Raad Barsingerhorn. Uit onze omgeving. Vergadering van den Raad op Dinsdag 13 December 1932. des middags 3 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz„ burgemeester; Secretaris de heer G. G. Loggers. Een zeer groot aantal werkloozen heeft op de pu blieke tribune plaatsgenomen. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen, onder dank zegging aan den Secretaris. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingeko men stukken a. besluit van de Ministers van Binoenl. Zaken en Financiën, bepalende dat voor deze gemeente de ver mindering der Rijksuitkeering, bedoeld in art. L lid 1, der wet van 18 Maart 1932, Stbl. 104. voor 1932—1933. aohterwege zal blijven; b. proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeenteonvanger op 28 November 1932. Kas en boeken waren met elkaar in overeenstemming, in kas was f 25.368.27. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. c. schrijven van D. Winkel e.a., houdende verzoek de reductie op de landpachten 1932 te willen bepalen op 50 pet der pachtsommen. Dit verzoek komt aanstonds met andere nog nader in gekomen adressen in bespreking. De steunregeling voor werklooze Bouwvak arbeiders, d. schrijven van het bestuur van de afd. Kolhorn van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, houdende verzoek. a. de steunnormen. bedoeld in art 6 der Rijkssteun regeling voor de bouwvakarbeiders te bepalen op f 10 voor gehuwden en ongehuwde kostwinners, benevens f 0.50 per week per gezinslid boven de 2 personen en op f 7.50 voor kostgangers; b. de steunnormen. bedoeld in art. 18 der regeling te stellen op f 8.50 per week voor gehuwden en ongehuw de kostwinners, benevens f 0.50 per gezinslid boven de 2 personen en op f 6.50 per week voor kostgangers; c. een huurtoeslag als bedoeld in art. 6 der steunrege ling te willen invoeren. Adressanten voeren o.a. ter motiveering van hun ver zoek aan. dat naar hun meening de bestaande steunre geling voor de landarbeiders normen bevat, die in ver hand met het hoogere loon in het bouwbedrijf en de daarbij aangepaste hoogere levensstandaard der bouw vakarbeiders voor laatstgenoemden te laag zijn. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van de volgende nog ingekomen stukken: le. een verzoek van de afdeeling Kolhorn van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tulnbouw- en zuivelbedrijf, om ook aan de trekkende gezinshoof den en kostwinners een brandstoffentoeslag van f 1 per week toe te kennen; 2e. een adres van de drie Landarbeidersbonden waar in gevraagd wordt eveneens bij de regeering kenbaar te willen maken het verzoek om de uitkeering de werkloozen gedurende 78 dagen te doen plaats vinden inplaats van gedurende 42 dagen. Ten aanzien van deze verzoeken is het advies van B. en W. niet eensluidend. De Voorzitter oordeelt datals de raad een hoogere pachtreductie wil verlgenen en den brandstoffentoeslag wil verleenen. de opcenten op de personeele belasting van 65 op 150 gebracht dienen te worden en de ge meente ten aanzien van de gemeentefondsbelasting In de tweede klas dient te worden geplaatst Daarmee wor den niet alleen de benoodigde gelden verkregen, maar zal de gemeente eenige reserve hebben, wat met het oog op de toekomst wel gewenscht is. B. en W. zijn het er mee eens dat de uitkeering uit de werkloozenkassen niet op 6 weken, doch op 13 weken gesteld dient te worden en besloten wordt dan ook ad- haesie te betuigen aan het verzoek van de landarbei dersbonden. De Voorzitter merkt nog op dat als de belastingvoor stellen niet worden aangenomen, het met de gesmeente- finantiën niet uit zal komen. De heer Smit zegt dat hem een verhoogipg van op centen op de personeele belasting van 65 op 150 te kras is. Als de gevraagde brandstoffentoeslag wordt gege ven, zal dat per week f 100 kosten. Door het Armbe stuur en ook door het Weezenbestuur is besloten 40 pet. reductie te verleenen aan de landpachters en als nu ook de gemeente tot 