KING NIEUWJAARSGROETEN a 50 cent. PEPERMUNT Ingezonden Stukken. Daarna volgt de rondvraag. Naar aanleiding van 'de steunregeling merkt de heer Van Nuland op, dat de menschen te weinig ontvangen om van te leven en te veel om dood te gaan. Spr. zegt te weten dat aan de loonnormen niets is te wijzigen, maar aan den kindertoeslag wel. Spr. zou B. en W. gaarne vrij mandaat geven om na te gaan of de toeslag van f0.50 niet op f 1 zou kunnen worden gebracht. Dan vraagt do heer Van Nuland hoe het is gesteld met den huurtoe9lag. Vordert men daar al mee? Voorzitter antwoordt, dat de regeling van de ge meente Zijpe is overgenomen, wat betreft den kinder toeslag. Burgemeester noemt f0.50 ook veel te wei nig. Er wordt wel brandstoffentoeslag gegeven en een huurtoeslag is te verwachten. Over wat den kindertoeslag betreft, zegt Voorzitter een onderzoek toe. Do heer Stam wijst op de groote onbillijkheid dat van iemand die in de steunregeling valt en wat kan verdienen, deze verdienste ten dcele wordt af getrokken. Voorzitter zegt daarop, dat het inderdaad niet bil lijk is. maar de beslissing dieaangaande was en is alleen aan den minister. De heer Van Nuland vraagt, of er eon cokesuit- deeling heeft plaats gehad voor Kerstmis. Voorzitter antwoordt bevestigend. Cokes is gege ven aan armen on werkloozen, terwijl bovendien eierkolen zijn verstrekt. De heer Van Erp wil zoo'n gave nog eens her haald zien. Voorzitter zegt, dat dit ook zeker zal gebeuren. De heer Bakker zou gaamo zien, dat de ge- gemeente adhaesie betuigde bij de regeering op hot adres der landarbeidersbonden, die de trekperiode op 78 dagen gesteld willon zien. Voorzitter deelt mee, dat dat reeds i9 geschied. Dan merkt de heer Bakker op, dat in naburige gemeenten CO bijslag verleend wordt voor buiten gewone werken. Spr. zou dat ook hier toegepast wil len zien. Voorzitter antwoordt, dat hem dit ten zeerste ver baast, De minister heeft elke bijslag absoluut ver boden. Een onderzoek en navraag zal echter direct worden ingesteld. Voorts zegt de heer Bakker, dat werkeloozen bij hem de grief hebben geuit, dot nu ze uit de Bonds- steunkassen trekken, zij niet te werk gesteld kun nen worden. Zoo werken dan alleen de ongeorgani seerden. Voor straf, omdat ze georganiseerd zijn, krij gen die menschen dus geen werk. Men zal er zoo doende aan gaan denkon om zich los te maken van den bond. Spr. zou hierin gaarne verandering zien. Ook dit punt zal onderzocht worden. Mededeeling doet de heer Bakker dan van het feit dat 4 bewoners uit de Regentenstraat hebben ge klaagd, dat de kinderen die straat zoo bevuilen. De heer Van Nuland: Een bord plaatson. Mr. Buiskool: Er op zetten: Niet parkoeren! Dan wil de heer Bakker het oude gymnastieklo kaal achter de oude school verkoopen of er een bestemming aan geven. Voorzitter zegt dat er kolen in opgeslagen zijn. Do heer Stam wil een eind gemaakt zien aan het aan 2 kanten parkeeren in de Molenstraat. Het ver keer wordt er vaak door gestremd. Voorzitter antwoordt, dat daar niets aan is te veranderen. Men kan daar niets aan doen voor er in dien zin een verordening bestaat De heer Orsel wil bepaald zien. dat in nieuw te houwen huizen closets met waterspoeling moeten worden aangebracht. Voorzitter. Dat zal bezwaren ontmoeten, de hul zen worden er duurder door. Mr. Buiskool: En dan kunnen we een closetbe- lasting gaan heffen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting der openbare vergadering om ruim half elf en gaat de ft&ad in "comité. Geen winter. Warm weer ln verschillende landen. In Rusland bloeien de seringen. In ons nummer van Donderdag hebben we reeds mel ding gemaakt over de stralende zonneschijn, waardoor zich de Kerstweek in Rome kenmerkt en waarbij des middags zelfs temperaturen voorkomen tot boven de 70 graden F. Dit is dus een volslagen zomertempera- tuur. Maar niet alleen in Italië, ook te Moskou en in de geheele sovjet-unie wordt voor den tijd van het jaar dit ongewone verschijnsel waargenomen. Terwijl anders overal in Rusland reeds midden-De- cember de vorst Is ingetreden, wordt thans uit alle stre ken een temperatuur van vier tot acht graden boven het vriespunt gemeld. Ondanks de enkele nachtvorsten bloeien in Moskou de seringen. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Flnsche Golf ge heel ijsvrij is; de scheepvaart is in vollen gang. En ln Amerika. Na tien dagen van sneeuwstormen heeft de winter, volgens een V.D.-bericht uit Chicago, plotseling plaats gemaakt voor warm weer. Het lijkt meer op voorjaar dan op winter. Ook in Winnlpeg, Manltoba en Minne sota, waar de vorige week nog 20 tot 30 graden vorst was, en waar groote hoeveelheden sneeuw zijn gevallen, heerscht thans een zachte temperatuur. In de Oostelijke Staten smelt de sneeuw overal. GEVAARLIJKE DAMETJES. Hoe een stel jonge vrouwen ln Londen te werk ging. Te Londen hebben dezer dagen twee jonge vrouwen terecht gestaan, een van 26 en een van 24 jaar, die be klaagd werden van diefstallen ten nadeele van kamer- verhuursters. Zij gingen als volgt te werk. Een harer huurde een kamer en vroeg na enkele dagen of haar vriendin 's nachts by haar mocht blijven logeeren. Zoo gauw den volgenden ochtend de hospita inkoopen was gaan doen, pakten zij alles wat er in het huis van waarde was, bijeen en gignen er vandoor. Er moet in de zaak ook een man betrokken zijn, doch de vrouwen hebben hardnekkig geweigerd hem te verraden. De oud ste werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenis, de jongste tot 21 maanden. De president merkte op, dat er wel niet veel verschil in schuld bestond, maar dat hij h«*.r tot verschillende termijnen wilde veroordeelen, opdat zij niet onmiddellijk na hun invrijheidstelling weer op de «elfde manier zouden voortgaan. Beide waren recidivis ten en hadden onderscheidelijk reeds 6 en 8 veroordee lden achter den rug. De oudste snikte en was een tezwyming naby toen zij het vonnis hoorde. De jongste *tedde zich woedend tot den rechter en riep dat het gemeen was en dat zij hem vermoorden zou zoodra zij weer op vrye voeten was. het spaansche koninklijke wapen. Op sinaasappel-papiertjes. De civiele gouverneur van VaJencla heeft elf sinaas appel eecporteurs tot geldboeten veroordeeld, omdat zij in ?°r uItvoe.r bestemde vruchten hadden gewikkeld vloeipapiertjes, waarop het Spaansohe koninklijke ^Pea stond. Sedert het uitroepen van de republiek was het gebruik Vol koninklijke wapens ook voor reclamedoeleinden verboden. aan Begunstigers, Familie,Vrienden, worden wederom In de Schager Courant van Oudejaarsdag geplaatst Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers. DE HEVIGE BRAND IN HET JAPANSCHE VISSCHERSSTADJE. Onbeschrijfelijke verwoesting aangericht Oratren den hevigen brand in de Japansche vis- schersplaats Itoigavva in de provincie Niigata, waar bij ruim 400 huizon iD asch werden gelegd en 2000 personen het dak boven hun hoofd verloren, ver neemt Reuter nader, dat de brand veroorzaakt is geworden tijdens een zwaren storm, waarna het vuur zich zoo snel uitbreidde, dat aan blusschen feitelijk niet te denken viel. Precies 430 huizen, of een derde gedeelte van het stadje, rijn daardoor een volslagen prooi der vlammen geworden De heerschende wan orde in het plaatsje is onbeschrijfelijk, daar vrij- wol ook alle oponhare gebouwen zijn verwoest, zoo als het postkantoor en de bankkantoren. Dit is de derde hevige brand in tien jaren, die