s IEUWS VAN PARTA DE GESTOLEN BRIEF MET f20.000. DRAMA IN DONKER DEN HAAG. ONTSIERING VAN NATUURSCHOON. Zijn pensioenfonds verloren. Wegverbetering. FINANCIëN VAN ONZE PROVINCIE. Man in brand. Uit onze Omgeving. „Aan den haak gepikt". CHAGEN. Er heelt een verwisseling van post zakken plaats gehad. Derde ge val in Winschoten. In verband met den diefstal van bet poststuk ter «vaarde van f20.000 uit een zending van Winscho ten naar Groningen, wordt nog het volgende ge meld: Zooals te doen gebruikelijk is, draagt het postkan toor te Winschoten regelmatig aan het postkantoor te Groningen geldsbedragen af. De aangeteekende brief, die thans is ontvreemd, is Zondag klaar ge maakt door den directeur van het postkantoor te Winschoten en Maandagmorgen door twee postamb tenaren uit de safe gehaald en in den postzak voor Groningen gedaan. In Groningen was het loodje, waarmee de zak gesloten werd, nog intact. De groote moeilijkheid zit nu hierin en dit feit bemoeilijkt ten zeerste het onderzoek dat de postzak, die door de politie te Groningen is in beslag genomen, door de ambtenaren, die hem in Winschoten vulden, niet wordt herkend. Zij zeggen dat het een andere zak was en tevens een van een andere soort. De vraag is nu, wie heeft dezt zakken verwisseld en waar is dat gebeurd? De recherche onderzoekt thans hoe het komt dat dan toch een goed loodje met het stempel „Winschoten"' op den zak was be vestigd. Zoowel te Winschoten als te Groningen is het onderzoek in vollen gang. liet merkwaardige van het geval is, dat dit de derde keer is dal in Winscho ten geld uit een postzending vermist woidt. De eerste maal werd een bedrag van f 1000 ver mist uit een op het postkantoor aldaar aanwezigen zak. In het begin van dit jaar is een bedrag van f 1500, dat uit Pekela naar Winschoten was verzon den, vermist. Vrouw vermoord in de Naaldwijk- sche straat. Door een kogel ge- troflen en levenloos in de gang van haar huis gevonden. Gisternacht omstreeks half één is in een perceel aan de Naaldwijkschestraat in Den Haag een vrouw vermoord. De 25-jarige F. L.-geb. M., een vrouw van verdachte zeden, heeft Maandagavond laat bezoek ontvangen van een man. Eenigen tijd later hoorde een buur vrouw een woordenwisseling in de kamer van de vrouw. Zij verstond de woorden: „dat doe ik niet". De twist hield geruimen tijd aan, maar eindelijk werd het weer rustig in de kamer. De buurvrouw ging toen even kijken en vond de vrouw liggen in een gange tje tusschen keuken en achterkamer. Zij dacht aan vankelijk, dat de vrouw gevallen was, maar al spoe dig bleek het, dat er een moord was gepleegd. Er was vastgesteld, dat er twee revolverschoten zijn ge lost, door een waarvan de vrouw zoodanig in de linkerborst was getroffen, dat de dood op slag moet zijn ingetreden. Een belangrijke getuige. Een belangrijke getuige heeft zich in verband met dit drama bij de politie aangemeld. Een kellner, die in een der naastgelegen perceelen woont, heeft uit het huis, waar de moord is gebeurd, een man zien komen. Hij kon zelfs een vrij nauwkeurig signale ment opgeven. De man was ongeveer 23 jaar oud, 1.65 a 1.70 M. lang, van een middelmatig postuur. Hij droeg een beige regenjas, een slappen, grijzen hoed en had een bleek, glad geschoren gelaat. Ook de vrouw van den kellner heeft den man ge zien. Het onderzoek heeft voorts nog uitgewezen, dat er van diefstal of roof geen sprake is. Twee schoten. Omtrent het drama, dat zich tusschen. half één en één uur heeft afgespeeld, wordt nog het volgende ge meld: De dader heeft twee schoten gelost uit zijn revolver, toen