Raad Hoogwoud. Tot 1 Jan. GRATIS 5-3 I Tot 1 Jan. GRATIS Het voorstel-Waiboer wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, vóór stemden de heeren Waiboer en Slijkerman. De heer De Boer zegt wel voor het idéé van den heer Kolkman te gevoelen en dan een goedkoope sigaar te verstrekken. De heer Bakker zou liever het verstrekken van consumptie afgeschaft willen zien en dan na de raadsvergadering een goedkoop sigaartje verstrekken. De heer Van Zoonen gevoelt niet veel voor dit com- nromis-voorst el. Spr. vindt het voorstel van B. en W. de radicaalste oplossing. Als goedkoopere sigaren gerookt moeten worden, kon de atmosfeer er ook wel niet beter op worden. Spr. wijst er op dat hier be zuiniging kan plaats vinden zonder dat iemand er maatschappelijk hinder van ondervindt. De heer Bakker oordeelt dat als een goedkoope si gaar wordt gerookt, de kosten niet zoo hoog zullen zijn. Wordt het verstrekken van consumptie echter afgeschaft, misschien kunnen we dan wat gauwer naar huis. Van niets gaat echter de kat dood. Het voorstel-Bakker wordt aangenomen met 5 te gen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Kriller en Van Zoonen. e. Voorstel om het subsidie van f50.toegekend aan elk der beide muzickvereenigingen in de ge meente voor 1933 met 20 te verlagen. Aldus wordt besloten. De belastingvoorstellen. f. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting voor het belastingjaar 1 Mei 1933— 1 Mei 1934 en idem op de invordering dier belasting. Wordt goedgevonden. g. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting voor het belastingjaar 1 Mei 19331 Mei 1934 en idem op de invordering dier be lasting. De Voorzitter merkt op, dat dit voorstel een gevolg is van de omstandigheden. De begrooting sluit met een tekort van f15500, een bedrag dat niet door be zuiniging is weg te werken en B. en W. zien zich dan ook genoodzaakt bij het Rijk aan te kloppen om een bijdrage in het tekort voor de gemeentehuishou ding. Een troost is dat de gemeente in dat opzicht niet alleen staat, want meerdere gemeenten moeten zich om hulp tot de regeering wenden. Als de ge meente echter een bijdrage zou kunnen krijgen, is het noodzakelijk, dat 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting worden geheven en daar om komen B. en W. met dit voorstel. Wel is het jam mer dat dit voorstel moet worden gedaan in een tijd waarin de geldmiddelen van vele ingezetenen slecht zijn, maar het eene is een gevolg van het andere, en degenen die geen inkomen hebben betalen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt 'besloten. h. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting voor het belastingjaar 1 Ja nuari 19331 Januari 1934 en idem op de invorde ring dier belasting. De Voorzitter zegt dat de toelichting bij het voor stel onder g vermeld, ook geldt ten opzichte van dit voorstel, alleen gaat wat de personeele belasting be treft, het Rijk nog een stapje verder, door over het algemeen te verlagen, dat 150 of 200 opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting worden geheven. Gezien echter het feit, dat vele ingezetenen hun be drijf met verlies voeren en deze belasting geen ver band houdt met het inkomen der ingezetenen, mee- nen B. en W. niet verder te moeten gaan dan voor te stellen 100 opcenten te heffen. B. en W. zullen dan trachten dat in Den Haag met deze 100 opcenten ge noegen worden genomen. Ook dit voorstel wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna wordt de begrooting per hoofdstuk behan deld. Bij hoofdstuk II, openbare veiligheid, deelt de heer Van Zoonen mee, dat de post subsidie bijzondere vrij willige landstorm, niet