NIEUWJAARSGROETEN a 50 cent. De B rabantsche Brief van Dré. DE ROMAN VAN EEN WINKELJUFFROUW. Het afscheid van de trompet New-York in financieele moeilijkheden. WEENEN SLAAT OOK EEN RECORD. Het wrak van de M2. Weinig eerbied voor den dood. Die de afdecling huwelijksgeschenken onder haar leiding had. De mengeling van blij- en treurspel, die het bruldsboek haar onthulde. Ten slotte zelf ln het geheim met een mll- lionairszoon getrouwd. De Entrelsche bladen zijn er achter gekomen, dat den J9cn September te Genève in alle stilte het huwelijk is voltrokken tusschen den zoon en erfgenaam van den Amerikaanschen millionair Barney Barueh en mejuf frouw Winifred ..Dinkie'1 Monn. een Londensche win keljuffrouw. Bernard Mannes Baruch Jr. is dertig jaar oud. zijn vrouw 28 jaar. Dinkie Mann is jarenlang win keljuffrouw geweest bij Fortnum en Mason in Picca- dlUy, waar zij de afdeeling huwelijksgeschenken onder haar leiding had. Als zoodanig had zij het z.g. brulds boek ln beheer. Dat is een boek waarin verloofde meis jes hun verlanglijstje schrijven, zoodat de koopers van presenten een keus kunnen doen en niet het gevaar Joopen iets uit te kiezen wat reeds door een ander ge geven is. Een verslaggever van de Daily Express had toevallig met mej. Mann kennis gemaakt bij het koopen van een cadeautje. GelUk honderden anderen, zegt hij, werd ik getroffen door haar bijzondere schoonheid, haar prachtig blonde haar. haar fraai gevormde neus en haar regelmatige tanden, benevens door haar cynisme. Dit toonde zü niet onmiddellijk, maar het was op dar oogenblik stil In den winkel, wat mij gelegenheid gaf een praatje met haar te maken. Zij vertelde mij van de mengeling van blij- en treurspel, die het bruldsboek haar onthulde. Terwijl zij sprak vroeg lk mij af waarom ze zelf nog niet getrouwd was. Zoo'n mooi meisje. Ik wist toen niet, dat zij verloofd was geweest met den millio nair, waarmee zij nu getrouwd is en dat zij dit engage ment verbroken had. „Geen wonder dat zij cynisch was. Dag in dag uit kwamen er heel wat mindere meisjes dan zij haar naam in het bruldsboek schrijven. Zij vertelde mij het was twee maanden voor zij zelf zou trouwen dat er vijf soorten presenten zijn. afhankelijk van de meerdere of mindere kennis tusschen den gever en de bedachte. Niet meer dan drie ontmoetingen op cocktailfuifjea vijftien shilling zes stuiver; een keer te dineeren geweest: dertig shilling; twee keer op een avondfeest 57 shilling zes stuiver; betere kennis vjjf pond; Intieme vriendschap verwantschap of struggle for high life: 10 pond of meer Geen wonder dat juffrouw Mann in het geheim ge trouwd is. „Sommige jongemannen vertellen mij hun geheele verleden." ging zij voort, „anderen schijnen in de wol ken dat het meisje, voor wie zy een huwelijkscadeau komen koopen, met een ander getrouwd Is. Het is hun klaarblijkelijk een pak van het hart. Soms kan ik me eenvoudig niet begrijpen, dat het meisje, dat haar naam ln het boek schrijft, een man heeft kunnen vinden. Totdat ik den man zie, dan ben lk in den regel niet meer verbaasd. De verloofde meis jes van tegenwoordig zijn allerminst bescheiden. Zij echrijven met genoegen 70 of 80 dingen op die zij heb ben willen en krijgen ze in den regel ook. op een klei nigheid na. Er is hier ook eens een meisje gekomen, tel zei. dat zij nog geen verloofde had. maar dat zij mur vast haar verlanglijstje zou opschrijven. Den vol genden dag kwam zij terug en zei dat de zaak in orde tras. Natuurlijk worden