Itoi- gawa heeft geteisterd. Ernstig ongeluk in de haven van Rotterdam. Havenarbeider door vallende kist gedood. Aan boord van het in de Parkhaven te Rotterdam liggende Engelsche stoomschip „Kittlwake" heeft Don derdagochtend een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij het overslaan van kisten thee is een schaalbak tegen een staaltakel gebotst en daardoor gedeetlelijk gekanteld. Het gevolg was dat twee kisten uit den bak vielen. Een kwam op het dek terecht, de ander viel in het ruim en trof den 33-jarigen havenarbeider C. Sint Annaland uit de v. Speijkstraat te Rotterdam op het hoofd. De ongelukkige werd op slag gedood. Zijn lijk is door den G.GJD. naar het ziekenhuis aan den Coolslngel gebracht. De uit de postzak verdwenen i 20.000 Een belooning van f 500 door de justitie uit geloofd. In verband met de geheimzinnige verdwijning van een bedrag van f 20.000 op Maandag 12 December uit een postzak, welke met den eersten trein van Winscho ten naar Groningen werd vervoerd, heeft de officier van justitie f 500 uitgeloofd voor degenen, die aanwij zingen kunnen geven, welke lelden tot opsporing van het vermiste bedrag of van de personen, die er bij betrokken zijn. De aangehouden hulpbesteller P. v. d. S., die dezer dagen van de marechauseekazerne naar het huls van bewaring is overgebracht, verblijft nog steeds ln voor- looplge hechtenis. Gistermiddag Is wederom een huis zoeking verricht bij een van de ambtenaren. Omtrent het resultaat er van Het men zich niet uit. Een gevaarlijke toer. By het affietsen van de helling de macht over zijn stuur verloren. Donderdagavond, toen te Vaals de 20-jarige zoon van de familie Horsoh met zijn fiets, waarop ook zijn 9-ja rig broertje was gezeten, den vrij steilen Viergrenzen- weg, die naar den uitzichttoren leidt, afreed, raakte hij de maoht over zijn rijwiel kwijt. Beneden gekomen botste de jongeman tegen den muur van een huls. De toestand van den jongen, die naar het ziekenhuis te Aken moest worden overgebracht, is levensgevaarlijk De 20-jarige jongeman werd niet zwaar gewond. Verlichte richtingaanwijzers. Voor fietsen Nu voor auto's algemeen de verliohte richtingaanwij zers zijn ingevoerd, heeft men ook voor rijwielen een dergelijk apparaat geconstrueerd, waardoor bij avond zoowel voor tegenkomers als volgers 'duidelijk kan wor den aangegeven welke richting men wil inslaan. Daar bij het rijwiel niet in zoo ruime mate over elec- trischen stroom kan worden beschikt, wordt daarom al leen voor de verlichting gebruik gemaakt waarvoor de benoodigde stroom door 'n zaklantaarnbatterijtje wordt geleverd. Het uitslaan van de armen geschiedt met de hand, door een gelijke beweging met den duim als bij een fietsbel wordt gemaakt. Voor donkere buitenwegen kan het apparaatje goede diensten bewyzen. Het apparaat wordt door een firma te Arnhem geïmporteerd. Geen staking bij Palthe. Door een draaiende as gegrepen. Arm van het lichaam gerukt. Juist voordat Donderdagmiddag de werktijd ein digde, ging de 18-jarige houtbewerker Sakko, werk zaam bij de gebroeders Hazen te Bergen op Zoom, met een partij hout naar de eerste verdieping. Hij schijnt daarbij zijn evenwicht te hebben verloren en in zijn val greep hij naar een draaiende as. Het ge volg hiervan was, dat de ongelukkige verscheiden malen werd rondgeslingerd, waarbij zijn arm werd afgerukt en hij voorts zware inwendige kneuzingen bekwam. Zijn mede-arbeiders snelden te hulp en konden, nadat de machines waren stopgezet, den man slechts met moeite uit zijn benarde positie be vrijden. In zorgelijken toestand is S. naar een zie kenhuis vervoerd. STEUN DIE NIET OP DE GOEDE PLAATS KWAM. Drie chauffenrs aangehouden. In de laatste dagen is