De laatste en hoogste troef op het spel. FRIKJE Uit onze omgeving. Man en vrouw zijn één Boerderij. «oar. De toestand zou dus zoo worden, dat deze (9) Ian- Onze kaasexport naar Duitschland in gevaar. Een maatregel, die alleen de landen, waar onze kaas wordt nagemaakt, voordeel oplevert. De Algemeen Nederlandsche Zuivelbond schijft het volgende: Opnieuw loopt onze zuivelindustrie, welke reeds zoo ajwaar gebrandschat is door de tallooze invoerbelemme- rende maatregelen in het buitenland, groot gevaar. En opnieuw is het de Duitsche handelspolitiek, die de moei lijkheden brengt. Met 1 Januari van het pas begonnen jaar heeft dat land, met het buiten werking treden van zijn verplich tingen uit het Ned.-Duitsche douane- en credietverdrag de handen vrij gekregen met betrekking tot de invoer rechten op een aantal belangrijke Nederlandsche export artikelen. Terwijl men tezelfder tijd met Frankrijk over tarief verbindingen onderhandelt en de bestaande verdragsta rieven verlengt zij het met verkorten opzeggingstermijn wordt de Nederlandsche regeering er van in kennis ge steld, dat zelfs een tijdelijke verlenging van de verdrögs- tarieven voor den duur der onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst niet in aanmerking komt. Nemen de zaken inderdaad dezen loop, dan wordt voor onze kaas 15 Februari as. de fatale datum. Dan loopt het Duitsch-ZweedSch-verdrag af en werpt Duitschland ook de feitelijke meestbegunstiging t.a.v. de invoerrech ten op kaas over boord. Beseft men hier in Nederland wel de gevolgen welke dit verloop van zaken over eenige weken voor onzen kaasafzet naar Duitsohland en voor onze geheele zuivel industrie moet meebrengen? Onze kaasuitvoer naar Duitschland heeft zich totnu- toe nog staande kunnen houden en in dit opzicht steekt hij gunstig af bij het lot, dat de overige zuivelproducten moesten ondergaan hetgeen duidelijk blijkt uit de vol gende cijfers. Uitvoer van Nederland naar Duitschland: 1931 11 mnd. 1932 11 mnd. K.G. boter 37.500.000 31.400.000 18.000.000 9.000.000 K.G. melk producten 7.100.000 3.100.000 1.000.000 9.000.000 K.G. kaas 39.500.000 39.400.000 32.800.000 30.500.000 Dit komt zeer zeker doordat de Gouda- en de Edam merkaas „specialiteits"-produeten onzer zuivelindustrie zijn die voor de breede lagen der industrie-arbeiders, voornamelijk in het Roergebied en West-Duitschland, een gretig gekocht vol lts voedsel uitmaken. Onze kaasafzet naar Duitschland heeft niettemin vooral het laatste jaar moeilijke tijden doorgemaakt, tengevolge van de sterk gedaalde koopkracht, waaraan een volksvoedsel als harde kaas zich onverbiddelijk heeft aan te passen, voorts als gevolg van de „Devisen- bewirtschaftung'',vt-el_ke bij voorbaat de kaasprijzen naar omlaag heeft gedwongen en ten slotte van de valuta^ concurrentie vanwege Denemarken en Noorwegen, die het laatste jaar van -hun gedeprecieerde gelde-enheid hebben weten te profiteeren om den afzet van bun kaas naar het Gouda- en Edammer-type in Duitschland te vengrooten. Al is door al deze handelspolitieke moeilijk beden de plaats van onze kaas op de Duitsche markt slechts ten koste van een catastrofale prijsdaling kun nen worden gehandhaafd, gehandhaafd is ze, daar ze tot nu toe van maatregelen, welke den invoer zélf aantasten, Is verschoond gebleven; Hieraan komt nu een einde, zoodra de Duitsche re geering door geen handelsverdragen, zooals tot nu toe, gebonden, de eischen van den Duitschen landbouw zou gaan inwilligen