40 pet. reductie besluit, dan zal de gemeente noodig hebben f 3000. Spr. zou voor die reductie niet direct te vinden zijn, maar spr. heeft om belastingverhooging tegen te gaan ook vorig maal voor gesteld het schoolfeestreisje niet te houden. Niet omdat hij dat reisje den kinderen niet gunt. maar omdat be lastingverhooging in dezen tijd niet lollig is. Spr. bleef echter alleen staan en als de heeren dus de 40 pet. re ductie willen geven, zal spr. er mee accoord gaan, mits niet verder wordt gegaan dan tot 100 opcenten op de personeele belasting. Spr. weet wel dat de Voorzitter eenige kaserserve wil hebben en als steeds maar aan de binnenkomende verzoeken wordt voldaan, zal het moei- lyk vallen de begrooting sluitend te krijgen en zullen we steeds de belasting moeten verhoogen, maar spr. wil toch niet verder gaan dan tot 100 opcenten. De heer Engel zegt dat noodwendig het voorstel tot belastingverhooging verbonden moet worden met deze verzoeken. Wat de reductie op de landpryzen betreft, de raad heeft vorig maal besloten tot het geven van 30 pet. reductie. Spr. is zelf geen landdeskundige en waar er wel landdeskundigen in den raad zitten, en deze met 30 pet. reductie accoord gingen, is ook spr. met dat voorstel meegegaan. Het blijkt echter dat Armbestuur en Weezenbestuur 40 pet. reductie geven. Spr. weet wel dat de gemeente het geld niet best kan missen, maar als spr. nagaat wat het land oplevert, dan meent spr. dat ook de gemeente 40 pet. reductie dient5» te geven. Im mers, men dient zich de vraag te stellen of de pachters hier moeten betalen, of de gemeente en spr. vindt dat de gemeente het beter kan dragen dan de landgebrui- kers. Spr. stelt dus voor dat ook de gemeente 40 pet reductie verleent. Wat het verzoek van de bouwvak arbeiders betreft, spr. herhaalt de motieven, die hij in de vorige vergadering naar voren heeft gebracht. T.a.v. de nonnen voor de landarbeiders mogen we niet verder gaan dan de minister voorschrijft, maar voor de bouw vakarbeiders mogen we de nonnen hooger stellen. Het geheele steunbedrag houdt een onbillijkheid in en nu tnoeten wij trachten die onbillijkheid zoo gering moge lijk te doen zijn. Spr. stelt dus voor op het adres van de Bouwvakarbeiders gunstig te beschikken. Wat den brandstoffentoeslag betreft, de georganiseer- den betalen reeds bet geheele jaar contributie en als men dan nagaat waar de menschen van moeten leven, dan oordeelt spr. dat ze evengoed een brandstoffentoe slag dienen te ontvangen als de werkloozen. Tot belastingverhooging zal het moeten komen. Spr. is 't meest voor verhooging van de fondsbelasting, doch de raad is in dit opzicht niet fry en we zullen dus de opcenten op de personeele belasting dienen te verhoo gen, hoe beroerd dat ook is. Spr. zou liever 100 opcenten willen hebben dan 150. maar geeft den Voorzitter toe, dat we er nog niet zijn. Spr. wijst op de richting, die het gaat met de ontginning van de Wieringermeer. Als de werkloozen daar te werk gesteld worden, zullen de gemeenten rijksbijdragen kunnen krijgen. Het minimum zal wel 25 pet. zijn, doch als de gemeente meer belasting heft, kan de bijdrage aan de gemeente ook wel hooger zijn. Spr. ziet de toekomst niet licht in. Wel zegt men dat de levensstandaard lager is geworden, maar alles vraagt, en terecht, om steun, en die steun wordt ver leend ten koste van de gebruikers, met als gevolg dat de levensstandaard er niet goedkooper op wordt. Gezien deze donkere toekomst gaat spr. dan ook met de voor stellen van den Voorzitter mee. Spr. doet het met bloe dend hart, hij is er steeds trosch op geweest dat de be lastingheffing hier met f 800 begon, dat zal dan nu wor den met f 700, voor ongehuwden met f 600. Spr. vindt dat te zwaar, maar zoolang de Nederlandsche natie in baar geheel zulks bepaalt, kan de gemeente Barsinger horn er weinig aan doen. De Voorzitter merkt op dat voor de trekkenden de gemeente ook f 2200 bijdraagt. Van de verzoeken wil spr. verder