Bont Allerlei. Radioprogramma Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld. Door K. de Boer te 't Zand werd ontheffing van schoolgeld gevraagd voor 't derde kwartaal. B. en W. stellen voor ontheffing te verleenen. Allen voor. Door G. van Eeten werd een gelijkluidend verroek gedaan, evenals door G. Heemskerfc. B. en W. stellen voor op beide laatstgenoemde verzoe ken afwijzend te beschikken. Aldus besluit de raad. Benoemingen. Aan de orde komt de benoeming van een regentes van het Alg. Weeshuis, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1933 van S. RezelmanGrootes. De aanbe veling luidt: 1. S. RezelmanGrootea (aftr.) te Scha- gerbrug; 2. A. KooijmanVan der Sluijs te Schagerbrug Met algemeene stemmen wordt de aftredende herbe noemd. Volgt de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding op den eersten Dinsdag van Januari 1933 van J. J. G. Blom. De voor dra (At luidt: 1. J. J. G. Blom (aftr.) te Petten; 2. J. Timmerman te Petten. De heeT Blom stemde niet mede. De heer J. J. G. Blom verkreeg 3 stemmen: 1 stem werd uitgebracht op den heer J. Timmerman, zoodat is benoemd eerstgenoemde. Aan de orde is dan de benoeming van een vrouwelijk lid. dat het Burg. Armbestuur bijstaat, wegens perio dieke aftreding op den eersten Dinsdag van Januari 1933 van N. KroonenburgSchoorl. De voordracht luidt. 3. N. KroonenburgSchoorl (aftr.) te Sohagerbrug; 2. T. van der OordSchermer te Schagerbrug. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbe noemd. Daarna volgt de benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het lager onderwijs, wegens pe riodieke aftreding op 1 Januari 1933 van H. Jippes. De aanbeveling luidt: 1. H. Jippes (aftr.) te Oudesluis; 2. S. Jaring te Schagerbrug. De heer Jippes wordt met algemeene stemmen her benoemd. Benoeming 2 leden van de Commissie van bijstand van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1933 van: a. P. BlaauwBossen; b. A. SchipperKoopman. De aan bevelingen luiden: a. 1. P. BlaauwBossen (aftr.> te St Maartensbrug; 2. J. WinkelBrak te Sohagerbrug; b. 1. A. SchipperKoopman (aftr.) te Schagerbrug; 2. A. BakkerKistemaker te Schagerbrug. Mevrouw P. BlaauwBossen vereenlgde 10 stemmen ©p zich; Mevr. A. Schipper--Koopman 9 stemmen. Een stem verkreeg Mevr. A. BakkerKistemaker. De aftredenden werden alzoo herbenoemd. Aan de orde komt vervolgens de benoeming van le den van de Commissie van toezicht op de Agentschap pen der Arbeidsbemiddeling. De door B. en W. opge maakte aanbevelingen luiden als volgt: Voor lid-werkgever: 1. E. A. Lindenbergh (aftr.), Ou desluis; 2. P. Vries, Schagerbrug; 1. J. E. J. Kramer (aftr.), Burgerbrug; 2. C. N. de Wit. Stolpen; 1. C. de Leeuw (aftr.) 't Zand. 2. D. de Leeuw Wz.. St. Maar tensbrug. Voor lid-werfcnemer: 1. H. Blok, Oudesluis; 2. Jb. Nannis. Oudesluis; 1. N. Filmer (aftr.). 't Zand. 2. W. Kranenburg, Stolpen; 1. G. Hollander (aftr.) Petten; 2. C. v. d. Vlies. Petten. Als leden-werkgever werden benoemd de heeren E A. Lindenbergh (10). J. E. J. Kramer (10), C. de Leeuw (9). Eén stem verkreeg de heer D. de Leeuw Wz. Als leden-werknemer werden benoemd de heeren H. Blok (9). N. Filmer (10), G. Hollander (10). De heer Jb. Nannis kreeg 1 stem. Sluiting overeenkomst. Aan de orde is dan een voorstel inzake het sluiten met de gemeente Den Helder van een overeenkomst be treffende toelating van leerlingen uit Zijpe tot den cur sus in oude talen te Den Helder. Hierbij diene de na volgende toelichting. Tot den cursus in de Oude Talen te Den Helder is als leerling toegelaten D. A. Jippes te Oudesluis. Ingevolge de desbetreffende Verordening van de ge meente Den Hëlder kunnen leerlingen, uit andere ge meenten afkomstig, slechts tot den cursus worden toe gelaten, indien met het bestuur dier gemeenten een overeenkomst betreffende die toelating is gesloten. De gemeente van afkomst is aan de