en zich tot toepassing van de be staande autonome tarieven, mogelijk- zelfs tot verhoo ging van deze tarieven zou laten overhalen. De toepassing van het autonome invoerrecht betee- kent voor onze harde kaas een verhooging van het tarief van 20 tot 30 Mark per 100 Kg., hetgeen, uitge drukt in de waarde van het product, neerkomt op een verhooging tot 45 pet. voor de vette kaassoorten en een tot 75 pet. voor de magere. En zulks voor een volks voedsel bij uitstek. Belasting naar de waarde Gemidd. prijs bij invoer- by invoer- per 100 K.G. recht recht te Leeuw, in van20Mk. v. 30 Mk. Dec. 1932 is f 12 is f 18 40+ f40 30 45 40+ f40 30 45 20+ f25 50 75 Brood-Edammer Goud&kaas Edammer Met deze verhoogingen is nog niet eens rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Duitsche re geering onder den drang der landbouv/kringen zou willen overgaan tot verhooging van het autonome tarief op Gouda- en Edammerkaas. De douane-autonomie op het gebied van den kaas- invoer in Duitschland zal daarenboven uitsluitend ten nadeele van Nederland komen. In dit verband moet op tweeërlei gewezen worden: De verdragstarie ven blijven t.a.v., de Italiaansche en Deensche spe cialiteiten gelden, zoodat bij toepassing van het auto nome tarief op de Nederlandsche soorten, de eerst genoemde, welke in vele gevallen met onze Gouda en Edammer in directe concurrentie staan, een voor sprong krijgen. In de tweede plaats zullen, zoodra Duitschland van rijn douane-autoeomie tegen de Nederlandsche (en Zwitsersche) harde kaas gebruik maakt, de bepalin gen in het Finsch-Duitsche aanvullende handelsver drag van 1930 t.a.v. de „Zollbegunstigte Kasekontin- gente" van kracht worden. Iedereen herinnert zich wel uit den tijd van den Duitsch-Nederlandschen boteroorlog 1931-'32 de grove onbillijkheid, welke dat douanesysteem voor de groote leverancierslanden van Duitschland meebrengt en hoe zulk een stelsel van gelijke contingenteering voor alle landen, de klei ne ten koste van de groote exportlanden bevoor deelt. Wie de toestanden op de Duitsche kaasimport- markt ook maar oppervlakking kent, ziet reeds in, dat het inwerking stellen van de Finsch-Duitsche bepaling voor den Nederlandschen kaasexport een nog veel aanzienlijker achterstelling bij de kleine le veranciers (Denemarken, Finland, Lithauen en Me mel. T s j echoslo wakij e. Frankrijk, Spanje, Zuid- Afrika, Noorwegen, Zweden), waar men onze kaas namaakt, beteekent. Invoer van harde kaas In Duitschland. 1930 1931 Totaal* 53.400.000 Kg.* 44.500.00 Kg.* waarvan uit Nederland 38.500.000 Kg. 33.700.000 Kg. van Nederland 72 75 Hiervan zijn afgetrokken de harde kaassoorten uit Italië. De toestand zou dus zoo worden, dat deze (9) lan den, welke in 1931 pl.m. 6.000.000 kg. harde kaas in Duitschland invoerden, in 1932 18 millioen kg. „Ne derlandsche en Zwitsersche" soorten kunnen blijven invoeren tegen het verdragstarief van 20 Mark,, ter wijl Nederland zelf, dat in 1931 33.700.000 kg. harde kaas invoerde, slechts 2.000.000 kg. tegen een tarief van 20 mark zou mogen plaatsen, terwijl het voor de rest van zijn normale kwantum het autonome ta rief, dat thans nog 30 mark is, maar bij noodver ordening elk oogeïiblik tot elk peil kan worden ver hoogd, zou moeten gaan betalen. Het behoeft, na het bovenstaande, geen nader be toog, dat deze gang van zaken een débacle voor on zen kaasuitvoer naar Duitschland zal beteekenen. De kaasprijzen. welke wij bij de verhoogde invoer rechten dan