KERSTMIS PERIODE Zuiderzee-inpoldering. Plaatselijk Nieuws. Winkelsluiting Regelingen voor de en Oudejaar, betreffende de Wet op tot 10 uur namiddags. tot 8 uur namiddags geopend zijn. op 30 December op 31 December tot 10 uur n.m. geopend zijn. Ingezonden Stukken. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. OUDERCOJIMISSIE O. L. SCHOOL. In een der lokalen van de openbare lagere school werd gisteravond een vergadering gehouden van de ouder commissie voor de o. 1. school. In zijn openingswoord sprak de heer D. Brouwer zijn genoegen uit over het feit dat het Amsterdamsche schoolreisje goed is geslaagd, al werkte het weer niet mee. Door den heer G. Rempt worden als waarnemend secretaris de notulen gelezen, ze worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen wordt opgemerkt dat het voor de kinderen des Donderdags niet veiliger wordt, nu aanstonds in de nabijheid van de school een parkeerterrein wordt gesticht Opnieuw wordt gevraagd of het voetballen onder sohooltijd niet geschrapt kan worden, doch de heer Brouwer zegt dat op de lesrooster staat lichaamsoefe ning. En in de wet wordt voetballen als onderdeel van lichaamsoefening genoemd, zoodat de onderwijzers ge rechtigd zijn voetbal te doen spelen. Overigens herin nert spr. er aan dat hij zelf het beter zou vinden als de lichaamsoefeningen na den gewonen schooltijd werden gehouden. De Voorzitter van de Oudercommissie, de heer G. Rempt, doet mededeeling van de ingekomen stukken, oa van de beslissing van B. en W. ten aanzien van de verdeeling van schoolgelden voor het Amsterdam sche schoolreisje. B. en W. vroegen allereerst overleg ging van de rekening. De totale kosten bedroegen f 173.70 en nadat hiervan opgave aan B. en W. was ver strekt. werd door B. en W. aan de Oudercommissie me degedeeld dat deze kosten door de gemeente zouden worden betaald en dit is inmiddels geschied. De f 75 van de Oudercommissie kon dus in kas blijven en de bijgedragen gelden aan derden terugbetaald. Door B. en W. werd verder medegedeeld dat het ver zoek om voortaan de schoolfeestregeling aan de Ouder commissie op te dragen, bij de behandeling der gemeen- tebegrooting besproken zal worden. De heer Brouwer merkt op dat op de begrooting de eohoolgelden voor de drie scholen apart zijn uitgetrok ken. zoodat B. en W. wel rekening metd en wensch der commissie hebben gehouden. Spr. uit er zijn voldoening over. dat zonder daartoe het verzoek te hebben gedaan, verscheidene ingezetenen zich reeds bereid verklaarden een bijdrage voor het afzonderlijk schoolreisje te schen ken. Daaruit is wel gebleken hoe vele ouders zich aan de zijde van het onderwijzend personeel schaarden. Uit de rekening en verantwoording van het school feest naar Schoorl. bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 573.75, de uitgaven f 443.45. batig saldo f 130.30. Door den heer Van der Sijde werd bericht, dat hij wegens vertrek bedankt als lid van de Oudercommissie. De Voorzitter der commissie brengt den heer Van der Sijde dank voor het in die functie verrichtte. Tot stemming overgaande, wordt tot commissielid be noemd de heer Van der Ben. Na de thee houdt de heer Brouwer een inleiding over „Ons Openbaar Onderwijs". Het spijt spreker dat hij over dat openbaar onder wijs een somberen toon moet laten hooren, want het brokkelt steeds af. Ligt de oorzaak daarvan bij dat openbaar onderwijs of bij de dienaren van dat onderwijs? Of zijn de begin selen ervan fout? Aan de hand van het desbetreffende artikel gaat spr. die beginselen na en bespreekt allereerst de op leiding tot christelijke deugden, Spr. vergelijkt de leer stof der openbare school met die van de christelijke school, citeert uit verschillende leerboekjes sn kcrat dan tot de conclusie, dat wat de opleiding zoowel tot christelijke als tot maatschappelijke deugden betreft, de openbare school ver uitsteekt boven de christelijke school. De openbare school handelt