gemeente Den Helder een bijdrage verschuldigd, welke over 1931 f 274 zou hebben bedragen. Aangezien de heer H. Jippes. vader van genoemden leerling, heeft verklaard de ten behoeve van zijn zoon gemaakte kosten aan de gemeente Zijpe te zullen resti- tueeren, stellen B. en W. voor met de gemeente Den Helder een overeenkomst aan te gaan betreffende toe lating van leerlingen uit Zijpe tot den cursus in Oude Talen te Den Helder. De heer Dignum vraagt of de gemeente later niet de dupe kan worden van een te nemen gunstig luidend besluit. Voorzitter deelt daarop mee, dat elk geval op zich zelf staand is. Daarop werd met algemeene stemmen besloten de overeenkomst te sluiten met de gemeente Den Helder. Reductie landhuren. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. nopens het toekennen van een huurreductle over 1932 aan de huur ders van de gemeentelanderijen. Wegens de slechte uit komsten in de veehoudersbedrijven zijn B. en W. van meening. dat. evenals over 1931, ook over het jaar 1932 een huurreductie billijk moet worden geacht en dat deze voor gemeentelanderijen op 50 pet. van de contrac- tueele huurprijzen dient te worden bepaald. B. en W. stellen den Raad voor in dezen zin te be sluiten. Allen verklaren zich vóór verleening van 50 pet. reductie. Vaststelling verordening. Volgt een voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststel ling van de verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld. Dit opnieuw vaststellen moet plaats vinden, daar Petten tot de gemeente Zijpe is gevoegd. De verordeningen worden daarop ongewijzigd opnieuw vastgesteld. Van de kennisstaanplaatsen. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling van de verordeningen op de heffing en invordering van gelden voor staanplaatsen op kermissen e.d. Dit moet geschieden om dezelfde re denen als boven omschreven. Ook deze verordeningen worden opnieuw ongewijzigd vastgesteld. Van de leges. B. en W. doen een voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtin gen van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Een toelichting en specificatie wordt den raad gege ven De heer Doorn vindt f 7.50 voor 't verkrijgen van de gerneentebegrootlng en de gemeenterekening wel wat erg hoog. Secretaris de Boer zegt daarop, dat hier wordt be doeld de werkelijke begrooting en rekening. Een uit treksel is voor een paar kwartjes te verkrijgen. De heer Doorn moet dat niet verwarren. De heer Doorn zegt daarop nu tevreden te zijn gesteld. Daarop wordt de nieuwe verordening overeenkomstig de gedane toelichting vastgesteld. Art. 13 Landarbeiderswet. Door K. de Graaf, landarbeider, wonende te Anna Paulowna, is een bedrag van f 3100 aangevraagd, door hem benoodigd ter zake van de verkrijging van een plaatsje, waarvan de kosten ala volgt worden geraamd: le. voor de verkrijging in eigendom van land, groot 1000 M2., nabij Oudesluis f 900; 2e. voor den bouw der woning f 2160. totaal f 3060. B. en W. stellen voor, om een voorschot te verleenen groot t 2700. De heer Blom merkt op dat de kosten voor den grond wel hoog zijn. Voorzitter is 't daar mee eens. De heer Smit vraagt waarvoor de heer De Graaf dien grond zal gebruiken. Voorzitter antwoordt, dat 't voor tuingrond bestemd zal zijn. Daarop verklaren allen zich voor 't verleenen van een voorschot van t 2700. Vervoerkosten. Ingekomen is een schrijven van W. Meijers te 't Zand houdende verzoek om tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13, le lid. der lager on derwijswet 1920. Adressant laat zijn dochtertje, dat 21 September 1932 den leerplichtigen leeftijd heeft bereikt, onderwijs ge nieten aan de bijzondere school voor gewoon lager on derwijs te Koegras, Kortevliet 26. gemeente Den Helder. Het vervoer geschiedt per autobus. De kosten hiervan bedragen f 0.6G per week. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en het bedrag der toegemoetkomlng, te rekenen van 21 September 1932 af. vast te stellen op f 15 per jaar. De heer Doorn zegt zich met 't voorstel van B. en W .niet te kunnen vereenigen. De redenen, aldus spr., zijn genoegzaam bekend. Spr. wil een protest laten hoo- ren. De gem rente kan dat niet steeds maar doorvoe ren. Voorzitter zegt dat hier geldige overwegingen zijn. die 't college van B. en W. deden besluiten voor verleening te zijn. De heer Doorn zegt niet gekant te zijn tegen de over wegingen van den betrokken persoon, maar de toestand der gemeentekas laat 't verstrekken niet toe. De heer Blom zegt er ook hoegenaamd niets voor te gevoelen, maar 't zal wel heel weinig geven. 't Voorstel van B. en W.. in stemming komend, wordt dan aangenomen met 82 stemmen. Tegen stemden de heeren Smit en Doorn. Vaststelling pensioensgrondslag. Hierop volgt de vaststelling van den pensioensgrond slag van Mej. A. M. J. A. van Schaik als onderwijzeres aan de o. 1. school te St. Maartensbrug. De pensioens grondslag wordt met algemeene stemmen op f 1150 ge steld. Subsidleverhooging. Aan de orde is dan een voorstel van B. en W. om de aan de afd. „Zijpe e. o." van de Holl. Mij. v. Landbouw toegekende subsidie voor de jaarlijks te houden land bouwtentoonstelling met f 30 te verhoogen en alzoo tot wederopzeggens toe te bepalen op f 60 per jaar. Voorzitter zegt. dat tot dit voorstel werd gekomen, gezien den minder gunstigen toestand van de afdee- lingskas. Allen waren voor verhooging der subsidie tot f 60 per jaar. Hondenbelasting. Daarna wordt gedaan een voorstel inzake het afvoe ren van het kohier hondenbelasting, dienst 1932, van Jb. Vriendjes, die abusievelijk is aangeslagen. Allen vóór afvoering. Toeslag werkloozen. Volgt een voorstel van B. en W. tot het toekennen aan werklooze landarbeiders van een toeslag op de uit- keering uit de werkloozenkas van f 0.75 per week per kind beneden 15 jaar, tot een maximum van 5 kinderen, onder voorwaarde dat hetgeen het gezinsinkomen meer bedraagt dan f 11.85 per week in mindering wordt ge bracht op den kindertoeslag. De heer Dignum zegt, dat de meest behoeftlgen aan deze steunregeling 't minste zullen hebben. Dit zijn dan de groote gezinnen. Gaarna had spr. 't voorstel anders gezien, b.v. verleening van toeslag vanaf 't 2e of 3« kind. De heer van der Sluijs licht toe. dat dit voorstel ver band houdt met eventueel te werkgestelden ln werk verschaffing. Daarom hebben B. en W. een schema ontworpen, waarin de werkdagen werden vervat. De bedoeling is dan, dat de georganiseerd en 3 dagen werken en 3 da gen trekken uit de kas. De ongeorganiseerden zijn dan in drie groepen te verdeelen, naar 't aantal werkdagen alzoo 4, 5 en 6 dagen werkende. In dit schema is begre pen, dat direct met 't le kind bij georganiseerden 75 cent toeslag wordt gegeven. Zulks om te voorkomen dat bij werkverschaffing de ongeorganiseerden meer zouden kunnen verdienen dan de georganiseerden. Zeer zeker zijn er bezwaren. Maar voorkomen dient te worden dat ongeorganiseerden hooger komen dan de georganiseer den, die geregeld hun contributiegelden betalen. Bij 5 kinderen zal de toeslag hierbij worden f 3.75. Hooger kan niet worden gegaan. De ongeorganiseerden, die 6 dagen in werkverschaffing zijn kunnen f13 halen en de georganiseerden in 't gunstigste geval f 14.50. Dat maakt een verschil dus van f 1.50. Spreker zegt dat B. en W. meenen niet anders te mogen handelen. Van bevoorrech ting mag geen sprake zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met alge meene stemmen aangenomen. De pacht der stortgronden. Aan de orde Is een voorstel van B. en W. tot toepas sing van art. 2 der Crisispachtwet 1932 ten aanzien van de door de gemeente aan het rijk verschuldigde pacht (over 1932) van de stortgronden langs het Noordhol- landsch Kanaal. Voorzitter merkt op. dat de thans geldende pachtprij zen