'SBiilim miMiê De klok op het portaal sloeg vier uur. Voorzichtig ging Han overeind zitten, en luisterde, of er ook geluid uit het groote sla pende huis kwam. Maar alles bleef doodstil. Nu of nooit! Heel stil liet Han zich het bed uitglijden en sloop zoo zacht mogelijk naar de deur, die zonder gerucht openging. Even luisterde hij, of iemand hem soms ge hoord had, toen stond hij op het portaal. Oef! Wat was het hier donker en koud. Was een geluk, dat hij zoo goed den weg wist in het huis, zoodat hij precies den bocht kon vinden, dien de gang maakte. Als hij daar nu eens iemand tegenkwam! Han's hart klopte verschrikkelijk. Nu moest hij voorbij de kamer van zijn ouders. Als hij nu maar een licht gehad had, het was hier zoo afschuwelijk donker! En dan die akelige klok in hem, die maar aldoor klopte: tik-tak-tik-tak-tik Bom! Zijn voet stootte tegen iets hards en hoekigs. Hans opende zijn mond al, om te gaan schreeuwen, maar herinnerde zich opeens, wat het was. Er stond een kist onder aan de trap naar zijn zusjes kamer. Daar moest hij heen! Hij had wel tien minuten noodig om de kleine trap op te komen. De treden waren klein en smal en kraakten verschrikkelijk. Han's teenen deden pijn van 't stijfhouden, en toen hij de bovenste treden bereikt had, ging hij even zitten, om op adem te komen, en zijn voeten warm te wrijven. Noortjes deur was dicht. Natuurlijk! Han dacht weer aan den vorigen avond. Hij herinnerde zich de stem van zijn moeder, toen ze gezegd had: „Geef dien beer aan je zusje, Han". En zijn vader had gezegd: „Kom, wees een kerel, Han, en laat je zusje dat ding houden". En ook zijn tante en zijn oudere broer hadden hem geen gelijk gegeven. Wees een kerel! Hoe kon je nou een kerel zijn, als ze .zoo gemeen tegen je waren! In ieder geval 't was zijn beer, en niet die van Noortje, en hij zou hem nu terug, gaan halen ook! Dan konden ze zien, dat hij een man was! Als dat vervelende tik-tak nu maar ophield! Noortjes deur kraakte ook al. Stukje voor stukje duwde Han haar open en gleed naar binnen. Gelukkig! De gordijnen waren tenminste open, zoodat het niet zoo griezelig donker was als op de gang. Hij kon zelfs zijn zusje zien liggen, met den beer, zijn beer, in haar armen geklemd. Heel zacht kwam hij dichterbij. Wat lag ze grappig, met haar mondje een beetje open, en al die kleine krulletjes op haar kussen, 't Was toch wel een leuk kind, als je haar zoo zag. Jammer, dat ze zoo gauw schreeuwde altijd, maar 't was natuurlijk ook maar een meisje! Wat een eigenwijze, dikke vingertjes had ze! En o joei. Han had bijna hardop ge lachen moest je zien, hoe ze dien beer vasthield! D'r wijsvinger in zijn oog en haar duim in zijn oor! Wat een dot! Toen herinnerde hij zich opeens, waarvoor hij gekomen was. Zie je daar had je 't nou al! Inplaats dat hij nu als een vent zijn beer terug haalde, en weer naar zijn kamer ging, stond hij al net zoo over zijn zusje te praten, als zijn moeder en tantes het altijd deden. Dot en schat! En hij had die woorden altijd juist zoo idioot gevonden! „Vooruit jö, pak je beer, en maak, dat je wegkomt", dacht hij. Langzaam strekte hij zijn hand uit, goed oplettend, of 2ljn zusje soms wakker werd, en toen bedacht hij plotseling, hoe ze weer, zooals Han het altijd noemde, gordijntjes voor haar oogen zou krijgen, als ze ging huilen. Met een kleur trok hij zijn hand terug. Wat kon hem dien beer ook eigenlijk sche len! Hij zou niet kinderachtig zijn en haar dat ding laten houden! 