Radioprogramma Uit onze omgeving. Abonnementsgelden* Ingezonden Stukken. De brand te Heiloo. Moedig en gevaarvol reddingswerk. Held haftig optreden der broeders. In verband met den brand die in een der paviljoens van het St Willibrordusgesticht te Heiloo heeft gewoed schrijft men nog aan de „Msb." over het zeer bijzondere en ook gevaarlijke reddingswerk dat daarbij is verricht om de niet minder dan 130 ernstig zwakzinnigen aan den dood in de vlammen te ontrukken. Zou het met volkomen normale menschen reeds be leid en doortastendheid hebben vereischt om allen tijdig in veiligheid te brengen, thans was dat wel heel bijzon der het geval. En niet alleen dat moed en opofferingsge zindheid de redders in niet geringe mate moesten bezie len, daar zij steeds door zelf bij hun pogingen om de ongelukkige patiënten te redden door den dood werden bedreigd. Die 130 waren van de ongelukkigste van heel het gesticht. Geheel of half lammen die zelf niets kon den doen, waren nog de gemakkelyfcsten. Zij immers werkten tenminste niet tegen. Maar er was ook een af- deeling „kwaadwilligen", die onder zoogenaamde span- lakens in toom moeten worden gehouden. Zoodra ze los waren, zouden ze tot razernij komen en dat moest na tuurlijk voorkomen worden. Hoe dreigend het vuur dan ook was. zij moesten in bed blijven en met ledikant en al droeg men hen de trappen af naar buiten. Dan was er een afd^eling „gevaarlijken voor zich zelf"; deze patiënten trachtte zich nu te verbergen om eindelijk hun kans waar te nemen en onder bedden en op W.C.'s moesten zij worden opgespoord en naar bui ten gebracht. Ondanks al die moeilijkheden slaagden de broeders er in in een half uur a 3 kwartier allen in vei ligheid te brengen. Nauwelijks had het vastgestelde electrische noodsein „brand" in alle paviljoens geklonken of de Broeders. 62 in getal, kwamen, sommigen half gekleed of blootsvoets toesnellen naar het bedreigde gedeelte. Ieder kende zijn plicht en het parool luidde: De menschen redden. Aan laboratorium, operatiezaal, apotheek en archief dacht niemand, nog minder aan zijn eigen bezittingen, 't gold slechts menschen te redden. Geen woord bijna werd gesproken; zelfs het woord brand werd niet gehoord, zoodat vele patiënten niet eens wisten, waarom ze naar buiten werden gesjord en alle 130 werden gered zonder het geringste ongeval. Tot het laatste oogenblik bleven de Broeders zoeken naar „ver stekelingen, zelfs tot de plafonds op eenlge meters ach ter hen instortten! De 40 psychopaten van het St. Paulus paviljoen dat vlak bij het brandende St. Josephpaviljoen lag. mochten, zoolang het donker was. niet helpen. Ofschoon alle Broeders op één na weg waren, hielden zij zich als bij afspraak rustig en ook toen het licht werd en de mees ten mochten helpen, heeft geen hunner gepoogd te ont vluchten. Uur na uur hebben zij meegezwoegd om de dakloozen zoo goed als het kon onder te brengen in de talrijke andere paviljoens en de minister, die van hun prestaties op de hoogte was gesteld, gaf telefonisch or der hen op rijkskosten daarvoor te onthalen. De Broeders zelf ondervonden ook waardeering. De generaal hunner Congregatie, die gereed stond om een reis te ondernemen naar den Belgischen Congo, kwam desondanks nog een dag naar Heiloo over en gaf, wat nog nooit gebeurd is, aan alle broeders van het huis een dag extra verlof voor hun heldhaftig gedrag. Wat de oorzaak van den brand betreft, daaromtrent staat ook thans nog niets vast. Wel is het onjuist dat inde kapel bij de