Over een veelomstreden hel. NIEUWS uit de 4e klasse K.N.V.i>. Ingezonden Stukken. volledig: programma vastgesteld. Ioo zal Uitgeest de Beverwijkers ontvangen en zullen Lrvan heel weinig plezier beleven. Alkmaar ontvangt i.C. en weer moeten we de kaasstedelingen weinig is op winst geven. Het wordt echter wel weer eens Zoo is het met Schagen het zelfde, dat op bezoek Zilvermeeuwen gaat. Een gelijk spel? D.T.S. ont- igt E.V.C. en zal beide puntjes wel aan de Edam- rs moeten afstaan. Vrone krijgt bezoek van Texel, het eiland wist Vrone gelijk te spelen, doch thans we de eiland-bewoners de beste papleren. De voor de laatste plaats is hier overigens nog t gestreden. Uit den aard der zaak zijn alleen Be- Q.S.C., E.V.C. en Zilvermeeuwen nog maar lig; de overige clubs kunnen allemaal nog wel als tkensluiter eindigen. Alkmaar staat er momenteel slecht voor en ze zou goed doen, Zondag eens voor verrassing te zorgen. Beverwijk houdt momenteel kop en zal vermoedelijk wel kampioen worden, al- ze geen enkele misstap kan begaan, want het h goed herstellende Q.S.C. ligt op den loer. stand is hier thans:: 4e KLASSE A. verwijk 11 11 0 0 22 47—13 5.C. 10 7 0 3 14 29—12 7.C. 10 5 3 2 13 23—20 vermeeuwen 10 5 2 3 12 23—23 xel 10 4 2 4 10 24—24 '.geest 10 4 0 6 8 27—22 fiagen 10 3 1 6 7 17—32 r.s. 10 3 0 7 6 28—29 one 11 2 2 7 6 16—35 aar 10 2 0 8 4 22—46 Schagen comb.Helder comb., 23. Een goede partij voetbal. elfder ure werd bovenstaande wedstrijd nog stgesteld, die bij magnifiek voetbalweer werd ge- eeld op den eersten dag van 1933. Het was niet, dat n spelers na een paar zware weken geen rust ge- nd werd. maar waar in den wedstrijd Q.S.C. hagen, waarbij Schagen een zoo smadelijke ne- rlaag leed, er nogal fouten hadden gekleefd aan spelmethode, meende het bestuur zeer terecht, dat ze gelegenheid benut moest worden om andere elers op te stellen, in de hoop dat een en ander zou ïdewerken om de spelkwaliteiten op te voeren, üf ?n daarifi is geslaagd? Ten deele zeker. Zonder bepaalde spelers op het g te hebben, meenen we te mogen neerschrijven, t door bestuur en E.C. veel is gezien, waarvan pro- getrokken kan worden Men vergete daarbij niet, t deze combinatie voor het eerst stond opgesteld, wennigheid aan elkaar, het elkaar niet begrijpen het zich niet instellen op bepaalde kenmerkende van anderen, deden soms momenten tstaan, waarin in andere gevallen dankbaar van u zijn geprofiteerd, terwijl nu niets productiefs werd geboren. we zeiden het reeds, er was wel leering uit putten voor de „autoriteiten" en last but not least, t nog talrijk opgekomen publiek is getuige geweest ,n een aardig, vlot gespeeld partijtje voetbal, iets larnaar werkelijk werd verlangd. De wedstrijd. Om even twee uur roept scheidsrechter Lutje- trms de beide aanvoerders bij zich om te tossen. :hagen vangt aan tegen den zwakken, recht van iel tot doel staanden wind, maar al ras neemt de slder-combinatie, welke bestond uit een 4-tal spe- cs van het eerste elftal, 4 van het tweede en drie .n het derde, het spel over. De eerste aanvallen dan ook voor de witten, die goed combineerend Arnoldus af gaan. Deze maakt op waarlijk lof- wijze een tweetal ballen onschadelijk. Dan de rechtsbuiten van Helder een aanval, valt en voor met het weet, wordt Arnoldus (0—1). Niet ontmoedigd trekt Schagen ten aanval. W. Rus e op de rechtsbinnenplaats staat, speelt listig tus- hen de backs door naar Paulusma, die niet aar- lt en een hard schot inzendt, dat juist langs snort, gaat het spel van doel tot doel. Koomen