'n Heldendaad was 't feitelijk niet eens, iets af te nemen van zoo'n klein wicht, en dan, terwijl ze sliep! Als een jongen van je eigen leeftijd nu iets van je afnam! Voorzichtig begon hij den terugtocht. Tien minuten later kroop Han zonder beer onder de dekens, en voelde zich koud, bib berig maareen kerel! RUP. Beroemde postzegelverzamelingen. Velen van ons bezitten zelf een postzegel verzameling en op de geheele wereld bestaan er ontelbare. De meesten daarvan komen echter nog boven het middelmatige, wat betreft gehalte en waarde, uit. want postzegels verzamelen is een liefhebberij, die tijd en geld kost. Alleen de rijkelijk met aardsche goederen gezegenden. die dan ook meestal veel tijd hebben, weten ver zamelingen bijeen te krijgen, die boven dit mid delmatige uitkomen. Zoo ontstaan cultuurhisto rische verzamelingen van groote waarde. De Staat beschouwde het reeds lang als een plicht verzamelingen aan te leggen, die het ontstaan en den opbloei van de nijverheid en de industrie aantoonden. Doch om alle bijzonder heden, die de cultuurgeschiedenis van een land vormen, te verzamelen, is een taak, die zelfs de Staat te'-machtig wordt. Zoo gaat het o.a. met de postzegels die door deze staat worden uitge geven Zij worden, hoewel zij in zekeren zin het teeke der waardigheid van een Staat vor men, overgelaten aan het initiatief van den particulier. Een buitengewoon beroemde postzegelverzame ling bezit koning George V van Engeland. Een speciaal daarvoor ingericht vertrek, de „Stamp- room" (stamp postzegel; room kamer), vlag naast het studeervertrek van den koning gelegen, bevat deze kostbaarheden. De verzame ling bevat alleen de zegels van het Britsche Rijk doch natuurlijk in de grootst mogelijke sorteering en van zeer ouden datum. Buitengewoon zeld zame exemplaren zijn bij bladen tegelijk aan wezig. De meest beroemde postzegels zijn de beide Mauritius-zegels, met de beeltenis van koningin Victoria uit het jaar 1847. De 1-penny zegel, roodachtig-geel op een enveloppe, is jaren geleden door den koning voor 700 (8400 gulden) gekocht. De 2-pence blauw, die nog zeldzamer is heeft destijds, bij haar ontdekking, de aan dacht van alle verzamelaars getrokken. Ver scheidene jaren voor het uitbreken van den oorlog werd zij door den koning voor 1400 pond Sterling gekocht (16.800 gulden), de hoogste prijs, die men voor den oorlog ooit voor een postzegel betaalde. Tegenwoordig zijn deze beide zegels het vier- of vijfvoudige van den kostprijs waard, wanneer er tenminste voor zulke stukken ook reeds geen marktprijs is vastgesteld. Zoo be vat de verzameling buitengewoon zeldzame mis drukken der eerste Mauritiusuitgave; de eerste zegels der Antillen-eilanden Newis kam men er in geheele bladen in aantreffen, hoewel zij in de meest beroemde verzamelingen ontbreken. Voor al Australië is buitengewoon goed compleet. De koning behoedt de verzameling als zijn oogappel en zij is behalve voor zijn naaste omgeving voor niemand toegankelijk. De sleutel van de stamp- room" draagt de koning steeds persoonlijk bij zich. Is het voor een gekroond hoofd betrekkelijk nog gemakkelijk zich in het bezit te stellen van de binnen de grenzen van zijn Rijk uitgegeven postzegels des te verbazingwekkender is het, welke philatelistische schatten sommige rijke particulieren hebben weten te verzamelen. In Londen bestaat er nog een tweede verzameling, die zelfs de verzameling van den koning in om vang overtreft. Het is de verzameling van den kunsthandelaar Duveen, die een gewichtige rol speelt op de internationale markt. Zijn arbeids veld is de geheele wereld De postzegels van de Vereenigde Staten, en dat zijn er heel wat. zijn volkomen compleet en daaronder zijn zeldzaam heden, die aan alle andere verzamelaars onbe kend zijn. Het glanspunt van deze verzameling is de 2-cents rosé zegel van Britsch-Guyana, waarvan een paar op een enveloppe aanwezig is. En om in Europa te blijven van de be roemde dubbele zegel van Genève bezit Duveen een half blad. Over deze beroemde particuliere verzamelingen zou nog veel te zeggen vallen. Een verzameling, die een apart karakter heeft, is die van den Engelsche verzamelaar Worthington. evenals die van Lord Crawford, die wel de meest uitgebreide verzameling van de zegels der Vereenigde Staten bezit, die men zich maar zou kunnen bedenken. Op het oogenblik wordt te Londen de bekende Nederlandsche verzameling ,.Manus" geveild, die geweldige sommen opbrengt. Doch de grootste en meest gewichtige van alle postzegelverzamelingen omvangrijker en waardevoller dan alle hierboven genoemde, was wel de bekende Ferrari-verzameling. Dat wij deze verzameling het laatst noemen, is niet er aan te wijten, dat zy niet belangrijk genoeg is, doch omdat zy niet meer bestaatDe vrede van Versailles heeft haar verdeeld. Zij werd in Parijs bij opbod verkocht, teneinde geld te ver krijgen voor de Commissf® van Herstel van de door den wereldoorlog aangerichte schade Ferrari, die met zijn Italiaanschen naam Her tog van Galliera heette, was een Italftan. die met het Oosterijksche keizerhuls zeer goed be vriend was. Keizer Franz Joseph had hem zijn paleis in de Rue de Varennes te Parijs ten ge schenke gegeven en daar woonde hy en be steedde ,de laatste jaren van zijn leven uitslui tend aan het completeeren en catalogiseeren van zijn verzameling. Op zoek naar postzegels doorkruiste hij geheel Europa en bracht steeds van elke reis de zeldzaamste exemplaren mee naar Parijs. De zeldzame exemplaren had hij steeds in meer dan één stuk voorhanden. De beroemde ronde zegels van Britsch-Guyana uit het jaar 1850 met de ingeteekende handteekening van den postmeester waren in meerdere exemplaren in de Ferrari-verzameling aanwezig, de 2-cents rose zegel eveneens. Van de aanwezigheid van deze zegels wist men tot op het oogenblik van de openbare verkooping nie& af. daar de hertog zijn verzameling nooit aan anderen liet zien. De 1-cent karmijnrood van Britsch-Guyana vap 1856, die in geen enkele verzameling aanwezig is. was ook in de Ferrari-verzameling te vinden. Door deze zegel, die tot nog toe alleen staat, waarvan dus geen andere exemplaren bekend zijn, is deze verzameling de eenige complete ge worden ter wereld. De beroemde Mauritius-zegel was eveneens in verschillende exemplaren aan wezig. Van de postmeesterzegels waren er exem plaren bij, die in geèn enkelen catalogus voor kwamen. Deze verzameling zonder weerga liet de hertog bij zijn sterven na aan het Rijkspostmuseum te Berlijn. Het uitbreken van den oorlog heeft echter een spaak in het wiel gestoken de ver zameling kwam nooit in Duitsch bezit. Aan de veilingstafel van het hotel Drouot werden de kostbaarheden stuk voor stuk geveild. Snelspreekoefening. Zeg de volgende woorden of zinnen tien maal achtereen vlug op: 1. Korte kleeren kleeden kleine kleuters keurig! 2. Sissende slangen schoten snel vooruit. 3. De Kortboezer postkoetsier poetst de Kortboezer postkoets goed. 4. Zes Saksische schoenmakers sneden slechte schoenen. (Nadruk verboden). GESLACHTSBEPALING. Onderwijzer: „Wat is het geslacht van straat?" Karei: „Vrouwelijk, meester". Onderwijzer: „En het geslacht van paal?" Karei: „Mannelijk, meester". Onderwijzer: „Uitstekend. Maar kun je me nu ook vertellen, waarom die woorden vrouwelijk en mannelijk zijn?" Karei: „Natuurlijk, meester! Je spreekt toch altijd van zij-straat en hei-oaal!" WIJ BOUWEN EEN „BILJARD'1 Handigheid is al!es Vooruit nu Jongens De avonden zijn nu al lang genoeg en daarom is het zaak die avonden eens te besteden agn wat nuttige knutselwerkjes. Nu zal je natuurlijk zeggen „ja, maar een biljard is geen nuttig knutselwerkje", maar dan vergis je je. want het is maar wat vervelend, als je vrienden op bezoek hebt, dus als je „gastheer" bent, en je weet niet meer wat je met hen moet beginnen Het is daarom zeer nuttig alvast te zorgen, dat je de lange winteravonden gezellig kunt doorkomen en daarvoor is ons biljard een der mooiste dingen Wij nemen eerst een zoo glad mogelijke plank. Daartoe moeten wij ons spaarvgr- kentje slachten, of als vader medelijden f/rit heeft met het arme diertje zal hij wel eens in de portemonnaie grijpen en ons een renteloos bouwvoorschot geven. Vuren hout is heel goed bruikbaar Maar de plank moet aan de binnenzijde goed geschaafd zijn Het grondvlak van ons biljard moet een grootte