zullen kunnen maken, zullen, willen wij onzen kaasuitvoer eenigszins op de normale hoog te van thans houden, met het bedrag der invoer- rechtverhoóging moeten dalen. Zou dit reeds zeer waarschijnlijk zijn uit hoofde van het feit dat onze kaas een volksvoedsel is en de Duitsche werkman de hoogere prijzen niet zou kunnen betalen, vrij wel zeker wordt, dit, wanneer men er rekening me de houdt, dat andere landen hun namaak-Edam- mers nog tegen het oude invoerrecht in Duitschland zullen kunnen importeeren. Het is evenzeer duidelijk, dat de Duitsche land bouw door dezen nieuwen protectionistischen maat regel niet in het minste zou worden worden ge steund. maar dat het veeleer een ongevraagd ca deau beteekent aan de landen, welke namaak- Edammers en -Gouda in Duitschland aan de markt kunnen brengen. Zal Duitschland het er op deze wijze op laten aan komen om de belangen van zijn belangrijkste kaas leverancier, voor wie de Duitsche markt nog steeds meer dan 40 pet. van zijn geheelen kaasuitvoer ver tegenwoordigt, op zoodanige wijze te treffen? Z IJ P E Boerderij afgebrand. De geheel hoeve met inboedel verloren gegaan. Al het vee gered. Maandagochtend te ongeveer half acht brak brand uit in de boerenhoeve van den heer Jo. Rampen Pz. aan de Burgervlotbrug. De oorzaak van den brand is onbekend. Behalve het vee, dat alles gered kon worden, is de geheele boerderij met inboedel totaal verbrand. Over verzekering is ons niets bekend ge worden. Alsnog kan medegedeeld worden, dat de heer Rampen rustig in de kamer zijn boterham zat op te. eten, toen een buurman hem kwam vertellen, dat zijn huis in brand stond. OUDESLUIS. Vrijdagavond hield de S.D.A.P.-afdeeling alhier een openbare cursusvergadering, waar de heer Thor sprak over: „Wat iedereen van de Belasting moet weten". Café Spoorzicht was goed bezet met belangstellen den, wel een bewys, dat de meesten wel eens nader Ingelicht wilden worden omtrent de bewuste papiertjes, die kwistig rondgestrooid worden en waarmede toch zoo weinigen biy zijn: de belastingbiljetten. De heer Thor besprak achtereenvolgens de Perso- neele belasting en de Inkomstenbelasting. Op eenvou dige en daardoor juist zoo bevattelijke wijze, lichtte spr. de aanwezigen toe, hoe deze belastingen werkten. Met af en toe een grappige opmerking hield spr. de aandacht voor de „droge" stof gespannen. Dat zype nog steeds in de eerste klasse stond, was een groot voordeel voor de belastingbetalers, hetgeen spr. met voorbeelden uiteenzette. Dat de kleine zustergemeente Callantsoog b.v. in de derde klasse was gekomen, zal voor de arbeiders daar een reuzenstrop blijken te zijn. Daarom moest spr. hier hulde brengen aan wethouder Nannis, die de Zijper arbeiders hiervoor had weten te bewaren. Na de beide belastingen te hebben besproken, stelde spr. de aanwezigen in staat, vragen te stellen, waarvan een dankbaar en levendig gebruik werd gemaakt. Voor velen is deze avond zeer leerzaam geweest en de heer Thor werd dan ook hartelijk dank gezegd voor de prettige wijze, waarop hy dezen avond de be treffende stof behandeld had, waarna men voldaan huiswaarts ging. LANGEND IJ K Nu met Nieuwjaar vele onderhandsche verhuringen van landerijen afloopen en de eigenaars dus weer probeeren, die weer verder te verpachten, biykt wel, dat de animo niet groot is. Van verschillende zijden vernamen we n.1., dat de oude pachters weinig animo hebben, om opnieuw te pachten. Wel komen overeen komsten to-t stand, doch tegen