begaat fout den buitenman onbewaakt te laten, waar- >or menig hachelijk moment voor de S'chager-veste ïtstaat. Arnoldus is echter op zijn post. Klemvast ïeft hij de soms lastige schoten. Vlottes houdt de ikervleugel goed in bedwang, daarin verdienstelijk jgestaan door Blaauboer. Slingerland speelt een rustige partij op de spil- aats en zijn goed plaatsen valt op. Hij zet De Moor in het werk, die langs de lijn snelt en naar binnen venkend een laag schot afgeeft dat de keeper van elder vallende stopt. Boontjes is er als de kippen j en onder den keeper door schietend brengt hij 3 partijen op gelijken voet (1—1). Meer en meer ordt de snelheid opgevoerd. Razend vlug gaat het op en neer. De Helder keeper zien we een paar schoten van Boontjes c.q. onschadelijk maken, ts waarin Arnoldus hem zoo niet overtreft, dan ze- toch evenaart. Na de thee. De tweede speelhelft zet al direct goed in. Het oude wordt gehandhaafd, iets wat een zeer aan- ekkelijke partij voetbal doet zien. Vooral de rechter- van Sparta weert zich. W. Rus en De Moor meerdere malen goed combineerend er van Dor en menig goed schot of voorzet noteeren we. Boontjes en Paulusma laten zich ook niet onbe- ligd. Driemaal achtereen speelt Boontjes op magni- eke wijze den bal vrij, maar Paulusma schiet even- xoveel malen naast. De Helderschen doen er dan een :hepje op. Openspel gevend stichten ze vele ge- aarlijke momenten voor Arnoldus' heiligdom. Het :hot ontbreekt echter en Arnoldus heeft weinig ioeite om voorloopig meester te blijven van zijn irrein. Het spel is aantrekKelijk. De Helderschen ïven menig staaltje van begrijpen en kijk op het Del. Aan de andere zijde is het 't enthousiasme dat Dwicht in de schaal legt. Weer gaat W. Rus er van oor en geeft op het juiste moment af aan De Moor, ie hoog voor het doel plaatst. P. Molenaar, die nksbuiten stond, speelt goed naar Paulusma, die ch niet bedenkt en van korten afstand met een ko- scoort, 21. Dan is weer het woord aan de gasten. De rechts- uiten gaat er handig tusschen uit en brengt met in harden schuiver de partijen weer op gelijken 22. In beide kampen wordt fanatiek gestreden. Om verkeeren weer de doelen in gevaar. Dan en wc den H. keeper een hooge bal vangen; op het- ilfde moment loopt Paulusma in en keeper en bal isseeren de lijn. Reeds juicht het publiek, maar de :heidsrechter kan geen goal toekennen. Voort gaat het weer. Nog enkele minuten is er te jelen. Dan maakt de H. linksbinnen aan alle on- kerheid een einde en scoort, buiten bereik van Ar- Dldus, den winnenden fVoal voor zijn ploeg. Met izen stand breekt ook het einde aan. Scheidsrechter Lutjeharms leidde deze snelle atch op zeer goede wijze. Wel verschilden we met hem van meening over de beslissing van den inge- loopen bal van Paulusma, maar zeer zeker blijft de beslissing aan den arbiter. Nabeschouwing. We zullen niet treden in de bemoeiingen van be stuur en elftalcommissie. Deze wedstrijd heeft, we zeiden het reeds in den aanvang, veel te zien ge geven en veel perspectieven geopend Wij mogen dan ook niet onze opinie hier neerschrijven en volstaan dus met te zeggen, dat de wedstrijd is geweest van goed gehalte. De Helderschen speelden een faire, goede partij en gaven vaak te zien wat training ver mag. Schagen speelde enthousiast en toonde den wil om zijn huid zoo duur mogelijk te verkoopen. Iets, waarin men ten volle is geslaagd. Verder is het woord aan tot beslissen bevoegde lichamen als be stuur en E.C. Schagen IVHelder A, 2—4. Om 12 uur ruim ving bovengemelde wedstrijd