niets zeggen, alleen als de raad op de ver zoeken ingaat, zullen de opcenten op de personeele be lasting tot 150 moeten worden verhoogd. Gaat de raad over tot een hoogere gemeentefondsbelasting, dan zijn we te veel aan het rijk verbonden, en dat acht spr, niet gewenscht. De heer Burger had graag gezien dat de landpachters een staat van ontvangsten en uitgaven hadden overge legd. De Voorzitter acht dat niet noodig. De heer Blaauboer: Het kost f 50 op een koe toe. De heer Burger wil het laatst genomen besluit her roepen en de reductie op 40 pet. stellen. De heer Kistemaker zegt dat het eigenaardig aan doet, dat eerst de reductie op 30 pet. is gesteld en nu wordt voorgesteld 40 pet. We weten dat de reductie zelf noodig is, maar we weten ook dat 150 opcenten op de personeele belasting voor vele menschen veel te erg is- Die twee dingen druischen tegen elkaar in. Waar moet het van komen. Alle menschen die land hebben behoe ven steun, de menschen, die achter ons staan, ze moe ten ook geholpen worden, maar hoe moeten die andere mensch hun personeele belasting betalen? Het strijdt tegen elkaar ln; spr. weet niet welken kant hy uit moet We willen allemaal de menschen helpen, maar hoe moet het betaald worden? De heer Blaauboer blijft het een onbillijkheid vinden als de een meer steun krijgt dan de ander. Spr. heeft vorig maal reeds gezegd, dat de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat zij die meer verdienen, zich langer zouden kunnen redden, maar spr. laat dit op zijn plaats. Als twee personen echter naast elkaar wonen en de een ontvangt meer steun dan den ander, dat vindt spr. niet goed. Inderdaad is de uitkeering aan de land arbeiders te laag, maar we kunnen er niets aan doen. Om nu echter de bouwvakarbeiders meer te geven, vindt spr. niet goed, temeer als we 150 opcenten op de prsoneele belasting moeten gaan heffen. Spr. zou de gemeente dan maar in de derde klasse willen plaatsen, wat de gemeentefondsbelasting betreft. De heer Schenk zegt, dat deze punten je onverhoeds op je dak komen. Wat de landpacht betreft, spr. vindt het een eigenaardig besluit van het Arm- en het Wee zenbestuur, om 40 pet. reductie te geven, eigenaardig tegenover de gemeente die besloot 30 pet. te geven. Waar spr. zelf huurder is, heeft hij zich vorig maal buiten de bespreking gehouden. We weten allemaal dat bet nu eenmaal lang niet kan, doch het gaat er maar om, wie moet de risico dragen, de gemeente of de huurder. Als tenslotte de risico maar aan de gemeente wordt overgedragen, behoeft de gemeente niet te ver huren, maar kan zij het land wel geven, We hebben ook een beteren tijd gehad en toen is niet over ver hooging van pachtprijs gesproken. Spr. heeft vorig maal reeds gezegd, de nieuwe prijs is goed, de reductie zal echter niet meevallen. Wij waren het vorig maal echter allen met elkaar eens en om nu weer een ander besluit te nemen, vindt spr. wat eigenaardig. Hoe moe ten we dan volgend jaar? Aan de stemming over dit onderwerp zal spr. echter niet deelnemen, omdat spr. zelf huurder is. Wat desteunregeling voor de bouwvak arbeiders betreft, is spr. het eens met den heer Blaau boer, Op het platteland verkeeren de bouwvakarbeiders in dezelfde conditie als de landarbiders. Met het geven van brandstoffentoeslag aan de trekkenden kan spr. zich vereenigen. De heer Smit beaamt, dat het eigenaardig is. dat het Armbestuur de reductie op 40 pet, stelt, terwijl de ge meente de reductie op 30 pet. bepaalt. Het is heel ge makkelijk voor het Armbestuur om dit te doen, want de gemeente betaalt toch in den vorm van meerdere subsidie. In dit verband vindt spr. het besluit van het Armbestuur niet goed. Of het besluit van den raad goed geweest is, spr. weet het niet, maar de gemeente kan niet meer missen. Zooals gezegd, spr. zal zioh bij het voorstel om 40 pet. te geven, neerleggen, opdat hij niet als vorig maal in zijn hemd wil blijven staan, want dat is zoo lekker niet. De Voorzitter