NIEUWJAARSGROETEN a 50 cent. De Jacht op het onbereikbare. Uit onze Omgeving. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Het conflict aan de Vaalser Textielfabriek. het geheele personeel, bestaan de uit 52 man, ontslagen. Uit Vaals. Daar de onderhandelingen tusschen directie van de Vaalser Textielfabriek en de organisa ties der arbeiders niet het gewenschte resultaat heb ben opgeleverd heeft de Rijksbemiddelaar getracht het conflict op te lossen. De gehouden besprekingen bleven eveneens zonder resultaat, daar én directie èn organi saties hun standpunten handhaafden. Thans heeft de directie het geheele personeel, be staande uit 52 man, ontslagen met ingang van 29 Dec. De loopende orders zullen met vrijwillige -Tdskrach ten worden afgedaan. Haar dochter vermoord. Tien Jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen vrouw Stijnen, die gister voor het Bossche Gerechtshof in hooger beroep terecht stond, als ver dacht van doodslag op haar 15-jarige dochter, te Kerkrade gepleegd, werd een gevangenisstraf ge- eischt van tien jaar. Men zal zich wellicht herinneren, dat de jarige vrouw S. op 20 Juni jl. haar 15-jarig kind uit haar eerste huwelijk geboren, door wurging van het leven heeft beroofd. De vrouw ontkende snikkend haar kind geworgd te hebben. Zij zou het kind wel aan de haren getrok ken hebben, omdat het lang was weggebleven. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de vrouw zich vaak aan drank te buiten ging. Het kind stond zeer goed bekend. aan Begunstigers, Familievrienden, worden wederom In de Schager Courant van Oudejaarsdag geplaatst Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau ot aan H.H. Kantoorhouders en Boek handelaars. De Uitgevers. ONTPLOFFING IN STOKERIJ. Meesterknecht onder het puin bedolven. Uit Maagdenburg. Te Mahlwinkel la In een stoke rij een ketel uiteen gesprongen. De ontploffing was zoo hevig dat het gebouwtje geheel vernield werd. De mees terknecht werd onder het puin bedolven en ernstig ge wond, terwijl een knecht er met lichter kwetsuren af kwam. Ook in de omgeving werd eenige materieele schade aangericht. ZUIVERING VAN HET LEGER IN CHILI. Reuter seint uit Santiago: Teneinde het leger te zuiveren van ongewenschte elementen heeft president Alessandri een groot aan tal generaals en hooge officieren op non-activiteit gesteld. Ook de geheime dienst zal worden gereorganiseerd en voortaan ressorteeren onder den minister van binnenlandsche zaken. HET PERPETUUM MOBILE. De vurigste wensch van alle uitvinders was één maal het perpetuum mobile te kunnen constx-ueo- ren. Weliswaar heeft de wetenschap duizend keer aangetoond, dat een machine, die zonder toevoer van energie, eeuwig doorwerkt, tot het rijk der her senschimmen behoort, maar tweeduizend, neen, tien duizend keer heeft men opnieuw geprobeerd een der gelijk wonderding te vervaardigen. Sommigen heeft het probleem krankzinnig gemaakt, anderen hebben er hun geld, hun vrienden, kortom alles aan opge offerd. Hero van Alexandrië trachtte reeds een perpe tuum mobile samen te stellen. Het is onmogelijk om alle uitvinders der 17de en 18de eeuw op te noemen, die er vast van overtuigd waren, het probleem te hebben opgelost. Nog in het jaar 1887 werd er een perpetuum mobile te Berlijn gepatenteerd en eerst in 1890 is men er toe overgegaan om geen paten ten meer te verleenen voor dingen, die in strijd met de natuurwetten zijn. Het beste perpetuum mobile is de dom heid der menschen. De meeste ongelukkigen, die-schipbreuk leden bij de jacht op het onbereikbare, kunnen door ons, mo derne menschen, slechts als tragische figuren wor den gezien. De tegenwoordige techniek lacht om een