Het Alibi Uit onze omgeving. dea Cen.) rd. skere ?eval men- band oerd. te n de niet het zen* M.) OOQ- M.) M. M.) lek; 2.00 5.00 Bre- 15 7.30 ?ra- .0.- k. M.) oon M.) 1.20 M.) M.) U50- ro nd, dat ,Sir 'er- te ld» Wf dat sns ir*. «ft d." het ge nt iax Die er- an. ck ld- nd de st; og ROME (441 M.) 6.35 Gramoroonmuziek; 8.05 Symphonieconcert. BEBOMUNSTEB (460 M.) 7.00 Operette van Kalman; 9.35 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Dansmuziek; 7.35 Symphonieconcert; 10.20 Dans muziek. WARSCHAU (1411 31.) 7.20 Saxofoonsoli; 7.55 Concert; 9.00 Concert. ZATERDAG 31 DECEMBER. HILVERSUM (296 M.) VARA: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Morgen wijding; VARA: 10.15 Uitzending voor de arbeiders ln de continubedrijven; 12.00 Klein-orkest o.l.v. Paul Duchant; 2.00 Verzorging zender; 2.15 Gramofoonmu ziek; 2.50 Lezing; 3.10 Mandoline-ensemble o.l.v. Joh. B. Kok; 3.50 Beoefening huismuziek; 4.30 Lezing: „De arbeiderssportbond en de sport"; 4.50 De Notenkra kers o.l.v. Daaf Wins; 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong; 6.00 Zenderwisseling; 6.01 De Notenkra kers; V.P.R.O.: 7.00 Kerkdienst uit den N.P.B. te Baarn VARA: 9.00 Oudejaarsavondprogramma, m.r.-.v. Ernst Busch, proletarische liederen, met begeleiding van de Flierefluiters; Ds. Horeus de Haas, spreker; VARA- tooneel o.l.v. Willem van Cappellen, de Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot, refrelnzang Alb. de Booij en Esther Philipse; VAR-Kleln-orkest o.l.v. Paul Duchant; Lou Bandy, humorist, Joh. Jong, orgel, Leo Fuld, zang; G. J. Zwertbroek, spreker; VARA-Orkest o.l.v. Hans Elsler. Om 12.00 uur klokgelui van den Westertoren, locomotieffluiten van het Centraal-Statlon en scheeps- sirenen uit de haven van Amsterdam. 1.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00' Politieberichten; 12.15 De Balalaika-kapel o.l.v. Iwan Schustow; 1.45 Verzoi- ging zender; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Gramofoonmuziek; 4.30 K.R.O.- Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 5.30 Esperanto- cursus door P. Hellker; 5.45 Vervolg concert; 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.45 Vervolg concert; 7.10 Lezing; 7.30 Politieberichten; 7.45 Sportpraatje; 8.00 Oudejaarsavondprogramma, m. m. v. de KRO-boys, Tholen en Van Lier, The Twinkling Five, pl.m. 9.16 Vaz Dias; 9.30 Oudejaarsvertelling; pl.m. 11.00 Thomasvaer en Pieternel zeggen de Nieuwjaars- wensch; 12.00 Rede door Pastoor L. H. Perquin. A.V.R.O. (1875 M.) 12.80 AVRO's Nleuwjaarswensch door W. Vogt; Opsomming van de namen der schepen die de AVRO verzochten, nleuwjaarswenschen door te geven; daarna Knal-gramo-programma. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Idem; 6.35 Gramofoonmuziek; 9.35 Sym phon i e-o r kest. KALUNDBORG (1153 M.) 2.50 Omroeporkest; 7.20 Deensche muziek; 11.25 Zang door Mannenkoor; 11.45 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 4.20 Zang; 11.35 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 10.50 Populair concert; 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Gramofoonmuziek; 11.50 Dansmuziek. KONINGSWUSTERHAUSEN (1685 91.) 11.20 Gramofoonmuziek; 11.35 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M 12.00 Concert; 1.55 Gramofoonmuziek; 4.20 Vespercon cert. DAVENTRY (1554 M.» 12.20 Orgelconcert door Sydney Gustard; 2^50 Concert; 3.50 Theaterorkest; 10.55 Dansmuziek; PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.20 Populair concert; 4.10 Dansmuziek; 9.05 Vroolyk programma; 9.50 „De Troubadour", opera van Verdl. MILAAN (331 M.) 4.20 Concert; 6.20 Gramofoonmuziek; 9.20 Gevarieerd programma. R03IE (441 M.) 4.20 Gevarieera concert; 6.5o Gramofoonmuziek; 8.05 „Eva", operette van Franz Léhar; 10.15 Concert. WEENEN (517 M.) 7.20 Muziek „Tempo der Zeit"; 9.20 „WIr schalten um auf 1933"; 12.20 Dansmuziek. