De nieuwe winkel der Coöperatie te Zuidscharwoude. Het Kamerlid Mr. Duijs te Noordscharwoude. CALLANTSOOG St. Nicolaasfeest der O. L. schooL Zaterdagmiddag 3 December. Hoewel de kalender den vijfden nog niet aanwijst, is de zaal van het Dorpskof- fiehyis stampvol. Want behalve de leerlingen der school een dikke honderd in getal, zijn veel ouders en belang stellenden gekomen om te genieten van het vroolijke kinderfeest en om misschien nog eens zelf de romanti sche SL Nicolaasgestalte van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen. Het hoofd der school, de heer A. van Meerten opent te kwart voor twee het feest, heet de ouders welkom en hoopt dat er veel genoten zal worden. En nadat een kwartiertje van wachten op den Goedheilig man ver streken is. gedurende welke tijd de toepasselijke liedjes worden gezongen, verschijnt de Sint. vergezeld van zijn onafscheidelijken helper, zwarten Piet. Spanning is op aller gezicht te lezen! De bisschop be stijgt het podium en richt een vriendelijk, soms verma nend woord tot het jeugidg deel van het auditorium. Hij laat enkele kleintjes bij zich komen en steeds verlaten dezen hem met blij-lachend gezicht en een handvol lek kers uit*den diepen zak van Pieterbaas. Terwijl St Ni col aas nu een rustig plaatsje krijgt wordt een begin gemaakt met de verschillende num mers, die op het programma staan. De kinderen van de hoogste klassen zingen een viertal twee- en drie-stem mige liedjes onder leiding van hun onderwijzer. Met een hartelijk applausje wordt dit optreden be loond. Ook de „Kampliedjes", geestige, aardige wijsjes, met een grappige tekst, gezongen door de derde en vierde klasse onder leiding van hun onderwijzer, den heer H. J. Schut, oogsten veel succes. Zoo or.der de bedrijven door doet de jeugd zich te goed aan een lekker kopje chocolade en een knappend speculaasje. Daar verschijnen eenige Japansohe jonge dames ten tooneele. die dansen en zingen alsof hun wieg werkelijk in Yokohama of Tokio gestaan heeft, inplaats van aan de lage oevers der Noordzee. Keurig in de maat. in hun aardige costuums, met heldere stemmen en zonder plankenkoorts werken zij hun nummertjes af. welke met groote instemming werden begroet. De da mes Brouwer en Van Meerten, die de leiding van dit nummer hadden, zien hun arbeid ruimschoots beloond. Hierna volgt, op te voeren door leerlingen uit de drie hoogste leerjaren, het tooneelstukje: „De kok en de dieven", door Johan Schaake. En het is nu eens geen groote-mensohen-stuk voor kinderen, maar een gemak kelijk te begrijpen en uitstekend geschreven stuk voor kinderen. Hoe wordt er geschaterd om de Moorsche bediende van den z_g. Prins. En dan die waard met zijn grappig puntbaardje, die zoo heerlijk onder de pan toffel van de vinnige bazin zat. Wat houdt die Jan Olie bol zijn klanten, die dieven blijven te zijn, prachtig voor den gek. En als tenslotte waardin, waard en knecht ook nog op hun stoelen geplakt zitten, dan kan de pret geen grenzen. De jeugd applaudiseert dan ook geducht aan het slot van dit mooie stukje. Het. wordt echter voor Sint en zijn knecht tijd om op te stappen: zij moeten nog heel wat afreizen in de ko mende dagen. Met leede oogen ziet de jeugd hen gaan. maar de spijt wordt getemperd als de bisschap meedeelt, dat hij nog iets voor hun heeft achtergelaten. Na eenige malen getracteerd te zijn door de commis sieleden, volgt het slotnummer: een poppekastvertoo- ning door den heer en mevr. Van Meerten, getiteld: „Jan Klaasen als kok". De oud-hollandsche poppenkast heeft toch altijd nog veel succes, zoowel bij jong als oud. Geschaterd wordt er om de malle capriolen van Jan ,en zijn domme vrouw Katrijn. Zelfs de allerklein ste kinderen