De nieuwe Rechterlijke indeeling. Sparta I - Alkmaar I. Overname van ons G E B. Tweede Kamer. Jubileum-prijsvraag. Directeur Eierveiling. oesenamakingen. WAARSCHUWING. ZONDAG A.S. Steun Landbouw. DE SCHULDEN AAN DE VER. STATEN. DOODELIJK ONGEVAL MET EEN LIFT. Ook winter in België. DE AMBTENAREN Mijnongeluk in het graafschap York. De katholieken en de democraten. De roofmoord te Onstwedde. Naar eertijds is meegedeeld, heeft de Raad onzer gemeente een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mr. J. Buiskool, H. van Nuland en J. Schoorl Pz., om na te gaan of het gewenscht was ons gomoen- telijk electriciteitsbedrijf op door het P.E.N. aange boden voorwaarden aan dat Prov. Bedrijf over te doen. Deze commissie is thans met haar zeer lijvig rap port gereed gekomen en heeft het ten Raadhuize in gediend. De commissie komt tot de eindconclusie, dat het gemeentelijk bedrijf niet aan het P.E.N. moet worden overgedaan. De Schager Ijzerhandel van den heer L. van Rijs iryk in de Hocrenstraat had. looals bekend, gedu bde de weken voor St. Nicolaas tor gelegenheid ran zijn 25-jarig jubileum als zakenman, een prijs vraag uitgeschreven. Deze bestond hierin dat men de drie fouten, welke ln de étalage-kasten waren aangebracht, moest opsporen. Gister is de uitslag bekend gemaakt en ook welke de fouten waren. Vóór het lste ruit was het een groen botervlootje, met blauwe kap; vóór het 2de ruit de verwisseling van voorwerpen van een oranje- gekleurd en oen groen-gekleurd keukengarnituur on tenslotte stond voor het ruit van do huisvlijt-étalage een reclamekaartje van Velpa-lijra op z'n kop. En het aantal medodingers? Een groot succes! De heer v. Rijswijk toonde ons het kassalintbijna 4 meter lang. Wel een bewijs dat er een groot aantal koopers in die dagen in zijn zaak geweest was en zijn attractie tot koopen had ingeslagen. Uit de goede oplossingen was na loting het geluk ten deel gevallen aan d Kuiper te Schager brug. MARKTO VERZICHT. De koopers van vette kooien waren Donderdag nu juist niot zoo haastig om vlug to koopen, door den grooten aanvoer; ze dachten; wij hebben wel even den tijd, maar de besto kwaliteit koeien gingen er toch nogal goed uit, tot 32 33 ct. Er waren veel kooplui voor. Do handol was anders niet zoo vlug als de vorige week. Do handol in k&lfkoeien had hot moest in den stal van don heer J. Boontjes plaats. Het was ook wel wat koud voor deze dieren op do markt In geldekoeien was het een echte winter- markt, dus wel te verstaan: geen vluggen handel. Vaarzen waren or veel aangevoerd, dezo handel was nu aan den stuggen kant; er werd slecht geboden. Dit was wel een groot verschil bij de vorige week. De prijzen welke besteed werdon voor graskalveron, was 25—50 gld. De heer W. Kweldam bracht nog een beostjo voor, dat f 62.50 opbracht De handel in graskalveren was matig. De nuchtero kalveren waren aan den duren kant, ze waren gewild. Paarden waren er niet anders aangevoerd dan slachtpaarden; deze golden van 80—120 gld, Oude slachtschapen van 1418.50 gld., nandel zeer matig. De handel in votte schapen was weer min der bij de vorige week, nu konden do zwaarste, beste schapen niot meer gelden dan 19 gld. Vorige week was deze handol heel goed, nu lang niet naar wonsch. De overhouders gelden al geruimen tijd weinig, nu ww het ook weer danig mis, de allerbcsten gingen van de hand voor f 12.50, dit is wel zeer weinig. De Wapenhandel is den laatsten tijd lang niet rooskleu rig en het moest nu juist goed zijn voor do Kerst dagen. Hot is de tijd van huur betalen; wat was dat vroeger altijd mooi en goed, toen ging dat vanzelf. De prijzen voor de biggen waren laag, de handel ging nog. Schrammen hoegonaamd niet aangevoerd De handel in vette varkens was zeer stug, lage prij zen. Er zullen wel weer hoogere prijzen komen, maar dat is noodig ook. Op de kippenmarkt was meer leven; handel prijs houdend. Ook waren er kalkoenen aangevoerd; deze konden niet meer opbrengen dan f 4.per stuk, maar de eigenaar wilde er f 6.