kerstkrib nog kaarsen zouden hebben gebrand. Twee personen hebben afzonderlijk van elkaar gecontroleerd of groote en kleine lichten uit waren. De brand is dan ook niet ontstaan bij de kerstkrib en hoogstwaarschijnlijk ook niet in de kapel of de sacristie In het begin was de vuurhaard wel achter de kapel, maar hoe, waar of wanneer de brand is ontstaan weet niemand. Vermelding verdient nog, dat een viertal jonge Broe ders boven zoodanig door het vuur waren ingesloten, dat zij door het glas van een serre moesten springen om zich te redden. Zij kwamen er vrijwel zonder kleer scheuren af. Te Egmond is een protestvergadering gehouden, te gen het voornemen, in de duinen een pompstation voor» de provinciale waterleiding op te richten. In de zeer druk bezochte vergadering deelde de heer De Waard mede. dat reeds stappen waren gedaan, om het gevaar te bezweren. Er is een bespreking gehouden door de heeren Krelage, Valkering, leden van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur, Hoornen en de Waard, met de directie van het provinciaal waterlei dingbedrijf, waar de heer Krelage heeft uiteengezet, hoe de waardevolle gronden onder Egmond door de ontwatering zullen lijden. De heer Oldenburg had toen medegedeeld, dat het volstrekt niet zeker was, dat bij den aankoop der duinen door de provincie ook water gewonnen zou worden. Er wordt nog onderzocht, of het water van het IJsselmeer mogelijk geschikt zou zijn. De aankoop van het duingebied, geschiedt uit voorzichtigheid. De zekerheid van geen ontwatering kon evenwel niet worden gegeven. Ter vergadering werd voorgesteld een commissie te vormen om de belangen der ingezetenen te behartigen en den burgemeester daarvan het voorzitterschap op te dragen. Deze verklaarde zich daartoe bereid. Men heeft, zoo stelde men vast, ook voor het nageslacht den plicht thans actie te voeren. Reeds nu was de in vloed van de provinciale plannen merkbaar, bij koop en hypotheek. Ten slotte werd besloten een kleine commissie te vormen. Hierin, behalve den reeds genoemden voor zitter, werden benoemd: voor de bloembollenkweekers, de heeren Reynveld, te Hillegom, H. Roozen en J. de Waard; voor de tuinders: S. Hopman en P. Melker; voor landbouw en veeteelt: de heer J. Liefting. Verschillen de voorstellen werden besproken o.a. het plaatsen van Nortonpompen en het langs de duinen graven van een kanaal. In kunstmatige besproeiing zag men geen heil. Goedgevonden wordt een omslag van 25 cent per H.A. te heffen. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de arbeidsloonen in de bedrijven langs de duinen. Auto vliegt tegen een boom. Twee dood en. Spoorwegongeval bij Abcoude. Een wagon ontspoord tengevolge van het breken van een as. Overwegwachter ziet vonken langs de rails en laat den trein stoppen. Uit WEESPERKARSPEL. In den nacht van Za terdag op Zondag, omstreeks een uur, is op het baanvak Utrecht—Amsterdam tusschen Loenen-Vree- land en Abcoude een vooras van een der wagons van een langen kolentrein, welke op weg was naar Amsterdam, gebroken. Als gevolg hiervan is het ach terste gedeelte van den trein hevig gaan schomme len, waardoor de koppeling van den achtersten wa gon. waarin zich een remmer bevond, is gebroken en deze wagon is ontspoord en alleen op de spoor baan is achtergebleven. De machinist had niets van het ongeval bemerkt. Te Abcoude werd door den overwegwachter gecon stateerd. dat er iets niet in den haak was. O.m. zag hij vonken langs de rails, welke, naar later bleek, waren veroorzaakt