RAAD VAN SCHAGEN. Zaterdag 24 December 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9199 Vergadering van den Raad op Donderdag 22 De cember 1932, des middags kwart over 2 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen. burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heeren Blaauboer en Buiskool. Na opening der vergadering wordt meegedeeld, dat de heer Buiskool ongeveer 4 uur aanwezig zal zijn. De heer Blaauboer komt ter vergadering. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 1. Wat het van gemeentewege aanwijzen van een localiteit voor de Arbeidsbemiddeling betreft, deze aangelegenheid zal nader onder de oogen worden gezien met den nieuwbenoemden agent. 2. Ten aanzien van de uitvoering der kanaalwer- ken wordt medegedeeld, dat bij een bezoek van een aantal autoriteiten uit het district Den Helder der Arbeidsbemiddeling aan een commissie uit Ged. Sta ten is gebleken, dat in deze aangelegenheid de noo- dige spoed zal worden betracht, doch dat de kwestie tusschen Rijk en Provincie over de uitvoering (in werkverschaffing of niet) eenigszins remmend heeft gewerkt. Volgt stemming inzake recognitie Radio centrale. Het voorstel van de heeren Schoorl-Van Nuland inzake de onderwerpelijke aangelegenheid luidt: Van den Radio-centrale-houder H. Willemse een jaarlijksche recognitie te heffen, groot f700 en hem concessie te verleenen tot 26 April 1937, zijnde het tijdstip, waarop de hem verleende rijksconcessie ein digt. Zooals we in ons no. van Zaterdag jl. hebben me degedeeld, heeft de heer H. Willemse inmiddels een adres tot den raad gericht, waarin adressant tot uiting doet komen zijn meening. dat B. en W. in strijd handelen met letter en geest der gemeentewet en f400 noemt als bijdrage. De heer Van Nuland verzoekt dit punt tot dc be grooting te verschuiven, daar hem bekend is dat de heer Buiskool hierover nog het een en ander wenscht te zeggen. Wordtgoedgevonden. Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot liet aangaan van een geldleening van ten hoogste 140.000; idem verordening van het agentschap der Arbeidsbemiddeling; idem aanvaarding legaat van 12000 (Hd. Smit). Kanalenaanleg. Van het Provinciaal Bestuur is d.d. 23 November 1932 een schrijven ingekomen, waarin wordt medege deeld. dat Ged. Staten door den Hoofdingenieur Di recteur van den Provincialen Waterstaat in kennis zijn gesteld met den inhoud van het schrijven van B. en W. d.d. 20 Soptember 1932. Ged. Staten stemmen er mede in, dat de werken toi verbetering van den Haalderweg (demping van de Noordelijke en van dc Zuidelijke sloot, deze laat ste tot en met de brug toegang gevende tot de Veld- straat en bcharding van den verbroeden Halerweg) voor rekening van de kanalisatie worden genomen «mok overigens kunnen zij zich met de in het schrij den B. en W. van 20 September vervatte nadere voorstellen vereenigen, zoodat deze geacht kunnen worden hierbij door Ged. Staten te zijn aanvaard. Demping van de Loet voor rekening der provincie.) Het Verificatiebureau zond bericht, over de kas- opneming van de eierveiling op 25 October jl., waar bij in kas moest zijn en ook was f 13.25. De Ned. Bond van Veehandelaren zond dankbetui ging voor de plaatsing van een laadbrug. Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten berichtten dat het besluit tot wijzi ging van de verordening personeele belasting (grond slag biljarten) te laat is vastgesteld en wordt voorge steld het besluit in te trekken, dan wel de datum van inwerkingtreding op 1 Januari 1934 te stellen. B en W. stellen voor tot dit laatste te besluiten. Aangenomen. De heer Orsel wil geacht worden te hebben tegengestemd. Benoeming onderwijzer U.L.O. School, B. en W. bieden den Raad de' navolgende voor dracht voor het doen eener benoeming aan: No. 1 de heer C. Wardenaar, te Kolhorn; No. 2 de heer C. D. Zaal te Texel; No. 3 de heer H. T. de Vries te Deventer. De heer