hij reeds buiten de deur stond. Dit is komen vast te staan door het feit, dat de ruit van de voor deur tengevolge van de schoten versplinterd is. De schoten zijn ook door een der bovenbewoners ge hoord, welke toen naar beneden is gekomen er. de vrouw in het gangetje vond liggen. Zij dacht aan vankelijk, dat het slachtoffer gevallen was en schud de haar bij den arm, terwijl zij zeide: „Zeg, sta eens op, wat is er aan de hand?" De vrouw bemerkte ech ter al spoedig, welk drama zich hier had afgespeeld en waarschuwde de andere buren, terwijl tevens de politie op de hoogte werd gebracht. Hoe de moord zich afspeelde. Uit de voorloopige gegevens welke ter beschikking staan, heeft de politie de volgende reconstructie van het geval gegeven. De verslagene behoort tot die categorie van vrou wen, die zich 's avonds nooit op straat vertoonen, doch, achter hun raam gezeten, voorbijgangers met een tikje tegen het venster uitnoodigen binnen te komen. Zeer waarschijnlijk zal zij ook Maandag avond een jonge man bij zich geroepen hebben met wien zij een woordenwisseling kreeg. Zij heeft toen den man buiten haar kamer weten te werken, vervol gens de gangdeur door en de straat op. Zij heeft toen haar huisdeur dicht gedaan en is zelf nog enkele oogenblikken achter de deur blijven wachten om te zien of de man zich verwijderde. Buiten gekomen heeft de man een revolver getrok ken en door de voordeurruit twee schoten gelost, waarvan er één de vrouw in de linker borst trof, ten gevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Een andere veronderstelling, welke de politie thans onderzoekt en zich zeer nauw bij de eerste aansluit is, dat de dader geen onbekende van de vrouw is geweest, doch behoorde tot het gilde souteneurs. De mogelijkheid bestaat, dat hij de vrouw voor zich trachtte te „winnen", maar dat deze weigerde op zijn voorstellen in te gaan. Uit één en ander blijkt, da het nog de vraag is of het gepleegde misdrijf moord dan wel doodslag is. Van belang hierbij is vooral het feit, dat de man pas geschoten heeft toen de deur dicht was en hij niet wist, dat de vrouw er achter stond. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Gisterochtend heeft de rechter-commissaris, mr. v. Wageningen, een bezoek aan het perceel in de Naaldwijkschestraat gebracht, vergezeld van commis saris Kramer. Het lijk van de verslagene was in verband met het politieonderzoek aanvankelijk in het perceel gelaten; in den loop van den dag werd het naar het zieken huis overgebracht, waar gistermiddag de sectie zou worden verricht. De vrouw laat drie kinderen na uit haar eerste huwelijk. De man, met wie ze samen leefde, was op het oogenblik waarop het drama plaats vond, niet thuis. Hij heeft een deugdelijk alibi. Een groot ijzeren hek om het terrein van het waterleidingbedrijf in 't Berger duin gebied. Verzoek van V.V.V. te Bergen aan de Provinciale Staten om er ten- minste in te mogen wandelen. Dit jaar is door het Provinciaal Waterleidingbe drijf over een lengte van 4 kilometer in het te Ber gen aan de Provincie behoorendp duingebied een groot ijzeren hek geplaatst, dat het natuurschoon al daar in liooge mate ontsiert en bovendien den na tuurminnaar belet het natuurgenot te smaken, dat tot nog toe aMaar genoten kon worden. Thans heeft het bestuur ,van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Ber gen zich met een adres tot Provinciale Staten van Noord-Holland gericht, waarin het verklaart met groot leedwezen kennis te hebben genomen van bo- vengenoemden maatregel en dringend verzocht, te bepalen, dat aan de V.V.V. te