met zijne medewerking op de begrooting is geplaatst. Spr. vraagt stemming over dezen post. De Voorzitter deelt mede, dat in overeenstemming met andere bezuinigingen, die in de begrooting zijn aangebracht, ook deze post is verlaagd met f5. De heer Waiboer vraagt of, bij eventueel oproer voor de gemeente nog meerdere kosten zijn verbon den aan den bijzonderen vrijwilligen landstorm. De Voorzitter zegt dat de bijzonder vrijwillige land storm een instrument is in handen van de regeering en er voor de gemeente heelemaal geen kosten aan zijn verbonden. De burgerwacht is een instelling, waarvan de kosten eventueel door de gemeente wor den gedragen. Het voorstel-Van Zoonen om dezen post te schrap pen, wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Kriller en Van Zoonen. De post blijft dus gehandhaafd. Bij post 88, Hoofdstuk IV, vraagt de heer Waiboer of de huurpenningen der arbeiderswoningen steeds binnenkomen. De Voorzitter deelt mede, dat de huurpenningen re gelmatig worden ontvangen met uitzondering echter van die voor de woning gehuurd door P. de Jong te Zijdewind. Deze is dikwijls met de betaling zijner huurpenningen ten achter. Als de moeilijkheden in zijn gezin van dien aard waren dat betaling moeilijk ging, zouden B. en W. verwachten, dat De Jong zich tot hun college wendde, maar dit is tot nu toe niet gebeurd. Sedert 22 Mei is De Jong f4.— huur per week achterstallig. In hunne vergadering van Zater dag j.1. hebben B. en W. dit besproken en is besloten De Jong aan te schrijven, dat hij het achterstallige in termijnen betaalt en dat anders rechtsmiddelen zullen worden toegepast. Met deze mededeeling verklaart de heer Waiboer zich tevreden gesteld. Bij de verdere behandeling der begrooting deelt de heer Bakker mede, dat het hem bekend is, dat door de afdeeling van den L.T.B. voor den te houden tuin- bouwcursus een aanvrage van f30zal inkomen voor verlichting en verwarming van een lokaal. Spr. vraagt dezen post reeds op de begrooting te willen plaatsen. De Voorzitter zegt, dat een dergelijk verzoek nog niet is ingekomen. Als het verzoek binnenkomt en de Raad meent er op te moeten ingaan, kan het be drag bij suppletoire begrooting gevonden worden. De heer Kolkman zegt dat de begrootingscommissie besproken heeft den post f 60.voor het bestellen van telegrammen buiten den kosteloozen bestelkring. Spr. is van oordeel, dat dit potje wel van de be grooting geschrapt kan worden, want van die be stelling merken de leden nooit iets. De Voorzitter deelt mede, dat hem bij informatie is gebleken, dat dit jaar in de wijken 'tVeld, Moerbeek, Zijdewind en Langereis, welke wijken buiten den kosteloozen bestelkring vallen, 63 telegrammen zijn bezorgd. Als de gemeente de bestelkosten niet betaal de zouden de ontvangers van de telegrammen te Moerbeek per telegram 78 cent moeten betalen, te 'tVeld van 54 tot 65 cent, te Zijdewind van 47 tot 57 cent. Spreker heeft den indruk gekregen, dat er be halve zakentelegrammen, ook wel telegrammen over ziekte, plotseling overlijden enz. worden gezonden en spr. acht het niet gewenscht dat die menschen de bestelkosten moeten betalen. Spr. stelt dan ook voor den post te handhaven. De heer Kolkman berekent, dat het tarief voor de bezorging gemiddeld dan 60 cent bedraagt en met 60 telegrammen komt men dus nog belangrijk lager dan fGO. Spr. meent, dat de menschen maar moeten leeren meer gebruik te maken van de publieke te lefooncel. De Voorzitter zegt, dat dit niet kan, want het zou den de ontvangers van telegrammen zijn die het be- zorgloon zouden moeten betalen. De heer Van Zoonen komt op een tarief van ge middeld 65 