aangehouden een drietal chauffeurs te Den Haag, terzake verduistering van gelden ten nadeele van het stakings-comité der Haag- sche taxi-chauffeurs. Deze verduisteringen loopen over pl.m. drie maanden. Het vermiste bedrag is niet op te geven. Genoemde personen waren belast met het inzamelen van gelden op steunlijsten. Het tusschenvoorstel der het personeel aanvaard. directie door Het personeel der N.V. Palthe to Almelo heeft in een Donderdagavond gehouden vergadering besloten niettestaken met ingang van de volgende week, doch het tusschenvoorstel der directie te aanvaar den. Het voorstel kwam neer op een loonsverlaging van 5 welke Ingaat de tweede week van Januari en voorloopig loopt tot 1 Mei 1933. Gedurende deze pe riode zal geen verkorte werktijd of een rouleerings- systeem worden ingevoerd, of indien zulks toch het geval mocht zijn, zal het volle loon worden uitge keerd. Daarna treedt een rouleeringsystecm in wer king hetwelk door de arbeiders is gekozen boven ont slag. Deze regeling geldt voorloopig tot September 1933. Opnieuw krachtige aardschokken in Griekenland. Groot aantal reeds beschadigde gebou wen nn geheel ingestort. ATHENE, 22 December (V.D.). Het schiereiland Chalkidike is in den nacht op Donderdag opnieuw door een krachtige aardbeving geteisterd. Een groot aantal der bij de groote aardbeving in de maand September beschadigde gebouwen is geheel inge stort. De bewoners zijn uit hun huizen gevlucht. On der den blooten hemel kampeeren rij, waarbij zij he vig koude hebben te lijden. De voedingsmiddelen zijn schaarsch. kinderen en lucifers. De oorzaak van den stroocart-onbrand in Oude Pekela. De oorzaak van den brand bij de stroocartonfabriek „Union" te Oude Pekela, waar 4.5 mlllioen Kg. stroo verloren ging, is te wijten aan het spelen met vuur door kinderen. Er is geen kwaad-willigheid in het spel. de moord in bujdorp. Op 5 Januari komt de zaak voor. Naar wordt meegedeeld, zal de zaak tegen H. J. H., die verdaoht wordt de dader te zijn van den moord op de 10-jarige Marietje van Os, die op 9 October 1931 in den Blijdorpschen polder heeft plaats gehad, op 5 Ja nuari a.s. door do rechtbank te Rotterdam in behande ling worden genómen. BIJ HET OVERSTEKEN. Jongen door een aato gegrepen. Woensdagmiddag is het 11-jarig zoontje van den heer H. op den rijksweg te Velden (L.) door een pas- seerende luxe auto gegrepen en overreden. Met een ernstige hersenschudding en inwendige kneuzingen werd de jongen naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. De jongen moet onverwacht den weg zijn overgestoken, zoodat den bestuurder geen schuld zou treffen. Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder contróle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos 6- Harmens, A'dam. Mijnheer de Redacteur. Toen ik ln Uw blad van Zaterdag met groote letters het getal 300.000 zag staan en de bijgaande berekeningen over werkloozen en werkloozen-steun met aandacht las, dacht ik zoo: ja, dat is nu wel mooi uitgerekend, maar als men tracht zich die cijfers te reallseeren, dan komt men toch niet tot de voorstelling van het juiste beeld der werkelijkheid. Immers: eenige weken geleden werd, bij monde van Kamerlid De Visser het aantal werkloozen 500.000 genoemd en ook eenige we ken geleden riep de heer Colljn uit: „De werkloozen- steun koet ons (de Kamerleden??) 