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populair concert; 7.50 Omroeporkest; 10.00 Dans muziek; 12.20 Gramofoonmuziek. BEBOMUNSTEB (460 M.) 6.30 Gevarieerd programma; 8.05 Populair concert; 10.40 Dansmuziek; 11.25 Gramofoonmuziek. HE F. R n rr a n XV A A n T> Zondag len Kerstdag werd door de tooneelver. Har monie, een uitvoering gegeven in de localltelt van den heer Ab. Rus. Opgevoerd werd: Gekocht en Betaald, door George Broadhurst» vertaald door C. J. Pieters. De medespelende leden waren de dames Mej. A. Hit- tema, M. Reijne, Gr. Pot, de heeren P. J. Mienes, J. de Groot en J. Duinker. Het stuk geeft ons te zien, in het le bedrijf het opko men van VIrginia Blaine en haar zuster Fanny en ver loofde Jimmy Gilley, welke een uitnoodiging hebben ontvangen van Mr. Stafford, om te komen dineeren. Na het opkomen van Mr. Stafford bemerkt deze al heel gauw. wat voor soort man Jimmy Gilley is, het type van een eigenwijs man met hoopen ideeën, doch er echter niets van terecht brengt, en met een handige manoeu vre, laat hij zyn kunstcollectie in de kamer er naast be wonderen. door hem en zijn verloofde Fanny. Hij wendt zich nu geheel tot Virginla, er ontspint zich een gesprek, over haar en zijn leven, hij vraagt haar ten huwelijk, want ondanks hij alles heeft, wat geld maar kan ver schaffen. toch heeft hij geen thuis, en ziet in Virginia Blaine, het eenvoudige burgermeisje, de vrouw, die voor hem een thuis kan maken. Het huwelijk zal dan ook doorgaan, tot groote tevre denheid van Jimmy Gilley, die door dit huwelijk zijn groote fantasie al verwezenlijkt ziet Het 2e bedrijf laat ons zien, dat dan ook door het huwelijk van Mr. Stafford en Virginla, Jimmy en zijn vrouw ook bij de elite zijn ingelijfd. Ze zijn heel geluk kig en Jimmy voelt zich buitengewoon gewichtig. Fan ny vraagt aan haar zuster of zij ook zoo gelukkig ls. Dit is echter niet het geval, daar haar man soms dron ken thuis komt en dan niet is wat hij schijnt te zijn. Ook dezen avond komt Stafford dronken thuis. Alle gevoelens weerspiegelen op het gezicht van zijn vrouw af; het komt tot een scène, wanneer zijn vrouw niet met hem wil drinken. Dan zegt hij haar gekocht en betaald te hebben, dus met haar te kunnen doen wat hij wil. In wanhoop vlucht zij weg, in haar eigen kamer. In het 3e bedrijf besluit zijn vrouw hem eens en vooral te zeggen, dat zij deze vernedering niet meer zal doormaken, en wil hem doen beloven nbolt meer Iets te drinken. Hij kan die belofte niet geven, doch wil het probeeren. Echter vindt zij dit niet voldoende, dus ?est haar niets anders dan hem te verlaten. Daar Stafford zich door niemand iets laat afdwingen, al is het dan ook zijn eigen vrouw, gaat zij heen, ondanks dat Stafford probeert haar te houden, en tot andere gedach ten te brengen; zij gaat, haar trouwring op tafel ach terlatend. Stafford alleen: gebroken. Het 4o bedrijf zien wij dat ook Jimmy Gilley zijn be trekking bij Stafford heeft verloren, en tot zijn groote ergernis weer op een kleine kamer woont, tot hij op zekeren dag thuiskomt, met een nieuw idee, en wel, om Virginla, die bij hun inwoont, weer samen te brengen met haar man, Mr. Stafford. Ondanks het tegenstribbe len van zijn vrouw, belt hij op, en vraagt Mr. Stafford te komen, daar Virginia om hem gevraagd heeft. Hij zegt tegen zijn vrouw: het is immers niets anders als stijfhoofdigheid. Het plan gelukt. En Virginia en Staf ford zijn hereenigd op een