cent, verleden jaar zijn er 78 telegrammen bezorgd, zoodat om een bedrag van f9.dit debat wordt ontketend. De heer Kolkman zou' den geheelen post willen schrappen. De heer Van Zoonen zou zich daar sterk tegen verzetten, het is voor de menschen toch al lastig dat ze zoo moeilijk zijn te bereiken en als ze nu de be zorgkosten van een telegram ook moeten betalen. Spr. vindt het vreemd dit voorstel te booren van menschen die niet in den kosteloozen bestelkring wonen. De post blijft gehandhaafd. De gemeetebegrooting wordt vervolgens voorloo- pig vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangst up f49979,32, in uitgaaf op f65479.32, nadeelig ver schil dus f 15500; voor den kapitaalsdienst op 1114.500 in ontvangst en uitgaaf. Benoeming onderwijzeres. 4. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school voor openbaar gewoon lager onderwijs te Uude Niedorp: Voordracht: No. 1 Mej. H. Mallet, tijd. onderwijzeres aan de O. L. Scnool te Anna Paulowna. No. 2 Mej. A. H. J. üeutink, onderwijzeres aan een O. L. School te Den Helder. No. 3 Mej. E. van der Vliet, Volontaire aan een O. L. School te Zandvoort. Nadat de openbare vergadering een poos geschorst is geweest en heropend is, wordt mej. H. Mallet met algemeene stemmen benoemd. 5. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer G. de Heer, benoemd verklaard tot lid van den Raad (vacature D. Kriller). De heeren Kolkman, Slijkerman en Waiboer wor den met dit onderzoek belast en bij monde van den heer Slijkerman wordt tot toelating geadviseerd. Conform dit advies wordt door den Raad besloten. 6. Voorstel om B. en W. te machtigen tot vaststel ling der pensioensgrondslagen voor de ambtenaren ingev. artt. 33 en 34 der Pensioenwet 1922. Aldus wordt besloten. 7. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding op 31 Decem ber a.s. van den heer A. van Zoonen. Aanbeveling: No. 1 A. v. Zoonen; No. 2 P. Blokker. De heer A. van Zoonen wordt met algemeene stem men benoemd en hem zal mededeeling van zijn be noeming worden gedaan, evenals aan het Burger- lenk Armbestuur. Nadat hiertoe is besloten, worden enkele punten aan de agenda toegevoegd en wordt allereerst be sloten tot wijziging van den pensioensgrondslag van J. A. M. Keet uls gemeente-opzichter. Voorts worden behandeld enkele verzoeken om ontheffing of vermindering van aanslag in de hon denbelasting. B. en W. stellen voor, om de straatverlichting uit te breiden met bovengrondsche lichtpunten te 't Veid en met 2 lichtpunten aan den Zuiderbuurtweg te Oude Niedorp. De heer Kolkman vraagt, of de gemeente Nieuwe Niedorp nog bijdraagt in de kosten van verlichting bij café Brouwer. De Voorzitter deelt mede, dat B. en VV. van Nieuwe Niedorp besloten hebben in deze tijdsomstandighe den geen subsidie voor deze verlichting te verleenen Spr. vindt het jammer dat B: en W. van Nieuwe Niedorp dit besluit hebben genomen. De geheele kos ten van straatverlichting te 't Veld worden door onze gemeente gedragen en spr. had graag gezien dat B. en W. van Nieuwe Niedorp ten aanzien van dit eene puntje een loyaal standpunt hadden ingenomen. De heer Kolkman wijst op de consequentie die B. en W. reeds aanvoeren door nu ook voor te stellen aan den Zuiderbuurtsweg een paar lichtpunten aan te brengen Z.i. zijn er wel meer plaatsen waar een lichtpunt noodig is. De heer Van Zoonen is voor die consequentie niet zoo bang, voor de straatverlichting is een plan ont worpen, maar als blijkt dat aanvulling noodig is, is dat niet zoo erg. Voor het verkeer is de verlichting aan de Zuiderbuurt zeer gewenscht. Op de vraag van den heer Kolkman naar de kosten per lichtpunt, deelt de