abnormaal hoog zijn. Het rijk wil nu 25 pet. reduc tie verleenen, maar naar spr.'s meening Is dit veel te weinig. Vandaar 't voorstel om Art. 2 van de Crisiapachtwet toe te passen. Allen gaan met dit voorstel accoord. Inhuring stortgronden. Door 't college van B. en W. wordt een voorstel ge daan om de stortgronden wederom in te huren. De hee ren Dignum, Nannis en Doorn dringen er sterk op aan de meest mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Er zijn, aldus de heer Dignum, perceelen, die niets op zullen brengen, als de verhuring openbaar zou ge schieden. Er dient voor te worden gewaakt, dat 't de gemeente geld gaat kosten. Voorzitter zegt de meeste voorzichtigheid toe. Aangenomen wordt dan 't voorstel om de bedoelde gronden opnieuw in te huren. Cursus schoolvrije jeugd Volgt een voorstel van B. en W. tot tijdelijke vervan ging van het vervolgonderwijs door z.g. cursussen voor schoolvrije jeugd. Voorzitter deelt mee, dat er is geconfereerd met de onderwijzers van het vervolgonderwijs en vandaar dan ook dit voorstel. Eerst was de vergoeding voor de leer krachten f 1.75, maar dit werd door den raad terug gebracht op f 1.25. Voor vervolgonderwijs is wettelijk vastgesteldeen to taal van 190 lesuren. Daardoor kost dit onderwijs f237.50, bij een vergoeding van f 1.25 per uur. Voor een cursus schoolvrije jeugd is geen wettelijk vastgesteld aantal uren. Men kan dan met minder les uren volstaan en de vergoeding aan 't personeel weer brengen op f 1.75. De totaal-kosten blijven dan 't zelfde. De heer Dignum vindt f 1.25 niet te laag, zooals door de leerkrachten wordt beweerd. Hieruit blijkt wèl, dat de liefde voor 't onderwijs niet bijster groot is. Het gaat om de eigen baten in de allereerste plaats. De heer Blom zegt dan, dat er minder uren les zal worden gegeven, wat ten koste van de leerlingen gaat. Daarop wórdt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en verworpen met 64 stemmen. Tegen stem- den de heeren De Wit, Dignum, Bruin, Smit, De Boer en Doorn. De rondvraag leverde niets op, zoodat Voorzitter tot sluiting kon overgaan. VOOR DEN POLITIERECHTER. ZITTING VAN MAANDAG 12 DECEMBER. Behandeling van Belastingzaken. EEN VEEARTS VAN WIJK AAN ZEE, DIE NIET VAN WIJKEN WIST. Op de vorige belasting-zitting, in November, was ook ter zondaarsbank gedirigeerd de 67-jarige, maar bui tengewoon krasse heer Gerrit H., veearts te Wijk aan Zee en Duin, aan wien was ten laste gelegd het. straf bare feit, dat hij op 14 September te Hoorn, op het Keern. geen gevolg zou hebben gegeven aan het door majoor Pieter Korver te Hoorn, belast met de assis tentie van ambtenaren der wegenbelasting-controle, gegeven stopsein, maar ijskoud was doorgereden. De heer H. ontkende echter destijds dit opzet ten sterkste. Zijn papieren waren in de beste orde, daar zorgde hij steeds correct voor, maar hij had absoluut niet eenig teeken opgemerkt en zelfs nog aan zijn e-chtgenoote de opmerking .gemaakt, het vreemd te vinden, dat hunwagen niet werd aangehouden. Het was zeker vreemd, dat de veearts dit teeken niet had waargenomen, want majoor Korver is een fi guur van pl.m. 1 meter 90 en kan dus niet spoedig over het hoofd worden gezien. Die rijzige majoor der rijksveldwacht was evenwel niet als getuige gedag vaard en kon dus de verklaring van den heer H. niet tegenspreken. Derhalve werd de zaak aangehouden tot heden en opnieuw behandeld in presentie van majoor Korver. Deze titularis verklaarde dan nu, in overeen stemming met zijn proces-verbaal, een duidelijk en langdurig teeken te hebben gegeven, doch dat ver dachte, die in zijn richting keek, daaraan niet voldeed. Vervolgens werd met passende belangstelling door Po litierechter, Officier, verdachte en getuige bezichtigd een schetskaart van de plek des misdrijfs. Het was jammer, dat de heer H. wat al te driftig optrad, waardoor hij natuurlijk al