lliiim Nitsws- Groote boerderij-brand te Anna Paulowna. De P.El-Tarieven. Uitgevers: N.V. vJt. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. POGING TOT AANSLAG OP DEN DUITSCHEN EX-KEIZER DE „P. C. HOOFT" WORDT TOCH GEDICHT. STEUN AAN DEN TUINBOUW IN NOORDHOLLAND. 20.000 GULDEN UIT EEN POSTZAK VERMIST. Kampioenschap 2e klasse Klein Biljart. Hongersnood in Chili? Mijnramp in België. In geen geval verdere verlaging. Tinsdag 13 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9192 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden 11.80. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Indringer op „Huize Doorn". - De man in het bezit van een dolkmes en een revolver. - Door bedienden in de torenkamer aangetroffen en overmeesterd. DOORN, 12 December. In den namiddag is door ©verklimming een onbekende Duitscher doorgedron gen in het park van huize „Doorn" en vervolgens in het kasteel zelf, waar hij in begin van den avond' door een der bedienden werd aangetroffen in een torenkamer, welke grenst aan het werkvertrek van den ex-keizer. De bediende haalde onmiddellijk assistentie, waar na de man, die wilde vluchten, overmeesterd kon worden. Hij is daarop overgeleverd aan de politie wacht, welke altijd in het poortgebouw zetelt. De man bleek in het bezit te zijn van een lang dolkmes en van een revolver, klaarblijkelijk met de bedoeling om een aanslag op den ex-keizer te p'egen. De man is door personeel van „Huize Doorn" al eenige dagen te voren in het dorp gesignaleerd en heeft blijkbaar de gelegenheid afgewacht om zijn kans waar te nemen. Op welke wijze de man het huis zelf is binnengo- fcongen, is nog niet bekend, evenmin als rijn identi- De man was behoorlijk gekleed en is van middel baren leeftijd. Hij is ingesloten op het gemeentehuis te Doorn. Als het werk naar wensch slaagt, zal het wrak morgen naar Pernis werden gesleept. AMSTERDAM. 12 Deo. Omtrent de situatie, waarin zioh hedenmiddag het wrak der P. C. Hooft bevond, vernemen wij van des kundige zijde nog het volgende: Het wrak. dat 540 voet lang is. steunt in het midden over een lengte van tweehonderd voet op de dokblokken het achterschip raakt de blokken wel, doch rust er niet op, terwijl het voorschip over een lengte van honderd en zestig voet vrij van de blokken is. Uit deze gegevens blijkt dus dat het schip door den brand in het midden etuk is doorgezakt. Boven de blokken bevindt zioh nog vijftien voet water. Als gevolg van het feit dat het wrak niet over de geheel e lengte op de dokblokken kan worden geplaatst, kan uit een oogpunt van gevaar voor Ihet dok de „Hooft" niet geheel drooggezet worden. Voor het geheel dichtmaken van het schip levert deze situatie echter geen ernstige moeilijkheden op, aangezien duikers geconstateerd hebben, dat de onder- ikant van de huid gaaf is en de lekken, die afdoende gedicht moeten worden, zich thans boven de waterlijn bevinden. Morgenochtend zullen door de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij alle proppen, waarmede de gaten In de scheepshuid zijn afgesloten, extra voorzien worden. Zij zullen daartoe gelijk met de huid worden afgezaagd, waarna er ijzeren reepen over zullen worden bevestigd. Het schip wordt dus geheel zeewaardig gemaakt. Woensdagmorgen hoopt men met dit werk gereed te zijn. Ter verkrijging van een certificaat van zeewaardig heid zal de Scheepvaartinspectie dan een onderzoek instellen, waarbij o.m. alle gedichte gaten met een waterstraal van zes atmosfeeren druk zullen worden beproefd. Wordt alles in orde bevonden, dan zal nog