— voor hebben. Deze handel zal wel niet doorgegaan zijn. Wij konden weer tevreden wezen over onze markt wat aanvoer en bezoek betrof. OPENBARE VERKOOPING. In café „De Beurs" van den heer C. Boontjes, aan de Markt, werd gisteravond ten overstaan van No taris C. L. vap den Bergh in het openbaar verkocht: het huis met werkplaats en erf, aan de Dorpen te Schagen, groot 1.78 Are, eigendom van den heer P. J. Bóersen. Ingezet op f2500.werd hot geheel gemijnd op f250.— en werd dus voor f2750.— eigenares de hy potheekhoudster mevrouw wed. Th. Roep. BOUWEN VAN ZESTIEN ARBEIDERSWONIN GEN. Door Burgemeester en Wethouders is thans aan den heer M. C. Tuinman alhier vergunning verleend voor hot bouwen van zestien arbeiderswoningen. Deze woningen zullen worden gebouwd in de nabij heid van de Veldstraat, op een terrein deel uitma kende van het door den gemeenteraad vastgestelde Tweede plan van Uitbreiding. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen over de maand November 1932. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 12.052.16 en terugbetaald f 5.737.51. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 6.314.65. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 15. Naar ons word meegedeeld, ligt het in de bedoeling van de Commissie der Gemeentelijke Eierveiling, om den heer S. Rentenaar, Callantsoog, als directeur de zer veiling aan den Raad tor benoeming voor te dragen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jan Jacob, zoon van Jan Ka lab eek en Ca- tharina Cornelia Ham. POLITIE: Verloren: een armband. De Burgemeester van Schagen waarschuwt tegen 2 onbekende mannen, die met een groote, groene vrachtauto zonder firmanaam langs de huizen gaan om anthraciet te verkopoen. Zij geven in strijd met de waarheid voor dit te doen op naam van de Coöpe ratie „De Tijdgeest" to Winkel Waarschijnlijk is de zoogenaamde anthraciot smeekool, of althans brand stof, niet geschikt voor huisbrand. Schagen, 8 December 1932. De Burgemeester voornoemd, J. CÓRNELISSKN. HET KANTON SCHAGEN INGEDEELD BIJ ALKMAAR. Callanstoog en Den Helder voor kantonge* rechtszaken naar Den Helder. Na minister Donners mededceling in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag: der Justitie-begrooting omtrent de intrekking van het besluit tot opheffing van enkele rechtbanken (zie ook elders in dit nummer) is nu een nieuwe indceling voorge steld, waaraan wij, wat Noord-Ilolland be treft, het volgende ontleenen: Het kanton Alkmaar krijgt de gemeen te Beemster van het kanton Purmerend, als mede het kanton Schagen met uitzonde ring van de gemeenten Callantsoog en Anna Paulowna. Het kanton Den Helder krijgt de ge meenten Callantsoog en Anna Pau lowna. Aan het kanton Hoorn worden toege voegd de gemeenten Middelie, Oosthuizen en Warder van 't kanton Purmerend en het geheele kanton Medemblik. Het arr. A 1 k m a a r zal omvatten de kan tons: Alkmaar, Den Helder en Hoorn. Comp. 4ekl.Kon. Ned.Voetbalbond Aanvang 2 uur. Bij de afdeeling Landbouw waren het weer zeer vele sprekers die hun meening wonschten te zeggen, en allen waren het er vrijwel over eens dat de toe stand in den landbouw nijpender was dan ooit. Ook was men nogal tevreden over verschillende maatregelen die de regeering tot steun had ge nomen. Wij kregen echter niet dio eenstemmigheid,. toen de middelen werden besproken om den landbouw uit den put te halen. De