Voorzitter méde, dat die kos ten waarschijnlijk per lichtpunt f 6.50 zullen bedragen- Nadat de heer Kolkman de toezegging heeft gekre gen dat als de kosten hooger mochten zijn, den Raad daarvan mededeeling zal worden gedaan, wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. In de vergadering van 2 December was door den raad besloten tot het aangaan van kasgeldlecningen tot een bedrag van f 10.000— tegen een rente van hoogstens 1% boven het promesse-disconto der Ned. Bank. Ged. Staten vinden dit percentage te hoog en ge ven in overweging de rente te bepalen cp niet meer dan 1H boven het promesse-disconto der Ned. Bank. Overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten wordt besloten. Teneinde het gezin H. Koomen aan een woonge legenheid te helpen, wordt besloten van W. de Wever te huren een woning en deze woning te verhuren aan H. Koomen voor f 2.50 per week en voor f 2.25 per week zoolang geen waterleiding m het perceel is aangebracht. 8. Rondvraag. Niemand der leden verlangt meer het woord en Voorzitter spreekt namens allen een woord van waardeering tot den heer Kriller omdat deze bereid is geweest den Raad voltallig te maken zoolang zijn opvolger geen zitting kon nemen. Spr. wenscht ien leden een gelukkig en goed Kerstfeest en sluit, nadat hij leden en pers voor hunne aanwezigheid had be dankt, de vergadering. Da raad der gemeente Hoogwoud kwam in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 20 dezer dea-voormid dags om 10 uur. Voorzitter de Edelaohtbare heer D. Hoogenboom, te vens Secretaris. Aanwezig zijn alle leden. Na opening worden de notulen der laatstgehouden vergadering zonder op- of aanmerking vastgesteld, na door den secretaris te zijn gelezen. Hierna verzoekt de heer Bossen 't woord om er op te wijzen, dat aan den man. die is belast met het snoeien der wegboomen 25 cents per uur ontvangt, wat een ver schil uitmaakt van 5 cent pet uur bij hen die gewoon ruw boomenwerk doen. Hier is echter vakkennis voor noodig. De man moet bovendien in de hoogste boomen klimmen, wat gevaarlijk is en zijn kleeren lijden ook^ niet weinig. Spreker meent dat een uurloon van 30 cent hier wel verdiend mag worden en dringt er op aan, dat in die richting zal worden besloten. Voorzitter zegt daarop, dat dit lang een punt van be spreking bij B. en W. heeft uitgemaakt. Maar ten slotte meenden B. en W. dat 25 cents voldoende was. Bakker, de persoon in quaestie, kwam om werk vragen, liefst boomensnoeien. Feitelijk zou dus gewoon werkverschaf- fingsloon betaald moeten worden. Waar 't hier echter moeilijk en gevaarlijk werk betreft, en er vakkennis voor noodig is, werd 't uurion al met 5 cents verhoogd. Burgemeester ontkent niet, dat 't voor 't werk als zoodanig laag is, maar de gemeente mag ook weer niet verder gaan. Steeds worden er nieuwe offers gevraagd aan de gemeentekas. De heer Bossen zegt er een voorstel van te maken, dat door den heer Glas wordt gesteund. Daarop komt 't voorstel des heeren Bossen verhoo ging ging tot 30 cent in stemming en wordt verwor pen met 25 stemmen. Vóór stemden de heeren Bos sen en Glas. Wel kon de raad besluiten om Bakker 30 cents per uur te geven, alléén wanneer hij werk verricht in de hooge boomen. Anders blijft 't bepaalt op 25 cent per uur. Ingekomen stukken en mededeelingen. Van Ged. Staten werd terug ontvangen de gemeente begrooting 1933. Door eenige kleine wijzigingen wordt de post onvoorz. van f 2450 teruggebracht op f 1773.22^. De gemeenterekening 1930 kwam eveneens met eeni ge kleine bemerkingen van Ged. Staten terug. Ze werd aldus nu opnieuw vastgesteld. Van den Minister is bericht ingekomen, dat hij zich