Raad Anna Paulowna. BOND VAN OP COOP. GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN IN NOORDHOLLAND. Donderdag 15 December 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9194 peze bond hield zijn algemeene vergadering op Woens dag 14 December 1932, des morgens elf uur in „De Ros kam" te Hoorn. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wieringerwaard; secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. De Voorzitter brengt ln herinnering het verlies dat de zuivelorganisatie heeft geleden door het overlijden van den onder-voorzitter van den F.N.Z. en tevens door bet plotseling overlijden van den leider van den Cen- tralen Aankoop. Spr. wijst er voorts op, dat de toestand van de Ned. Zuivelindustrie zoo precair ls als odit te Voren en de vraag dient dan ook te worden gesteld, in welke richting de zuivelindustrie moet gaan, moeten wij doorgaan met regelmatige vergrooting van de pro- juctie of moeten wij haar beperken? Elke fabriek dient deze vraag in eigen boezem onder de oogen te zien. Z.i. is de eenige manier om onze plaats op de wereldmarkt te behouden, gelegen in het maken van le kwaliteit pro duct. Verlaging van productiekosten zal gewenscht zijn en bij verwerking van onze melk tot zuivel zal daar toe een goede inrichting der fabriek noodig zijn. Spr. wijst er met nadruk op, dat de verlaging van productie kosten niet gezocht moet worden in verlaging van ar beidsloon. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen. Door den Secretaris worden verschillende mededeelin- gen gedaan, waarvan we het volgende vérmeiden: Van het Nederlandsch Merkenbureau zijn de beschei den Ingekomen van de vernieuwde inschrijving ge durende 20 jaar van het merk 40 in zeshoek. De vrijdom tot verkoop van accijnsvrije alcohol te Hoorn zal waarschijnlijk worden ingetrokken. Nu reohtr atreeks van de Centrale Aankoop wordt betrokken is de vermengingsgelegenheid overbodig geworden. Ge durende een paar jaar is in het pand Breed 11 te Hoorn geen alcohol gedenatureerd en de voorraad bleef steeds dezelfde. Het Bestuur heeft geen bezwaar tegen de opheffing. Samenwerking met den nieuwen bond. Het Bestuur van den Bond heeft zich gewend tot het Bestuur van den Nieuwen Bond om overleg te plegen voor meerdere samenwerking in de toekomst. Na de hierover gehouden bespreking heeft het Bestuur van den Nieuwen Bond over het verzoek vergaderd en aan ons bestuur medegedeeld dat het bereid is om federa tief samen te werken. Overleg Zettersloonen. Het Dag. Bestuur van onzen Bond en van den Nieu wen Bond heeft overleg gepleegd met de Kaaszetters van Alkmaar over de regeling van de zettersloonen. Over het resultaat van deze bespreking is een circulai re uitgegaan naar de fabrieken. De kaaszetters hebben zich tot het Gemeentebestuur van Alkmaar gewend met het verzoek om een bijdrage voor de Kaaszetters van f 100 per jaar en per persoon toe te kennen, waar na het zettersloon teruggebracht zou kunnen worden op 30 cent per 100 Edammers. Van het Gemeentebe stuur van Alkmaar kwam de mededeeling In, dat B. en W. geen vrijheid hebben kunnen vinden te bevorderen ta uit de Gemeentekas aan de kaaszetters een bijslag «fhun loon wordt toegekend. Levering kaas op de Alkmaarsche kaas markt. Van de Vereeniging van Oudleerlingen van de Vak school voor kaasmakers te Hoorn kwam een schrijven in namens de Algemeene vergadering, waarin afkeu ring wordt uitgesproken over de wijze waarop de aan te voeren kazen, van auto's en wagens op de Alkmaar sche kaasmarkt gelost worden. Zij is van meening, dat de vaak ruwe behandeling voor de kazen nadeelige ge volgen heeft en verzoekt de aandacht van de Bonden van Zuivelfabrieken om hun invloed aan te wenden om hierin verbetering te brengen. Het Bestuur is van oordeel dat deze ruwe behandeling niet te goed is en adviseert dat