zuivere basisis van absolute waarheid. De rol van Mr. Stafford, gespeeld door P. J. Mienes, was vooral in 2e en 3e bedrijf uitmuntend vertolkt. De dronken scène was prima gespeeld, alhoewel dit zeer moeilijk was. Rolkennis was soms wat wankel. De rol van zijn vrouw Virginia Blaine, (Mej. A. Hittema) is zeer verdienstelijk gespeeld, het gevoel van walging ln 't 2e bedrijf, was heel mooi weergeven. Gaarne zouden wij haar in 't 3e bedrijf meer actievol, meer met tempe rament hebben zien spelen. De rol van haar zuster (Mej. Gr. Pot) is best gespeeld Vooral in 't 4e bedrijf buitengewoon goed. Haar man Jimmy Gilley, droeg dan ook niet weinig bij, voor goed samenspel. Rolvastheid was kenmerkend. Het was een sublieme vertolking. Oker. de Japansche bediende van Mr. Stafford (de heer J. Duinker). moet vooral er om denken, kleine pasjes te nemen en niet te veel met 't hoofd draaien. Dan niet te vergeten Josephlne, het Fransche kamer meisje van Miss Stafford, een kleine rol, gespeeld door Mej. M. Reijne. werd schitterend gespeeld; men ziet dan ook al heeft men nog zoo'n kleine rol, het spel in deze was af. Ook de uitspraak van het Fransch was zeer goed. Wat de tooneelaankleeding betreft, deze was goed, men denke er vooral aan ook op de kleine dingen te letten. De grimage was goed. Overigens heeft Harmonie ons ©en zeer genotvol'len avond bezorgd en zijn wij niet teleurgesteld. LANGEND IJK De voorbereidende maatregelen voor den aanlog van den Provincialen weg door het Geestmer Am bacht van Koedijk naar Heerhugowaard zijn reeds ver gevorderd. Met de eigenaars van de voor den weg benoodigde perceelen is men tot overeenstem ming gekomen cn de hypotheekhouders hebben, naar we vernamen, geen bezwaren de betrokken per ceelen uit het verband te ontslaan, zoodat mag wor den verwacht, dat eerlang tot een begin van uitvoe ring zal kunnen worden overgegaan. De Neutrale Bond van Boeren. Land- en Tuinbouwers besloot, er bij Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland op aan te dringen, dat die Bond ook vertegenwoordigd wordt in die Commissie. Op grond van de tegenwoordige statuten en reglementen zal dit wel niet mogelijk zyn, daar de Provinciale Commissie bestaat uit leden, waaronder verstaan worden de veilin gen. Aangezien de N.B. geen vellingsvereeniging. doch een vakvereeniging is, zal het dus niet mogelijk zijn, aan dat verzoek te voldoen. De N. B. moet immers op één lijn worden gesteld met den Christelijken Boeren- en Tutndersbond en met den L.T.B. en ook aan deze Vakbonden is als zoodanig geen vertegenwoordiging in die Commissie toegekend. De Chr. Boeren- en Tuinders- bond is heelemaal niet in de Prov. Commissie vertegen woordigd en eigenlijk is dit ook niet het geval met den L.T.B., doch middellijk is deze er wel in vertegenwoor digd, doch om de eenvoudige reden, dat de L.T.B.-afdee- lingen als zoodanig lid zyn van de veilingsvereenigingen Dit is niet het geval met den N. B. en den Chr. B.- en T.-bond. Van verschillende zijden hoorden we de opmerking maken dat er iets onzuivers zit In de vertegenwoordi gende organisatievorm der tuinders en Ieder ziet dit on middellijk in, als hy er op let, dat de L.T.B.