een aanmerkelijk lageren prijs, dan die de laatste jaren heeft gegolden. Dit ls bij de tegenwoordige uitkomsten van den tuinbouw te begrijpen, en wanneer sommige bouwers weer land pachten, al is het dan tegen een lageren prijs, dan ge schiedt dit „op hoop van zegen". In de e.v. vergadering van de Commissie van Beheer van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven der Langendyker gemeenten en St. Pancras, komt o.a. aan de orde de bekende salariskwestie. Nu de gemeente raden zich voor salarisverlaging hebben uitgesproken, is het niet twijfelachtig, of een meerderheid in die Commissie zal met voorstellen in die richting komen. Dit zal dan moeten worden behandeld in het Georga niseerd Overleg, zoodat er nog wel een paar maanden zullen verloopen, eer alles zijn beslag zal hebben ge kregen. ZUIDSCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over de maand December 1932. Geboren: Annie, dochter van Pieter de Ruiter en Jaooba van den Kommer; Catharina ®4aria, dochter van Jan Molneaar en Mathilde Balder. Overleden: Guurtje de Geus, oud 84 jaaT, weduwe van Cornelis de Ruiter; Johann Wilhelm Cornelis Kroon, oud 67 jaar, echtgenoot van Anna Maria Helena Catharina Immink; Aafje Troostheide, oud 77 jaren, weduwe van Jan Bak, Ondertrouwd: Bastiaan Pieter Zeeman en Anna de Waard. Getrouwd: Dirk Goed en IJtje Engel; Bastiaan Pie ter Zeeman en Anna de Waard. NOORDSCHARWOUDE. Tot voorzitter van het Witte Kruis is gekozen de heer Jb. Rutsen van Zuidscharwoude, inplaats van den heer S. Wagenaar van Broek op Langendijk, die onlangs als zoodanig heeft bedankt. 1 Januari was het 1214 jaar geleden dat de heer J. Ootjcrs Rz. op het Betaalkantoor van den Xoor- dermarktbond in dienst trad van den heer C. Kee- man Tz. Tot herdenking van dit feit werd den heer Ootjers een staande schemerlamp aangeboden. HEERÏÏTTOOWAART) VEENHUIZEN. Wegens het vertrek van den heer A. G. van IJssel- stein naar Kapelle, is tijdelijk aan de O. L. S. alhier benoemd de heer J. de Winter te Alkmaar. Inplaats van den heer F. Kaspers, die wegens zijn benoeming tot Kerkvoogd niet meer herkiesbaar was, is met algemeene stemmen tot Notabel gekozen de heer A. v. Stipriaan, alhier. W 1 E RIN GE N De Haukes. Een zekere Bouke v. Zwol, woonachtig in een woonscheepje, liggende in de haven te de Haukes, wordt sinds enkele dagen vermist. Men weet niet of de man op reis is gegaan of iets dergelijks. Ook bestaat de kans, dat de man in het water is gevallen. Thans wordt een onderzoek ingesteld, wat niet zoo gemakkelijk gaat, daar de man het scheepje alleen bewoont. Burgerlijke stand. Van 19 t.m. 31 December 1932. Geboren: Hinderkien, dochter van M. Hoogakker en van G. Moorlag; Johanna, dochter van G. v. d. Male en A. J. Schipper. Ondertrouwd: S. C. Tijsen en G. Bosker. Gehuwd: S. Boerman en M. Klein; A. L. Bruynooge en T. Nieuwenhuizen; J. G. Blom en G. A. Metselaar; C. Metselaar en G. Kooij. Overleden: J. Koning, vr., 83 j., wed. van M. Vroo- ne: Simon Zomerdijk, 8 mnd., zoon van S. Zomer dijk en G. Modder; Albert de Vries, 7 jaar, zoon van R. de Vries en I. Bugel. J.V.O.-berichten. Zondag 8 Januari a.s. beginnen de Zondagmiddag bijeenkomsten weer. Bijeenkomst voor leden en adsp. om half drie in de Vonk. Dien middag zal ook ver der worden afgesproken omtrent gymnastiek e.d. Deze week nog geen gymnastiek. CALLANTSOOG Zwemvereeniging opg.ericht. 