150 mlllioen per Jaar, dat kunnen we nooit volhouden. Dat het werkloozen-aantal zéér sterk gestegen is, blijkt ook uit het pas uitgekomen verslag van het Int. Bur. te Genève, dat melding maakt van 30 millioen werkloozen op de wereld en daar heeft Nederland ook zijn aandeel in. Nu kan men ook het volgende reken sommetje maken: De 140 mlllioen verdeeld over 500.000 werkloozen is per hoofd ongeveer 300 gld. per jaar, is dus ongeveer 6 gld. per week. De Rijksbijdrage in de werkloozen- steun is 70 pet., het verdere komt uit de kassen der Vakorganisaties, dus dan heeft Iedere werklooze onge veer 9 gulden per week. De berekening van 2 gulden per dag was niet over dreven, integendeel, heel sooer maar nóg óneindig veel soberder is de werkelijkheid. Er heerscht op het platteland een zéér sterk wanbegrip van bet leven ln de stad Dikwijls hoort men zeggen: De werkloozen in de stad zijn beter af dan wij op de dorpen, die krijgen 16 gld steun en kunnen daar best van eten Dat is ech ter een sprookje, wat uit bovenstaande cijfers duidelijk blijkt. Het is wel mogelijk dat er werkloozen zijn, die 16 gld. krijgen, maar dan hebben zij een gezin met ongeveer 4 kinderen en noodzakelijkerwijs zijn er dan anderen die veel minder of zoo goed als niets krijgen. Nu kan leder mensch met eenig gezond verstand na gaan dat, waneer zoo'n groot deel van het volk in zulk een benarde positie verkeert, een fatale verarming het gevolg is. Op het platteland heeft men crediet, de een houdt den ander ln 't leven, dat bestaat in de stad niet en dus komen de menschen in de stad er toe om hun meubelen en kleeren, die ze maar eenigszlns kun nen missen, te verkoopen of te beleenen om zoodoende het allernoodzakelijkste te kunnen koopen. Wij kunnen dat niet volhouden, zegt de heer Oolijn. Dat kunnen wij als volk zeker niet, maar er zijn nog véél meer dingen, die we niet vol kunnen houden. De millloenen op de oorlogsbegrooting, de 11 milli oen voor politie en burgerwacht, de 350.000 gld. voor de heeren in Genéve, kortom él de millioenen die noo- dig zijn om de zéér kostbare staatsmachine te laten draaien, zullen we eenvoudig niet meer kunnen beta len, temeer daar we al onder de schulden zitten en van geleend geld, dus „op de pof' leven. Als middel tegen de enorme verliezen aan arbeids kracht en kapitaal noemt men „Werk"! Juist! Productief werk laten uitvoeren! Wanneer men nu eens zóó ging rekenen, dat 150 mlllioen steun eigenlijk „weggegeven geld" is, men krijgt er niets voor terug. Zou men echter die som eenige malen verdubbelen en er werk voor laten ver richten tegen een behoorlijk loon (geen hongerloon als in de werkverschaffing) bijv. 25 gulden per week, wat ook niet overdreven genoemd mag worden, dan zouden zij die dat geld verdienden, het natuurlijk ook uitgeven en evenals de eene groep werkloozen automatisch een andere groep werkloos maakt, zou dan, doordat de eene groep geld verdient en uitgeeft, een andere groep automatisch weer werk krijgen. Immers als iemand 9 gld. ontvangt, dan kan hij daar geen kleeren of schoeisel van koopen, maar als hij 25 gld. ontvangt, geeft hij die schoon uit aan alles wat zyn gezin noodig heeft, dus „rolt" dat geld en geeft weer anderen werk. Is er wel werk, zou men kunnen vragen? O, er is werl; genoeg, het is selchts een kwestie van „zien". In een huishouden is altijd werk genoeg. Arbei derswoningen zijn er duizenden te kort, sanatoria, zie kenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen, bruggen en electrificatle van spoorwegen, etc., etc. Door het uitvoeren van al dergelijke werken zou de crisis niet afgewentelu worden, maar door de veel grootere geld-clrculatie zou de druk veel verminderd worden en veel lijden voorkomen. Ja, zoo zou men als redelyk mensch denken en re deneeren. Helaas: een leder die oogen heeft om te zien, bemerkt dat de geest die het wereld-regeering- systeem beheerscht „onredelijk" is en daarom kan men van dat systeem niets redelijks verwachten. Deze maatschappelijke „orde" wordt beheerscht door het „Voorrecht". Met een voorrecht voor de