iedere fabriek zijn best doet om goed toezicht uit te oefenen en bij ver keerde behandeling daarvan direct mededeeling doet. Aan het Gemeentebestuur van Alkmaar is medewer king tot verbetering verzocht. Reclamefilmpje. Van den Secretaris van den F.N.Z. kwam de mede deeling in dat aan de filmfabriek LW.A. in Den Haag opdracht is gegeven een reclamefilmpje te maken voor de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", die het in de propaganda-avonden van dezen winter zal vertoonen Voor dit filmpje moeten nog eenige nieuwe opnamen omtrent de kaasbereiding worden genomen, waarvoor advies gevraagd werd welke fabriek in Noordholland voor deze opname het meest in aanmerking komt. Ge adviseerd is hiervoor Opmeer te nemen. Boterafzetcomblnatte. Het Bestuur heeft eerst vergaderd met enkele fabrie ken die moeilijkheden hadden met den afzet van hun ne boter en daarna is een vergadering gehouden met alle fabrieken ook niet aangeslotenen met het gevolg dat eene commissie ls ingesteld die deze aange legenheid zal behandelen. Deze commissie heeft zich de medewerking verzekerd van den heer O. J. Syperda te Alkmaar, die eventueel overtollige boter voor de betrokken fabrieken zal ver handelen. Na deze maatregelen is de toestand ten aan zien van de boterafzet zoodanig verbeterd, dat op deze manier practisch geen zaken van beteekenis behoefden te worden gedaan. De maatregelen der commissie heb ben evenwel den toestand gunstig beïnvloed. Electrlciteltstarief. Door den heer Ir. de Kruyff, Hoofdingenieur van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond ls een verge lijking gemaakt van de electriciteitstarieven voor de Zuivelfabrieken in de verschillende provincies. Daarbij is gebleken dat de Noordhollandsche tarieven veruit de hoogste zijn. De gegevens zullen dienst doen bij het overleg met de Directie van het Provinciaal Bedrijf en de in deze Provincie daarvoor bestaande commissie van de Holl. Mij. van Landbouw, Holl. Noorderkwartier en L-T3. Vrijstelling zegels plakken. Van de Coop. Zuivelfabriek „Koegras" te Callantsoog £wam bet verzoek in of het niet mogelijk is dat het pestuur moeite doet om de Regeering te overtuigen dat het zegeltjesplakken in de tegenwoordige tijdsomstan digheden voor de boeren onmogelijk is en daarvoor vrij stelling te verzoeken. Het Bestuur heeft dit verzoek aanhangig gemaakt bij de Hollandsche Maatschappij, omdat het meer behoort bij een algemeene Landbouw organisatie, dan wel bij een zuivelorganisatie. Van deze organisatie ontvingen wij hierover de mededeeling, dat bet standpunt der drie centrale Landbouworganisaties over de sociale wetten en het verplichte zegelplakken tot «#üüi!g«.ind is' zoodat een actie van een hunner t afschaffing van het plakken van rentezegels weinig ana van slagen heeft. Ook de regeering der kt er niet St0p te zetten' De meening van de v« i vraagstuk is nog steeds zeer vergeld. oroopig zal er dan ook nog weinig aan te doen zijn, aan, commissie biedt het werkje over Wouter Sluis De waterleidingtarieven en de zuivelindus trie. Naar aanleiding van de mededeelingen vraagt de heer Jensma. Lutjewinkel, of het Bestuur nadere stappen heeft gedaan voor verlaging van de electriciteitstarie ven, terwijl hem is gebleken, dat ook de waterleiding tarieven in onze provincie tweemaal zoo hoog zijn als elders. De Voorzitter deelt mede. dat zeer waarschijnlijk nog dit jaar deze zaken in bijzijn van den heer Ir. deTCruijff met het provinciaal bedrijf zullen worden besproken. Door den heer Jongejans. St. Maartensbrug wordt me degedeeld. dat herhaaldelijk door zijn fabriek met het P.W.B. is onderhandeld en dat deze fabriek thans over gaat tot stichting van een waterreinigingsinstallatie. nadat het P.W.B. had verklaard dat het de fabriek lie ver kwijt was dan de tarieven te verlagen. De heer Duin. Schoorl. wil