spoedig met den Politierech ter, die zelf graag de teugels van het bewind in handen houdt, in heftig conflict kwam. We kregen echter wel den Indruk, dat de heer H. volkomen ter goeder trouw was en het geheele voorval op een misverstand berustte. Als getuigen werden ook nog gehoord twee der con- troleerende belastingambtenaren, die verklaarden in den geest van majoor Korver en diens stopteeken had den waargenomen. De verlepte kool van September '31 was ons inziens zooveel sop niet waard. Door Mr. Asser Jr., rijksadvocaat, werd gevorderd f 15 boete of 15 dagen. Het oratio pro domo van den heer H. was gewis niet onbelangrijk, maar zullen we uit zuinigheidsover wegingen maar cadeau doen en volstaan met de me- dedeeling. dat de veearts en directeur van het abattoir te Wijk aan Zee werd veroordeeld tot de gevorderde straf. Verdachte hield in beraad of hij al dan niet zou gaan in cassatie bij den Hoogen Raad der Nederlanden, die figuurlijk gesproken, de hoogste galg der Justitie ex ploiteert. DE ONKOSTEN WERDEN ER MET GLANS UITGEKLOPT. Voorts werden nog behandeld 65 rijwiel- en wegen belastingzaken, waarvan present 1 rijwiel-cliënt en... het historische getal van 11 wegenbelastingspijbelaars. Ruw geschat werd opgelegd aan rijwielbelasting f 150 boete en aan wegenbelasting f 325, totaal pl.m. f 475. Het komt ons voor, dat de eerste zitting na de kennisneming van de geschonken gratie aan de ter dood veroordeelde, zich zeer gunstig onderscheidde; Veroordeelingen overtreding Rijwielbelasting: Harm B.. Emmen; Hessel B., Emmen; Lledzerd B., Wierin- gen; C A. B., Bergen; Sijv. B.. Beemster; J. J. P. v. D., Den Helder; D. A. H., Breezand; C. J., Alkmaar; A. K., Blokker; J. K.. Koedijk; KI. K„ Andijk; Jb. K.. Wie- ringen: G. J. L., Hoorn; Piet M., Winkel; G. A. T. M.. Amsterdam; Jan N., Wieringen; C. C. v. d B, Den Helder; T. R., Schagen; Joh. B. R., Wieringen; R. S., Bovenkarspel; N. S. Anna Paulowna; Simon S., An na Paulowna; Bart C. v. S.. Anna Paulowna; Petr. V.. Giootebroek; Marinus v. d. V. Aartswoud; Willem v. d. V., Winkel; P. K. A. M. W„ Den Helder; W. W.. Alkmaar; Abr. de W., Den Helder, allen f 5 boete of 2 dagen; Waling v W., Enkhulzen, f 6 boete of 3 dagen. Wegenbelasting: KI. de B., Beemster, f 12 boete of 6 dagen; Joh. B., Wervershoof, f 10 boete of 6 dagen; Pieter St. B., Heemstede, f 6 boete of 3 dagen; Georg«. W. B., Amsterdam, f 6 boete of 3 dagen en f 12 boete of 6 dagen; Hendr. C., Anna Paulowna. f 6 boete of 3 dagen en f 12 boete of 12 dagen; Piet v. E., Den Helder f 5 boete of 2 dagen; Mart. G., Eg-mond aan Z ee, f 12 boete of 6 dagen en f 15 boete of 10 dagen; Romke G., Zijpe, f 6 boete of 3 d. en f 15 boete of 10 dagen; G. G.( Enkhuizen, f12 boete of 6 dagen; Abr. v. d. G., Kat wijk a. d. Rijn f 6 boete of 3 dagen; D. de H., Andijk. f 6 boete of 2 dagen; Krijn H., Breezand, f 6 boete of 3 dagen; J. W. H., Alkmaar f 6 boete of 3 dagen; Sim. J., Alkmaar (3 zaken) 3 X fl boete of 3 X 1 dag; Hendr. K., Alkmaar, f 12 boete of 6 adgen en f 6 boete of 3 dagen; Jan K., Alkmaar, vrijgesproken; Paul K., Duivendrecht, f 12 boete of 6 dagen; H. W. L., Amster dam, f 6 boete of 3 dagen; J. J. M. L., Amsterdam, f6 boete of 3 dagen; W. H. L„ Amsterdam, f6 boete of 3 dagen; Quirinus v. N., Den Helder, f 20 boete of 20 dagen; Nath. P., Amsterdam f 12 boete of 6 dagen; Giovanni P., Alkmaar, f 12 boete of 6 dagen; Jb. P., Wieringen, f 12 boete of 6 dagen; Johan R., Schagen, f 12 boete of 6 dagen; J. H. R._ Amsterdam, f 6 boete of 3 dagen en f 15 boete of 10 dagen; Adr. Joh. S., Wassenaar, f 15 boete of 10 dagen; Pieter V., Enkhui zen (6 zaken) 6 X fl boete of 6 X 1 dag; Ariën W., Twisk, f 15 boete of 10 dagen; Herm. v. W., Oudorp, f 6 boete of dagen; Th. L. M. IJ., Alkmaar, door Rijks advocaat niet ontvankelijk verkl., transactie voldaan. Schoolmeisjes laten den sneltrein stoppen. Het