Alirnti Niius- AlKIttlIil- Lllllinllli De Schuldenkwestie. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Drama te Brussel. Brug in Riga vernield. De Philippijnen over S jaar onafhankelijk. Steeds sneller. Schouwburg te Worms in brand. HET SPOORWEGONGELUK IN ZWITSERLAND. DE LOONSVERLAGING IN NOORDHOLLAND. Een geschenk voor Mengelberg. De laatste reis van de P. C. Hooft. Noodlottige aanrijding bij Olst. Donderdag 15 December 1932. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9194 CTÜRÏÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenrlfin nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN!» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Eerste indruk in Amerika over de weige ring van Frankrijk om te betalen. WASHINGTON. 14 December (V D.). De Fran sche weigering te betalen heeft in officieele kringen te Washington grooten indruk gemaakt, daar men gehoopt had. dut Frankrijk op het laatste oogen- biik nog zou betalen. De Fransche beslissing wordt in politieke kringen een ernstige fout genoemd, welke een te verwachten revisie der oorlogsschulden moei lijkheden in den weg zou kunnen leggen. In kringen van het congres is men ten deele ver bitterd over Frankrijks weigering. Er wordt op ge wezen dat de regeering der Vereenigde Staten reeds drie vierden der Fransche oorlogasschulden heeft ge schrapt, goudvoorraden heeft aangelegd en wapenin gen financiert, zoodat betaald kan svorden. in politieke kringen wordt toegegeven, dat de Fransche beslissing van politieken aard is, doch an derzijds wordt er op gewezen, dat Frankrijk, zelf groot-crediteur, een gevaarlijk precedent zou kunnen scheppen voor zijn debiteuren. De regeering der Vereenigde Staten zal officieel de niet-betaling van den Decembertermijn door Frankrijk ignoreeren. Speciale boodschap van Hoover. Aan beveling van nieuw onderzoek waar schijn geacht. Hoover zal waarschijnlijk vandaag tot het congres een speciale boodschap richten, waarin mededeeiitig wordt gedaan van het in gebreke blijven der debi- teurlanden, die weigeren de op 15 Dec. verschuldigde som te betalen, 'legelijkertijd zal hij vermoedelijk verklaren, dat de tijd is aangebroken om een nieuw onderzoek van het schuldenvraagstuk aan te bevelen. Aangezien er geen organisme bestaat, dat beta lingen kan afdwingen, moeten d.- leiders in het con gres zich vergenoegen met hei maken van gissin gen omtrent de mogelijke gevolgen der niet-betaling op het crediet der in gebreke blijvende landen. Italië heeft reeds betaald. Italië heeft den gister verschuldigden termijn van 1J245.437 dollar voor de betaling aan Amerika reeds voldaan. Ook andere landen. Behalve Italië en Engeland heoben ook Cecho- slovakije. Letland, Litauen en Finland, het Ameri- kaansche departement van Financiën medegedeeld, dat zij vandaag den vervallenden termijn hunner oorlogsschulden zullen betalen. Debat over de schaldenkwestie in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis is gister het debat in zake de betaling van de oorlogsschulden aan de Ver eenigde Staten aangevangen met een indrukwekken de redevoering van den minister van Financiën, No- ville Chamberlain. In een rede, die een vol uur duurde, gaf de mi nister een historisch overzicht van de oorlogs- en her stelschulden. Hij wees er op, dat de achtereenvolgen de Britsche regeeringen voortdurend een algemeen© annuleering der oorlogs- en herstelschulden hebben bepleit. Hiertoe leenden zich de andere staten slechts tegen hun zin en thans worden zij door de onom- stootelijke feiten en pijnlijke ervaringen er toe ge bracht, meer en meer het oorspronkelijke standpunt der Britsche regeering te naderen Door de betaling zal