-leden slechts lid zijn van een vereeniging, doch de andere zijn én lid van hun respectieve vakbonden én van de plaatselijke tulnbouwvereenigingen. Wil men dus invloed hebben op, of vertegenwoordigd zijn in de Prov. Commissie, dan is daar slechts één mid del voor en dat is, te besluiten, dat de afdeelingen van den Neutralen Bond zich aansluiten bij de Veillng3orga- nisaties. Thans zijn de leden van dien Bond vertegen woordigd als lid van de plaatselijke tuindersvereenlging en als de Bond als zoodanig nu ook nog vertegenwoordi" ging kreeg, zouden zij dus op twee wijzen invloed heb ben op de gesties van de Prov. Commissie. De reden, waarom de N.B. die ver tegen word iglng vraagt Is hierin gelegen, dat genoemde Prov. Commissie te weinig activiteit zou ontwikkelen. Men zal echter in zien, dat, daar bijna alle leden van den N.B. lid zijn van de locale tulnbouwvereenigingen, zij daaraan dan zelf debet zijn. Willen zij daarin verandering brengen, dan zouden zij dit evengoed kunnen doen qua hun lidmaat schap dezer vereeniging, als volgens dat van den N.B., zoo die zich zelfstandig als onderdeel van de veiling»» vereeniging organiseerde. Men deelde ons mee, dat deze overwegingen eerlang een punt van bespreking zullen uitmaken, nu de N.B. om de bovenvermelde vertegenwoordiging cn zeggen schap heeft aangedrongen. ZUIDSCHARWOUDE. De afd. van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers heeft aan de Boerenleenbanken om een paar maanden uitstel van rentebetaling ver zocht en op het betrachten van soepelheid, nu de toe stand der tuinders zoo erbarmelijk slecht is. W 1 E R I N G E N Kerstfeest ln „Rehobóthu" Tweeden Kerstdag, 's middags half vijf, had onder leiding van den Eerw. heer Deen de Kerstfeestvicring plaats met de kinderen der Zondagsschool ir. bovenge noemd gebouw. Nadat eerst de kinderen der Zondags school waren binnengelaten en rond den mooi ver sierden Kerstboom een plaats kregen, vulden ouder» en belangstellenden het gebouw, zoodat er nog velt met een staanplaats tevreden moesten zijn. Geopend werd met het zingen van Psalm 89 7, ge bed en voorlezing van de Kerstgeschiedenis uit Luca» 2. Daarna vertelde de heer Deen op zeer begrijplijk® wijze de oude, maar toch altijd weer mooie Kerstge schiedenis, waarin hij vooral liet uitkomen, dat het Kindeke Jezus juist daarom zoo arm ter wereld kwam, opdat allen, rijk of arm, tot Hem zouden komen zonder vrees. Een tweestemmig meisjeskoortje uit de Zondag»- schoolkinderen zorgde voor afwisseling alsook de ver snaperingen aan de kinderen verstrekt, tijdens den ge- meenschappelijken samenzang der aanwezigen. Daarna volgde nog een mooie Kerstvertelling door den héér Deen over ,Een Kerstboom- uit den Hemel" waarin als hoofdpersonen voorkwamen een dokter, diens kinderen Elly en Bobbi, de hond Wolf en Daatje de huishoudster Dit verhaal, op boelende wijze verteld zooals de heer Deen het doen kan, werd door klein en groot met bijzondere aandacht gevolgd en het was even een moment toen de verteller zweeg en een dames- koortje ia woorden weergaf wat door de dokterskin deren werd gezongen bij den besneeuwden Kerstboom op den hoogen heuvel. Bij het einde der vertelling wist menigeen een traan niet te onderdrukken. Zoo was het ruim half zeven, toen men ging eindi gen en de heer Deen in het slotwoord dank bracht voor de belangstelling mede ook een woord van dank aan allen die door hun gaven ons in staat stelden dit mocie en alleszins geslaagde Kerstfeest te vieren. Na dankgebed en zingen van Gezang 96 kregen de kinderen hun cadeaux en het was te zien: leder ging voldaan huiswaarts. Z IJ P E 'T ZAND. Maandagavond (2en Kerstdag) gaf de Noordholl. Ci nema in de stampvolle tooneelzaal van den heer Sohrie- ken een bioscoopvoorstelling. Vertoond werden de filma „Shanghal-Express" en „De 3 nobele bandieten", bene vens Wereldnieuws. Tevens was een korte film betref fende de uitzending van kinderen naar vacantiekolonles ingelascht; waarbij door een tweetal jongedames een collecte voor dat doel in de zaal werd gehouden. Een goed verzorgd programma met heldere weergave van beeld. We meenen dat we de geluidsweergave van de N.