geval, dat drie kleine schoolmeisjes een sneltrein ophouden, heeft zich tot dusver nog niet voorgedaan. In Engeland is dat echter werkelijk gebeurd. De drie meisjes wonen in het dorpje Balne en bezoeken een lyceum in Doucaster. De verbinding tusschen Balne en Doucaster wordt onderhouden door een trein, die echter eerst in Doucaster aankomt, als de school reeds is begonnen. Daar de ouders der drie kinderen niet zoo vermogend zijn, er een auto op na te kunnen houden, vonden zij er geen manier op, om de kinderen tijdig op school te doen zijn. Na lang nadenken en overleg gen besloot een der vaders naar de directie van de Engelsche Noordoostelijke Spoorweg Maatschappij te schrijven met het verzoek er voor te zorgen, de Lon- densche Express, die eiken morgen Balne voorbijraasde, te doen stoppen voor de kinderen, opdat zij tijdig op school konden zijn. De spoorwegdirectie voldeed aan het verlangen der ouders en thans stopt de trein eiken morgen te Balne. De meisjes stappen in en komen tijdig op school. Zij gaan 's avonds met den boemel- trein terug. DONDERDAG 15 DECEMBER. HILVERSUM (296 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Kook- en Bakpraatje; 11.30 Voortzetting solistencon- eert; 12.00 Lunchconcert door het Ensemble Rentmees ter; 12.45 Gramofoonmuziek; 1.15 Ensemble Rentmees ter; 2.00 Causerie: „Dieren, die onze huisvrede bedrei gen"; 2.30 Rustpoos zender; 2.45 Gramofoonmuziek; 3.00 Naaicursus; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Zlekenuurtje door Mevr. Ant. van Dijk; 5.00 Radioktnderkoorzang; 5.30 Gramofoonmuziek; 5.45 Kovacs Lajos en zijn Or kest; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest; 7.25 Overschakeling van den zen der; 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred, Fry; 8.00 Vaz Dlas; 8.05 Opera-uitzending: „La Dame blanche", opera in drie bedrijven; 10.30 Gramofoonmu ziek; 11.00 Vaz Dias; 11.05 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) I K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo- I foonmuziek en Morgendienst, K.R.O.: 11.00 Gramofoon muziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.15 Orkest o.U v. Marinus van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Handwerkcur- sus; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Rusipoos zender; 4.CÖ Bijbellezing; 5.00 Orgelbespeling door H. Schouten; 5.45 Cursus Handenarbeid; 6.15 G. ven Andel: „Het stand beeld van Jan van Nassau"; 6.45 Knipcursus; 7.00 Weekoverzicht; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Kerkconoert uit UtUrecht; 9.40 Vaz Dias; 9.50 Orgelbesper 10.50 Gramofoon muziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.20 Idem. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.45 Orkest; 7.30 Symphonie-orkest; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.50 Concert; 5.25 Idem; 8.35 Omroeporkest. HAMBURG (S7Ï M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 130 Idem; 3.50 Concert; 8.20 Populair concert; 10.05 Dansmuziek. KONTGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) I.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. LAXGENBERG (472 M.) II.20 Populair concert; 12.20 Concert; 4.20 Vespetcon- cert; 7.20 Dansmuziek en marschen; 9.50 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 1.35 Concert;*4.25 Concert 10.00 Concert; 11.05 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 7.05 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.50 Populair concert; 1.55 Vervolg concert; 6.50 Con cert. MILAAN (331 M.) f.50 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 7.35 Gramofoonmuziek; 8.05 Populair concert; 8.50 Blij spel; 9.20 Concert. WEEXEX (517 M.) ..4.25 Solistenconcert; 6.45 Populair concert; 7.55 Ka mermuziek; 9.55 Boerenmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 7.20 Populair concert; 9.35 Idem; 10.20 Idem. BEROMUNSTER (460 M.) 8.10 