heeren Van Voorst tot Voorts en Braat meenden dat wij bet buitenland moesten behandelen zooals het buitenland ons be handelt, daarin alleen school onze kracht. Men moei slechts koopen bij diegenen die bij ons koopen. Graanrechten wilde de heer Van Voorts. De heer Weitkamp oordeelde, dat beschermende rechten onmisbaar waren. Zoo hoog mogelijke tario ven, bescherming, dat is het eenige redmiddel, zoo oordeelde de heer Braat. Noodmaatregelen helpen niet. Weer anderen vroegen of hot niet noodzake lijk was om ten aanzien van onzen bodemcultuur het roer om te gooien. De hr. Lovink wil inkrimping van de cultuur en de heer Bierema, daar Duitschlund en Engeland voor ons als afzetgebied verloren zijn, die producten ver bouwen wil die wij in eigen land voor 'n groot deel kunnen gebruiken. De heer v. d Heuvel wil gras land scheuren, do heer Ebels oordeelde weer anders en ziet enkele lichtpunten in Duilschland, waar ver zet is legen de handelsbelemmeringen en ln En geland tegen de overeenkomst van Ottawa. Tijdelij ke crisismaatregelen is de juiste weg. De productie distributie moet verbeterd, zeide de heer Hiemstra. terwijl de heer v. d. Sluis oordeelde, dat hei ..parasitisme" van de grondeigenaren de oorzaak is dat de boeren in de crisis weerloos zijn. De millioe- nen der regeering komen nog niot voor de helft waar ze hooren. De kapitalistische productiewijze is de schuld "Van alles. Tarwewet, crisis-varkenswet, dat alles werd bespro ken en bij hot eerste kwam het verschil van meening om maar 1/3 van het gebouwde oppervlak mot tar we te betelen. Sommigen vonden dat verkeerd, daar tarwe nog het eenige product is dat loonend is. An deren waren er voor mits evenredig over het geheele land verdeeld. De varkenswet noemde men onvoldoende voor de boeren; de crisis-zuivclwet kwam aan de orde en men drong aan op handhaving van den richtprijs van 5Vo cent voor de melk. Tal van verlangens voor land- en tuinbouw wer den geuit. Er werd aangedrongen op hulp voor de vlascultuur, hulp voor do aardappelen, hulp voor de rogge, de bietencultuur moest worden vrijgelaten, beperking van suikerinvoer was gewenscht. Een rijksvoorschotbank was noodig of een scmi-officieele landbouw-hypotheekbank. Do bollcncultuur moest geholpen. De landarbeiders moesten ook voordeel hebben van den steun aan de boeren verleend. Het loon moest daarom door gemeentelijke commissies worden bepaald. Tenslotte werd nog een lans gebro ken voor dierenbescherming. Do heeren hebben zoolang gepraat tot er tenslotte geen enkel Kamerlid moer in de zaal was. ZIJN NEEF MET BIJLSLAGEN GEWOND. In waanzin gehandeld 7 Gisterochtend heeft H. v. d. W. te Ridderkerk, ver moedelijk ln een vlaag van waanzin, zijn neef, die bij hem Inwoont, zoo ernstig met bijlslagen gewond, dat hij ander geneeskundige behandeling moes* wwdw gesteld. Het antwoord aan Frankrijk. Frankrijk verplicht tot nakomen der verplichtingen. In 't antwoord op de tweede Engelsche nota erkent Amerika, dat de betaling der schulden voel bezwaar- l.Jker is geworden door de economische depressie. De president der Vereenigde Staten is bereid, in samen werking met de Engelsche regeering de Tehoelo si tuatie te onderzooken. Schrapping der schulden zou een dergelijk onderzoek echter niet inhouden. Dc president dor Vereenigde Staten is bereid, langs een daarvoor geschikten weg in samenwerking met de Engelsche regcerlng de geheele situatie to onderzoeken en te overwegen, welke middelen kun nen worden aangewend, om te komen tot stabilisa tie der valuta's, herstel der handelsbetrekkingen en verbetering der Drijzen. Aan Frankrijk is door de Ver. Staten eveneens een nota van antwoord gezonden op de tweede schulden nota. Dit