-H. Cinema wel eens beter hebben gehoord, of dit moet zijn oorzaak hebben gevonden in het geroezemoes dat de opgeschoten jeugd in de zaal veroorzaakte. Een reuze druk en gezellig bal besloot dezen avond. CALLANTSOOG Bij de gister gehouden verpachting van het grasge was, jacht en visscherij van den polder Callantsoog, werden van de 49 aangeboden perceelen 18 perceelen op gehouden. De gegunde perceelen brachten op f 133.50; vier jaar gelden was de opbrengst f 296.70. De 18 opgehouden perceelen brachten voor 4 jaar op f 944, thans konden zij bij. opbod-gelden zegge f 215.75. Kort verhaal d >or JACK VENSTON. Wel, in elk gev^ kan men hèm niet meer ver denken, zijn alibi kJflpt als een bus. Men had in een Kring van goede bekenden, die voor een paar partijtjes bridge waren tezamen ge komen bij den inspecteur Loman, na het spel over allerlei gepraat. Het gesprek was natuurlijk op de sensatie van den dag gekomen, een moord, die kort geleden gepleegd was. De dokter, een gezet, vriende lijk man, had de opmerking geuit over het alibi van een der beschuldigden. Inspecteur Loman haalde zijn breede schouders op. Alibi! Wat beteekent een alibi! Voor zoover ik weet, alles, zei een van de an deren. Ja. als het écht is. Natuurlijk. Maar het is jullie taak om uit te ma ken of het echt is en dat lijkt me, met wat ervaring en menschenkennis en nauwkeurigheid, niet zoo lastig. Wel, ik kan jullie op het gebied van alibi een staaltje vertellen, waar je van omvalt. Het is nu al weer een aardig tijdje geleden, de zaak zal wel vergeten zijn, hoewel er vroeger nog al drukte over werd gemaakt, hoofdzakelijk, omdat men zich maar niet kon voorstellen, wie de dader of daderes was, want iedereen, die maar eenigszins in aanmer king kwam had een alibi! Het betrof dan 'n oude, ongehuwde vrouw, die sinds lange jaren verschillende huizen placht schoon te houden. In een van die huizen bewoonde zij een ka mer met een keukentje. Dat huis werd hoofdzakelijk bewoond door artisten, men noemde het in de buurt ..Montmartre". Er woonde, heelemaal boven, op een groot atelier, een jonge schilder, die sindsdien naam heeft gemaakt. Hij heette Huxlen. Ja, daar heb ik onlangs nog iets over gelezen, zei de dokter, die zich voor kunst interesseerde. Huxlen had destijds meer talent dan geld, wat hem niet belette het vrij dure atelier te houden en er fuifjes tc geven. Dan woonden er een Noorsch paartje, een beeldhouwer met zijn vrouw. Hij was een gesloten norsche kerel, zij daarentegen een warm bloedig en driftig schepseltje. Ze heette Acson. Ik al niet alle bewoner:-, opnoemen, doch volstaan met de genen, op wie destijds min of meer verdenking viel. Daaronder bevonden zich een student aan de teeken academie John Forman geheeten, 'n jonge vrouw die pas sinds kort gehuwd was met een knap etser en schilder, haar naam was Loïs Vincent, en tenslotte een vrij bejaard man, dichter en vooral schrijver van £rij lugubere verhalen, die hem eenige vermaardheid bezorgden: Alec. Geens, u allen welbekend, denk ik. welnu, het zal op t' eerste gezicht zonderling lijken, dat oen oude werkster, die vermoord wordt gevon den, zóóveel vijanden zou hebben bezeten. Maar als ieder van ons eens naging, wélke mensehen een grief iegen hem kunnen hebben of voordeel bij zijn dood, aan zou men verwonderd staan. Die oude werkster nu, Esther Leeds, had den naam n een aardig duitje te bezitten. Als een echte gie rigaardster potte zij echter op en werkte nog even hard als in den tijd, dat zij nog niets bezat. Na haar dood stelde men vast. dat zij een vrij aanzienlijk spaarduitje en bovendien geld van een