oordeelt dat het niet uitmaakt of je alleen staat of niet, je doet het met de beste bedoeling. Wat de belastingvoorstellen betreft, het is nu een nood jaar, laten we hopen dat we er volgend jaar beter voorstaan. We hebben dit jaar de wegen gehad en ook de Oude en de Nieuwe Streek. Als weldra met de kanalen wordt begonnen, hopen we minder werkloozen te hebben. Thans heeft de gemeente 120 werkloozen. We willen ze helpen, maar dan moeten we ook de middelen hebben, om ze te kunnen helpen. De heer Engel zegt dat men inderdaad niet op een draf tot deze belastingverhooging overgaat. Als spr. overtuigd is te hebben gedwaald vindt spr. het niet eigenaardig om een ander besluit te nemen, vooral nu het Armbestuur ook 40 pet. reductie geeft. Het is bij spr. de vraag of enkele menschen moeten betalen of dat de gemeenschap, de gemeente, het moet doen. Het ls beroerd, de belasting te verhoogen. maar spr. wijst er op, dat waar de kosten voor noodzakelijk levenson derhoud op f 16 per week worden bepaald, 'n arbeider die één week werkloos is en steun ontvangt, al f 7.20 belasting in die week betaalt, in 10 weken f 72. Ook van dien kant moet men de zaak eens bekijken. Spr. houdt zich maar aan het symbool: draagt elkanders lasten. Wij willen een ordelijke maatschappij, maar dan moeten wij daartoe ook onze uiterste best doen en de menschen iets durven opleggen om de orde te kunnen handhaven. De heer Kistemaker herinnert er aan dat tot de re ductie van 30 pet. is besloten in combinatie met het besluit dat de pacht voor volgend jaar 50 pet. zou zijn. Om die reden heeft de raad genoegen genomen met 30 pet. Het Is niet altijd goed tepraten, om stad en platte land ln alle opzichten gelijk te stellen. Om f 1 brand stoffentoeslag te verleenen, daar kan spr. zich niet mee vereenigen, niet echter om den eenen arbeider voor den ander te trekken. De steun moet opgebracht word^n door menschen die het zelf niet kunnen missen, waarom de een dan meer dan 'de ander. De heer Engel zegt dat de Minister de bestaande loonstandaard als norm heeft genomen. Iemand die f 25 verdient en werkloos wordt, ïydt een grooter ver lies dan iemand die minder verdient. De bouwvakar beiders hier telen geen levensmiddelen. De vraag waar om de een meer moet hebben dan de ander, klinkt voor een socialist prachtig en in dit verband wyst spr. erop dat het gemiddeld inkomen der burgers meer is dan de steun die wordt uitbetaald. De heer Kistemaker zegt dat de heer Engel wel weet dat die opmerking gemaakt is uit het oogpunt van steun. De bouwvakarbeiders zyn al bevoorrecht door meer loon. De heer Engel zegt, dat deze zaak van verschil lend standpunt wordt bekeken. Spr. wil de levens standaard van de arbeiders naar boven voeren, mede in verband met de productiemogelijkheid dient de ar beider als kooper zoo goed mogelijk op de markt te verschijnen en daarom is het gewenscht ook de le vensstandaard van een groep van die arbeiders om hoog te voeren. De Voorzitter zegt, dat de Minister heeft bericht, dat de steunregeling tot 31 December van kracht is. We weten nog niet welk bedrag de gemeente van het rijk terug zal krijgen, maar spr. vertrouwt, dat als hoogere opcenten worden geheven, de bijdrage van het rijk grooter zal worden. De heer Schenk zegt, geen tegenstander van het verleenen der reductie te zijn. Als de gemeente, wat de finantiën betreft, zoo in moeiiykheden zit. waar om dan niet, zuoals de h^er Smit vorig maal voorstel de, het schoolreisje voor een jaar uitgesteld? Laten we die f 300 a f 400 dan schrappen. De heer Burger zegt voor zich te hebben de opgaaf van een drietal gezinnen. De heer Blaauboer zegt, overtuigd te zijn, dat de menschen te kort verdienen. De heer Burger zegt, daarom zich met het voor stel van den Voorzitter te kunnen vereenigen. In het eene geval bedroeg het inkomen f 19.62, er waren 2 kinderen en f3 huishuur moest er af. in het tweede geval f20.79, 2 kinderen, in het derde geval f 21.53 met 