massa, die weinig of niets bezit, maar 't voorrecht van een kleine groep, die zoo véél, die alles bezit. En omdat deze kleine groep steeds winstbejag en eigen belang op het oog heeft en niet inziet dat juist gemeenschapsbelang het eenige welbe grepen eigenbelang is, daarom zijn de dingen zooals ze zijn. Bovenstaande cijfers lezende, moet men goed be denken dat datgene wat door die cijfers voorgesteld wordt, boven ieder menschelijk bevattingsvermogen gaat Het gaat ver boven het grootste menschelijke begrip, om ook maar eenlgszins de zondevloed van lijden en ont bering die thans de mensohheid teistert, te peilen. Waar gaan we heen? Een ieder die nauwkeurig nagaat wat er in de we reld gebeurt, en met alle aandacht luistert naar den hartklop van het leven, hoort het doffe tromgeroffel van de steeds nader komende macht van het geweld dat zal trachten met bloed en vuur het wankele gammele ge bouw, dat gefundeerd is op onderdrukking en onrecht vaardigheid te verdedigen. Uit een andere richting komt ook nog een ander ge luld: dat zijn de voetstappen der strijders! In dicht aan eengesloten rijen keeren zij zich tegen dat geweld, hun eenige machto is hun aantal dat men „hoort" groeien, en een vaste onbuigzame wil om wat voor onderling verschil er ook moge zijn, in dit ééne: Een te zijn: een wereldorde te veroveren waar het voorrecht heeft afge daan, maar het woord zal gelden: Wie niet werkt zal ook niet eten en waar men ook aan kan toevoegen: Wie werkt zal eten. J. V. v D. OUDESLUIS. 22 Dec. 1932. Geachte Redactie. Mogen wij U weer eens om een weinig plaatsruimte verzoeken voor het volgende, n.1.: Toen de vorige week de raad van Zijpe het adres van den Bestuurdersbond, inhoudende het verzoek om vol- gens de bepalingen van het Nat. Crisiscomité in deze gemeente een commissie B in het leven te roepen, voor kennisgeving had aangenomen, op grond der inlichtin gen. verstrekt door den gemeentesecretaris, als zou voor 1932 geen geld meer worden verstrekt en voor 1933 nog niets zijn bepaald, hebben wij ons direct gewend tot het Ned. Verbond van Volksv., welke als zoodanig voor de werknemers zitting hebben in het N.C.C., om inlichtin gen in hoeverre de uitlatingen van den gemeentesecreta ris op feiten berusten. Het volgend schrijven gewerd ons, dat wij u verzoeken ln zijn geheel te willen plaatsen. Amsterdam, 21 Dec. 1932. W. M. Aan het Best. van den Bestuurdersbond van Zijpe. In antwoord op Uw brief van 15 dezer merken wij op, dat w e 1 reeds bekend is. wat het N.C.C. voor 1933 wil. U zal Immers ook reeds uit de pers zijn gebleken dat voor 1933 weer geld aan Comité B. zal worden ver strekt. Gewijzigd wordt het dubbeltje per inwoner, be rekend zal nu worden naar het aantal werklooze» ter plaatse. Het is dus ook thans wel degelijk de taak, zoo er geen B.-comité bestaat, tot oprichting over te gaan. De extra- steun die de werklooze arbeiders van het N.C.C. kun nen ontvangen, behoort inderdaad vanwege het B-comi té te komen, omdat dit comité uitsluitend over over heidsgeld beschikt en onze vertrouwensmannen er in zitting hebben, terwijl aanvragen tot dit comité dan ge richt zullen kunnen worden over de schijf der vakor ganisatie. Met kam. groeten. Het Dag. Bestuur N.V.V. Volgt onderteekening. Dat de Bestuurdersbond van Zijpe dus niet iets vroeg wat niet was te bereiken, wanneer er ernstig willen bij den raad had voorgezeten, blykt voldoende uit b.v.v., ter wijl ook in de dagbladen van 20 dezer vermeld werd dat minister Ruys de 750.000 gulden beschikbaar heeft gesteld voor 1933. U, redactie, vriendelijk dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend. Het Bestuur der Z.B.B.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15