Alumni Kltiws- Mislukte roofoverval. Voor Oudejaarsavond Banketbakkerij Fa. K. ROL Uitgevers: N.V. vii, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Donderdag 29 December 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9201 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Op het kantoor der Rotterdamsche Bank» vereeniging te Dinxperlo. DINXPERLO, 28 December. Hedenavond te ze ven uur is het rustige grensplaatsje Dinxperlo in opschudding gebracht door een roofoverval op het bijkantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar. Op het genoemde tijdstip vervoegden zich vier mannen, waarschijnlijk Duit3chers, aan de woning van den correspondent der Rotterdamsche Bankver eeniging, den heer Th. E Boland, in welk perceel te vens het bijkantoor der Bank is gevestigd De heer Boland, die de menschen uit het. dorp en uit de om geving altijd zooveel mogelijk behulpzaam is, deed zelf de voordeur open. De mannen gaven hem te kennen een aantal Marken te willen wisselen. De beer Boland verzocht hen toen hem naar het kantoor te willen volgen. Op een onverwacht moment wier pen de mannen zich op den heer Boland en brach ten hem met een revolver enko'e hevige slagen op het hoofd toe, waarop de aangevallene bewusteloos ineenzakte. De heer Boland had echter nog om hulp kunnen roepen, en toen enkele huisgenooten hierop kwamen toeloopen. namen de mannen ijlings de vlucht. Zij werden onmiddellijk achterna gezet door een aantal omwonenden, die door het inmiddels ge maakt alarm werden gewaarschuwd Aan de achter volging werd ook door de politie uit Dinxperloo deel genomen. De vier onverlaten waren echter spoedig over de Duitsche grens, welke op ongeveer 150 M. afstand van het dorp ligt. verdwenen. De Duitsche grenspolitie en enkele Duitsche douanebeambten zijn daarna op onderzoek uitgegaan. In den loop van den avond hebben zij op aanwijzingen, welke zij van de achtervolgers ontvingen, twee mannen aangehouden, die waarschijnlijk tot de vier indringers hehooren. Zij rjn ingesloten in het bureau van de Duitsche grens politie, waar zij aan een verhoor zijn onderworpen Bij dit verhoor waren aanwezig, do burgemeester van Dinxperlo. Mr. H. J. Verbeek, de veldwachters uit Dinxperlo en de personen, die aan de achtervolging hebben deelgenomen. Voor zoover men, kort na den overval heeft kun nen nagaan, hebben de overvallers geen gelegenheid gehad eenig geld te ontvreemden. De heer Boland kwam spoedig weer bij kennis. Hij had enkele vleeschwonden in het gelaat en is ver bonden door dokter Van Ringelestijn. Na van den eer sten schrik bekomen te zijn, heeft ook de heer Bo land zich naar het bureau der grenspolitie begeven. De daders gearresteerd. Nader vernemen wij, dat de Duitsche politie, daar in bijgestaan door de politie uit Dinxperlo, er in is geslaagd alle vier daders te arresteeren. Zij zijn over gebracht naar het grenskantoor te Bocholt: Zij zijn herkend. Het is komen vast te staan, dat geen geld uit het bankfiliaal is gestolen. Twee van de vier aangehoudenen herkend. Nog nader wordt gemeld: Van de vier verdachten, die te Bocholt ln arrest zijn gesteld, heeft de heer Boland twee pertinent herkend. Het zijn twee als heer gekleede personen van Duitsche nationaliteit, afkomstig uit Mulheim. De 2 anderen, ar beiders, zijn niet herkend en schijnen vrij uit te gaan. Wat de verwondingen van den heer Boland betreft, hij heeft een diepe vleeschwcmde aan den slaap beko men, die tot op het been is opengelegd. De verwonding is echter niet van ernstigen aard. Het verloop van den overval was als volgt. Toen de vier mannen den heer Boland hun verlangen om Marken te wisselen kenbaar maakten, zeide deze hun, dat het nu reeds te laat was, doch dat hij, wanneer zij het Markenbedrag bij hem achter wilden laten hun het Nederlandsche geld wel wilde toezenden. Hierop grepen zij hem bij den keel en sloeg toe. Reeds hadden zij zich van de sleutels van de brandkast meester ge maakt, toen de dochter van den heer Boland op het rumoer kwam toeloopen. De onverlaten grepen haar bij den arm, doch zij slaagde er in zich los te rukken en alarm te maken, waarop de roovers op de vlucht sloe gen. Aanbesteding Zuiderzeewerken. 