3 kinderen, huishuur 12.50. De heer Blaauboer zegt, dat er zijn, waar de in komsten heel wat minder zijn. De heer Kater komt terug op de opmerking door den heer Smit wat het besluit van het Armbestuur betreft. Die opmerking is niet aanlokkelijk voor het Armbestuur.. Het Armbestuur heeft dat besluit niet genomen omdat de gemeente toch betaalt, het heeft het wel degelijk overwogen Er gaan stemmen op, üat het toch zoo is als de heer Smit heeft gezegd. Vervolgens komen de verschil lende adressen in stemming. Met 6 stemmen voor wordt besloten de reductie op de pachtprijzen op 40 te stellen, de heer Schenk onthield zich van stemming, Met dezelfde stemmen verhouding was allereerst besloten het vorig maal genomen besluit in te trekken. .Het verzoek van de bouwvakarbeiders wordt ver worpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Burger en Engel. Met algemeene stemmen wordt bgsloten, aan de trekkende gezinshoofden en kostwinners een brand stoffentoeslag van f 1 per week uit te keeren, in gaande bij de eerstvolgende uitkeering. De belastingverhooging. Aan de orde komt dan het voorstel om 150 opcen ten op de personeel belasting te heffen en de gemeen te voor de gemeentefondsbelasting in de tweede klis te rangschikken. De heer Blaauboer vraagt of het nu niet beter is om meteen maar in de derde klas te gaan. De Voorzitter verklaart zich daar voor, het ver hoogt de kans om een grootere rijksbijdrage te krijgen. De heer Blaauboer zegt. dat volgend jaar de ge meente dan weer in een andere klasse kan gaan. Met 5 legen 2 stemmen wordt besloten tot heffing van 150 opcenten op de personeele belasting en de gemeente in de derde klas voor de gemeentefonds belasting geplaatst. Tegen stemden de heeren Burger en Engel, die plaatsing in de tweede klas prefe reerden. De Voorzitter oordeelt, dat de besprekingen voor de werkloozen een vrij gunstig verloop hebben ge had. De Voorzitter deelt mede. dat de Oudercommissie te Haringhuizen een derde leerkracht vraagt, maar B. en W. hebben dit verzoek nog niet behandeld. Voor het Plaatselijk Nationaal Crisis-Comité. B. en W. stellen voor. ten behoeve van het verleenen van extra hulp aan gezinnen van arbeiders, die uitkee ring ontvangen ingevolge de steunregeling, aan het Plaatselijk Nat. Crisiscomité een bydrage te verleenen van 10 cent per inwoner. De Voorzitter zegt, dat dan de kans bestaat dat 10 cent per inwoner wordt ontvangen van het Hoofd comité. Conform het voorstel wordt besloten. Pensioensgrondslagen. Ingevolge verzoek van den Pensioenraad stellen B. en W. voor de pensioensgrondslagen van S. Wardenaar als hooisteker, ingaande 1 Januari 1933 te bepalen op de gemiddelde verdiensten over de afgeloopen 5 jaren, d.w.z. op f 40. Wordt goedgevonden. Belegging gelden. Tengevolge van de ruiling van grond met de Provin cie Noordholland ten behoeve van de uitvoering der ka nalisatieplannen. is aan de gemeente uitbetaald f 15210.80 Dit geld moet belegd worden. B. en W. stellen voor van deze gelden te beleggen: a- tydelijk een bedrag van f 5000, door dit voor een jaar te leenen aan het Alg. Burg. Armbestuur tegen een rente van 4 pet. 's jaars; b. definitief een bedrag van f 10000 door aankoop van effecten (Ryks-, Provinciale- of gemeenteleeningen). Aldus wordt besloten. Rekening-courantovereenkomst. In aansluiting op het in de vergadering van 11 No vember 1932 voorloopig genomen besluit, stellen B. en W. voor: a. de met de Bank voor Ned. Gemeenten gesloten rekening-courantovereenkomst op te zeggen per 1 Fe bruari 1933; b. met de Nederlandsche Middenstandsbank te Scha- gen een rekening-courant-overeenkomst aan te gaan onder de navolgende voorwaarden: L het rekeming-courantcrediet bedraagt maximaal f 5000; 2. de debetrente bedraagt hoogstens 1 pet. boven het promesse-disconto der Ned. Bank, met een minimum van 4% pet.; 3. de creditrente bedraagt minstens 1 pet. beneden dat disconto; 4. voor het creditsaldo worden effecten (Staats- of