door het feit, dal het voorgedeel te van de bak van den wagen over do spoorstaven schoof. De overweg wachter te Weesperkarspel werd telefonisch gewaarschuwd en deze heeft den trein laten stoppen. De machinist verklaarde toen, wel enkele schokken te hebben gevoeld. Onmiddellijk werd het treinverkeer in beide richtingen stopge zet en werd het spoorwegpersoneel langs de baan gewaarschuwd, terwijl ook de ingenieur van de af- deeling tractie te Amsterdam van het ongeval in kennis werd gesteld. Schade aan de spoorbaan. Deze verscheen spoedig ter plaatse met een werk- wagen en een kraanwagen. Bij het ingestelde onder zoek bleek, dat over een afstand van 5 a 600 M. een groot aantal dwarsliggers was vernield. Boven dien was langs de baan, op verschillende plaatsen, o.a. aan het perron van het station te Abcoude, schade toegebracht, veroorzaakt door een over een breedte van vier Meter uitstekende balk. De wagon, welke was losgeraakt, werd weer op de baan ge bracht. De andere wagon, waar.an de as was ge broken, is geledigd en ter zijde geplaatst. Het voor ste gedeelte van den trein is daarna naar Amster dam vertrokken, terwijl het achterste gedeelte in den loop van Zondagmiddag naar Amsterdam is gedirigeerd. Zondagmorgen en een deel van den middag is door personeel uit Duivendrecht, Abcoude, Loenen, Vreeland, Nieuwersluis en Harmeien hard gewerkt om de schade langs de spoorlijn te herstel len. Om twee uur waren alle vernielde dwarsliggers door nieuwe vervangen en kon het spoorwegver keer, dat tot dat tijdstip over één spoor werd ge leid, weer op de normale wijze plaats vinden. De smokkelhandel aan de Duitsch- Hollandsche grens. Wat er in het afgeloopen jaar in beslag is genomen. Uit Aken. Volgens het jaarverslag van het hoofdkantoor der douane te Ak zijn aan de Duitsch- Hollandsche grens van Gillnath tot Sief-Schmithof, een afstand van 56 K.M., 25.000 strafprocessen wegens smokkelarij ingesteld. In totaal zijn ongeveer 60.000 personen met smokkel waren aangehouden. Onder de inbeslag genomen waren bevinden zich o.m.: 6.000.000 sigaretten, 74.000 Kg kof fie. 174.000 Kg suiker. 40.000 Kg graan, 36.000 Kg. meel, 32.000 Kg. brood en 12.000 Kg tabak. Verder zijn in beslag genomen 800 fietsen., 105 luxe auto's, 24 vrachtauto's en 38 motorrijwielen. Deze getallen bewijzen wederom hoe zeer de smok kelhandel aan de Duitsch-Hollandsche grens nog altijd bloeit. HILVERSUM (1875 M.) VARA: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: Morgenwij ding; V.A.R.A.: 10.15. Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 De Notenkrakers oJ.v. Daaf Wins; 12.30 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot; 1.15 De Notenkrakers; 1.45 Rustpoos zender; 2.00 Vrouwen uurtje; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Accordeon-soli; 5.45 Gramofoonmuziek; 6.00 Orgelspel door Johan Jong; 6.30 Radio-Volksuniversiteit; 7.00 SD.A.P.-kwartiertje; 7.20 Vioolrecital door Louis Zimmerman; 7.55 Herha ling S.O.S.-berichten8.Ó0 „De Vakbeweging"; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.30 „De dolende soldaat"; 10.50 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (296 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en Meditatie; 8.15 Morgen concert; 10.00 Dameskoor; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hollandsch Harpkwartet; 12.00 Politieberichten; 1.15 Liederenrecital; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Conoert; 4.30 Rustpoos zender; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Gramo foonmuziek; 6.15 Lezing; 7.