dien zelfden ochtend wind en weder dienende! het wrak door vier sleepbooten van de reederij Goed koop naar IJmuiden worden gesleept, waarna drie grootere sleepbooten van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden het gevaarte zullen „overnemen" om het naar Pernis te transporteeren, waar het zal worden lesloopt.. Van morgenochtend af zal een boot van de brandweer &ij het Hendrikdok ligplaats nemen ter beveiliging van de op het wrak arbeidende werklieden tegen mogelijk gevaar. Al3 alles naar wensch slaagt, zal het wrak zich nog vóór de „Marnix van St. Aldegonde", die Woensdag de zeis naar Indië aanvaardt, buiten de IJmuider sluizen bevinden. DRIJFIJS. Uit LEMMER: Er bevindt zich op het oogenblik veel drijfijs in het aarwater tusschen Lemmer en Groningen. De alhier zmengekomen motorboot „Harm Nieveen", kapitein jJXP*. rapporteerde, dat het Tjeukermeer niet be- a^rbaar is voor zeil- en motorschepen. Stoombooten apen zich met veel moeite een weg banen. Nieuwe aandrang bij de Regeering. Doch wederom van den Minister van Binnenland- sche Zaken bericht ontvangen, dat Z.Ecx. op zijn afwijzende houding niet kan terugkomen. Herhaaldelijk hebben Ged. Staten van Noordhol land er bij de regeering op aangedrongen, niet langer bezwaar te maken tegen loontoeslagen in den tuin bouw, hetzij door rijk, provincie en gemeenten ge zamenlijk, hetzij door provincie en gemeenten bui ten medewerking van het rijk. Tot dusver bedreigde de regeering besluiten dienaangaande steeds met ver nietiging wegens strijd met het algemeen belang, voornamelijk omdat dan aan de industrie eveneens loontoeslagen zouden moeten worden verleend. Ge deputeerde Staten deelden dit bezwaar niet, omdat vooral de Noordhollandsche tuinbouw in een uitzon derlijke positie verkeert en ook thans reeds verschil lende maatregelen worden genomen, die niet tot an dere bedrijven behoeven te worden uitgestrekt. Bo vendien ligt het vooral op den weg van de provincie zorg te dragen voor liet behoud van de cultuurwaar de van den grond. In vorband met de indiening van het wetsvoorstel tot het verleenen van uitkeeringun ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen heb ben Gedeputeerde Staten zich de vraag gesteld of de daarin omschreven steun aan den tuinbouw van dien aard is. dat de ondernemers in de betreffende bedrij ven daardoor in staat zullen worden gesteld voldoen de arbeidskrachten in hun bedrijen te werk te stellen. Hoewel alleszins erkentelijk voor de indiening van voormeld wetsvoorstel, meenen zij die vraag ontken nend te moeten beantwoorden. Huns inziens toch zulltn de bedragen, welke bij aanvaarding van dat wetsvoorstel voer steun aan den landbouw beschikbaar komen, slechts den erg- sten nood in dezen tak van bedrijf kunnen lenigen en zal de positie van de tuinders daardoor zeker niet in die mate worden versterkt, dat zij in staat zullen zijn de voor het bhoud van de cultuurwaarde van hun gronden benoodigde arbeidskrachten te werk te stellen. Gedeputeerden hebben hiervan aan de regeering mededeeling gedaan en opnieuw bij de regeering krachtig aangedrongen haar afwijzend standpunt te verlaten. Thans hebben zij echter wederom van den minis ter van Binnenlandsch.e Zaken bericht ontvangen, dat Z.E. op zijn afwijzende houding niet kan terug komen. Gedeputeerden overwegen nu nader, wat hun onder deze omstandigheden te doen «tast. Afkomstig van het postkantoor te Winschoten. - In Groningen de ontdekking gedaan. GRONINGEN, 12 December. Hedenmorgen kwam men tot de ontdekking, dat uit een postzak van het