Van Nuland wijst op het voorstel der min derheid van de commissie der begrooting, om voor doze vacature de heer 't Hoofd van de openbare school te benoemen en dan de vacature aan de openbare school niet te vervullen. Spr. zegt, dat als er nu een onderwijzer benoemd wordt dit minder- beidsvoorstel zoo maar van de baan geschoven. De heer Orsel is het blijkbaar hier niet mee ens. Wat hij precies zegt, is voor ons onverstaanbaar. De heer v. Erp ondersteunt het voorstel-v.Nuland. en ook Voorzitter meent, dat als wij eerst benoe men en dan praten, het paard achter den wagen wordt gespannen. Het voorstel-v. Nuland, om eerst de begrooting te behandelen en dan te benoemen, wordt in stemming gebracht en hierover staken de stemmen. Tegen de heeren: Orsel, Stam, de Vries, Bakker en Blaauboer. Benoeming agent Arbeidsbemiddeling. B. en W. bieden den Raad de navolgende aanbeve ling voor het doen eener benoeming aan: No. 1 de heer J. Helder te Schagen. No. 2 de heer G. Rempt te Schagen. No. 3 de heer J. C. Vlottes te Schagen. De raad gaat thans een heele poos in comité. Na heropening zegt de heer v. Erp dat hij na het gespro kene in comité kort kan zijn. Het spijt spr. dat nu no. drie der aanbeveling zonder werk is, de beide andere voorgedragoncn niet zoo solidair voelen om zich voor dezen terug te trekken. De heer Vlottes wordt nu met algemcene stemmen benoemd. Benoeming Directeur Eierveiling. B. en W. bieden, gelet op het advies der Commis sie voor de Eierveiling den Raad de navolgende aan beveling voor het doen eener benoeming aan: No.1 dc heer S. Rentenaar te Callantsoog; No. 2 de heer J. de Vos te Bergen; No. 3 de heer W. Watertor te Schagen. De heer Van Erp zegt, dat de heer Rentenaar nu als hulpkracht aan de eierveiling werkt en daar in uurloon arbeidt. Als deze nu straks tot directeur wordt benoemd, heeft deze het in zijn hand om zich zelf als hulpkracht zooveel uren te laten werken als bij wil. Dat acht spr. verkeerd en wil het salaris met fsoo verhoogen en daarvoor moet de directeur alle werkzaamheden doen. De hoer v. Nuland beaamt deze redeneering en acht net ook zeer onwenschelijk dat di ^directeur aan stonds zelf over zijn in uurloon betaalden bijarbeid de regeling heeft. De heer De Vries meent, dat de consequentie zou zijn, als er f300 voor dat werk werd vastgesteld, de heer Rentenaar als hulpkracht zijn ontslag zou krijgen als hij eens niet tot directeur werd be noemd. Spr. meent, dat de regeling aan de Commis sie der Eierveiling gerust kan worden overgelaten. B. en W. en de Commissie zullen dit regelen. De heer v. Nuland zegt. dat het beter was geweest als dit reeds eerder was geschied. Over dit punt wordt nog wat doorgepraat met als eindresultaat dat het voorstel-Van Erp wordt ver worpen met de heeren Van Erp, v. Nuland en Buis kool voor. De heer Rentenaar wordt benoemd met 9 stem men, 2 op den heer Watertor. Reductie op de landpachten. In verband met de algerneene economische depres sie stellen B. en W. voor de navolgende reductie op de landpachten te verleenen: G. Plevier pacht f175.reductie f25. Jb. van der Oord, pacht f 250.reductie f85. G. de Hoop, pacht f25.—, reductie f 12.50. 'Nadat de heer Van Nuland eerst een algerneene reductie van 30 had bepleit en de heer Blaauboer de motieven van B. en W. had toegelicht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met algerneene stemmen. Door B. en W. wordt voorgesteld de pensioens grondslagen voor de gemeente-ambtenaren over 1932 nader vast te stellen. Allen voor. Radio-recognitie of precario-belasting. Aan de orde komt de gemeentebegrooting 1933, waarbij allereerst aanhangig wordt gemaakt het rap port van de begrotingscommissie en het antwoord van B. en W. De meerderheid der commissie meent, dat meer in den geest van de gemeentewet wordt gehandeld als een bedrag per aansluiting wordt geheven, b.v. f 1.50 doch waar het terrein der heffing van precario