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Orgelbespeling; 8.30 Cause rie; 9.00 Orgelspel; 9.15 Tweede gedeelte causerie; 9.45 Concert o.l.v. Piet van den Hurk; 10.20 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.50 Orkest; 4.20 Gramofoonmuziek; 7.20 Operetteconcert; 9.25 Concert. BERLIJN (419 M.) 3.50 Concert; 6.30 Gramofoonmuziek; 8.20 Symphonle- ooncert; 9.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Gramofoonmuziek; 3.50 Conoert; 5.15 Gevarieerd programma; 9.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 655 Progr. van Hamburg. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 4.20 Vesperooncert; 9.50 Dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgel recital; 1.05 Concert; 3.20 Pianorecital; 8.35 Concert; 5.05 Concert; 7.50 Concert; 11.20 Dansmuziek. OOGONDERZOEK-IN RICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - re fr ACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. oor.oNOFn/or k geheel goatis. Oudejaarsgrap te Weenen. nHelsche machine" voor de postspaar bank. Uit Weenen. Een Oudejaarsgrap heeft te Weenen groot opzien gebaard. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een waker voor het gebouw van de postspaarbank een kist gevonden, waarin duidelijk het tikken van een wekker was waar te nemen Het opschrift „Voorzichtig, gevaarlijk!'' en een zwarte hand en zwart gezicht die op de kist geschilderd waren, maakten de zaak nog bedenkelijker. Draden, die uit de kist staken, wekten den indruk, dat het hier een helsche machine betrof. Desondanks had de waker den moed, het apparaat naar het midden van een park, dat zich voor het gebouw uitstrekt, te dra gen, waarna hij de politie op de hoogte bracht. Een springstofdeskundige van het ministerie van oorlog werd uit zijn bed gehaald, waarna de kist naar zijn laboratorium werd gebracht. De wachtpost voor het gebouw werd intusschen belangrijk versterkt. In den loop van den dag is tbans het resultaat der onderzoekingen bekend geworden, hetwelk zeer verrassend bleek te zijn. De inhoud van de kist bleek te bestaan uit zaagsel, een geluksvarkentje, een schoorsteenvegerspak en een nieuwjaarswensch voor de postspaarbank Storm aan de Engelsche kust. Honderden kleine vaartuigen In nood. Gedurende den Nieuwjaarsnacht heeft aan de En gelsche kust en vooral aan de kust van Zuid-Ier- land een hevige storm gewoed Nabij Valentia be reikte de storm een snelheid van 150 K.M. per uur. Honderden schepen en kleinere vaartuigen werden losgeslagen en op het strand geworpen. Tijdens den voetbalwedstrijd te Birni'ngham werd door den storm een gedeelte van het dak van een tribune weggeslagen. Te Queenstown aan de Zuid kust van Ierland, werden tal van landingssteigers, o.a. die van den Norddeutschen Lloyd, weggeslagen. Stormen aan de Fransche Zuidkust. Ongerustheid over het lot ven verschei dene visschersbooten. Tot na toe ze ven dooden. Reuter meldt uit Parijs: Onder de bevolking van Lorient heerscht groote ongerustheid over het lot van verscheiden visschers booten en stoomschepen, die nog niet in de haven zijn teruggekeerd. Men gelooft, dat de sinds eenige dagen aan de Zuidwest-kust heerschende stormen vele slachtoffers hebben geëischt. Tot dusver staat vast, dat een zeilschip met een bemanning van zeven koppen is vergaan. WARMBNBVIZBN GEMEENTE WARMEN HUIZEN. Burgerlijke stando ver 4 maanden. Geboren: Gerda A„ dochter van D. Gilles en G. C. C. Blom; Joseph W., zoon van C. Huibers en