dreigementen tot stichting van dergelijke Installaties vasteren voet geven, want de bedrijven in Haarlem zijn niet erg toegevend. De heer Jensma had gewezen op de mogelijkheid dat tenslotte de zuivelfabrieken voor haar eigen electrische kracht zorgen. De Voorzitter zegt dat er dus motieven genoeg zijn voor de commissie om aan te voeren. Door den leeraar technicus wordt een kort verslag van de verschillende werkzaamheden gegeven. Het totaal aantal afgelegde bezoeken aan de fabrieken bedroeg over 1932 tot dusver 90. Het ov verzoek afgelegde aantal bezoeken bedroeg ongeveer 20. zoodat deze dienst ongeveer f 300 oplevert Met enkele voorzitters en directeuren werd op 24 No vember een bijeenkomst gehouden in het Landbouw- huis, over het onderwerp „het eventueel aanschaffen van een Koelinstallatie", tevens was hierbij een ambte naar van het Technisch Bureau van den F.N.Z. aan wezig. Voorts vond weegcontrol^ der melkwegers plaats aan alle fabrieken. In begin van September, werd van Bondswege in sa menwerking met Dr. L. T. C. Soheij een uitvoerige cir culaire aan de fabrieken verzonden over de verschillen de methoden van uitbetaling, Tevens werden hierbij ta bellen verzonden over vergelijkingen van drie uitbeta lingsmethoden met die van de Nieuwe Berekend-vet me thode van Dr. van Dam. Zooals in een circulaire medegedeeld, kan eigenlijk niemand zeggen welk voordeel een veehouder precies van de C.Z.C. heeft. De oorzaak hiervan is, dat de grondprijs van de boter ons niet bekend is. n.1. hoe hoog deze zou zijn Indien de C.Z.C. niet was opgericht. Vol gens sommigen zou deze hooger gelegen zijn. terwijl an deren opmerken dat door het oprichten van de C.Z.C. veel boter uit de markt wordt genomen en daardoor wel eens een lagere boterprijs had kunnen ontstaan, in dien de C.Z.C. niet was opgericht. Dit is dus niet f 1.60 zooals door de C.Z.C. thans wordt aangegeven. Wii hebben nu ongeveer nagegaan wat de geldelijke voordeelen van de C.Z.C. zijn geweest gedurende het inwerking treden der C.Z.C. wet tot 1 Januari 1933. Wij komen op een gemiddelde werkelijke toeslag van 1 cent per Kg. melk. Wanneer vanaf 10 Juli tot en met 31 December door de Bondsfabrieken ongeveer 65 millioen Kg. melk zal worden verwerkt, dan beteekent dit een voordeel van 65 millioen centen of f 650.000. Hetgeen dus hierop neerkomt dat de fabrieken door de bemoei ingen van de C.Z.C. bijna, de verwerkingskosten kunnen betalen. Dit jaar werden drie kaaskeuringen gehouden van Edammer 40 pl. kazen. Op 10 Nov. had tevens een ge wone kaaskeuring plaats van Consumptiekazen, waar aan door 17 fabrieken werd deelgenomen. Wat de kwa- liteitskeuring betreft kunnen wij mededeelen, dat alle kazen zich dezen zomer goed hadden gehouden, gemid deld werden bü de tweede keuring hooger punten toe gekend dan bij de eerste keuring. Boterkeuringen worden nog geregeld om de 14 dagen gehouden in het Landbouwhuis te Alkmaar. Thans wordt door 15 fabrieken aan deze keuring deelgenomen. Het tweede gedeelte van den botercursus werd dit na jaar voortgezet met 10 leerlingen, terwijl een nieuwe cursus werd begonnen voor het eerste gedeelte, waar aan door 6 leerlingen wordt deelgenomen. Laboratorium. Het aantal onderzoekingen neemt geregeld toe. Dit jaar bedroegen deze 25 pet. meer dan die van het vo rige jaar. Daar vooral ook het bacteriologisch en schei kundig onderzoek door verschillende fabrieken op prijs wordt gesteld, en ook de onderzoekingen die noodig zijn voor het eventueel opsporen van kaas- en boter- gebreken, zijn de werkzaamheden nog met meer dan 25 pot. toegenomen. In 1932 is tot dusver de geldelijke omzet iets lager dan die ln 1931. Door het verlagen der prijzen is de omzet der goederen vrij zeker eerder hooger dan in 1931 In 1931 bedroeg het netto winstsaldo ruim f 1000 en dit zal vermoedelijk in 1932 