aan, onder leiding van scheidsrechter K. Wit. Helder was door eenige spelers uit hoogere elftallen ver sterkt, terwijl bij Schagen eenige spelers door afwe zigheid schitterden. Toen eindelijk het elftal was gecompleteerd, werd met het spelen aangevangen. Direct gaat Helder hard van stapel en de eerste ballen snorren langs het doel van Schagen of belanden in de veilige han den van Bakker. Tegenover deze aanvallen, die niet van gevaar zijn ontbloot, stelt Schagen een enkele verkenning op de Helder veste. Als bij een Heider- aanval de S. back hands maakt binnen het be ruchte gebied, wordt deze toegekende penalty, zeer sportief, niet door H. benut, 't Is echter uitstel van executie. Direct daarop wordt er door den H. mid- voor uit een corner goed gescoord (01). Nauwelijks is de bal weer aan het rollen, of de linksbinnen ziet kans ten tweede male Bakker het nakijken te geven (0—2). Dat schudt de Schagenaars wakker. Er komt meer teekening in hun spel en Keet ziet dan kans uit een ren hard en onhoudbaar tegen te scoren (1_2). Dan is het weer een tijd Helder, dat in de meerderheid is. Aanval op aanval wordt er onder nomen, maar Middelbeek blijft de vaak hachelijke situatie meester. (Deze speler kan o.i zeer zeker weer in het eerste elftal.) Aan hem is het dan ook in hoofdzaak te danken, dat Helder de score niet aanmerkelijk verhoogde. Aan de andere zijde heeft Van der Linde succes, die een mooi aangegeven bal van Tjalkens benut (2—2). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de pauze komt Helder geducht opzetten en me nigmaal verkeert Bakker's doel in gevaar. Hij weet veel te redden en weer is het vooral Middelbeek die het terrein op sublieme wijze zuivert. Toch kan niet worden voorkomen, dat de Helderschen nog 2 maal weten te doelpunten. Schagen onderneemt nog menigen aanval, maa rsucces blijft uit. Met 42 voor de gasten breekt het einde aan. Scheidsrechter Wit leidde correct. NOORDS GHARIWOUDE. Voetbaluitslagen: S.D.E. 1Voorwaarts 1. 2—0; Voor waarts 3R.C.B. 2, 20; Voorwaarts a«Con Zelo a 00; Voorwaarts bBerdos b 0—5. ANNA FAULOWNA. Zondag ontving B.K.C. 2 Atlas 2. Het tweede had een aardig sterke ploeg. Twaalf doelpunten waren noodig om de beslissing te brengen. De uitslag was 75. Of de bezoekers ook waar voor hun geld kregen. Zondag a.s. zal de polsslag van de competitie weer voelbaar zijn. B.K.C. I ontvangt H.R.C. 3 om 2 uur. Dit wordt een belangwekkende partij voetbal, die de eerste is van een serie van drie, n.1. H.R.C. 3, Succes en Wieringerwaard, de drie sterke ploegen, die we nog thuis krijgen. Ver zuimt dus niet aanwezig te zijn; 't wordt een interes sante krachtmeting. B.K.C. 2 gaat een heet gevecht in: Helder 5 uit. Al les wat 't geeft, valt mee! B.K.C. 3 gaat naar Sparta 4. Alle hens aan denk dus. „Weg met de tolmuren". Een artikel van dr. Posthuma in het Berli- ner Tageblatt. Oud-minister dr. P. E. Posthuma publiceert in het Berliner Tageblatt van 1 Januari een artikel „Weg met de tolmuren". De Berl. corr. van de N.R.Ct. ontleent er het volgende aan: Nederland moet in ruime mate leven van zijn uitvoer zijn inkomen uit handel en soheepvaart en de opbreng sten uit buitenlandsche leeningen. Het Is wel niet noo dig nader te bewijzen, dat Nederland, het land van het principe van vrijhandel en van de meestbegunstiging, door de oeconomlsche verwarring zeer zwaar wordt ge troffen. Het is duidelijk, dat de strenge oeconomlsche logica ook ons ten slotte zal dwingen niet te koopen, waar men niet verkoopen kan. Wij kunnen hier slechts