perpetuum mobile. „De machine als zoodanig is eeuwig", verklaart ze, „en vergeleken bij de staaltjes, die ik vertoon, is een perpetuum mobile maar een armzalig bedenksel. Behalve tragische figuren zijn er echter ook be driegers onder de zoekers naar de eeuwigwerkende machine. Het zijn weer de 17de en 18de eeuw, die 't rijkst zijn aan dergelijke figuren en die velen avonturiers gelegenheid gaven om geld te maken en een perpetuum mobile uit te vinden. Het perpetuum was in dit geval de domheid der menschen; aan den goudstroom, die in de handen der gelukszoekers vloeide, kwam geen einde. In zooverre slaagden zij beter dan alle serieuze uitvinders, die eveneens be oogden, een perpetuum uit te vinden Altijd waren er vorsten te vinden, die begeerig waren naar geld en die gaarne menschen aan hun hof toelieten, welke voorgaven een onuitputtelijke bron van energie te kunnen scheppen. Zij werden op alle mogelijke wij zen met comfort omringd en mochten in de meest strenge eenzaamheid hun onderzoekingen verrich ten. Niet steeds werd het. bedrog opzettelijk gepleegd en ook waren er lieden, die. begonnen als bedrieger, na verloop van tijd door de idéé werden gegrepen en van dat oogenblik af in hun uitvinding geloofden. Men zou haast zeggen, dat zij zóó logen, dat zij zelf van de waarheid overtuigd raakten. Zelfs Loenardo da Vinei, misschien het meest uni- verseele genie, dat de wereld ooit gekend heeft, meende het perpetuum mobile op eenvoudige wijze te kunnen vervaardigen, hetgeen geïllustreerd wordt door de oude teekeningen, die we hierbij reproducee- ren en waarop hij de werking van zulk een door hem zelf gebouwde machine gadeslaat. Een van de eigenaardige perpetuum constructies is Perpetuum mobile van het aandrijven van een molen. Ontwerp van Jacopo de Strada, in 158Q Leonardo da Vinei, met een door hem zelf uitge vonden Perpetuum Mobile". die van den natuurkundigen Jacopo de Strada (16C7). Het was een soort molen, die verdeeld was in twee boven elkaar liggende ruimten. In het bovenste deel bevond zich de trechter, waar het meel inging. De molensteen stond in verbinding met een soort primi tieve turbine. Een geweldige hevel moest het water uit een put naar boven zuigen en het naar de turbine transporteeren, die daardoor in beweging kwam. Het water moest dan aan den achterkant weer in den put vloeien. Door dezen kringloop van het water zou de molen eeuwig blijven draaien, als de hevel een keer in werking was gesteld. Verbluffend eenvoudig! Toch zal het experiment wel niet zeer vlot van stapel zijn geloopen, daar een dergelijke kringloop onmogelijk is: het heveleinde, dat de turbine voedt, moet im mers lager staan dan het einde, dat zich in den wa terput bevindt. De bekendste perpetuum-bouwer is de in 16S0 te Oberlaunitz geboren Ernst Beszier. De vaklittera tuur kent hem slechts onder den naam Doktor Orffy- reus. Vanaf het jaar 1712 stelde Beszier op alle jaar markten en Messen zijn wonderapparaat op. August II van Polen, keurvorst van Saksen, interesseerde zich om begrijpelijke redenen voor alles, wat veel opleverde en weinig kostte, dus stelde hij ook belang in Beszier en zijn toestellen. Hij liet Dr. Orffureus naar Merseburg komen en ten overstaan van een commissie, door den koning samengesteld, waarin o.a. de beroemde mathematicus Wolff en de nog be- faamder physicus Leibenfrost zitting hadden, gaf het vermeende genie een demonstiatie. De geheele commissie was vol lof over Beszier; hij werd de grootste man van zijn tijd genoemd, verheerlijkt en met rijke giften overladen. De machine, die zes el in doorsnede mat, kon met twee vingers in bewe ging worden gebracht en was in staat