konden van deze vertooning genieten en staken dit niet onder stoelen of banken, maar deden luid mee. Zoo nadert het einde van dezen middag van popelende hartjes en blijde gezichtjes. Elk kind ont vangt een pakket, dat St. Nicolaas heeft achtergelaten en zoo trekt een ieder vroolijk en voldaan huiswaarts. Wij mogen tenslotte oonstateeren dat do commissie van voorbereiding haar werk op waardige wijze be loond ziet LANGEND IJ K Met de besluiten van 3 gemeenteraden (Zuid- en Noordscharwoude en Broek op Langendijk) om de loonen en salarissen van het personeel der Gemeen schappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pancras te verlagen, is er voorloopig nog geen eind aan deze zaak. Daar op den reglementair bepaalden datum slechts 1 der gemeenten de begrooting niet had goedgekeurd, moest worden aangenomen dat 4 geen bezwaren hadden. Mocht de Commissie van Be heer over de Lichtbedrijven nu besluiten, net te doen of alle gemeenten tijdig haar besluit hebben inge zonden, dan zal, naar men ons meedeelde, door Com missieleden in beroep worden gegaan bij Ged. Staten. Met den handel in andijvie is het gedurende ver schillende weken zeer slecht geweest; ze was bij het onverkoopbare af. De laatste week kwam er eenige opleving, zoo zelfs, dat mooie struiken tot 3 ceut op brachten. De meeste wordt voor eigen risico naar Amsterdam gezonden; over de veiling heeft geen ver koop plaats. Ook wordt ze wel door opkoopers ge kocht, die ze dan zelf weer aan den man trachten te brengen. Een bouwer in Zuidscharwoude had er in de afgeloopen week nog 50.000 struiken op den akker staan. We vernemen echter nu, dat het met den gragen handel weer gedaan is, en dat men blij mag zijn, gemiddeld 1 cent per struik te maken. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gehouden inventarisatie van den voorraad stapelproducten op 1 December j.1., bleek, dat naar schatting aanwezig waren: 67 wagens roode kool (139); 104 gele (117), Deen- sche witte 86 (91), uien 20 (26), peen 6 (3), totaal 283 f376). De getallen tusschen haakjes zijn die van het vorige jaar. Burgerl. Stand over de maand Nov. 1932. Geboren: Cornelis, zoon van Antonius Kaag en Em ma Dekker. Dieuwertje Guurtruidt, dochter van Dirk Krap en Marie Kliffen. Aris Jan, zoon van Cornelis Kout en Antje Zijp. Overleden: Antje Zeeman, oud 80 jaar, wed. van Klaas Hart. Anna Maria Wahlen, oud 78 jaar, ge huwd met Hendrik I-Iorio. Trijntje Kist, oud 47 jaar, gehuwd met Pieter Kramer. Getrouwd: Jacob van Tuin en Anna de Boer. Ondertrouwd: Dirk Goed en IJtje Engel. OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand. Over de maand November 1932. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Kaag en Trijntje Schouten. Klasina Johanna, dochter van Jo- hannes Stoop en Elisabeth Goudsblom. Overleden: Truus Kamp, 16 jaar, dochter van Pie ter Kamp en Catharina Overtoom (overl. te Bemmel). Antje Keijzer, 64 jaar, echtg. van Jacob Timmerman. Cornelis Ivooij, 86 jaar, wedn. van Aaltje Kramer. Ondertrouwd: Gerrit Keuken t.e Nieuwe Niedorp en Grietje Borst. Getrouwd: Willem Luijting te Zuidscharwoude en Nellie Hendrina Vos van Zon. Machiel Ooijevaar te Noordscharwoude en Petronella Quax. Loop der bevolking. Ingekomen. S. Stam van Koedijk naar A 192. D. Nap van Amsterdam naar Spoorstraat A 29. Vertrokken: T. van der Molen naar Amsterdam. Lepelstraat 20c. N. H. Vos van Zon naar Zuidschar woude B 101. M. J. Maars naar Noordscharwoude A 125. J. Keizer en gezin naar Noordscharwoude A 126. A. Bakker naar Barsingerhorn. P. Quax naar Noordscharwoude, Gaspad. M. Visser en gezin naar Amsterdam, le Oosterparkstraat 92. H. Roos en gezin naar St. Pancras, Dorpsstraat 215. Zaterdag was het voor de