's-GRAVENHAGE. 28 Dec. Vanwege den directeur- leneraal der Zuiderzeewerken is aanbesteed: 1. het on derhouden gedurende het jaar 1933 van het Dieselgemaal «Leemans" nabij Den Oever (Wieringen) met de daar bij gelegen schutsluis, dienstwoning enz. Laagste in- Bohrijfster in massa was de N.V. P. Daalders Aanneming Bedrijven te Alkmaar voor f 2776 2. het onderhoud van rijkswerken in het Z. en O. van de Wieringermeer; het laagst werd in massa ingeschreven door de N.V. P. Daalders Aanneming Bedrijf te Alkmaar voor f 31.209; het onderhoud van de westelijke randwerken in de Wieringermeer. Laagste inschrijver de heer C. de Wit zn te Kolhorn voor f 28.671; 4. het onderhoud geduren de 1933 van: I. den Wieringermeerdljk met toebehooren «n n den IJselmeerdijk van den proefpolder nabij An- Uk met toebehooren. Laagste inschrijfster in massa niervoor was de N.V. P. Daalders Aanneming Bedrijf te •alkmaar voor f 18.348. Ernstig spoorweg-ongeluk in Spanje. Trein bij Codova ontspoord. Vijf doo- den, zes gewonden. V.D. vernoemt uit Madrid: Nadat in de laatste dagen de sneltrein Madrid— Barcelona reeds tweemaal is ontspoord, zonder dat dit met ernstige gevolgen ging gepaard, en bij San Sebastian een locomotief ten gevolge van een ver keerden wisselstand uit de rails liep, heeft gister avond een spoorwegongeluk plaats gehad nabij Cor- dova, waarbij de gevolgen ernstiger zijn geweest In een tunnel ontspoorden 32 wagens van een goede rentrein. Do wagons werden in elkaar gedrukt, met het gevolg, dat vijf personen om het leven kwamen en zes personen werden gewond. Het „goudschip" te New-York aangekemen. Engeland betaalt zijn oorlogsschulden aan Amerika. Blijkens een Reuter-bericht uit New York is het Britsche s. s. „Majestic" aldaar aangekomen met 15 millioen dollar in goud, zijnde de betaling van de Brit sche vervaltermijn. Hetzelfde schip vervoerde ook 2% millioen dollar in Fransch goud, welk bedrag naar men zegt een particuliere transactie zou vertegen woordigen. Chineesch schip gezonken. Vijf en dertig slachtoffers. V.D. verneemt uit Sjanghai: Het Chineesche stoomschip „Sinfoetai", dat 2000 ton meet, is op weg naar Ningpo ten gevolge van een lek gezonken. Vijf en dertig leden der beman ning, waaronder de kapitein en de officieren, kwa men in de golven om. De overige 17 opvarenden wer den gered. Ontzagwekkend schouwspel Een geheel e bergtop ln Colorado losgeraakt en „aan den wandel" gegaan. Bij Durango in Colorado Is Maandag een geheele berg top losgeraakt en in beweging gekomen. Alsof hij door de onzichtbare hand van een reus wordt voortgeduwd, schuift hij met donderend lawaai langs de helling van het Animas-dal naar beneden. Men verwacht, dat het gevaarte, dat reeds sterk begint te hellen, weldra omver zal duikelen, en in afwachting van dit geweldige schouwspl hebben zich honderden toeristen en omwo nenden op eerbiedigen afstand opgesteld, ten einde zulk een zeldzaam natuurverschijnsel gade te slaan. Velen hebben zelfs tenten meegebracht om te kampeeren. De schuivende bergtop is het meest ontzagwekkende, wat men zich kan herinneren ooit in het Rotsgebergte te hebben waargenomen. Indien de bergtop niet zou omverstoTten maar nog verder doorschuiven, zou de hoofdlijn van de Denver and Rio Grande Railway in gevaar komen. Griepepidemie te Birmingham. Veelal gevolgd door longontsteking. Uit Birmingham in Engeland meldt Reuter dat tot dusver aldaar bijna 600 trambeambten, 100 politieagen ten en meer dan 300 postbeambten aan griep ziek lig gen. Er doen zich tal van gevallen van longontsteking voor. de vorige week 150, deze week reeds 100. Het aantal sterfgevallen bedroeg de vorige week 30. RECLAME DOOR TURKSCHE SCHOONHEIDS KONINGIN. Mejuffrouw Kerriwau Halis. de Turksche 19-jarige schoonheid, die te Parijs tot Miss Universe is gekozen gaat een tocht per vliegmachine ondernemen om over de geheele wereld reclame te maken voor haar vader land. Zij zal ook Nederlandsoh-Indië bezoeken. Moestafa Kemal is bijzonder ingenomen met dat plan en heeft bevolen dat haar alle faciliteiten verleend moeten wor den. js het aangewezen adres voor: Appelbollen, Appelflappen, Sneeuwballen, Saucijzenbroodjes, Croquettes, Pasteitjes, Gebakjes, Koekjes, enz. enz. HOOGZIJDE Tel. 70 SCHAGEN. Een ton tekort. De gemeente Ambt-Hardenberg noodlij dend. Een Rijksbijdrage gevraagd. De gemeente Ambt Hardenberg, welke na de totstand koming der nieuwe financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten weer ln staat was met eigen middelen rond te komen, is thans weer genoodzaakt hulp van het Rijk te vragen wegens de kosten, veroor zaakt door bestrijding van de groote werkloosheid en het terugloopen van de inkomens bij de landbouwers. De raad heeft de begrooting voor 1933 vastgesteld en kwam f 100.000 tekort voor den dienst 1933. Daarbij is inbegrepen een bedrag, wat noodig geacht wordt voor de verbetering van verschillende wegen, hoofdzakelijk zandwegen, waaraan groote behoefte bestaat en waarin veel arbeidsloon zit. Gedetailleerde plannen daaromtrent bestaan nog niet, maar zullen spoedig worden aangebo den. B. en W. kregen opdracht een rijksbijdrage van een ton te vragen. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer, zegt minister Ruys de Beeren- brouck, dat in de toekomst de gemeenten Stad-Harden- berg en Ambt-Hardenberg zullen kunnen worden sa mengevoegd. Thans is de tijd daarvoor nog niet geko men. DE VERMISTE AUSTRALISCHE VLIEGERS TERECHT. Noodlanding in een volkomen woesterny. Uit Melbourne, 28 December (V.D.), De beide sinds enkele dagen vermiste Australische vliegers die spoorloos waren verdwenen bij het zoeken naar een goudmijn, in het gebied van de Livesey-bergketen zijn te Cook aangekomen. Zij hebben in een volkomen woeste nij een noodlanding moeten maken, waarbij het toestel over den kop is geslagen en beschadigd. Het is hun na enkele dagen pas gelukt het toestel te repareeren met behulp van boomtakken, waarna zij naar Cook konden vliegen, Eindelijk overeenstemming in de Engelsche katoen-industrie. Na vier jaar onderhandelen. Meer ge touwen per wever. Reuter meldt uit Manchester dat er tusschen de werk gevers en de werknemers in de katoenindustrie in Lan- cashire een nieuwe overeenkomst is gesloten, welke in een groote aantal weefgetouwen voor eiken wever voor ziet, Het nieuwe stelsel treedt de volgende week in werking. De onderhandelingen, welke het sluiten dezer overeenkomst beoogden, waren reeds vier jaren aan den gang. PRETTIGE STAD. Dubbel bestolen. Een bewoner van Marseille is het slachtoffer gewor den van een wel zeer brutalen diefstal. Hij bracht den avond bij vrienden door en liet zijn auto zoolang voor de deur staan. Toen hij naar buiten kwam, was de auto verdwenen. Hij deed aangifte bij de politie en ging nood gedwongen te voet huiswaarts. Nauwelijks had hij een eindje geloopen of er hield een auto, z ij n auto, naast hem stil. Juist wilde hü zichzelf gelukwensohen dat de verdwijning van zijn wagen dus blijkbaar slechts aan een grapje te wijten was, toen er drie mannen uitstapten die hem van alles beroofden wat hij in zijn zakken had. NIEUWE OPGRAVINGEN IN POMPEL Een oudere stad ontdekt. Prof. Mainzi heeft onder Pompei de puinhoopen ontdekt van een oude stad. die verwoest moet zijn door een aardbeving. Het Romeinsche Pompei was opgetrokken op de puinhoopen dezer stad. Die oude stad moet grooter, belangrijker, en wat zijn gebouwen betreft, rijker zijn geweest dan de latere, gelijk men concludeert uit de ruines van een tempel, een basy- liek en een markt, die men reeds heeft blootgelegd. Onrust in Bulgarijë. Tengevolge van het aftreden der regeeriag. De Bulgaarsche premier Moesjanof heeft gister het ontslag van zijn kabinet bij den koning ingediend. De koning heeft de ontslagaanvrage aanvaard en bet aftredende kabinet verzocht zich met de afwikke ling der loopende zaken te willen belasten. Nog in den loop van den morgen heeft de koning den voorzitter der Sobranje, Malinof, bij zich ontbo den, om met dezen de kwestie der kabinetsformatie te bespreken. Bloedige politieke botsing. Acht slacht offers. Voor het koninklijk paleis te Sofia, dat midden in de stad is gelegen, zijn gisteren twee troepen Mace- doniërs, Michailowisten en Protogeristen, slaags ge raakt. Een gendarme werd daarbij gedood, zes