postkantoor te Winschoten een aangeteekend stuk met een geldswaarde van f20.000 was verdwenen. Deze postzak was hedenmorgen per trein van Win schoten naar Groningen verzonden. Het betreffende stuk was afkomstig van den directeur van het post kantoor te Winschoten en was bestemd voor den directeur van het postkantoor te Groningen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. MOORDAANSLAG? Zaterdagmiddag waren twee firmanten der fa. J. Boerhof te Olst bezig hun bovengelegen werkkamer wat op te ruimen, toen plotseling een ruit door een schot verbrijzeld en één hunner iets langs het hoofd floot. Eerst werd gedacht aan een verdwaald jagerschot, maar plotseling vond men, in plaats van den hagel korrel een kogel. Onmiddellijk is hiervan aangifte bij de politie ge daan, die de zaak in onderzoek heeft genomen. In aansluiting op een berichtje, elders ln dit blad, waarin wordt medegedeeld dat de heer Hoogland kam pioen werd voor Nederland der 2e klasse klein biljart kunnen we nog 't volgende melden: De heer Hoogland zag kans het op hoog peil staand tournool ongeslagen te beëindigen. Zijn gemiddelde be droeg 11.82. Hierdoor gaat de kampioen over naar de le klasse. 1. H. Hoogland 7 1750 148 81 11.82 2. A. Niessen 4 1352 184 62 7.95 3. R. Vel 4 1499 193 56 7.76 4. I. de Wied 3 1352 164 65 8.25 5. Busch Geertsema 3 1649 261 44 8.20 6. T. Verhulst 3 1428 203 46 7.03 7. L. Hop 2 1489 170 56 8.75 8. L.Koppel 2 1542 184 88 8.38 Voor het kampioenschap der eerste klasse klein biljart hoeft de nieuwe kampioen reeds ingeschreven. De plaats van den heer A. Kaan in den Zwinweg een prooi der vlammen. Paarden konden nog net gered worden. Verder is alles verbrand. Een felle vuurgloed in de verte maakte het ons Maandagavond reeds duidelijk, er moest in den pol der brand zijn. Met links en rechts te informeeren, kwamen we te weten, dat het in of bij de boerderij van den heer A. Kaan in den Zwinweg was. Zou het een hooi- of strooklamp zijn?, was de eerste gedachte. Even één van de naaste buren opbellen, want voor zoo'n brandend klampje leek het ons onnoodig de behaaglijke huiskamei te verlaten, om na een tocht over de niet overal schitterende wegen een poosje te kleumen bij wat brandend hooi of stroo en dan weer huiswaarts te keeren. Maar we kregen geen gehoor en de conclusie lag voor de hand: het moest wel een ernstige brand zijn, want allen in het opgebelde huis waren er naar toe, niettegenstaande de felle koude. Dan er dus toch maar op af en ons vermoeden bleek juist te zijn. De groote boerderij van den heer A. Kaan stond in lichtelaaie. Alles verbrandde, de groote voorraad hooi, stroo, aardappelen, een deel van de pas ge- uorschte tarwe, de landbouwwerktuigen, het huis raad enz. De bowoners konden zich in veiligheid bren gen, maar hadden geen tijd andere kleeren, dan waarmee zij rustig in de huiskamer zaten, aan te trekken; de oudste zoon, die reeds te bed lag, kon ook tijdig het huis verlaten en het gelukte nog de twee koeien en de beide paarden los te maken en naar buiten te brengen, maar overigens kon niets ge red worden. Daarvoor greep het vuur te fel om zich heen. De heer Kaan, die zooals we reeds zeiden, rustig zat te lezen, hoorde plotseling een kletterend geluid, dacht aan een flinke hagelbui en wilde eens buiten gaan kijken. Buiten de kamer gekomen, zag hij ech ter reeds overal rook en vlammen. Toen de veilig heid van hem en de zijnen verzekerd was, werd na tuurlijk in de eerste plaats om het vee gedacht en hoewel de ruiven der paarden reeds vlam gevat had den, kon men de dieren