op de Engelsche begrooting een tekort ontstaan van 29M mi li loon pond sterling. Chamberlain stelde voor dit tekort te dekken door een verlaging van de rente op de schatkistbiljetten en gedeeltelijk door een beroep te doen op het reser vefonds van het amortisatiefonds. Aan het slot van het debat zeide Chamberlain, dat het goud voor de betaling uit de reserves van de Bank van Engeland genomen zal worden, waartegen over de regeering schatkistbiljetten zal storten. Ten aanzien van de betrekkingen met Frankrijk zei Chamberlain, dat het van den aanvang af duid 3- lijk was geweest, dat de twee regeeringen niet zouden pogen gemeenschappelijke stappen bi] de Ver. Staten te doen. Ieder zou geheel vrij zijn de schikkingen ie treffen, die wenschelijlt geacht zouden worden. Het debat eindigde zonder stemming. België's weigering. De weigering der regeering, om de schuldenbeta ling aan Amerika te voldoen, vindt bij de publieke ineoning eenstemmigen bijval en wordt door verschil lende bladen geestdriftig verwelkomd. „Als de Amerikanen per se hun oorlogsleveringen 'betaald willen hebben, dan moeten zij zich maar tot ■Berlijn wenden. Wij betalen niet, dat zou te gek zijn", schrijft de liberale „Gazette". De „Indépendance Beige" zegt: België kan niet be talen, omdat Duitschland zijn verplichtingen niot is nagekomen. De* Belgische nota van antwoord aan Amerika wordt vandaag in Washington aan staatssecretaris ötimson overhandigd. Een uit Rotterdam afkomstige vrouw door haar Belgischen echtgenoot, van wlen zü gescheiden leefde, doodgeschoten. Het Brusselsche .Laatste Nieuws" maakt melding van een drama, dat zich in St. Gillis bij Brussel heeft afgespeeld en waarbij een 29-jarige, uit Rotterdam af komstige, vrouw als slachtoffer is gevallen. De vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, den 37-jarigen Edgar Ouverleaux uit 3t. Gillis. Twee jaar geleden had zij baar intrek genomen bij haar moeder, In wier onderhoud zij tevens voorzag. Zij was werkzaam als schoonmaakster. Haar man daarentegen zag tegen werken op en maakte daarenboven nog veel verteringen. Hij bleek echter meer dan eens gesteld te zijn op een hervatting van het huwelijksleven en waar overreding niet baatte, deinsde hij niet voor dreigementen terug, welke hij trouwens een paar maal ten uitvoer poogde te brengen Toen de echtgenooten, die trouwens niet alle be trekkingen hadden afgebroken, eenlgen tijd geleden te Parijs vertoefden, richtte Ouverleaux de revolver op zijn vrouv/. Het schot trof echter geen doel. De man werd door de Fransche autoriteiten over de grens gezet. Te Luik deed zich hetzelfde feit nog twee maal voor en beide malen ontsnapte Alida van der Veen aan een groot gevaar. De man werd toen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Onlangs nam Ouverleaux zijn intrek zij zijn broer te Dilbeek. Het echtpaar beleefde daar dagen van voorbijgaande verstandhouding. Ook nu weer hadden zij samen een stillen dag doorgebracht. Bfj den terug keer te Gillis, kwam weer het huwelijksleven ter spra ke. Alida van der Veen hield echter vast aan de voorwaarde, dat de man eerst geregeld in staat moest zijn in zijn onderhoud te voorzien. Er ontstond een twist en weer trok de man zijn revolver. Ditmaal trof hij de vrouw in het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Ouverleaux werd in het huis van zijn broer te Dil beek gearresteerd. Door opstuwende ijsmassa's zwaar be schadigd. Het verkeer over de Dina gestremd. RIGA, 14 December (V.D.): De groote pontonbrug, de eenige verbinding van Riga over de Dina, is heden door de ijsmassa's, die de rivier meevoerde, zwaar be schadigd. De ankerkettingen braken, tengevolge waarvan