de hoop uitspreken, dat de naburige staten onze oeco- nomisohe moeilijkheden zullen begrijpen, aangezien zij hun producten op den duur slechts kunnen verkoopen aan een Nederlandsche bevolking, welke in staat is, haar eigen producten- uit te voeren. Het is eenvoudig onmo gelijk, achter enorme tolmuren op kosten van den uit voer van andere landen een schijnbaren welvaart te scheppen Moge 1933 het einde beteekenen van het internationale wantrouwen en tevens het begin van een krachtige in ternationale toenadering, met uitschakeling van een valsch begrepen eigenbelang. Slechts dan zal van een duurzame verbetering van den toestand sprake kunnen zijn. Moge de politieke openbare meening er in 1933 toe bijdragen, den verantwoordelijken staatslieden het voe ren van een dergelijke constructieve oeconomische po litiek te vergemakkelijken. Indien we met dit doel voor oogen het nieuwe jaar beginnen, zullen de gunstige re sultaten zeker niet achterwege blijven. Men verlieze nimmer uit het oog, dat alle nieuwe commercieele moei lijkheden wederom een stap achteruit beteekenen. Juwelierswinkel te Minden geplunderd. Voor 3000 Mark buitgemaakt. Op Nieuwjaarsdag hield voor de juwelierswinkel van de fa.' Brandenburg in de Obermarktstrasse te Minden een elegante limousine, genummerd II B 1616, stil. Een inzittende sprong uit den wagen, wierp een steen door het etalagevenster en greep een aantal ringen en andere sieraden ter waarde van ongeveer 3000 Mark. Hij sprong weer in de auto en deze ging er dadelijk in volle vaart van door. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het auto nummer is zeer waarschijnlijk vervalscht. Men veronder stelt, dat te Minden dezelfde personen aan het werk zijn geweest, die verleden week op dezelfde wijze een juwe lierszaak te Hannover hebben geplunderd. Waarvoor dient het? Wat kost het? Tusschen het natuurreservaat van de gemeente Ber gen en de duinen der Provinciale Waterleiding heeft de directie van dit bedrijf een hoog hek laten plaatsen, dat bovendien nog een halve meter in den grond is gegra ven. Het schijnt dus bestemd om konijnen te weren, maar dit is toch niet de eigenlijke bedoeling, want het houdt ergens op een willekeurige plaats plotseling op en de bordjes Verboden Toegang, welke men dan ver der aantreft, zijn niet in de konijnentaai geschreven. Het hek dient ook niet om menschen te weren, want er zijn een paar tourniquets in. Maar storend in het landschap is het in hooge mate en duur, o zoo duur! In Bergen zegt men dat het duizenden guldens heeft gekost, doch het juiste bedrag weet niemand. Zooals we j.1. Zaterdag reeds mededeelden, heeft het hek in den gemeenteraad van Bergen een heelen storm ontketend, terwijl deze brandende kwestie nu ook weer in de Staten aan de orde komt. Het Statenlid, de heer Thomassen, die j.1. Zaterdag in gezelschap van den heer Klomp, secretaris van de V.V.V. en den heer Hemelrijk, lid van den Berger gemeenteraad, een onderzoek ter plaatse Instelde, heeft naar wij vernamen, het plan om na bekomen verlof, in de Statenvergadering van 17 Ja nuari a.s. de volgende vragen te richten tot het college van Ged. Staten: 1. Hebben Gedeputeerde Staten overleg gepleegd met de gemeente Bergen over het plaatsen van een hek op een gedeelte van de grens tusschen het natuurreservaat dier gemeente en de duinen van het P.W.N.? 2. Is het de bedoeling van Gedeputeerde Staten om dit hinderlijke en met de omgeving vloekende hek zoo ver door te trekken, dat het terrein van het P.W.N. geheel wordt Ingesloten? 