25 December 1932 is opgericht de Callantsoogsche Zwemvereeniging „Paal 13" met een 25-tal leden en donateurs. Het doel van deze vereeniging is het bevorderen en uitbreiden en het deelnemen aan en het uit schrijven van wedstrijden in Callantsoog en omstre ken, eventueel in samenwerking met de V.V.V. Cal lantsoog. De vereeniging is opgericht naar aanleiding van. de zwemwedstrijden in zee, welke in den algeloopen zomer te Callantsoog plaats vonden. Een wisselbeker, welke een viertal leden, welke dezen zomer nog niet in clubverband zwommen, te Schagen veroverden, is reeds als eerste trophée aan de vereeniging overgedragen. Het ligt in de bedoeling met de Zwemvereenigin- gen te Den Helder en Schagen in nauw contact te treden, teneinde een prettige samenwerking te scheppen. in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. DE VERDWENEN BRIEF TE WINSCHOTEN. De gearresteerde op vrije voeten gesteld. De Justitie te Winschoten heeft Zaterdag alle drie personen, die gearresteerd waren in verband met den diefstal van den brief met f 20.000 op vrye voeten ge steld. KERK IN BRAND GESTOKEN. Te SeyiJIa, tijdens godsdienstoefening. Uit Sevilla in Spanje wordt gemeld: Tijdens een dienst in een kerk te Arahal trachtten extremistische elementen het gebouw in brand te ste ken. Zij goten verscheide blikken benzine uitop het houtwerk der kerk aan den buitenkant en staken er toen de vlam in. De geloovigen in de kerk bleven bewonderenswaardig kalm. Bij het zien der vlammen verlieten zij ordelijk de kerk, bluschten met vereendek rachten het vuur en, ter wijl een aantal hunner de brandstichtera in de heuvels achterna zette keerden de anderen naar de kerk terug en woonden den dienst verder bij. Levend verbrand. Tragische gebeurtenis te Parijs, Een oude tooneelspeelster, die sedert eenige maanden geheel is verlamd en het bed moest houden, is Zondag in haar woning te Parijs om het leven gekomen. Uit de open haard in haar slaapkamer was een bran dend houtblok gevallen. Het vuur breidde zich lang zaam uit en bereikth et bed, waar de 71jarige vrouw hulpeloos lag. Toen andere bewoners van het huis den rook bemerkten en de brandweer waarschuwden, was het reeds te laat. De ongelukkige vrouw was levend verbrand. Een soortgelijk ongeluk heeft zich voorgedaan te La Rochelle, waar een 60-jarig caféhouder en zijn 6-jarig kleindochtertje om het leven kwamen, terwijl zijn vrouw en een tweede kleinkind ernstige brandwonden oplie pen. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak in het café b(j een fabriek brand uit. De caféhouder en het gezin waren in een oogwenk door de vlammen ingeslo ten en toen de brandweer arriveerde konden nog slechts de vrouw en een der beide kleinkinderen gered worden. Smokkelhandel van Duitsche margarine. Duizenden kilo's ingevoerd Het verschil in prys tusschen Duitsche en Holland sche margarine, waarbij voor den smok el aar een zoet winstje te maken is van 30 a 40 cents per Kilo, lokt vele werkloozen in het Duitsch Geldersche grensgebied aan om zich op dit artikel te werpen. Naar de „Msb." verneemt, zijn er in de afgeloopen week alleen, reeds door particuliere smokkelaars ongeveer honderd dui zend Ko. Duitsche margarine naar Holland gesmokkeld Deze smokkelwaar wordt oogenblikkeiyk van de grens door heel Nederland vervoerd en er'blykt zich een levendige tusschenhandel gevormd te hebben welke de margarine onder de menschen brengt. De Nederlandsche grenswacht staat vrijwel machte loos tegenover dezen toenemenden sluikhandel en moet hoognoodig uitgebreid worden om aan