ook het geval zijn. Benoemingen. Tot lid van de bouwcommissie wordt herbenoemd de heer Th. van der Meer, Heerhugowaard, tot lid van de Aankoopcommissie in de plaats van den heer A. Tal6- ma, niet herkiesbaar, de heer C. Jongejans, Uitgeest. Uitschakeling van vetgehalten voor ver schillende kaassoorten. Door het bestuur wordt het oordeel der vergadering gevraagd over het volgende: le. Het 30 pl. kaasmerk blijft alleen voor Ohedder en Oheshire kaas beschikbaar; 2e. Het 20 pl. kaasmerk worde voortaan uitsluitend verstrekt voor ronde Edammers beneden 2% kilogram en voor kaas in Goudsch model boven 3% Kg. De commissie uit den F.N.Z. adviseert in bevestigen den zin en het bestuur van den F.N.Z. vereenigt zich met de door de commissie gegeven adviezen. Uit de staat, aangevende het gebruik der kaasmer- ken in onze Provincie vanaf de oprichting van het Kaascontrolestation in 1919, blijkt dat het maken van 30 plus en 20 plus kaas in Noord Holalnd steeds van zeer geringe beteekenis is geweest en als zoodanig zonder eenlg bezwaar kan worden beperkt tot het voornemen van de Commissie. Dit kan niet anders dan goed zijn voor de Noordhollandsche kaasindustrie, want deze heeft zich nooit noemenwaard toegelegd op het maken van deze minderwaardige kaassoorten, die steeds een gevaar zijn voor den naam van de goede Edammer kaas. Ook de vergadering vereenigt zich met het advies der Commissie, het geheel verbieden van deze merken acht de commissie in de tegenwoordige omstandigheden te gevaarlijk. De 20 pl. en 30 pl. kazen kunnen worden ge vraagd in verband met de mindere koopkracht. Geen enkel afzetgebied mag thans In het gedrang komen. De hulding toestand op het gebied van den export. Door den heer C. Eijgenraam, handelsconsulent, wordt een korte bespreking gehouden over den hui- digen toestand op het gebied van den Export van zuivelproducten. De export van de melkproducten heeft zich vrij behoorlijk gehandhaafd, die van melkpoeder en van gecondenseerde melk naar Engeland zelfs toe genomen, dit in tegenstelling met den export naar overzeesche gebieden. Spr. wijst hier op de concur rentie van de Dominions. De boterexport is in de laatste 2 jaren met 60 gedaald, doch zal na dit jaar waarschijnlijk iets stijgen. De daling van den kaasexport, was verschillend, hij is met 17 ge daald, wat de Edammer 40 en de volvette Goud- sche kaas betrof. Voor de magere soorten bedroeg de daling 30 40 Spr. wijst er op, dat wel de kaas- prijzen zijn aangetast, doch niet de markt. Dit nu echter zal wat Duitschland betreft, volgen, als men ziet welke maatregelen voorbereid worden. Op 1 Ja nuari a.s. vervalt het douaneverdrag en dan zullen we de meest wilde handelspolitieke verhouding krij gen, vooral waar het Finsch-Duitsche kaasverdrag in werking zal komen. Eén lichtpunt is er, en wel de bespreking die onder leiding van Dr. Posthuma met de Duitsche Industrieelen is gehouden, welk overleg is geslaagd. Overigens zijn de vooruitzichten niet zeer bemoedigend, hoewel dit niet tot pessimis me moet leiden. Spr. wijst er op, dat de richting naar protectionisme incidenteel is, meer een grijpen naar eigen lijfsbehoud. Of onze Nederlandsche zuivelin dustrie voldoende uithoudingsvermogen zal hebben kan spr. niet zeggen, wel schijnen de gevormde re serves reeds te zijn opgeteerd. Het zal er van afhan gen of onze bevolking de extra-belasting door de Zuivelcrisiswet opgelegd, zal kunnen dragen. Spr. wijst dan op de wenschelijkheid om het exportgebied uit te breiden. Het kan niet goed zijn, dat men voor zijn kaasexport voor 40 aangewezen is op één land. Eendrachtig optreden om het exportgebied uit te breiden zal noodzakelijk zijn, en spr. noemt hier het vormen van een propagandafonds. De Voorzitter licht toe, dat de verwerking van de ondermelk bij de C.Z.C. een onderwerp van ernstige bespreking