rechten is betreden, wordt de vraag gesteld of hier aan geen ruimere toepassing dient te worden ge geven. B. en W. antwoordden dat zij een heffing van gel den voor het gebruik van zonneschermen enz. niet gewenscht vonden, omdat dit in hoofdzaak de nering doenden zou treffen, en die reeds door andere be lastingen zwaar worden getroffen. De Voorzitter deelt mede, dat hierbij aan de orde komt de stemming over het voorstel Schoorl-Van Nuland, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten en waarbij de heer Buiskool afwezig was. Spr. deelt mede dat over dit onderwerp op nieuw discussiën mogen worden gevoerd. De heer Schoorl, als woordvoerder van de begro tingscommissie, wijst er in een zeer uitvoerig ant woord op, dat de begrotingscommissie rekening heeft gehouden met het feit, dat deze post van f 1000 op de begrooting voorkomt. Spr. oordeelt dat het aanvankelijke voorstel van B. en W. f 1000 recogni tie in strijd is met het antwoord van B. en W., dat door het heffen van precario-rechten de neringdoen den te zwaar worden getroffen. B. en W. willen één persoon f 1000 laten betalen, terwijl de begrotings commissie oordeelt, dat het beter is dat een paar rijksdaalders door verschillende neringdoenden wor den betaald. Boven den gemeentegrond steken uit 55 zonne schermen, 30 lichtbakken en 41 reclameborden, voorts zijn er 55 wegkruisingen voor de radio, ter wijl, wanneer de Willemse tot het leggen van een ondergrondschen kabel overgaat, 8 KM. kabel in den grond komt. De begrotingscommissie stelt nu voor te heffen f 10 voor een zonnescherm breeder dan 5 meter, f5 voor idem tot 5 meter, f5 voor een lichtbak, f 2.50 voor een uitstekend reclamebord, f 10 per bovengroridsche wegkruizing en 5 cent per meter voor een ondergrondschen radio-kabel. De heer Bakker zegt, tegen het heffen van recog nitie te zijn, omdat hij vreest dat bij heffing ervan niet alleen aansluiting van de buitenwijken achter wege zal blijven, maar ook verlaging van abonne mentskosten der radio-distributie De heer Orsel is ook tegenstander-van recognitie heffing. Spr. vraagt zich af. wat het voorstel der be- grootingscommissie betreft, wat men denkt van het plan-Willemse om tot kabileering over te gaan en om het brandalarmsysteem er bij op te nemen. De heer Mr. Buiskool had gedacht dat het vandaag alleen zou gaan over het voorstel-Schoorl-Van Nu land. Spr. merkt op, dat z.i. het heffen van een re cognitie juridisch zeer goed mogelijk is, nl. als te genprestatie voor de verleende concessie. Een andere quaestie is of een dergelijke rocognitieheffing van één burger niet wat te kras is. 't Is inderdaad waar, de heer Willemse heeft de radio-distributie aange pakt en door zijn werkkracht is het een floreerend zaakje geworden. Spr. vindt het wel wat kras om nu te zeggen, je moet f 10GO in de gemeentekas stor ten. Spr. betoogt verder dat er z.i. twee oplossingen zijn, nl. de gemeente neemt tegen redelijke vergoe ding het bedrijf over en daarnaast is er een oplos sing, die spr. met den heer Willemse heeft bespro ken en waarmede deze accoord kan gaan. Spr. zou voor nadere bespreking dit idéé in handen van B. en W. willen stellen en deelt mede, dat het neerkomt op het volgende: De heer Willemse maakt voor zijn rekening een ondergrondsch radiodistributienet, ie kabileering wordt tevens dienstbaar gemaakt aan het brandalarmsysteem en ook aan den z.g. noodoproep, waarmede dus de veiligheid in de gemeente wordt gediend (Z.i. zeer noodig, waar uitbreiding van de politiemacht niet mogelijk is.) Al deze kosten komen voor rekening van den heer Willemse, ook de f3000 ruim voor apparaten. De gemeente betaalt echter het straatwerk tuit te voeren door werkloozen). Het al armsysteem wil de heer Willemse kosteloos bedie nen. Tegenover dit alles vraagt de heer Willemse dan een 10-jarige concessie met do bepaling in het contract dat de gemeente na die 10 jaar het bedrijf kan