toch redden. Het was ech ter onmogelijk daarna nogmaals het huis binnen te dringen om b.v. meerdere kleeren te krijgen. De heer Kaan, die daar nog een poging toe wou wagen, moest er, door het overal dreigende gevaar, van af zien. Alleen de hond kwam tenslotte nog, ongewond, uit het brandende huis. Het dier was naar een zijdeur geloopen en kon op z'n luid geblaf naar buiten ge laten worden. Het spreekt, dat de bewoners die zoo door het overal tegelijk zijnde vuur verrast werden, geen ver moeden van het ontstaan van den brand hadden. Alles was gelukkig verzekerd. Burgemeester Lovink, de politie en de brandweer waren spoedig ter plaatse. De brandweer stond ech ter geheel machteloos tegenover de vuurzee. Gevaar voor de omgeving bestond' er niet en dus bepaalde zij zich tot het omhalen van muren en het waken bij de steeds weer oplaaiende vlammen van het bran dende hooi. Talrijke kinderen zouden reeds zijn omge komen. LONDEN. 12 Dec. Volgens Engelsche berichten uit Santiago de Chili heerscht in vele districten van den Zuid-Amerikdan- sohen staat Chili, hongersnood. Velen, waaronder tal rijke kinderen, zijn omgekomen. In sommige steden heb ben demonstraties van arbeiders tegen de regeering plaats gehad. Vermoedelijk i slachtoffers; Reuter meldt dat zich in de mijn Santé Marguerita te Péronnea bij La Louvière mijngas ontwikkeld heeft. Er zouden zes slachtoffers zijn. Nog kans op redding. Nader verneemt V. D. uit Antwerpen, dat nog een geringe kans bestaat op de redding van de zes in de mijn Sainte Marguerite opgesloten mijnwerkers, wier ieven men reeds had opgegeven. De gang waar het ongeluk gebeurde, ligt op een diepte van 750 M. Bij den ingang van de mijn spelen zich hartverscheurende tooneelen af. ARENA VAN OVIEDO AFGEBRAND. Uit Madrid: De groote arena van Oviedo, die tot da mooiste arena's van Spanje behoort, en waar voort durend stierengevechten werden gehouden, is door ven grooten brand verwoest. De geweldige arena, die 13.000 toeschouwers kon bevatten, is geheel vernield. In hun Memorie van Antwoord op het afdeel ingsver- slag der Provinciale Staten van Noord-Holland zeggen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland o.m. wat het electriciteitsbedrijl betreft: Ged. Staten hebben op de tarieven van de gemeenten die een eigen G.E.B. explolteeren, weinig of geen in vloed. Alleen wanneer het overnemen der gemeentelijke bedrijven, waarnaar Ged. Staten overeenkomstig het ge voelen van de Prov. Staten en in overeenstemming met de duidelijke uitspraak van den Raad van Toezicht en het oordeel der directie, streven, zal hebben plaats ge had, kan ook op dit punt een bevredigende toestand worden verkregen. In antwoord op vragen kan het volgende worden me degedeeld: Ged. Staten zijn inderdaad van oordeel, dat naar ver laging van kosten voor de afnemers moet worden ge streefd. Zij hebben daarom tot eene tariefsverlaging be sloten. op gronden, die niet aan het belang van het be drijf zijn ontleend. Gepaste zuinigheid zal betracht blijven worden. In dien de Staten zich met het voorstel van Ged. Staten vereenigen, zal op de salarissen der ambtenaren eene korting worden toegepast. Aangezien tot tariefsverlaging is besloten, wegens bij zondere omstandigheden, behoort aan die verlaging geen blijvend karakter te worden verleend. Voor herziening en verlaging van het vastrecht zien Ged. Staten geen aanleiding. Winkels hebben als regel een groot verbruik ten be hoeve van verlichting met een korten bedrijfsduur. In verband daarmede moet in het algemeen voor een per ceel, waarin