een gewicht van zeventig pond 8 el boven den grond te heffen. De landgraaf van Kassei wilde Beszier aan het hof houden, benoemde hem tot industrieelen handels- raad en schonk hem het slot Weiszenstein. Beszier bouwde zijn machine, vertoonde in het bij zijn van den graaf het kunstje met de twee vingers en vervolgens werd het perpetuum mobile van de buitenwereld afgesloten. De deuren, die toegang ga ven tot de ruimte, waar zich het wonderwerk bevond, werden gegrendeld en eenige grenadiers hielden dag en nacht de wacht. Zes weken later werd de deur geopend: het perpetuup liep nog Als een schatrijk man verliet. Beszier den landgraaf. De meest hooggeleerde porfessoren trachtten zijn vriendschap te winnen, het regende lofuitingen en dotaties, zelfs Leibnitz intereseerde zich voor hem. En toch was Bcszler niets anders dan een geniale schelm. Op listige wijze wist hij in de ruimte, waar hij zijn perpetuum monteerde, een 'helper binnen te smokeklen, en terwijl de patroon met veel bravour twee vingers gebruikte om het mechaniek in werking te stellen, werkte de knecht op volle kracht en speelde aldus voor perpetuum mobile. Een andere zwendelaar heeft nog eens in het jaar 1868 en heele rij beroemde professoren beetgenomen. Hij verklaarde, dat niemand in staat zou zijn een groot rad, dat één keer door hem in beweging was gebracht, in zijn beweging te stuiten. Vele professo ren verspilden er een hoeveelheid energie aan. De snelheid werd wel iets minder, maar zoodra de hee- ren de spaken van het rad loslieten, draaide het weer even vlug, als tevoren. Pas later ontdekte men, dat de spierkracht, die men noodig had gehad om het wiel een beetje langzamer te doen wentelen, in wer kelijkheid was gebruikt om het uurwerk op te win den, dat het rad aan den gang hield. Tegenwoordig zijn het alleen nog grillige zonder lingen, die zich nog met de constructie van het per petuum mobile bezighouden. Vele lezers zullen zich waarschijnlijk den zoeker uit Anker Larsens „De Steen der Wijzen" herinneren, clen man, die er steeds maar niet in slaagde, het eene ontbrekende rad aan te brengen, dat het experiment zou doen slagen. Eén ding is volgens den mensch van dezen tijd ze kers: „De machine als zoodanig is eeuwig'. Al wordt dan de drijfkracht van buiten af verkregen, er verloopt geen minuut op aard", waarin niet de een of andere machine haar arbeid verricht. Beschouwt men het zoo. dan is het perpetuum mobile toch wer kelijkheid geworden Auto rij'dt op een afdeeling soldaten in. II Gewonden. Praag, 28 Dec. (v.D.). Hedenmiddag is een auto, waarvan de chauffeur de macht over zijn stuur ver loor, in vollen vaart op een op den weg marcheerende afdeeling Tsjecho-Slowaaksche vliegers van het eerste regiment Ingereden. 11 Soldaten werden gewond, waar van 6 zoo zwaar, dat zij onmiddellijk naar het hospitaal moesten worden gebracht. Twee gewonden verkeeren ln levensgevaar. De chauffeur ls gearresteerd. AUTO IN DUITSCHLAND DOOR TREIN GEGREPEN. Twee dooden. Uit Karlsruhe. Tusschen de stations Ettlingen en Bruchhausen (ongeveer 10 K.M. van Karlsruhe) ls Woensdagavond een auto door een personentrein gegre pen, ongeveer 100 M. meegesleurd en volkomen vernield. De inzittenden, een veehandelaar en diens zoon, wer den op slag gedood, terwijl de vrouw van den veehan delaar levensgevaarlijk werd gewond. Het ongeluk ls het gevolg van nalatigheid van den overwegwachter. incident in schouwburg te berlijn. Barometerstand op Donderdagmorgen Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: C. 1 gr. vorst, F. 31 gr. 8 u.: 768 m.M. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztjde E 103, Schagan. Gedipl. Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. ANNA PAOLOWNA Uit Berlijn. In het Deutsche Theater is het Woensdagavond bij de opvoering van „Gott, Kaiser und Bauer" van J. Hay tot een incident gekomen. Een aantal toeschouwers gaf tegen 9 uur uiting aan mis noegen over het stuk door luid fluiten. Op verzoek der directie werden toen door de politie 10 personen uit de zaal verwijderd, waarna de voorstelling voortgang kon vinden. DOODELIJH ONGEVAl- Nagel jongen uit den toren gevallen. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug te Baren- dregt heeft gistermiddag omstreeks half vier een doo- delijk ongeval plaats gehad. De twintigjarige nageljon gen A. Winkelhof uit Rotterdam was, zooals gewoonlijk, boven op een der heftorens aan het werk. Door tot nu toe onbekende oorzaak verloor de nageljongen zijn even wicht en viel langs den toren naar beneden. Hij kwam in het water terecht. Men stelde direct reddingspogingen in het werk, doch hij kwam niet meer boven. Tot nu toe is men er niet ln geslaagd het lijk te vinden. ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking: Ingekomen: MeJ. M. Klein van Wierlngen; Mej. L. Visser van Midwoud; MeJ. E. Bakker van Avenhorn. Vertrokken: J. S. M. Kerkhof naar Baarn; A. Zwet sloot naar Schagen; P. D. Willig naar Schagen; Mej. A. Blaauboer naar Schagen. Burgerlijke Stand: Geboren: Boukje, dochter van L. Wisse en A. Wier»- ma; Cornelis Franciscus, zoon van P. J. Conijn en M, L. Fontalne. Ondertrouwd: P. Zeeman en A. Koning. Overleden: P. Bood, oud 78 jaar; Wed. H. J. David#- Pekelder, oud 73 jaar. Politie: Gevonden: een gymn.-rok; handbeschermer, rijwlelplaatjel n etui. SINT MAARTEN VALKKOOG. Tweede Kerstdag werd alhier ln ons kerkje Kerst feest gehouden, bij welke gelegenheid de onontbeerlijke kerstboom zijn gezellig zacht kaarslicht verspreidde, het welk zulk een mooi en machtig effect verkrijgt door het glaswerk en zllververslerlng, waarmede deze boom getooid ls. Juist deze boom met haar schittering, doet de aanwezigen ln een zoete kerststemming verkeeren, daar alles er dan zoo geheel anders uitziet als bij den gewonen kerkdienst. Om en naast den boom zag mea een kinderschaar verzameld, dewelke met glanzende en begeerige oogjes hun blik naar den boom en naar een nabijzijnde tafel wendden, alwaar voor elk een klein cadautje was weggelegd, dus vol verwachting klopte oat hart. Voordat aan dit verlangen voldaan kon worden, TooMt eerst een kleine geestelijke laving worden verwerk en wel ln den vorm van een kerstvertelling door Ds. T\a- holt. Vooraf ging echter een versnapering aan de jeugd, waarna de vertelling volgde, waar met alle aandacht naar geluisterd werd. De heer Speets. hoofd der school had een drietal 3- stemmige kerstliederen met de kinderen Ingestudeerd, welke goed werden gezongen en heel lief klonken. Melden wij nog dat Mej. BijpostJongbloed als soliste een lied passende bij de kerstvertelling zong, hetwelk best voldeed, dan stappen wij van dit thema af en zeg gen van hieruit dank aan allen, voor de aan de kinderen geschonken gave, en het genotvolle avondje aan de ouderen geboden. Of 517. Spoedig had hij een ontmoeting Aan den kant van een rivier Zag hij een Batakker wulven, Die hem wenkte: Kom maar hier. Wlm bedacht zich toen niet lang meer. Stapte bij den zwarte in, En dacht: Waar lk nu heen ga? Het is mij best, ik heb het naar mijn zin. 518. En de belde metgezellen Kwamen aan een klein gehucht. Eindelijk weer bewoonde wereld, Sprak de piloot met een zuoht. Wat een gekke huizen staan hier. Zei Pim, heelemaal van riet, Nou, zei de piloot, in Holland Zie je zulke huizen niet.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2