overnemen. De heer Orsel voegt aan deze mededeelingen nog toe, dat de heer Willemse dan ook voor een darde lijn zal zorgen en die derde lijn gratis bij de luiste raars zal worden gebracht. Spr. kan zich met het door den heer Buiskool toegelichte idéé vereenigen, maar zou willen dat het geheel dan in 1934 klaar is. De heer De Vries heeft met belangstelling dat idéé vernomen, maar hoe moet het nu met het onderhavi ge punt, het voorstel-Schoorl-Van Nuland. Beide voorstellers maken deel uit van de begrotingscom missie, zij hebben een kindje ten doop gehouden, hoe staan we nu tegenover deze ceremonie? De heer Schoorl zegt dat in Juli B. en W. reeds een aanbod van den heer Willemse hebben gekre gen, dat overeenkomt met het diée dat nu door den neer Buiskool is genoemd. De heer De Vries antwoordt, dat die 2 offertes niet met elkaar zijn te vergelijken. De heer Schoorl zegt, dat bij de begrotingscom missie voor zit den post van f 1CCO op de begrooting niet te laten vallen. De heffing van precariorechten, zooals spr. die straks heeft genoemd, zal opbren gen f 1102.50, een beclrag dat dus door een tamelijk groot aantal burgers zal worden opgebracht. Spr. heeft met veel belangstelling aangehoord wat door den heer Buiskool is gezegd en tegen een dergelijke regeling zal spr. zich in de toekomst niet verzetten. Spr. is dan wel bereid om de heffing van rechten voor radiowegkruising te schrapen. De heer Van Erp had zich nooit voorgesteld, toen hij het idéé om recognitie van het radiodistributiebe- drijf te heffen, dat die zaak aanleiding zou zijn tot zooveel voorstellen. Spr. begrijpt dat niet en merkt op, dat de recognitie, die men voor den heer Wil lemse zoo zwaar acht, reeds lang door de luiste raars is betaald. Spr. merkt voorts op, dat de f 550 opbrengst voor radiowegkruising, die de heer Schoorl zich denkt, zal vervallen, als tot kabileering wordt overgegaan. Spr. gevoelt wel iets voor het idée-Bui3kool, maar de vraag rijst bij spr., of de heer Willemse voor het aanbrengen van de apparaten enz. moet zorgen, of de gemeente. Spr. heeft voorts gehoord, dat de aan den heer Willemse verleende concessie togen 1 Ja nuari a.s. is ingetrokken en vraagt welke motieven daarvoor hebben gegolden. De Voorzitter zegt. dat B: en W. gewoon hebben gezegd, dat de concessie werd opgezegd, maar dat zij weer kon worden verleend, tegen betaling van een geldsbedrag. De heer Van Erp brengt B. en W. hulde voor dat besluit en spreekt er zijn verwondering over uit, dat de heer Schoorl vorig maal betoogde, dat opzegging van de concessie niet mogelijk was, in verband met de rijks-concessie. Het is nu wel gebleken dat B. en W. het recht er wel toe hadden en in Den Helder heeft men dan ook hetzelfde spelletje gespeeld. Spr. merkt dan verder op, dat in het rapport van den heer Willemse cijfers worden genoemd en op die cijfers afgaande, concludeert men dat de winst in dat bedrijf niet zoo groot is. Dat is dus een re den te meer voor de gemeente om tot naasting van het bedrijf over te gaan en bij het bepalen van den koopprijs met dit feit rekening te houden. De heer Mr. Buiskool merkt op, dat bij overname van het bedrijf de heer Willemse directeur zou kun nen worden. De door spr naar voren gebrachte re geling dient door B. en W onder de oogen te wor den gezien, met den heer Willemse te worden be sproken en spr. zou dan willen dat B. en W. den raad een concept-overeenkomst voorlegden. Voorzitter zegt, dat de quaestie precariobelasting reeds zeer dikwijls is behandeld in B. en W. Jaren geleden wendde de heer Van Erp zich over dit onder werp al tot B. en W. B en W. zien er echter een soort plagerij in van een groep' handeldrij.venden en middenstanders. Er zijn lichtbakken, reclames, auto maten, zonneschermen, vlaggestokken enz. enz., die boven gemeentegrond hangen of staan. We zullen dan haast een ambtenaar moeten gaan aanstellen om met een duimstok alles