met het voorstel van B. en W. inzake werkverschaffing niet kan vereenigen. Het betreft hier 't navolgende. Door B. en W. was besloten per 17 Dec. de georgani seerde arbeiders uit de werkverschaffing te nemen en zouden deze uit de bondskas kunnen trekken. De minister wijst er echter op, dat er voldoende werk- objecten gevonden kunnen worden om arbeid te ver schaffen. De minister zegt, dat de wegverbetering ter hand kan worden genomen, waarvoor de gemeente van het Rijk 55 pet. subsidie zal kunnen ontvangen. B. en W. meenen nu wederkeerig geen genoegen te kunnen nemen met 55 pet rijkssubsidie. De resteerende 45 pet. kan de gemeente absoluut niet betalen. Dan is 't college van meening, dat er wel werk verschaft kan worden in den Wieringermeerpolder. De meeste der in de gemeente voorkomende werkloozen zyn gewezen ar beidskrachten uit dien polder en zoo zal nu de gemeente voor hen moeten betalen. Op de groote onbillijkheid in dezen wezen B. en W. den minister reeds vele malen, maar een afdoend en bevredigend antwoord wordt niet gegeven. Wel is 't college van B. en W. er voor om de werkverschaffing als wegverbetering ter hand te nemen, mits de gemeente niet meer dan 1015 pet. zal hebben te betalen. Zelfs in dit laatste geval blijft 't moeilijk te betalen. Allen zijn het er over eens dat 't op deze wijze, als door den minister voorgesteld, voor de gemeente on doenlijk is en besloten wordt dit den minister te melden. Ontheffing voor 't geven van onderwijs in de licha melijke opvoeding werd verleend voor de school te Aartswoud, totdat de nieuwe school gereed zal zijn. Voor de school in de Kerkelaan werd vrijstelling ver leend van het geven van zaaloefeningen. De minister van financiën zond bericht In, dat de Kortlngswet over 19321933 niet voor de gemeente Hoogwoud zal worden toegepast. Door het bestuur der Bijzondere Neutrale School aan de Langereis werden de gelden voor de stichting der nieuwe school gevraagd. Dit werd in handen van B. en W. gesteld ter af handeling. De begrooting van den Vleeschkeuringsdlenst, kring Spanbroek, werd vervolgens goedgeaeurd. Op het verzoek van den Raad dezer gemeente aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten om er bij de re geering op aan te dringen, dat de Middelbaar- en Hoo- ger-Onderwijswet zoo gewijzigd wordt, dat de gemeente van herkomst van leerlingen op die inrichting de be voegdheid krijgen naar gelang van het inkomen der ouders gelden te verhalen, die de gemeente moet be talen, heeft die Vereeniging medegedeeld, dat zij reeds vroeger pogingen heeft aangewend om wijziging ii» die wetten te krijgen en 'n regeling heeft bepleit volgens welke van de buitengemeenten niet meer dan een bil lijke bijdrage wordt gevorderd. Dit ontwerp is nog steeds aanhangig en de Commissie-Weiter heeft in haar rapport aangedrongen op een spoedige behande ling. Aangezien het zeer waarschijnlijk is te achten, dat ook deze takken van ons onderwijs aan een nadere herziening zullen worden onderworpen, acht de Ver eeniging het raadzaam tot die gelegenheid te wachten en deze oude quaestie wederom in de belangstelling te plaatsen van Regeering en Staten-Generaal en aan te dringen op een regeling, die minder bezwarend is voor de buitengemeenten dan de bestaande. Dit antwoord wordt voor kennisgeving aangenomen. Wijziging overeenkomst Daarna komt 't volgende ter tafel. B. en W. stellen aan den Raad voor, het door hem In de vorige vergadering genomen besluit terzake het wederkeerig verleenen van hulp bij brand in te trekken en te bepalen, dat alleen dan hulp zal worden verleend, wanneer die door de bevoegde macht wordt gevraagd. De heer Klaver