Bergen althans het recht wordt verleend om aan natuurvrienden wan- delkaarten voor het nu afgerasterde duingebied te verstrekken. Bij het verzoek is bovendien nog de volgende Me morie van toelichting gevoegd, waarin wordt gewe zen op het groote belang voor Bergen en Bergen aan Zee. dat dergelijke stukken natuurschoon niet voor de gemeenschap worden afgesloten. Het antwoord van Gedeputeerde Staten. In hun Memorie van Antwoord op de begrooting verklaren Gedeputeerde Siaten echter, dat de opmer kingen, die de leden van Prov. Staten maakten, op een misverstand berusten. Het was ook vroeger verboden buiten de paden in het duinterrein te komen, terwijl thans in de aange brachte afrastering ter plaatse van de. over het Pro vinciaal duingebied voerende, wandelwegen draai- hekken zijn opgenomen. Het eenige verschil is dus, dat nu een directe belemmering in den weg is ge steld aan hen, die tegen de voorschriften in, buiten de wegen het terrein willen betreden. Ged. Staten hebben thans het v jornemen, om, in dien een grooter aantal wandelkaarten ni.et kan worden gemist, tegen zekere vergoeding kaarten ver krijgbaar te stellen aan hen, die het verzoek doen om in het duinterrein op de daarvoor bestaande we gen en paden te mogen wandelen. Portefeuille met f2000 verdwenen. Een wegens ziekte ontslagen mijnwerker uit Ge leen had zijn pensioenkapitaaltje van f2020 opge vraagd, om daarmee een winkel te beginnen. Per auto is hij toen van Geleen via Maeseyck naar Eind hoven gereden. In Maeseyck stapte men even uit en zette daarna den tocht nar Eindhoven voort. Daar aangekomen kocht de man in een manufacturenwin kel verschillende goederen. Toen hij echter wilde be talen, bleek hem tot zijn groote ontsteltenis, aldus de „Msb.", dat hij zijn portefeuille, inhoudende vier biljetten van f 500 en twee van f 10 verloren had. De man wist niet beter te doen dan de politie van een en ander op de hoogte te stellen, maar zijn geld is nog weg. programa voor zondag a.s. Thuiswedstrijden. Sdhagen IVrone L 2 uur. Schagen m—D.E.S. 11.30 uur. Sohagen bD.E.S .a. 10.30 uur. Uitwedstrijden. Helder IV—Schagen II. 12 uur. Helder bSchagen a, 12 uur. Vertrek per bus 11 uur hotel Roobol. Wieringerwaard nSchagen IV. 2 uur. Vertrek per bus 1.15 uur. hotel RooboL bedankt -als lid. J. Steen, Loet Sohagen. nieuwe leden. J. Franzen. Molenstraat C 53, Schagen, per 8 Dec. '32. art. 10—11 H. R- nogmaals de nieuwe reglementen. Door een misverstand kon de heer Grootes Zaterdag de Reglementen niet bij zich hebben. Nu a.s. Zaterdag zal hij daarvan voorzien zijn. Kosten f 0.15. contributieinning. Het bestuur vertrouwt er op dat op 1 Januari a^. al len met hunne contributie bij zullen zijn. Dit vergemak kelijkt de taak van onze bode. maar ook op niet geringe mate van den penningmeester van Geelen. Een ieder doet zijn best dus! bestuursvergadering. op Dinsdagavond 8.15 uur ten huize van den heer C. Bestevaar, Rensgars. dispensatie. Aan J. J. Slingerland is dispensatie verleend per 25- December a.s. om voor onze vereeniging uit te komen. Een goede aanwinst mag dit zeker genoemd worden. ingezonden stukjes. Deze zullen op de a.s. bestuursvergadering worden be sproken. nederland—zwitserland op 22 Januari 1933. Aanvragen voor kaarten kunnen tot uiterlijk 30 De cember a.s. worden ingediend bij het Secretariaat, te weten C. Bestevaar, Rensgars of J. Lutjeharms, Molen straat De prijzen der plaatsen zijn als volgt: Zitplaatsen: f 5.f '4.f 3.f 2. Staanplaatsen f L Jongensplaatsen 1 0.50. Men bestelle vroegtijdig om teleurstelling te voorko men. Bovenstaande