erfenisje op een bank had staan, welk geld zij echter grooten- deels eraf haalde, aan den vooravond van haar dood. Het geld werd niet gevonden. De bijzonderheden om trent het ontdekken van de misdaad zijn de volgende: op een kouden wintermorgen wilde een van de be woonsters van het huis de werkster een boodschap geven, voordat zij het huis verliet. Ze ging naar het keukentje waar de oude vrouw placht te zitten, als ze even uitrustte en daar vond zij haar uitgestrekt op den grond. Iemand had haar den schedel ingeslagen met een hard voorwerp en wel met een pook, die bij de keukenkachel werd ge vonden. Men vond echter daarop geen vingeraf drukken. En nu leek het weliswaar op het eerste gezicht, alsof de misdaad slechts door een of anderen vreemden In dringer kon zijn gepleegd, want wie van de bewoners kon men. zoo leek het, van zoo iets verdenken... maar het kwam anders uit. Toen de zaak nader onderzocht werd, bleek het. dat er verscheidene bewoners van het huis waren, die in aanmerking konden komen om te worden verdaoht. Daar was de jonge schilder, dia in groote geldmoeilijkheden verkeerde en die nogal eens met de oude vrouw placht te praten. Nadat de moord gepleegd was, bleek het, dat hij verschillende dringende schulden had betaald. Hij beweerde het geld van een dame te hebben gekregen, wier naam hij weigerde te noemen. Dan was er mevrouw Acson. Zij had den dag tevoren, een heftige woordenwisseling gehad met de werkster, en iedereen, die haar kende, wist hoe onma tig driftig zij kon zijn. Dan was er Loïs Vincent. Iemand herinnerde zich, dat hij de jonge vrouw had zien schrik ken, de eerste maal. dat zij de werkster zag, toen ze in het huis trok. Sindsdien had zij Esther altijd ver meden. en deze had wel eens opmerkingen laten val len over het verleden van Loïs, waarvan zij dingen wist, die haar echtgenoot verbaasd zouden doen staan. Het scheen, dat zij vroeger in dienst was geweest in een huls, waar Loïs woonde. Dan was er Alec Geens. die zich ln dea laatsten tijd opvallend veel met de oude vrouw bemoeid had, en op wiens aanraden zij blijkbaar haar geld van de bamk had weggehaald (overigens bleek do bank inderdaad een tijdje later het geld van diverse rekeninghouders te hebben verspeculeerd). AI deze menschen hadden dus een reden, om de oude vrouw te haten of men kon aannemen, dat zij op voor deel bedacht waren geweest erbij. Alec Geens had wel iswaar veel naam, maar verkwistte zijn geld aan een onmatig lichtzinnig leven. Het leek geenszins ver ge zocht om aan te nemen, dat hij de oude'vrouw bepraatte haar geld weg te halen van de bank. Hij kon beter dan iemand anders weten, wanneer zij het deed en het geld in huis had. En het was verdwenen. Kort nadat de daad bekend werd. verscheen het eeni ge bekende familielid, dat de oude vrouw nog scheen bezitten, een achterneef mst wien zij oevrigens w' nig had omgegaan. Niemand had hem sinds lang ge zien, doch hijzelf verteldë, dat hij den avond tevoren zijn tante had opgezocht. Zo had toen heel geheimzin nig gedaan over toekomstplannen, maar ze had hem beloofd, dat hij haar geld zou erven. Nu zat hij in tra nen op het politiebureau en jammerde, omdat het geld verdwenen was. hetgeen hem minstens zoo scheen te treffen als de dood van zijn tante. Het was een boeren jongen, dia sinds een jaar in de stad was komen wonen als fabrieksarbeider. Hij heette Jean en had in zijn uiterlijk en manieren die mengeling van sluwheid en domheid, die men vaak by boeren ziet. Het kostte moei te, hem weg te krijgen van het bureau en bij bleef da politie telkens opnieuw lastig vallen, mopperend dat men toch behoorde te zorgen, den