groote brugpijlers lossloegen en ongeveer 5 K.M. stroomafwaarts dreven. Het geheele auto- en tramverkeer over de Dina zal waarschijnlijk 4 dagen gestremd zijn. Besluit van de Amerikaansche Senaat. WASHINGTON, 14 Dec. (V.D.): De Amerikaansche Senaat heeft heden met 40 tegen 38 stemmen besloten de Philippijnen binnen 8 jaar onafhankelijk te geven. Nieuw record van het stoomschip „Bre- men" over den Oceaan. NEW YORK, 14 Dec. (V.D.): Het stoomschip „Brc- men" van den Norddeutschen Lloyd heeft een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Het is gelukt met dit schip don Oceaan over te steken in vier dagen, 15 uren en 56 minuten. Vermoedelijk brandstichting in het spel. Uit Berlijn: Gisteravond tegen 21 uur 30 is brand uitgebroken in het stedelijke Splel-und Festhaus te Worms. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat nog voor de brandweer aanwezig was het geheele theater in lichtelaaie stond. De brand was ontstaan in de requisie- ten-bergplaats. Spoedig stortte het dak krakend in. Van alle vier kanten en ook vanuit de toeschouwersruimte bestreed de brandweer de vlammen. Tegen half twaalf was men het vuur meester, terwijl het tooneel volkomen uitgebrand is, bleef de schouwburgzaal met de groote koepel van eigenlijke brandsohade vrij, hoewel hier veel watersohade werd aangericht. Men vermoedt, dat brand stichting In het spel is, daar geconstateerd Is, dat In den loop van den avond een inbraak is gepleegd. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de dieven, uit ergernis over het feit, dat zjj geen geld in kas vonden, de brand hebben gesticht. BEEROORLOG IN IERLAND. Bier stroomt op straat. Te Cork zijn zestien gewapende leden van het Ier- sohe republikeinsche leger, die actief deelnemen aan de campagne tot het boycotten van Engelseh bier in Ier land. het bierhuis van een Engelsche firma binnenge drongen. Met hun revolvers dreven zij het personeel naar een achterkamer, die zij afsloten. Daarna openden zij de biervaten en lieten de vloeistof wegloopen. Donderdag weer verkeer door den Guetsch tannel. LUZERN, 14 Dec. (V.D.). Het bergingswerk in den Guetsch tunnel was hedenavond zoo goed als gereed. Volgens mededeeling van de directie te Lu- zern, zal Donderdagmorgen het verkeer door den tunnel weer beginnen. Over de oorzaak van het ongeluk, het passeeren van het onveilig signaal door den sneltrein van Zue- rich, worden thans verschillende vermoedens uilge sproken. De juistheid hiervan staat echter geenszins vast, daar de machinist, de eenige, die zekerheid zou hebben kunnen geven, omgekomen is. De oorzaak van het ongeluk. Nader wordt nog 'gemeld: Op het oogenblik, warop de trein uit Zuerich den tunnel binnen zou rijden, werd voor de machinefa briek Kriens tusschen Luzern en Emmenbrucke oen transport van buitengewoon groote buizen uitge voerd. Men vermoedt nu, dat de machinist uit het rechter venster het buitengewone transport waar nam, hetgeen overigens mede tot zijn plicht be hoorde en dientgevolge het haltesignaal over het hoofd heeft gezien. Eerst bij het passeeren van den wissel bemerkte hij dan het gevaar, waarop hij ge- gepoogd heeft te remmen. Door den korten afstand tusschen de twee treinen was een botsing echter toen niet meer te vermijden. De Zwitsersche bladen wijzen in verband met dit alles op de gevaren van een eenmansdienst op locomotieven. MET EEN MXLLIOEN NAAR ZWITSERLAND GEVLUCHT. Berlijn, 14 Dev. (V.D.). Toen in April van dit jaar de „Slgnal Bau A.G. dr. Huth" failliet was ge gaan, werd den eigenaar van de meerderheid der aandeelen en directeur van de maatschappij, dr. Erich Franz Huth, een proces aangedaan wegens bedriege- lijken bankbreuk en ontrouw. Ook de voorzitster van den raad van toezicht der maatschappij, Mevr. Erika Neuner werd in het proces betrokken. Thans is vast gesteld, dat deze Mevr. Neuner bedragen van ln totaal een millioen Mark uit de onderneming heeft genomen en naar Zwitserland is gevlucht. Men vermoedt, dat Mevrouw Neuner dit millioen reeds voordien naar Zwitserland heeft gebracht In een waas van Geheimzinnigheid gehnld. Verdediging van het voorstel op de a.s. Staten-zltting. Naar aanleiding van loopende geruchten over het te rugkomen der beide soc.