Coöperatie „Nieuwe Leven" een gewiehtigen dag. De nieuwe winkel zou nJ. offici eel worden geopend. De boven den winkel gelegen pakkamer was voor deze gelegenheid in een receptiezaal herschapen, waar het bestuur en de genoodigden zich te pl.m. 2 uur ver- eenigden. De Voorzitter, de heer Jr. Glas heette alleen hartelijk welkom op deze voor de Coöperatie zoo gewiehtigen dag. Spr. gaf in korte trekken weer, wat er in de 12 jaar werken is geschied. In de bakkerij zijn 2 maal nieuwe ovens gebouwd en tenslotte is men tot een nieu wen winkel gekomen, waarop men trotsch kan zijn. Spr. hoopt en vertrouwt dat de coöperatie groot zal worden gemaakt. Spr. heette den burgemeester hartelijk wel kom. en wees er voorts op, dat deze nieuwe winkel ook voor de gemeente als zoodanig een groote aan winst is. En niet alleen door dit gebouw is de coöpe ratie van belang voor de gemeente, ook door het personeel, dat in de coöperatie werk vindt is het van belang. Spr. hoopte, dat de burgemeester het met ons allen zal beleven, dat de winkel te klein zal blijken te zijn. Verder heette spr. de „Commissie van negen" hartelijk welkom, hun dank betuigend voor het in staat stellen tot de wederopbouw der coöperatie. Spr. bracht den coop. van Alkmaar dank voor de tegenwoordigheid en hoopte, dat de samenwerking, welke er tusschen Nieuw Leven en de Alkmaarsche Coöperatie bestaat, en goede resultaten afwerpt, zal blijven bestaan. Voorzitter heette de coöperaties van Winkel en Den Helder hartelijk welkom en hoopte op aangename sa menwerking aan het Internationale gebouw. Spr. dank te Notaris van Leersum te Winkel hartelijk voor de hulp bij de oprichting en de uitvoerders van het gebouw de hoeren A. Zuidscharwoude en C. de Geus voor de goede aflevering en den opzichter den heer Rutsen. voor zijn betoonde ijver en trouwe opkomst naar het werk. Den Gebr. Zijp werd hulde gebracht voor het magnifieke schilderwerk, Spr. deelde mede. dat de Handelskamer niet vertegenwoordigd kon zijn. Spr. heeft met den heer Mammen een bezoek gebracht aan het nieuwe gebouw der Handelskamer te Rotterdam en het is spr. gebleken dat als er in de coöperaties wordt gewerkt, er veel te bereiken is. Ook de Pers werd hartelijk welkom gehee- ten en dank gebracht voor het steeds bereid zijn de ver gaderingen der vereen, bij te wonen. Spr. hoopte hem nog vele malen op visitie te hebben. Spr. wees op de goede samenwerking met het perso neel en den personeelraad. Diep onder den indruk brengt spr. den heer Mammen, den bedrijfsleider woor den van dank voor zijn werkzaamheden in het belang der zaak. waarmee de aanwezigen door applaus instem men. Spr. ging hierna de uitbreiding der gebouwen na en hoopte, dat het het bestuur en den bedrijfsleider gege ven mocht zijn de zaak te doen groeien en bloeien, niet alleen in het belang der gemeente Zuidscharwoude. doch ook in het algemeen belang. (Applaus). Hierna voerde de burgemeester, Jhr. Van Spengler het woord, zijn dank uitsprekende voor de tot hem ge sproken woorden en voor de uitnoodiging hier aanwezig te willen zijn. Spr. feliciteerde den voorz. met *t nieuwe gebouw, zeggende, dat Zuidscharwoude dit zeer op prijs stelt. Het gebouw is een sieraad voor de gemeente. Het getuigt van moed. om in dezen slechten tijd zoo'n ge bouw te doen verrijzen. Spr. wenschte, dat er groote zegen op de arbeid mocht rusten. Spr. sprak zijn spijt uit, dat de heer P. Zeeman we gens gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn, maar hoopte dat hij nog in lengte van jaren van den groei en den bloei der zaak getuige mocht zijn. De voorzitter dankte voor deze woorden. Een goede buur is beter dan een verren vriend, zeide spr. en hoop te, dat men goede buren