verlovingen ook wel eens afge- broken, ze! zij eenvoudig, (ik begreep natuurlijk niet dat zy aan zichzelf dacht), maar de cadeautjes worden zelden teruggebracht. De menschen die ze gekocht heb ben bewaren ze tot een volgende gelegenheid, soms voor het zelfde meisje. Vrouwen geven in den regel lorrige cadeautjes. Zij echbnen jaloersch te zijn, dat een van haar huwelijks- candidaten door een ander wordt ingepikt Eenvoudige huwelijken zijn niets voor ons, vervolgde juffrouw Mann, een mooie trouwpartij in St. Margaret's, Westminster, niet een receptie en een tentoonstelling van de cadeau tjes ten huize van de bruid, daar moeten wij het van hebben. De menschen stellen er prijs op, dat gezien wordt, wat zij hebben gegeven. De eene bruid krijgt meer dan de andere; dat hangt heelemaai af van het aantal mannen, waar zij mee bevriend ia" Aanvankelijk was het huwelijk van den heer Baruch en Mej. Mann vastgesteld in April te Londen, maar 48 uur van te voren voerden bruid en bruidegom een tele- Ulvenhout, 6 December 1932. Menier, Sinderklaas is weer ver trokken, "t jaar loopt op z'n end, maar 't weerke is nog nic wintersch. 'n Lekker droog vorstje, moe overdag 'n zonneke, 'n hooge, blaauwe locht, waaronder 't zóow makke lijk asemen, zoovv lekker te leven is, hebben we nog nie g'ad. 'n Wit snceViwvalleke, dat de èèr- de zoow schoon mokt, da ge 'r haast nie op loopen wilt mee oew groffe klom pen, bedekt as ze ligt mee 'n laag van de muljoenen kapellekes die van d'n hemel zijn gedwerreld, hebben we nog nie meu- gen beleven. Ge zult me, veur 'nen boerenmenseh, 'n bietje on geduldig vinden. Oilee, amico, do donkere lochten, d'n vet-slekkerigen bojem, de zwarte nevels, d'n die pen duster van veur Kerstmis is iets da gaauw ver veelt. En al weet ik wel, dat d'n winter maar zelden komt veur nuuwjaar, 'k mag er toch geren 's over praten. Want enkele weken nog, as 't 'n bietje meezit, en de groezelige lochten gaan breken, 't pure blaauw gaat z'nen blaanken schijn op de blanke velden Kwatscn, 'n vlieske gaat in zenuwschokskes over de plassen trekken, de wegels gaan proper worren van de droge kouw, ja, dan lacht 't lieve leven weer onder d'n lichtval van de klèère lochten. Dan sponsen oew longen weer open in de zwellende borst, dan kra gen de vezels weer uitmekaar, dan dan pakt het loven oew vast, dat 'r oew spieren van schokken. ln zulke dagen, dan zoude as 'n jong pèèrd deur ae velden vvillen draven, over de harde slooten sprin- I®1}; dat d'n bojem dreunt en oewen asem dikweg- woiiït in de endelooze blaankheid van zo'nen blaau- wen dag. s°demearel, ik zit te droomen. 't Zonneke licht n°s nie in de kerkramen te schijnen, dat het ïcni m oew harsens vastpiekt.. Dat de rooie dakskes Wh* *1--, .pke 0Pglociën teugen 't blaauw van de oni, lijk. n prenteke uit 'nen kleurenboek. Dat er fonisch gesprok, waarin mej. Mairn haar verloving ver brak. Baruch vertrok onmiddellijk naar Amerika, maar schijnt vandaar het meisje nog herhaaldelijk te hebben opgebeld. In Augustus zeide mej. Mann haar betrekking op, omdat zij ging trouwen. Pas thans is te Londen bekend geworden, dat zij daarop te Genève met Baruch in het huwelijk is getreden. In het Noorden van Berlijn heeft dezer dagen een 67-jarigen muzikant in dronkenschap zijn vrouw ge wurgd. In bet huis van bewaring, waar hij zich in voorloopige hechtenis bevindt, heeft de man nu den wensch uitgesproken, afscheid te mogen nemen van zijn trompet Een agent werd naar de woning van den