-dem. Gedeputeerden in het dagelijksoh bestuur der provincie op hun meegaan met het voorstel tot loonsverlaging voor het personeel der provincie, is bij het onderzoek der provinciale begroo ting voor 1933 de vraag gesteld of het college van Ge deputeerden unaniem tot het indienen van het loonsver- lagingsvoorstel heeft besloten. In de beantwoording van het afdeelingsverslag door het provinciaal dagelijksch bestuur, schrijven Gedepu teerden naar aanleiding van deze belangrijke vraag, dat het voorstel tot loon- en salarisverlaging is van hèt col lege, op de vraag wordt dus niet nadeT Ingegaan. Naar het „Hsbl." verneemt, zal in de a.s. Statenzittlng het voorstel worden verdedigd door een gedeputeerde van burgerlijke richting, en de oudste soc.-dem. Gede puteerde zal uiteenzetten, waarom hij, met zijne geheele fractie, het voorstel niet zal steunen. LOONSVERLAGING AFGEWEZEN. De werknemers te Tilburg achten den noodtoestand niet zóó hoog. In de Dinsdagavond gehouden vergaderingen van de textielarbeidersorganisaties „St. Lambertus" en „De Eendracht", zijn de loonsverlagingsvoorstellen van de Ver. van Tilburgsche Wollenstoffenfabrikan ten met algemeene stemmen afgewezen. De vergade ring stelde zich op het standpunt, dat hoewel de internationale economische verhoudingen aan de hier ter stede gevestigde wollehstoffenindustrie moei lijkheden opleveren, er toch op dit oogenblik niet een zoodanige noodtoestand heerscht, dat deze de door de werkgevers voorgestelde nieuwe loonsverlaging en andere verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden noodzakelijk maakt NETTE MANIEREN. Automobilist aangevallen. Uit Groningen: De heer T. H. Barlagen uit Fin sterwolde kreeg, toen hij met zijn auto den Carel Coenraadpolder passeerde, een draineerbuis tegen zijn auto aan geworpen, daar een aantal arbeiders, dat daar werkte, meende, dat hij niet voldoende uit week. De heer Barlagen stapte uit den wagen en sprak de arbeiders hierover aan, waarop de arbeider J. D. een vork greep en hem op het hoofd sloeg. Ook de andere arbeiders vielen den heer Barlagen aan, die bloedend werd gewond. De arbeiders J. D., H. B. en E. S. zijn gearresteerd. Van een Parljsche luisteraarster. die zoo gaarne naar zijn concerten luisterde. Een dirigeerstok van een zeldzame hout soort, Willem Mengelberg heeft Dinsdag een dirigeerstok ten geschenke gekregen van ros- ivoor-hout, de zeld zaamste houtsoort ter wereld. Dit geschenk kwam van Bruno Lessing, een Amerikaansch schrijver, die in Parijs woont. De echtgenoote van dezen schrijver heeft het vo rig jaar een ongeluk gehad en moest vele maanden het bed houden. Zij luisterde gaarna naar door de radio uitgezonden muziek. In New York had zij me nigmaal de Vijfde van Beethoven uit hooren voeren onder Mengelberg en zij wilde er graag nog eens naar luisteren. Haar man bracht Mengelberg in ken nis met dezen wensch door bemiddeling van kapi tein J. de Koning, een gepensionneerd officier van de HollandAmerika Lijn. Een paar dagen later werd de symphonie onder Mengelberg uitgezonden tot groote vreugde van de zieke. De heer Lessing heeft uit liefhebberij