zal blijven. De Voorzitter deelde mede. dat een sohilderij door het personeel is aangeboden, waarvoor spr. dankte. We zul len trachten de loonen zooveel mogelijk op peil te hou den. Hierna wijdt spr. eenige woorden aan den vorlgen voorzitter, den heer P. Zeeman, wien spr. hartelijk dank brengt voor het vele werk, wat deze voor de coöperatie heeft gedaan. Zijn ideaal was steeds „voouit". Vervolgens sprak de heer T. Kostelijk van Heiloo, na mens de commissie van Negen, het bestuur hartelijk ge- lukwenschend met den nieuwen winkel. Spr, wees op het vele, wat is gepasseerd. Als men Mammen niet had gehad, zeide spr., hadden we dit niet kunnen bereiken. De vertegenwoordiger van de Coop. Alkmaar felici teerde met het nieuwe gebouw en noemde dit een sym bool voor de coöperaties. De kapitalistische maatschap pij heeft gefaald en m en moet komen tot de coöpera tie met zijn geregeld productieve systeem. Spr. hoopte dat de samenwerking met Zuidscharwoude zoo sterk eal zijn als dit gebouw. De afgevaardigde van Den Helder wenschte het be stuur veel geluk en wees op het feit, dat ondanks alles, de coöperaties in deze kapitalistische wijze bloeien. De heer Rutsen herinnerde op humoristische wijze aan ver schillende voorvallen gedurende den bouw en hoopte.dat dit gebouw meer leven in .Nieuw Leven" mag brengen De heer Van Leersum, van Winkel, heeft bewonde ring voor den moed van het nieuwe bestuur om op de puinhoopen van de oude een nieuwe coöperatie op te bouwen. Spr. wenschte het bestuur hartelijk geluk, ook met de krachtdadige leiding en maakte mevrouw Mammen een compliment voor de wijze waarop zij haar man ter zijde staat. De Voorzitter onderstreepte deze woorden van dank aan den bedrijfsleider en diens echtgenoote, welke zoo'n groot aandeel in den opbouw hebben. Secretaris De Jong drukte zijn genoegen uit, in het testuur der coöperatie te zitten en was dankbaar voor de aangename samenwerking met den heer Mammen. Tenslotte voerde de heer Mammen het woord. Spr zeide getroffen te zijn door de belangstelling en de waardeerende woorden. Spr. dankte den heer Van Leersum voor zijne aanwezigheid. Spr. merkte op. hoe duister het er 11*4 jaar geleden voor stond. Spr. zeide dat .als de distributie beter geregeld was geweest, men nu niet zoo in de misère zou zitten. Spr. wees er op, dat de gebouwen, inventaris en auto's op de balans elk voor f 1.voorkomen, wat alle verwachtingen heeft overtroffen. Spr. wees er op, dat de coöperatie de prijsregclaar is. wat nu weer is uitgekomen met de meeltrust, waar de coöperaties niet verpicht worden aan deel te nemen. De voorzitter dankte hierna allen voor de gesproken woorden en voor de vele bloemstukken. Spr. vond het echter jammer, dat de plaatselijke raad van Langen dijk niet aan de uitnoodiging gehoor heeft gegeven. Zii toch moeten de coöperatieve beweging voorstaan. Spr. dankte allen, die wel aan de uitneodiging gehoor hadden gegeven voor hunne aanwezigheid. Door eenige dames werd thee en gebakjes geserveerd, waarna men overging tot de bezichtiging van het ge bouw. Het gebouw is opgetrokken van roode boomschors steen en met donkere voeg bewerkt. Boven de pui zijn lichtramen uitgevoerd in glas en lood met opschrift: Qooperatie fcieuw Leven U.A. en Haka, het Co- operatieve merk. 