te gaan opmeten. Daar behoeft niet om gelachen te worden, want in Am sterdam geschiedt het inderdaad. Voorzitter noemt het echter plagerij. Het bedrijf Willemse noemt spr. wintgevend, daar van is spr. ook overtuigd. Verder is het met de mid denstanders generaal genomen droevig gesteld. Spr. vindt het dan ook wol wat erg om hen een belas ting op te gaan leggen die een paar 100 gulden in het laadje der gemeente zal brengen. Wat betreft het brandalarmsysteem enz., wil Voorzitter het volgende opmerken. Toen de heer Willemse met plannen kwam moest het allemaal veel geld kosten en nu wordt er al gesproken, dat het weinig of niets zal kosten. Spr. vraagt zich af, of dit systeem wel iets voor Schagen is. Hier is geen vaste brandweerka zerne, geen motorspuit, maar we hebben een ouder- wetsch handspuitjo. Zoo hebben we ook twee ge meenteveldwachters. Spr. noemt dan 'n brandalarm en veiligheidsalarmsysteem grootdoenerij. Mr. Buiskool zegt daarop, dat als voor de veilig heid op deze wijze niets gedaan kan worden, het toch op een andere manier zal moeten. En daaraan zijn natuurlijk ook kosten verbonden. De nachtwacht b.v. zal men in permanenten dienst moeten stellen. Het een heft het ander op. Voorzitter antwoordt, dat Mr. Buiskool een voor naam punt vergeet als hij denkt het met de aan stelling van een politiedienaar te hebben gewonnen. Maar Voorzitter voelt absoluut geen behoefte aan uitbreiding van de politiemacht Maar al zou dat zoo zijn, dan zijn we er nog niet. Wanneer er 3 politie mannen zijn, komen er 2 in dagdienst en 1 in nacht dienst. Als de heeren op het kantoortje gaan zit ten, helpt het nog niets. Ze behooren op straat te loopen. Anders hebben we wel 6 man noodig. Spr. vindt dat voor een zoo rustig plaatsje als Schagen overbodig. Mr. Buiskool: U noemt het hier rustig, burge meester? Voorzitter: Zeker. De heer Schoorl wil op het uitgangspunt terug ko men. Er werd gesproken over de radioquaestie. Te gen 't verleenen van 10 jaar concessie heeft spr. geen bezwaar. De heer Van Erp heeft nu wel opgemerkt dat we dan die f550 wel gedag konden zeggen in het geval de heer Willemse ging kabileeren, maar de heer Van Erp vergeet, dat spr. het ook heeft gehad over 5 cent per M. kabel. Mr. Buiskool, aldus ging de heer Schoorl voort, sprak over de overname. De waarde van al wat dient te worden overgenomen zal moeten worden vastge steld. Hieraan zit veel vast. Alleen na goede voor bereiding kunnen stappen in die richting worden gedaan en is er kans om tot overeenstemming te komen. Spr. wil het dan ook wel stellen in handen van B. en W. om goed de zaak te onderzoeken. De Voorzitter sprak van de precariobelasting, zei daarbij dat het bedrijf des heeren Willemse winst gevend was en de middenstand noodlijdend was. Maar spr. vindt het niet opgaan om voor elk recla mebordje een accountantsonderzoek in te gaan stel len en zoo zou het komen. Hier heeft men te doen met een criterium en wel het gebruik maken van gemeentegrond Spr. ziet niet in waarom er geen heffing zal moeten plaats vinden van andere men- schen die gebruik maken van gemeentegrond. Naar spr.'s oordeel is iedere gebruiker gelijk. Voorzitter zegt nogmaals, dat het bedrijf van den heer Willemse winstgevend is en de middenstand noodlijdend is. De heer Van Erp zegt, z'n stem niet te zullen ge ven aan het voorstel-Schoorl. Spr. gelooft, dat er meerderen zoo over denken. Spr. zegt niet over een precariobelasting te hebben gesproken, maar over het heffen van een bedrag per M2. gemeentegrond- gebruik. Er is gebrek aan f 1000 om de begrooting sluitend te maken. Als we nu meegaan met het voor stel van B. en W„ om den heer Willemse concessie te verleenen voor een jaar, dan zou de begrooting sluitend zijn. In dat jaar kan er over het voorstal- Buiskool nog worden nagedacht. Men neemt dan ook geen overijld besluit. Spr. zegt f 1000 een zacht prijsje te noemen; feitelijk had hij nog