heeft uitgemaakt en de F.N.Z. daartoe een commissie heeft ingesteld. In de eerste vergade ring dier commissie is echter reeds gebleken dat er niet was een ondermeikvraagstuk, maar een melkvraagstuk. Moeilijkheden de verwerking der ondermelk in den weg gelegd, zal leiden tot vergroo ting van de kaasproductie. Spr. legt den nadruk op de wenschelijkheid de kwaliteit van de zuivelproduc ten op te voeren, dat zal het verkrijgen van nieuw afzetgebied in de hand werken. De heer Jensma vraagt, of voor een te vormen pro pagandafonds niet het beroemde Fransche potje ge bruikt kan worden. En als tenslotte het buitenland niet meer afneemt, zullen we dan niet gedwongen zijn tot productiebeperking. De heer Eijgenraam oordeelt, dat productiebeper king het allerlaatste middel moet zijn. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze geeft de bespreking van den heer Eijgenraam nog aanleiding tot het stellen van vra gen! waarbij o m. de vraag door den heer Dr. Scheij wordt gesteld of ook in het binnenland het kaasver- bruik niet kan worden uitgebreid. Het niet gerégeld goede kaas kunnen bekomen, werkt op dat verbruik stagneerend. De Voorzitter zegt, laten de fabrieken trachten haar kaas rechtstreeks onder de bevolking te bren gen. De vraag wordt nog gesteld, of t.a.v. de handels verdragen de F.N.Z. van oordeel is, dat de regeering voldoende steun verleent. De Voorzitter zegt, dat de oogenblikkelijke mede werking van de regeering goed is. Den heer Eijgenraam' wordt dank gebracht door den Voorzitter voor zijn mededeelingen. De heer Dr. L. T. C. Scheij doet mededeelingen over het bevorderen van goed melken, welke mededeelin gen ook in de vergadering van Noorderkwartier zijn gedaan. De agenda voor de algemeene vergadering van den F.N'iZ. geeft een der afgevaardigden aanleiding tot' de vraag om op die vergadering ter sprake te brengen afschaffing zomertijd. Voorts gaf de begrooting aan leiding tot het stellen van enkele vragen. Aan het Bestuur wórdt overgelaten de benoeming van 2 leden van bestuur en een plaatsvervangend lid van het bestuur van den F.N.Z. Tot leden van de finanticele commissie worden be noemd „De Goede Verwachting", Bobeldijk, „Aurora", Opmeer en „Schellinkhout" te Schellinkhout, De begrooting voor 1933 wordt aangeboden tot een bedrag van f 16415. Het bestuur heeft verondersteld dat de hoe-, veelheid verwerkte melk in 1932 10 millioen Iv.G. min der zal zijn dan het vorige jaar, waardoor bij den zelfden omslag f 1000 minder zal worden ontvangen. Deze f 1000 aan te vullen uit de reserve van den aan koop. Die mindere hoeveelheid wordt verwacht omdat in onvoldoende mate krachtvoeder aan het vee zal zijn toegediend. De post vergaderkosten is met f 300 verlaagd, de va catiegelden van f 5 per vergadering teruggebracht op f 4.Het bestuur stelt voor om de salarissen met 5 te verlagen, terwijl in de reiskosten, voor zoo ver mogelijk, wijziging is gebracht. Vanuit de vergadering wordt bezwaar gemaakt te gen het voorstel om f 1000 te putten uit de reserve van den aankoop. Geantwoord wordt, dat in dezen tijd de reserves aangesproken mogen worden, teneindo contributie- verhooging te voorkomen. Schellinkhout wal de contributie van 10 cent op 8 cent brengen; de kosten van het secretariaat op to taal f2000 te brengen, (was begroot op f3700); het salaris van den technicus ook op f2000, de jongste bediende te ontslaan. De Voorzitter vraagt of men zich wel heeft afge vraagd hoe dan de hondszaken afgehandeld moeten worden. Het bestuur heeft alle posten nauwkeurig be zien en na ernstig beraad de begrooting aldus samen gesteld. Door een afgevaardigde van „Op Hoop van Zegen" wordt gewezen op den slechten toestand cn had lie ver gewild dat de 5 salarisvennindcring was voor gesteld op 25 Spr. kan zich echter vereenigen met een salarisverlaging van 10 De heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen zegt, dat in goede tijden het stichten van een organisatie is gepropageerd. Willen we in deze slechte tijden iets bereiken, dan behoeven wij de hulp van ambtenaren, en met behulp van een corps goede ambtenaren, kun nen we bij overlegging van verschillende cijfers, iets bij de regeering bereiken. In zijn openingsrede heeft de Voorzitter er reeds op gewezen dat het noodzake lijk is dat de ambtenaren en arbeiders hun volle krachten aan onze zaken kunnen geven. Laten do salarissen zoodanig zijn, dat ze met liefde voor ons willen werken. De heer Busch betreurt dat stemmen voor salaris verlaging opgaan. Waarom moeten nu ook andere menschen door mindere ontvangsten worden getrof fen? De Voorzitter kan zich voorstellen dat men sala risverlaging bepleit, maar spr. kan het geen juiste bezuiniging vinden. De salarissen bij den Noordhol- landschen Bond zijn aan den lagen kant Een voorstel om de salarissen met 10 te verlagen, inplaats van met 5 wordt verworpen, met 135 te gen 31 stemmen. De begrooting wordt vervolgens onveranderd vast gesteld. De rondvraag. De heer Veldstra, Opmeer, zegt, dat door den In specteur der directe belastingen wel beslag wordt gelegd op de melkgelden van de leden. Spr. heeft altijd gemeend, dat de fabriek een verlengstuk van de boerderij was,, maar de Inspecteur beschouwt de fabriek als een verlengstuk voor hem en geeft spr. de functie van deurwaarder. Spr. is daar niet op ge steld, en hij zou willen dat de bond stappen deed om aan deze beslaglegging een einde te maken. De Voorzitter zegt, dat bij den rechtskundigen ad viseur van den F.N.Z. gevraagd zal worden of de In specteur het recht heeft en aan elke fabriek afzon derlijk zal dan mededeeling worden gedaan. Bij de rondvraag komt dan verder ter sprake de onvoldoende toeslag op de melk en blijkens mede deeling van den Voorzitter heeft ook de F.N.Z. de richtprijs onvoldoende geacht, minstens de kostprijs had verkregen moeten worden. Hierna volgt sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde op Woensdag 14 December, des namiddags om 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, secretaris de heer C. Keijzer. Afwezig is de heer Kuiken. Voorzitter heet in het bijzonder den heer H. Jon ker welkom, die als pas benoemd raadslid aanwezig is. Het nieuwe raadslid. Daarna volgt de installatie van het nieuw benoem de raadslid, den heer H. Jonker. In handen van den Voorzitter legt de heer Jonker de belofte af. Voorzitter wenscht den heer Jonker geluk met zijne benoeming en deelt mede, dat het den raad aan genaam is hem hier aanwezig te zien. De heer Jon ker maakte reeds eerder deel uit van den raad en noode zag men hem heengaan. Spr. hoopt, dat de heer Jonker wederom als voorheen de gemeentebe langen zal voorstaan. De heer Jonker belooft dit van ganscher harte en hoopt op een aangename samenwerking. De notulen der laatstgehouden randsbijeenkomst worden vervolgens door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Den Secretaris wordt dank gebracht voor de juiste notuleering. Mededeelingen. Door Ged. Staten werden goedgekeurd: le. 't be sluit tot wijziging der begrooting van het grondbe drijf over 1931; 2. het besluit tot van kracht verkla ring van de beheersverordeningen van het grond en electriciteitsbedrijf tot 1 Juli 1933; 3. de suppl. begrooting 1932 vastgesteld op 27 October jl.; 4. het besluit tot het aangaan van een geldleening ten De- hoeve van het Electriciteitsbedrijf. Bij brief van het Dag. Bestuur van den Anna Pau- lownapolder is bericht, dat het aandeel dezer ge meente in de uitkeeringen ingevolge de wegenbij- drage-verordening is bepaald op f2220.