SchagsrCourant Raad Oude Niedorp. Woensdag 7 December 1932. 76ste Jaargang No. 9189 Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Dond Dinsdag 6 December 1932. 76ste Jaargang. No 9188. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag 2 Decem ber j.1., des avonds te kwart na zeven ure, in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. Aanwezig zijn de leden: Bakker Jzn., C. de Boer, D. Kriller, W. Kolkman, W. Slijkerman, J. Waiboer en J. van Zoonen. De notulen der openbare vergadering van 20 Octo- ber j.1. en 5 November j.1. worden onveranderd vast gesteld. De Voorzitter zegt er prijs op te stellen eene door hem ter vorige vergadering gedane mededeeling te rectificieeren. Spr. heeft bij de opening dier vergade ring opgemerkt, dat de heer Kriller raadslid blijtf totdat de geloofsbrieven van zijn opvolger zijn goed gekeurd. I-Iet is spr. gebleken, dat dit onjuist is. Vol gens de gemeentewet in hare lezing na de herziening bij de wet van 31 Januari 1931, Stbl. no. 41, blijft een raadslid, dat tusschentijds ontslag neemt, lid van den gemeenteraad totdat de goedkeuring van de ge loofsbrieven van zijn opvolger onherroepelijk is ge worden. Daarmede gaat gepaard, dat niet meer. als totdusverre, het nieuwe raadslid dadelijk na toela ting zitting kan nemen, doch eerst nadat de beroeps termijnen inzake de toelating zijn verstreken. Tot zoolang blijft volgens de gemeentewet de heer Kril ler dan ook lid van den Baad. Het verheugt Spr. den heer Kriller hier aanwezig te zien en den heer Kril ler bereid te hebben gevonden zitting te blijven ne men totdat zijn opvolger wettelijk zitting kan nemen. Aan de orde is: 1. Mededeelingen. De Voorzitter er aan herinnerde, dat ter vorige ver gadering aan den heer Van Zoonen naar aanleiding van diens opmerking bij punt 7: „Voorstel tot het aangaan van eene kasgeldleening van f 110.000 met den Staat der Nederlanden" de toezegging werd ge daan, dat in de geldleeningsovereenkomst de woor den „en aflossing" zouden komen te vervallen, deelt mede, dat het Departement van Financiën telefonisch verzocht die woorden alsnog weder in te voegen, om dat anders het Rijk de bevoegdheid zoude missen, om bij niet tijdige aflossing der geldleening, gebruik te maken van de bevoegdheid welke aan liet Rijk bij art. 3 der overeenkomst werd toegekend. Op dien grond zijn dan ook later de woorden „en aflossing" weder in de overeenkomst opgenomen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat naar aanlei ding van de ter openbare vergadering van 8 Septem ber j.1. bij de „Mededeelingen" gedane toezegging, bij brief van 22 September j.1. bij de Centrale Commissie van Advies inzake het verleenen van rentelooze voorschotten voor den groven tuinbouw in Westfries land nogmaals is aangedrongen om 'aan D. de Groot een renteloos crediet te verleenen, doch dat hierop door die Commissie andermaal afwijzend is beschikt (bij brief 13 October j.1.). Ton slotte deelt Spr. den Raad mede, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken bij telegram van 12 November j.1. heeft bericht, dat de ter vorige raads vergadering vastgestelde steunregeling voor werkloo- ze bouwvakarbeiders niet wordt geldig verklaard en dat de datum van verlenging dei' steunregeling voor werklooze land- en tuinbouwarbeiders wordt terugge bracht tot 19 November j.1., een en ander wijl vol doende gelegenheid tot werkverschaffing bestaat. De heer Kolkman vraagt, of nu de Minister de steunregeling niet geldig heeft verklaard, de bouw vakarbeider van steun zijn uitgesloten. De Voorzitter antwoordt, dat ook de werklooze bouwvakarbeiders in de werkverschaffing moeten worden geplaatst. De heer JKolkman vindt de in uitvoering zijnde werkverschaffing (z.g. „slooten" en baggeren) niet geëigend voor werklooze bouwvakarbeiders, die be zwaarlijk grondwerk kunnen uitvoeren. De Voorzitter beaamt, dat soortgelijk werk minder geschikt is om door die categorie van werkloozen te worden uitgevoerd, doch zoolang er geen ander soort werk is, zal men zich wel moeten aanpassen. De Raad heeft zich op het standpunt gesteld, dat onder- houdswekren aan gemeente-eigendommen niet door werklooze bouwvakarbeiders, doch door niet-werk- looze vaklieden moet geschieden, ten einde dezen geen werk te ontnemen en daardoor de werkloosheid in de hand te werken. Uitsluitend voor werklooze bouwvakarbeiders geëigend werk is er dus niet en soortgelijke werkgelegenheid is in deze kleine ge meente ook niet te scheppen, zoodat nu eene steun regeling niet wordt geldig verklaard, ook de werk looze bouwvakarbeiders moeten worden geplaatst in de in uitvoering zijnde werkverschaffing. Mogelijk is er iets op te vinden, waardoor zij niet met het grondwerk worden belast. De heer Van Zoonen wijst er op, dat ter vorige ver gadering is bepaald, dat aan onder de steunregeling