is in hoofdzaak gelijk aan het antwoord van Engeland. In het tweede gedeelte ervan wordt zij echter zeer duidelijk in de verklaring dat volgens de meening in Amorikaansche regeeringskringen de betaling van den Franschen Decembertcrmijn noch hot economi sche herstel, noch de valuta van Frankrijk ernstig zou beinvloeden. Frankrijk bezit zeer rijkelijke goud voorraden en het is voor de quaestie van dc transfers om het even Of zij in openhaar of particulier bezit zijn. De transfer levert in goen geval moeilijkheden op. De nota houdt tenslotte de ernstige en duidelijke vermaning in, dat de betaling op 15 December van gewicht is wanneer men den weg wil effenen voor een latere bespreking van het schuldenprobleem. Hoe Herriot er over denkt. In de vereenigde zitting van de Kamercommissies van buitenlandsche zaken en financiën heeft Herriot een overzicht gegeven van de schulden-quaestie. Hij wees er o.m. op. dat eenige loden der commis sie hebben verklaard, dat zij den indruk hebben ge kregen. dat de regeering 19 mill'oen dollars op 15 December zou betalen, doch dat zij onmiddellijk daarna onderhandelingen zou openen, teneinde te komen tot een nieuwe regeling van het schulden probleem. De minister van financiën heeft' ten slotte nog de technische zijde van de vraagstukken, welke door de betaling ontstaan, uiteengezet en besprak de finan- cieele gevolgen van de verschillende oplossingen, welke zich kunnen voordoen. Voorwaardelijke betaling voorgesteld. Nader wordt gemeld: De kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft met 21 stemmen voor en 3 onthoudingen een motie aangenomen, waarin voorwaardelijke betaling aan do Ver. Staten wordt voorgesteld on wel op voor waarde van bijeenroeping van een conferentie, die de herziening van het 6chuldenvraagstuk ten doel zal hebben. De financieele kamercommissie heeft zich met 26—5 stommen en 9 onthoudingen tegen onvoorwaar delijke betaling uitgesproken. Polens tweede nota aan Amerika. Ge dreigd met niet-betaling der particuliere loeningen. WASHINGTON. 9 Dec. (V.D.). De Poolsche ge zant heeft de tweede Poolsche schuldennota aan Stimson overhandigd. Ook in deze nota wordt uit stel van betaling gevraagd. Polen waarschuwt er voor. dat. indien geen uitstel zal worden verleend, de particuliere leeningen niet zullen kunnen worden betaald. Dienstmeisje tusschen lift en liftschacht be kneld. Bezig op het dak van de liftkooi, toen deze ln beweging gesteld werd. In haar doodsangst getracht door de deur der eerste verdieping te ontwijken. Toen Donderdagmiddag een 28-jarige dienstbode in een pension aan de De Lalressestraat, no. 3 te Amster dam op het dak van de in het huis aanwezige lift eeni ge werkzaamheden verrichtte, raakte de lift plotseling ln beweging. Het meisjo probeerde er nog ai te sprin gen. Dit mislukte eohter en zij raakte tusschen lift en liftschacht bekneld. De in de haa-st gewaarschuwde brandweer heeft het slachtoffer niet zonder moeite be vrijd; de dood was toen eohter reeds ingetreden. Het lijk is naar het Wllhelmlnagasthuis vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Nader wordt omtrent dit noodlottige ongeluk gemeld, dat het meisje eenige bezigheden in de liftschacht ver richtte. Daartoe was zij op het dak van de liftkooi ge klommen. Het schijnt niet bij het meisje opgekomen to zijn, dat iemand anders van de lift gebruik zou kunnen maken. Andere had zij het werktuig wel buiten dienst gesteld. Toen zij op het dak stond drukte plotseling een dame op een der bovenverdiepingen op de knop. De kooi ging langzaam naar boven. Het meisje, het gevaar ziende, gilde luid, doch niemand was ln staat in dien korten spannen tijda de Installatie uit te sohakelen. Toen