresteerd, daar hij er van wordt verdacht, minderwaardige sera te hebben geproduceerd, die hij met een valsch controlemerk in den handel heeft ge bracht. Volgens het blad heeft hij zijn bedrijf ook voort gezet, nadat hem bekend was geworden, dat door de 'Tispuiting met de sera de ernstigste ziekteverschijnse len zich hadden voorgedaan. Bovendien zou hij paarde- vleesoh hebben goedgekeurd voor de menschelijke con sumptie, hoewel de dieren met de sera waren behandeld. Na aanvankelijk uitvluchten te hebben gezocht, heeft Dr. Enooh later bekend. De justitie deelt mede, dat Enoch heden ls gearres teerd. Uit Neumuenster: Tengevolge van een lekken band is bij Neumuenster een auto met zulk een vaart tegen een boom gereden, dat hij over den kop sloeg. Van de zes inzittenden waren or twee op slag dood, terwijl drie met zware verwondin gen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. GESTOORDE SINTERKLAAS VREUGDE. Zaterdagmiddag reed Sinterklaas door Groningen met zijn knecht, die op de treeplank van den auto had plaats genomen. Met zijn roe zwaaiend dreigde hij de meeloopende kinderen. Een klein jongetje uit een woonschip schrok daarvan en liep achteruit, waarbij de knaap onder het achterwiel van den auto kwam. Met een linkerdijbeenbreuk werd het ventje opgenomen en naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Geen prettig Sinterklaascadeautje voor het ventje! SPOED-OPERATIE VERRICHT BIJ HENRY FORD. Henry Ford is Zaterdagmiddag in allerijl naar het ziekenhuis gebracht voor het ondergaan van een spoed operatie wegens een beklemde breuk. De operatie werd laat in den namiddag evrricht door dr. Roy McClure, den eersten geneesheer van het Ford-ziekenhuis, waar aan Ford bijdragen heeft geschonken tot een bedrag van tien millioen dollar. Dr. McClure heeft medege deeld, dat de operatie succesvol is verloopen; de pols en de temperatuur zijn thans normaal en de patiënt rust thans goed. In een bulletin, dat Zondagmiddag om twaalf uur is uitgegeven, wordt gezegd, dat Ford een zeer goeden nacht heeft gehad en dat zijn toestand als bevredigend wordt beschouwd. Gedurende de operatie is ook de blindedarm weggenomen. Van 25 November tot en met 5 December, DUS OOK OP ZONDAG 4 DECEMBER, mogen alle Winkels DE BESTUREN der Schager Handeldrijvende en Ind. Middenstands-Vereeniging en de R.K. Middenstands-Vereeniging „DE HANZE". Auto geslipt en bijna in het Kanaal te recht gekomen. Met achterbumper aan het prikkeldraad blijven hangen. De houthandelaar P. v. Loosbroek te Oss, directeur der Stoomzagerij Kamphuis en v. Loosbroek is in den nacht van Zaterdag- op Zondagnacht, doordat zijn auto slipte, onder Beek en Donk \fde Zuid-Wil lemsvaart gereden, doch dank zij de gelukkige om standigheid, dat de auto met dc achterbumpers aan een prikkeldraadafrastering bleef hangen, is de heer Van L. aan een wissen dood ontsnapt. De heer Van L., kwam ongeveer kwart over twaalf 's nachts van een zakenconferentie uit Helmond. De weg maakt eenige kilometers voor Beek en Donk een kromming. Daar ter plaatse is, om ongelukken te voorkomen, langs dc Zuid Willemsvaart een af rastering gemaakt. Toen de bestuurder met een vrij flinke snelheid deze bocht wilde nemen, bemerkte hij eensklaps een zich op den weg bevindenden auto. Deze was niet verlicht en bleek defect te zijn. Door krachtig rem men trachtte Van L. een aanrijding te voorkomen, doch de wagen slipte en rede pardoes het water in. De afrastering werd omver gereden en kwam in het water te hangen. Daaraan is het te danken, dat de auto niet geheel in het water verdween, doch alleen kantelde en aan dit .vlechtwerk bleef hangen. De heer Van L. had de tegenwoordigheid van geest, 't boven water uitstekende raampje open tc draaien en kon zich zoo uit zijn netelige positie verlossen* Echter lag de auto nog circa drie meter van den walkant en was er geen mensch in de nabijheid. In zijn doodsangst waagde hij oen sprong en kwam be houden op den oever terecht. In een naburige wo ning voorzag men den hevig ontdanen man van droge kleeren, waarna een telefonisch ontboden auto uit Helmond hem kwam afhalen. Den volgenden dag is de zwaar beschadigde auto door kraanwagens gelicht. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE, REPARATIE-INRICHTING W. C. VAM GEELEN GEDIPLOMEERD.OPTICIEN -REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40. Tel. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL* GRATIS. Obstructie tegen Ds. v. d. Heide. We lezen in „Het Volksblad" 't navolgende: In het Meerhuis, het Vereenigingsgebouw in tuindorp- Watergraafsmeer, vervulde Zondagmorgen Ds. Van der Heide een spreekbeurt in de godsdienstige samenkomst van het Comité Vrijzinnig Protestantisme. Het schijnt nu, dat deze godsdienstige bijeenkomst op hoogst onbehoorlijke wijze is verstoord door een twin tigtal anti-militaristische voorstanders van de persoon lijke dienstweigering, die zich tot taak schijnen te heb ben gesteld Ds. Van der Heide waar hij als spreker of predikant optreedt, lastig te vallen. Tijdens de preek van Ds. v. d. Heide, begonnen plot seling een aantal jongelingen in 't spreekkoor kabaal te maken. Hierdoor ontstond groote consternatie en een deel van de aanwezigen reageerde op die ordeverstoring o.a. door op de in koor geroepen vraag: Waar behooren de dienstweigeraars? te antwoorden: „In de gevangenis" en ..in Veenhuizen." Inmiddels werd politiehulp ingeroepen en toen een paar agenten verschenen, verlieten ongeveer twintig personen vrijwillig de zaal. De politie schijnt tegen geen der ordeverstoorders proces-verbaal te hebben opge maakt. maar bleef toezicht houden. Ds. v. d. Heide vervolgde toen zijn toespraak, maar toen hij constateerde dat de rust was teruggekeerd, ston den opnieuw twee lieden op die iets schreeuwden. Dit tweetal is uit de zaal verwijderd, die daarmede geheel gezuiverd was. Er deden zich verder geen incidenten voor. ELECTRICITEITSOORLOG TE WARSCHAU. Warschau. 26 Nov. (V.D.). Het. bericht, dat het Internationale Hof toestemming heeft gegeven voor de verhooging der olectriciteitstarieven van de EJec- triciteits Maatschappij te Warschau met 70 heeft in de Poolsche hoofdstad groote verontwaardiging gewekt. Deze maatschapij wordt geëxploiteerd door buitenlandsche kapitalisten. De tarieven te Warschau zijn bovendien reeds zeer hoog. De gemeenteraad heeft een officieele sommatie tot de maatschappij ge richt, die ten doel heeft, de verhooging te verhinde ren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9