vallende werklooze arbeiders een brandstoffenbijslag van f 1.per week zoude worden verstrekt Spr. vraagt, of. nu de steunregelingen door de beslissing van den Minister buiten werking zijn gebracht, niet opnieuw moet worden -besloten om aan de werkloo zen, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst, een brandstoffenbijslag te verleenen. Uit een circu laire van den Minister is spr. gebleken, dat aan de tewerkgestelden bij een van Rijkswege gesubsidieer de werkverschaffing zoodanige bijslag mag worden verleend. De Voorzitter antwoordt, dat deze brandstoffenbij slag reeds wordt verstrekt. Formeel kan de Raad zich hierover nog uitspreken. Spr. doet het voorstel ook aan bedoelde werkloozen een brandstoffenbijslag van f 1.per week te verleenen. Conform dit voorstel wordt door den Raad zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten. De mededeelingen worden hierna voor notificatie aangenomen: 2. Ingekomen stukken. a. schrijven van den voorzitter van het Centraal Stembureau d.d. 15 November j.1., houdende bericht, dat J. Rootjes benoemd verklaard tot lid van den Raad in de vacature D. Kriller, die benoeming niet heeft aangenomen; b. als voren, d.d. 18 November j.1., houdende be richt, dat G. de Heer, die wegens niet aanneming der benoeming door J. Rootjes, benoemd is verklaard tot lid van den Raad, die benoeming heeft aangenomen; c. missive, d.d. 9 November j.1., no. 86, van Gede puteerde Staten van Noordholland, ten geleide van de goedgekeurde gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1932. De genoemde ingekomen stukken worden alle voor notificatie aangenomen. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933, vergezeld van de begrooting voor het burgerlijk armbestuur, dienst. 1933. De gemeentebegrooting zal overeenkomstig het be paalde bij de gemeentewet ter visie worden gelegd en tegen betaling der kosten in druk en in afschrift verkrijgbaar worden gesteld, van welke nederlegging en verkrijgbaarstelling openbare kennisgeving zal ge schieden op de gebruikelijke wijze. 4. Benoeming van een lid der commissie voor werkverschaffing in de vacature Jb. van Zoonen. Aanbeveling: no. 1. W. Kolkman; no. 2. J. Klaver. De Voorzitter merkt op, dat door de benoeming van den heer Van Zoonen tot wethouder, het wen- schelijk werd geacht, dat deze aftrad als lid der com missie voor werkverschaffing, welke zienswijze ook de heer Van Zoonen tot de zijne maakte. Spr. herin nert er aan, dat na de openbare vergadering van 5 November j.1. de Raad reeds een opvolger aanwees. De desbetreffende verordening vereischt, dat voor elke vacature eene aanbeveling wordt ingediend. B. en VV. hebben zich daarbij laten leiden door den wensch van den Baad en dienovereenkomstig de heer Kolkman als no. 1 aanbevolen. Tot stemming overgaande, worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan op den heer Kolkman 6 stemmen en op den heer Klaver 1 stem, zoodat is verkozen de heer Kolkman. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter, verklaart de heer Kolkman de benoeming aan te nemen, waarna de Voorzitter hem feliciteert •met het door den Raad in hem gesteld vertrouwen en er zijn voldoening over uitspreekt, dat de vaca ture door benoeming van een raadslid in den persoon van den heer Kolkman is vervuld. 5. Voorstel tot toekenning van een voorschot voor 1932 op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de R.K. Meisjesschool (St. Mariaschool) te 't Veld. Na toelichting door den Voorzitter wordt liet bedrag van het voorschot bepaald op f 600,te voldoen in één termijn op 15 December a.s. 6. Vaststelling suppletoir kohier der hondenbe lasting voor het dienstjaar 1932 en vaststelling van een navorderingskohier ten bate van den dienst 1932. De openbare vergadering wordt door den Voorzitter geschorst. Na heropening worden de beide aangebo den kohieren vastgesteld, terwijl met de.gemaakte opmerkingen tijdens de schorsing der openbare ver gadering, rekening zal worden gehouden. 7. Voorstel tot het aangaan van een of meer kas- geldleeningen, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het dienstjaar 1933 tot een ibedrag van ten hoogste f 10.000,tegen eene rente van ten hoogste \Vk boven het promessen disconto van de Nederlandsche Bank. De Voorzitter deelt ter toelichting mede, dat op 31 December a.s. vervalt eene kasgeldleening, welke in 1932 met eene bankinsteling werd aangegaan. Deze kasgeldleening moet alsdan worden afgelost, omdat het desbetreffende raadsbesluit bepaalt, dat de krach tens dat beslui f te leenen gelden op 31 December a.s. moeten worden afgelost. Ten einde nu de leening ook na dien datum te kunnen verlengen, wordt voorge steld een nieuw besluit te nemen, waarbij B. en W. worden gemachtigd eene of meer kasgeldleeningen te sluiten in 1933 tot ejm bedrag in totaal van ten hoogste f 10.000.