3. Willen Gedeputeerde Staten mededeelen, wat zij met 't plaats van dit nieuwe hek beoogen, nu het terrein, waar de waterwinning plaats heeft, reeds door een hoog hek is omringd? 4. Is het juist, dat indertijd bij den verkoop van dit duinterrein aan de Provincie door de verkoopers is be dongen, dat het als vrije wandeling opengesteld zou blij ven? 5. Zijn Gedeputeerde Staten bereid het hek te doen verwijderen, subsidiair het te doen verplaatsen naar de naaste omgeving van de prise d'eau, indien het noodig mocht blijken een eenigszins grooter terrein voor ver ontreiniging te behoeden? 6. Zijn Gedeputeerde Staten van plan om, indien be houd van het hek wenschelijk mocht blijken, het uitrei ken van gratis wandelkaarten ook toe te staan aan de V.V.V. te Bergen? x DE HEER G. HANNEMA EN DE WEGENBELASTING Onze Redacteur-verslaggever te Alkmaar schrijft ons: Hooggeachte heer Hoofdredacteur! Met bijzondere belangstelling nam ik kennis van het door U opgenomen ingezonden stuk van den heer G. Hannema. veearts en directeur van het gemeentelijk slaohthuis van Wijk aan Zee en Duin. waarin hij zich m.i. niet ten onrechte beklaagt over de tegen hem door den Politierechter te Alkmaar uitgesproken veroordee ling tot f 15 boete subsidiair 5 dagen hechtenis, ter zake overtreding der wegenbelastingwet. Ik zeg met bijzondere belangstelling, omdat mij in de eerste plaats ten zeerste heeft getroffen de waardee ring die daaruit spreekt voor den verslaggever. Het overkomt mij niet veel dat ik een dergelijke lof- tuiging mag inoasseeren, en 't doet mij dus dubbel goed, wanneer ik een enkele maal het welriekende bloempje der appreciatie mag plukken op den langen en dorren weg van mijn rechtsverslaggeversleven. De klacht van mijnheer Hannema, geuit op het pu blieke spreekgestoelte van uw blad, geeft mij echter mo tief openlijk te verklaren, dat ik het met d i e veroordee ling eveneens absoluut niet eens ben. Het komt mij voor dat de veroordeelde het slachtoffer is van een ambtelijk misverstand en het optreden van den heer Hannema gaf mij zeer zeker de overtuiging dat hij geheel ter goeder trouw en zijn gebrek aan kalm te, die den politierechter tot ontevredenheid stemde, het gevolg was van zijn sanguinisch temperament en de wrokkende gedachte, dat hem onrecht was aangedaan. Het ligt natuurlijk niet in mijn bedoeling, de onder ambtsgerechtelijke eede afgelegde verklaring van den verbalisant en den desbetreffenden belastingambtenaar aan te tasteh, maar toch heb ik niet de overtuiging ge kregen, dat de heer Hannema die in qualiteit van direc teur van een gemeenteslachthuis zelf de bevoegdheid heeft procesverbaal op te maken van eventueele over tredingen en dus eveneens is gehouden de wet te hand haven, bewust onwaarheid zou hebben gesproken en ik geloof hem gaarne, wanneer hij verklaarde dat zijn pa pieren in de volmaakste orde waren, zoodat er voor hem geen enkele reden was zich door een minderwaardige vlucht aan de ambtelijke controle te onttrekken. Ik ben een vriend van de rechtbank, zooals ik in de dagen der verdrukking onomwonden heb getoond, doch zooals Aristoteles zegt: Amicus Plato, sed magis ami- ca Veritas, Ik ben een vriend van Plato, maar nog méér van de waarheid. En indien Fortuna mij in mijn jeugd met haar lief ste lonkjes had toegewenkt en mij het voorrecht was ten deel gevallen te wonden gepromoveerd tot Doctor in de rechtswetenschappen en mij de verdediging zou zijn opgedragen van den heer Hannema, dan zou ik aan de hand van de bekende rechtsstellingen, de plecht ankers in twijfelachtige gevallen voor den strafpleiter, In dubiïs abstine, in dubiïs pro reo, In twijfel ont houd u. in twijfel moet bij het vellen in een vonnis 't voordeel worden toegewezen aan den verdachte, hebben gehuldigd en zou ik hebben verzocht, den heer Hannema vrij te spreken van de hem ten laste gelegde overtreding van artikel 27 Motor- en rijwielwet. Dat het bedrag der opgelegde boete slechts f 15 was, doet niets ter zake. Het geld speelde hier bij den heer Han nema geen rol. 