't Plafond van den winkel is uitge voerd in Beaver Bord, de wanden en toonbank zijn bezet met voorvitrine, wandvitrines en etalagekasten van eikenhout. De vitrineB zijn alle voorzien van aparte verlichting. De vloer en toonbankbladen zijn van kunst graniet en 't geheel is in passende lichte tinten geschil derd. Het kantoor, aansluitende aan den winkel en van buiten af direct bereikbaar door een apart gangetje, is voorzien van een brandkluis en gedeeltelijk uitgevoerd met verlaagde plafondjes, wat aan het geheel een in tiem karakter geeft. Voor de verbindingsdeur van den winkel en kantoor is een bordes, met drie treden, van waar men een prachtig overzicht over den geheelen winkel heeft. Door een deur komt men van dit bordes in de achtergang, waarin de ingangen naar den kelder en toiletten zijn geplaatst, benevens de trap naar boven De bovenverdieping is in tweeën verdeeld, in een ver gaderzaaltje en een bergplaats. Het geheel is voorzien van centrale verwarming, waarvan de kachel in 't bestaande pakhuis Is geplaatst. De garage is tegen het broodmagazijn gebouwd en aan de voorzijde afgesloten door schuifdeuren, welke open geschoven een doorrijrulmte geven van pl.m. 9 Meter. Voor de garage is een pleintje gemaakt voor het schoon maken der auto's. Dit plein kan aan de voorzijde door een schuifdeur worden gesloten. De winkel geeft, vooral 's avonds als deze verlicht is, van buiten af een keurlgen indruk en het geheel kan zeker een aanwinst voor <ïe gemeente worden genoemd. Vermelden wij nog, dat niet minder dan 27 bloem stukken getuigden van de belangstelling van leveran ciers, zustervereenigigen en particulieren. Zaterdagavond sprak de heer Mr. J. E. W. Duys in de zaal van „Concordia" over de S.D.A.P. en de steun aan den Tuinbouw. De zaal was bijna geheel bezet. De heer J. v. d. Abeele opende de vergadering met een woord van welkom, er op wijzende, dat het goed gezien was, om de geheele zaal te nemen, daar, sinds verleden jaar, toen men aan de halve zaal voldoende had, de gedachten onder de menschen zich wel hebben gewijzigd. Verleden jaar werd gevraagd: „Crediet of steun" en was het antwoord, dat crediet voldoende was, wat nu echter niet wordt gehoord. Hierna verkreeg de heer Duys het woord, eraan her innerende, dat het nog niet lang geleden was, dat spr. in deze zaal heeft gesproken. Toen was er sprake van een door de Regeering in te dienen wetsontwerp, tot steun aan den Tuinbouw. Onze vraag was toen, wat noodig was. Spr. wil den onder de tuinders heerschen- den nood niet beschrijven, omdat men er hier midden in zit en het aan den lijve ondervindt. Op een andere plaats is het wel noodig, dat van dezen nood wordt gesproken, n.1. dat deze niet tot aan de lippen maar tot over de lippen is gestegen. Wat moet er gedaan worden, wat zal er gedaan worden en wat is er ge daan, vroeg spr. zich af. Spr. herinnerde er aan dat verleden jaar werd geadviseerd om cediet te ver strekken. en spr. naar aanleiding daarvan in de Ka mer vertelde, dat de menschen reeds uitgecrediet wa ren en dat er in een drietal plaatsen reeds schulden aan neringdoenden bestonden van f 160 a f 170.000, ging er een gemompel door de Kamer of dat nu wel zoo was. Spr. heeft verder gewezen op de nood der ne ringdoenden. Voor één ding heeft spr. crediet goed geacht en wel voor de Inkoopvereenigingen, die de Kunstmest voor den Tuinbouw aankoopen, omdat het land in goede conditie moest worden gehouden, zoo dat men als de tijd weer kwam, dat men goeden afzet voor de producten kon vinden, direct in staat was, weer te beginnen. Doch naast dit crediet moest „steun" worden verleend. Maar in de Kamer zeide men, wat weet die Duys er nu van en was het net of iemand niet mag spreken over iets, wat hij niet door en door weet, dcch Tweede Kamerleden moeten toch het alge meen belang behartigen. Spr. is geen tuinder,doch weet wal dat als men geregeld contact houdt, men te weten komt, hoe het gaat en een nul is voor een Tweede Kamerlid evengoed een nul als voor een tuinder. Men kan het wel begrijpen, doch moet het ook willen, het in het hart hebben. Doch als het niet in hun kraam te pas