dezen toestand een einde te maken. Vele kleinhandelaren in het grensgebied ondervinden nu reeds groote nadeelen van dezen sluikhandel, die den omzet van bonafide hande laren met duizenden Kilo's per week doet afnemen. Kort verhaal Henry O. Norton. „M'n beste Frikje..." lachte Peggy. Frederick Hale fronste zijn wenkbrauwen boven de zachte, blauwe oogen. „Ik verzoek je vriendeiyk, my niet altyd met dat dwaze naampje te noemen", zei hy, zoo scherp als het maar mogelijk was te spreken tegen het aanbiddeiykste, maar onibarmhartigste meisje van de wereld. „Onzin, zoolang als ik je ken, ben je Frikje voor me... Frederick past heelemaal niet by je! Frikje, lieve jon gen, het spyt me, maar lk zeg je is het niet voor de achttiende maal? nogmaals, dat ik niet met je trou wen kan, zal of wil. Als lk ooit trouw, is het met een man! Met iemand, die 'n domineerend karakter heeft, iemand, die eh... ja, hoe zal ik het zeggen?" „Je wilt me toch niet zeggen, dat een meisje zooals jy, een soort oer-man zoudt willen trouwen? Een bruut een bokserstype?" „N...een, inneriyk alleen, begrijp je? Neen, dat kun jy niet begrypen. En schouderophalend wendde Peggy zich af en wandelde weg, haar aanbidder treurig ach terlatend. Bittere gedachten woelden door zyn hoofd. Wat wa ren vrouwen toch dwaas, lieten zich altyd misleiden door uiterlijkheden. Omdat hy niet hield van. ruwheid en vechten, omdat hy droomerig van natuur was en meer gaf om een goed boek dan om een boksmatch, was hy in haar oogen een zwakkeling, een jongetje, dat je schertsend „Frikje" noemt. Ook wel eens schertsend kust, maar niet trouwt. Hy dacht erover, dat hy haar zou kunnen vertellen van de wyze, waarop hy zich had opgewerkt van proletariërsjongen tot zyn huidige po sitie, die hem in staat stelde, een verwend meisje, als Peggy te trouwen. Hy daoht aan hardheden, die hy in het leven doorstaan had, erger dan een boksmatch! Aan moeiiykheden, die hy overwonnen had, zonder veel groo te woorden. Maar hy was geen man, die daarover kon praten, die zichzelf kon ophemelen. Den volgenden morgen bleek Peggy al vroeg uit. Ze woonde met haar ouders in een villa, niet ver van Fre derick. Men vertelde hem, dat ze met de boot de rivier op was gegaan, naar het eilandje, waar ze dikwijls zat te lezen. Frederick nam zyn boot en roeide. Toen hy by het eilandje aankwam," zag hy Peggy's boot liggen tusschen het riet. Zyzelf moest de schaduw van een boschje dichtby hebben gezocht. Een ongewoon boosaardige ge dachte kwam by Frederick op. Hy maakte haar boot los, en gaf deze een flinke duw. De stroom greep het bootje en trok het verder en verder mee. Toen ging Fre derick op zoek naar Peggy en vond haar in het gras liggen lezen. „Hallo", zei hy, trachtend zyn stem ruwer te doen klinken dan anders. Je boot is weggedreven." Peggy ging overeind zitten. „Neen toch? Wat een ge luk, dat jy hier bent... dan kan ik in jouw boot terug." „Het spyt me", zei hy, „maar ik denk, dat lk je hier een beetje in gevangenschap houd. Ik voel er wel veel voor, een beetje voor bruut te spelen, voor oer-man, voor sheik, of hoe zulke meneeren heeten mogen." Beggy staarde hem aan. „Praat geen onzin", zei ze scherp, „er komt bezoek voor de lunch, ik moet naar huin en vanmiddag..." „Hst kan me niets schelen, met welken medeminnaar van me je afgesproken hebt", zei Frederick, „je bent nu voor mij. Het eilandje ligt hier eenzaam en het zou een groote uitzondering zyn, als er iemand kwam. Eindelijk