een winkel gevestigd is, een hooger vast- reoht bedrag worden gesteld dan voor particuliere wo ningen van dezelfde grootte. Dit brengt intusschen niet mede, dat de gemiddelde prijzen per K.W.U. hooger zou den zijn dan bij de particulieren, hoewel het hier ge meenlijk gaat om stroom, afgenomen in den tijd van de zwaarste belasting der centrale. Op enkele uitzonderingen na. is in de contracten, af gesloten met de gemeenten, die een G.E.B. hebben, de bepaling opgenomen, dat industrieën met een vermogen grooter dan 20 K.W., rechtstreeks door het P.E.N. zul len worden bediend. De kleine industrieën worden dus als regel door de gemeenten bediend. Ged. Staten kunnen hier slechts herhalen, dat alleen dan een bevredigende toestand ontstaan, wanneer de stroom overal rechtstreeks doop het P.E.N. wordt geleverd. Zooals in het prae-advies op de motie-Hooij wordt me degedeeld. zijn Ged. Staten voornemens als voorwaarde te stellen, dat de gemeentebesturen, waarvoor de tariefs verlaging geldt, ten genoegen van Ged. Staten zoodanige maatregelen treffen, dat de crisisrabatten ten volle aan de plaatselijke afnemers ten goede komen. Naast de reeds vastgestelde tariefsverlagingen, die voor het bedrijf een belangrijk gemis aan inkomsten beduiden, kan niet tot een algemeene verlaging van de transformatorhuur worden overgegaan. Differentiatie in tarieven is de praktijk van alle be drijven ln binnen- en buitenland. Ten opzichte van de door de voorstellers van da motie-Hooij gegeven cijfers diene dat ten onrechte de voorstellers hebben gesteld dat als exploitatie saldo over 1931 zou zijn geraamd f 900.000. In werkelijkheid is geraamd een bedrag van f 675.000, hetwelk met de uitkomst ad f 592.579 niet veel verschilt. De tariefsverlaging is niet geschied op gronden aan het bedrijfsbelang ontleend, en het voor de versterking der reserve benoodigde saldo is tot het uiterste mini mum teruggebracht. Ged. Staten zijn dan ook in geen geval bereid tot een verdere verlaging, zoomin van do hier bedoelde me- terhuur als van het gemeentetarief 1931, over te gaan. Zouden de kosten van de meterhuur in den stroomprijs worden verdisconteerd, dan zou men met de andere band wegnemen wat men met de eene hand had ge geven. Het aantal gemeenten, dat haar net aan het P.E.N, overdoet, neemt inderdaad steeds toe. Heeft de over neming eenmaal plaats gehad, dan pleegt dit aanstonda een belangrijke vermeerdering van het debiet ten ge volge te hebben. Deze overneming geschiedt uiteraard geheel vrijwillig en derhalve in gemeen overleg. Daar bij staat voorop, dat de gemeenten en de inwoners van de vóór expiratie van het contract geschiedende over dracht zeker geen nadeel behooren te hebben. Ged» Staten meenen het begrip „billijke schadeloosstelling" in het versiag vermeld, aldus te mogen opvatten. Ged. Stafen kunnen niet aannemen, dat hierin .on geoorloofde pressie" of „détournement de pouvoir" zou worden gezien. Immers zou de province verplicht zijn met de gemeenten, die zulks wenschen, de contracten te vernieuwen, dan zouden Ged. Staten niet meer da leiding hebben en zouden de gemeentebesturen de toe passing van het algemeen toegejuichte beginsel van rechtstreeksche levering zoo lang kunnen ve: schuiven als zij willen. Wat deze rechtstreeksche levering, waar van de doelmatigheid thans <>algmeen wordt aanvaard, aangaat, zij er aan herinnerd, dat de door de provincie aanvaarde rijksconcessie van dat beginsel uitgaat, De provincie ia daartoe dua feitelijk verplicht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1