Dames-molières FROHNE HEIHiKEN's BIEREN. Uitverkoop 600 Mantels en 1000 Japonnen ALMANAK Groote Confectie- Raad Sint Pancras. Schoenhandel De Raat, ENKHUIZER JOH. DE NIJS. tegen halve prijzen. DAMESHOEDEN Tandtechniek. J. KOSTER, Gemakkelijk Wasschen P. DEKKER JOH. DE NI JS^LIMONADES Wijnen en Gedistilleerd Koningstraat 60-62 mm Den Helder. HET WASCHPATENT M IS EEN GROOT SUCCES Schagen's grootste en modernste Bierbottelarij Limonadefabriek. de nieuwste modellen en alle maten en kleuren. MANTELS JAPONNEN in kleuren 99 ct. Ter dood veroordeeld. Krachtig optreden tegen de geheime or ganisaties in Polen. Uit Warschau: Te Lemberg zijn, na een proces van vier dagen vier leden van een stootgroep, tevens leden van een ge heime nationaal-Oekrainsche terreurorganisatie, verdacht van het plegen van een roofoverval met moord op het postkantoor van Grodek, veroordeeld. Drie hunner werden tot den strop veroordeeld, de raak van den vierde verdachte werd naar den gewo nen rechter verwezen. De staatspresident heeft een hunner begenadigd tot vijftien jaar gevangenisstraf. De doodstraf is gis termorgen aan de beide anderen voltrokken. Bloedige botsing te Glasgow. Tusschen politie en werkloozen. Uit Londen: Te Glasgow is het Donderdag tot ernstige botsin gen gekomen tusschen werkloozen en de politie. Meer dan vijftien personen, van wie 10 agenten, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht De botsingen hebben plaats gehad, omdat een de putatie uit de werkloozen, welke een verhooging der werkloozenuitkeering eischte. niet door het gemeen tebestuur werd ontvangen. De werkloozen hebben met steenen en andere projectielen naar de politie gegooid. Donderdag 22 December, des middags te 4 uur ver gaderde de raad dezer gemeente ten raadhui ze. Voorzitter de heer J. Kroonenburg, burgemeester, te vens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen stukken. Oa van den Minister van BinnenL Zaken bericht dat alle loopende steunregelingen zijn verlengd tot 31 De cember a.s. Van den Minister van Binnenl. Zaken bericht dat het bedrag aan subsidies ten behoeve der steunregelingen f 344.33 bedraagt Gezien den toestand, waarin de patiënt T. Goeainne en het gezin verkeeren, stelden B. en W. voor het Burg. Armbestuur te maohtigen tot wederopzegging f 4 per week uit te keeren. Da heer Lek was het hiermee eens. De heer M. Duijf vond het eigenaardig, dat dit ver zoek aan het gemeentebestuur wordt gericht en de be taling der toelage naar het Burg. Armbestuur wordt ver wezen. Voorzitter antwoordde, dat dtt den meest aangewezen *eg is. Wethouder Van Kampen merkte op, dat de raad ook \*a besluiten om den aanvrager naar een inrichting te ttUTtn, want er wordt gevraagd om steun, zonder den fonn te noemen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Van den heer M. Grijs was een herhaald verzoek om rergoeding van vervoer naar de Zuiderzee ingekomen. Voorzitter deelde mede, dat de vorige keer niet op dit Verzoek is ingegaan, omdat men bang was precedenten te scheppen. Grijs heeft een tekort over 3 maanden van ruim f 59 en vraagt f 3 per week toeslag. B. en W. hebben gemeend, naar aanleiding van de ver diensten in de Wieringermeer, te moeten voorstellen over de maanden Januari, Februari en Maart f 2 per week te geven, evenzoo aan den heer Dijkhuizen, die In de Wieringermeer in de kost is, en wien het met z'n groote gezin ook toekomt. Na nog eenige discussie besloot men het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Jo Kloosterboer Dz. werd herbenoemd als lid van het Burg. Armbestuur. Van de arbeiders-organisaties was een adrea Ingeko men, houdende verzoek een toeslag boven de uitkee ring uit de werkloozenkassen met een gelijk adres van de bonden. bevraagd wordt den Minister te verzoeken, de uit keering der werkloozenkassen inplaats van 42 dagen, 78 dagen te doen gelden. Verder een toeslag op de uitkeering van de werkloozenkassen aan de „verzeker de" arbeiders te willen geven, met een brandstoffenbon van f 1.per week. B. en W. wezen op de meerdere uitgaven voor werk loozen, welke de begrooting met ruim f 6000 hebben overschreden. Ook wees Voorzitter er op, dat de post voor het B. A. met f 1200 is oversohreden. Spr. wees op de verschillende