komt, dan krijgt men de landbouwspecialiteiten. De definitie van een specialiteit is een straatveger, die niet vegen kan. Als voor Noord-Holland zittend Kamerlid heeft spr. zich afgevraagd wat de belangen der menschen zijn. Patroon en arbeider waren van meenïng, dat crediet geen kwaad kon, doch dat de groote massa van oordeel was, dat een steunregeling moest komen. Gehouden stemming wezen uit, dat de verpletterende meerderheid voor steun was. Doch de Kamer waa door de groote bonzen op tuinbouwgebied, zooals Val- star en Slot, die zich aanmatigden, de vertegenwoor digers der tuinders te zijn, geadviseerd om crediet te verleenen. Spr. heeft niets tegen deze menschen, doch als men vertegenwoordiger is moet men niet zoo doen Ze vertegwoordigen de tuinbouw in geen opzicht, doch staan bij de regeering in een goed blaadje. Spr. kan ook wel een ridderorde bekomen binnen 14 dagen, als hij de regeering maar dank betuigde en stijkages maakte. Spr. herinnerde aan de gehouden besprekingen met den Neutr. Bond. waarin werd gezegd, dat de SD.A.P. niet genoeg aandacht aati enkele punten besteed had, doch na voorlezing der handelingen van de Tweede Kamer bleef er niets van deze aanmerkingen over. Spr. motiveerde het tegenstemmen tegen het voorstel van Wijnkoop om 25 millioen beschikbaar te stellen. Het wetsontwerp kon niet worden geamendeerd. Op de begrooting stond de steun aan den tuinbouw Pro Memorie geboekt, zoodat dit een blanco crediet betee- kende, wat de heer Wijnkoop nu wilde beperken. En al was de po9t op f 25 millioen gebracht, had het toch niet geholpen, daar de regeering niet meer wilde geven dan 5 millioen. Zkio'n ontwerp wordt vergezeld van een nota, waarin zoo ongeveer wordt gezegd, hoe de Mi nister het geld wil besteden. De Kamer kan hier niets aan veranderen, maar alleen een motie indienen waar in een uitspraak van de Kamer is neergelegd. Daarom heeft spr. een motie Ingediend om het bedrag niet te beperken. Spr. wees er op, dat als wel eens werd ge spot met de Chrïstelijken, dat dan niet wordt gespot met God of Kerk, doch met wat de menschen er van maken. Kersten zegt altijd „Mijn God". Spr. heeft eens tegen Kersten gezegd, van mijn lorgnet, mijn sigaar enz. te spreken en zoo doet gij met God. Het zal beter zijn als God eens zegt „Mijn Kersten". Applaus. Er wordt gezegd, dat klassenhaat wordt gepredikt, doch dat is onwaar. Het gaat niet tegen de personen van de kapitalisten, doch tegen het stelsel. De men schen zijn thans het slachtoffer van de dingen. De theorie van iedereen gelij kkan niet bestaan, want we zijn niet allen gelijk. Men moet zich afvragen wat het socialisme wil. Het portret, wat er van wordt opge hangen, deugt niet. Het gaat om de richting, om den wil om voor de kleinen te werken. De moties werden verworpen met een beroep op Valstar enz. Met het uitvoeren van de credietregeling heeft men 8 maanden noodig gehad en bleek, dat men er niet veel aan had, doordat er verschillende schulden werden afgehouden. Daarna hebben de tuinders zichzelf ge roerd en werden ook de specialiteiten wakker en hebben gezegd, kom maar met een beetje steun. De Commissie-Lovink heeft gezego, dal er f 20.000.000 noo dig was voor een behoorlijke steunregeling, maar dat was veel te duur. 5 millioen was voor de tuinders zat. Als het nu eens 20 millioen voor een oorlogsschip was geweest? Het is 16 December 1931 als ieder om steun roept, terwijl Valstar schrijft over crediet. 