de kooi de eerste étage passeerde wilde de onge lukkige in haar doodsangst door een opening ln de schacht boven de deur der eerste verdieping ontwijken. Ofschoon de lift niet snel was, ontbrak daartoe na tuurlijk de tijd. Toen een gedeelte van het bovenlichaam door de opening stak, ging de kool de opening voorbij en een seconde later zat de vrouw bekneld tusschen den wand der schacht en de kooi die tot stilstand kwam. De hulsgenooten slaagden er niet ln hulp te bieden Eenige dokters werden opgebeld, alsmede de Genees kundige Dienst, die met een ziekenauto voorreed. La ter werd ook de brandweer gealarmeerd en toen de motorspuit van de hoofdwacht Honthorststraat arrl- veede, zat het slachtoffer nog steeds beklemd. De brandwachts trachtten met koevoeten en andere werk tuigen het metaal van de lift en van de schacht om te bulgen of weg te breken. Na geruimen tijd gewerkt te hebben werd de vrouw bevrijd. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Koude en sneeuw. Tien graden beneden het vriespunt. In den nacht van Donderdag en Vrijdag heeft het overal ln België hard gevroren. Te Elsenborn, Saint Hubert en Chimay daalde de thermometer tot 8 en 10 graden beneden het vriespunt. Te Brusse) bedroeg de koude 4 graden onder nul, te Oostende echter slechts 2 graden. Ook Vrijdagochtend vroor het nog ln Cen traal- en Hoog-Belglë. Hier en daar, op de hoogste plateaux der Ardennen, ligt ook sneeuw. Zij trekken aan de touwtjes. Het algemeen gevoelen is al sinds jaren en jaren dat het ook op de ministeries de hoofdambtenaren en hun mindere goden zijn dio regeeren en dat me nigmaal ook een minister zelfs niet anders is dan een werktuig in hun handen. Dit kwam wel het scherpst naar voren, toen deze week in de Tweede Kamer werd behandeld de kwestie van de Vroedvrouwen school te Amsterdam. Zoowel het Kamerlid mevr. De S'ries-Bruins als haar collega Dr. Vos hadden te ken nen gegeven dat hei er veel van had of de regeering de onderhandelingen met hét bestuur van Amster dam niet soepel genoeg voerde. Het liep heel erg stroef en Dr. Vos deed het verwijt hooren, dat de re geering to veel den Shylock scheen te willen spelen. Ook mej. Frida Katz besprak het feit dat de regee ring Zich wel bereid zou hebben verklaard het ge- houw gratis ter beschikking te stellen, daarentegen niet had willen treden in het voorsiel om bovendien nog een subsidie te verleenon, gelijk aan het bedrag, dat in geval van opheffing der inrichting aan wacht gelden betaald zou moeten worden. In verband met dit tweede punt opperde zij het denkbeeld om er een subsidie van te maken, dio geleidelijk zou dalen over eenkomstig de daling, welke in den loop der jaren anders de wachtgeld-kosten zouden vertoonen. Minister Ruijs beweerde niet afkeerend tegenover deze gedachte te staan en er zelfs op gezinspeeld te hebben in een onderhoud met de Amsterdamsche ge meentebestuurders, maarsinds dat onderhoud in begin November zat Zijne Excellentie dó Minister nog maar steeds te Wachten op de schriftelijke voor stellen van Amsterdam. Hij stond steeds uit te kij ken naar eenig antwoord en dan mocht men hem, die maar steeds tevergeefsch op bericht wachtte, zeide de minister boos, toen niet verwijten dat hij niet soepel on meegaand genoeg was. Maar toen kwam de aap eerst uit den mouw. Want nauwelijks waren deze booze woorden uit den mond des ministers vervloden, of mej. Katz, Dr. Vos en de heer Ketelaar deden de verrassende mededee- lingdat op 16 November j.1. door het gemeen tebestuur dor hoofdstad een brief met voorstellen aan dén Mihister van Binnenlandsche Zaken was verzonden, waarop het vervolgens een schriftelijk antwoord van dat departement ontvangen had, dat