wat anders in het hoofd! De heer De Vries zegt, dat het hem eigenaardig aandoet, dat de heeren Schoorl en Van Nuland nu zonder meer het door hun in de vorige vergadering gedaan voorstel, heffing van f700, negeeren. Toen staakten de stemmen, maar het had ook anders kun nen zijn. Zeer waarschijnlijk hadden de heeren zich toen dan niet voldoende gerealiseerd. Nu hoort men weer een voorstel in anderen geest. We kunnen nu zeggen, dat feitelijk de vader het kindje in den steek laat. Mr. Buiskool: Dat gebeurt tegenwoordig wel meer! (Algemeen gelach.) De heer Van Nuland merkt op, dat we toch ook nog naar huis moeien vandaag en er moeten dus spijkers met koppen worden geslagen. Spr. wil het voorstel, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten, weer in stemming gebracht zien. Alzoo geschiedt. Het voorstel wordt dan verworpen met alleen de wethouders vóór. Dan komt het voorstel van den heer Schoorl :n stemming. Dit voorstel wordt aangenomen met 6—5 stemmen. Voor stemden de heeren Schoorl, Van Nuland, Orsel, Klaver, Bakker en Stam. Dure verwarming en schilderen of niet. De commissie had aanmerking gemaakt over den post f300 voor verwarming voor de lokalen voor de avondcursussen en over het bedrag van f250.uit getrokken voor het schilderen van de oude school op de Loet. Van den eersten post wilde do commissie 1' 100 aftrekken, de laatste geheel schrappen. De heer v. Erp gaat met de commissie acoord. Er is al zoo weinig te bezuinigen en hier kan het. De oude school wordt verkocht en dan is verven on- noodig. Voorzitter meent, dat het niet verstandig is het ge bouw te laten vervallen. Het zal wellicht in een tijd als thans moeilijk kunnen worden verkocht. De heer Van Erp zegt, dat dit nooit is geprobeerd. De heer Schoorl vergelijkt het bedrag van f300 voor verwarming der lokalen van de avondcursus sen, met de kosten van verwarming van de groote nieuwe openbare school, wat begroot is op f 65Ö te gen f300 voor de enkele cursusavonden. De verwar ming der heele Ulo-school is begroot op f315.—. Spr. meent, dat dit niet opgaat en dus de post met f 100 kan verminderd. Wat de school betreft, deze krijgt een andere be stemming en kan het bedrag gespaard worden dat voor venen is uitgetrokken. De heer Dc Vries zegt, dat B. en W. juist uit bezui niging willen schilderen. Er is alle kans dat de oude school nog wel een poos in het bezit der gemeente blijft en dan zouden de kosten van verven veel hoo- ger worden, als het nu werd nagelaten. Trouwens een gebouw dat men wil- verkoopen moet men niet on- oogelijk maken. Hierover wordt nog wat doorgeboomd met als re sultaat dat B. en W. de f 100 aftrekken van den ver- warmingspost overnemen en het verven voor f250 wordt geschrapt. Hier tegen waren de heeren Stam, Klaver, De Vries en Blaauboer. Een onderwijzer aan de openbare school minder of niet. De minderheid der Commissie, de heer Van Nu land, wilde voor de vacature van onderwijzer aan de Ulo niet een benoeming doen uit een door B. en W. opgemaakte voordracht, maar de onderwijzer van de openbare lagere school, de heer 't Hoofd, daar voor benoemen. Dan in de vacature, daardoor ont staan op de openbare school, geen nieuwe kracht benoemen. De besparing was f 1240.80. B. en W. hadden zich tegen dit voorstel verklaard, gezien de inlichtingen die het Hoofd der school, de heer Brouwer had verstrekt. De heer Van Nuland zegt, dat hij dit voorstel niet hacl gedaan, omdat hij het openbaar onderwijs geen goed hart toedroeg. Spr. had steeds in dit college voor de belangen van het openbaar onderwijs op de bres gestaan en spr. noemt uit zijn politieken loopbaan als raadslid daarvan eenige overtuigde bewijzen. Spr. begrijpt best dat dc heer Brouwer zijn voorstel niet goed vindt. Als spr. zelf Hoofd der school was, deed hij het eveneens. Het is voor een Schoolhoofd pret tiger om meer personeel te hebben. Bij inkrimping daarvan ontstaan wat