B. Kalek; Nicolaas. zoon van J. Blokker en A. Nannes; Jac. W„ zoon van W. Ligthart en C. M. Mosch; Maria C., dochter van Arie Ooijevaar en C. A. Mosch; Leendert, zoon van A. van Dalen en M. C. Zwart; Maria I., doohter van M. Goudsblom en A. Takken; Maria, doohter van Klaas Dekker en A. J. van 't Riet; Jan P.. zoon van Jan Zwaan en A. de Graaf; Wilhelmus W.. zoon van A. Lin- gerak en H. A. van Westen; Johannes Petrus, zoon van J. Tesselaar en J. B. Vlaar; Alida Th., dochter van C. Roozendaal en A. M. Groen; Sijbrandus W., zoon van W. P. Gieling en D. Bakker; Theodorus. zoon van M. Bruin en B. E. Ligthart; Jacobus Theeodorus. zoon van H. J. Mosch en E. Groen; Catharina J., dochter van Joh. v. d. Berg en IJ. Jonker; Gerardus. zoon van W. Ooije vaar en J. A. Kauw; Geertrulda M., dochter van P. de Moei en M. Vrasdonk; Mattheus A.. zoon van A. P. Pronk en C. A. Vlugt; Theodorus S.. zoon van J. S. van Baar en M. A. van Lierop; Cornelis W., zoon van Jac. Dekker en C. de Nijs; Wilhelmus J., zoon van Th. Schip per en D. E. Gootjes; Ellsabeth M., doohter van P. La- tenstein en J. Mekken; Martinus C., zoon van C. Rozen- daal en E. A. Pronk; Johannes J., zoon van Jac. v. d. Berg en C. M. Stet; Margaretha C„ dochter van J. Groot en A. Put; Helena, dochter van A. Nannes en T. Mole-* naar; Jac. A., zoon van J. Mooij en J. W. van Baar. Ondertrouwd: M. Kutterink, 24 jaar. teekenaar te Voorschoten en J. Wit, 22 Jaar, z. b„ alhier; L. Dekker. 27 jaar, tuinder, en M. Mekken, 25 jaar, z.b. beiden al hier; M. J. Pronk, 31 jaar, transportarbeider en A. C. de Wit, 25 jaar, z.b., beiden alhier; J. Kliffen, 24 jaar, on derwijzer, te Wormerveer en E. M. Gutker, 23 jaar, z.b., alhier. Getrouwd: M. Kutterink en J. Wit; M. J. Pronk en A. C. de Wit; L. Dekker en A. Mekken; Jac. Kliffen en E. M. Gutker. Overleden: E. Duif, echtgenoot® van Jan te Buck, 51 jaren, alhier; A.C. de Wit, echtgenoote van M. J. Pronk, oud 25 jaren, alhier; D. Snoek, gehuwd met H. Hage- man, 44 jaren, alhier; Johannes Groot, gehuwd met D. Vlugt, 50 jaren, alhier. BARSINGERHOR* Loop der bevolking. Over de maand December 1932. Ingekomen: A. Bakker van Oudkarspel naar Hem- me B 38; mej. M. Schouten van Alkmaar naar Ven- nik D 41; echtg. A. van Willigen en kind van Delft naar A 1; R. de Jong en gezin van Medemblik naar Waardpoider; Jb. Kwakkel en echtg. \an Wieringen naar Kolhorn F 55; A. J. van der Stok van Alk maar naar B 15; F. A. G. Hendriks van Wieringer- waard naar Haringhuizen D 28. Vertrokken: M. van Vondel naar Eramen, Emme- rechtscheiderveen; J. C. de Wit naar Schagen, Nieuw- straat; C. A. Miltenburg en gezin naar Wonseradiel, Kornwerderzand; mej. C. Grin naar Wieringerwaard, Barsingerweg B 4; Wed. C. Pauw naar Zijpe, Scha- gerbrug; Mej. T. Meijer naar Wieringerwaard, Bar singerweg B 20; P. Ploeger naar Schagen, N. Laag- zijde: P. J. Corijn naar IJzendijke; W. Poede naar Odoorn. Valtihe C 205; echtg. C. Weeland naar Scha gen, Verl. C. Bokstr.; M. Bettenbroek en gezin naar Muntendam, aan boord; F. G. ter Horst naar Alk maar, Westerweg 91 E; J. D. Dubbeld naar Alkmaar, Oudegracht D 2; E. Schimmel naar Emmen, Nw. Weerdinge 300; Mej. M. Zeeders naar Terschelling; N. Bajtker |naar Wieringerwaard. A 91; J. Schweert- man naar Oüde Pekela, Wedderweg 28. Betaling 4e kwartaal 1932. Aan onze lezers buiten Schagen doen wij het vt- zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het vierde kwartaal 1932, ten bedrage van 11.80 (voor courant met Zondagsblad 12.53) vóór 15 JANUARI