muzikant gezonden om het instrument te ha len. In het kabinet van den rechter van instructie heeft de moordenaar daarop een aria uit Rigoletto en het oude Duitsche lied, Aus der Jugcndzeit, ge speeld. Snikkend liet hij zich daarna weder naar zijn cel brengen. Banklersgroep verstrekt nog juist IntQds crediet. Nog juist intijds om een financieele crisis te ver mijden, heeft een groep vooraanstaande bankiers zich bereid verklaard, de stad New York de noodige credieten te verstrekken op voorwaarde, dat de be grooting voor 1933 met tenminste 20 millioen dollar zal worden verminderd, en dat zoo mogelijk nog verdere bezuinigingsmaatregelen zullen worden toe gepast. BIOSCOOP EN „TROUWEN". Een eigenaardige reclame. Uit Boedapest: Een eigenaardige reclame is hier gebezigd door een bioscoopdirectie, om een nieuwe film, die het onderwerp „trouwen" behandelde, po pulair te maken. Een jong paar, dat „op trouwen" stond, werd door de directie vereerd met een completen uitzet, waar na de echtverbintenis op den dag van de flimpre- mière plaats had De jonggehuwden verschenen toen in de bioscoop op het tooneel en werden door het publik stormachtig toegejuicht, waarna alle bioscoopbezoekers gratis op een glas wijn werden onthaald. EEN AFSCHUWELIJK EINDE. Tusschen Komorn in Tsjechoslowakije en Komorn in Hongarije is een jonge man op afschuwelijke wij ze aan zijn eind gekomen. Hij was op het dak van een spoorwegrijtuig geklommen om gratis mee te rij den en is onderweg in aanraking gekomen met de draden van een electriciteitsleiding. Toen de trein in Hongarije aankwam, vond men zijn totaal ver koolde lijk. Men vermoedt met een werklooze te doen te hebben. plakaten licht van de watervliezen ketsen of de zon onder 't ijs zit. We doen 't nog mee de dustere nevels, die over de schepping hangen as kleddernatte lakens. Mee de lage lochten, die vasthaken in 't „spinnerag" van 't kaal gebomte. En toch toch zijn er oogenblik- ken, amico, da ge stil wordt van gepeinzen zoow schoon as 't somtijds is! Zoo was giesteren teugen d'n avond, toen d'n hei- mclijken Sinterklaasnacht op èèrde kwam strijken. Ochirrekes, wa was 't schoon! De lochten brakken aan brokken en klonters toen 't zonneke-n-al gezonken was, in d'n pèèrsen ender naast 't wazendo bosch. 'n Plakkaat van gruunen phosfoor blonk, as oogen- glaans, aan den brokkelendcn hemel. Phosfoor, emalje, goud, pèèrlmoer, purpere gloeiing, ollee, d'r was gin kleur te verzinnen of ze zat aan de locht in overdaad van klonters en bonken, om suf te worden van 't kijken in dieën stillen Dccem- ber-pracht. Gin windje roosch de schepping deur, gin veugeltje te bespeuren. En 't getik van de droppen, waar d'n hemel in scheen, die droppen die as kleurige pèèrlen van de takken hongen te beven, daar was 't getik van te heuren op de klatsnatte wegels. De stille hong dik over d'n buiten. En daarboven, daar dreef het glasheldere Sinterklaas-maantje tus schen de dunne wolkskes, hoog, heel hoog boven m'n laand. Kiepevel trok langs m'n beencn. In m'nen kop zong de stilte lijk 'nen ketel kokend water. Toen trok 'n zwermke kauwen lawijend deur d'n rossen avond, waarop ik ok maar d'n kant van huis opgong. Zoow meugelijk was 't nog stiller geworren. 