— Na gehouden aanbesteding is de levering van schoolbehoeften in 1933 opgedragen aan N.V. Gra fische Kunstinrichting S Bakker Jz. te Koog Zaan dijk en de bcnoodigdheden voor het handwerkonder- wijs aan de firma J. en H. C. Voorthuijzen te Brcc- zand. Bij brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken is medegedeeld, dat de steunregeling, geldig wordt verklaard voor de in deze gemeente woon achtige bouwvakarbeiders. Proces-verbaal van gehouden opneming van boe ken en kas van den Gemeente-ontvanger. In kas bleek te zijn f 1064.43. welk bedrag, naar de boeken aangaven, in kas moet zijn. Van Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Za ken is een nieuwe beschikking ontvangen betref fende subsidie in de kosten van werkverschaffing waarbij het basisloon is gesteld op 30 ct per uur. De Voorzitter deelt mede. dat met de algeheele lei ding zal worden belast de heer Swiers. die daarvoor een vergoeding zal ontvangen van f3.25 per dag. De heer Dekker zegt, daarmee wel accoord te kun nen gaan, maar f3.25 wel wat te laag te vinden. Het vorige jaar ontving de heer Swiers per uur 10 cents meer dan de anderen, terwijl er minder verantwoor delijkheid op zijn schouders rustte dan nu het ge val zal zijn. Spr. is dan ook voor een verhooging van het bedrag. Dan wil spr. wijzen op de werkuren. Het vorig jaar werd er meer dan 50 uur per weck gewerkt en nu wil met het met meer werkuren doen. Spr. vindt dat men daarmee den verkeerden weg opgaat. Be korting van den werktijd leidt tot herstel van den economische» toestand. Het Rijk staat 50 werkuren toe en nu moet men ook niet verder gaan. De Voorzitter, den heer Dekker antwoordend, zegt oen loon van f3.25 per dag niet slecht te noemen in den tegenwoordigen tijd. Bovendien ging de heer Swiers er mede accoord. De heer Dekker zou toch gaarne zien, dat B. en W. een verhooging overwogen. Op den heer Swiers komt een groote verantwoordelijkheid te rusten en hij thuiskomst 's avonds is hij heusch niet klaar, maar wacht hom weer werk. De Voorzitter zegt, wel te weten dat er veel werk aan 't een en ander is verbonden en is er niet tegen om dit punt nog eens onder de oogen te zien. Het is inderdaad geen gemakkelijke betrekking. Ook zal nog nader de kwestie werkuren aan een be spreking worden onderworpen. De heer Smit vraagt hoe men aan het uurloon van 30 cent komt. De Voorzitter zegt, dat op het rechte oogenblik een actie is gevoerd en dat toen dit resultaat is be reikt. De minister paste een soepele regeling toe. Bo vendien is hierdoor de gemeente in een andere klasse geplaatst. Al met al is het een mooi succes. De heer Komen zegt, met genoegen deze mededee lingen te hebben aangehoord en wil niet nalaten het college van B. en W. geluk te wenschen met dit succes. De heer Smit vraagt hoe het met schaft- en mid dag-rusturen staat. Een kortere arbeidstijd als de heer Dekker wil, zal noodwendig ook leiden tot min der loon. Het vorig jaar kregen de menschen een kwartier schafttijd en een uur middagrust. Dat grieft spreker ten zeerste. Het is zoo nog minder dan bij de beesten. Bij den boer hebben de dieren nog 1 y2 uur rust in de middaguren. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Smit deze regeling toch heusch wel aan B. en W. kan overlatca „We hebben", aldus spreker, „hier nog nooit aan slavernij gedaan en het is wel te begrijpen, dat een billijke regeling zal worden ingewilligd. U moet, miju- heer Smit, niet denken, dat we niet het beste voor de menschen zullen doen. Ik meen dat u wel vertrou wen in B. en W. kunt stellen. Door de aanstelling van den heer Swiers, die toch zeer goed staat aan geschreven, wordt wel bewezen dat wc het beste doen. U behoeft u er heusch niet aan te ergeren. Bo vendien een en ander is een ministerieelc beschik king en we hebben dat maar uit te voeren en zijn daarvan afhankelijk." Ingekomen is de begrooting voor den Warenkeu- nngsdienst voor 1932.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5