a.s. aan ons Bnrean te betalen, ól over te maken pet postwissel ól over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten* geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode* blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 4e kwartaal 1932, op dezelide wijze toezenden. Na genoemden datum wordt beschikt met 10.14 verhooging. Toezending is dus voordeellg! Voor De Prins ls het bedrag f2.13 Voor Het Modeblad 11.50 Voor Gracieuse 12.lt Voor Panorama f 2.80 Voor Het Leven I1M DE ADMINISTRATIE- LANGEND IJ K Bij de in het Patronaatsgebouw te Warmenhuizen gehouden bridge-wedstrijd waren 56 deelnemers. Er werd gespeeld in 2 groepen en de prijzen bestorv den uit kunstvoorwerpen. De uitslag was als volgt Groep A., oneven nummers: eerste prijs de heeren B. Jong en C. Bas te Warmenhuizen met 1980 punten plus; tweede prijs de heer H. G. Rijs en A, de Groot te Warmenhuizen met 1540 punten plus. Groep A, even nummers: eerste prijs de heeren P. Deutekom en G. Deutekom te Noordscharwoude met 1805 punten plus; tweede prijs de heeren L. Kaiver- dijk en A. Kroon te Warmenhuizen met 70 punten plus. Groep B., oneven nummers: eerste prijs de heeren A. Ligthart en J. Kemper te Warmenhuizen met 4255 punten plus; tweede prijs de heeren K. Tesselaar en P. Teselaar te Warmenhuizen met 2145 punten plus. Groep B., even nummers: eerste prijs A. Jonker en N. Jonker te Warmenhuizen met 510 punten plus; tweede prijs de heeren J. van Diepen en J. Pronk met 20 punten plus. SC E 00 RL GEMEENTE SCHOORL. Burgerlijke Stand over December 1932. Geboren: Anna Maria, dochter van Simon Kaandorp en van Maria Berkhout. Bauke, zoon van Gerrit Min- kema en Geertruida Maria Jacoba Krom. Huwelijken: Jacob Blom, wegwerker te Warmenhui zen en Aafje Speur, 30 jaren, zonder beroep alhier. Hero Kruize. 24 jaren, arbeider en Tijntje Greeuw, 20 'aren, zonder beriep, beiden alhier. Overleden: Gerardus Cornelis Delis, oud 10 maanden, zoon van Johannes Delis en Margaretha Maria Roo zendaal. Naar wij thans eerst vernemen is met ingang van 1 Januari 1933 tot veldwachter benoemd de heer T. Veg- ter, wnd. Crmmandant der Poli tietroepen te Ouderkerk a. d. Amstel. Hij heeft zich gevestigd met zijn gezin in de woning van den heer Déhé, Achterweg, hoek Wagenmakers- weg te Groet DEN HELDER Benoemd. Tot deurwaarder aan de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, met standplaats Den Helder, is benoemd de heer J. W. Biersteker, als opvolger van zijn vader, wlen op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. MET KRUIWAGEN EN SCHOP. Wieringen, 30 Dec. 1932. Geachte Redactie, Na kennis genomen te hebben van 't stuk: „Met kruiwagen en schop", voorkomende in Uw blad van 29 December, zou ook Ik mijn zienswijze gaarne ken baar maken over dit oogenschijnlijk zoo moeilijke vraagstuk of het kanaalwerk in Noord-Holland met schoppen, kruiwagens èn menschen, dan wel met ma chines moet gebeuren. Daar dergelijke vraagstukken, erg moeilijk schijnen te wezen, daar de grootste econo men er zich het hoofd mee breken, willen wij als grondwerkers daar onze opinie wel eens over geven. Uw zienswijze is: er is groote werkloosheid, dus moe ten wij zooveel mogelijk zorgen voor werk, al staan er ook machines werkloos, die het werk goedkooper kun nen doen. Terecht zegt u: de menschen moeten een behoorlijk loon verdienen; in geen geval mogen dergelijke nuttige productieve werken onder werkverschaffing vallen. Heel goed, mijnheer! Maar is er wel werkverschaf fing? Zou alle arbeid