geheel in den geest van „Hebt uw naasten lief, a's U zelve", terwijl de christelijke schooi de verdeeldheid, de onverdraagzaam heid in de hanff werkt. En zij die de pacificatie voor staan, mogen wel bedenken, dat zij aan die scheiding meewerken. De verdeeldheid wordt inderdaad benau wend. Alleen in het Jager schijnt die splitsing niet noodig te zijn. In 1933, wanneer het 400 jaar geleden zal zijn, dat Willem van Oranje werd geboren, wil men een geza menlijk feest. Spr. heeft alle respect voor dezen natio- nalen held, maar als men nu slechts bij deze gelegen heid een nationalen feestdag wenscht, noemt spr. dat een slecht surrogaat. Inplaats dat met de pacificatie een einde is gekomen aan den schoolstrijd, luidt het thans: de bijzondere school regel, de openbare school verdwijne, of is slechts aanvulling. Spr. wijst er op hoe men uit bezuinigingsoógpunt scholen wil concentreeren, maar alleen openbare scho len. Doch, hoe somber het er voor het openbaar onder wijs uitziet, spreekt men dat juist door het beginsel, door den geest „Hebt Uw naasten lief, als U zelve", de 'openbare school het tenslotte zal winnen van de school die verdeeldheid, en onverdraagzaamheid voorstaat. Maar spr. wekt op om bij eventueele aanslagen op onze openbare school, deze school krachtig te verdedi gen. Applaus. Daar niemand het woord verlangt, volgt sluiting. GYMNASTEEKVER. „LYCURGUS". De gymnastiekvereeniging „Lycurgus" te Schagen, hield op Dinsdagavond een algemeene ledenvergadering ten huize van Mevr. de wed. L Zwaag. Om ruim 8 uur opent de voorzitter de heer A. H. Knol, de vergadering met een hartelijk woord van wel kom, aan de dames- en heerenleden een 21-tal is aan wezig. Spr. dankt voor de aanwezigheid en spreekt den wensch uit, dat de besprekingen tot goede resulta ten mogen leiden. Vervolgens leest de heer J. Winkel, oud-secretaris der vereen, de notulen der laatstgehouden vergadering, van 18 Maart 1932. Deze worden zonder op- of aanmerkin gen vastgesteld. Den heer Winkel wordt bij monde van den Voorzitter dank gebracht voor de juiste notulee ring. Mededeeling wordt gedaan door den Voorzitter, dat de laatstgehouden uitvoering alsook de medewerking verleent aan de uitvoering ten bate van het Crisiscomité van groote propagandistische waarde zijn gebleken te zijn. Opgemerkt wordt dan, dat voor de tweede uitvoering ten bate van het Crisiscomité zeer waarschijnlijk weer de .medewerking zal worden gevraagd. Voorzitter hoopt en vertrouwt dat de leden dan met dezelfde animo daar aan zullen medewerken willen. Daarna worden besprekingen geopend voor een te houden feestavond. Voorzitter Knol houdt een korte in leiding. Spr. merkt op, dat 't wel geen tijd is voor feest vieren en de finantieele toestand der kas is ook wel niet van dien aard, dat men met 't geld geen raad weet, maar de geest in de vereeniging is zoo goed en er wordt met zooveel animo gewerkt, dat 't bestuur meende, dat. een gezellig onder onsje geen overdaad genoemd kan worden. Er is echter als voorwaarde aan verbonden, dat het de vereeniging geen geld mag kosten, terwijl tevens wordt gewezen op 't feit dat 't niet gaat om de kas te spekken. Doel is een gezellige vereenigingsavond. De leden zullen dus de avond met hun bijdragen moe ten vullen. Gerekend wordt op tooneelspel, zang, mu ziek en dans. Het bestuur heeft de kosten geraamd en meent dat deze hoogstens f 50 zullen bedragen. De kos ten zouden dan te bestrijden zijn uit de verkoop van corsages en (of) programma's. De bedoeling van het bestuur is dan om toegang te verleenen aan dames- en heerenleden, de oudste meisjes en jongens, donateurs en donatrices. Allen kunnen dan nog een introducé mee nemen. De heer Winkel zegt 't idee toe te juichen en advi seert een feestcommissie te benoemen. Waar allen voor 't houden van bedoelde feestavond zijn, kan tot de samenstelling van een feestcommissie worden overgegaan. Deze commissie bestaat uit 7 per