Concert; 9.00 Gewijde muziek. Electrlciteit ter verdooving van mensch en dier. In de gehoorzaal van het nieuwe natuurkundig in- tituut van de Berlijnsche Technische Hoogeschool hield 'ezer dagen ingenieur Alvensleben voor talrijke uitge nodigden een opzienbarende voordracht over hel on- lerwerp: „De electrische verdooving van slachtdieren", 'n zijn uiteenzettingen verklaarde de spreker, dat een otale verandering in de verdooving der dieren in de lachthuizen in de allernaaste toekomst te verwachten want de electrische verdoovingswerktuigen zijn na aren lang zoeken, thans vrijwel volmaakt. Bij de onstructie dezer apparaten is men uitgegaan van de 'genaardigheid van de electrlciteit, dat reeds bij ge- inge spanningen, maar hoogen stroom, sterke men- -ehen of dieren worden gedood. Daarbij is het van groot belang, door welke lichaamsdeelen of organen de -•troom gaat. Gaat de electrische stroom door het hart, '.an treedt onmidellijk de dood in. Laat men hem echter door de hersenen gaan. dan volgt slechts bewusteloos heid, maar het hart blijft ongestoord kloppen. Deze 'aatste methode zal in de toekomst bij de slachtdieren -vorden toegepast, daar door volledig uitschakelen van het gevoel der dieren het hart verder arbeidt, waar door bij het aftappen van het bloed een volkomen uit- >loedlng bereikt wordt. Er wordt van verschillende zijden beweerd, dat door --ebruikmaking van électrischen stroom ter vedooving de inwendige organen vernield worden. Dit werd door den spreker weerlegd. Jarenlange onderzoekingen heb ben het tegendeel bewezen. Bij de nieuwe methode zal gelijkstroom van slechts 70 volt worden gebruikt. di« •eeds voldoende is om den bloedtoevoer naar de her benen eenigen tijd te onderbreken en onmiddellijk het betrefferde dier „narcotiseert". Verschilliende vereenigingen voor dierenbescherming hebben reeds lang geijverd voor de electrische narcos» -/an slachtdieren. Men dient ook het dier zooveel moge lijk pijn te besparen. De edelste plicht der menschen ii immers juist met de dieren medelijden te hebben en zich over hen te erbarmen. MaaT .niet alleen bij dieren moet de electrische nar cose worden aangewend. Verscheiden succesvolle proe ven hebben uitgewezen, dat de electrische bedwelming zich ook bij menschen laat toepassen. In Weenen zijn nog onlangs in dit opzicht proeven gedaan, die even eens zeer gunstige resultaten hadden. Het zal dan ook wel niet zoo heel lang meer duren, volgens den spreker, dat de elecertische narcose algemeen wordt ingevoerd. Schedelschilderes. De meeste menschen kunnen een rilling niet onder drukken, wanneer er veel en lar.g or.er schedels wordt gepraat. Het herinnert den sterveling aan zijn onher roepelijk naderend einde. Daardoor komt het. dat mejuffrouw Nada Girri uit Los Angeles waarschijnlijk nooit bang behoeft te zijn. dat een ander haar het brood uit den mond neemt. In weerwil van de slechte tijden heeft ze een goed betaald baantje: ze verft schedels op. Haar broer, Leon Girri, heeft een nog luguberder werk te verrichten. Hij maakt de schedels en gebruikt daarbij echte als model, opdat de copie in details met de natuur zal overeenstemmen. De koppen mogen niet te onderscheiden zijn van echte, daar ze op scholen dienst moeten doen ais onderwijs materiaal. De natuurlijke kleuren nu. worden door Miss Girri aangebraoht Jaarlijks leveren de Cirris ongeveer 3000 Imitaties van ontvleesde menscbenhoofden af. Toen Nada nog maar kort in het vak was, gevoelde ze zich niet erg op haar gemak temidden van de sym bolen des doods. Maar tegenwoordig is ze er over heen Dat zij thans geheel is ingewerkt en geen bijgeloof of angst meer schijnt te kennen, bewijzen afbeeldingen, waarop men haar glimlachend z'et staan, omringd door echte en nagemaakte doodshoofden en met een of meer orlgineelen in haar hand.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8