't Ge bomte stond roerloos as in zwaar gepeins. D'n èèrde slikte m'n klompen as 't ware in; zoog ze vast in d'n zwarten pap en 't gesmak van d'n gulzigen grond klonk zuigend deur de stilte. Toen sprongen vijf klokkeslagen dunnekes over de bosschen. Op de keiwegels hipten de lanteernlichtjes aan in lange rijen. Nuchter as 't manelicht glaansden ze teugen d'n verganen dag. En as ik m'nen erft opkwam, dan was de leste mi nuten d'n donker zoow zwart al, da'k op d'n tast m'n stalleke moest vinden en 't werveltje zoeken van de natte deur. Trui had de blinden al veur 't raam gezet. Twee lichtpiekskes van de hart-openingen sprongen deur de blinden d'n erft op. Da was alle „leven" wat er was. Alleen d'n haan klofte effe zochtjes „genavend", Doch in de aanhouding van het aantal mis dadigers - 500 inbrekers in enkele dagen tijds. - In de „goede* weken voor Kerstmis zitten zij achter de grendels. De laatste dagen, zoo meldt de Weensche corr. van de N.R.Crt., heeft de Weensche recherche, een record geslagen in het aanhouden van misdadigers. In totaal zijn 500 inbrekers aangehouden, waarmee de eerste faze in den grooten strijd, dien de politie begonnen is tegen de Weensche misdadigers ten ein de schijnt. Onder de 500 aangehoudenen bevinden zich Weenen's beroemdste brandkast-,,krakers", in brekers, etalagodieven, autodieven en helers. De politie heeft deze heeren juist nu onschadelijk go- maakt. omdat zij in de drukke weken voor Kerstmis het ijverigst hun slag plegen te slaan. De mannen zijn vrijwel allemaal beroepsinbrekers, die geen an der ambt uitoefenen en voor het meerendeel recidi visten. Te zamen hebben zij er al meer dan 160 jaar gevangenisstraf op zitten. Ook de groote heeren van het vak, leeraren van de inbrfkersschool en aan voerders van apachenbenden. zijn onder de geknip- ten. j Dr. Franz Brandl, Schober's opvolger als directeur van politie, heeft aan de journalisten verklaard, dat het aantal misdaden den laatsten tijd is vermeerderd en dat daaronder alle vormen van misdaad vallen. Brandl zoekt de oorzaken in de oeconimsche crisis. Bij de abnormale werkloosheid komen menschen, die vroeger aan geen misdaad zouden denken, tot dief stal en inbraak. Daar komt nog iets bij. Vroeger kon den inbrekers na een gelukte inbraak meestal een tijdje van de opbrengst van hun misdaad leven. Thans valt er op de meeste kantoren weinig te halen en zijn zij tot „seriewerk" gedwongen. Ook zijn de straffen, volgens Brandl, te licht, zoodat de misda digers veel te gauw weer op de maatschappij wor den losgelaten Het inbreken is nog altijd voor het meerendeel beroepswerk, maar de vele kleine dief stallen. het ontrukken van taschjes en geld aan vrou wen en kinderen en dergelijke, geschieden vaak door lieden, die noodgedwongen tot misdaad hun toe vlucht nemen. SNEEUW OP DE BERGEN. Bloeiende boomen in het dal. Terwijl de eerste sneeuw reeds de hoogste toppen van het Zwarte Woud bedekt, heerscht in de dalen nog een zeldzaam zacht weer. Nabij Karlsruhe staat een appelboom in vollen bloei, terwijl nabij Kap- pelrodeck vier pruimeboomen in bloei te zien zijn. In een andere gemeente van de laagvlakte van den Boven-Rijn heeft men onlangs nog rijpe frambozen in de bosschen geplukt. toen 'k 't stalleke binnenkwam, waar 't zuutig geur de van de kiepen, die al 'n uur op stok waren, 'k Zette m'n geriedschap weg, zocht op 't gevoel naar 't Sinderklaascadoow veur Trui, da'k zoowlang ver stopt had onder 'n proper èèrpelzakske, 'k douwde- n-'s op 't pakske om te heuren aan t' gekraak of er d'n rijm nog in zat jawel, in orde, gong op m'n teenen naar de deur, gooide d'n klink om en deur 'n spleet van de deur mikte-n-ik d'ren Sindereklaas naar binnen. Ochja, 't is misschient flaauw, as ge nog maar mee z'n tweeën zijt, maar oude gewoontes leert 'nen mensch nie gaauw af Vruuger, mee de kinders, jah! toen was da veul aariger. da sprikt. Maar sodemaerel, as ge d'n Sinterklaasavond zoow schoon over oew laanderijen hedt zien komen, 't maantje deur de zuiver gekon- toerde takken van m'nen notelèèr te schijnen stond in d n wit-matten glaans van 'n tinnen schaal, dan is alle twijfel, of 't nie te flaauw is, gaauw weg, amico, as ge d'n ouwen Sint al zestig keeren in oew leven hedt meegemokt. 