moeilijkheden, maar die zijn met wat goeden wil uit den weg te ruimen. Wat op elke andere school kan en moet, kan ook in Scha gen, vooral in een prachtige nieuwe school als wij hier hebben, is dat zooveel te gemakkelijker. Het is voor een onderwijzer natuurlijk prettiger voor een kleine klas te staan, elders staat wel een onderwij zer voor 2, soms drie klassen (ten koste van het on derwijs, zegt de heer De Vries.). En als er door het voorstel van spr. een onderwij zer uit moest, zou spi*. het niet doen. Dat is nu niet het geval en daarom is deze bezuiniging aan te be velen. Spr. ziet door het hooger stellen van den toela tingsleeftijd op de school het aantal kinderen ver minderen en meent, dat daarom te meer zijn voor stel is aan te nemen. Den heer Orsel doet het genoegen te hooren, dat de heer v. Nuland het openbaar onderwijs een goed hart toedraagt. Spr. heeft zich dan straks verkeerd uitge drukt. Spr. vraagt zich af of het oordeel van den In specteur en het Hoofd der Ulo is gevraagd en meent dat die niet anders dan er tegen kunnen zijn. Spr. beredeneert vervolgens dat in verband met het aan tal kinderen voor elke klasse, dat te hoog zou wor den, het belang van het onderwijs meebrengt om niet op het voorstel van den heer v. Nuland in te gaan. Voorzitter wijst op het oordeel van het Hoofd der Openbare School en dat die juist op het motief der klasse-indeeling het voorstel van den heer v. Nu land verwerpt. Het oordeel van den Inspecteur is niet gevraagd, het oordeel van het Hoofd der Ulo school is ongunstig. De heer Buiskool zegt, dat ons openbaar onder wijs in Schagen goed is en dat ons streven er op moet gericht blijven, dat onderwijs goed te houden. Spr. meent dat het Hoofd der Openbare School met groote kennis van zaken zijn oordeel geeft en hij daar groote waarde aan hecht. Wat het bijzonder of openbaar onderwijs betreft kan hier onbesproken blijven. Wij moeten hier ons laten leiden door het belang van het onderwijs en daarom zal spr. tegen het voorstel-v. Nuland stemmen. Hat voorstel wordt verworpen met alleen de hee ren Klaver en v. Nuland voor. Aan de orde is nu benoeming onderwijzer Ulo school. Voordracht: 1. de heer Wardenaar, Kolhora; 2. de heer Zaal, Texel; 3. de heer De Vries, Deven ter. De Raad gaat in comité. Na heropening wordt de heer C. Wardenaar. Kolhorn, met 6 stemmen benoemd; op den heer Zaal werden 5 stemmen uitgebracht Het wordt een rek. Voor vergrooting van de bestaande fietsenbergplaats nabij de U.L.O.-school hadden B. en W. een bedrag van f 500 geraamd. De begrootingscommissie oordeelde dat wel volstaan kon worden met 'n door den gemeentetim merman te maken fietsenrek. B. en W. zijn van mee ning. dat een fietsenrek niet voldoende zou zijn om voor de fietsen bij elke weersgesteldheid een behoorlijke ber ging te verzekeren. De heer Schoorl lichtte toe dat de kosten van een fietsenrek op f 125 worden geraamd, een flink rek te gen de schutting van de tegenwoordige bergplaats, ter wijl door het maken van een afdak de fietsen tegen i*- gen beschut zijn. De Voorzitter vreest een ontfraaiing bij die mooi» school, want het afdak zaJ van straat af zichtbaar zijn. En de vraag is of ondanks het afdak de fietsen vol doende tegen wind en regen beschermd zijn. De heer Schoorl antwoordt dat bij de meeste scholen volstaan wordt met een fietsenrek. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en verworpen met 9 tegen 2 stemmen, voor stem den de heeren De Vries en Blaauboer. Schoolgeld voorbereidend lager onderwijs. Ten aanzien van de verordening op de heffing van schoolgeld voor de school voor voorbereidend lager onderwijs, merken B. en W. op, dat deze heffing tot heden bedraagt f 0.40 per leerling per maand en voor elke leerling meer uit hetzelfde gozin f0.30 per maand met vrijstelling van de niet-aangeslagenen in de Rijksinkomstenbelasting terwijl zij die wor-

Schager Courant | 1932 | | pagina 13