't ging nietm om de knikkers, maar om het spelrecht Dit, geëerde heer Hoofdredacteur, was hetgeen ik aan 't heeren Hannema's verweer meende te moeten toevoe gen en ik betuig u mijn allerhoogsten dank voor de milde wijze waarop gij mij daartoe in de gelegenheid hebt gesteld. t. t. L. H. OBDAM. Alkmaar, 2 Januari 1932. Schapeninventarisatie. In de eerste week van Januari 1933 zal op verzoek van de drie Centrale Landbouworganisaties door de zaakvoerders der Nederlandsche Varkenscentrale een schapentelling worden gehouden. Voor het nemen van eventueele maatregelen ten gunste van de schapenhouderij is het noodzakelijk het juiste aantal schapen te kennen. Het is dus in het belang van iederen schapenhouder als hij zoo veel mogelijk medewerkt, dat het aantal en de soort zijner schapen precies wordt genoteerd. Niemand blijve dus in dit opzicht in gebreke. Elke schapenhouder bij wien op 10 Januari 1933 de telling nog niet heeft plaats gehad, richle zich nog dienzelfden dag tot den zaakvoerder der Ned. Var kenscentrale in zijn district. Vier millioen lager. De omzet van de Noord-Hollandsche groen te- en fruitveilingen. Langendijk. De omzet aan de Noordhollandsche groente- en fruitveilingen heeft in het afgeloopen jaar ongeveer 9 miljoen gulden bedragen tegen ruim 13 mdljoen over 1931. BOERDERIJ en T I N D E R IJ. Boeren in werkverschaffing. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, stelde aan den Minister van Binnenlamdsche Zaken de volgende vra gen.: I. Is het den minister bekend dat kleine boeren, die zijn van b.v. meer dan 1 H.A. land, zij het dan ook zwaar belast, evenals hun gebouwen, dikwijls van werkverschaffing worden uitgesloten? H. Is het den minister voorts bekend dat veel werk thans bij wijze van werkverschaffing wordt uitgevoerd dat oorspronkelijk daartoe niet was bestemd en dat mede daardoor vele kleine boeren en tuinders, beneven* kleine middenstanders en z.g rijke arbeiders zonder inkomen of werk zijn? III. Is de minister bereid maatregelen te treffen dat de bedoelde personen wel in de werkverscnaffing won den begrepen en als norm van toelating een inkomen- grens te bepalen? Controle op room-lnvoer ln Belgis. Strenge maatregelen beraamd. Het Brusslsche blad, de „Peuple" weet mede te dee- len, dat de Belgische minister van Landbouw na een bespreking met belanghebbenden heeft besloten, stren ge controle te laten uitoefenen op den Invoer van ver- schen melk room, speciaal uit Nederland, werd in gevoerd, om ln België tot boter te worden verwerkt. Terwijl ln 1931 de invoer slechts 469.500 kilo bedroeg, werd alleen Ln November 1932 350.000 kilo Ingevoerd. Eén douane-inklaring in December te Antwerpen liep over 300.000 kilo. Maatregelen worden bestudeerd om deze omzeiling van de botercontingenten onmogelijk te maken. Westland's veilingomzet met 23 pet. verminderd. Naaldwijk: Volgens en globale berekening is de totale omzet van de groenten- en fruitveilingen in het Westland over 1932 met ongeveer 23 procent achter uitgegaan, nJ. van 