sonen. Gekozen worden in de commissie de dames Mevr. de Boerde Moor, mevr. v. d. Capelle, mej. N. Zwaag, mej. A. Blaauboer en de heeren C. Rol, J Water tor, J. Stammes. Allen voor zoover aanwezig, nemen hun benoeming aan. Het ligt in de bedoeling de feestavond te houden op een nader te bepalen Zaterdagavond in Maart 1933. De benoemde commissie zal verdere plannen uitwer ken. Aan de orde is nu de bespreking bezoek aan den grooten turnwedstrijd, welke te Hoorn gehouden zal worden op 7 Januari e.k. tusschen Amsterdam-rest v. Nederland. Gezien het feit, dat diverse leden 't vorig jaar bij deze wedstrijden bijzonder hadden genoten, heeft het bestuur besloten om dit jaar de gelegenheid open te stellen „en club" er heen te gaan. De entrée- kosten zullen bedragen f 1.10. Men zal dan met één of meer bussen kunnen rijden. Staande de vergadering geven zich reeds velen op. Hierna volgt de rondvraag. De heer J. Winkel doet het voorstel om f 10 te schenken aan het keurcorps turners en turnsters van het K.N.G.V., waar deze zeer veel propagandistisch werk doet. De heer C. Rol wijst er op, dat de besprekingen over een zoodanig voorstel moeten geschieden nadat 't als een agendapunt is geconvoceerd. Besloten wordt dan dat hierover op een volgende ver gadering zal worden gesproken. Voorts wijst de heer Winkel op de geringe animo, wel ke dames en heeren hebben voor de athletiek. Spr. vindt 't dan beter om 't veld niet meer te huren. Deel nemen aan wedstrijden zonder voldoende voorbereiding noemt spr. niet bevorderlijk voor den goeden naam der ver eeniging. Voorzitter zegt 't hier geheel mee eens te wezen. Besloten wordt dat getracht zal worden den leden bij te brengen dat beoefening van athletiek zoo zeer ge- wensoht en noodig is. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. HAND BEKNELD. De heer E. Heemsbergen, spoorwegarbeider alhier, heeft gisteren bij het laden van rails op een lorrie, bij het station Warmenhuizen, zijn hand zoodanig bekneld, dat hij waarschijnlijk een paar vingertoppen zal moeten missen. In het Ziekenhuis te Alkmaar is de gekwetste hand verbonden, en H. wacht nu nader af wat het resultaat zal zijn. EEN LEERZAAM UITSTAPJE. Men schrijft ons: Gistermorgen bezocht de Soc. Dem. Vrouwenclub, afd.. Schagen de Coop. Zuivelfabriek „West-Friesland" te Lutjewinkel. Zij werd ontvangen door den Directeur der fabriek, den heer Jensma. Achtereenvolgens wer den bezocht, het lokaitt waar de melk wordt ontvangen en gewogen; hier worden de monsters van de melk genomen, waarbij de Directeur de noodige toelichtingen gaf. Vol aandacht werden de verschillende bewerkin gen aanschouwd en de dames waren vol lof over de schitterende hygiëne, welke in dit bedrijf sterk tot uiting kwam. De boter en kaas zagen wij in groote hoeveelheden; ook de afweging van de boter trok zeer de aandacht, zoo ook de bereiding van de verschillende papsoorten. Alvorens het laboratorium en de kantoren werden bezichtigd, werd een oogenblik gepauzeerd en werden de dames in de ontvangkamer met een heerlijk glas fosco, een der producten der fabriek, verrast, wat zij zeer op prijs stelden. Bij het afscheid dankte Mevr. Kramer—Keijzer, voor zitster der Soc. Dem. Vrcuwenclub, afd. Schagen, har telijk voor den zeer leerzamen ochtend en zij verze kerde den heer Jensma, dat de producten van de Zui velfabriek „West-Friesland" de vrouwen nog lekkerder zouden smaken dan hiervoor reeds het geval was. Ver der zeide zij, dat het haar speet dat sommige leden der club, door werkloosheid in hare gezinnen, de pro ducten der fabriek moest enontberen. Zij hoopte dat er spoedig een betere tijd zou aanbreken, wat niet anders dan de fabriek ten goede kan komen. Want, gaat het den arbeiders goed, dan gaat het ook in de bedrijven goed. Dit uitstapje is aan alle vereenigingen ten zeerste aan te bevelen. Van 18 tot en met 24 December mo gen alle winkels geopend zijn Tweede Kerstdag (26 December) valt