zegt, dat nu half Abbekerk tenmin ste weer kan afbranden, voordat hulp komt opdagen. De Voorzitter merkt op, dat 't van de gemeente Hoogwoud toch een zeer royaal aanbod was. De heer Klaver is 't daar roerend mee eens en merkt op. dat hij liever heeft dat heel Abbekerk in de brand staat dan 1 huis in de gemeente. We zullen wel voor or^e inwoners zorgen. Voorzitter wijst dan op de huizen aan de grens der gemeente, aan Abbekerk liggende. Als er daar iets gebeurt, kunnen er ook wel huizen uit de gemeente in gevaar komen. Maar dan zal de brandweer op de grens post vatten en niet eerder ingrijpen dan dat er gevaar dreigt voor één of meer perceelen behoorende onder de gemeente Hoogwoud, 't Is een verkeerde zuinigheid van Abbekerk, meent de heer Ham, die ze wel eens duur te staan kan komen bij brand. D heer Glas meent dan, dat de bewoners van de Weere zelf eens 't gemeentebestuur van Abbekerk moesten wijzen op de positie waarin ze verkeeren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt dan besloten en het eerste besluit wordt ingetrokken. De Trambaan. B. en W. stellen aan den Raad voor van de Provin cie Noordholland voor een tijd van een jaar, ingaande 1 December j.1.. te huren een gedeelte van de trambaan van den iMenakkeer af tot aan den Boekeiweg voorbij den molen van Bos, voor een huurprijs van f 1.per jaar, zulks in verband met eventueele verbreeding van de Noorderpade. Aldus wordt besloten. Reductie landpachten. Vervolgens stellen B. en W. aan den raad voor aan de pachters van het gemeenteland een reductie op den pachtprijs te verleenen. voor het jaar 1932 en wel als volgt: aan den heer Keppel zou dan 35 pet. reductie worden verleend, en aan de heeren Zander en Bossen 20 pet. Dit verschil zit in de aard en de ligging van 't land. Voor zitter v/ijst op de feitelijke onbillijkheid van reductie Als voorbeeld haalt spr. aan, dat twee personen, die naast elkaar wonen, zeer verschillend behandeld kun nen worden. De een huurt b.v. van de gemeente en zal reductie ontvangen, terwijl zijn buurman die eigenaar is van een plaatsje met zware hypotheek belast, 't volle pond moet blijven betalen. Zoo kunnen wantoestanden ie zich met Ingang van 1 Jan. a.s. abon neert op da ontvangt de nog ver schijnende num mers tot dien datum gratis geschapen worden. Zakelijk oordeelen vindt spr. dan ook vereischte. Er moet per slot van rekening ook ge dacht worden aan de belangen van de eigenaren. De heer Ham is van oordeel dat er 10 pet. reductie meer moet worden gegeven en maakt daarvan' een voor stel. Spr. zegt dat op geen stukken na door de hooge huren verdienste is te behalen, 't Voorstel van den heer Ham in stemming komende, wordt verworpen met 34 stemmen. Vóór stemden de heeren Ham. Glas en Bos sen. Landverpachting. Als volgend agendapunt komt ter behandeling een voorstel van B. en W. om het land in de Bennemeer te Twisk, toebehoorende aan de gemeente, voor het jaar 1933 te verhuren aan J. IC Keppel te Twisk voor een pachtprijs berekend naar f 80 per H.A. De heer Glas vindt f 80 wel wat hoog in den tegen- woordigen tijd. De man zal er dan wel geen droog brood op kunnen verdienen. Ook de heer Ham vindt f 80 per H.A. niet gering, maar 't zal wel niet anders kunnen. Overeenkomstig 't voorstel van B. en W. wordt dan besloten. Hum-prijsverlagingen. B. en W. stellen aan den raad voord en huurprijs van de verschillende perceelen, gelegen aan de Zuidzijde van de Kerkelaan. te verlagen van 40 cent per M1. op 30 cent per M1., ingaande 1 Januari 1932. Hiermee kunnen allen zich vereenigen en overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Benoeming onderwijzen* Hierna volgt de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Kerkelaan. Door B. en W. is, in overleg met den inspecteur de volgende voor dracht opgemaakt. No. 1. Mej. A. L. Remme te Bilthoven; No. 2 Mej. J. C. Rosenbohm te Zaandam; No. 3 Mej. G. J. Porie, tijd. onderw. te Hoogwoud. Eenoemd wordt Mej. A L. Remme uit Bilthoven met 61 stem. Mej. J. C. Rosenbohm verkreeg 1 stem. De nieuw benoemde onderwijzeres zal 21 December reeds ln functie treden. Credletverieening. Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld hen een crediet van f 144 te verleenen voor het doen houden van een onderwijscursus voor volwassenen te Aartswoud De heer Bossen rekent uit. dat dit f 1.50 per lesuur kost, wat spr. wel wat hoog vindt voor de gemeentekas. Spr. wil absoluut niet zeggen dat de onderwijskracht 't niet verdient, maar de gemeentefinancien zijn niet roos kleurig. Feitelijk vindt spr., moest 't onderwijs gratis worden gegeven. Voorzitter wijst op de groote waarde van dezen cur sus. Als proef is het dit jaar ingesteld en zeer velen maken er gebruik van. Voor de cursus schoolvrije jeugd wordt ook f 1.50 betaald, en 't gaat toch niet op om hier. wat zeker veel inspannender is, minder te gaan geven. Er is een verzoek weggezonden om verleening vaai subsidie en spr. heeft alle reden om te gelooven dat dit zal worden verteend, waar 't immers tevens on derwijs geven is aan de werkloozen. Allen kunnen zich er dan mee vereenigen om een crediet van f 144 te verleenen. Verzoek om toeslag. Ingekomen is een verzoek van de afd. Hoogwoud van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf om toeslagen. B. en W. stellen aan den Raad voor afwijzend te beschikken op dit verzoek, om tijdens de werkloozen- uitkeering de brandstoftoeslag te blijven verleenen, daar deze uitkeerlng dan geheel voor rekening der gemeen te zal komen, de finantieele draagkracht der gemeente verre te boven zal gaan. De Raad gaat elk jaar na, welke ingezetenen er voor in aanmerking komen. Wan neer dit verzoek dezer vereeniging zou worden inge willigd, zou dit de billijkheid mede brengen, dat meer dere personen vanwege het Burgerlijk Armbestuur toe slag zouden krijgen, daar andere ingezeteren met een veel hooger gemiddeld inkomen per jaar "'el brand stoftoeslag zouden krijgen en andere met >n lager inkomen er van zouden verstoken blijven. Een gelUkluidend verzoek. Eveneens was een verzoek binnengekomen van den Nederlandschen Christelijken Arbeidersbond en Ne- derlandschen R.K. Landarbeidersbond, inhoudende het zelfde verzoek. Deze Bonden hadden verder verzocht er bij de regeering op aan te dringen de uitkeeringsperi- ode voor de georganiseerden te brengen op 78 dagen lnplaats van op 42 dagen. Hieraan willen B. en W. adhaesie betuigen. Waar beide laatstgenoemde verzoeken eensluidend zijn, komen ze samen in behandeling. Allen kunnen zich er wel mee vereenigen, om adhaesie te betuigen aan 't verzoek, den regeering gedaan, de uitkeerings- periode te brengen op 78 dagen. Ondoenlijk is 't om op 't andere verzoek in te gaan. Er zijn naast georganiseerde steuntrekkers ook vele andere werkloozen, -en de een moet in dit opzicht gelijk behandeld worden als den ander. De raad kan ook unaniem met 't voorstel van B. en W. meegaan. Wel wordt besloten om toe te staan dat een partij aan te wijzen boomen wordt gerooid en dat de liefhebbers hiervan gratis brandhout mogen zagen. De heer Glas heeft zich bereid verklaard, 't toezicht te houden en daar kan men zich als gegadigde dan ook aanmelden. Tegen aannemen van hout om er mee te gaan han delen, zal streng gewaakt worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6