steunregelingen, die hier zijn, wat beduidende uitgaven vordert. Er wordt gevraagd toe slag boven de uitkeering, doch dit mag niet zonder toesteming van den Minister. Er is nog geen bericht ingekomen, doch mocht de Minister het toestaan, dan •tellen B. en W. zich voor, met een voorstel voor teventueelen toeslag te komen, i B. en W. stellen voor om afwijzend te beschikken, met dien verstande, dat als de Minister eenige subsidie toestaat, het mogelijke te doen door de arbeiders. De heer W. Snel vroeg of de tuinderasteun zal kunnen worden bespoedigd. De Voorzitter antwoordt, dat de veiling reeds klaar is met de berekening. Doch de hoofdzaak is of het voor de tuinders zal helpen. De heer Snel wilde dat de Voorzitter een adres tot den Minister richtte om de beschikbaarstelling te be spoedigen. Spr. dacht dat de gemeentefinanciën het nog wel zouden toestaan om een toeslag en. een brandstof fenbon van f 1 te geven op de zeer lage inkomens der taenschen. De heer Lek vroeg of er nog ongeorganiseerden in de werkverschafing zijn. Spr. vroeg er aandacht aan te Willen schenken dat de georganlseerden voorgaan. De heer Van Kampen merkte op, dat de heer Lek door toe te geven de steunregelingen ln gevaar wilde brengen. De heer Lek antwoordde dat de minister nogal soe pel ls. De Voorzitter vroeg of de eene ongeorganiseerde door 4e gemeente moet worden betaald of naar het B. A ver- Wezen. Den arbeiders zijn herhaalde waarschuwingen ge geven zich te organiseeren. De heer M. Duijf wilde de menschen er ln vrijlaten ot zij zich organiseeren willen of niet Wethouder Van Kampen merkte op, dat men met de toenschen van boven de 60 jaar in conflict kwam, om dat die geen lid van den bond kunnen worden. Na eenige discussies besloot men de beslissing van den Minister af te wachten. De menschen van 60 Jaar en ouder zullen als het mogelijk is, onder de steunrege ling betrokken worden. Het volgend punt der agenda luidde: Verhuring van gemeenteland aan den heer Muurling. Muurling wilde het land nog voor een jaar tegen f 2.50 per snees, waartoe werd besloten, lfijo Woorden van dank en de beste wenschen voor 1W3 volgde sluiting, nadat de heer Van Kampen namens den Voorzitter de beste wenschen deed toe- Wolkbreuk boven Andaluslë. Zeven arbeiders gedood, 8 gewond. Uit Madrid, 23 Dec.: Op een landgoed in Andalusië is tengevolge van een wolkbreuk een arbeidershuis ingestort. Vier ar beiders werden gedood, 18 gewond. Tijdens werkzaamheden aan een tunnel, deed zich plotseling een aardverschuiving voor. Drie arbeiders werden gedood. Mijnongeluk in Frankrijk. Vier dooden. Uit Parijs: In een mijn in St. Pierre la Palud aan de Rhone is een ernstig ongeluk gebeurd. Vier mijnwerkers kwamen hierbij om het leven. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt door een instorting. Engelsch militair vliegtuig neergestort. Drie dooden. V.D. verneemt uit Cairo: Bij Gedaref in den Soedan is een Engelsoh bombar dementsvliegtuig tijdens de luchtmanoeuvres neer gestort. De drie inzittenden, een Engelsch vliegerlui tenant, een waarnemer en een inheemsch officier, werden gedood. Twee anto's op elkaar ingereden. Een der wagens in de flank gegrepen en tegen een boom gesmakt. Van de an dere auto de bestuurder ernstig gewond. Donderdagavond omstreeks zes uur reed op den rijksweg Etten—Breda de heer B.. keurmeester van den vleeschkeuringsdienst te Breda, met zijn auto uit de richting Etten. Hij wilde bij den vaartkant naar links, richting Leur, uitwijken. Achter hem na derde met groote snelheid de heer D. uit Goes met zijn auto, die B. nog voor het nemen van de bocht wilde passeeren. De auto van den heer B. werd daar bij in de flank gegrepen en tegen een boom gesmakt. De heer D. uit Goes verloor door de aanrijding de macht over zijn stuur en reed tegen het koffiehuis van den heer O. aan, waarvan een groot stuk muur van ongeveer twee meter werd verbrijzeld. De auto reed het koffiehuis in. In deerniswekkenden toestand werd de heer D. uit zijn auto gehaald en naar het gasthuis te Etten vervoerd. De heer B., die met weinig snelheid reed, kwam met den schrik vrij. Van beide auto's is de voorkant in elkaar gedrukt. Een postkantoor, met Kerstgeschenken, afgebrand. In een dorpje in Cornwallis (Engeland) is Donder dag het geheele postkantoortje afgebrand. Dat zou op andere dagen niet zulk een groote ramp geweest zijn de directeur en zijn gezin waren dadelijk in veiligheid gebracht maar er zijn drie groote post zakken met Kerstgeschenken verbrand, die uit ver schillende deélen des lands gezonden waren. Da post zal nog extra pogingen doen om geschenken te vergoeden. Planten in Kamer en Tuin. Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Lootsstraat 24, Amsterdam (West). ZINDELIJKHEID BIJ HET KWEEKEN VAN PLANTEN. (Vervolg). Men bedient zich hiertoe van zuiver, slechts «ven warm water en een zachte spons. Dit afwasschen moet bedaard en voorzichtig geschie den, omdat vele bladeren zeer teer zijn en door deze behandeling spoedig gewond zouden worden. Hebben wij met planten te doen, waarvan de bla deren door nalatigheid met een dikke, hard geworden laag vuil geheel of gedeeltelijk bedekt zijn, dan ls het gebruik van zuiver water niet meer voldoende. In zulke gevallen moet men iets warmer water nemen, waarin een weinig groene zeep is opgelost. Dit zeepsop heeft ook het voordeel, dat talrijke jonge insecten, die men niet ziet, er door gedood worden. Lastig om te wasschen zijn de gegolfde bladeren van waaier- en vederpal men. Tegen de nerven dezer bladeren hoopt zich toch al te dikwerf vuil op, dat niet gemakkelijk te verwijderen is. Het best gelukt dit met een zacht kwastje, dat men men telkens in het water uitspoelt. Zijn de planten door ongedlerten bezocht, dan la een zorgvuldige behandeling noodwendig. Op de schors van oudere houtachtige planten, die reeds verscheidene jaren in de kamer gekweekt wor den, vormt zich dikwijls langzaam en onbemerkt een dikke laag vuil. De op deze wijze vuil geworden takken reinigt men het beste met een hard kwastje. Ook Cactussen, die men door haar stekels niet met een spons kan schoonmaken, worden het best met een zachten kwast gereinigd. Wil men de planten goed zuiver houden, dan moeten ook de gele, verwelkte en zieke bladeren verwijderd worden, alsmede de doode twijgen en takjes. Dergelijke afgestorven of zieke plantendeelen, even als de uitgebloeide bloemen moet men op tijd verwijde ren, waartoe men zich van een scherp mesje bedient Veel te weinig wordt gelet op het tijdig wegsnijden der verwelkte bloemen of oude bloemstelen. Is men niet voornemens zaden der planten te ver zamelen, dan moeten de uitgebloeide bloemen zoo spoe dig mogelijk verwijderd worden, daar zij anders onnoo- dig voedingsstoffen aan de plant onttrekken. HET VERWARMEN DER VERTREKKEN. Een kweeker bewaart zijn planten in vier, door de temperatuur van elkander onderschelden kassen, na melijk in warme, gematigde en koude kassen, benevens ln een oranjerie. De gemiddelde wintertemperaturen bedragen voor de warme kas van 6065 gr. Fahr, voor de gematigde kas van 50—55 gr. Fahr., voor de koude kas van 4055 gr. Fahr. en voor de oranjerie 3540 gr. Fahr. De warme kas van een kweeker komt overeen met de woonkamer van een liefhebber, de gematigde kas met een slaapkamer, waarin slechts weinig gestookt wordt, de koude kas met een vertrek, waarin slechts bij strengere vorst gestookt wordt en de oranjerie met een vorstvrijen kelder. (Wordt voortgezet). Speciale bruine gewastlederen voor sport-doeleinden. Elegant. Gegarandeerd waterdicht. Een zéér speciaal artikel. Allee n-v e r k o op Langestraat 80 Alkmaar. Plantsoen - Schagen, houdt alle dagen behalve Zaterdags, Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. De van ouds bekende (338e Jaargang.) Vermeldt ook de door de afslui ting der Zuiderzee gewijzigde, nauwkeurig opgenomen Waterge tijden. Weder verkrijgbaar in den SCHAGEN. Voor hen. die met dit nieuwe Waschpatent kennis maken willen, geven wij GRATIS, zonder eenige verplichting, DEMONSTRATIE aan huis. Beleefd aanbevelend, IJZERHANDEL Laan, Schagen worden het meest gevraagd. Beleefd aanbevelend, Telefoon 18. van f40- voor f 20.- van f35- voor (17.50 n (30.. 19 f 15.- n (32.. 91 (16.00 n 125.- 1 f 12.50 n (30.- 91 (15.00 ii f20.. II f 10.00 (28.. 91 (14.00 ii f 15- IV f 7.50 ii (20.- 99 f 10.00 ii f 10.- II f 5.00 n f 15.- 99 7.50 n f 10.- 99 f 5.00 5.. 99 f 2.50 M. S. GODSCHALK

Schager Courant | 1932 | | pagina 7