op Maandag en mogen de winkels dus den geheelen dag, Bovendien mogen Bloemenwinkels en winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht DE BESTUREN: der Schager Handeldrijvende en Ind. Middenstands-Vereeniging en de R.K. Middenstands-Vereeniging „DE HANZE". TWEEDE HAMER VERKLARING VAN DEN MINISTER. Minister Reijmer had over de verdere inpoldering der Zuiderzee gezegd, dat eerst vooraf zullen moeten gaan een onderzoek naar dc beste bedrijfsvorm en ingrijpende veranderingen in de uitvoeringsorgani satie en reeds daarom zal in 1933 niet met het lan leggen van den dijk voor den Noord-Oostpolder kun nen worden begonnen. Wel zullen in het komende jaar eenige werken worden uitgevoerd, welke, hoe zeer ook met die inpoldering in verband staande, ook- zonder deze hun waarde hebben. De heer Ebels (v.d.) vond deze mededeeling verre van duidelijk en voldoende. Hij vreesde of hiermee wel werd voldaan aan de motie-Colijn en meende dat het door den minister genoemde onderzoek eer der had moeten geschieden en dat de reorganisatie al voor elkaar behoorde te staan. Spr. vroeg naar een duidelijke uiteenzetting van het regeeringsstand- punt. De heer Colijn, wiens motie, zooals bekend om de verdere inpoldering der Zuiderzte voort te zetten, was aangenomen en die Nov. jl. den minister in deze nogmaals uit zijn tent had gehaald, toonde zich eerst niet geheel ontevreden. Het onderzoek was goed, diens streven naar zuinigheid loffelijk, maar dat het op een jaar niet zou aankomen, die meening deelde hij geenszins. Z.i. verdient het aanbeveling, dat het duurste werk zal worden uitgevoerd op het diepste punt van de crisis; dat geeft besparing, werkverrui ming, en verminderde kosten van wcrkloosheidszorg. En bevreesd dat de voorbereidingen te lang zouden duren, vroeg de heer Colijn den minister: Is de regeering bereid, er voor te zorgen, dat een vertraging in do voorbereiding als in 1932 zich in 1933 niet zal herhalen; is zij bereid, om, hangende het onderzoek er voor te zorgen, dat de voorbereidende werken met kracht worden ter hand genomen en in den loop van 1933, beëin digd, zoodat meii in staat is in 1934 de inpolde ring voort te zetten? Krijgt de heer Colijn geen duidelijk antwoord, dan zal hij een uitspraak van de Kamer vragen. De heer v. d. Waerden is.d a.p.) schaarde zich ge heel aan de zijde van den heer Colijn. Prof. v. d. Riet drong op zuinigheid aan, den heer Braat was de zaak te duur. Over de uitvoering der Zuiderzeewet regende het klachten. De uitvoering is stroef, de normen zijn te laag, de aftrek is te hoog. aan voorlichting en spoed ont breekt alles. De oorzaak daarvan zag men in het K. B. tot uitvoering van de wet, welk K. B. men inge trokken en vervangen wilde zien De heer Duymaer dreigde zelfs met een motie om dit te bereiken en de heer Duys was vooral verontwaardigd over het feit, dat de belanghebbenden langen tijd in de absolute onmogelijkheid hebben verkeerd om van den inhoud van het Besluit kennis te nemen. Wat la nJ. het geval? Kinderen zün vaak wreed en zullen b.v. misschien op 'n afstand elkaar al wijzen: „kijk, daar heb je hem. die zit nog maar ln die klas en is al zóó oud. of zóó groot", terwijl de betrokkene door ziekte is op achter gekomen en dan ook, 't ééne kind leert nu eenmaal beter, dan 't andere, hetgeen voortvloeit uit factoren, buiten den wil van 't kind om. Door ze nu te gaan merken, zouden ze kunnen wor den gebrandmerkt en kan 't minderwaardigheidsgevoel worden bevorderd, wat ook op 't later leven een zeer nadeeligen invloed kan uitoefenen. Omgekeerd kan een andere leerling, die nog klein is, maar volgens z'n petje al hoog in rang, er pedant van worden, als hij zich steeds bewonderd ziet. Nu weet ik wel. dat er geen dwang is en men vrij blijft om met (of zonder) z'n gewone hoofddeksel te blijven loopen, maar 't is weer wat nieuws en als de één er mee begint, volgt de rest ook graag hierin, ook al weer op