bedragen moeten bij de aanvrage direct voldaan worden, verhoogd met f 0.10 door ons te maken administratiekosten. eenige bestuursbesluiten. Volgens de laatstgehouden bestuursvergadering is be sloten dat de heer F. Molenaar. Loet. voortaan belast zal zijn met de werkzaamheden op het terrein, verzor ging materieel en controle kaarten, terwijl de heer Vlot- tes Sr. de kaartenverkoop zal verzorgen. onze kleedkamer. Als men thans een kijkje in de kleedkamer neemt, zal men net als wij verstomd staan over de netheid die er thans heerscht. Alles is schoongeboend en gepoetst. Dit Succes voor de Vereeniging van Automo- bielbezitters. De Vereeniging van Automobielbezitters boekte een mooi resultaat; het Hoogheemraadschap Noordholl Noorderkwartier beschikte op een verzoek om bij het stoomgemaal van „de Westerkogge" aan den weg van Hoorn naar Grosthuizen den weg te verbreeden van 3,60 M. tot 4.35 M., goedgunstig. Hierdoor wordt een zeer slechte bocht goed verbeterd. Ongerustheid van sommige Provinciale Statenleden door Ged. Staten ongegrond geacht. De ongerustheid van enkele leden der Prov. Sta ten over den toekomstigen financieelen toestand der provincie Noord-Holland komt Ged. Staten onge grond voor. zoo zeggen zij in hun Memorie van Ant woord. Ook de begrooting voor 1934 ral nog met een batig saldo geopend worden, vermoedelijk niet lager dan dat. waarmee de onderwerpelijke begrooting aan vangt en in het reservefonds blijft een bedrag aan wezig, dat het ten behoeve van den ondcrwerpelij- ken dienst daaruit geputte bedrag overtreft. Indien dan ook de toestanden in het jaar 1933, die zich in de begrooting voor 1934 zullen afspiegelen, niet on gunstiger zijn dan de toestanden in het jaar 1932, waarvan de begrooting voor 1933 den druk onder vindt. mag de hoop worden uitgesproken, dat verdere belastingverhoging achterwege zal kunnen blijven. De aanstelling van bezuinigingsinspecteurs en het in het leven roepen van een bezuinigingscommissio moeten Ged. Staten ontraden. Het denkbeeld om vooi de aflossing van Geldlee- ningen te leenen, achten Ged. Staten verwerpelijk. Een snellere terugbetaling van door de provincie voor de bedrijven betaalde rentebedragen is na nauw gezet onderzoek niet mogelijk gebleken. Kachel aangemaakt met benzine- Gistermorgen wilde de heer v. d. Kuijff, wonende aan de Hoofdstraat te Dordrecht de kachel met pe troleum aanmaken. Hij gebruikte per abuis benzine. Door de ontploffing die daarop volgde, geraakte hij in brand. Hij vluchtte de straat op om in de sloot bij het huis de vlammen te dooven. De sloot was even wel dicht gevroren. De man rende dus weer de straat op en werd toen door voorbijgangers gegrepen, die met dekens de vlammen doofden. Een tweetal doktoren waren spoedig ter plaa'se en verleenden dg eerste hulp, waarna de man, met brandwonden over dekt, naar het Gemeenteziekenhuis werd overge bracht. Zijn toestand is ernstig. alles heeft onze nieuwe terreinmeester Freek Molenaar gedaan. Onze complimenten hoor! Wij verzoeken thans den leden om zooveel mogelijk mede te werken dat een en ander zoo zal blijven. Trekt uw voetbalschoenen na den wedstrijd even op de steenen uit. Wij en Freek Mo lenaar zijn U hiervoor dankbaar. Het Bestuur. de hoogere elftallen. Schagen I: Prins, Vlottes. Boon. Watertor. R. Rus. Plakman, G. J. Boontjes, Kakebeeke. Jb. Molenaar. Lutjeharms. W. Rus. Res. zal nader worden aangewezen. Schagen II: Arnoldus; Breebaart, K. Rempt, Blaauboer, P. Mo lenaar, Koomen, S. Paulusma, de Moor, E. Rus, G. Pau- lusma, J. Kpssen. Res.: W. v. Geelen. Schagen m: Veenstra, M. Slikker, P. Brantenaar, J. de Blok, J. Weeland, J. Wit, H. Uitterdtjk, C. Tj?I- kens, A. Keet, J. E. L. van Ketel, P Ruig. Res.: D. Leeuwenkamp. Schagen IV: J. Broer, H. Middelbeek. W. Lem, A. Slikker, C. Beers C. Kossen, Oosterbaan, S. v. d. Wal, C. Tump, G. Lem, C. v. d. Linden. Res.: H. Bakker. van de ad5fïranten-oommissie. Wij vragen de aandacht van onze adspiranten voor het volgende: Het ligt in de bedoeling van onze Commissie met onze geheele afdeeling adspiranten In den a.s. zomer een reis te maken per tourwagen naarJa, waar naar toe? Alvorens wij hierover ons uitspreken,, dienen we eerst om den zakelijken kant van een reis te den ken. Deze is wel in de eerste plaats de financieele. Na tuurlijk! Om een reis te maken Is geld noodlg en aan gezien onze ver. geen phllantroplsche Inrichting is. zullen wij naar andere wegen moeten zoeken om aan de cen ten te komen. Dit kan alleen gebeuren wanneer wij met onze adspiranten-afdeeling zelf de hand aan den ploeg slaan. De Commissie stelt dan voor een reiskas te vormen en dat Iedere adsnlrant wekelijksch een klein bedrag betaalt, zeg 10 cent. Wanneer wij dan op aller medewerking kunnen ra kenen, waarvoor de adspiranten de toestemming moe ten verzoeken van hun ouders, stellen wij voor bijv. een interland-wedstrijd in Amsterdam bij te wonen of een landskamoioenswedstrïjd of een andere reis. Een en ander kunnen wij gezamenlijk beter met elkaar bespreken, waarvoor wij alle adspiranten a.s. Zondag uitnoodigen des morgens 9.30 uur ten huize van den heer H. Raven. Wij rekenen op aller opkomst en op tijd! DE ADSP.-COMM. P.S. Hoewel de tijd ontbreekt om bovenstaande nog door het bestuur te l»*en circuleeren, meen ik als voor stander van het mooie idee van de Adspiranter-Com- missie dit te moeten plaatsen. Red. DE ADSPIRANTEN-ELFT ALLEN. Schagen a: T. Bijpost, J. Peetoom. W. Moransart, P. Boonties, P. Bruin, A. Uitterdijk, S. Grootes, C. v. Haren, A Schoorl, D. Ruig, L. Strijder. Res.: J. Starreveld en J. Bijpost. Schagen B: R. Prins, W. Quax, A. de Wit. S. Visser, T. Moran sart, Alb. Molenaar, J. Dooves, P. Schoorl, J. Gelder, G. Rempt N. Blaauboer. Res.: J. Klant en Jb. Schram. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 767 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 4 gr. C is 39 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztlde E 103, Schagen. Gedip! Opticien Refracfionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Een ongeluk dat noodlottig had kunnen afloopen. Fletser door een uit een vrachtauto stekenden haak gegrepen. Zijn kleedingstukken van het lijf ge- scheurd, doch hijzelf ongedeerd gebleven. Dinsdagmorgen om 10 uur reed een zware slee persauto van de firma Geus en Rietveld uit Rotter dam de hooge brug op bij het hotel van Mevr. Broer, alhier en passeerde juist boven op de brug den al daar fietsenden heer R. Doorn uit den Boschweg on der 't Zand. Vanuit de auto stak vervaarlijk een zware pikhaak die noodlottigerwijze den heer Doorn juist in zijn lin ker broekspijp greep, 't Gevolg van dit ongewenschta en onverwachte „aan den haak pikken" was, dat de pijp van den heer Doorn s pantalon, mitsgaders van het daaronder gedragen kleedingstuk bij de knie vrij wel werden afgeritst. Wonder genoeg kreeg de heer Doorn niet het min ste letsel. Zeer zeker zou dit ongeval, dat nu een min of meer komischen kant had, heel wat ernstiger zijn afgeloopen, indien de haak den heer Doorn in het lfr chaam had gegrepen, waardoor deze dan ongetwy feld zou zijn meegesleurd. Nu liep hot geval met al leen wat materieele schade