26 Augustus schrijft Valstar in de Tuinderij woorden van waardee ring voor de tweemaal verstrekte credieten, maar het bracht geen verlichting in d ennood. Als 'n maatregel om hierin te voorzien werd een toeslag op het product genoemd. De eigen mannen hebben de tuinders verle den jaar naar de slachtbank gebracht Ze hadden de tanden moeten laten zien. Nu komen ze om steun. Spr. wijst op het vertrouwen van die men schen op de regeering. Spr. leest uit de handelingen wat spr. in de Kamer over deze 5 millioen heeft gezegd. Dat ze veel te laat kwam en dat het te gering was en te hebben aangedrongen op opheffing der limiet. De suikerbieten krijgen evenveel steun als de waarde op de wereldmarkt bedraagt. De geheele productie van den op geregelde tijden, en neem zoo noodig 'savonds een Foster s Maagpil De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 pa flacon. tuinbouw was normaal f 100 millioen, nu 50 millioen en de tuinbouw krijgt 5 millioen. Ook heeft men 1930 als een normaal jaar beschouwd, wat toch wel degelijk een crisisjaar was. Het plan der oommissie-Lovink waa te duur omdat het arbeidsloon nu weer lager is. Spr. heeft tegen den Minister gezegd, nog een paar jaar te wachten, dan is er heelemaal geen arbeidsloon meer. Voor inlichtingen heeft spr. den heer K. Singer van Wij- denes ultgenoodigd in Den Haag te komen, wat ook is gebeurd. Deze heer heeft gezegd dat bij een loon van f 18 per week f 27 millioen en bij f 15 per week f 21 millioen steun noodig zou zijn. Spr. heeft dit genoemd om aan t.e toonen, dat de 5 millioen veel te weinig was, doch heeft geen vast bedrag gevraagd. De interruptie van den heer Oud, dat ik 27 millioen heb gevraagd om Wijnkoop te overdonderen heeft dus geen waarde. De minister begint bij de 5 millioen en vraagt zich af. wat hij er van kan doen. Spr. begint echter bij de tuinders en vraagt wat ze noodig hebben. O wordt nog wel eens Sint Oud. de beschermheilige der rechterzijde.Door deze moties ligt de verantwoordelijkheid vast en kan de tuinder vaststellen, waar hij aan toe is en waar hij moet staan. Spr. heeft In zijn bijna 25-jarig Kamerlid maatschap !n de oogen der heeren nog nooit een goede redevoering gehouden, doch daar trekt spr. zich niets van aan. Het zijn spr.'s decoraties. Spr. gaat verder uit de „handelingen", waarin wordt vermeld, dat spr. het ongewenscht acht dat doorgedraai de producten niet voor den garantieprijs in aanmerking zullen komen. Deze motie werd met de rechtschen te gen verworpen. Ook tegen executies wegen6 hypotheek schuld moeten maatregelen worden getroffen. De inner lijke zorg, dat alles zal worden verkocht, waarvoor men gezwoegd en geploeterd heeft en onafhankelijk van eigen wil van het plaatsje af moet, drukt den menschen het meest. Het is best mogelijk, dat de staat ingrijpt en spr. verwijst daarvoor naar de in 1914 in één dag aan genomen wet, waarbij den schuldenaar het recht werd gegeven om bij het kantongerecht 6 maanden uitstel van betaling te vragen en steeds na het verstrijken van dien termijn weer. Deze wet heeft 12 jaar gegolden en ie in 1926 ingetrokken, oipdat er geen aanleiding meer voor was. Nu heeft men zéér veel bezwaren tegen een dergelbko wet en wordt één lijn getrokken tegen de S.D.A.P. als ze voor de kleinen opkomt. Spr. wees er op. dat het socialisme de wetenschap is dat in het verleden het heden en in het heden de toe komst is. Het is geen utopie. De soc. democratie bestu deert de wereld, die er niet altijd zooals nu heeft uit gezien. De techniek is altijd in een groeiproces. Van handwerk tot machine, waarmee het kapitalisme zijn intrede in de wereld heeft gedaan. De Fransche revolu tie was het uiterlijk en de „stoom" het innerlijk hier van en het gevolg, dat de menschen andere verlangens hebben gekreigen. Deze crisis is het kraken van het kapitalistische stelsel en evenals het kapitalistische stel sel op het feodale stelsel volgde, wacht het socialisme op het vertrek van het kapitalisme. Hiervan