gemeenteobllgatlën) ln bewaring gegeven, een en ander nader te regelen. Wordt goedgevonden. Grondaankoop. B. en W. stellen voor van de wed. J. SplerdykRog geveen te Barsingerhorn een stukje grond aan te koo- pen, ter grootte van 75 C.A.. kadastraal bekend gemeen te Barsingerhorn, sectie C, No. 66 voor de som van f 1. Dit stukje grond is destyds belangeloos afgestaan ten behoeve van de wegverbetering. Het is echter om verschillende reden gewenscht, dat de eigendom op naam der gemeente wordt overgeschreven. Conform het voorstel wordt besloten. In beroep tegen een beslissing van Gedepu teerde Staten. Door Ged. Staten is by besluit van 16 November 1932, No. 2, vernietigd het Raadsbesluit van 1 Juni 1932 be treffende tegemoetkoming ex art. 13 der Lager Onder wijswet 1920 aan de kinderen van A. Wisse en K. Sohaafsma B. en W. stellen voor hen te machtigen tegen dit be sluit voorziening te vrageh by de Kroon. Door de heeren Wisse en Sohaafsma was verzocht om een tegemoetkoming uit de gemeentekas ten bedrage van f 102.12 per jaar per kind, voor het vervoer van hunne kinderen naar de christelyke school te Schagen, welk vervoer per extra autobus plaats vindt. Door den Raad was daarop overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten om aan K Schaafsma een tegemoetkoming te verleenen van f 50.33 's jaars, zynde een bedrag gelijk aan de kosten van abonnement op de tram Westfriesche dijkSchagen; b. aan A. Wisse een tegemoetkoming te verleenen van f 33.12, zynde een be drag, gelijk aan de kosten van abonnement van do tram WieringerwaardSohagen. Nog zy opgemerkt, dat Schaafsma 10 minuten van de tram afwoont, terwyl Wisse achter In den Waardpolder woont, maar de gang naar Wieringerwaard niet verder Is dan naar Kolhorn. Alleen zouden de kinderen iets vroeger van huis moeten en wat later thuis komen. Conform het voorstel wordt besloten. Vastgesteld worden de begrootingen van het Al geen. Burgerlyk Armbestuur en het Weezenbestuur. Organisatie brandweer. Naar aanleiding van de in de vergadering van 11 No vember 1932 gestelde vragen betreffende de brandweer, wordt medegedeeld, dat een uitgebreid onderzoek is In gesteld naar de doelmatigheid van de brandweerorga nisatie in deze gemeente. Het desbetreffende rapport zal dezer dagen aan d« leden worden toegezonden. Voorstellen tot algeheele reorganisatie kunnen in d« eerstvolgende vergadering worden tegemoetgezlen. De rondvraag. De heer Kater verzoekt toezicht op het te snel rij den door autobus-ondernemers, met name dan de bus die de kinderen naar do byzondere school brengt Sommige leden willen een bekeuring, andere le den achten een waarschuwing beter. De heer Kater wijst ook op het brandgevaar van de stookplaatsen in de diverse boctjcs. De heer Engel zegt dat B. en W. dit al eens heb ben besproken en Kaper een onderzoek zou instellen. De schoorsteen moet zooveel meter boven het dak uit komen en dat hapert nog wel eens. De heer Schenk vraagt wat de Wegencommissie moet met Meeldijk en Hemme; nog eens overtrekken? Opgemerkt wordt dat dit in den winter niet kan, maar de gaten reeds worden gestopt. De heer Schenk wil, nu het met de gemeentefinan- tien begint te zitten, het schoolreisje doen vervallen. De heer Smit heeft vorig maal gezegd, dat hij meen de dat dit overeenkomstig den wensch van de bui> gerij zou zijn, en spr. is nu wel tot de ontdekking gekomen, dat er veel menschen zoo over denken. De heer Smit merkt op, dat hij om de enkeling, die in de courant schrijft, niet geeft. De Voorzitter geeft in overweging de post als me- moriepost op de begrooting te plaatsen. De heer Smit wil, nu 150 opcenten op de personeele belasting zullen worden geheven, den post maar la ten staan. De heer Blaauboer wil, nu hij straks vóór die ver zoeken heeft gestemd, de kinderen hun schoolreisje laten. De post blijft dus gehandhaafd. Hierna volgt sluiting, waarbij de Voorzitter den wensch uit dat volgend jaar 'n ploizleng jaar moge zijn