moordenaar en het geld te vinden! Zooals gezegd, waren er dus verschillende bewoners van het huis. die in aanmerking kwamen om verdacht te worden en ik, die de zaak in handen had, neigde ook zeer sterk naar de meening, dat het een bewoner moest zijn geweest. De oude vrouw had 's morgens om zeven uur, naar gewoonte, haar werk gedaan: de gangen en trappen schoon maken in een der naburige huizen. Ver schillende bewoners en buren hadden getuigd, dat zij de oude vrouw daaraan bezig hadden gezien. Ook ln het huis, waarin de moord gepleegd was, had zij ge schrobd en geveegd ais gewoonlijk, waaraan was niet te twijfelen De laatste maal, dat iemand haar levend zag, was een overbuurman van het huis, die haar, om streeks half tien, de stoep zag dweilen. Ze droeg haar gewone, slonzige werkkleeren met blauw schort en een omslagdoek, die ze, als altijd, wanneer het koud was. om het hoofd had geslagen. En nu volgde voor mij een tijd van ingespannen werk, van elndelooze nasporingen en... teleurstellingen. Stuk voor stuk verdacht ik de bovengenoemde menschen en allemaal moest ik ze vrijlaten of uit mijn gedachten zetten, want allen bleken ze een alibi te bezitten! Toen het er op aan kwam, had Huxlen een volkomen klop pend alibi, dat bevestigd werd door mlnsents vier men schen, mevrouw Acton kon bewijzen, dat zij nog vóór half tien het huis had verlaten om boodschappen te doen en om half tien had men de oude vrouw nog op de stoep zien werken. Mijn ernstigste verdenking koesterde ik tegen Alec Green. Het was een vreemde, weinig innemende man, met onaangename trekken in zijn gelaat en als men zijn leven navorsöhte, stuitte men op dingen, die hem tot een man van ongebreidelde hartstochten stempelden Het waren hartstochten, die veel geld kostten en hij was een man, die tot vertwijfeling kon raken, als de bevre diging van zijn neigingen werd tegengewerkt. Doch hij had ook een alibi en het klopte met een nauwkeurig heid, die me razend maakte. Hoe ik het draalde en keerde, hij was om negen uur dien morgen geweest op., het politiebureau! Hij had een oproep ontvangen in verband met een inval In een speelhuis, waarbij ook te gen hem proces-verbaal was opgemaakt. Zijin getuigen waren de commissaris van politie, die hem ondervraagd had tussohen negen uur en half tien, de inspecteur, die hem om negen uur en nog even na halftien even ge- sproken had, eenige agenten, die konden verklaren, dat hij van negen tot over halftien op het bureau was ge weest en twee kellners, die met stelligheid zeiden, dat meneer omstreeks tien over halftien in een café was binnengekomen, waar zij bedienden en het niet vóór tien uur verlaten had. Dat café lag ongeveer twintig minuten loopen of tien minuten trammen van het huls. waarin de moord gepleegd was, en zelfs als ik aannam, dat hij een taxi had gebruikt, kon ik hem niet verden ken. want de moord moest tusschen half tien en kort na tienen, toen het lijk gevonden werd, zijn gepleegd. Een bijzonder korten tijd en een tijd. dat het druk was in huis. dat allerlei leveranciers kwamen, diverse bewo ners uitgingen of van boodschappen deen thuiskwamen. Kortom, het was een mysterie. En ik dacht me suf. totdat ik op een avond opeens in een gang tegen een vrouw opliep, die haar hoofd door een omslagdoek om huld hield. Ik dacht eerst, dat het een oud vrouwtje was, merkte pas, toen zij den doek terugsloeg, dat zc jong was en eensklaps kwam een gedachte bij me op, die me electrlseerde. Al degenen, die ik verdacht had. hadden een alibi, dat klopte al3 een bus... zij konden den moord niet hebben gepleegd tusschen halftien en tien uur. Maar wie bewees dat de moord toen