zijt gij allen de levende getuigen. Wij hopen dat deze overgang zonder geweld zal gaan. doch door het fascisme en de andere middelen welke worden aangewend, zal de ex plosie zooveel te sterker zijn. Spr. herinnerde aan zifn spreekbeurt op Urk, waar een S.D.A.P.'er eenige jaren geleden niet behoefde te komen en wear nu een *aa! vol was met toehoorders. Spr. hoopte, dat vele tuinders zullen begrijpen, dat het socialisme niet Is een leer van haat en nijd. doch een van vrede en geluk, en kennis zullen nemen van de be ginselen van het socialisme. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om den strijd te strijden met ïtlles wat men in zich heeft. Tot de jongeren zeMe spr.: „zaai en gij zult oogsten." Niemand kan een wereldoorlog keeren door de Inter nationale verschillen. De arbeiders hebben echter niet die internationale verschillen en kunnen elkander de hand reiken. Spr. gaf in overweging zich in die rijen te scharen. Men zal wel eens schrammen oploopen van de tegenstanders, dooh dat zijn de decoraties. Men moet het nieuwe jaar ingaan onder de roode vlag. niet rood van het bloed, doch van de nieuwe dageraad. (Applaus). Na eenigen tijd te hebben gepauseerd vroeg de heer Jb. Strijbls van Harenkarspel, hoe Mr. Duys dacht over de handelwijze van het gemeentebestuur van Haren karspel, die van de rentelooze credieten ontvangen steun bedragen hadden ingehouden en of dit wel mocht. De heer Duys antwoordde, dat de gemeente volgens de wet het, recht heeft dit te doen, doch het is niet recht vaardig en redelijk. Spr. wees op 't feit. wat in Huizen is voorgevallen met de erfgooters. Als iemand in staat is, terug te betalen, is hij er toe gehouden, doch het. is de vraag of iemand die b.v. f 100 crediet ontvangt en onder de schulden zit, in staat kan worden geacht het terug te betalen. Daarvoor zou een proces moeten wor den gevoerd. Spr. noemde het geval te Hulzen een God vergeten schandaal" en gaf den heer Strybls de vrijheid dit in zijn naam aan den burgemeester van Harenkars pel te vertellen. Spr. gaf den tuinders van Harenkarspel den raad. het heele stelletje uit den raad te wiepsen. Hierna sloot de heer Van der Abeele de vergadering met een woord van dank. WINKEL Burgerlijken Stand. Geboren: Corrie, dochter van Tames Jacobns Kuij- per en van Grietje PetroneLa Weij. Aatje, dochter van Lucas van der Bel en van F.liza Marie Strobbe. Overleden: Cornelis Reijer Hannema, oud 1T dagen. Huwelijken: Geene. Loop der bevolking. Ingekomen personen: J. Noorman en gerin van Barsingerhorn; C. Poortvliet van Medemblik; W Mn van Barsingerhorn. Vertrokken personen: Jb Fijnheer naar Nieuwe Niedorp; Alida Kater naar Nie iwe Niedorp: KI. Schiphof naar Het Bildt; Br. Gorter naar Medem blik: Abr. van Dijk naar Anna Paulowna; S. C. J. Middelkoop en echtg. naar Hoorn; S. Zwaag naar Opsterland; IJ. Tiemersma en gezin, naar Medemblik. SINT MAARTEN Burgerlijken Stand. «ver de maand November 1932. Geboren: Cornelis Petrus, zoon van Gerardus Borst n Katharina Meereboer; Antje Maria, dochter van vlaas Nottelman en Kornelia Doorn; Jon, zoon van Johannes de Geus en Aaltje Korf; Hielkje, dochter van Cornelis Meijles en Trijntje Gja'.teina. Gehuwd: Johannes Lentz. oud 28 jaren en Teetje de Geus, oud 26 jaren; Nicolaas Duin, oud 26 iaren en Frederika Geertruida Mulder, oud 22 jaren. Overleden: Antje Jonker, oud 61 jaren, echtge noote van Abraham Nottelman; Grietje Wildeboer. oud 54 jaren, echtgenoote van Jan Visser. HARENKARSPEL DIRKSHORX. Abusievelijk is bij de herkozen leden voor het kies college der Ned. Herv. Gemeente te Harenkarspel ver meld de heer A. Kistemaker. Dit moet zyn de heer I Berkhouwer,

Schager Courant | 1932 | | pagina 8