hebben van 45 bij 80 centimeter! Een kleine afwijking doet er niets toe. Aan beide zijden van de grondplank maken wij een opstaand lijstje van 2 cM hoogte. De gebogen lijn, waarlangs de, door middel van een biljardqueue afgestooten, kogel moet rollen, om dan waarbij de handigheid van den speler 'n groote factor beteekent in een der met een getal aangeduide ruimten te komen, vervaardigen wij van een elastisch stukje hout. dat wij overeenkomstig de tee- kening gebogen en daarna in het groote raam hebben vastgespijkerd. Vergeet niet het hout in de eerste plaats te voordat het gespijkerd wordt. De eind! en andere schotten zijn, zooals uit kening, (Zie afb. 3), trouwens blijkt, hoog als de lijst om het geheel. De den van de eindveiden zijn 9 c.M. volkomen juist is, als men bedenkt, inloop heel nauw moet zijn, iets wij< de dikte van de bal. De op de pis vestigde halve cirkels zijn randjes blikken busjes, of de uitgesneden van jampot-deksels. Ook kunnen stoom gebogen reepjes dun hout gebruiken. Om de zaak niet al te gei lijk te maken, slaan wij hier en daar. vo^ de teekening een rij kleine spijkertjes die de bal van het groote doel met hooge cijfer moeten afleiden: om de spij op de juiste hoogte te krijgen, leggei er een houtblokje naast (afb. 3) en i de koppen precies tot de bovenkant vas blokje omlaag. Kunnen wij koperspijkertjes met gi koppen nemen, dan ziet het er nog aai; uit Geef nu de buitenkant van ons b. een verfje of beits het, dan kan het beginnen. Je kunt het spel alleen of een aantal vrienden spelen. Oefen er dikt meehoe meer je het doet. hoe 0 ter je handigheid erin wordt. Je kunt led stoot laten tellen, je kunt een serie stoe: laten tellen, en je kunt b. v.spelen tol een het eerste 1000 of meer heeft bert Wat vinden jullie prettiger, het bouwen het biljard of het spel zèif EEN PAAR KNUTSELWERKJES. November- en Decembermaanden zijn de knutselmaanden bij uitnemendheid. In December vallen Sint Nicolaas en Kerst mis en dan wil je toch wel graag eens 'n geschenk geven, dat je zelf hebt ge maakt. Eigengemaakte geschenken wor den altijd erg graag ontvangen. En je behoeft er je spaarpot niet zoo diep voor aan te sprekenl Knappe figuurzagers en timmerlieden voor! Ook de minder knappen behoeven zich niet te laten afschrikken, want zóó moeilijk wordt het ook weer niet. Wij gaan een leuken stoel voor kleine zus of broer maken, een stoel, die den vorm van een olifant heeft. Daar zal zij of hij best mee in zijn schik zijn. Je moet niet al te dun hout gebruiken, want bij dunne plankjes kon het wel ceni gebeuren, dat je broertje of zusje dott den stoel zou zakken, en dit is toch ni de bedoeling. De maat wordt bereken naar een bestaand stoeltje. Het hee geen zin hier bepaalde maten aan geven, want een kind van vijf jaar heeft natuurlijk een grooteren stoel noodig da! een van drie of t wee jaar. De teek en geeft duidelijk aan. hoe de olifantss moet gemaakt worden. Iets moeilijker en ingewikkelder is poezenwagen, die er onder afgebei" staat. De figuurzaag zal hier verschil* lende malen aan te pas moeten] komen Het zwarte balletje op teekening is een stukje lood. Hecj lichaam van de kal wordt met een grooten spijker tusschen de beide zijden bevestigd. Als je met het wagentje rijdt. gaat de kop op en neer. Zorgen voor een goed even* wicht! Tenslotte geven we een afbeel ding van een schommelstccltj# in den vorm van een kat. De steu nen voor de zitting worden tus schen de pooten aangebrachc. De pooten moeten worden uitgezaagd., Het kattenlichaam links dient1 voor den achterkant. Het nateekenen van de beesten' gaat vrij po je-mdig. indien i® op hef hor _,t eerst vi'ei Kantjes trefc Als alle.f^'" netjps gezaagd en timmer^ J is> dan zal een kleurijf beschildering het geheel opvroo li;kerbiji> AJS je ero?ns geen weg nic' We<vhq'c' vac^er l*2 zeker lcrz;jnt wil jen stann. Veel pleizierigc uu$ tje ,s ermede, hoor! C-zz

Schager Courant | 1932 | | pagina 20