neerkwam, op aanvaarding der eerste, op verwerping der tweede van de reeds in eerste instantie door mej. Katz gereleveerde voorwaarden. Groote verbazing in de Kamer!!! Want het bleek zonneklaar dat den armen minister noch van den brief van Amsterdam, noch van het antwoord daar op door hot departement gezonden, iets bekend was. De heeren ambtenaren bleken dit zaakje maar eens eventjes geheel buiten don excellentie om te hebben bedisseld. Wij begrijpen wel, dat in dit geval, nu deze mi nister zóo in zijn hemd is gezet ten aanschouwe van heel de natie, dat het op Binnenlandsche Zaken wol gestormd zal hebben, maar voor ons burgors van den Nederlandschen Staat is toch wel het bewijs gele verd, dat een minister, hoe hoog ook staande op den maatschappolijken ladder, vele malen niet anders is dan een marionet van heeren ambtenaren, die ach ter de schermen aan de touwtjes trekken. Verheffend lijkt ons deze kleine Kamer-episode toch „niet. VIER DOODEN, VIJF GEWONDEN. Londen, 9 Dec. (VJ).). Bij een ontploffing in de mijn Cordonwoow bij Wombwell in het graafschap York zijn vier mijnwerkers gedood, terwijl vijf, drie mannen en twee jongens, werden gewond. Nader wordt nog gemeld: De vijf zwaai gewonde mijnwerkers bij de ontploffing in een mijn bij Wombwell 2ijn nog gistermiddag over leden, en 14 anderen zijn gewond, van wie nog eenige gevaarlijk. De betrokken, mijn is sinds 1873 ln gebruik en 't was het eerste ongeluk, dat er ooit is geschied. In het Lagerhuis heeft de minister zijn deelneming met de slachtoffers en hun nabestaanden uitgesproken. WATERSCHAPPEN. B. K. B. zijn benoemd: ln Noord-Bolland: tot heemraad van het Ambacht tot Westfriesland, genaamd De Vier Noorder Koggen, P. Schipper te Spanbroek vanwege de Wognummer Kogge, tot heemraad van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd De Vier Noorder Koggen, H. J. Avis te Mid- woud, vanwege de Middel Kogge; tot heemraad van den polder Katwoude, D. Klomp Kzn. te Katwoude. Prof. Veraart besluit tot uittreding uit de R.K. Staatspartij Gisteravond heeft prof dr. J. A. Veraart voor de de mocratische studieclub van de R.K. kiesvereenlging Rijkskieskring 's Gravcnhage een rede gehouden over „de beslissing der Katholieke democraten". Spr. deelde daarbij mede, dat hy zich door de verwerping op de jongste Partij-raadsvergadering van alle .staatkundig en economtsoh-democratische amendementen" gedwon gen ziet uit de R.K. Staatspartij te treden. FORD HERSTELD. Reuter slent uit Detrolt: Henry Ford is thans hersteld en heeft gistermiddag drie uur in zijn bureau gewerkt RECHTSWEZEN- De moordenaars tot twaalf en tien Jaar veroordeeld. Op den 25sten November stonden te Winschoten 'erecht de gedetineerden A. M., 18 jaar, timmerman en H. U., 21 jaar, bakkersknecht, beiden uit Mussol- kanaal (O.), die. na een verhoor van 17 getuigen ba kenden met voorbedachten rade in den nacht van 29 op 30 Juli jl. te Óïistwedder-HÖfte den 77-jarigen Everwijn Hulting door steekwonden met een beitel to hebben vermoord en bovendien pl.m. f60 te heb ben gestolen. De eerstgenoemde M. is een kleinzoon van het slachtoffer; hij had in dit bedrijf de leidende hand. U. volgde zijn bevelen stipt op. Beiden zijn door dr. F. F. Hazelhoff, zenuwarts te Groningen, na onderzoek, volkomen toerekenbaar geacht. De Officier van Justitie elschte togen elk vijftien jaar gevangenisstraf. Gistermorgen heeft de rechtbank te Winschoten tegen hen vonnis gewezen en M tot 12 en U. tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. ZONDAG 11 DECEMBER. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Prinzen, v. A'dam. Nam. 5.30 uur, de heer Prinzen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7