niet nuttig wezen? Werkver schaffing is grond van de eene plaats naar de andere gooien en weer terug. Maar dat wordt nergens gedaan, dus bestaat er ook geen werkverschaffing. Doch 't motief (bestrijding van werkloosheid) wordt gebruikt om alle werken zoo goedkoop mogelijk uit te voeren en de loonen te drukken. Welnu, wij zijn. dan ook van oordeel, zijn er machines, laat die het werk dan doen. Laat ons werkloos. Willen wij dan niet werken? Toch wel, maar niet In deze krankzinnige samenleving, waar wij weten dat werken geen nut heeft, waar zelfs heel wat werken zijn die voor den ondergang der menschheid bestemd zijn. Denk aan de verdedigingswerken op den afsluit dijk. Denk aan de werkschaffingsloonen, f 7, f 8 of f 10 per week, waar de werkers met hun hulsgezinnen zelf mee ten onder gaan. Een deken van 't crisiscomité kan ze ook al niet helpen. En dan is die werkverschaffing nog een humaniteit tegenover de werkers. Welnu, wij verlangen in deze maatschappij dan ook niet meer naar dien zoogenaam- den nuttigen arbeid. Maar nu de oplossing: Laten alle militairen en werk- loozen van de geheele wereld ons helpen, laten wij alle machines en fabrieken zoo productief mogelijk maken, laten wij gen productie meer vernietigen en laten wij de vruchten van allen arbeid aan de geheele meneoh- heid laten komen. Dan en dan alleen willen wij onze krachten zoo intens mogelijk geven, dan heeft de arbeid weer zin gekregen, en zitten wij niet met zoogenaamde moeilijke vraagstukken. Want ieder normaal menech zal weten dat daar waar machines 't zware werk voor de menschen kunnen doen, het een zegen zal wezen, ons geschonken door geniale koppen uit onze samenle ving. Dit is mijn zienswijze hierover. Maar in deze maatschappij zijn deze vraagstukken (op hun eigen alleen) nog maar moeilijk voor menschen, die belang hebben bij deze kapitalistische (wan)orde en die zelf daar in de kanalen nooit zullen komen te staan. U dankend voor de plaatsruimte, N. K. Uit Enschedé. Zondagmiddag te omstreeks 3 uur in in de Oldenzaalschestraat te Lonneker nabij de steenfabriek der firma Smulders en Mulder door tot nu toe onbekende oorzaak een personauto met drie per sonen, twee heeren en een dame, tegen een boom ge botst. De botsing was vrij hevig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie inzittenden geraakten be wusteloos. Spoedig was dokter Van Rhijn ter plaatse, die de eerste hulp verleende. Het bleek, dat de dame een bovenbeen-fractuur had opgeloopen, benevens ver schillende snijwonden. Een der beide heeren had even eens een aantal snijwonden. terwijl de derde Inzittende geen verwondingen had gekregen, wel was hij geheel versuft. De drie personen kwamen vrij spoedig weer bij kennis. Alle drie zijn zij opgenomen in het zieken huis ...Ziekenzorg" te Enschedé. Gezien de hevigheid van de botsing, kan gezegd worden, dat het ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. PARUS-ETFFEL (1446 M.) 8.50 Keltische liederen. PARIJS-RADIO (1725 M.) 12.35 Orgelrecital; 7.40 Concert; 8.20 Opera. MILAAN (331 M.) 6.20 Gramofoonmuziek; 7.50 Radiotooneel. ROME (441 M.) 4.50 Gevarieerd concert. WEENEN (517 M.) 4.25 Populair ooncert; 6.45 Opera-uitzending. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Dansmuziek; 7.20 Populair concert; 9.10 Piano recital; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 9.00 Populair concert. Wateronttiekklng aan de duinen. Protestvergaderbig. WOENSDAG 4 JANUARI.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10