worden we niet gestoord." „Als je dat meent, ben je een... een..." „Een domineerende man," zei Frederick. „Och, val om!",antwoordde Peggy, die op schoolmeis jesmanier ging schelden, nu ze niets beters wist te doen. „Ik heb een doos bonbons by me, die ik voor je mee gebracht had," zei Frederick, „en bovendien sigaretten. Van beiden kun je genieten zooveel je wilt. Zoodra je bereid bent te verklaren, dat je het spel ditmaal verlo ren hebt". „En als je me dan een kus geeft, breng ik je aan land". Beggy opende haar mond, om te antwoorden wat ze dacht, maar gedachtig de vermaningen die haar moe der haar wel eens voor hield over „zich als een dame gedragen" slikte ze alles in, ging met haar rug naar Frederick zitten en verdiepte zich in haar boek. Frederick zette zich in het gras en rookte. Soms praatte hij ook. Ze waren nog nooit zoo lang samen geweest. Bet was zoo rustig hier en onwillekeurig be gon hy voor het eerst over zichzelf te spreken en hij kwam er te eerder toe, iets tp vertellen van zyn leven, daar zy absoluut niet scheen te luisteren. In tusschen verging de tyd. Peggy's maag begon te jeuken. Ze dacht aan de bonbons en de sigaretten. Na een lange stilte begon, ze „Frikje...!" „Frederick heet ik", zei de jongeman. Beggy zweeg woedend. „Wil je soms een bonbon?" informeerde Frederick beminnelyk. „Neen!" snauwde Beggy. Maar drie kwartier later zei ze „ja" en rookte een sigaret En een uur later zuchtte ze en zei: „Breng me naar den oever, ik moet naar huis... die kus zal'ik je dan is 's hemelsnaam maar geven". Maar ze kwam er ditmaal niet af met een van de vluchtige kussen, die ze hem wel eens schertsend gege ven had. Frederick drukte haar in zijn armen en kuste haar met zooveel overtuiging en kracht, dat ze zeer rood, boos en verbaasd in zyn boot stapte. Ze zweeg gedurende den heelen tocht en Frederick voelde zijn moed zinken, toen hij haar strak gezichtje zag. By den oever aangekomen, deed ze eindelyk haar mond open. „Na Uw schandelijk gedrag van daarstraks, zult U wel begrypen, dat het met onze vriendschap voorgoed uit is" zei ze, en stond op. Frederick schrok zoo, dat hij bij ongeluk de boot weer afduwde met de riem, waarmede hy haar naar den kant had getrokken Door den schok verloor Beggy haar evenwicht en viel in het water. Frederick liet zyn riem vallen. Hij staarde een oogenblik naai de plek in het water, waar zij verdwenen was, sloot toen zy oogen en sprong in het water, zoo handig dat hij in een mi nimum van tijd een maximum water naar binnen kreeg. Peggy was bovengekomen, zag hem spartelen en Hemel, hij kan niet zwemmn! Daar zijzelf uitstekend zwom bracht ze hem in korten tyd aan land. Toen hij bykwam, zei hy wanhopig: „Nu ben je niet alleen boos, maar het béétje res pect, dat je voor me had, heb ik ook verloren". „Nonsens" zei de druipende, maar steeds lieftallige Beggy op ongewoon zachten toon, „ik meende er niets van... dat ik boos was wil ik zeggen, ik had veel te goed naar je geluisterd... maar ik moest toch iéts zeggen, om myn figuur te redden." „O, Peggy, zei Frederick, „en veracht je me nu niet, nu je me ook nog hebt moeten redden?" „Verachten? Een man verachten, die zonder te kun nen zwemmen in een snelstroomende rivier springt om een meisje te redden?! Ach... idioot!" En ditmaal kuste ze hem ongevraagd en heelemaal niet vluchtig. „Lieveling," fluisterde Frederick, nat, maar gelukkig. Eh zy fluisterde terug: „Lieve Frederick"!

Schager Courant | 1933 | | pagina 7