en den leden een goed uiteinde toewenschend. SINT MAARTEN STROET. IJsclub „Onder Ons". Maandag jL had in het lokaal van den heer K. Wit de algemeene vergadering plaats van de ijsclub „Onder Ons" aldaar Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd voor verkiezing van 2 bestuursleden, wegens bedanken van den heer C. de Geus. als voorzitter en het ver trek van den secretaris. In deze vacatures werden lespectieveüjk gekozen de heeren J. de Pee Hz. en G. C. Stoop. Na nog eenige bespreking aangaande de te orga- niseeren wedstrijden enz., werd de vergadering, na dat eerst een woord van dank was gebracht aan den scheidenden voorzitter, gesleten. rANOENDUK De heer KI. Schuijt te Noordscharwoude vierde gis teren zijn 25-jarig jubileum als Kerkmeester bij de Parochie Langendijk. We vernemen, dat er opnieuw pogingen in het werk zullen worden gesteld, om den Twuijvcrweg toch over te dragen aan het Hoogheemraadschap. Er zal dan ongetwijfeld naar worden gestreefd, de be zwaren, welke in sommige gemeenteraden zijn gere zen, te ondervangen. Bridgewedstrijd. Maandagavond werd in het lokaal van den heer C. Vijzelaar te Broek op Langendijk een bridge-wed- strijd gehouden. Er waren 32 deelnemers. Bij den vorigen wedstrijd in „Concordia" te Noord scharwoude bestonden de prijzen uit kunstvoorwer pen, doch dezen keer was het allemaal eetbare waar, zooals dikke paling, rollade's, worsten en taarten. Er waren 16 prijzen. De heer J. Deutekom heette, alvorens men aan het spel begon, allen hartelijk welkom namens de Lan- gendijker Bridge-club. Spr. richtte zich speciaal tot de deelnemende dames en hoopte, dat zij de heeren goed partij zouden geven. Ook aan de van Warmen- huizen gekomen „Bridge-raaniakken" riep spr. een hartelijk welkom toe, wijzende op hun succes in den vorigen wedstrijd, waar ze 16 van de 24 prijzen in de wacht sleepten. Hierna nam den wedstrijd een aanvang en had een aangenaam en vlot verloop. Te pl.m. één uur was do laatste partij gespeeld en was de uitslag als volgt: Serie A, oneven nummers: Eerste prijs de heeren G. Sevenhuijzen en L. Kalver dijk te Warmenhuizen met 4635 punten plus. Twee prijs de heeren K. Wit en P. J. Pronk te Warmenhu zen me 3495 punten plus. Serie A. Even nummers: Eerste prijs do heeren J. Deutekom en J. N. Otto te Noordscharwoude met 1110 punten min. Tweede prijs de heer en mevrouw P. Schagen te Broek op Langendijk met 1270 punten min. Serie B. Oneven nummers: Eerste prijs de heeren J. van Diepen en J. Hoogeboom te Warmenhuizen met 2725 punten plus. Tweede prijs de heeren U. Slot en P. Quant te Warmenhuizen met 20G0 punten plus. Serie B. Even nummers: Eerste prijs do heer en me vrouw G. Hop te Noordscharwoude met 230 punten plus. Tweede prijs de heer en mevrouw M. Wage naar te Broek op Langendijk met 1055 pui: n min. BROEK OP LANGENDIJK. Een jubileum. Op den 16den December a.s. hoopt de heer E. J. Mooi, ambtenaar ten Postkantore le Broek op Lan gendijk, zijn 2o-jarig jubileum in dienst der P.T.T. te herdenken. Wij verwachten, dat het hem dien dag niet aan be langstelling zal ontbreken. ZUIDSCHARWOUDE. Weer hebben een aantal arbeiders, werkzaam op de inmaakfabrieken, gedaan gekregen wegens slap te tengevolge van het gevorderd seizoen. Het aantal werkloozen is daardoor weer aanmerkelijk gestegen. Bijna allen trekken uit de Werkloozenkassen. Bij den wedstrijd tusschen de dam clubs te Zuidscharwoude cn St. Pancras, in het lo kaal van den heer Kramer gehouden, was de uitslag 36—8, in het voordeel van St. Pancras. Van bouwerszijde deelde men ons mee, dat de bloemkool door de vorst vrij voel heeft geleden. Voor iien, die nog wat van deze groente hebben, is dit jam mer. Erger is het in De Streek, waar buitengewoon veel bloemkool wordt verbouwd. De prijzen waren zeer bevredigend, vooral ook, doordien er een gere gelde aanvoer was. De vorst zal ongetwijfeld veel schade hebben aangericht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6