19% millioen gulden in 1931 tot 14% millioen ln dit jaar. Een slecht begin. Verbijsterend geval op het station van Pa- dua. Van een agressief jong vrouwtje en een verbouwe reerde bruidegom. Het volgende verbijsterende geval deed zich voor op het station van het Italiaansche stadje Padua. Daar stond een juist getrouwd paartje, gereed zich op de huwelijksreis té begeven. Echtgenoot en vrouw tje keken elkander bijna ononderbroken liefdevol aan en fluisterden nu en dan een kirrend woordje. Plotseling naderde er een meisje van ongeveer twintig jaar, de derde in het drama. De pas gepro moveerde ega wierp, reeds vóór de ramp zich vol trok, min of meer stugge blikken op de spelbreekster, die volgens haar een wel zeer ongelegen moment had uitgezocht om het woord tot hen te richten. Zij zei dan ook eenigszins koel: „Pardon?" Wie beschrijft haar ontsteltenis, toen het meisje haar een voudig negeerde en zich tot d6n echtgenoot wendde? Had de verstoorster der idylle dezen heer nu nog aangesproken, dan zou de ergernis te dragen zijn geweest, maar neen, de twintigjarige onbe- scheidene haalde zonder 'n woord te zeggen ver uit en diende den bruidegom een klinkende oorvijg toe. Daarna verwijderde ze zich, rood van woede. Het jonge vrouwtje was evenwel niet minder drif tig. Ze snelde de aanrandster na en trof haar met 'n echoënde klets op de rechterwang. Daarna maakte ze rechtsomkeert!, naderde haar man en gaf dien even eens venijnige klap. Juist zette de trein zich in beweging. De agres sieve echtgenoote, opende snel een portier, sprong in de coupé, en sloot de deur achter zich. En de verbouwereerde bruidegom bleef achter op het perron met twee gloeiende kaken en de koffers en zonder vrouw. Het twintigjarige meisje had zich snikkend ver wijderd. Toen de ongelukkige jongeman van den schrik was hekomen, informeerde hij, wanneer er weer een trein in dezelfde richting vertrok, en een half uur later had de achtervolging een aanvang genomen. Een voor den man onprettige omstandigheid was het feit, dat hij (daar zijn vrouwtje zeer nauwkeurig van aard was) haar de reisbiljetten in b«j aring had gegeven. Bovendien beschikte ze over een L-'kc som. De huwelijksreis ontaardde derhalve in een jacht naar het onbereikbare. Drie weken lang reisde de ver- en geslagen echtgenoot zijn ontsnapte wederhelft achterna. Zij scheen te weten, dat hij haar op den voet zou volgen: alle plaatsen, die zij samen zouden aandoen, bezocht ze alleen (althans dit hoopte en ver moedde de gekwelde bruidegam). Tenslotte werd zij door haar man ingehaaldop het perron te Pa dua. Hij was hierin geslaagd door van buitengewoon snelle vervoermiddelen en verbindingen gebruik te maken. In de wachtkamer had de ontmoeting plaats. De man brieschend, de vrouw koel en beleedigd. Ten slotte begon de echtgenoot een toontje lager te zin gen en het koppige vrouwtje begeleidde hem met een huilbui. Zij wilde weten of het meisje, dat hun geluk zoo wreed had vernietigd, een vroegere verloofde van hem was, die hij had laten loopen, en hij bekende volkomen vernederd, dat dat inderdaad zoo moest worden opgevat, waarna het vrouwtje nog luider weende. Eindelijk waagde hij de opmerking, dat hij de andere dan toch voor haar had opgegeven. Toen werd het gevoel voor logica in de bruid wakker en de hereeniging had plaats. Een dag later stond een juist getrouwd paartje ge reed zich op de huwelijksreis te begeven. Echtgenoot en vrouwtje keken elkaar bijna onafgebroken liefde- 1 vol aan

Schager Courant | 1933 | | pagina 6