'k Zal 't rijmke hier 's overschrijven veur oew. 'k Had 't in de stad gemokt, motte weten, op m'nen gruuntenwagel. Telkens as ik weer 'n regeltje ge vonden had, da rijmen wouw, dan zette-n-ik 't in m'n boekske, zooda 'k 't op 't lest maar veur 't over schrijven had. Ge mot 's heuren; 'k ben benuuwd hoe gij 't vindt. Trui liep er nie hard mee weg, maar da's n „kwes tie van persoonlijken smaak", zee d'n Blaauwe-n- altij, as ie op z n paonica 'nen jankenden hond hee nagemokt, zoowda ze 'm dan „huldigen" mee vier, vijf leste kliekskes pils. Maar luster dan 's, hoe 'k ge dicht heb achter m'nen gruuntenwagel. Nie goed, geld verom! Truil (Ja, heur 's hier: de dagen van „m'n lief wefke Truike", die zijn veurbij, horre). Dus, gewoon: Trui! Na laank denken en verzinnen, Na heel veul gepiekerpiek. Docht ik, om veur jouw te koopen: 'n Ding teugen de rimmeltiek! Veur oew drupneus kon 'k nie slagc-i, Ieveraans ben ik gewist, Stad cn laand hè k afgeloopen Loodgieter en bij drogist. Laat da drupke dus maar zitten; 't Hangt mijn nikske in d'n weg. Maar wa zegde van deus doekske? Da-d-is lekker werm, zeg! As ge van het plattebuske 's Avonds wel 'ns op mot staan, Veur de een of aand're bodschap Doet dan eerst dit doekske aan! KON ZELF ZIJN BOORD NIET OMDOEN. Zwak na rheumatiek. Er is maar één juiste manier om rheuxnatiek te bestrijden. U moet zich niet tevreden stellen met de rheumatiek uit het lichaam te verwijderen, neen, U moet zorgen, dat ze eruit gehouden wordt. Tien jaar lang is deze man nu al vrij van rheu matiek Ziet eens wat hij ons schreef: „Door een ernstigen aanval van rheumatische koorts, nu tien jaar geleden, moest ik vier maanden te bed blijven. Toen ik weer aan het werk wilde gaan, kon ik mijn rechterarm niet zoover optillen om mijn boord van achteren dicht te maken. Maar ik moet vyerken om aan den kost te komen en ik maakte me ernstig ongerust, omdat mijn arm zoo zwak was. Daarom begon ik direct Kruschen Salts, te nemen bij kleine hoeveelheden en sindsdien ben ik het steeds door blijven nemen. Ik kan nu met ge noegen verklaren, dat ik gedurende dien tijd in het geheel geen last van rheumatiek gehad heb. Hoe wel ik 61 jaar ben, voel ik me nog honderd procent geschikt voor mijn werk." J. E. M. Kruschen lost de naaldscherpe kristallen van uri nezuur op, welke de rheumatische pijnen veroorza ken. Daarna zal het deze opgeloste kristallen volko men uit Uw organisme verwijderen. Wanneer u dan trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis", is het onmogelijk, dat de kwaadaardige urinezuur- kristallen zich opnieuw kunnen vormen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kru schen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn mot een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken zonder de gewone flacon Kru schen te openen. En als U na deze proef niet vol komen tevreden bent, kunt U de groote flacon terug brengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U Uw f 1.60 (Uw geheele uitgave) zonder omwe gen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f 1.60 en dan nog slechts voor beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) Pogingen om het te lichten mislukt. 