Ma- cedoniërs, tot beide partijen behoorende, werden ern stig gewond, o.w. de hoofdredacteur van het Mace donische orgaan „Makedonia", Eftimov. Nader wordt gemeld, dat de botsing het gevolg was van een aanslag op genoemden hoofdredacteur. Toen deze het plein voor het paleis overstak, terwijl de ko ning met den voorzitter der kamer confereerde over den politieleen toestand tengevolge van het aftre den der regeering, openden twee als jagers gekleede mannen uit pistolen en jachtgeweren een snelvuur op Eftimov, die ernstig werd gewond. De „lijfwacht" van Eftimov beantwoordde het vuur, waarbij ook vier voorbijgangers zwaar gekwetst werden. Een der daders vluchtte in bet stadspark, voort durend op zijn achtervolgers vurende. Hij kon ten Motte worden gevat. De ander rende de boulevard op en schoot in het wilde weg. Een officier greep «len vluchteling, die een revolver en twee handgra naten verloor, maar zich weer losrukte, tot een poli tieagent hem met twee schoten neerlegde, zoodat hij, ernstig gewond, kon worden gearresteerd. Bij de schietpartij op het plein had een politiebe ambte nog een schot in het hoofd gekregen, waar door hij op slag overleed. Een ambtenaar van het ministerie van oorlog, die voor het venster keek naar wat er gebeurde, werd door een verdwaalden kogel gewond, zoodat in to taal twee personen werden gedood en zes ernstig gewond. De aanvallers waren Protogeristen. De onregelmatigheden te Ede. Het onderzoek der justitie. Hoofdboek houder van het gasbedrijf weer op vrije voe ten. Dinsdag heeft het parket uit Arnhem aan de gasfa briek te Ede een uitgebreid onderzoek ingesteld. Dins dagavond is de hoofdboekhouder op vrije voeten gesteld De tweede boekhouder G., is voorloopig door B. en W. geschorst. Verscheidene afnemers hadden in jaren geen rekening ontvangen. Een tekort van 61.000 golden. Het is gebleken, dat er reeds in 1918 een achterstand was in de boekhouding van den tweeden boekhouder. Om dezen te redden zou de hoofdboekhouder toen eenl- ge onjuiste boekingen gedaan hebben. In den loop der jaren kwam er steeds meer achterstand en wijl de hoofdboekhouder eenmaal den eersten stap op het ver keerde pad had gedaan, durfde hij niet terug. Er zijn bijv. afnemers van materialen, die nimmer afrekening ontvingen. Er is veel achterstand in gasrekeningen; on betaald gebleven kwitanties werden niet meer geind. Maar door de strubbelingen in zake de leiding van de fabriek eerst ontslag van den directeur en later weer diens aanstelling tot adviseur en ook doordat nimmer een accountantsonderzoek geschiedde, hebben de onre gelmatigheden, waarbij de hoofdboekhouder, eenmaal in den maalstroom, niet meer terug kon, voortgeduurd. Het niet achterhaalde bedrag is gestegen tot f 73.000. Waar, naar de justitie bleek, de hoofdboekhouder nimmer eenig geldelijk voordeel genoten heeft en dus zijn daad aanvankelijk niet anders geweest is dan een poging om den tweeden boekhouder te redden, is hij weer op vrije voeten gesteld. B. en W. hebben nu, naar aanleiding van het onder zoek, den tweeden boekhouder geschorst. Dat de tekorten thans zijn ontdekt is te danken aan artikel 265 van de nieuwe Gemeentewet, dat voorschrijft dat finantieele verantwoording der gemeentebedrijven ieder jaar aan een accountantsonderzoek moet worden onderworpen. De gemeente koestert de hoop, nog een belangrijk be drag aan aohterstallige vorderingen te kunnen innen. Deze navorderingen zullen echter bij lange na niet het tekort kunnen opheffen, eensdeels doordat de beschei den voor het grootste gedeelte vernietigd zijn, ander deels, doordat vele debiteuren (gasverbruikers) tijdens „de groote uittocht" uit de gemeente vertrokken zijn, wat het achterhalen der vorderingen vrijwel onmogelijk maakt. NIEUWE LIBERALE GROEP IN ENGELAND. Plannen van Lloyd George De liberale „Star" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk Lloyd George de vorming zou overwe gen eener nieuwe liberale groep, welke de parlementsle den, die ontevreden zijn met de politieK der liberaal-na- tionalen en eenige links-conservatieven, zooals Winston Churchill, zou vereenigen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1