af Den heer Doorn zijn door den bestuurder van de vrachtauto nieuwe broeken beloofd. Wij hopen, dat deze belofte ral worden nagekomen. ANNA PAULOWNA Maandagavond hield de plaatselijke afdeeling van den Modernen Landarbeidersbond een crisisvergadering in ..Veerburg". waarvoor als leider was uitgenoodigd de heer W. van der Vall te Alkmaar, met als onderwerp ..De Invaliditeitswet en wat de arbeiders er van moeten weten". Er was vrij veel belangstelling. Waar de Voorzitter, de heer J. Dekker, wegens- bij woning van een andere vergadering verhinderd is, opent de heer D. Krouwel de vergadering met een kort wel komstwoord. waarbij hij de hoop uitspreekt, dat deze avond voor velen nuttig zal zijn. De heer Van der Vall. zijn rede aanvangende, wijst er op dat de Invaliditeitswet meer en meer belangstelling geniet, doch velen nog niet alle mogelijkheden ervan kennen. Nog te veel wordt het stelsel der sociale verze kering tegengewerkt, te zorgen dat voor de arbeiders wordt geplakt, behoort tot den plicht van eiken arbeider en inliohtingen door denRaad van Arbeid gevraagd, be- hooren zonder terughouden te worden verstrekt. Een werkgever mag niet de premie van het loon afhouden, maar een werkgever behoeft ook geen loon uit te be talen als de arbeider hem niet ln de gelegenheid stelt, rentezegels te plakken. Uitvoeriger behandelt spr. d« voordeelen welke voor den arbeider in de Invaliditeit*-, wet zijn gelegen, en geeft de verschillende vormen val Invaliditeit aan. Regelmatig plakken (desnoods met gels van een kwartje) is aan te bevelen, omdat wa neer voor een verzekerde zeer onregelmatig is geplakt, wordt aangenomen dat de verzekerde weinig prijs stelt op zijn verzekering en dit in twijfelgevallen dus een ongunstlgen factor vormt Spreker geeft dan een overzicht van het stelsel van ouderdomsverzekerlng, zooals het indertijd door het in middels overleden Kamerlid Sannes werd uitgedacht, welk stelsel in vele kringen belangstelling genoot, doch dat eenlgszins buiten het bestek van het heden behan delde onderwerp valt en dus hier achterwege kan blij ven. Dan geeft spr. nog enkele cijfers inzake de reed* gedane uitkeeringen. Zoo werd uitgekeerd in de jaren 1921 tot 1930 (in 10 jaar dus) krachtens de Ongevallen wet f 135.000.000; uit het Invaliditeitsfonds, krachtens de artikelen 99 en 100 der Invaliditeitswet f 20.000.000, krachtens de Ouderdomswet f 421.000.000, terwijl aan Invaliditeitsrenten f 139.000.000 werd uitgekeerd. Teza men f 715.000.0000 of 71% millioen gulden per jaar. D* Zlekte-uitkeering, de laatste jaren ingesteld, bedraagt pl.m. f 25.000.000 per jaar. Totaal dus f 96.000.000 per jaar, dat hans ten behoeve der arbeiders wordt ver strekt en waarop de arbeidersbeweging, die er voor gestreden heeft, terecht trotsch kan zijn. Met een aansporing, om voort te bouwen aan wat reeds in dit opzicht is gewrocht, besluit spreker zij" met luid applaus bekroonde rede. Door een zestal personen worden vragen gesteld, welke vragen uitvoerig door den heer Van der Va* wbrden beantwoord, en waaruit blijkt het nut van het houden dezer inleiding. O.a. werd de vraag gesteld of het geoorloofd is, dat de dagen van regenverlet, bij elkaar geteld, tot weken worden omgerekend, om op die manier met minder zegels te kunnen volstaan. Dit is niet geoorloofd De Voorzitter, tot sluiting overgaande, meent dan ook dat deze avond voor velen wel van belang Is ge weest voor de kennis der wet en dankt dan ook den heer Vap der Vall voor zijne uiteenzetting:- OPGER. 7 MEI 1911.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2