26 duikers meer dan 1500 maal naar den zeebodem afgedaald. De pogingen om het wrak van de in het begin van dit jaar gezonken onderzeeër M 2 te lichten zijn giste ren, naar Reuter meldt, opnieuw mislukt. Het was eindelijk gelukt, het op 40 meter diepte liggende schip tot enkele meters onder den water spiegel op te heffen, doch het wrak schoot met den neus omlaag weer naar beneden en alle pogingen om het evenwicht te herstellen bleven vruchteloos. Men vermoedt, dat de Britsche marine thans do po gingen om het wrak te lichten, welke 9 maanden hebben geduurd, op zal geven. In totaal zijn 26 duikers meer dan 1500 maal naar den zeebodem afgedaald om de lichting voor te be reiden. Lijkverbrandingsschandaal in een Tsjechi sche stad. Naar Kipa uit Praag verneemt, is in het stedelijk crematorium van Brüx een groot schandaal ont dekt. Daar werden, naar thans eerst bekend wordt, se dert jaren de voor verbranding bestemde lijken uit hun kisten genomen en eerst daarna verbrand. De kisten werden vervolgens teruggegeven aan de stede lijke begrafenisonderneming, welke ze opnieuw ver kocht. Tot dusver werden ongeveer 350 van zulke gevallen vastgesteld. De directeur van het crematorium is inmiddels gearresteerd. Want het is maar zóów gelegen, Ge pakt 'n kouwke veur ge 't wit! Da bij jouw, zeg, beste ouwe, Altij nogal vastig zit! Net zoow as verlejen winter, Virtien dagen kleinigheid! Moeste gij oew bed in blijven En d'n Dré...... was keukenmeid! Daarom Trui, 'n wollen doekske *k Hoop da gij 't bestig vindt! Met de hartelijke groeten Oewen ouwen kalen Sint As ik 't pakske binnengegooid had, ben 'k nog effe naar de stallen gewist, de beesten afgevoeierd veur vandaag, en na 'n ketierke kwam ik in d'n huis. Trui had d'n doek al om. Ze was wezenlijk trotsig Ze stónd er allemaal naar! „Bedaankt hoor," zee ze; „ge hedt goeie keus g'ad! Duur?" „Rokt oew nie. Is ie goed?" „Manjefiek!" Ik zocht zoo 's mee m'n oogen in de rondte, op ta fel, in 't papier, waar d'n doek ingepakt had geze ten, op d'ren stoel, maar nergens was 't vers te be speuren. Toen ging Trui naar de kast, gaf mijn 'n kistje en zee; „hier, da's veur jouw, 'k hoop da k goeie ge kocht em veur oew!" „Ha", zee ik: „wa zouw dèitr nouw inzitten?" Afijn, 't waren beste sigorkes, twee centen duur der zelfs as ik ze gewend ben en 'k heb er d'n eigensten avond nog twee van gerokt! Daarmee was onze Sinterklaas afgeloopen. Trui hee nog ennigte keeren uitgerekend of heur pakskes nouw allemaal bezurgd zouwen zijn, veur de kinders en toen hebben me zo'n bietje in gedachten de Sinterklaas bij de kinders stuk veur stuk deurge- brocht, dieën avond. D'n aanderen mergen kwam Driek Frijters ok nog mee 'n paar pakketjes af, van de kinders en Trui was weer zoow gelukkig as zo'n ouwe, trouwe moe derkip maar zijn kan! 't Zijn aardige dagen, amico! Veural as 't maantje zoow prachtig deur de boo men schijnt, as van 't jaar 't geval was. En veur ik er afschei: 't rijmke is terecht gekomen. Maar ik zeg nie, waér Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der von oewen toet a voe DRé. aan Begunstigers, Familie, Vrienden, worden wederom In de Schager Courant van Oude]aarsdag geplaatst Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers. r

Schager Courant | 1932 | | pagina 11