—. Overeenkomstig dit voorstel wordt door den Raad zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten. 8. Voorstel tot onderhandsche verpachting van: a. de perceelen bouwland nos. 7 en 8, ter grootte van resp. 0.24.00 H.A. en 0.47.00 Il.A. voor eene pacht som berekend naar f 84,per Hectare aan N. de Jong, Veenhuizermiddelweg te Heerhugo waard (Noord); b. de perceelen bouwland nos. 11 en 12, ter grootte van resp. 0.48.00 H.A. en 0.51.50 II.A., voor eene pacht som, berekend naar f84.per Hectare, aan J. Beers te Heerhugowaard (N.), D no. 1. Aldus wordt be sloten. 9. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen de nog onverpachte perceelen bouwland (nos. 1, 2, 4 t.m. 6, 23 en 31) tot 26 December 1933 on dershands te verpachten aan gegadigden, die naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komen, voor eene pachtsom berekend naar f84,per hectare. 10. Voorstel tot vaststelling van den pensioens grondslag van W. T. J. Buddendorf in diens betrek king van hoofd der school voor openbaar gewoon la ger onderwijs, ingaande 1 November j.1. De Voorzitter licht toe, dat door wijziging van de jaarwedde ingaande 1 November wegens verhooging van dienstjaren, ook de pensioensgrondslag opnieuw moet worden vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 11. Voorstel om aan H. B. 'Heieman wederom on dershand te verpachten de schutsluis aan het Oude Niedorper Verlaat voor den tijd van 1 Januari 1933 tot 1 Januari 1934, zulks voor eene pachtsom van f650, De Voorzitter deelt ter toelichting mede, dat hier omtrent overleg is gepleegd met het gemeentebe stuur van Nieuwe Niedorp, aan welke gemeente be doelde sluis in mede-eigendom toebehoort. B. en W. van Nieuwe-Niedorp hebben bericht, het wensche- lijk te achten de pacht te continueeren, met welke zienswijze het gemeentebestuur van Oude Niedorp zich vereenigt. De pachttijd loopt thans tot 31 De cember a.s. Het wordt gewenscht geacht wederom voor een jaar te verpachten. Overeenkomstig het voorstel wordt zonder discus sie of hoofdelijke stemming besloten 12. Voorstel om aan K. Mul te Zijdewind onder hands te verpachten een perceeltje tuingrond te Zij dewind. De heer Kolkman vraagt, of het voorstel inhoudt, dat het perceeltje voor een jaar of langer wordt ver pacht. De Voorzitter antwoordt, dat het perceeltje was verpacht voor een jaar tot December a.s. Het ligt in de bedoeling het ook nu weer voor een jaar te ver pachten. Conform het voorstel wordt besloten. 13. Benoeming van een lid van het bestuur der Protestantsche Armvoogdij wegens periodieke aftre ding op 1 Januari 1933 van D. Kriller. Aanbeveling: no. 1. D. Kriller; no. 2 A. van Zoonen. De Voorzitter deelt mede, dat deze aanbeveling van B. en W. overeenkomt met de door het bestuur inge zonden aanbeveling. Tot stemming overgaande, worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan op den heer Kriller 6 stemmen en op den heer Van Zoonen 1 stem, zoodat is verko zen de heer Kriller. De Voorzitter feliciteert den heer Kriller en deelt mede, dat aan het bestuur van deze benoeming schriftelijk kennis zal worden gegeven. 14. Benoeming van een lid der commissie van toezicht der Protestantsche Armvoogdij, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1933 van C. Wits- meer. Aanbeveling: no. 1. C. Witsmeer; no. 2. K. Kooij Pz. De Voorzitter herhaalt ten aanzien van deze aan beveling de bij het vorig punt gedane mededeeling. Tot stemming overgaande worden uitgebracht 7 stemmen, welke op den heer Witsmeer worden uit gebracht, zoodat mot algemeene stemmen is benoemd de heer C. Witsmeer. Van deze benoeming zal even eens schriftelijke mededeeling geschieden aan het bestuur der Protestantsche Armvoogdij. 15. Rondvraag. De heer Waiboer vraagt, of het Provinciaal Water leidingbedrijf voor zijne rekening de opbrekingen, welke in den Reiderswcg zijn gedaan, moet herstel len en of de herstellingen, welke eerder noodig wa ren, door dat bedrijf ten genoegen van het gemeen tebestuur worden uitgevoerd. De Voorzitter antwoordt, dat met het Prov. Water- elidingbedrijf, het Prov. Electriciteitsbedrijf en hst gasbedrijf der gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp eenige jaren geleden is overeengekomen, dat herstel lingen aan een gesloten wegdek bij opbreking van dat wegdek door die bedrijven, vanwege het ge meentebestuur worden uitgevoerd. Daardoor heeft het gemeentebestuur het in zijn hand, dat de herstel lingen geschieden zooals het behoort. De kosten van herstellingen komen voor rekening van het bedrijf, die het wegdek heeft opgebroken. Ook deze kosten zijn vastgelegd en bedragen f3.50 per vierkante me ier, waarbij gedeelten van een vierkante meter voor een geheel worden gerekend. Hierna niemand der leclen meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11