een verza meling aangelegd van zeldzame houtsoorten, waar van hij wandelstokken laat maken. De collectie om vat 1400 specimina en werd vaak in Amerika ten toongesteld. Thans is zij in den plantentuin te New-York. Van deze houtsoorten is vooral zeldzaam het rose ivoor-hout uit Zuid-Afrika Het is thans haast niet meer te vinden. De oude Zoeloe-koningen eischten het op als een voorrecht van hun waardigheid en iemand, in wiens bezit dit hout werd gevonden, werd ter dood gebracht. Er is dus wel eenig risico verbonden aan dit ge schenk. Maar wanneer onze dirigent dat op den koop toe wil nemen, dan heeft hij thans een diri geerstok van rose ivoor-hout. LUCHTVERSCHIJNSEL TE HEERENVEEN? Uit Heerenveen: Dinsdagavond ongeveer half acht kon men op den Parallelweg in westelijke richting een zeer mooi luchtverschijnsel waarnemen. Een groote vuurbol van ongeveer 20 c.M. middellijn, die een helder blauw-groen licht verspreidde, daalde met groote snel held. Op omstreeks 1000 meters hoogte spatte de bol uiteen en zetten tien kleinere bollen hun weg naar de aarde voort, terwijl op ongeveer 500 meters deze bollen op hun beurt weer uiteenspatten, zoodat een groote von kenregen viel waar te nemen. POKKEN-EPIDEMIE IN PERZIë. Naar een Reuter-telegram uit Teheran meldt, heerscht aldaar een pokkenepidemie. Van de 422 personen, die sinds 1 October j.1, door de ziekte zijn aangetast, zijn er reeds 258 overleden. Tot nn to eop vlotte wijze verloopen. Amsterdam. 14 December. Hedenavond te kwart voor acht is van een der zeesleepbooten van Wijs muller te IJmuiden. die met het wrak van de P.C. Hooft op weg zijn naar Pernis. een telegram ont vangen, waarin gemeld wordt, dat men halfweg was en dat de sleepreis tot op dat tijdstip op vlotte wijze was verloopen. Voor den Nieuwen Waterweg. Nader wordt gemeld: Gisteravond omstreeks half twaalf is het wrak van de P.C. Hooft door vier sleepbooten getrokken, twee voor en twee achter bij het vuurschip Maas bij Hoek van Holland gearriveerd De sleep het wrak is moeilijk bestuurbaar zou ter plaatse het daglicht afwachten en vervolgens naar den Nieuwen Watreweg opstoomen waar men tegen 10 uur hoopt aan te komen. Tegen den middag zal de sleep te Pernis aankomen Het sleepwerk is moeilijk geweest en eischte zeer veel navigatiekunst. Het schip- giert zwaar. Volgens een later bericht zal de „P. C. Hooft" op last van den minister van Waterstaat pas om tien uur in den Waterweg binnenvaren. Een venter ernstig, gewond, Zijn hand kar aan stukken. OLST, 14 December. Hedenavond te ongeveer half zeven heeft op den dijk tusschen Deventer en Olst bij Huize „Rande" een ernstige aanrijding plaats gevonden. Op dat moment reed een motorrijwiel, waarop behalve de bestuurder nog een duorijder was gezeten, de helling van den dijk bij huize „Rande op, doch bovenkomend werd de bestuurder verblind door het scherpe licht van een tegenkomend licht eener fiets. Hierdoor zag de bestuurder niet, dat vlak voor hem een venter een handkar voortduw de. Een aanrijding was niet meer te vermijden. Do wagen werd in stukken gereden, terwijl de venter te gen den grond werd gesmakt. Ook de beide perso nen, die op het motorrijwiel waren gezeten, kwamen te vallen, doch bekwamen geen ernstige verwondin gen. De venter was er echter zeer ernstig aan toe. Een luze auto, die kort na het ongeval passeerde, nam den zwaargewonden man mee naar Deventer, waar het slachtoffer in het ziekenhuis werd opge nomen. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Do identiteit van het slachtoffer had men nog niet kun nen vaststellen. Een onderzoek naar het ongeval wordt ingesteld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1