schapen gelijkend. Neen. laat deze fabrikant iets anders bedenken, om z'n menschen aan 't werk te houden, waarmee hij den afnemers van z'n artikel indirect geen leed kan brengen Verder hoop ik, dat 't onderwijzend personeel er net over denkt als EEN MOEDER. Hevige vechtpartij te Uden. DE GRONINGSCHE MUTSEN- EN PETTENZIEKTE. Mijnheer de Redacteur. Toen ik Zaterdag j.1. de Schager Courant ontvouwde, viel m'n oog al dadelijk op 't gedicht van „Kroes" en hoopte daarin te zien vertolkt, wat mezelf hierover op 't hart lag, doch dit was niet 't geval, zoodat ik nu nog even m'n meening wil zeggen over de Groningsche mut sen- en pettenziekte. 't Is n.1. dit: De menschen zijn al zoo eindeloos verdeeld, als scha pen ln hokken, maar dan kleur bij kleur, moet dit nu bij de jeugd (zy 't dan op andere wijze) nu ook al naar buiten worden gedemonstreerd? Bovendien zit er aan deze dracht nog een minder goede zijde, die, gezien 't groot aantal scholieren, m.i. wel opweegt tegen de „phi- lantropie?" van den fabrikant om z'n arbeiders aan 't werk te houden. Kermisreiziger met een bijl doo» delijk gewond. Een herbergier in arrest. Maandagmiddag, na afloop der veemarkt is er in de gemeente Uden op vreeselijke wijze gevochten. Een 52-jarige inwoner van Uden, de kermisreiziger Henraat, kreeg daarbij met een bijl een zóó hevigen slag op het hoofd, dat hij in hopeloozen toestand werd opgenomen. Over de toedracht van deze zaak het volgende; Tc Uden werd de laatste veemarkt van dit jaar gehouden en kenmerkte zich dan ook, als naar ge woonte, in een groote belangstelling. In de cat'é's was het druk en menigeen ging zich aan drank te buiten. Om ongeveer 3 uur stapten genoemden Hen raat, die als een groote vechtersbaas bekend staat, en zijn 20-jarige zoon de herberg van Witlox in de Stationsstraat binnen. H. kocht eenige borrels, maar wilde ten slotte niet betalen. Vader en zoon namen een dreigende houding tegen de herbergier aan. Zelfs toonde zoonlief hem een geopend mes. Een en ander deed de maat overloopen. Witlox trachtte de beide mannen uit zijn zaak te verwijde ren. Een hevige vechtpartij brak los. Met diverse voorwerpen sloeg men op elkaar in. Al vechtende kwam men buiten, waar de strijd werd voortgezet. Plots kreeg de kermisreiziger Henraat een geduchten slag met een bijl op zijn hoofd, waardoor hij bloe dend ineen zakte. De gewaarschuwde marechaussee vond hem hevig bloedend liggen en liet hem naar het gasthuis overbrengen. Hier bleek, dat H. er ern stig aan toe was. Hij heeft een diepe kloof in den schedel bekomen, waardoor zijn hersenen zijn ge raakt. Ook is de linkerzijde van zijn lichaam als ge volg van de bekomen verwonding geheel verlamd. De herbergier werd als verdacht den slag te heb ben toegebracht, in arrest gesteld. De man is zerr der den indruk. Witlox, die ter plaatse zeer gunste bekend staat, kan zich van hetgeen zich na de ruzie en vechtpartij in het café en daarbuiten heeft voor gedaan, door den overspannen toestand waarin hij verkeerde, van alles slechts weinig meer herinneren. Algemeen neemt flTen het te Uden voor den herber gier op. De getroffene staat zeer ongunstig bekend. Als bijzonderheid zij vermeld, dat eenige jaren gele den, eveneens op de laatste jaarmarkt H.'s broer werd vermoord. Ook is een van zijn zusters eenige jaren geleden in een vechtpartij betrokken geweest en hierbij doodgeschoten. Of 514. Ook de boot der beider vrienden Landde ergens aan den kant, De piloot zei: Pim ga mee nu, Want wij gaan hier weer aan land 25oo gezegd, zij toen ook deden, Na een laatste afscheidsgroet Gingen zij het schip verlaten, Het onbekende tegemoet. 515. Wim ging in zijn eentje verder, Welgemoed toog hij op pad Met een goed gevulden buidel, Dien men hem gegeven had. Zonder vrienden, zonder moeder, Zonder oom, of neef, of buur, Ging hij heel alleen, doch moedig Weer op zoek naar avontuur.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2