gepleegd was? Een overbuurman had de vermoorde op de stoep zien wer ken, maar zij had een doek om het hoofd gehad. Was het Esther geweest? En zoo redeneerend, leek het mij zelfs niet onmogelijk, dat de persoon, die de vermoorde had voorgesteld, ook het andere werk, dat deze van 's morgens zeven af scheen gedaan te hebben, had ver richt, om het tijdstip, waarop de moord moest zijn ge beurd. te versohuiven en dus een alibi te hebben! De gedaohte leek fantastisch, doch toen ik proeven nam. bleek het me, dat er niets onmogelijks in lag. De men schen in het andere huis hadden verklaard, dat Esther daar geweest was, omdat het werk in de gangen, het leegen der vuilnisbakken enz. gebeurd was. Doch nie mand was zoo vroeg op geweest, dat hij haar gezien had! En juist zoo was het in het andere huis. De eeni ge. die verklaarde haar te hebben gezien was iemand die zich weghaastte naar den trein, en die haar op de knieën in de gang zag liggen schrobben! Wel, toen ik eenmaal dat aannam, openden zich ge heel nieuwe mogelijkheden en toen slaagde ik er in, den moordenaars te ontmaskeren. Het was dus een man? vroeg de dokter, ik zou hebben gedacht, dat het een vrouw was. Neen. het was eeri man. Hij had de koelbloedigheid gekleed in kleeren van de doode. met haar sohort voor, haar omslagdoek over en een pruik op, het werk te doen, dat andera om zeven uur moest worden verricht. Daarna ging hij in de keuken, waar zijn slachtoffer lag, om er de kleeren terug te brengen en zijn eigen kleeren weer aan te doen. Niemand lette er op, dat hij het huis verliet. Er gingen zoovéél menschen uit en in. Het was een duivelachtige handigheid, doch hij had gerekend op zijn valsche alibi... niet op de mogelijkheid, dat hij een alibi zou moeten versohaffen voor den tijd, waarin de moord werkelijk gepleegd was. namelijk den avond te voren oan elf uur. Het was Jean! Hij vermoordde de oude vrouw, kort na elf uur, toen zij hem wegstuurde, na geweigerd te hebben, hem van haar geld een gedeel-* te af te staan om een eigen boerderij te beginnen. Het was ongelooflijk handig van heim het te doen voorko men, dat het gestolen was! Daardoor leek hij door haar dood slechts benadeeld, en in elk geval niet bevoordeeld! Doch hij had als alle groote misdadigers, te zeer gere kend op het slagen van zijn list. Toen deze list in el kander stortte ais een kaartenhuis, bleek het, dat hij den geheelen nacht niet thuis was geweest en tezamen met andere bewijzen, die ik vond. bracht dit hem tot bekentenis. Later heb ik voor de aardigheid aan een paar van do vroegere verdachten, speciaal aan Geen, terloops ge vraagd, of zij ook vóór den werkelijken tijd van d«M moord zoo'n kloppend alibi zouden hebben gehad, en toen merkte ik, dat dit geenszins het geval zou zijn ge weest. In 't bijzonder Geen erkende, dat hij dien nacht geplaagd door onrustige droomen, het huis was ultge- loopen en over straat had gezworven. Hij zou niemand hebben kunnen aanwyzen. die deze vage verklaring had kunnen bevestigen! Dus als ik niet op het idee was ge komen. dat de oude vrouw éérder kon zijn vermoord, had er alle kans bestaan, dat ik bezwarende omstandig heden tegen hem had aangevoerd, dat hij had terecht gestaan en misschien veroordeeld was geworden! Daar om zegt mij een alibi altijd erg weinig! Maar u vergeet, zei de dokter, een waarschuwen den vinger opstekend, dat uw sterkste bewijs tegen Jean was. dat hij dien nacht niet thuis was geweest. En als hij nu eens verteld had. dat hij, door onrustige droo men gekweld, den heelen nacht over straat had ge dwaald. ao"iemand te kunnen vinden, die het be vestig"

Schager Courant | 1932 | | pagina 7